Minister De Block zet prijsoffensief in Brandstichting en aanslagen in Noord-lerland Tegenstrijdige berichten over strijd aan Suez-kanaal Snelle berechting prijsopdrijvers BRITSE TROEPEN BEWAKEN BELANGRIJKE INSTALLATIES Postkantoren in de as Alleen bewaking Branden in Belfast „Thunderstreak" van koninklijke luchtmacht verongelukt PRAAGSE STUDENTEN DEMONSTREREN Luchtaanvallen o? Laos Dak ingestort; elf doden HET WEER Doden in het dal van de Jordaan Raketaanval Bejaardenhuizen Weer duurder DRIE DODEN GEBORGEN UIT URKER KOTTER MAANDAG/DINSDAG 21/22 APRIL 1969 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen „Fantasie" Bunkers aan het Suezkanaai TREINONGELUK IN CANADA Zoeken naar overlevenden EC-121 gestaakt Weerbericht Hoogwater Zon- en - Maanstanden sertroepen, heeft verklaard dat kogelvrije bunkers op de ooste lijke oever van het Suezkanaal, die inderhaast gebouwd zijn, de toestand aan het kanaal in het voordeel van Israël hebben doen verkeren. De Israëli's kunnen vuren wanneer zij willen, omdat zij afdoende beschermd zijn, al dus de generaal. Generaal Adan zei dat het Egyptische front aan het Suez kanaal „vrijwel vernietigd" is. De Egyptenaren waren verrast door precisie van de Israëlische artillerie, die vernietigende sla gen aan de Egyptische stellingen had toegebracht ondanks de nu merieke overmacht van de Egyp tische artillerie. Volgens generaal Gavisj, com mandant van het zuidelijke front, zijn ongeveer 500.000 Egyptena ren die in de kanaalzone wonen, geëvacueerd. De generaals spraken op open bare bijeenkomsten aan de voor avond van het onafhankelijk- heidsfeest, dat 23 april wordt ge vierd. Bij twee schermutselingen in het Jordaan-dal zijn zaterdag avond een Israëlische soldaat en een lid van een Arabische com mandogroep gedood. Twee Isra ëlische soldaten liepen verwon dingen op. Volgens een Israëlische woord voerder beschikten de Arabieren, die uit Jordanië kwamen, over geweren van Russische makelij en sabotagemateriaal. Een Jordaanse militaire woord voerder heeft zondagavond mee gedeeld, dat Israëlische vlieg tuigen het Jordaanse dorp Zam- mal met raketten hebben aange vallen. Volgens Tel Aviv zijn bij drie infiltratiepogingen van Ara bische commando's vijf Arabie ren gedood en één Israëlische soldaat. De minister van justitie heeft 250 ambtenaren van de economi sche controledienst op verzoek van minister De Block opsporings bevoegdheid gegeven. Zij zullen de strijd aanbinden tegen te hoge prijzen. Het front van het „offen sief" wordt geopend in de schoei sel-, kleding- en levensmiddelen sector. Hier zullen op grond van 2000 klachten onderzoeken worden ingesteld. De ambtenaren moeten nagaan of de prijzen na 14 maart zijn ver hoogd en of er de laatste maanden onjuiste prijsverhogingen zijn doorgevoerd. De minister van justitie heeft gezegd dat hij een snelle verbali sering van de prijsopdrijvers zal bevorderen. Tot nu toe zijn na die algemene prijsmaatregel al 300 processen-verbaal opgemaakt. Minister De Block verwacht, dat van een snelle berechting een pre ventieve werking zal uitgaan, om dat niemand het leuk zal vinden om als „prijsopdrijver" voor de economische politierechter te moe ten verschijnen. Hij deelde mee, dat kopers teruggaven van het te- vee1 betaalde kunnen eisen, als de politierechter van mening is dat bepaalde artikelen na 1 oktober tegen te hoge prijzen zijn ver kocht. Mr. De Block verklaarde* dat de overheid niet „buiten schot" wordt gelaten, nu het bedrijfsleven zo'n rigoureuze maatregel is opgelegd. In dit verband noemde hij met name de bejaardentehuizen, de ziekenhuizen en de lagere over heidslichamen. Ontheffing van de prijsmaatregel zal een grote uitzondering zijn. Van de 400 aanvragen om onthef fing die tot nu toe zijn binnen gekomen, zijn er 399 afgewezen. Het kabinet bereidt een plan voor, dat zal worden gebaseerd op het aan de S. E. R. gevraagde spoedadvies; de loonwet van mi nister Roolvink en het gesprek tus sen regering en bedrijfsleven over het doorbreken van de loon- en prijsspiraal in 1970. De minister zei dat niemand iets opschiet met loonstijgingen die geheel of gedeel- teliik worden opgeslokt door prijs, stijgingen. De heer De Block verwacht, dat de maand anril weer een prijsstü- ging zal ooieveren als gevolg van de huurverhoging, de aankoop van zomerkleding en de hogere prijzen voor aardappelen en groente. Een overheveling van twee pro cent van de premies voor sociale verzekeringen van de werknemers naar de werkgevers, zoals de vak beweging heeft voorgesteld, zal volgens de minister de inflatoire spanningen verhogen, omdat daar door een nieuwe injectie aan de koopkracht wordt gegeven. Het in Londen gevestigde rege ringsbureau voor Ulster heeft laten weten dat voor de bewaking van belangrijke installaties en ge bouwen in Noord-lerland Britse eenheden zullen worden gebruikt die daar al gelegerd zijn. Er zul len geen nieuwe Britse troepen naar Ulster worden gezonden. In Noord-lerland bevinden zich 5000 man Britse troepen. De Noordierse regering verzocht Lon den om troepen na een aanslag op een installatie van de waterleiding en een hoogspanningsmast. Er is een veiligheidscommissie gevormd die moet nagaan welke maatregelen er moeten worden ge. nomen voor het herstel van orde en rust in Noord-lerland. In deze commissie hebben premier Tëfenee O'Neill van Noord-lerland en de Noordierse ministers van binnen landse zaken, landbouw en ont wikkeling zitting. Zondagochtend tegen half zeven is in de haven van Urk het wrak binnengebracht van de vorige week vergane UK 204. In het wrak heeft men de lijken gevonden van de 18-jarige Jan van der Lee en de 17-jarige Meindert de Boer. Uit het IJsselmeer is het lijk gevist van de 47-jarige schipper C. de Boer. De stoffelijke overschotten van de opvarenden J. de Boer en T. Vink zijn nog niet gevonden. Aanvankelijk heeft men getracht het wrak te lichten van de plaats waar het was gezonken. Dat lukte echter niet, waarna men het heeft versleept naar een plaats waar de IJsselmeerbodem harder was. Daar werd de UK 204 in de takels ge nomen en naar de haven van Urk versleept. URK: Het is eindelijk gelukt de vergane Urkse kotter UK 204 te bergen. Van zaterdagmiddag tot zondagmiddag hebben de ber gingswerkzaamheden geduurd. Op de foto is men bezig de kotter in ondiep water te kantelen. In Belfast en omgeving zijn in de loop van zondag negen post kantoren in brand gestoken. Twee postkantoren en een huis naast een van deze twee werden in de as gelegd. De rellen begonnen zaterdag met gevechten in Londonderry tussen aanhangers van de r.k. be weging voor gelijke burgerrech ten en volgelingen van de pro testantse predikant Ian Paisley. Na een charge van de politie trok ken de bewoners van een over wegend door rooms-katholieken bewoonde wijk zondag naar de heuvels buiten de stad om daar een bijeenkomst te houden. Od verzoek van de autoriteiten die nog meer gewelddaden vreesden, trok de politie zich terug uit de bezette wijk. Bij de ongeregeld heden liepen 260 mensen verwon dingen op. De wegversperring die aanhan gers van de beweging voor bur gerrechten zondagmiddag in Dun- given op 30 km van Londonderry hadden opgericht is afgebroken. Bij de betogers in Dungiven be vond zich ook de 21-jarige Benia- dette Devlin, die donderdag tot lid van het Britse lagerhuis werd ge kozen. In een bekendmaking van het ministerie van defensie te Londen staat dat „in antwoord op een ver zoek van de regering van Noord- lerland van het verenigd konink rijk ermee heeft ingestemd mili tairen ter beschikking te stellen voor de bewaking van instellingen ten behoeve van het algemeen nut. Er is geen sprgHS- van> dat -<?eze soldaten wofdêïi gebruikt ter con trole van menigten of demonstra ties". Het Noordierse kabinet had zon dagmiddag op een spoedvergade ring in Belfast besloten om mili tairen te vragen. De Noordierse hoofdstad Belfast beschikte zondagavond niet over voldoende brandweerwagens om alle branden te blussen, die waren aangestoken in 't woeligste week einde sedert zeven maanden. Op zeker ogenblik stonden vijf post kantoren en een autobusgarage in I.chte laaie. De branden werden gesticht enkele uren na de bekend making dat Britse troepen belang rijke installaties zouden gaan be waken. Vanochtend (maandag) om on geveer tien voor half elf Is, naai de luchtmachtvoorlichtingsdienst meedeelt, een „Thunderstreak"- straaljager van squadron 314 ver ongelukt in de bondsrepubliek. Het toestel is terechtgekomen op 20 km ten zuidwesten van Siegeri in Westfalen. Het was met een ander toestel op een oefenvlucht boven de bondsrepubliek. De „Thunderstreak", afkomstig van de basis Eindhoven, was op een laagvlieg-navigatie-oefen- vlucht. De vlieger van de tweede „Thunderstreak" is op de basis Eindhoven teruggekeerd. Het ongeluk met de „Thunder streak" is het eerste dit jaar met een vliegtuig van de luchtmacht. Vorig jaar 16 december veronge lukte een „Thunderstreak" bij Tiel. De bestuurder van de straal jager blijkt om het leven te zijn gekomen. Hij is de 21-jarige on gehuwde tweede luitenant Klei ne uit Ede. De familie van de vlieger is inmiddels op de hoogte gesteld. De oefenvlucht van de' twee vliegers werd in slecht weer ge houden. De vlieger van het lei dende straalvliegtuig gaf op een gegeven ogenblik zijn collega Klein opdracht op te trekken. Daarna is hij Klein uit het oog verloren, maar even later zag hfj op de grond een zwarte rook pluim opstijgen. Frankering bij abonnementTERNEUZEN. Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f9.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW 25e Jaargang No. 5968 Advertentieprijsper mm 10 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Een speciale eenheid van het Egyptische leger heeft zaterdag avond een Israëlische versterkte stelling bij Lissan el Timsah („tong van de krokodil"), tegen over de stad Ismailia aan het Suez-kanaal gelegen, aangeval len en tenminste dertig Israëli sche soldaten en officieren ge dood of gewond. Dit is zondag meegedeeld in een communiqué van het Egypti sche leger, waarin voor het eerst officieel wordt gesproken van een operatie van een commando eenheid van het geregelde leger op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. De eenheid had de stelling twee uur lang in handen gehad en keerde daarna naar haar basis terug. Slechts twee man waren gewond. In het communiqué wordt ver der gezegd dat een Israëliscne tank, pantserwagens en munitie depots waren vernietigd. Israëli sche pantservoertuigen waren de aangevallen stelling te hulp ge komen. lp een Israëlische bekendma king in Tel Aviv is later gezegd dat Israëlische militairen een po ging van een groep Egyptische militairen hebben verijdeld om een Israëlische post tegenover Is mailia binnen te dringen. De groep bestond uit 15 Egyptische soldaten die zaterdagavond na een kort vuurgevecht waren ver dreven, waarbij zij explosieven en wapens achterlieten. Een Israëlische militair werd gewond en een militair voertuig werd beschadigd. Een woord voerder noemde de melding uit Cairo volgens welke 30 Israëli sche soldaten gedood of gewond werden, „pure fantasie". Töt dusver zijn uit Egypte al leen beperkte sommando-opera- ties in de Sinai voorgekomen. Deze werden toegeschreven aan een verzetsgroep die zich „orga nisatie voor de bevrijding van Sinai" noemt. Generaal-majoor Adan, com mandant van de Israëlische pant- Studenten van de Praagse uni versiteit hebben besloten vandaag (maandag) de filosofische faculteit te bezetten als eerste openbare protest tegen de vervanging van Alexander Dubcek als partijleider door Gustav Husak. Na bespreking van de wijzigingen in Tsjecho-Slo- wdkije riepen de studenten op tot een „bezettingsstaking" of een zitstaking in het gebouw van de faculteit. Waarnemers merken hierbij, dat uit de wijze waarop de autoritei ten zullen reageren, zal blijken hoe vast Husak van plan is het land in ziin greep te houden, na dat anti-Russische demonstraties va-i vorige maand leidden tot de vervanging van Dubcek en een nieuwe crisis in de Tsjechoslo- waaks-Russische betrekkingen. Het Vietnamese nationale be- vrijdingsfront, waarvan de viet- cong de militaire organisatie is, heeft verklaard dat de Amerikaan se luchtmacht in de afgelopen maanden bloedbaden heeft aange richt onder de Laotianen in de „bevrijde gebieden". De Ver. Sta ten breiden hun agressie-oorlog in Laos uit, aldus het front. Elf mensen, onder wie kinde ren, zijn in Meeroet in de Indi sche staat Oettar Pradesj om het leven gekomen door het instorten van een dak. Het gezelschap, waarvan zestig mensen gewond raakten, bevond zich in een zaal tijdens een receptie na een huwe- 1 ijk&Rlechtiehfiid. Bij Toronto is zondag een passa- gierstrein ontspoord. Drie mensen kwamen om het leven en 17 liepen verwondingen op. De trein was op weg van Toronto naar Sarnia in rie provincie Ontario. De politie houdt rekening met een misdrijf. Er was geknoeid met een wissel. Het zoeken naar overlevenden van het dinsdag boven de Japanse zee neergeschoten Amerikaanse verkenningsvliegtuig is gestaakt. Men vond tot nog toe de lijken van twee bemanningsleden en wat wrakhout. Er zaten 31 mensen in het toestel. ONBESTENDIG WEER West-Europa bevindt zich thans onder invloed van een lagedruk gebied waarvan het centrum boven zuid-Ierland ligt. Het voorste fron- tensysteem dat zich vanmorgen van zuid-Ierland over zuid-Neder land naar Italië uitstrekte, deed de bewolking in ons land toenemen waardoor de temperaturen afge lopen nacht bijna nergens onder het vriespunt kwamen. Zowel het lagedrukgebied als "t frontensysteem trekken langzaam in oostelijke richting. Op de na dering van dit front begon het vannacht in het zuiden en westen van het land te regenen. Het laat zich aanzien dat ook het komende etmaal het weer in ons land bepaald zal worden door de reeds eerder genoemde depres sie zodat met nu en dan regen rekening gehouden moet worden. Hierbij zullen de middagtempera- turen in het algemeen iets hoger zijn clan de afgelopen dagen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Tijdelijk regen. Half tot zwaar bewolkt en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind uit richtingen tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DINSDAG 22 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.00 5.25 Terneuzen 5.36 6.01 HansWeert. 6.10 6.35 Walsoorden 6.19 6.44 WOENSDAG 23 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.46 6.17 Terneuzen 6.22 6.53 Hansweert 6.56 7.27 Walsoorden 7.05 7.3Ü ZON MAAN OP onder op ond«r 5.29 19.49 8.04 01.4S 5.27 19.51 9.07 0.2.20 5.25 19.53 10.18 02.57 5.25 19.54 11.33 03.20 die momenteel op zakenreis is in Amerika, heeft zaterdag een be zoek gebracht aan president Nixon op het Witte Huis. Rechts Nixon.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1