De toekomstige verhouding tussen Moskou en Praag Volgende week Benelux- conferentie in Den Haag Zondag 27 april referendum in Frankrijk HEEFT HUSAK CONCESSIES WETEN LOS TE KRIJGEN? President Nixon vraagt gelden ter bestrijding van de misdaad Het Chinese partijcongres afgelegen Amerikaanse vliegtuigen lieten meer dan 2500 ton HET WEER Er wordt weer naar „boemannen" gezocht. VRTTDAG 25 APRIL 1969 25e Jaargang No- 5971 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Goudroebels De beietting Formosa moet „vrij Husak handig en koelbloedig Geen sluiting België voorzichtig WATERLEIDING IN N.-IERLAND OPGEBLAZEN Grote vernielingen in Amerikaanse universiteit Zwitserse militairen door lawine gedood De P.T.T. op Koninginne- en Hemelvaartsdag Men mag Pompidou Kale meerderheid HERENIGING VAN IERLAND? Vonnissen van Israëlische militaire rechtbank Ghanees vliegtuig verongelukt Geen militaire parade in Moskou op 1 mei Traditie In Parijs praat men nog steeds over „vrede" Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Franfcering faij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smldswal Telefoon: (01150)—-2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De vervanging van Alexander Dubcek als partijleider door Gus- tav Husak is het resultaat geweest van moeizame en vaak verhitte onderhandelingen tussen de minis ter van defensie, maarschalk Gretsjko, en de onderminister van buitenlandse zaken Semjonov als afgezanten van het Kremlin en aan de andere kant de voornaamste leiders in Praa;»', zoals president Svoboda, premi» ernik, Hus?'. en Strougal. Naar van welingelichte Tsjecho- slowaakse zijde verluidt worder, in politieke kringen in T^aag de resultaten van deze onder- ande- lingen weliswaar ais tamelijk hard beschouwd, maar minde zwaar dan men had verwacht. Naar van genoemde zijde wordt vernomen, is tussen Moskou en Praag o.a. afgesproken, dat partij leider Husak aan het einde van de huidige topconferentie van de Co mecon, de Oosteuropese economi sche gemeenschap in Moskou, de lening van 500 milioen goudroebels krijgt, waarom Tsjecho-Slowakiie sinds vorig voorjaar tevergeefs heeft gevraagd. Deze hulp zal het de regering in Praag mogelijk ma ken van de voorgenomen verho ging van de prijzen van de belang rijkste levensmiddelen aan het eind van deze maand af te zien en bepaalde lonen te verhogen. Te vens zullen de Oosteuropese lan den zich niet langer verzetten tegen een hervatting van het over leg, dat Tsjecho-Slowakiie vorig jaar met verscheidene kapitalisti sche landen, met name met West- Duitsland, was begonnen om tot economische overeenkomsten te komen en kredieten te verkrijgen. Op militair gebied zou maar schalk Gretsjko hebben toegezegd dat de Russische bezettingstroepen in de komende 12 maanden zullen worden teruggetrokken, als Praag zich houdt aan de gemaakte af spraken die door Husak zijn beves tigd. Ten aanzien van de binnenland se aangelegenheden zou Moskou zich niet ineer verzetten tegen het Het negende congres van de Chinese communistische partij is donderdag met een plenaire bij eenkomst geëindigd. Na herhaalde malen te zijn uitgesteld, was het congres op i april begonnen. Over het verloop is weinig bekend ge worden. Op 14 april deelde radio Peking mee dat met algemene stemmen nieuwe partijstatuten wa ren aanvaard, waarin de gedach ten van de 75-iarige partijvoorzit ter Mao Tse-Toeng de grondslag vormen voor de politiek van Chi na. Voorts werd de minister van defensie, de 62-jarige Lin Piao, officieel aangewezen om te zijner tijd Mao op te volgen. Premier Tsjoe En-Lai is de derde man in de partijhiërarchie gebleven. tf Het congres blijkt ook een nieuw centraal comité te hebben gekozen, dat 170 leden en 109 kan didaat-leden telt. De partijvergadering werd be sloten met een plenaire bijeen komst onder leiding van Lin Piao. Het congres deed een beroep op het Chinese volk de gedachten van Mao te bestuderen en toe te pas sen. Deze leider kreeg een storm achtig applaus, terwijl ook Lin Piao werd toegejuicht. In het slotcommuniqué, waarvan radio Peking de inhoud bekend maakte, werd de veroordeling van het „Amerikaanse imperialisme" en het „Sowjet-revisionisme" her haald. Ook drong het congres aan op de „bevrijding van Taiwan" (Formosa). bijeenroepen van het 14e Tsjecho- slowaakse partijcongres en tegen het uitschrijven van algemene ver kiezingen vóór het einde van dit jaar. Op zijn beurt zou Husak er mee hebben ingestemd, dat het federalistische beginsel niet zal worden toegepast op de commu nistische partij en dat er dus geen aparte Tsjechische partij zal ko men naast de bestaande Slowaak se beweging. De Russen hebben zich steeds tegen de vorming van een afzonderlijke Tsjechische partij verzet. Voorts zou Husak hebben toege zegd dat de besluiten welke het centrale partijcomité in november te Praag had genomen over de lei dende rol van de communistische partij, strikt zullen worden uitge voerd. Dit betekent dat er een einde moet komen aan de open lijke kritiek van journalisten en schrijvers op de misdaden uit de stalinistische periode en de nauwe lijks verholen kritiek op de Sow- jet-Unie. Aan de andere kant zouden de Russen er mee hebben ingestemd dat prof. Ota Sik die destijds het initiatief nam tot de liberalisering op economisch gebied, hoofd van het economisch instituut te Praag blijft en daarnaast een functie bij het planbureau krijgt, mits hij zou besluiten zich weer in Tsjecho- Slowakije te vestigen. Volgens genoemde bron kan de steun van de liberale vakbonds leiders aan Husak worden ver klaard uit het resultaat van de on derhandelingen met de Russen. De vakbondsleiders zouden van oor deel zijn, dat Husak blijk heeft gegeven van een grote handigheid en koelbloedigheid en dat hij be> langrijke concessies heeft weten te verkrijgen. De ministers-presidenten en tal rijke andere ministers van de Benelux-landen houden volgende week maandag en dinsdag hun lang voorbereide regeringsconfe rentie in het Nederlands congres gebouw in Den Haag. De hoofd taak van de conferentie is te be slissen over verplaatsing van de controles van de grenzen tussen de Benelux-landen naar het bin nenland. Als de conferentie overeenstem ming bereikt over de hoofdlijnen van een door de secretarissen- generaal van de drie ministeries van economische zaken opgesteld rapport, zal er een einde komen aan de rijen wachtende vracht auto's voor de douaneposten langs de grenzen van de Benelux. In welingelichte kringen zei men dat het rapport over de grensbe- lemmeringen goede perspectieven biedt. In het rapport wordt 1 no vember 1970 genoemd ais datum van ingang- van de regeling. Het rapport gaat niet zo ver dat slui ting van de douanekantoren aan de binnengrenzen wordt aanbevo len. De grote verscheidenheid van onderwerpen die ter sprake zullen komen of waarover protocollen zullen worden getekend, blijkt uit het grote aantal ministers dat aan deze conferentie zal deelnemen. Niet alleen de ministers van bui tenlandse zaken en die van econo mische zaken maken deel uit van de delegaties, maar ook de be windslieden Van justitie en land bouw en degenen die verant woordelijk zijn voor openbare werken. Op de conferentie zal ook wor den gesprokén over z#ken van in stitutionele aard, met name over de instelling van een klein college van vooraanstaande personen, dat ten doel zal hebben de Benelux nieuwe impulsen te geven. Dat college, waarvan de werkzaam heden voor de een of twee leden per land geen volledige dagtaak zal geven, zullen deskundigen kun nen aantrekken voor studie van benaalde terreinen. Naar verluidt is de Belgische regering erg voorzichtig, als het gaat om het sluiten van nieuwe verdragen of de oprichting van nieuwe instellingen. De waterleiding die het noor delijk deel van Belfast in Noord- ïerland van water voorziet, is donderdagmorgen vroeg opge blazen. Belfast zal voorlopig minder water krijgen, zo heeft de ge meentelijke waterleiding laten weten. Het herstel van de schade zal ongeveer een week vergen. Studenten hebben woensdag avond grote vernielingen aange richt in de George Washington- universiteit en wel in de Chi nees-Russische afdeling ervan. De schade wordt geraamd op on geveer 200.000 gulden. De studenten hebben er be zwaar tegen dat de colleges aan de Chinees-Russische afdeling huns inziens gegeven worden vanuit een anti-communistisch gezichtspunt -en dat de afdeling te nauw verbonden is met onder zoek van rijkswege. Zes leden van een Zwitserse militaire patrouille zijn woens dag bij Pontresina door een la wine getroffen. De militairen werden met hefschroei'vliegtui- gen naar het ziekenhuis van Sa- medan vervoerd. Kort na aan komst aldaar stierven drie van hen. De drie overige militairen zijn zwaar gewond. PRAAG: Een van de pilaren van een ondergrondse oversteekplaats in Praag werd gebruikt om er pamfletten op te plakken. Toen iedereen geïnteresseerd stond te lezen, verscheen er plotseling een hand, die een van de papieren wegrukte. De Amerikaanse luchtmacht heeft een zware aanval gedaan op troepenconcentraties, opleidings kampen en versterkte stellingen van de vietcong en de Noordviet- namezen in het gebied om Sai gon. Binnen een straal van 100 km van Saigon werden woens dagavond, woensdagnacht en donderdagmorgen in een tijdsbe stek van nog geen twaalf uur 14 bombardementen uitgevoerd. In totaal lieten de toestellen ruim 2550 ton bommen vallen. Een Amerikaanse militaire woordvoerder deelde donderdag mee, dat een Amerikaans hef- President Nixon van de Ver. Staten heeft woensdag in een speciale boodschap aan het Ame rikaanse congres een totale oor log verklaard aan de georgani seerde misdaad in de V. S., die volgens hem een steviger greep dan ooit tevoren heeft op het eco nomische en politieke leven. Het voornaamste doelwit van de strijd tegen de misdaad wordt in Nixons boodschap aan het con gres de organisatie „Cosa Nostra" genoemd, die 5.000 leden telt. De president zegt, dat hij het ministerie van justitie opdracht hééft' gegeven, 20 speciale' bu reaus over de V. S. verspreid te vormen en een ploeg in de staat New York ter bestrijding van de „Cosa Nostra"-organisatie. Nixon vraagt het congres voor het komende begrotingsjaar 25 miljoen dollar extra ter bestrij ding van de misdaad. Dit zou het huidige hiervoor beschikbaar ge stelde bedrag ongeveer verdub belen. Voorts vraagt hij het congres On Koninginnedag (30 april) en Hemelvaartsdag (15 mei) zal de PTT-dienst worden uitge voerd als op zondag. De nacht posttreinen rijden niet in de nachten 29/30 april, 30 april/1 In 16 schroefvliegtuig woensdag per i mei, 14/15 mei en 15/16 mei, ongeluk een eenheid van de Zuid- j de vroege ochtend van 1 en Vietnamese burgermilitie in de mei zullen extra vervoersmaat- centrale hooglanden heeft be-regelen worden getroffen. Ook schoten. Zes Vietnamezen kwa- voor de telegraaf- en telefoon- men hierbij om het leven en vijf dienst geldt op beide genoemde liepen verwondingen op. I dagen de zondagsdienst. ook een bedrag van 300 miljoen dollar voor subsidies aan de sta ten voor de bestrijding van de misdaad. Behalve om meer gelden vraagt de president het congres ook öm nieuwe wettelijke maatregelen. De Fransen blijven zo opval lend lauw onder het referendum, dat generaal De Gaulle het nodig oordeelde de kiezers via de t.v. er nog eens op te wijzen hoe erg het allemaal zal worden als men geen „ja" stemt. Maar wat wil men? Het onder werp van het referendum interes seert de Fransen niet. Omvor ming van de senaat en grotere regionale bestuursbevoegdheden, die zaken had het parlement net zo goed kunnen afhandelen. Met een gaullistische meerderheid zou het de regering geen moeite heeft van het „ia" of „nee" in de volksstemming laten afhangen of hij al dan niet blijft, maar zelfs dat heeft de Fransen niet ge schokt. Bij vorige gelegenheden waren er misschien redenen om De Gaulle te houden, want wie zou hem opvolgen? Zou er geen .chaos komen? Of misschien een volksfrontregering met commu- I nisten? I Dat gevaar dreigt nu niet, al doen premier Couve de Murville en andere paladijnen van de generaal hun best zoveel moge lijk boemannen op de kiezer af te sturen. Maar als er een opvolger naar de stembus snelden, is Pom pidou geen schrikbeeld. Men mag hem wel. Men weet dat hij bij de crisis vorig jaar de enige was die zijn kalmte niet verloor en men erkent dat hij zijn vak van re geerder verstaat. Dus wat ris keert men als De Gaulle weg gaat? Hij moet binnen niet al te lange tijd toch weg. Kortom: men maakt zich niet druk zoals voorheen, hetgeen pijnlijk is voor de generaal, want die heeft geen lust om weg te gaan De opiniepeilingen wijzen op een kale meerderheid. Velen zul len thuis blijven. In het rechtse kamp is de eenheid bovendien niet groot. Giscard d'Estaing, de coalitiepartner, is een tegenstem mer al staan niet al zijn kamer leden achter hem. Een enkele nodig is, kan dat alleen Pompi- hebben gekost haar plannen zon- dou Z1J"- De lin,15se groeperingen 'gaullistische burgemeester heeft 'ïjn uiteengevallen en van het voor nee» gepleit. Vandaar dat der referendum uit te voeren. centrum gaat geen enkele kracht de pransen aisnog angst moet Daarom krijgt menige Frans- ud' worden aangejaagd. Of het zal man het gevoel dat hij als een Voor de middenstanders die helpen, is niet zeker, maar het is soort marionet voor het referen dum wordt gebruikt. De Gaulle u v j -i een spektakel waarmee de gaul- den gehouden, by vorige gelegenheden in paniek]jsten weinig eer inleggen, berichten. De Ierse minister van buiten landse zaken, Aiken, heeft don derdag bij zijn terugkeer uit New York verklaard, dat hij in tegen stelling tot wat werd verwacht, secretaris-generaal Oe Thant niet heeft verzocht om V.N.-bemidde- ling in de ciysisitt Nootd-Ier- land. De Ierse regering geeft de voorkeur aan een vreedzame op lossing en hoopt dat de toestand minder gespannen zal worden. Alleen dan kan een regeling wor den bereikt, die aan de minder heid gelijke rechten verleent en op lange termijn misschien kan leiden tot hereniging van Ierland, aldus minister Aiken. Een Israëlische militaire recht bank heeft donderdag acht Arabi sche verzetsstrijders veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf De acht, die deel zouden hebben uitgemaakt van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, gaven zich in oktober over aan Israëlische troepen na een kort vuurgevecht bij Hebron, aldus ge tuigen a charge. Een DC-3 Dakota van de Gha- nese luchtvaartmaatschappij is donderdag bij het vliegveld Ta- koradi bij de landing veronge lukt. Van de 32 inzittenden zijn 19 mensen gewond. Het vliegtuig was van Akkra via Koemasi naar Takoradi gevlogen, een afstand van 180 km. Het kwam in het bes terecht op tien meter afstand van enige huizen. De traditionele militaire 1 mei parade op het rode plein in Mos kou zal dit jaar niet worden ge houden. In plaats daarvan zal er een arbeidersbijeenkomst zijn, zo wordt officieel meegedeeld. Eerder deze week was uit wel ingelichte bron in Moskou ver nomen, dat de Russische leiders hadden besloten met ingang van dit jaar de militaire parade op 1 mei af te schaffen en de mani festatie het karakter van revo lutionaire en burgerlijke viering terug te geven. De traditie ging terug tot de oorsprong van de Sowjet-Unie en werd zelfs ge handhaafd toen de nazilegers zich slechts op een honderdtal kilometers van de Russische hoofdstad bevonden. De grote militaire parades met de spectaculaire tentoonstelling van pantsereenheden, artillerie en reusachtige raketten zullen voortaan elkaar slechts op zeven november, de herdenkingsda" van de Duitse capitulatie, wor- aldus de eerdere De chef van de Amerikaanse onderhandelaars in Parijs, Cabot Lodge, heeft op de bijeenkomst van donderdag een wederzijdse terugtrekking van buitenlandse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam voorgesteld in „redelijke etap pes". Amerika, zei hij, ziet geen reden waarom de militaire en de politieke aspekten van een rege ling niet gelijktijdig kunnen wor den uitgevoerd. Tran Boe Kiem, hoofd van de delegatie van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront, ver klaarde dat de onvoorwaardelijke terugtrekking van de Amerikaan se strijdkrachten het kernpunt van het probleem is. Hij drong opnieuw aan op de vorming van een „nationale en democratische coalitieregering" in Zuid-Viet nam. Het N.B.F. is volgens Kiem voor vrije, algemene en geheime verkiezingen voor een nationaal parlement een coalitieregering, waarin vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking zitting hebben. ZUIDWESTELIJKE WIND Ten noordwesten van de Britse eilanden bevindt zich een depres sie welke weinig van plaats ver andert. Ten westen van Spanje en boven het Middellandse Zee gebied is de luchtdruk hoog. Door deze luchtdrukverdeling voert een zuidwestelijke luchtstroming zachte lucht naar West-Europa. Een frontale storing bracht daar bij donderdag in onze omgeving vrij veel regen. Het ziet er naar uit dat ons land vandaag na het voorbijtrekken van deze storing in een wat drogere luchtstroming komt, waarbij naast opklaringen toch ook nog enkele buien kun nen voorkomen. De verdere voor uitzichten zijn wat neerslag be treft nog onzeker in verband met de mogelijke ontwikkeling van nieuwe oceaanstoringen. In de Middellandse Zee dringt de zo mer verder op: in Spanje werden gisteren temperaturen gemeten van 28 en in Italië van 22 graden Celsius. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig t.ot hedenavond. Verspreide opklaringen Verspreide opklaringen en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind en dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. VRIJDAG 25 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.51 8.27 9.01 9.10 n.m. 8.32 9.08 9.42 9.51 ZATERDAG 26 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.08 9.44 10.18 10.27 n.m. 9.45 10.21 10.55 11.04 ZON MAAN OP onder op onder apr. 25 5.23 19.54 11.33 3.20 26 5.21 19.56 12.50 3.36 27 5.19 19.58 14.08 3.49 28 5.17 19.59 15.26 4.00 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 4.21

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1