PROVINCIAAL NIEUWS PRODENT Amerikaans protest tegen Noordkoreaanse „agressie Yakcentralen zuilen twee-procent kwestie in de S.E.R. brengen Aanstekers brand in Hulst aangehouden PRINSELIJK BEZOEK AAN ZEELAND NIET IN STRIJD MET VRIJE LOONPOLITIEK Zaterdag 19 april 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 8 Terneuzen Wedstrijd gaat niet door Nationale woningraad Vergadering C.H.U. Sluis Brandweerexamens KANAAL TERNEUZEN-GENT Jeugdwerk Zaamslag Uitreiking verkeersdiploma's door burgemeester De Pree Uitreiking verkeerssleutels Brandweerdemonstratie - AGENDA - Carla doet mee... de hele klas doet mee! Wij willen f.1000,-voor 'n machtig schoolreis je... daarom sparen we Prodent meisjeskopjes. ZESTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN ff Steun in de rug Eensgezind Kamer van Kooohandel Rotterdam wil geen koopavond Geen overlevenden Numansdoro heeft bezwaar tegen Mloerdljkplannen De politie van Hulst verdenkt drie Haagse onderwereldfiguren van de inbraak in een warenhuis op de eerste Faasdag, waarna in de Hulsterse binnenstad een gro te brand uitbrak die aan twee mensen het leven kostte. De verdachten zijn de 24-jarige loodgieter L. B., de 25-jarige kel ner B. E. en de 28-jarige B. F., zonder beroep. F. werd vrijdag door de politie in Den Haag gear resteerd. De beide anderen zaten al sinds dinsdag wegens openlijke geweldpleging achter slot en grendel. Het driemanschap is voor verhoor naar Hulst overge bracht. De arrestatie is het resultaat van een tip die de politie kreeg. Hoewel de Hagenaars nog niet be kend hebben staat het voor de po- iltie vrijwel vast, dat zij de ge- zochten zijn. Bij het nagaan van een andere tip is men ook de gan gen van de gentleman-inbreker Willy V. nagegaan, die namelijk in het afgebrande warenhuis heeft gewerkt. Gebleken is dat hij momenteel gevangen zit in de domstad Aken. Bij het zoeken naar de daders van de inbraak is de gehele Ne derlandse politie betrokken ge weest. Ook de politie van Ant werpen, Gent en Sint Niklaas was medewerking gevraagd. Het bestuur van de Terneuzen- se Boys verzoekt ons mede te i delen, dat de voor hedenmiddag aangekondigde vriendschappe lijke wedstrijd tegen Arnemui- den niet doorgaat. De afdeling Zeeland van de nationale woningraad belegt van daag om 10 uur 'n ledenvergade ring in hotel Rotterdam te Ter- neuzen. Na afhandeling van de huis houdelijke aangelegenheden volgt een lezing van de heer ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur directeur in Zeeland van het de partement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het lid van gedeputeerde sta ten de heer A. J. Kaland, sprak donderdagavond te Terneuzen op een vefgèdèring van de chr.-his- iorischê kiesvereniging alhier. De heer Kaland besprak het concept programma (beginselprogram en politiek program) van de C.H.U. De spreker belichtte onder meer dat de C.H.U. bij de zich wijzigende omstandigheden en politieke verhoudingen de kiezer een duidelijker inzicht wil geven in de evoluerende ontwikkeling binnen de partij om een betere herkenning mogelijk te maken van de op beginse'en berustende praktische politiek. Na de inleiding volgde een uit voerige discussie. De vergadering stond onder leiding van de heer A. van Hoeve. In het huishoudelijk gedeelte werden de heren L. W. Noote- boom en A. van Dijk in het be stuur herkozen. Een 15-tal inwoners van Sluis deed in de raadhuiskelder exa men voor het diploma brandweer 2e klasse. Zij slaagden allen, t.w. A. _B. Calus, J. E. Rammelaere, F. E. Baas, J. B. van Poecke, T. C. Batselaere, J. I. Coppens, C. de Craene, A. Lannoije, O. J. Mar- teijn. W. O. L. G. Mesuere, J. P. G. de Meijer, M. E. J. van de Plasse, A. J.'Wemaer, Th. W. A. Wemaer en C. H. Heineman. Voor het exa men brandweerman eerste klasse slaagde A. Regiers uit Philippine. SCHEEPVAARTVERKEER van donderdag 17 april (na 11 uur) tot vrijdag 18 april (tot 11 uur) Bestemd voor Terneuzen: 17 april: Avenir, 526 dwt (Ned.) Adine, 760 dwt (Ned.) Voor Sas van Gent: Martina, 860 dwt (W.-Dld) Voor Terneuzen: 18 april: Odensholm, 1800 dwt (Zweed) Continent, 401 dwt (Ned.) Rede Ternenzen: 18 pril: Mineral Ghent, 69.687 dwt (Belg) Gepasseerd naar Gent: Juan Nespral, 3642 dwt (Spanje) Falco, 984 dwt (Ned.) Don Carlos, 1334'dwt (Zweed) Seabreeze, 670 dwt (Ned.) Tower Conquest, 200b.r.t. (Eng.) Hartwig Buss, 499 b.r.t. (W.-Dld) Frendo, 540 dwt (Noor) 18 april: Oktant, 660 dwt (W.-Dld) Tanja, 540 dwt (W.-Dld) Martinistad, 670 dwt (Ned.) Theodoras L., 401 dwt (Griek) Van Sas van Gent: 17 april: Herman Grave, 720 dwt (W.-Dlc!) Vaa Terneuzen: 18 april: Baltysky 62, 3607 dwt (Rus) Anna RrMia. 16.760 dwt (Zw.) De jeugdwerkcommissie in Sluis organiseert vanavond een bijeenkomst voor de jeugd van Sluis in het herv. jeugdcentrum in de Hoogstraat. Daar treedt op de pop-group „The Flash" uit Terneuzen, die in de plaats komt van „Hootenanny" welke groep aanvankelijk zou optreden, maar die verhinderd bleek. Donderdagmiddag vond op het gemeentehuis de uitreiking plaats van de schoolverkeers- diploma's. Burgemeester De Pree reikte met een toepasselijk woord aan alle geslaagden het diploma uit en overhandigde aan de heer M. P. de Lange, hoofd van de chr. school Reuzenhoek de wisselbeker, die zijn leerlin gen door het beste gemiddelde hadden veroverd. Namens de rijkspolitie sprak de heer A. Janse en namens de scholen de heer P. de Leeuw. Na afloop werden de kinderen getrakteerd op een ijsje en kon den ze genieten van een filmpro gramma. De namen der geslaagden zijn: School Polderstraat: Cor var de Velde (eervolle vermeldin"'1 Ria van Cadsand, Jan Dees, Ad. Bakker, Rudy de Pree, Jan Ary Capnon, Jannie de Zwart, Klaas- ke Troost, Jeanine Scheele, Ron nie de Koeijer, Rita Somers en Tannie van de Wege (pr.). School Reuzenhoek: Ina Ver- schelling (eerv. verm.), Erien de Pooter, Piet Goossen, Willy den Deurwaarder, Susan de Pooter School Riemensstraat: Trur- Dees (eerv. verm.), André Faas. Leny Jansen, Wim Tange, Jan de Putter, Arjan de Visser, Ad Bareman, Corrie deBlaeij, Jan Heida, Jan A. Hamelink, Mattie de Pooter, Hans Hamelink, Anj Dieleman, Briny Haak, Sjaek den Hamer, Tini Verhelst, Els Buijze, Corrie Jansen (pr.). Rinus Scheele (pr.). Frans den Deurwaarder, Riet Wilhelm (pr.) (nr.) betekent praktisch ge deelte. Donderdagavond sloot de uit reiking van de verkeerssleutels aan bij de veilig verkeersakti- viteiten. In het voorjaar had wachtmeester A. Janse een cur sus voor oudere verkeersdeel nemers gegeven en de gunstige uitslag van de test werd beloond met een „verkeerssleutel". De voorzitter van veilig ver keer in Zaamslag, de heer F. Dieleman, kon naast de cursis ten een flink aantal belangstel lenden begroeten, waaronder het college van B. en W. De burgemeester had waar dering voor de aktiviteiten van de afdeling. Hij had met genoe gen de uitnodiging aanvaard deze verkeerssleutels uit te rei ken. Namens de cursisten bood de heer J. van Cadsand aan de cursusleider een boekenbon aan, terwijl mevr. Janse bedacht werd met een fraaie bloemenbak. Het verdere deel van de avond werd gevuld met de vertoning van de film „Voedsel of hon gersnood" en een verkeersquiz aan de hand van dia's, waarbij pittige vragen werden gesteld. Aan het eind van de avond stelde de voorzitter in het voor uitzicht, dat in de zomermaan den 'n. praktische verkeersproef wordt voorbereid voor brom fietsers, motorrijders en auto- moblisten. De geslaagden zijn: J. A. Pleu- nis, mevr. PleunisDuijvestein, N. C. Koopman, D. G. Koopman. M. Dieleman, J. A. Muller, mevr. Muller, J. van Cadsand, mevr. MolSturm, H. Koopman, mevr. Koopmande Braai, mevr. Dr Bruijnevan de Voorde, mevr. De Vos—van Ham, W. J. Diele man, mevr. Dielemanvan de Panne, mej. J. Wijn, J. Maas, J. Meertens, C. J. Dees, mevrouw Deesvan Otteloo, J. J. Haak, mevr. Haak—de Visser, mevr. FaasLourens, J. van de Ree en F. Buijze. Tijdens een werkbezoek aan Zeeland heeft prinses Beatrix uitgebreid kennis gemaakt met de verpleeginrichting „Vijver- vreugd" in Middelburg voor gees telijk en lichamelijk gehandicap ten van alle leeftijden. Na de begroeting door de com missaris der koningin, mr. J. van Aartsen, burgemeester mr. J. Drijber en de voorzitter van de stichting „verpleeg- en rusthui zen in Zeeland", de heer A. J. Ka land, werden de prinses bloemen aangeboden door een driejarig patiëntje, Richard Smeehuizen, met behulD van de leerling-ver pleegster Truus van den Broek. Prinses Beatrix werd geduren de een uur door de vele pavil joens rondgeleid onder leiding van de geneesheer-directeur de heer S. Hottentot, de directrice zuster P. N. van der Graag en de 7 uur pedagoge mej. S. C. van Wijck. zal de vrijwillige brandweer te De prinses toonde veel belang- Dinsdagavond a.s. om Zaamslag een uitgebreide de monstratie geven met de nieuwe brandspuit op een terrein aan de Koepoortstraat. Zo mogelijk zullen verschillende situaties worden geënsceneerd, waaruit blijken kan, dat deze moderne brandweerauto met nieuwe mo gelijkheden is uitgerust tot ef fectieve brandbestrijding. Om 8 uur zal deze brandspuit in aanwezigheid van diverse autoriteiten officieel worden overgedragen door burgemeester De Pree aan het brandweerkorps op een samenkomst, die daartoe wordt belegd in „De Poort". owiKwwiMuaKaMtaaiMuacBseeseBaBe ZATERDAG 19 APRIL Axel: Garage De Jager, Nieu- wendijk 1: Grote auto-show. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella". ZONDAG 20 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Barbarella". MAANDAG 21 APRIL Axel: Garage De Jager, Nieu- wendijk 1: Grote aut^-show. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella". DINSDAG 22 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella". Patronaatsgebouw, 2 en 7 uur: Meubel- en inboedelvei ling. HKeeeKsneasesaesasonKecstasKexnao» stelling voor de 107 patiënten en patiëntjes. 's Middags nam ook prins Claus deel aan het werkbezoek aan Zeeland. Om 14.30 uur werd een bezoek gebracht aan de „out- ward-bound" school in Renesse op Schouwen, waar door de leer lingen demonstraties werden ge geven. De outwardbound-school is een exclusief opleidingsinstituut, waar vooral opgroeiende jongens worden gehard om later in de maatschappij flinke mannen te kunnen zijn. Om 15.30 uur ver trok het prinselijk paar naar Scharendijke voor een bezoek aan de Deltawerken. Twee op het kartonnen doosje van Prodent tandpasta, één op het doosje van Prodent tandenborstels. We plakken deze Prodent kopjes op het wedstrijdformulier. Dit heeft onze onderwijzer(es). Je kunt 't ook aanvragen bij Prodent, Postbus 200, Amersfoort Inzenden vóór 15 juni a.s. 3 prijzen per provincief 1000;f 750;f 250,-. In totaal stelt Prodent f22.000.-beschikbaar. Wie winnen? De klassen die gemiddeld per leerling de meeste kopjes hebben ingestuurd. Grote en kleinere klassen hebben dus gelijke kansen. Wie mee doet, gaat akkoord met de voorwaarden. Uitslag 16 juni 1969. De winnende klassen krijgen al op 16 juni een telegram- VOOR PARELWITTETANDEN! De 16-jarige P. Geraedts uit Swalmen is donderdagavond ver dronken in de Roer te Roermond. Hij zat in een stilstaande vrachtauto, die door een collega in de garage zou worden geplaatst na beëindiging van de dagtaak. Toen deze collega de deur van de garage opende, startte Geraedts de vrachtauto, die inplaats van OLKERAKDe werkzaamhe- vooruit achteruit de Roer inreed. den die de sluiting van het Volke- De jongeman deed vergeefse po- raJc Gevolg moeten hebben gingen om uit de cabine te klim- 'lter vanuit de lucht gezien. Op men. De gemeentelijkke brand- de voorgrond de werkhoven met weer van Roermond haalde de de nog acht in te varen en te auto later boven water. Het verzinken caissons. Op de achter lichaam van de jongeman is nog Grond het gat dat binnenkort zal niet gevonden. [worden gedicht. Vrijwel alle bij de drie vak centrales aangesloten bonden waren vrijdagmorgen vertegen woordigd op een vergadering, die het overlegorgaan van de drie vakcentrales In Utrecht had belegd om te praten over de pro cedure die moet worden gevolgd om de werkgevers ertoe te be wegen de werknemers een com pensatie te geven voor de prijs stijgingen. Zoals bekend hebben de werk gevers het voorstel van de vak centrales, twee procent van de premies voor de sociale verzeke ringen over te hevelen van de werknemer naar de werkgever, afgewezen. De bonden stelden zich unaniem achter het voer de zaak in de S.E.R. aan de or de te stellen. Het is de bedoe ling, dat de vakbeweging de voorgestelde verschuiving van dr premiedruk ter tafel brengt, als wordt gesproken over het ad vies dat de S.E.R. aan de rege ring moet uitbrengen over dr bestemming van de 140 mil joen die beschikbaar komt door het stopzetten van de investe ringsaftrek. De vakbev/egin" meent, dat dit bedrag moet wor den gebruikt om de sociale uit keringen te verhogen. Inmiddels zullen de bij de cen trales aangesloten vakbonden c- ondernemings- en bedrijfstakni veau met de werkgevers gaar onderhandelen over de verschui ving van de premiedruk c". over alternatieven die eventueel beter passen in de struktuur van dr arbeidsvoorwaarden van de ver schillende bedrijfstakken. De acties van de bonden zijr bedoeld als een „steuntje in dr rug" voor de vakcentrales: zi' moeten de werkgeversorganisa ies in hun eigen bedrijfstak er toe zien te bewegen, de door de uw*ii.i iici> vwi'i- vv/v. i-v. wcwcgcu, uc uwi uc stel van ha* overlegorgaan om I werknemers in de stichting van de arbeid voorgestelde oplossing alsnog te aanvaarden. C.N.V.-secretaris C. A. Bakker lie de vergadering leidde, zei na afloop dat een centrale af spraak over een compensatie van de prijsstijgingen een rechtvaar dige oplossing zou zijn. Hij ment dat zo'n afspraak niet in striid is met de vrije loonpolitiek omdat de priisexplosie een si tuatie heeft veroorzaakt die voor alle werknemers problemen mee brengt. Er heerst bij de vakbon den volstrekte eenstemmigheid, aldus de heer Bakker. Desgevraagd verklaarde hij, dat niet is gesproken over de moeilijkheden die zich in zwak ke bedrijfstakken kunnen voer "toen, over stakingen of over het openbreken van c.a.o.'s: „Dat zijn zaken die in een volgende fase aan de orde komen". In veel gevallen zal het ever- hevelen van twee procent pre mie de minste problemen ople veren, bijvoorbeeld in de bouw, waar de hele sociale verzekering in de bedrijfstak in geconcen treerd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft don derdagavond de tekst gepubli ceerd van een protestnota, die in Panmoendjon aan Noord-Ko- rea is overhandigd. Het protest is gericht tegen het neerschieten van een Amerikaans spionage- vliegtuig boven de Japanse Zee. De kamer van koophandel in Rotterdam heeft b. en w. van deze stad gevraagd niet voort te gaan met het toelaten van een koopavond op vrijdag. De proe" die thans ruim een jaar duurt is volgens de kamer geen suc ces geweest. Sleohts 15 procent van de huisvrouwen heeft de koopavond benut en maar 23 van de winkels is in de proefpe riode op vrijdagavond open ge weest. Deze gegevens, het re sultaat van een enquête, geven geen aanleiding tot enthousias me, zo meent de Rotterdamse kamer, die het betreurt met alle begrip voor de daaraan verbon den moeilijkheden, dat geen on derzoek is ingesteld naar het effect van de koopavond op de gezelligheid in de stad. In de kamer is het verzoek om niet verder te gaan met de koop avond-proef gesteund door 21 leden; 10 waren tegen, 2 hadden geen mening. De koopavond die reeds in meer dan de helft van de Nederlandse gemeenten is in gevoerd, geldt tot dusver niet voor de drie grote steden. In de gemeenteraad van Rotterdam zijn de meningen verdeeld. „Het gaat hier om een daad van agressie", aldus de vertegen woordiger van de V. S„ lucht- machtgeneraal James B. Knapp. tijdens de 290e bijeenkomst van de militaire wapenstilstands commissie in Panmoendjon. Nadat hij erop had gewezen dat „geen van de 31 bemannings leden het incident schijnt te heb ben overleefd", zei hij dat Noord- Korea „meende verplicht te zijn valseliik te moeten bewe. __i dat het vliegtuig zich in zijn lucht ruim bevond". „Geen moment is het vliegtuig in 't Noordkoreaanse luchtruim geweest en het heeft dit zelfs niet genaderd. Het heeft zich voortdurend in het internatio nale luchtruim bevonden. Noord- Korea had niet het recht het te bedreigen of te hinder n en nog minder om het neer te schieten Het Amerikaanse vliegtuig nam deel aan gerechtvaardigde ver- kenningsacties, die nodig waren wegens de herhaalde agressieve daden en bedreigingen van Noord-Korea. Aangezien derge lijke vluchten buiten uw terri toriale grenzen worden uitge voerd, hebt gij geen enkel recht ze te hinderen. Niemand gelooft dat een ongewapend schroef- vliegtuig een bedreiging voor Noord-Korea zou kunnen vor men. Het viel u niet aan. Het bereidde ook geen aanval voor en hielp niet een aanval tegen Noord-Korea voor te bereiden. Het neerschieten van dit vlieg tuig vormde geen daad van wet tige zelfverdediging", aldus de generaal. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag be kendgemaakt, dat er geen over levenden van het neergeschoten verkenningsvliegtuig zijn gevon den. De stoffelijke resten die men heeft geborgen, waren die van vaandrig Joseph Richard Ribar en de boordwerktuigkun dige Richard Edson Sweeney. De Russische duikbootjager Vdokynovenny heeft de wrak stukken van de EC-121 die on langs werden gevonden, aan een Amerikaans oorlogsschip gege ven. Het waren o.a. een red dingsvlot, drie leren jassen, een valscherm, twee overalls en eni ge vliegtuigstoelen. Nog drie Amerikaanse duik bootjagers en negen militaire vliegtuigen nemen deel aan het nasporingswerk op circa 60 mijl van de kust van Noord-Korea. De gemeenteraad van Numans- dorp heeft donderdagavond het college van burgemeester en wet houders gemachtigd 'n bezwaar schrift in te dienen bij de raden van de gemeenten Zevenbergen en Klundert tegen het ontwerp bestemmingsplan industrieter rein-Moerdijk, waar Shell-Che- mie zich wil vestigen. De raad van Numansdorp acht het niet juist dat geen vooroverleg krach tens het besluit ruimtelijke orde ning is gepleegd. De gemeente Numansdorp zal schadelijke ge volgen van de realisering van het ontwerpbestemmingsplan onder vinden, zo wordt gesteld. De industrie zal slechts enkele kilometers van Numansdorp ver wijderd worden. In het bezwaar schrift morden ook bedenkingen van landschappelijke aard aange voerd. Door de hoge bebouwing op de Brabantse oever van het Hollands Diep wordt de land schappelijke beleving aan de re creatieve Zuidhollandse oever in ongunstige zin beïnvloed.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3