Bij een negatieve uitslag zal De Gaulle aftreden De buitenlandse politiek van China Volgens Egypte is er geen bestandslijn aan het Suezkanaal RADIO DE KOCK Premier Indira Gandhi moest vluchten Weer waterleiding van Belfast opgeblazen Kloos voorzitter Europees verbond van vrije vakverenigingen HET WEER Vijfduizend ton „bommentapijten" van 10.000 meter hoogte BANKETBAKKER!!# I ZATERDAG 26 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5972. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sandë, Terneuzen Engelse treiter gezonken Egvntenaren schoten op waarnemingsoost van de V. N. Federale Niger iaanse troepen teruggedreven Britse versterkingen naar Noord-lerland Minister president en minister naar Ver. Staten Bomaanslagen in Frankriïk Represailles? NAAR DE MAAN Laatste opiniepeiling in Frankrijk de MUL Gasverwarming Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; mlniuwss per advertentie ƒ2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft gis teren in een laatste oproep voor het Franse volk verklaard dat hij onmiddellijk zal aftreden, als de meerderheid van het kiezers korps „nee" stemt in het zondag' te houden referendum over her vorming van de senaat en uit breiding van de regionale be voegdheden. Wordt de uitslag positief, dan zal de generaal zijn huidige man daat uitdienen om „het werk voort te zetten waarmee tien jaar geleden werd begonnen". In elk geval zal De Gaulle niet aanblijven na afloop van zijn huidige mandaat in december 1972. „Wanneer eenmaal het officiële einde van mijn ambtstermijn is aangebroken, zal ik, zonder scheu ring of omwenteling, de laatste bladzijde omslaan van het hoofd stuk in onze geschiedenis waar aan ik dertig jaar geleden ben be gonnen, en mijn officiële functie overdragen aan degeen die u als mijn opvolger zult hebben geko zen", zo zei de generaal in zijn rede voor radio en televisie. Opnieuw wees hij het kiezers korps op het grote belang van de aan het referendum tè onderwer pen voorstellen. „Met uw antwoord staat het lot van Frankrijk op het spel, omdat de hervorming een in tegraal onderdeel vormt van de medezeggenschap, die vereist wordt voor handhaving van het evenwicht van de modeme maat schappij. Een weigering staat gelijk aan verzet op een belangrijk ter rein van deze sociale, morele en menselijke transformatie, zonder welke wij rampzalige schokken tegemoetgaan. Aanvaarding bete kent het nemen van een beslissen de stap op de weg die ons in orde en eendracht naar de vooruitgang moet voeren, waarbij de onderlin ge betrekkingen tussen ons Fran sen dieogaand zullen worden ge wijzigd". „Als ik op het hoofdonderwerp wordt afgewezen door een meer derheid van u, ongeacht het aantal, de geestdrift en de toewiiding van het leger van hen die mij steunen en die in elk geval de toekomst van het vaderland in handen hou den, wordt mijn huidige taak als staatshoofd vanzelfsprekend on mogelijk en zal ik onmiddellijk mijn functies neerleggen", zo waarschuwde De Gaulle, en hij schetste een somber beeld van de toestand die zou ontstaan als de overwinning toeviel aan zijn tegen standers. Bij een „ja" van de meerderheid beloofde hij voort te gaan met zijn werk „ter verzekering van de orde, verdediging van de valuta, handhaving van de onafhankelijk heid, verzekering van de vrede en van het respect voor Frankrijk", tot de tijd aanbreekt om het presi dentschap aan een door het volk gekozen opvolger over te dragen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Premier Indira Gandhi van In dia en ongeveer honderd leden van de aan het bewind zijnde congrespartij hebben vrijdag moeten vluchten voor een brand die in een grote tent was ont staan. In de tent was even tevo ren de jaarvergadering van de partij begonnen. Verscheidene congresleden liepen brandwon den op. De voorzitter sprak tegen dat de brand door sabotage zou zijn ontstaan en zei dat kortslui ting de oorzaak was. Op de Noordzee, ruim 275 km ten oosten van Edinburgh, is donderdagavond de Engelse trei- ler „Delgaone" gezonken. De bemanning kon worden overgenomen door het Noorse schip „Bramar", maar twee be manningsleden raakten te water. Een van hen kon later worden op gevist. Het zoeken naar de vermiste werd in dichte mist voortgezet. De Egyptische strijdkrachten aan het Suezkanaal hebben op een waarnemingspost van de V. N. en militaire waarnemers van de volkerenorganisatie ge schoten, zo heeft generaal Od Buil, de leider van de groep V.N.- waarnemers in het midden-oos ten, donderdag de volkerenorga nisatie laten weten. Woensdagmiddag was de post onder artillerie- en mortiervuur van de Egyptenaren gekomen. Volgens het Egyptische opperbe vel was dit gebeurd, omdat Is raëlische tanks zich bij de post bevonden. De Egyptische strijd krachten hadden ook geschoten op een waarnemer van de V. N. die de schade kwam opnemen. Voorts waren er Egyptische gra naten ingeslagen vlak bij twee andere waarnemers. Dinsdag wa ren van de westelijke oever van het Suezkanaal vijf geweerscho ten gelost op een ambulancewa gen van de V. N. die de vlag van de volkerenorganisatie voerde. Bij al deze inlichtingen werd nie mand gedood of gewond. De Biafraanse voorlichtingsafde ling in Genève heeft vrijdag toe gegeven, dat federale troepen de buitenwijken van Oemoeahia heb ben bereikt. Tegengesproken werd dat de stad geheel in handen van de federalen zou zijn. Tevens werd gezegd dat Owerri, vijftig kilome ter ten oosten van Oemoeahia, weer in handen van de Biafranen is. De federale troepen zouden daar tot veertig kilometer van Port Harcourt zijn teruggedreven. BELFAST: Gistermorgen is u>eer een leiding die Belfast van wa ter voorziet, opgeblazen. De wa tervoorziening in de stad is ge rantsoeneerd en sommige delen van de stad zijn zelfs geheel van water verstoken. Vrijdagmorgen vroeg is weer 'n leiding die Belfast van water voorziet opgeblazen. De getrof fen leiding ligt op 40 km ten zui den van de stad. Over het algemeen is men van mening dat de aanslagen zijn ge pleegd door extremistische ele menten onder de r.k. minderheid in Noord-ïerland die vecht voor gelijke burgerrechten. Men is nu bevreesd voor vergeldingsacties van de zijde van de militante protestanten. Britse militairen zijn ingescha keld voor de bewaking van water voorzieningsinstallaties en krachtcentrales maar. zij kunnen niet elk stuk van het buizennet voor de watervoorziening in de gaten houden. Het door de vakverenigingen in de E.E.G. opgerichte Europees verbond van vrije vakverenigin gen heeft in Den Haag unaniem de heer A. H. Kloos, de voorzit ter van het N.V.V., tot voorzitter gekozen. Algemeen secretaris van de nieuwe bond wordt de Belg T. Rasschaert. De congresvoorzitter, de heer L. Rosenberg, voorzitter van het Duitse vakverbond, zei dat de heer Kloos de zware taak krijgt om aan de top van de beweging de vakbonden in de zes E.E.G.- landen te stimuleren tot samen werking. De heer Kloos is ener giek en bekwaam genoeg, aldus de heer Rosenberg, maar hij kan niets beginnen zonder de steun van de vakbeweging in de zes landen. De heer Kloos verklaarde dat hij nog geen blik in de toekomst wilde werpen, omdat het nieuw gekozen uitvoerende comité eerst een gemeenschappelijk beleid moet uitstippelen. Een gemeen schappelijk optreden van de Europese vakbeweging acht hij zeer goed mogelijk gezien de goe de verstandhouding en het ver trouwen dat in de laatste tien jaar tussen de vakverbonden in de E.E.G.-landen is gegroeid. Over het congres zei de heer Kloos, dat het de basis heeft ge legd voor een werkelijke krachts ontplooiing van de vakbeweging op Europees niveau. Het communiqué dat in Peking is uitgegeven na het partijcon gres zegt over de buitenlandse politiek, dat „methodisch, logisch en zorgvuldig" te werk dient te worden gegaan, „zonder in alge meenheden te vervallen". De „Amerikaanse imperialisten en Russische revisionisten" worden krachtig veroordeeld. De partij betuigt haar „warme sympathie jegens de Chinezen in Hongkong en Macao", maar onthoudt zich van dreigementen aan het adres van Engeland en Portugal. Het Vietnamese volk (niet de nar tij) wordt lof toegezwaaid. Over de vredesonderhandelingen in Parijs wordt niet gerept, noch over Noord-Korea, waarmee de betrekingen slechter zijn gewor den door de Sowjetgezindheid van dat land. Waarnemers merken op, dat over de recente incidenten aan de grens met de Sowjet-Unie evenmin wordt gesproken. Het communiqué noemt de leden van het nieuwe centrale comité. Het blijkt dat oud-pre sident Lioe Sjao-Sji en alle an dere „aanhangers van de kapi talistische wg" zijn verwijderd. Daarbij is ook de gewwezen partijsecretaris Teng Hsiao-Ping. Een plaatsvervanger schijnt niet te zijn aangewezen. Mogelijk heeft men deze funktie laten ver vallen. Met massale demonstraties heeft China vrijdag het einde van het negende partijcongres, dat 24 dagen heeft geduurd, be slóten. De festiviteiten begon nen donderdag kort na midder nacht al. Op het plein van de hemelse vrede in Peking sroom- den honderdduizenden mensen samen. Zij droegen vlaggen en enorme portretten van Mao. Er traden dansgroepen op en onop houdelijk knalde er vuurwerk. Alles verliep uiterst gediscipli neerd. Het nieuwe centrale partijco mité telt 170 leden en 109 kandi daatleden. Het nieuwe presi dium van de partij bestaat blij kens het communiqué uit ouder kader en jonge functionarissen die tijdens de culturele revolu tie hun sporen hebben verdiend. Het leger is vertegenwoordigd door een grote groep met aan het hoofd stafchef Hoeang Joeng-Sjeng. Ook Mao's echtge note Tsiang Tsjing, die een grote rol in de culturele revolutie heeft gespeeld, is lid van het centrale comité. Op die van Mao en Lin Piao na worden de namen in al fabetische volgorde opgesomd. Van de ongeveer 90 leden van het in 1956 gekozen centrale comité is nog slechts een derde deel over, onder wie de grijze maarschalk Tsjoe Teh, die tij dens de culturele revolutie veel kritiek heeft moeten horen. On der de leden van het centrale comité zijn 13 vrouwen en bij de 109 kandidaatleden tien. De komende dagen zullen 500 Britse militairen naar Noord- Ierland worden gezonden ter versterking van de daar reeds gelegerde Britten, zo deelt het ministerie van defensie in Lon den mee. De Noordierse regering vroeg vrijdag om militairen voor een betere bescherming van de openbare nutsbedrijven, waarop al verscheidene aanslagen zijn gepleegd. Er zijn 300 Britse sol daten permanent in Ulster ge legerd. De taak van de militai ren blijft dezelfde, namelijk be scherming van vitale installaties. Zij zullen niet worden gebruikt voor politietaken zoals het op treden bij demonstraties. In de verklaring van het mi nisterie van defensie staat, dat „het aantal te beschermen in stallaties is herzien in het licht van recente gebeurtenissen" en dat de „versterking nodig is, wil men niet het uiterste vergen van de al in Ulster aanwezige troepen, pen. R'DAM: Prinses Margriet lieeft donderdag het Sint Clara Zieken huis in de Maasstad officieel ge opend. Tijdens de opening maak te de prinses een rondgang door het ziekenhuis: we zien haar hier bij een van de patientjes op de kinderafdeling. Warme KwAfeB TttKHJZT* Op uitnodiging van president Nixon zullen minister-president P. J. S. de Jong en minister J. M. A. H. Luns een officieel bezoek bren gen aan de Verenigde Staten op 27 en 28 mei a.s., aldus deelt het ministerie van buitenlandse zaken mee. In het noorden van Frankrijk zijn donderdagnacht twee bomaan- slaeen gepleegd. De ene bom ont plofte voor het paleis van justitie te Rijssel en de andere voor het stadhuis van Provins, een Dlaatsie op 20 kilometer van Rijssel. In beide gevallen werd slechts mate riële schade aangericht. In Israëlische politieke kringen in Jeruzalem is vrijdag verklaard, dat Israël geen officiële medede ling heeft ontvangen dat Egypte het bestand als opgeheven be schouwt. Zij zelden dit naar aan leiding van berichten dat Egypte het bestand zou hebben opgezegd. Een dergelijke opzegging, aldus genoemde kringen, zou Israël via de verenigde naties in New York moeten bereiken, maar dit is niet geschied. Israël acht zich daarom verder aan het bestand gebonden op basis van wederkerigheid. Wel had het semi-officiële Egyptische dagblad Al Ahram eer der op vrijdag geschreven, dat, Egypte generaal Odd Bull, het hoofd van de bestandscommissie van de V.N., had laten weten dat een bestandslijn aan het Suez kanaal niet eeuwig kan worden aanvaard. Dit was de generaal woensdag j.l. tijdens een verblijf in Cairo meegedeeld. Zoals bekend heeft de secretaris-generaal van de V.N. in een- rapport aan. de veilig heidsraad gezegd dat er vrijwel een oorlogstoestand in de zone van het Suezkanaal bestaat. Eerder had de Egyptische rege ring, aldus Al Ahram, Odd Buil er op gewezen dat er geen bestands lijn aan het Suezkanaal is, daar op VRIJ ZACHT WEER Een depressie ten noordwesten van Schotland veroorzaakte vrij dag in Engeland een straffe zuid westelijke wind en op verschillen de plaatsen buien bij temperatu ren van 10 tot 15 graden. Boven het continent liepen de temperaturen tot 15 a 20 graden op. Op de flank van een rug van hoge druk boven het Middelland se Zeegebied werd daar namelijk zachte lucht aangevoerd bij zon nige perioden. In Spanje kwamen na enkele zomerse dagen al weer de eerste onweerbuien. Een sta tion meldde daar zelfs 33 mm neerslag uit een donderdbui met hagel. Een zwakke frontale storing bij de ingang van het Kanaal trekt langzaam noordoostwaarts. De wind draait daardoor bij ons naar zuidelijke richtingen waardoor het vrij zacht blijft. De kans op enkele buien blijft bestaan. Geleerden van de NASA heb ben vrijdag bekendgemaakt dat op de maan zes nieuwe concen traties van massa's zijn ontdekt, waardoor er nu twaalf bekend zijn. Dergelijke concentraties wij zigen de banen van ruimtevaar tuigen die rond de maan cirkelen en kunnen daardoor moeilijkhe den veroorzaken voor ruimte vaarders. De bemanning van de Apollo-10, die volgende maand een maanreis gaat maken, zullen er speciale aandacht aan wijden. De concentraties liggen alle on der een omringde zee of oudere bijna uitgewiste cirkelvormige gebieden. Enkele uren voor de toespraak van president De Gaulle heeft het blad „France-Soir" de uitslag van een nieuw onderzoek door het Franse instituut voor opiniepeiling gepubliceerd, dat de neestemmers 51 procent gaf en de jastemmers 49 procent. Het onderzoek is on 23 en 24 april gehouden bij 1703 mensen, gekozen uit het gehele land, Corsica uitgezonderd. Bij de peiling die door hetzelfde instituut tussen 14 en 27 april is verricht, stemde 52 procent ja en 48 procent nee. 7 juni '67 overeenstemming over een bestand werd bereikt, toen de Egyptische gevechtslinie nog in de Sinai-woestijn lag. Israël had ech ter zijn troepen naar het kanaal laten oprukken, aldus de Egypti sche..opvatting. Volgens politieke waarnemers is het niet uitgesloten dat deze argu mentatie bedoeld kan ziin als een psychologisch-politieke voorberei ding voor een eventuele aanbeve ling van de vier grote mogend heden dat de Israëli's zich terug trekken op de „echte" bestands linie in de Sinai. De hoofd>edacteur van Al Ah ram, Heykal, schreef vrijdag dat hij grootscheepse Israëlische repre sailles verwacht na de Egyptische acties aan het Suezkanaal, die in Israël grote verwarring zouden hebben gesticht. Bij aanvallen op vietcong- en Noordvietnamese troepenconcen traties langs de Zuidvietnamese grens met Laos en Cambodja hebben de achtmotorige B-52 bommenwerpers de afgelopen da- gcn 5000 ton bommen geworpen. Om de twee uur keerden de stra- tosfeerforten in formaties van zes naar hun doelen terug om van 10.000 meter hun „bommentapij ten" te leggern Ondanks de zware druk van de Amerikaanse luchtmacht deed een Noordvietnamese commando- eenheid donderdagnacht een aan val op een tijdelijke basis bij Khe Sanh, een vroeger bolwerk van de Amerikanen in het noorden van Zuid-Vietnam. Bij het aanbreken van de dag trok de aanvaller zich terug met achterlating van 30 ge sneuvelden. Donderdagavond werd in het zelfde gebied een Amerikaans hefschroefvliegtuig neergescho ten. Aan Amerikaanse zijde sneuvelden bij de aanval op de basis drie soldaten en werden er twaalf gewond. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 79 TERNEUZEN medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Vrij zacht weer Veranderlijke bewolking met plaatselijk een bui. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke rich tingen en in het algemeen iets hogere temperaturen. ZATERDAG 26 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.08 9.45 Terneuzen 9.44 10.21 Hansweert 10.18 10.55 Walsoorden 10.27 11.04 ZONDAG 27 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.23 10.59 11.33 11.42 n.m. 10.51 11.27 12.01 12.10 MAANDAG 28 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 11.26 0.02 0.36 0.45 i m 11.46 12 22 12.56 1.05 ZON MAAN OP onder op onder apr 26 5 21 19.56 12.50 3.36 27 5.19 19.58 14.08 3.49 28 5.17 19.59 15.26 4.00 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 4.21

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1