Gelijk stemrecht in Noord-lerland Lagos meldtde val van Oemoeahia Oorlogstoestand aan het Suez-Kanaal MEER VAART ACHTER VREDES POGINGEN VAN DE „GROTE VIER" NOODTOESTAND IN LABANON AFGEKONDIGD Weer artillerieduel aan Suezkanaal O'Neill wint: Leider unionistische partij treedt af Russische stap bij de Ver. Staten DOODSTRAF VOOR SIRHAN NOORD-KOREA BESCHULDIGT AMERIKA VAN GEMANOEUVREER OM NIEUWE OORLOG UIT TE LOKKEN HET WEER DONDERDAG 24 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5970. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen Arabieren in hongerstaking Aanslag op bioscoop in Gaza Raketten Explosief Woedend Weerbericht „Provocaties'" Amerikanen verloren vijf helikopters Zware strijd Psychologische klap Twee journalisten staan terecht in Egypte Hoogwater Zon- en Maanstanden bij abonnementTERNEUZEN Di»cteur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswai Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Diplomaten bij de volkerenor ganisatie in New York zien in de jongste waarschuwing van secre taris-generaal Oe Thant van de V. N. een duidelijke oproep tot de grote vier om meer vaart te zetten achter hun poging een vredesregeling voor het midden oosten te vinden. Thants aarschuwing was ver vat in een verklaring, waarin hij in verband met het oplaaien van de gevechten tussen Israël en de Arabische landen erop wijst, dat er aan het Suezkanaal in feite een oorlogstoestand bestaat. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft een be roep op Israël en de Arabische landen gedaan om een einde te maken aan de strijd aan het Suezkanaal en elders in het mid den-oosten. Ook president Nixon verklaar de dat hij verontrust is door het toenemende geweld langs het Suezkanaal. Deze verklaring stond in een boodschap van de Amerikaanse president aan pre sident Sjazar van Israël ter ge legenheid van de viering van het 21-jarig bestaan van Israël als staat. De ambassadeurs bij de V.N. van de V.S., de Sowjet-Unie, En geland en Frankrijk zijn nu al vijf keer bijeengeweest om te trachten een regeling voor het conflict in het midden-oosten uit te werken. In Amman is bekendgemaakt dat drie Arabieren die in Zürich gevangen zitten, omdat zij in februari een Israëlisch vliegtuig op het vliegveld van deze stad hebben aangevallen, dinsdag in hongerstaking zijn gegaan uit protest tegen hun gevangenhou- djpg. De drie eisen een proces of vrijlating tegen borgtocht. Drie Arabieren zijn dinsdag gewond geraakt bij de ontplof fing van een bom in een bioscoop te Gaza. De Libanese regering heeft gis teren voor het gehele land de noodtoestand afgekondigd na af loop van bloedige botsingen in de hoofdstad en Sidon, waarbij zeker vier mensen zijn omgekomen. In weerwil van een officieel ver bod hadden in deze steden mos lims betogingen gehouden voor de verlening van grotere bewegings vrijheid aan de in het land opere rende Palestijnse guerrillaorganisa tie, de Arabische commando-actie. Naar officiële mededeling had den de betogers in Beiroet woens dagavond in de wiik Al-Hoerj het vuur geopend on de politie bij het trachten doorbreken van een bar ricade. De politie had het vuren beantwoord en een demonstrant gedood en verscheidene gewond. Aan de zijde van de politie zouden vijf gewonden zijn gevallen. In het 40 km zuidelijker gelegen Sidon waren in een treffen tussen poüt'e en betogende' Palestünse vluchtelingen drie doden en 25 ge wonden gevallen. Volgens officiële lezing hadden de vluchtelingen, afkomstig uit het nabijgelegen vluchtelingenkamp Al-Helweh, een mars op de stad ondernomen en de veiligheidstroepen beschoten en met stenen bekogeld. De ordetroe pen zouden de toestand nu in de hand hebben. In Beiroet hebben leerlingen van verscheidene scho len woensdag gestaakt uit svm- pathie met de gurrilla-organisatie. Later werd meegedeeld dat ze ven mensen om het leven waren gekomen. Onder de afgekondigde noodtoestand is het verboden pu- blikaties het licht te doen zien die de veiligheid van het land in ge vaar kunnen brengen en worden dp pers, radio en televisie onder cen suur gesteld, evenals de toneel- er rilmnrodukties. In de afgelopen dagen hebben verboden Arabische organisaties in vlugschriften de sluiting ge- eist van de bioscopen in deze stad uit protest tegen de Israëlische bezetting. Sinds dinsdag houden 50 Ara bische vrouwen het bureau van het internationale Rode Kruis in de oostelijke sektor van Jeruza lem bezet. Zij eisen dat het Rode Kruis een onderzoek instelt naar de toestand in de Israëlische ge vangenissen waar Arabieren op gesloten zitten. Twee Arabische guerrillastrij ders zijn dinsdagavond gedood bij een vuurgevecht met een Is raëlische patrouille die hen ont dekte op 7 km ten noorden van Oem Sidra in het Jordaandal, al dus een bekendmaking van het Israëlische opperbevel. De pa trouille leed geen verliezen. Woensdag om ongeveer het middaguur is over een afstand van 30 km tussen E. Kantara en Ras el-Eisj aan het Suezkanaal opnieuw een artillerieduel ont brand, zo heeft een Egyptische militaire woordvoerder meege deeld. De Israëlische grensplaats Beit Sjean is woensdagochtend met raketten beschoten. Deze waren in Jordanië afgevuurd, aldus een mededeling van het Israëlische leger. Israëlische artillerie kwam in actie. Ei- waren geen meldin gen van slachtoffers of schade aan de kant van Israël. Het indi- dent duurde ongeveer een half uur. Premier Terence O'Niell heeft woensdag op een vergadering van zijn unionistische partij met 28 tegen 22 stemmen zijn eis voor gelijk stemrecht in Noord- lerland bij plaatselijke verkie zingen ingewilligd gekregen. Onmiddellijk na de stemming over het voorstel nam minister van landbouw majoor James Chichester-Clark ontslag. Hii was ook leider van de unionis tische partij. Het kiesstelsel wordt be schouwd als de kern van de on lusten in Ulster. Volgens toet hui dige stelsel m9gen bij plaatse lijke verkiezingen slechts land en huiseigenaren een stem uit brengen, waardoor de protes tanten in het voordeel zijn. Vol gens het systeem dat O'Niell wil invoeren, zullen uitsluitend hoof den van gezinnen hun stem mo gen uitbrengen. Kapitein O'Niell had gedreigd af te treden, als zijn eis niet zou worden ingewilligd. De 36 afgevaardigden en 16 senatoren van de unionistische partij ver gaderden 2% uur alvorens te stemmen over de wijziging. Na afloop van de vergadering kritiseerde oud-minister Wil liam Faulkner de uitslag. Tegen verslaggevers zei hij dat de her vormingen niet zo eenvoudig kunnen worden ingevoerd als O'Neill meent. „Het blijkt dat BELFAST: Een beeld van de ongeregeldheden dezer dagen in Belfast (Noord-lerland). Een po litieman in burger gebruikt een deksel van een vuilnisbak, als schild terwijl hij omstanders uit elkaar tracht te drijven. de regering geen vat meer heeft op de explosieve toestand". Volgens Faulkner zal de her vorming de beweging voor ge lijke "burgerrëchten niet bevre digen en zou blijken dat het „olie op het vuur" is. Extreme protestanten als de volgelingen van dominee Jan Paisley zouden woedend, zijn. Men vreest dat in Belfast en andere steden de extreme protestanten de straat weer op zullen gaan. Minister Chichester-Clark zei dat het besluit op het verkeerde moment is genomen en dat hij vreest voor bloedvergieten, als de protestanten de straat opgaan. Intussen bleef het gisteren on rustig in Noord-lerland. In Bel fast trokken benden protestan ten en katholieken door de stra ten die surveillancewagens van de politie met stenen bekogel den. In één geval werd een charge door de politie uitge voerd. De Sowjet-Unie heeft de Ame rikaanse regering laten weten, dat zij zich zorgen maakt over de omvang van het Amerikaanse vlooteskader dat voor de kust van Noord-Korea is samenge trokken ter bescherming van de verkenningsvluchten van de Amerikaanse luchtmacht. Dit is meegedeeld door het State Department. De jury in het proces tegen Sirhan Bishara Sirhan heeft woensdag de beklaagde, wegens moord op senator Robert Ken nedy, tot de doodstraf veroor deeld. De straf moet door mid del van de gaskamer worden voltrokken. In Californië wordt de dood straf voltrokken in de San Quentin-gevangenis bij San Francisco. De jury, die maandag Sirhan schuldig had bevonden aan moord met voorbedachten rade op Robert Kennedy, heeft sinds maandag beraadslaagd over de straf: de doodstraf of levenslang. VEEL BEWOLKING Het hogedrukgebied bij de Azoren heeft zich uitgebreid in de richting van Spanje en bracht daar woensdag fraai weer met temperaturen van meer dan 25 graden in het zuiden van het schiereiland. Langs de noordflank' van dit hogedruksysteem trekken oceaanstoringen naar west-Euro pa. Eén van deze storingen trekt vandaag dicht ten noorden van ons land naar het noordoosten en stuwt daarbij zachte en vochtige oceaanlucht over ons land. Dit zal gepaard gaan met regenperioden en veel bewolking. De aangevoer de lucht is iets warmer maar door het ontbreken van zonnestraling zullen de temperaturen niet veel hoger zijn dan woensdag het ge val was. Bij het verder doordrin gen van de zachte lucht zullen ook in midden- en zuid-Europa de temperaturen op een voor de tijd van het jaar meer normaal niveau komen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Tijdelijk regen Meest zwaar bewolkt en tijde lijk regen of motregen, tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen west en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Noord-Korea heeft de Verenigde Staten woensdag beschuldigd van het nemen van maatregelen, die kunnen leiden tot een nieuwe Ko reaanse oorlog. In een in scherpe bewoordingen gestelde verklaring van het officiële Koreaanse pers bureau wordt gezegd dat het „Amerikaanse gemanoeuvreer om een nieuwe oolog in Korea uit te lokken" nu in een gevaarlijk sta dium is gekomen. Als de verkenningsvliegtuigen van de Amerikaanse „imperialis ten" in het territoriale luchtruim van ons land binnendringen, zul len we niet met de armen over elkaar blijven zitten maar maat regelen nemen voor de beveiliging van onze souvereiniteit, aldus het persbureau. „De Amerikaanse imperialisten zullen daarvan dan gebruik maken als voorwendsel om een gewapen de aanval op grote schaal tegen ons te beginnen die kan leiden tot een totale oorlog in Korea". President Nixons verklaring van vorige week, dat maatregelen ter bescherming van de verkennings vliegtuigen worden genomen die echter niet als bedreiging zijn be doeld, wordt in de verklaring een nieuwe ontoelaatbare belediging aan het adres van de republiek genoemd. „Het is in feite een openlijke verklaring dat hij (Nixon) een stap doet die dichter naar de rand van oorlog leidt". De be scherming van de vluchten is „een gevaarlijk spelletje met vuur". Er wordt in de verklaring op nieuw de nadruk op gelegd dat het neergeschoten EC 121-toestel in het Noordkoreaanse luchtruim was binnengedrongen en dat het niet zoals Nixon heeft meege deeld op 145 kilometer van de Noordkoreaanse kust was, toen het werd neergehaald. „Ons volk wenst niemand als eerste te pro voceren, maar het zal niemand ooit toestaan ons te beledigen en Drovoceren. Het gehele Koreaanse volk is vastbesloten alle aanslagen op onze soevereiniteit teniet te doen zelfs ats men daarvoor sterft". De verklaring, volgde enkele uren, nadat het ministerie van bui tenlandse zaken in Washington melding maakte van Russische be zorgdheid over de Amerikaanse militaire: maatregelen in de Japan se Zee. KROMMENIE: De vrouwen van de werknemers, die door de slui ting van Thomassen en Drijver- Verblifa N.V. op straat komen te staan, hebben dinsdag na een op tocht door de straten van Krom menie de burgemeester, F. Tja- berings, een petitie aangeboden. De mars was een kombinatie van de vrouwen van de betrokken werknemers, de middenstand en de communistische partij. De afgelopen dagen zijn in Vietnam vijf hefschroefvliegtui- gen van de Verenigde Staten verloren gegaan. Drie werden dinsdag door de vietcong neer geschoten, waarbij drie solda ten omkwamen en twintig ge wond raakten en woensdagmor gen kwamen twee helikopters ten noordwesten van Saigon in de lucht met elkaar in botsing. De zestien inzittenden van deze toestellen, Amerikanen en Zuid- vietnamezen, kwamen om het leven. Federale troepen hebben Oe moeahia, de administratieve hoofdstad van Biafra, bezet. Dit is woensdag van militaire zijde in Lagos, de federale Nigriaanse hoofdstad, vernomen. De stad zou zijn veroverd door eenheden van de eerste divisie, die van Ngoe uit waren opgerukt. Ngoe ligt 15 km van Oemoeahia. De val van Oomoeahia is ook door radio-Lagos bekend ge maakt. De Biafraanse regering had in de stad haar hoofdkwar tier gevestigd na de val van de hoofdstad Enoegoe in oktober 1967. De federale regeringswoord voerder Enahoro zei od een pers conferentie dat Oemoeahia dins dag is gevallen na 48 uur zware strijd. De federale troepen waren vijf dagen geleden met de aan val begonnen. Zij zün uit het noorden en het oosten tegen de stad opgerukt. De Biafranen zou den veel manschappen hebben verloren. De verliezen van het federale leger werden „licht" ge noemd. Vorige week werd al gemeld dat duizenden Biafranen uit Oemoeahia, het laatste bolwerk, wegvluchtten. Twee dagen ge leden 'zei een Biafraanse afge vaardigde in Frankriik dat het „Biafraanse" commando nog in de stad was. Hij sprak tegen dat de stad de federale troepen werd bedreigd. De gezaghebbers in Lagos zien in de val van Oemoeahia nog niet het einde van de oorlog, maar beschouwen het als een grote psychologische slag voor de Biafraanse strijdkrachten. Deze hebben Uli nog in handen en kunnen daardoor nog steeds met wapens worden bevoorraad. Oemoeahia was hun verbindings kost met de buitenwereld, onder meer door de belangrijke telex- verbinding met Europa. Rege ringsfunctionarissen in Lagos zeiden na de bekendmaking dat journalisten nog niet naar de stad mogen. Vermoed wordt dat de .Biafraanse regering zich nu heeft gevestigd in Orloe, een stadje 72 km ten noordwesten van Oemoeahia. Voor het hof van staatsveilig heid in Kairo is woensdag een proces begonnen tegen twee Egyptische journalisten, die wor den beschuldigd van samenzwe ring met het doel militaire ge heimen aan Israël uit te leveren. Het zijn een freelance-persfoto graaf 'en een redakteur van het bureau van Associated Press in Egypte, beiden 30 jaar oud. Zij zijn in november op het vliegveld van Kairo gearresteerd. Volgens de aanklacht had de fotograaf een film met militaire geheimen bij zich. De redakteur zou er een aantal militaire, politieke en eco nomisch verslagen bij hebben ge leverd. DONDERDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 6.44 7.21 Terneuzen 7.20 7.57 Hansweert 7.54 8.31 Walsoorden 8.03 8.40 VRIJDAG 25 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.51 3.32 Terneuzen 3.27 9.08 Hansweert 9.01 9.42 Walsoorden 9.10 9.51 ZON MAAN op onder op onder apr. 24 5.25 19.53 10.18 2.57 25 5.23 19.54 11.33 3.20 26 5.21 19.56 12.50 3.36 27 5.19 19.58 14.08 3.49 28 5.17 19.59 15.26 4.00 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 4.21 I 4

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1