LUXURY LENGTH 25 INSPRAAK VOOR AANSTAANDE BEWONERS NIEUWBOUW GEWENST BEURSOVERZICHT King Size Vrijdag 18 april 1969 de Vrije zeeuw Insluiper bekent groot aantal inbraken Woningcorporaties kunnen meer bejaarden- woningen bouwen Losse kasten INTERNATIONALS EN STAATSFONDSEN FLAUW DE LEERSUMSE kei VERHUIST 100.000 mark smartegeld voor mishandeld dienstmeisje 80 Luxury length 1.75 £.:~rr \yir v:t - Pagina 5 AUCKLAND, Nieuw-Zeeland: Twee van de drie overlevenden van de schipbreuk met het jacht „Banika", Nieuw-Zeelander Noël Mclntyre en de Nederlander Jo hannes Cornells de Jong arrive ren bij het gerechtshof van Wel lington, waar zij terecht staan voor het kapen van een jacht van 42.000 gulden. De 34-jarige L. V. uit Eindho ven, die eind februari van dit jaar door d,e Eindhovense poli tie werd gearresteerd op ver denking van een groot aantal insluipingen en inbraken in kan toren en woonhuizen heeft 31 gevallen bekend. De t ...le buit van L. V. in een jaar tijd beliep honderdduizend gulden. Een be drag dat in zijn geheel werd uit gegeven aan vakanties in Span je en Italië. De grootste slag sloeg V. bij een inbraak in 'het tuinhuis van huize Burgh te Eindhoven sa men met de 47-jarige O. H. die medio maart in arrest gesteld kon worden. Uit de kas van de zuster-econoom van huize Burgh stal het inbrekersduo 54.000 gul den, een bedrag dat 11.000 gul den hoger uitviel dan de aan vankelijke raming van de ge dupeerden. "Wegens gebrek aan bewijs in deze zaak werd V. kort na zijn aanhouding weer op vrije voeten gesteld. Getuigen verklaringen in een ander geval van insluiping deed V. echter door de mand vallen. Na enkele weken hechtenis en een diep gaand onderzoek kwam V. tot zijn bekentenis. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening stelt de woningcorporaties in staat 4000 bejaardenwoningen met garantie In de gesubsidieerde particuliere sector te bouwen, zonder dat deze ten laste komen van de contingen ten die voor 19G9 aan de provin ciale besturen werden toegewezen. Het gaat om bejaardenwoningen, waarvoor de extra jaarlijkse bij drage van 250,wordt toe gekend. De minister heeft voor elk van de provincies en voor het open baar lichaam Rijnmond 't aandeel in die 4000 woningen bepaald. - AGENDA X i.j HEDEN: Axel: Garage De Jager, Nieu- wendijk 1: Grote auto-show. Sas van Gent: Café „De Oude Brug", 2 uur nam.: Districts vergadering van het water schap „De Verenigde Braak manpolders", district II. ZATERDAG 19 APRIL Axel: Garage De Jager, Nieu- wendijk 1: Grote auto-show. Temèuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella". - Zuidersportpark, 3 u.: Tern. BoysArnemuiden. ZONDAG 20 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30, 5 en 8 uur: „Barbarella". MAANDAG 21 APRIL Axel: Garage De Jager, Nieu- wendijk 1: Grote auto-show. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella". DINSDAG 22 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Barbarella", - Patronaatsgebouw, 2 en 7 uur: Meubel- en inboedel vei ling. ltd „Er is in de woningbouw alle reden om de bewoners meer in spraak te geven bij de concep tie van uitbreidingsplannen, bij saneringsplannen, bij de woning indeling en bij de woninginrich ting", aldus dr. ir. H. Priemus, wetenschappelijk medewerker van de technische hogeschool te Delft en het centrum voor ar- ohitectuuronderzoek, tijdens de donderdag in Amsterdam gehou den jaarlijkse bijeenkomst van de stichting „propaganda wo ninginrichting". De heer Priemus kwam tot deze „moraal" ondanks het feit, dat bij een onderzoek in een wo- ningprojekt in IJsselmonde was gebleken dat voor de aanstaan de bewoners de inspraakmoge lijkheid in de rij van „attrak- ties" van het projekt nas op de vijfde plaats kwam. Dat was na de ruimte, na voorzieningen als een lift en centrale verwar ming en na een goede woon omgeving. „Doordat er nog zo veel mankeert aan deze primai re factoren, erger, doordat er niet eens voldoende woningen zijn, klinkt de roep om inspraak van de bewoners nog zwak. Men weet nauwelijks wat inspraak is", zo zei dr. Priemus. Hij was ook van mening dat woningen zonder kasten dienen te worden opgeleverd en dat de bewoners zelf voor kasten moe ten zorgen, zoals zij ook voor bedden en tafels zorgen. Een voorwaarde is, aldus spreker, dat er goede losse kasten wor den gemaakt en dat er volop ruimte is om die kasten op di verse plaatsen op te stellen. Voorts zei hij het onaanvaard baar te vinden, dat een groot deel van de woningen is uitge rust met dragende wanden die te hard zijn en niet-dragende wanden die te zacht zijn om er Opgewekt nieuws over Beurs plein 5 is er gisteren niet geweest. De internationale waarden als mede de staatsfondsen waren merendeels aan de flauwe kant, dit door gering aanbod van het publiek hetgeen voldoende was voor koersdalingen. Kon. Olie onderging een gevoelige koers daling met een eerste verhande ling op 189 tegen een voorgaand slotniveau van 192,50. Later daal de dit aandeel tot 188,50. De olie aandelen lagen in Wallstreet flauw in de markt. Daaraan kon Kon. Olie zich niet onttrekken. AKU opende 1,30 lager op 116,10 maar kon zich herstellen tot 116,70. Voorbeurs werd voor AKU als hoogste koers nog 118 gedaan. Philips was ruim een gul den lager op 178,50. Unilever moest 80 cent prijsgeven op 120,50 om daarna in te zakken tot 120,10. Hoogovens was 30 cent lager op 108,80. Wallstreet had verkoopop drachten te verwerken door het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig. Het gevolg was dat de markt in New York flauw sloot. Amsterdam Rubber opende 14 punt lager op 5314. Plotseling kwam er vraag van één koper, waardoor de koers opliep tot 57. Deli-mij. was iets gemakkelijker op 72,30, K.Z. Organon moest ruim een gulden prijsgeven op 193,60, Heineken kon zich herstel len op 162,60 na de scherpe koers val van. woensdag. De scheep vaartsector gaf geen veranderin gen van betekenis te zien. Holl. Amerika-lijn lag goed gedispo neerd in de markt. Met de staats fondsen ging het wederom berg afwaarts. De 7 pet. lening 1966-11 werd op 96% verhandeld. Dit is meer dan een vol punt lager dan maandag. Men vraagt zich af waar het heen gaat met de obliga ties nu de rentestijging nog steeds blijft aanhouden. De markt kreeg later een ver deeld karakter. Hoogovens kon den zich verbeteren en verlieten de markt op 109,60. Unilever zakte in tot 119,80. AKU kwam op 116,50, Philips deed 178,80 en Kon. Olie 189,70. KLM was bijna twee gulden lager op 244,80. In de le periode was Thomas sen en Drijver iets hoger bieden. Hoeks machines en Naeff gingen ieder 5 punten omhoog. Naarden steeg 15 en Metaverpa 21 punten. Amev en Bols gingen ieder 2 omhoog, terwijl Desseaux 1,50 verbeterde. Billiton-II gaf 1 iets zinnigs mee te beginnen. Wanden dienen op zijn minst snijkerbaar en spijkervast te zijn zonder de plaag van plug gen en zonder de inschakeling van peperduur boorgereedsöhap. „Dagelijks komen er woningen aan de markt, die in afwerking en detaillering gonzen van fou ten. Daarom moeten we op de feiten blijven hameren. Drie kwart van de bewonersklachten betreft afwerking en detaillering. De meeste architecten voelen zich te groot voor dit soort klei ne problemen. Deze houding verraadt, dat zij te klein zijn voor deze grote problemen", al dus dr. Priemus. De Leersumse kei, een zwerf steen met een gewicht van naar schatting 12000 kilo, zal over niet al te lange tijd een plaatsje krij gen in de tuin van het enige tijd geleden in gebruik genomen be jaardentehuis „De Keihofte Leersum. De steen rust tot nu toe op een betonnen fundament in 't Leersumse gebied van de Utrechtse heuvelrug. Het be jaardentehuis heeft de steen ten geschenke aangeboden gekregen van de hervormde gemeente, die de kei indertijd cadeau kreeg van de eigenaar van het heidegebied waar hij werd gevonden. Een gerechtshof in Frankfort heeft een smartegeld van 100.000 mark (90.000 gulden) toegekend aan het 19-jarige Turkse dienst meisje Naide Erzelebi-Karapinar, dat jarenlang mishandeld was door haar werkgevers, een Ame rikaans echtpaar. Het echtpaar, Raymond en Bir- sen Birch, heeft zich niet tegen de tenlastelegging verweerd. Het dienstmeisje werd op 14- jarige leeftijd door het echtpaar Birch uit Turkije gehaald en moest volgens talrijke getuigen in het gezin Birch vele vernede ringen en mishandelingen onder gaan, vooral door mevrouw Birch, die van Turkse afkomst is. De zaak werd in januari 1967 in handen van de politie gegeven, die het dienstmeisje ondervoed en met vele verwondingen in de woning van de Birches aantrof. prijs. In Mosa kwam na voor gaande laatkoersen eindelijk weer een notering. Dit fonds daalde-7 punten. Bührmann ging 6, Gist-Broc. 8, Carps garen en Nat. Nederlanden ieder 5 punten omlaag. De 7 pet. leningen B.N.G. waren een vol punt lager oip 95%. Voor de le verhandeldag deden certificaten Occidental Petro leum Corporation 42% dir. De be langstelling was groot. Claims Slavenburg deden voor de laatste verhandeling ƒ4,65. PEIEE STUYVESANT Er is een nieuwe wereld van filtersigaretten. De fascinerende wereld van Luxury Length. Veel langer dan King Size. 100 mm. lang! Het wereldmerk Peter Stuyvesant geeft als Europa's bekendste filtersigaret de toon aan: daarom is er ook in Nederland Peter Stuyvesant Luxury Length, de "Gouden Peter Stuyvesant". in de luxuewze lengte van 100 mm. Geniet van de superlange, elegante Peter Stuyvesant in zijn gouden verpakking. Koop vandaag nog de "Gouden Peter Stuyvesant". U geniet zoveel meer. PETER Du fllïermarkï groeit, en groeit snel En om aan de steeds stijgende vraag van de kwaliteitsbewuste roker te voldoen, is Peter Stuyyesant nu in 25 King Size verpakking. In de befaamde kwaliteit van Europa's bekendste filtersigaret. Peter Stuyvesant, nu 5 sigaretten me'ér. Peter Stuyvesant; u geniet zoveel méér. 25 King Size 1.75 BY LENGTH RICH CHOICE TOBACCOS KING SIZE

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5