PROVINCIAAL NIEUWS r VOEDING In memoriam de heer F. P. Standaert NIEUWE HERVORMDE PASTORIE ER VERENIGINGSGEBOUW TE ZAAMSLAG Overdracht hervormde pastorie en verenigingsgebouw te Zaamslag hier woont gezondheid TWEEDAAGS BEZOEK VAN MINISTER SCHUT AAN ZEELAND Terneuzen Axel Aardenburg Goes Hulst Sluiskil St. Jansteen Zaamslag Zierikzee Links rijdende Engelse auto veroorzaakt ongeluk Een rasechte Terneuzenaar ging heen Rode Kruis Voorzitter V.V.V. Geef uw kind de rijke schakering onmis bare voedingsstoffen die iedere Liga be vat: hoogwaardige eiwitten, vitamines, mi neralen-voor opbouw-der lichaamscellen, stevig beendergestel, sterke tanden— In Liga woont gezondheid, groeikracht, vita liteit! Voor baby,kleuter en schoolgaande jeugd ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Ontwapenings conferentie in Genève kassa feuiten bet eigen lend. Na ongeval overleden Kasbeheerder spoorloos Woensdag 23 april 1969 DE VRIJE ZEEUW De minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening, ir. W. F. Schut, zal vandaag (woens dag) en morgen een bezoek aan Zeeland brengen. Vanavond zal de minister, die vergezeld zal zijn van enkele hoofdambtenaren van zijn depar tement, ten provinciehuize te Middelburg een bespreking heb ben met gedeputeerde staten over punten op het terrein van de ruimtelijke ordening en aspek- ten op het gebied van de woning bouw in Zeeland. Donderdag zal Zeeuws-Vlaan- deren worden bezocht. In Ter- neuzen zal de minister een be spreking voeren met het gemeen tebestuur. Daarna volgt een rond rit door het industriegebied en de kanaalzone. Aan het begin van de middag gaat de minister via Kruiningen naar Vlissingen-Oost en Middel burg, waar op het provinciehuis een gesprek zal worden gevoerd met de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen. Tenslotte zal de minister de pers ontvangen. Prijs in muntenregen Na de vouwfiets, die door Toosje van Wijck bij de munten regen van de Nutsspaarbank te Terneuzen werd gewonnen, volg de Peter Theunissen (10), Beet- hovenhof 48, met een transistor radio. Er zijn tot maandagavond 3600 van de 5500 uitgestrooide munten ingeleverd. Tot van avond (woensdag) is er gelegen heid de overige 1900 munten bij de Nutsspaarbank in te leveren. Er liggen nog een verrekijkc en een fototoestel op de gelukkige winnaars te wachten. Sporthengelaars kaartten In het „dode" seizoen zoeken de leden van de Tern'uzense hengelaarsvereniging „Ontspan ning na Inspanning" hun vertier aan de kaarttafel in het club lokaal „La Belle Vue". Op de eerste avond zat de spanning er al direct in. De prij zen maakten deze spanning zeker de moeite waard. De uitslag luidde: 1. C. J. v. d. Broek en C. Weststrate, 2. L. H .- melink, 3. W. de Cuyper, A. Eekman, P. Bracke en J. Kiel, 4. P. Moes, P. 't Gilde, F. Ferket en W. v. d. Hooft. Gemeenteraad vergadert 29 april De gemeenteraad van Axel komt op dinsdag 29 april a.s. om 19 uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de vol gende punten van behandeling: herziening bezoldiaing wethou ders per 1 januari 1969; voorstel tot aankoop van de woning Buitenweg 74 van de heer G. A. van Stevendaal; aankoop van de woning Buiten weg 68 van de heer J. Witte; gemeenschappelijke regeling re gionaal woonwagencentrum; aanvragen jaarlijkse bijdragen uit 's rijks kas in de exploitatie kosten van de door de regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwver eniging te bouwen 42 premiewo- deze bijdragen aan bedoelde ver- rtingen en het verstrekken van enïging; garanderen rente en aflossing van een geldlening aan te gaan door de regionale Zeeuws-Vlaamse woningbouwvereniging ten behoe ve van de bouw van 42 premie woningen in plan Oost; herziening exploitatieplan Oost/ West; herziening exploitatieplan Oude- wijk en omgeving; herziening exploitatieplan Noord II (Kleine Noordpolder); herziening exploitatieplan „Spul": voorstel tot het aangaan van kasgeldlenincen tot een maximum van ƒ2.000.000. MEDEDELINGEN VAN B. EN W. Vraag van de heer Dieleman over de gevolgen voor het ge- meentelilk huisvestingsbeleid. B. en W. delen mede dat zij heb ben besloten: a. de per I' juli 1968 geldende welstandsbepalingen voor de toewijzing van woningwetwo ningen te handhaven; t>. de verhuur van de woningen, toebehorende aan de gemeente, te dóen plaatsvinden na inge wonnen advies. Met het bestuur van de Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereniging te Kloosterzande is overeengekomen, dat de in het bezit van deze ver eniging zijnde woningen eerst zul len worden verhuurd na ontvangst van een advies. Door het treffen van deze maatregelen menen B. en W. te kunnen voorkomen, dat beter gesitueerden goedkopere woningen betrekken. Eervol ontslag Aan de heer J. van den Berge is eervol ontslag verleend als ge- meente-concierge, deurwaarder plaatselijke belastingen, markt meester, controleur vermakelijk heidsbelasting en wükmeester met ingang van 1 mei 1969 in verband met het bereiken van de pensioen- gercciüiöl® leeftijd. Eeuwfeest met muziekconcours De Aardenburgse fanfare viert dit jaar haar eeuwfeest. Ter ge legenheid van dit hoogst gedenk waardige feit wordt op donder dag 15 mei a.s. (Hemelvaartsdag) een federatief muziekconcours georganiseerd in de St. Baafs- kerk. Blijkens het programma, waarin burgemeester Van Berc- kel een voorwoord schrijft over de 100-jarige, begint het con cours om 14 uur. Er nemen in de verschillende afdelingen fanfare en harmoniegezelschappen aan deel uit Oostburg; Terneuzen; Willemstad; St. Kruis; Dreischor; Breskens; Cadzand; Oostvoorne; Ritthem; Axel; Zaamslag en Aardenburg, terwijl ook de tam boerkorpsen uit Oostburg en Terneuzen van de partij zullen zijn. Als extra-prijzen zijn beschik baar medailles van koningin Juliana; van de commissaris der koningin in Zeeland en van de burgemeester van Aardenburg. Het belooft op de 15e mei een grote dag te worden voor geheel Aardenburg, maar voor het or ganiserend bestuur onder leiding van voorzitter J. van Daalen in het bijzonder. Bedankt voor beroep Ds. C. van den Bosch, her vormd predikant te Goes, heeft bedankt voor het beroep naar Nieuw-Vennep/Albenes (vaca ture J. C. Bronsgeest). Brandstichters bekennen In de loop van dinsdag hebben twee van de drie verdachten van de grote brand te Hulst bekend aldaar in het pand van de firma Wilking te hebben ingebroken. Een tent die zij over de brand kast hadden gespannen is in brand geraakt tijdens het gebruik van de snijbrander. Bekend hebben de 25-jarige kel ner B. E. uit Den Haag en de 24 jarige loodgieter L. B., eveneens uit Den Haag. De derde verdachte, de 28-jari- ge B. F., zonder beroep, eveneens wonende te Den Haag, blijft on danks het feit dat zijn kornuiten bij hun bekentenis hebben gezegd, dat ook hij bij deze affaire be trokken is, hardnekkig ontken nen. Botsing Maandagavond om ongeveer zes uur heeft zich op de rijksweg AxelSluiskil een botsing voor gedaan tussen een personenauto, bestuurd door A. v. d. L. uit Hei- nenoord, en een vrachtauto, be stuurd door S. van E. uit Axel. De personenauto reed over de brug over het kanaal naar de Sas sing. De bestuurder trapte op de rem om voorrang te verlenen aan de over de rijksweg rijdende vrachauto. De voet van de heer Van der L. slipte van de rem en kwam op de gaspedaal terecht. Het gevolg was dat de personenauto op de vrachtwagen botste. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Minister Udink spreekt Op initiatief van het kringb^- stuur van de K.V.P. en in samen werking met de A.R.P. en de C.H.U. zal op maandag 28 april a.s. om 20 uur een teachin wor den gehouden in het patronaats gebouw te St. Jansteen. Minister drs B. J. Udink zal daar het woord voeren over ont wikkelingshulp. Koninginnedag 1969 Het bestuur van de Zaamslag- se oranjevereniging heeft voor de 30e april een gevarieerd en druk bezet programma samen gesteld. Het begint reeds om kwart vóór negen met het op laten van ballonnen bij het ge meentehuis, waarna om negen uur een zanghulde volgt en een toespraak van de burgemeester. Het handige programmaboek je vermeldt voorts de volgende onderdelen 9.15 tot 10.30 uur: optocht van de schooljeugd; 10.30 uurmuzikale wandeling van „De Volharding"; 10.30 tot 12.30 uur: klassements proeven voor auto's, te ver zorgen door de „Zevac"; 13.30 tot 14.30 uur: korfbalwed strijd tussen twee twaalftal len van „Scampolo" (vroeger en nu); 16 tot 17.45 uur: voetbalwedstrijd tussen Zaamslag en Ria (Westdorpe) 17.30 tot 18.30 uur: volksspelen (ook voor bejaarden 19 tot 20 uur: demonstratie in dè sportzaal door een groep van 40 meisjes en jongens van de afd. judo; 19.30 tot 20.30 uur: concert op de muziektent; 20.30 uur: lampionoptocht met muziek; 21 uur: instuif bovenzaal oude pastorie Polderstraat; 21.30 uur: Gezellige avond in„De Poort" met zang, muziek en dans onder leiding van de heer L. de Blaeij. Aan gevolgen ongeluk overleden De 21-jarige J- Breeman uit Middelharnis, die in de nacht van zondag op maandag j.I. met een auto, samen met vier andere jon gelui, nabij Oosterland uit de bocht vloog, is dinsdagmorgen in het Zweedse rodekruisziekenhuis te Zierikzee aan de gevolgen daarvan overleden. Een links rijdende auto met een Engels nummerboord is gisteren middag op de provinciale weg Kampen - Oldebroek, ter hoogte van de buurtschap de Zande in de gemeente IJsselmuiden, in botsing gekomen met een vrachtauto. De Engelse auto werd hierbij verpletterd. Het is de politie niet mogelijk geweest de identiteit vast te stellen van de bestuurder, die kort na aankomst in het r. k. ziekenhuis te Zwolle aan zijn ver wondingen bezweek. Na een langdurig ziekbed is maandagmiddag de heer P. F. Standaert, eigenaar van hotel „Rotterdam" te Terneuzen, te zij nen huize, op 74-jarige leeftijd, overleden. Gedurende de reeks van jaren, die wijlen de heer Standaert het meer dan honderd jaar oude hotel- bedrijf heeft geleid, heeft hij de goede reputatie ei-van niet al'cen In stand gehouden, maar stellig nig verbeterd. Hij heeft ziin hotel uitgebouwd tot een bedrijf dat zowel in binnen- als buitenland een uitstekende naam heeft. Gedu rende vele jaren was de heer Stan daert een bekende figuur in de hotelwereld en in de bioscoopbond. Hij was lid van de vertrouwens commissie van de afdeling Zee land van horeca en hij had lange tijd zitting in het bestuur van deze bond. Naast het hotel, het Luxorthea- ter en het concertgebouw was het rode kruis een belangrijk stuk van zijn leven. Hij was ongeveer 40 jaar bestuurslid van de Terneu- zense afdeling en bijna een kwart eeuw een ijverige secretaris. Tij dens en na de oorlog was het voor de heer Standaert als „man van het rode kruis" een harde maar mooie tijd, waarin hij veel initia tieven kon ontplooien. Dag en nacht heeft hij gewerkt voor de inrichting van noodziekenhuizen, toen wij in, september 1944 bevrijd waren. Door ziin relaties en onder zijn leiding konden de Duitsers ertoe worden bewogen de stoffe lijke resten vrij te geven van de vijf in de bevrijdingsdagen dood geschoten waterstaatsmensen. Aan het hoofd van een voedselcolonnp reed hij na 5 mei 1945 naar het juist bevrijde noorden. Tijdens de oorlog was hij commissaris van materiaal en vervoer en na de be vrijding gedurende enige tijd lid van het hoofdbestuur. In 1932 richtte de heer Stan daert met enige anderen, o.m. de heer D. But, het comité „bejaar- denreizen" op en wie zal zeggen hoeveel honderden bejaarden daar door jaarlijks een mooie reis kon den maken. Voor Terneuzen maakte hij zich voorts verdienstelijk als V.V.V.- voorzitter en veel heeft hij gedaan voor de watersportfeesten, de or ganisatie van de „Pavilion d'Or", stertochten enz. De totstandko ming van de jachthaven was voor een belangrijk gedeelte aan het initiatief van wijlen de heer Stan daert te danken. Met de heer Standaert is een rasechte Terneuzenaar heengegaan, die heel veel van zijn stad hield. Vrijdagmorgen vindt de plechti ge uitvaartdienst en de begrafenis plaats. LIGA In het centrum van Zaamslag is op dezelfde plaats van de oude gebouwen een nieuwe hervormde pastorie met verenigingsgebouw gereed gekomen. Daarmee is een wens vervuld, die al vele jaren in de kerkelijke colleges leefde. De oude pastorie uit 1902, die door zijn dominerende bouw het straatbeeld in de Polderstraat nog beheerst, zal binnenkort worden gesloopt en door de aan leg van een siertuin op deze plaats zal de nieuwe pastorie pas goed tot zijn recht komen. De oude woning, waarvoor ds. Van Dis de eerste steen legde, was in de jaren 1902 tot 1966 de ruime huisvesting, zoals men die toen noodzakelijk achtte voor de predikantsgezinnen. De predikanten Van Dis, Ko- revaar, Drost, Talma, Jansma en Becht hebben korter of langer tijd deze pastorie bewoond en er varen, dat de funktionele in deling van dit huis niet meer pas te in het veranderende woon beeld. De kerkvoogdij, die de zorg hierover had, heeft verschillende malen geprobeerd de nodige voorzieningen te treffen, maar men kwam tot het inzicht, dat alleen het drastische besluit tot nieuwbouw afdoend zou kunnen zijn. Na het vertrek van ds. Becht A'DAM: Een van de getoonde ontwerpen tijdens de maandag- middag in het Amsterdamse Hil- ton-hotel gehouden jeugdshow 1969, geheel vervaardigd van aluminium met een dikte van l/50ste mm. Het ontwerp is van de heer W. A. Poelman. De Sowjet-Unie heeft gisteren op de ontwapeningsconferentie in Genève de NAVO verantwoorde lijk gesteld voor de bewapenings wedloop en de toeneming van de internationale spanning. De Russische afgevaardigde Alexei Rosjtsjin zei dat zijn land zowel tot een etappegewijze als tot een globale ontwapening be reid is, b.v. achtereenvolgens een verbod van het gebruik van kernwapens, beperking en ver dere vermindering van de lan- ceermiddelen voor strategische wapens, een verbod van vluchten met kernwapens buiten de eigen grenzen, beperking van de vaar- zones voor onderzeeboten met raketten en het afbreken van SCHEEPVAARTBEWEGING van zondag 20 april (na 11 uur) tot dinsdag 22 april (tot 11 uur) Bestemd voor Terneuzen 20 april: Herta Giesse, 550 dwt (W.-Dld) 21 april: Fastnet, 792 dwt (Ned.) Empire, 1115 dwt (Ned.) Vertrokken van Temen?' 21 april: Herta Giesse, 50 dwt (W. Van Sluiskil: 21 april: Nea Moni, 7075 dwt (Grie:. Van Sas van Gent: 21 april: Katja, 480 dwt (W.-Dld) Gepasseerd naar Gent 20 april: Falco, 984 dwt (Ned.) Paul Westers, 665 dwt (Ned.ï Oscar Mat'hies, 1640 dwt (WT Rönndiek, 1180 dwt (W.-Dld 21 april: Benedicta, 24.610 dwt (Noor) Rellona, 1828 dwt (W.-Dld) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) Falco, 984 dwt (Ned.) Ahrenshoop, 500 dwt (O.-Dld) Trihilh W 4wt (Hsd-> Doris H., 190 dwt (W.-Dld) Favoriet, 790 dwt (Ned). 22 april: A. P. J. Sushma, 10.230 dwt (India) Gepasseerd van Gent 20 april: Texaco New Castle, 18.130 dwt (Eng.) Falco, 984 dwt (Ned.) 21 april Hanni, 630 dwt (W.-Dld) Rönndiek, 1180 dwt (W.-Dld) Apollo, 780 dwt (W.-Dld) Falco, 984 dwt (Ned.) Regina, 540 dwt (W.-Dld) Bellona, 1828 dwt (W.-Dld) Don Juan, 1334 dwt (Zweed) De 17-jarige bromfietser J. Bax uit Boxtel, die op zondag 13 april ernstig werd gewond toen hij bij het oversteken van rijks weg 64 werd aangereden, is ten gevolge van zwaar hersenletsel in het Sint-Elizabeth ziekenhuis te Tiibrug ovfirieöpo» op 31 juli 1966 kwam deze aan- gelegenheid bij het beroepings-i werk acuut naar voren. Nadat, onderzocht was of de oude pasto-' rie geheel kon worden verbouwd,' kwam duidelijk uit, dat met res-, tauratie een dusdanig bedrag was. gemoeid, dat nieuwbouw de voor-1 keur verdiende. FINANCIERING Nadat de kerkvoogdij de ver plichte adviezen had ingewonnen bij de bouw- en restauratiecom missie van de herv. kerk, werd in overleg met deze instantie kon- takt opgenomen met het archi- tektenbureau Rothuizen en 't' Hooft te Goes. Ir. J. D. Poleij maakte een ontwerp, waarin tevens werd opgenomen de res tauratie van het verenigingsge bouw. Bij nader onderzoek bleek, dat dit ook geheel moest worden vernieuwd. Tegelijkertijd stond de kerk voogdij voor de opgave de finan ciering van het gehele projekt rond te krijgen. Toezichthouden de instanties zoals de eerder ge noemde commissie en de provin ciale kerkvoogdijkamer moesten worden geraadpleegd en de goed keuring kon pas worden verkre gen na de nodige wijzigingen. Aanvankelijk leek het erop, dat de geraamde bouwsom van 200.000 geheel door de kerk voogdij moest worden bijeenge bracht, maar een grondtransaktie van de diakonie met het gemeen tebestuur ten behoeve van de be jaardenwoningen bracht een on verwachte uitkomst. Na uitgebreid overleg met de provinciale diakonale commissie werd toestemming verkregen de gelden te investeren in het nieu we verenigingsgebouw en de ex- plotatie daarvan in de toekomst over te nemen van de kerkvoog dij. Buiten deze diakonale bijdrage van 80.000 beschikte de kerk voogdij door reservering en voor belegging bestemde gelden over 30.000. Een financiële aktie bracht ruim 31.000 op, terwijl het restant onder voordelige voorwaarden kon worden ge leend bij gemeenteleden. NIEUWE NAAM Natuurlijk nam de voorberei ding geruime tijd in beslag. Be gin mei 1968 kon de aanbesteding' plaats vinden en een maand later, nadat het verenigingsgebouw in, 14 dagen tijds door vrijwillige krachten was gesloopt, vatte de fa. gebrs. De Bruijne te Terneu zen het werk aan. Ofschoon de kerkvoogdij de wens te kennen had gegeven de pastorie tussentijds per eind december op te leveren, slaagde de aannemer hierin niet, maar de totale bouw is nu binnen het schema voltooid. Weliswaar moet er op het ter rein rondom nog wat gefatsoe neerd worden, maar op vrijdag 25 april zal de overdracht en inge bruikneming van 't verenigings gebouw de afsluiting vormen van een drukke werkperiode. Op de samenkomst, die des avonds om 8 uur in dit nieuwe gebouw zal worden gehouden, zal tevens de nieuwe naam bekend worden ge maakt, waarvoor gemeenteleden hun suggesties hebben ingezon den. Op zaterdag 26 april zullen belangstellenden het gebouw kunnen bezichtigen tussen drie uur en half zes. VASTE KLANTEN De architekt heeft bij zijn ont werp voor de pastorie rekening gehouden met de landelijke voor schriften en het gebouw zodanig gesitueerd, dat de nodige „pri vacy" wordt verkregen. Hij dien de verder rekening te houden met het hoogteverschil van Polder straat en Zaagstraat waarlangs het gehele projekt zou komen te staan. Dit wordt mede geaccen tueerd door de lagere tussenbouw tussen pastorie en verenigingsge bouw. Dit laatste is gericht op allerlei kerkelijke aktiviteiten, maar ook de „vaste klanten" als muziek vereniging en bejaardenbond zullen er een onderkomen vinden. Tevens zal het beschikbaar zijn voor velerlei andere doeleinden. Het geheel biedt een fraaie aanblik en is voor de hei-vormde gemeente een grote aanwinst. Sedert eergisteren is de 26-ja- rige in Bunde woonachtige ra yonbeheerder J. S. van 't dagblad de nieuwe Limburger, spoorloos. Uit de kas. waarover hem het. be heer was toevertrouwd, wordt 'n bedrag van ongeveer 6.000 gul den vermist. Het verdwijnen van S. wordt in verband gebracht met de gewapende overval, die zich vrijdagavond jongstleden af speelde in de kluisruimte van het dagbladgebouw in Maastricht. Door de tegenstand die de 58-ja- rige kassier J. Boom bood raakte de overvaller in paniek en ging aan de haal.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3