Stalin had bliksemoorlog tegen Sowjet-Unie niet verwacht Bona KUIRIE5 Bona Bona KUIRIES Onthullingen van maarschalk Zjoekov INHALEN BIJ ZEEBRA'S VERBOBEN Bit geldt ook voor bromfietsers KBLTUM AMBTENAREN OVER '69 IN TOTAAL ZEVEN PROCENT LOONSVERHOGING Nacalculatie volgt in het najaar Chevron bestelt twee mantmoetfankers van 25.000 ton bij Veroime Gesslorste arts hoorde een maand celstraf tegen zich eisen DINGEMANSE Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 18 april 1969 Doodsbleek Snelheid minderen Onderhoud Ring Jeunesse Goud voor het Geluk is alleen maar goed genoeg als 18 't karaat is. Oprecht van vorm en zonder overdaad. Zoals deze ring, model Jeunesse, glad, sier lijk en simpel van vorm. In 4 breedten, vanaf f 72,- per stuk. Tweede front De atoombom Duitse matroos omgekomen Eind mei één procent 150 miljoen gulden Geen „vloer" Bomaanslagen om verschrikkingen oorlog te tonen Dodelijk ongeval In de donderdag gepubliceer de memoires van maarschalk Georgi Zjoekov heeft de vier maal als „held van de Sowjet- Unie" onderscheiden veldheer Stalin zowel op het menselijke als op het militaire vlak gere habiliteerd. De 75-jarige Zjoekov, die on langs is getroffen door een be roerte, noemt in zijn „herinne ringen en overdenkingen" Sta lin een „hoffelijk man, die kon luisteren, tegenspraak verdragen en een gesprek op gang kon houden". Iemand die het tegen deel beweert, heeft volgens Zjoekov ongelijk. Hoewel hij in het begin van zijn memoires lof toezwaait aan de onder Stalin weggezuiverde militairen als Blucher, Toechats- jefsky, Yakir en Oeborevitsj, maakt Zjoekov geen melding van de grote zuiveringen. Stalin kan volgens hem niet worden verweten het land niet op de oorlog te hebben voorbe reid, maar hij had niet voorzien dat Hitier een bliksemoorlog te gen de Sowjet-Unie zou voeren en daarvoor zoveel troepen zou samentrekken als hij had ge daan. Zijn belangrijkste fout was volgens Zjoekov dat hij niet de juiste datum van de Duitse invasie had kunnen vast stellen. Stalins politiek was aanvan kelijk gericht op het voorkomen van een oorlog met Duitsland. Hij was er zeker van dit te kun nen bereiken. Met het sluiten van het non-agressiepact met Duitsland beoogde hij tijd te winnen en de vorming van een anti-Russisch front te verhinde ren. Een week vóór de invasie vond hij afkondiging van een algemene mobilisatie nog „voor barig". Na het bekendworden van de Duitse inval belde Sta lin de Duitse ambassade in Mos kou op en vernam doodsbleek, in Het inhalen hij zebra's neemt de laatste tijd toe en daarmee het gevaar voor ongelukken. Dergelijke inhaalmanoeuvres en ook het niet tijdig stoppen heb ben in één Jaar tijd 22 mensen gedood. Het zijn vooral de brom fietsers, die zich aan overtre ding van deze verbodsbepaling schuldig maken. Het verbond voor veilig ver keer zal in de komende maan den een actie voeren om het „rij dende" publiek nog eens duide lijk op dit verbod en op de ge varen te wijzen. Gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn van deze verbodsbepaling, die geldt voor alle bestuurders dus ook voor fietsers en brom fietsers en die luidt: „Links en rechts inhalen is verboden, wanneer het in te halen voertuig stilstaat voor 'n voetgangers-oversteekplaats of deze langzaam nadert". Als een voetganger, die op een zeebrapad wil oversteken, ziet dat een bestuurder zijn snelheid vermindert om voor hem te stoppen, moet hij er cp kunnen rekenen, dat een andere bestuurder hem niet in gevaar zal brengen door het eerste voer tuig in te halen. Het verbond adviseert dan ook bij nadering van een voetgangers-oversteek plaats tijdig snelheid te minde ren, mede als waarschuwing voor het achteropkomende ver keer. Een ander punt is, dat inhaal manoeuvres bij zebra's nogal aens worden uitgelokt door auto mobilisten. Bedoeld worden de automobi listen, die ten opzichte van voet gangers, die zich nog op het trot toir bevinden, stoppen. De kans is groot, dat achterrijdende be stuurders op deze stopmanoeuvre niet voorbereid zijn en daardoor niet tiidiz tot stilstand komen of genoodzaakt worden langs de stoppende auto te rijden. Een goede staat van onderhoud en zichtbaarheid van de zebra's zijn een eerste vereiste om de spelregels in acht te kunnen nemen. Het verbond doet daar om een beroep op de gemeente besturen om aan het onderhoud en de zichtbaarheid van de zebrapaden alle aandacht te be steden. AXELSESTRAAT 46 - TERNEUZEN mirooMcatt»)»?* een stofel gezakt, de oorlogsver klaring die graaf Von Schülen- burg voorlas. Het boek bevat vele onbeken de uitlatingen van Stalin over de westelijke mogendheden. In antwoord op vragen van Zjoe kov in mei 1940 over de nog „nassieve oorlog" aan het weste lijk front zei hij: „De regeringen van Daladier en Chamberlain zijn niet serieus van plan oorlog te voeren. Zij willen Hitier te gen ons opzetten". In 1944 na afloop van de con ferentie van Jalta: „Roosevelt heeft beloofd in 1944 een twee de front te openen in Frankrijk. Ik geloof dat hij woord zal hou den, maar in geval van het te gendeel zijn wij sterk genoeg om Duitsland alleen te ver slaan". ?la het vernemen van Duitse pogingen een afzonder lijke vrede te sluiten met de westelijke geallieerden zei hij tot Zjoekov: „Ik geloof niet dat Roosevelt het akkoord van Jalta zal schenden, maar Churchill is tot alles in staat". Zjoekov maakt ook melding van een episode op de conferen tie in Potsdam, waar Truman „duidelijk om chantageredenen Stalin vertrouwelijk meedeelde dat de Verenigde Staten 'n bui tengewoon krachtig wapen had den, zonder echter te zeggen dat het om de atoombom ging". Churchill keek Stalin aan om diens reactie te peilen, maar deze vertrok geen spier. Chur chill geloofde dat Stalin het be lang „van deze onthulling niet had begrepen. Maar bij het ver laten van de conferentie begaf Stalin zich naar Molotov, die fluisterde: zij verhogen hun eisen, waarop Stalin het uit proestte: „Laat hen meer eisen. Zodra we terug zijn in Moskou, moeten we praten met Koetsja- tov (de Russische atoomgeleer de). Hij moet zijn werk versnel len". TEL AVIV: De Israëlische eerste minister Golda Meir heeft een bezoek aan de Israëlische troepen aan het Suezkanaal gebracht. Op de foto mevr. Meir in een vro lijk gesprek met de soldaten. De 27-jarige Duitse matroos Peter Tiemann uit Assel (Kreis Stade) is woensdagavond bij het schoonmaken van een tank aan boord van het Duitse motortank schip Victoria Sand om het leven gekomen. Bij het schoonmaken van de tank, waarin zich resten benzol en spoelwater bevonden, raakte de matroos ondanks het gebruik van een gasmasker be wusteloos. Onmiddellijk toegepaste kunst matige ademhaling mocht niet meer baten en een arts moest de dood constateren. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken besprak donderdag het voorstel van staatssecretaris mr. C. van Veen van binnenland se zaken om de salarissen van de ambtenaren per 1 juli met twee procent te verhogen en de na calculatie zover mogelijk te ver vroegen door een uitkering over het eerste halfjaar 1969. Twee weken geleden werd het voorstel door de staatssecretaris die de vergadering van de cen trale commissie voorzit, gedaan in het kader van het trendbeleid. Het beraad over de mogelijkhe den om een salarismaatregel te treffen had plaats in het licht van de onrust over de prijsontwikke ling. Het voorstel werd goed ont vangen. De vertegenwoordigers van de ambtenarenorganisaties hebben de afgelopen weken met hun „achterban" overleg ge pleegd. In het kader van het trendbeleid zullen de salarissen van het over heidspersoneel per 1 juli met twee procent extra worden ver hoogd. Eind mei zal over het eerste halfjaar van 1969 één procent van het jaarsalaris worden uitgekeerd. De totale salarisverhoging voor ambtenaren wordt hierdoor voor dit jaar gebracht op zeven pro cent ste oliemaatschappijen ter wereld sterk uit te breiden. De Nederlandse scheepsbouw heeft weer epn. belangrijke im puls gekregen dtfor een order van twee mammoettankers bij Verol- me's verenigde scheepswerven. De Chevron-groep van maat schappijen kondigde donderdag aan, dat een order geplaatst is voor de bouw van vier mammoet tankers en voor een tanker van 70.000 ton. Twee tankers van 251.000 ton zullen worden gebouwd bij Verolme. De order voor twee tan kers van 261.000 ton ging naar Nagasaki. Voorts zal een tanker van 70.000 ton worden gebouwd in Sparrows Point in Maryland (V.S.). De vier mammoettankers zul len in 1971 gereed komen. De Chevron-groep heeft reeds zes tankers van 210.000 ton in aanbouw, waarvan vier in Mal- mö en twee in Japan. Het eerste schip van deze serie zal volgende maand in Zweden gereed komen. Voorts zal een in aanbouw zijn de tanker van 210.000 ton als een „long term charter" worden toe gevoegd aan de Chevron-vloot, die zevenentachtig zeegaande tankers in de vaart heeft. In totaal heeft Chevron thans een volume van 2,5 miljoen ton aan tankerruimte in aanbouw. De uitbreiding van de Chevron- vloot is een afspiegeling van de plannen van de maatschappij om haar positie als een van de groot- De heer O. Miller, president directeur van de Chevron-groep, zei hierover: „Deze grote tankers zullen onze flexabiliteit voor het vervoer van ruwe aardolie uit vele delen van de wereld tegen sterk concurrerende prijzen zeer ten goede komen. Onze markten in Europa, Oost-Canada en de V.S. breiden zich snel uit". Verolme deelde gisteren mee, dat met de bouw een bedrag van circa 150 miljoen is gemoeid. De schepen zullen worden ge bouwd op de werf in Rozenburg en zullen beide in 1971 worden afgeleverd. De hoofdmotoren van het Verolme/General Electric- type van 32.000 bhp zullen in de machinefabriek van Verolme in IJsselmonde worden vervaar digd. Deze mammoetschepen zullen vrijwel gelijk zijn aan die welke voor Esso worden gebouwd. De afmetingen zijn: lengte over alles 347,80 meter; lengte tussen de loodlijnen 329,20 meter; breedte naar de mal 51,80 meter; holte naar de mal 25,60 meter; diep1- gang maximaal 19,96 meter. De definitieve nacalculatie zal in het najaar plaatshebben. Vertegenwoordigers van het algemeen comité van overheids personeel en van de christelijke centrale van overheids- en onder wijzend personeel wilden, dat de uitkering over het eerste half jaar zou worden uitbetaald in een voor elke ambtenaar gelijk be drag. Dit voorstel kon de staats secretaris niet inwilligen. Een alternatief-voorstel van dezelfde vertegenwoordigers voorzag in het leggen van een vloer in de uitkering. Ook dit voorstel werd afgewezen. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag eiste gisteren bevestiging van het von nis van de rechtbank te Rotter dam, waarbii de 53-jarige arts L. E. C. uit Poortuffaal was ver oordeeld tot een maand gevan genisstraf, omdat hij als genees kundige, aan wie schorsing in de uitoefening van de geneeskunst was oogeiegd. geurende die schorsing de praktijk uitoefende. Bij beslissing van het medisch tuchtcollege was de arts vorig jaar gedurende zes maanden ge schorst. In hoger beroep vermin derde het gerechtshof die ter mijn tot drie maanden. Dit von nis werd in cassatie door de ho ge raad bevestigd. De arts verklaarde zich in een brief tot de koningin te hebben gewend met 't verzoek in dezer te beslissen, omdat bii meende dat de koningin hier het laatste woord heeft. Hij dacht in die tussentijd zijn beroep te mogen uitoefenen. Ook bad hij geen vervanger kunnen krijgen. Als getuige verklaarde dr. H. J. de Graaf, geneeskundig in specteur voor de volksgezond heid dat de acht artsen in het gebied waarin verdachte werk te, zich tot waarneming benaid hadden verklaard. Verdachte be twijfelde dit gezien de onpret tige verstandhouding die er met zijn collega's bestond. Hij had hen daarom niet willen vragen waar te nemen. De verdediger, mr. B. Stokvis uit Amsterdam, legde referen ties omtrent verdachte over aan het hof. Ongeveer vijfhonderd patiënten hebben in een brief niets dan goeds over hem mee gedeeld. Plieter verzocht te vol staan met het opleggen van een geldboete en een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De uit spraak volgt op 1 mei. Een oud-marineman die vorige week in Chicago toen de politie zijn woning belegerde, twee poli tiemannen doodde en vier politie mannen en een burger verwond de, heeft bekend de afgelopen 1% jaar vijf bomaanslagen te hebben gepleegd. Volgens de politie wil de de man met zijn aanslagen wijzen op de verschrikkingen van oorlog, waarvan hij zelf tijdens de tweede wereldoorlog en in Korea getuige was geweest. GRENSVOLK door Jakob Schopmanj 24) Kromme Grades was niet zo lijd zaam. Hij kon alle duivels uit de hel vloeken als z'n jongens bij slecht weer niet naar buiten kon den en zich in de kleine hut trachtten te vermaken met diefje verlossen en andere wilde spelle tjes tussen én over de kostelijke balen, waarvan de inhoud meer dan eens over de aarden vloer stroomde, zodat hij de zaak met z'n handen weer bijeen vegen moest. Dan maakte hij korte met ten met de troep en smeet ze naar buiten, al regende het pijpestelen. In de late avonduren zorgde hij er echter voor, dat de strabanten veilig opgeborgen onder de plag gen lagen, want dan kwamen de bezoekers, die van rust en stilte hielden. Ruwe kerels, die alsof ze uit het niets waren opgedoken, plotseling aan de deur stonden en de afgesproken signalen gaven. Het waren de smokkelaars, die een vrachtje kwamen halen om dat over de grens te brengen. Jan Kempen had reeds lang het oog op deze hut laten vallen. Maar hij wachtte met toeslaan totdat hij de gangen van het gehele complot kende en een grote slag kon ma ken. Dat viel niet mee. want de smokkelaars waren op hun hoede en gingen listig te werk. Telkens zochten zij nieuwe wegen, en me nige nacht had hij reeds vergeefs op de loer gelegen. Dat ergerde hem meer dan hij zichzelf bekennen wilde en dat hij aan Annemarie verhelen kon. Het meisje had de aard van haar moe der, zacht en toegeeflijk, en tracht te hem ervan te overtuigen, dat hij niet meer dan zijn plicht kon doen en dat hij daarmee tevreden moest zijn, zelfs al bleven succes sen uit. Zij' maakte zich ongerust, dat hij zich door z'n ijver felle vijanden zou maken. Maar als ze in de tuin van de boswachter zaten en zij haar me ning ten beste gaf, dat men moest leven en laten leven, dan kwam er een harde trek om de mond van Jan Kempen en antwoordde hij korzelig, dat ze zich niet met deze zaken moest bemoeien. Ze moest begrijpen, dat hij het juist voor haar toekomst naast en met hem deed, zei hij vaak in die vruchte loze debatten. Annemarie was altijd verheugd, als hij de nachtdienst weer achter de rug had en er een week van rustig bureau- of controlewerk overdag in het verschiet lag. Het was op een heldere maan- verlichte avond, toen zij weer eens gezelschap aan elkaar gevonden hadden, dat Jan Kempen voldaan uitriep: „Er staat geen zuchtje wind. Het lichtste gekraak van een takje zou ik horen, en het is bijna zo licht als op de dag. Als ze van nacht het lef hebben neem ik ze bij de kladden". Annemarie drukte hem bang de hand: „Praat toch niet zo onvoor zichtig en kijk uit, doortrapte smokkelaars deinzen er niet voor terug om je neer te schieten alsof je een hond was", zei ze gejaagd. „Maak je geen kopzorg, Anne marie, de smokkelaars bedenken zich nog wel 'n keertje, voordat ze zoiets doen. Wij kennen hen, en zij kennen ons. Ze weten, dat wij ons zo maar niet overhoop laten schieten, en dat voor hen de ge volgen het ergst zijn. Want moch ten ze het wagen, dan hoeven ze bij niemand van ons meer op par don te rekenen. Dan gaan ze er aan, zo gauw we ze ook maar zien bewegen". Annemarie rilde onder deze zelf verzekerde woorden, maar haar verloofde vervolgde: „Als ze het erg benauwd krijgen, ja, dan schie ten ze wei eens in de lucht. Maar wie zich daardoor laat afschrikken deugt niet voor de dienst. Een smokkelaar gaat noo't tot de open lijke aanval over. Hij is altijd op de vlucht. Voor alles is hem z'n hachje lief en als het moet iaat hij daarvoor graag z'n pungel in de steek". Het meisje was niet overtuigd. „Toch ben ik altijd bezored om je,, als je nachtdienst hebt. Het smok kelen Is een duister bedrijf en op de duur schrikken sommigen voor niets terug", zei ze. Jan Kempen keek op z'n hor loge. „Ik moet gaan", zei hij, „tot ziens en maak je niet druk over mij. Eer we een maand verder zijn hoop ik de bende, die bij Kromme Grades haar basis heeft, onschade lijk gemaakt te hebben, en dan kunnen we de zaken eens rustiger aanpakken". Hij gaf haar een ste vige handdruk, schouderde z'n ge weer en ging heen, nagestaard door Annemarie, die peinsde over toekomst en verleden, een ver leden, dat haar weemoedig maakte met de vage herinneringen aan een vader en een moeder, waarvan zij zich de gelaatstrekken niet meer voor de geest kon halen, hoe veel en hoe vaak grootouders ook van hen hadden verteld. Ze voelde zich nog eenzamer dan gewoonlijk in haar behoefte haar zorg omtrent Jan Kempen met iemand anders te kunnen delen. (Wordt vervolgd) Het 58-jarige schoolhoofd L. H. B. Simonetti uit Raalte is donder dagochtend bU een verkeersonge luk om hèt leven gekomen. Op de weg RaalteNijverdai botste hij vermoedelijk door slippen met zijn auto tegen een boom.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2