PROVINCIAAL NIEUWS Lijken opgepikt van Amerikaanse vliegers TVorgels piano's hi-fi installaties mossel* Bomaanslagen in Frankrijk Gemeenteraad van Terneuzen SCHOLENBOUW IN HET NIEUW STAUSGEDEELTE GAAT VOORT Het successierecht Basis in Japan wordt opgeheven Gelukwensen Gastarieven volgens minister De Bleek niet te hoe; Terneuzen Bergingsbedrijf uit Vlrssingen gaat UK 204 lichten Axel Bruinisse Oostburg Sas van Gent Sluis ISRAËLISCHE PATROUILLE IN HINDERLAAG Nu is het tijd voor Fresia's. Bijzonder charmante bloemen in talrijke variëteiten. U legt er eer mee in. SINC" AIR VINDT OLIE IN INDONESIË van Franse neringdoenden Bungalows Godsdienst onderwijs Enoch Powell kreeg koffie in het gezicht Grote vraag naar peren HET PROCES VAN DE VIER DWAZE VAARZEN Zes maanden en onvoorwaardelijke t.b.r. voor schieten op agenten Anderhalf jaar voor oplichting van automobilisten Internationale zigeunerbedevaart naar België Boerderübrand in Overijssel GESPREK OVER LOONSITUATIE PHILIPS AMERIKA EN HET BANKGEHEIM IN ZWITSERLAND Vrijdag 18 april 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 Raadsvergadering op 24 april In de openbare vergadering van de gemeenteraad van Ter- neuzen op donderdag 24 april a.s. komen de volgende agendapun ten in behandeling: voorstel tot herbenoeming we gens periodieke aftreding van mej. M. van Wijck en de heren R. R. Visser en C. J. Scheele tot lid van het bestuur van de stich ting beschuttende werkplaatsen; idem tot verkoop van percelen bouwgrond in het exploitatieplan „Katspolder" aan 't aannemings bedrijf gebr. Van der Poel te Ter- neuzen voor de bouw van vier bungalows; idem tot aankoop van het in het saneringsplan „Java" gelegen pand Steenkamplaan 2F; idem tot het bouwen van drie 3-klassige kleuterscholen en één 7-klassige school voor lager onderwijs, resp. aan de Handel- laan en Edv. Grieghof; idem tot herziening van de te gemoetkoming godsdienstonder wijs; idem tot diverse begrotings wijzigingen. Stichting omloop Zeeuws-Vlaanderen Het feit dat de omloop van Zeeuws-Vlaanderen in de wieler- wëreld in de ruim 5 jaar van zijn bestaan is uitgegroeid tot een klassieker van formaat, heeft ge leid tot het oprichten van een stichting. Deze stichting stelt zich ten doel: het in stand houden van de omloop door stimulerend, advise rend en coördinerend op te tre den in samenwerking met het organiserend comité, alsmede gelden bijeen te brengen ter financiering van de omloop. Deze week werd in Terneuzen tijdens een vergadering in aan wezigheid van notaris Barbé de stichtingsakte gepasseerd en wer den de bestuursfuncties als volgt verdeeld: Een bergingsbedrijf uit Vlis- singen zal proberen de zaterdag op het IJsselmeer gezonken kot ter UK 204 te lichten. Donder dag kon geen begin gemaakt worden vanwege de ruwe zee. Het schip ligt op zes meter diep te en is zelf ruim vijf meter breed." Hfet is iets weggezakt in de modder en ligt tussen twee zandruggen. Twee bokken van elk 1ÖÓ ton hefvermogen zullen eerst trach ten het schip recht te zetten waarna het mogelijk moet zijn het schip leeg te pompen. Heeft het schip geen lekkage opgelo pen dan kan het naar de haven gesleept worden. Anders wordt het door de bokken naar de Ur- ker haven gebracht. Aangeno men wordt dat de stoffel 'ke resten van de bemanning zich nog in het schip bevinden. Twee Urker kotters blijven voortdu rend in de omgeving van het ge zonken schip. KANAAL TERNEUZEN-GENT SCHEEPVAARTBERICHTEN van woensdag 16 april (na 11 u.) tot donderdag 17 april (tot 11 uur). Bestemd voor Terneuzen: 16 april: Disa, 4770 dwt (Noor) 17 april: Antarctica, 516 dwt (Ned.) Baltysky 62, 3607 dwt (Rus) Dow Chemical: 16 april: Alacrity, 1337 dwt (Eng.) Gepasseerd naar Gent: 16 april: Falco, 984 dwt (Ned.) Caerwar von Brook, 2500 dwt (Eng.) Lisbeth Büluw, 600 dwt (W.-Dld) Twee Gezusters, 1090 dwt (Ned.) Bras, 3169 dwt (Noor) 17 april: Paris, 608 dwt (Ned.) Nascence, 740 dwt (Eng.) Patria, 1119 dwt (Zweed) Texaco Missouri, 27.883 dwt (Panama) Myra, 699 dwt (Ned.) Gepasseerd van Gent: 16 april: Horation, 280 dwt (280 Eng.) Silverfalcon, 1909 dwt (Eng.) Falco, 984 dwt (Ned.) Belakrajina, 840Ó dwt (Joegoslavië) Hardy Merchant, 610 dwt (Eng.) Herma Martens, 873 dwt (W.-Dld) Hebe, 2191 dwt (Fin) Paul Borsoe, 400 b.r.t. (Deen) Susanna, 1000 dwt (W.-Dld) 17 april: Yew Hill, 1360 dwt (Eng.) Jelcz II, 4650 dwt (Pool) Karolos, 3016 dwt (Griek) Neutron. 650 dwt (Ned.) Voorzitter mr. J. I. M. Reuser te St. Jansteen; secretaris P. A. Robijn te Oostburg; penning meester T. J. Borghstijn te Ter neuzen; leden W. A. J. M. Harkx te Rijsbergen en M. J. J. M. Smits van Waesberge te Teteringen. Vergadering „Axeler Ambacht" Er wordt een algemene vergade ring gehouden van 't waterschap „Axeler Ambacht" op donderdag 24 april a.s. om 14 uur in het cul tureel centrum „De Halle" aan 't J. F. Kennedyplein. Aan de orde komen o.m. de vol gende punten: aanwijzing leden commissie voor georganiseerd overleg amb tenarenreglement; voorstel salarismaatregelen waterstaatspersoneel wijziging begroting 1967; aanbieding rekening 1967; overname eigendom, beheer en ouderhoud wegen. Schade aan mosselzaad door storm De stormen van de laatste we ken hebben grote schade toege bracht aan de stand van het mos selzaad op het Groningerwad. Vol moed begon dinsdag 15 april de mosselzaadvisserij door onge veer 150 Zeeuwse vissersschepen. Het was bekend dat daar tamelijk veel zaad aanwezig moest zijn. Tevoren door de visserij-inspectie gedane onderzoekingen hadden dat aangetoond. Na enkele dagen zoeken naar mosselzaad komen de meeste vissers thans onver richter zake terug. Het. zaad blijkt te zijn verdwenen. Dit mossel zaad was nodig om de percelen in Zeeland van mosselzaad te voor zien. Benoeming leraar De heer A. van Eek uit Sluis is te rekenen met insang van 1 januari 1969 benoemd tot leraar in vaste dienst aan de scholen gemeenschap „Koningin Wilhel- mina" te Oostburg. Vóór die tijd was de heer Van Eek reeds in tijdelijke dienst aan deze onderwijsinrichting verbon den. Jaarvergadering E.H.B.O. Op 15 april hield de afdeling Sas van Gent van de r.k. E.H.B.O. haar jaarlijkse algemene ver gadering. ^Namens 't district was de heer Daelman uit Hulst aanwezig, die een- -uiteenzetting gaf over de werkwijze van de bond. Na de opening waarbij de heren Dael man en docent Du Puy welkom waren geheten, wérd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. Als voornaamste punten zijn besproken de medewerking aan de plaatselijke evenementen; de contributieverhoging; de toekom stige samenwerking met de plaat selijke brandweer. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt en hierbij kwam tot uiting dat vele E.H.BO.'ers hun vereniging een warm hart toedragen. Bezoek Hedenesse De afdeling Sluis van de Ne- derl. bond van plattelandsvrou wen bracht met een aantal leden een bezoek aan het oecumenisch vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. De dames werden rondgeleid en voorgelicht door wika Kla- mer, die aan deze inrichting ver bonden is. In de Israëlische hoofdstad is donderdag vernomen, dat een Israëlische patrouille aan de Jor daanse grens in een hinderlaag is gevallen, die gelegd zou zijn door leden van het Arabische legioen, d.w.z. leden van het ge regelde Jordaanse leger. Van Jordaanse zijde is meege deeld, dat drie Israëlische militai ren werden gewond bij een vuur gevecht, dat drie kwartier duur de. Volgens een militaire woord voerder in Tel Aviv heeft de patrouille één man verloren, een sergeant van de grenswacht, en zijn vier personen drie leden van de grenspolitie en een mili tair gewond. In west-Frankrijk zijn donder dag bomaanslagen gepleegd op 'n belastingkantoor, een supermarkt en het huis van een landmeter. Twee helse machines brachten zware schade toe aan een land meterswoning te Brest in Bre- tagne, waar de dag tevoren twee dergelijke aanslagen waren ge pleegd oo belastingkantoren. Te Brivé waren een super markt en een belastingkantoor 't doel ven aanslagen. Persoonlijke onaelukken deden zich niet voor. Voorstanders van een auto noom Bretagne hebben in 't ver leden al verscheidene malen bommen to.t onto1 offing gebracht. De daders van de aanslagen op de belastingkantoren en de super markt zouden afkomstig kunnen zijn uit de kring van kleine zelf standigen, die félle acties voeren tegen het belastingbeleid van de regering en tegen de lagere prij zen van de supermarkten. Neem vaker een bloemetje mee! •lit goede merken In dén zeek Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180.7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen De commissie-Hofstra, die in opdracht van de staatssecretaris van financiën belastingvraag stukken bestudeert, beveelt een zodanige wijziging van de tarie ven en vrijstellingen van het successierecht aan dat een gro ter plaats wordt toegekend aan de verzorgingsgedaehte. Volgens het donderdag ver schenen rapport dienen sommi ge vrijstellingen te worden uit gebreid en enkele enigszins moe ten worden beperkt. De commis sie staat een systeem voor dat neerkomt op een algemene vrij stelling per verkrijger van 50Ó0 gulden, een algemene boedel vrijstelling van 30.000 gulden voor bescheiden boedels en een uitbreiding van de vrijstellingen voor groepen van gevallen waar in de verzorgingsplicht een dui delijke rol speelt. Boedelvrijstelling acht de com missie de aangewezen oplossing, omdat enerzijds de verzorgings gedachte op passende wijze kan worden verwezenlijkt zonder dat de wetgeving aanzienlijk inge wikkelder moet worden gemaakt (en het werk van de belasting dienst kan worden vergemakke lijkt), en omdat anderzijds mag worden aangenomen dat boedels van meer dan 30.000 gulden in het algemeen reeds bij de fis cus bekend zullen zijn. Notaris sen zouden echter wettelijk moe ten worden verplicht om een afschrift van elke verklaring van erfrecht aan de inspecteur der successie te zenden. In Djakarta is officieel bekend gemaakt dat de Amerikaanse olie- maat=chanpij Sinclair voor de noordkust van West-Java een olie reserve heeft aangeboord waarvan de waarde op 1)2,7 milioen dollar wordt geraamd. In een rapnort van een commissie van de wetgevende vergadering van West-Java wordt de reserve op 19 miljoen ba-rel geraamd. Verwacht wordt dat de olie 2.30 dollar per barrel zal op brengen. De produktiecapacheit van de reserve wordt on 2.600 barrel per dag geraamd. Om deze ramingen te kunnen maken ziin vijf borinaen verricht. De e»rete borina ko-tte 1,1 miljoen dollar, ging tot 1200 meter en leverde niets op, aldus de bekendmaking. Ongeveer anderhalf milioen kleine Franse neringdoenden heb ben woensdag gestaakt uit protest tegen de stiiging van hun fiscale en sociale lasten sinds de woelin gen van mei en juni van het vorige iaar. Vri'wel alle winkels en café's bleven dicht. Begin maart was een dergelijke staking georganiseerd. De Franse regering, die zich zorgen maakt over de onrust in deze over het algemeen gsmat'°de bevolkings groep, nu de volksstemming van 27 anril nabijkomt, heeft de kleine zelfstandigen voor vol°end jaar belangrüke fiscale tegemoetkomin gen toegezegd. In de Bretonse plaats Morlaix heeft de oal'tie traangas gebruikt om verscheidene honderden kleine zelfstandigen te verdrijven, d'e een bureau voor sociale zaken wilden bestormen. In de vergadering van 5 febru ari is de gemeenteraad gecon fronteerd met de noodzakelijk heid op korte termijn voorzienin gen te treffen ten behoeve van 't kleuteronderwijs en het basison derwijs in de bestemmingsolan- nen Oudelandse Hoeve, Zuidpol der en Katspolder, zo schrijven B. en W. aan de raad. Dit heeft geresulteerd in een principemedewerking aan de plannen voor de bouw van 3 kleu terscholen met drie speelwerklo kalen in de omgeving van de Handellaan en een zevenklassige opvangschool voor het basison derwijs aan het Edv. Grieghof, te realiseren in één bouwstroom eindigende 1970. Het college stelt met het oog hierop voor te besluiten om aan de n.v. Betonbouw „Dura" te Heerlen onder architectuur van de architectencombinatie Jobse en Tuinhof te Vlissingen op te dragen de bouw van: a. drie drieklassige kleuterscho len aan de Handellaan voor een totaalbedrag van 885.075, inclusief alle bijkomende kos ten en b.t.w.; b. één zevenklassige opvang school voor basisonderwijs aan het Edv. Grieghof voor een bedrag van ƒ523.934, inclu sief bijkomende kosten en b.t. Het aannemingsbedrijf gebr. Van der Poel te Terneuzen wil een viertal percelen grond kopen voor de bouw van bungalows. Tegen deze verkoop bestaan bij het college geen bezwaren. De oppervlakte van de perce len bedraagt 3198 m2. De grondprijs bedraagt 20.000 per perceel. B. en W. stellen voor een des betreffend besluit te nemen. Bij besluit van 28 april 1960 is een regeling vastgesteld tot het verlenen van een subsidie voor het geven van godsdienstonder wijs op de openbare scholen. Het subsidiebedrag werd be- (Vervolg van pag.l De achttien Amerikaanse stra tegische verkenningsvliegtuigen van het type RF-101-G, die in Itazoeke (Kioesioe) zijn gesta tioneerd, zullen zondag a.s. naar de Verenigde Staten worden te ruggevlogen. Dit heeft de com mandant van deze Amerikaanse basis in Japan bekendgemaakt. Dit besluit komt op een ogen blik, dat er in Japan tegen de aanwezigheid van „spionage- vliegtuigen" hoe langer hoe meer verzet rijst. De Japanse pers meldt, dat ongeveer 50 Amerikaanse vlieg- tiaigm vaa hel type EC-131 is Japan zijn gestationeerd. Aan de andere kant wordt gezegd, dat naar verluidt ook Russische „spionagevliegtuigen" in de om geving van Japan verkennings opdrachten uitvoeren. In een gesprek met de Ameri kaanse zaakgelastigde te Tokio, David Osborn, heeft de Japanse minister van buitenlandse zaken. Aichi, gezegd dat de Japanse regering de wens koerstert, dat de V. S. geen militaire vergel dingsmaatregelen tegen Noord- Korea nemen. De Noordkoreaanse minister van defensie, generaal Sjoi Hy- oen, heeft zijn strijdkrachten donderdag in een dagorder ge lukgewenst met het neerschie ten van het Amerikaanse ver kenningsvliegtuig, zo meldt ra- djo-Pjongjang. De boodschap is gericht tot de officieren en man schappen van de „896e eenheid van de volksstrijdkrachten" en gesproken wordt van een „held haftig feit door met één schot een Amerikaans verkennings vliegtuig neer te schieten dat illegaal het Noordkoreaanse luchtruim was binnengedron gen". Uit dit incident blokt „dat de toestand nog altijd gespan nen is en dat een nieuwe oorlog ten gevolge van agressieve Ame rikaanse manoeuvres zou kun nen uitbreken. Wij moeten or.ze gevechtskracht blijven opvoeren om de vijand met één slag te kunnen vernietigen volgens de militaire politiek die door onze beminde maarschalk Kim II Soeng is opgesteld. Uit naam ,van de arbeiderspartij van Noord- Korea en van haar centrale co mité breng ik dank aan alle of ficieren en manschappen die aan deze operatie hebben deelgeno men", aldus generaal Hyoen. Een jonge vrouw uit Jamaica heeft dinsdag in Nottingham de inhoud van een kop koffie ir het gezicht gesmeten van het conservatieve lagerhuislid Enoch Powell die bekend staat om zijn racistische opvattingen. Het incident deed zich voor, toen Powell een zaal binnen kwam waar hij een groep conser vatieve vrouwen zou toespreken. De jonge vrouw, die al dertien iaar in Engeland woont, heeft verklaard dat zij met haar daad heeft willen laten zien, dat zij het volstrekt oneens is met de Ideeën van Powell die zij racis tisch acht. Powell heeft in november '68 verzocht instelling van een mi nisterie voor de repatriëring van niet-blanke immigranten in En geland. Hij werd toen uit het conservatieve schaduwkabinet gestoten. Hoewel er hij de veilingen in de belangrijkste teeltgebieden nog hoeveelheden conference peren van enige betekenis zijn, behoort landelijk gezien de aan voer van dit produkt tot het ver leden en gaat het nog slechts om de restanten van een overvloe dige oogst. Uit de koelcellen met een gecontroleerde atmosfeer worden op 't ogenblik nog goede kwaliteiten peren aangeboden en hiernaar bestaat grote vraag, vooral voor Engelse rekening en in mindere mate voor België en Frankrijk. Tegenover deze vraag staat een afnemend aanbod en als gevolg hiervan zijn de prijzen van conference-peren de laatste tija belangrijk aangetrokken. De goede kwaliteiten grote en mid delmaat werden begin deze week verkocht voor 65 tot 72 cent per kg en voor de kleine maat export kwaliteit werd tussen 60 en 65 cent betaald. Behalve conference zijn er vrij wel geen handperen meer be schikbaar in ons land. Wel zijn er nog wat stoofperen en dan spe ciaal het ras „Saint Remy". Ook hiervan is de prijs opgelopen on der invloed van een stijgende vraag. Deze is vooral afkomstig van de binnenlandse markt en in mindere mate van Belgische zijde. Voor de politierechter heeft deze week de zaak gediend van de vier dwaze vaarzen. Boer Clync- ke uit Sint Kruis had een eis tot schadevergoeding ingediend te gen de stier van zijn buurman, nadat hij had ontdekt dat ziin vier jonge vaarzen voort'idig in verwachting waren. Volgens hem was dat de schuld van de stier die in een aangrenzende weide woont. Voor de rechter kwamen getuigen echter verklaren, dat de vaar zen zelf zo dwaas waren ge weest om, ondanks een fikse sloot tussen de twee weilanden en prikkeldraad, toch buurmans weide te bezoeken. Boer Clyncke kreeg daarom niet alleen zijn schadevergoeding van 1.500 gulden niet toege wezen, hij is ook nog veroor deeld tot een boete van 30 gul den omdat zijn vaarzen in een vreemde wei waren gaan gra zen. De rechtbank in Den Haag heeft de 30-jarige caféhouder H. H. uit Den Haag wegens poging tot doodslag op vier poli tiemannen veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. H. kreeg bovendien twee maan den hechtenis wegens verboden bezit van het pistool, waarmee hij op de agenten had geschoten. H. had op 29 augustus van het vorig jaar in een café aan de Parallelweg in Den Haag zijn ex- vrouw zitten opwachten met minder goede bedoelingen. Hij had een .pistool bij zich. Een café bezoeker die dit had gezien, waarschuwde de politie. Toen vier hoofdagenten het café bin nengingen, schoot H. op hen. Toen zij naar buiten vluchtten, achtervolgde H. hen en schoot nog enkele malen, terwijl de agenten het publiek op straat het was juist spitsuur toe schreeuwden een veilig heen komen te zoeken. Een van de hoofdagenten slaagde er in H. met een schot in hand en heup buiten gevecht te stellen. H. is al een aantal malen in aanraking geweest met de justi tie wegens mishandeling, bedrei ging en vernieling. De rechtbank wilde H., die zeer agressief kan zijn, vooral als hij iets heeft ge dronken, zo spoedig mogelijk in een inrichting doen opnemen. Volgens de rechtbank staat het vast, dat H. met hst pistool, dat hij op 29 augustus gebruikte, al eerder in een ander café moet hebben geschoten. Voor oplichting van een aantal automobilisten heeft de Amster damse rechtbank de 42-jarige schipper J. H. R., zonder vaste woonplaats, conform de eis ver oordeeld tot 'n jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek. Met een van zijn armen in ver band en met een zielig gezicht, zo hadden tientallen automobilisten vorig jaar R. langs de rijkswegen in ons land aangetroffen. Hij deed een triest verhaal over een hem overkomen ongeluk, waar mee hij in de meeste gevallen medelijden bij parkerende auto mobilisten opwekte die hem dan in hun wagen meenamen en zelfs geld gaven. Op deze wijze wist de schipper in enkele maanden van zeker tachtig automobilisten 7000 gulden los te krijgen. Het Belgische plaatsje Ban- neux ten zuidoosten van Luik is dit jaar het doel van de inter nationale bedevaart van zigeu ners, woonwagenbewoners en kermisreizigers, die sedert 1965 jaarlijks wordt georganiseerd door de katholieke organisatie „Opus Nomadum". Twee tot vijfduizend zigeuner- en woonwagenbewoners uit Bel gië, Nederland, Frankrijk, En geland, Duitsland, Spanje en Italië worden voor deze mani festatie, van 11 tot 13 juli, ver wacht, zo heeft het organisatie comité donderdag in Brussel, meegedeeld. paald op een jaarlijkse vergoe» ding van 200 per klokuur per jaar. De kerkvoogdij van de her vormde gemeente heeft verzocht te bevorderen, dat deze vergoe ding wordt opgetrokken tot de gangbare norm. Het is B. en W. gebleken, dat de subsidiëring van dit onderwijs bij een aantal Zeeuwse gemeen ten en bij diverse gemeenten in den lande aanzienlijk hoger ligt dan ter plaatse. Het college heeft een verorde ning ontworpen, waarin van een subsidiëring van het godsdienst onderwijs per bestuur wordt uit gegaan. Berekend naar de landelijke normen kan deze vergoeding worden ingepast in salarisschaal 2 van het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren 1948, hetgeen neerkomt op een jaar vergoeding van 336 per klokuur of 8,50 per week. B. en W. stellen voor tot vaststelling van de verordening te besluiten. De boerderij van de alleen wonende landbouwer W. Nijen- huis te Heino is woensdagavond door brand verwoest. Elf koeien, enkele pinken, biggen en een paard kwamen in de vlammen om. De landbouwer was niet thuis en daardoor werd de brand pas ontdekt, toen de vlammen al uit het dak sloegen. De vakorganisaties betrokken bij de c.a.o. voor het Philips-con* cern hebben er gisteren tijdens 'a gesprek met de Philips-directie op aangedrongen, in het licht van de landelijke prijsontwikkeling de loonsituatie binnen dit concern nader te bezien. Het gesprek is vastgesteld oo 28 april. Van de zijde van de bondert deelde men mee, dat men nog niet aan een openbreken van de c.a.o. denkt. Men wil alleen de loonsitu atie analyseren en bekijken en in gezamenlijk beraad met de direc tie nagaan, of eventueel een aan passing noodzakeiiik is en zo ja, op welke manier die moet worden gerealiseerd. Op 1 april j.l. is het tweede jaar van de driejarige Philips-c a.o. ingegaan. Het Philipspsrsonee! heeft dit jaar al een loonsverhoging van 2,5 procent achter de rug en op 1 juli volgt nog een verhoging van 4 procent. Naar de mening van minister mr. De Block (econ. zaken) is er sprake van „een vér gaande uni formiteit" op het terrein van de gastarieven. Deze opvatting heeft de minister neergelegd in zijn antwoord op vragen van het P.v. d.A.-kamerlid Wierenga. Uit dit antwoord blijkt dat ongeveer driekwart van het aantal aange slotenen op een gasdistributienet voor het gas een prijs betaalt die gelijk is aan of lager ligt dan de prijs volgens het S.R.O.G.-ad- viestarief. Voor ongeveer een kwart deel is er een tarief van toepassing dat met betrekkelijk kleine verschillen naar boven af wijkt. De minister wijst erop dat van de 170 aardgasdistributiebedrij ven ruim 90 bedrijven het advies tarief onverkort toepassen. Daar naast is er een tiental bedrijven dat tarieven hanteert, die voor de kleinere verbruikers en in een aantal gevallen voor alle catego rieën verbruikers liggen beneden het niveau van het adviestarief. De bedrijven waar het tarief wezenlijk afwijkt, zijn in de re gel kleinere bedrijven met een beperkt aantal aansluitingen. In totaal vormen deze aansluitingen slechts enkele procenten van het totaal aantal aansluitingen in ons land. Amerikaanse deskundigen op het gebied van de georganiseerde misdaad hebben Zwitserse func tionarissen laten weten, dat er Amerikaane misdadigers zijn die zich gedekt weten door de Zwit serse bankwetten, omdat deze wetten bekendmaking van de namen van de beleggers verbie den. De mededeling werd gedaan tijdens het overleg in Washington tussen de V.S. en Zwitserland over een mogelijke overeenkomst tussen beide landen, die zou lei den tot onthulling van de namen van bepaalde beleggers. De Ame rikanen vrezen dat sommige be leggers van Zwitserse banken ge bruik maken om de voorschriften van de Amerikaanse effecten beurs te ontduiken. Bij de bespre* kingen is er echter op gewezen, dat Amerikaanse beleggers hun banktegoeden in Zwitserland kunnen overmaken naar banken in andere landen die het bank geheim kennen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3