Wisseling aan de partijtop in Tsjecho-Slowakije Lijken opgepikt van Amerikaanse vliegers Biafraans bolwerk bezet door Nigerianen Het overleg over Vietnam in Parjjs Protest van Verblifa-arbeiders in Krommenie HÏT WEER GUSTAV HUSAK IN DE PLAATS VAN DUBCEK Voortdurende druk Nieuwe gezichten Toesiraak van De ontwikkeling in Tsjechosiowakije Vandaag verklaring van president Nixon Razzia's Beheersing 150.000 MENSEN VERLATEN STAD Thieu: Desnoods alleen vechten Danang getroffen door vijftien vietcor.g-raketten Vertrek van Amerikanen sleutel tot vrede Papierfabriek in Westzaan sluit f 8.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJDAG 18 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5966 Uitgeefster N.V. v/Ti Fa. P. T van rle Sancïe, Temeiiren Evacuatie Half miljoen doden Loopgraven Biafraans dementi Weerbericht Protesttelegram Ander werk voor 30 van de 47 personeelsleden Hoogwater Zon- en Maanstanden FranJwrtag abcmnewwrts Y1SNEUZ1N Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adreaSmldawal Telefoon: (01130)—2073. Gironummer: 38130 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adreft bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Gustav Husak, de Slowaakse partijleider, is donderdagavond op de bijeenkomst van het 101 man tek'ende centrale comité van de Tsjechoslowaakse communis tische partij tot eerste-secretaris gekozen. Deze positie werd tot dusver door Alexander Dubcek bekleed. Het Bulgaarse persbureau „B.T.A." dat melding maakte van de wisseling aan de partijtop meldt voorts dat Dubcek lid blijft van een nieuw partij presidium dat uit elf personen bestaat. Het bericht van het Bulgaarse persbureau zegt, dat Dubcek en premier Cernik van het nieuwe presidium deel uitmaken. Ook mannen als Vasil Bilak en Jan Piller, die vorig jaar door de Tsjechoslowaakse radio voor col laborateurs met de Russen wer den uitgekreten, zouden in het nieuwe partijbestuur zitten. Josef Smrovsky, de populaire progressieve voorzitter van de volksraad, die in de afgelopen week onder voortdurende druk van het Kremlin heeft gestaan, keert niet in het presidium ter.ug, aldus het Bulgaarse persbureau, Smrkovsky, voorheen voorzitter van het Tsjechoslowaakse parle ment, werd na de federatieve staatsvorm vice-voorzitter van de federale volksvertegenwoordi ging. Het centrale comité was don derdagmiddag met vertraging bijeengekomen om de toekomsti ge richting van de Tsjechoslo waakse politiek uit te stiopelen en zich over de door de Russen geëiste wijzigingen in de parijlei- ling te beraden. Volgens „B.T.A." bestaat het nieuwe presidium uit premier Cernik, Dubcek, Erban, Sadov- ski, president Svoboda, Strougal, vakverbondsvoorzitter Polacek, Bilak, Piller en de voorzitter van he federale parlement Colotka. Nieuwe gezichten in het presi dium zijn Polacek en Colotka. De anderen maakten al deel uit van het vorige, uit 21 personen be staand a presidium. Radio-Praag meldde, dat Dubcek zelf zijn ontslag als eerste-secreta ris heeft ingediend en Husak als zijn opvolger heeft voorged-agen. Officieel is nu in Praag beves tigd, dat Husak de functie van «erste-partijsecretaris van Dubcek beeft overgenomen. Dubcek heeft alle wijzigingen in de partijleiding zelf voorgesteld. Slowakije grootscheepse razzia's gehouden. Zij was op jacht naar wat in een officiële verklaring wordt genoemd „misdadigers en asociale elementen". Openbare gelegenheden, wonin gen, auto's en andere objecten werden nauwgezet uitgekamd. De Tsjechische politie onder vroeg 894 personen, van wie 103 in verzekerde bewaring zijn ge steld. Voor Slowakije waren deze aantallen 2320 en 135, aldus de verklaring, die afkomstig was van het hoofdbureau van politie in Praag. De plaatselijke afdeling van de communistische partij in Praag riep donderdag via de radio de be volking op het hoofd koel te hou den en de aanwijzingen van de autoriteiten op te volgen „teneinde eer rustige politieke ontwikkeling te verzekeren". De afdeling zei de toestand in de hoofdstad met „grote ongerustheid" gade te slaan. Ondanks de waarschuwing van het uitvoerend partijcomité zij pamfletten uitgedeeld, illegale bijeenkomsten gehouden en „wilde geruchten" verspreid, die het voik ongerust maken en het uit zijn evenwicht brengen, aldus de ver klaring van de partij-afdeling. „Rude Pravo", het blad van de Tsjechoslowaakse communisti sche party, schrijft dat in alle re soluties 1432 in totaal die sinds 2 april bij het centrale comité van de partij zijn binnen gekomen, de anti-Russische beto gingen van 28 maart worden ver oordeeld. In een deel van deze resoluties wordj de vraag gesteld of het ministerie van binnenlandse zaken deze betogingen niet had kunnen voorzien en geen maat regelen had kunnen nemen om ze te voorkomen. In 75 percent van de resoluties wordt instemming betuigd met 't communiqué van het partijpresi dium. Voor het grootste deel zijn dit resoluties afkomstig uit Slo wakije. In de meeste resoluties wordt gepleit voor het herstel van de rust en de orde en voortzetting van de normalisatie. President Svoboda van Tsjecho- Slowakije heeft donderdagavond in Praag voor de televisie gezegd, dat het belangrijkste doel van het donderdagmiddag begonnen ple num van het centrale comité van de communistische partij het be sturen van mogelijkheden tot ver betering van de huidige toestand was. De naam van kameraad Dub cek blijft voor altijd verbonden met onze politiek van na januari 1968. Ik hoop, dat Dubcek gebruik zal kunnen maken van zijn popu lariteit voor het verdere werk en voor functies van het hoogste be lang, aldus de president. In de hui dige situatie hebben wij behoefte aan een krachtige figuur om de partij te leiden en uit de tegen woordige crisis te geraken. De ge beurtenissen van eind maart heb ben onze belangen ernstig ge schaad, de resultaten van vele maanden tot nul gereduceerd en onze ontwikkeling ver terugge worpen, zei hij. Woensdagavond en In de nacht van woensdag op donderdag heeft de politie zowel in Tsjechle als in De Amerikaanse torpedoboot- jager Henry W. Jucker", heeft donderdag in de Japanse Zee de lijken opgepikt van twee man nen in Amerikaans vliegerstenue maar zonder reddingvesten om. Dit is meegedeeld door het Ja panse ministerie van buitenland se zaken. De torpedobootjager is een van de Amerikaanse oor logsschepen, die in de Japanse Zee bij de Noordkoreaanse kust zoeken naar overlevenden of wrakstukken van Amerikaan se verkenningsvliegtuig, dat bij of boven Noord-Korea zou zijn neergeschoten. Volgens het Japanse oersbu reau Kyodo werden de lijken ge vonden op 85 zeemijlen zuidoos telijk van de Noordkoreaanse haven Tsjongjin. Het ministerie van defensie maakte later bekend dat de on derzeebootjager „Tucker" de lij ken heeft gevonden van twee bemanningsleden van de EC-121. Het ministerie meent dat de kans op het vinden van overlevenden uiterst gering is. De opsporings actie wordt echter voortgezet. Het Pentagon onthulde dat de lijken zijn opgepikt op ongeveer 17 mijl van de plek waar wrak stukken werden aangetroffen. De „Tucker" heeft ook red dingvesten en wrakstukken van het vliegtuig opgevist, o.a. stuk ken van de romp die sporen van beschieting vertoonden. Het zoeken wordt bemoeilijkt door laaghangende bewolking en sneeuwbuien. President Nixon zal vandaag (vrijdag) op een persconferentie spreken over het incident met het verkenningsvliegtuig. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Rogers gezegd na afloop van een tweede gesprek dat hij en zijn ambtgenoot van defen sie, Laird, met de president had den gevoerd. Tijdens de pers conferentie behoeft niet op een politieke verklaring te worden gerekend. Minister Rogers zei: „We zul len de feiten nauwkeuriger ken nen tegen de tijd van Nixon's persconferentie". Uit Rogers woorden „zwakke landen kun nen in internationale kwesties overhaast handelen, maar mach tige landen moeten beheersing tonen"- leidden waarnemers af, dat een eventuele stap van de regering-Nixon voorzichtig zal zijn. Men noemt dit in tegen spraak met zijn uitlatingen tij dens de verkiezingscampagne, Een Russisch schip heeft voor de kust van Noord-Korea wrakstuk ken gevonden van het vermiste EC-121 verkenningsvliegtuig. Er is geen teken van leven gevonden van de 31 inzittenden. Rechson- der een sloep die gestreken is van het Russische schip voor het op pikken van wrakstukken. toen hij van het Pueblo-incident zei dat het respect voor de Ver. Staten zo ver was gedaald, dat een vierderangs mogendheid een Amerikaans oorlogsschip in volle zee kon kapen. Onder de leden van het con gres is de reactie minder terug houdend. Sommigen vragen om een militair antwoord, terwijl anderen economische quarantai ne van Noord-Korea voorstaan. De republikein Louis Frey zei: „Noord-Korea moet op een of andere manier de prijs betalen". (Zie verder pag. 3) Van welingelichte zegslieden, die in nauw contact staan met de federale regering in Lagos, is vernomen dat eenheden van de eerste Nigeriaanse divisie het Biafraanse bolwerk Oemoeahia zijn binnengedrongen en daar in gevecht zijn geraakt met Bia fraanse eenheden. Van officiële zijde is op dit be richt geen commentaar gegeven. Radio Biafra is donderdag na een zwijgperiode van vier dagen weer in de ether verschenen. Het sta tion heeft geen reden voor de onderbreking opgegeven, maar volgens waarnemers duidt alles erop dat de zenders uit Oemoea hia zijn verplaatst naar een vei liger oord. De Biafraanse stad Oemoeahia is maandagochtend door de circa President Ngoeyen Van Thieu heeft woensdag bij een plechtige jj't—vf>n medailles Rorega dat Zuid-Vietnam de communisten desnoods alleen zal bestrijden. Bondgenoten die zich uit de oor- 'og willen terug trekken kunnen dat doen. „Wanneer de krachten van de vriie wereld Zuid-Vietnam willen blijven helpen, z'm zó' daar toe welkom, maar w'llen zij zich terugtrekken, dan is het Zuidviet- namese volk dit jaar in staat zijn eigen verantwoordelükhe'd te dra gen. We zullen echter de bevoor rading met wapens, munitie en ge'd van de bondgenoten nodig hebben omdat we zelf n'et in staat, rijn wapens te vervaardigen'*, al- du de pres'dent. „Zuid-Vietnam zal de commun'sten tot de laatste man bestri'den". De president had kritiek op de mensen die denken dat de Ameri kanen de enigen ziin die in Viet- nar. vechten. „Tn 1968 alleen al hebben de ZnMvietnamese str'd- krachten 34.000 man aan doden verloren, terwiil de strijdkrachten van de vrije wereld slechts 16.000 man verloren", zei hij. Op Danang in het noorden van Zuid-Vietnam zijn donderdag ochtend vroeg 15 vietcong-raket- ten terechtgekomen, waardoor zes mensen werden gedood en 40 ge wond. Een Amerikaanse brand stofopslagplaats werd geraakt. De politie van Saigon maakte bekend dat zij een „communis tische" cel in de hoge kringen heeft opgerold en daarbij 26 ar restaties heeft verricht. Onder de aangehoudenen bevinden zich artsen, schrijvers, een filmprodu- cente en de uitgever van de „Sai gon Daily News", Ngoejen Lau. De cel stond onder leiding van een voormalig lid van het Noord- vietnamese ministerie van han del. Het Zuidvietnamese bevrij dingsfront heeft donderdag op de vredesbesprekingen in Parijs aangedrongen op vorming van 'n „vredeskabinet" in Saigon om zo een regeling van het Vietnamese conflict te bespoedigen. Tran Boe Kiem, leider van de afvaardiging van het bevrijdings front, stelde dat het Zuidvietna mese volk de omverwerping van het huidige bewind in Saigon eist en de vorming van een coalitie regering wil. Hij beschuldigde Washington en Saigon van mani pulaties om het overleg in Parijs te blokkeren tot de Zuidvietna mese strijdkrachten sterk genoeg zijn. De Amerikaanse delegatieleider Cabot Lodge betoogde dat Noord- Vietnam onlangs had toegegeven, dat het troepen in Zuid-Vietnam heeft. Hij doelde op een vraagge sprek dat de Noord'vietnamese mi- wordt. rister van defensie, generaal Giap, met eert Italiaanse journalist zou hebben gehad. Volgens de minister zou Noord-Vietnam in het zuiden tot dusver een half miljoen men sen hebben verloren. De vietcong-vertegenwoordiger Tran Boe Kiem verklaarde echter, dat de enige buitenlandse troepen in Zuid-Vietnam de Amerikanen en hun bondg-noten ziin. Hun on voorwaardelijke verdwijning uit Vietnam noemde hij de sleutel tot de vrede. De afgevaardigde van de Zuid vietnamese regering, Pahn Dang Lam, zei tot het bevrijdingsfront en Noord-Vietnam, dat naarmate 150.000 mensen, die er nog ver bleven, verlaten. Het St.-Eliza- bethziekenhuis in de stad en de kleinere ziekenverblijven in en rond Oemoeahia zijn in de nacht van zondag op maandag geëvacu eerd. D:i heeft ds. J. M. Hoekstra, lid van het Joint Church Aid-be- raad in Nederland, donderdag meegedeeld op een persconferen tie in Nieuwspoort. Ds. Hoekstra had deze informaties op Schiphol gekregen van de Duitse ds. Fritz Weissinger, die voor een Duitse kerkelijke hulporganisatie in Biafra is geweest en na de evacu- actie van Oemoeahia gisteren via Nederland naar Duitsland is te ruggekeerd. Volgens ds. Weissin ger was er een chaotische toe stand in en om Oemoeahia ont staan, nadat de federale troepen zondag begonnen waren de stad met artillerievuur te bestoken. Maandag kreeg de bevolking toe stemming de stad te verlaten. De staven van de internationa le hulporganisaties, die ook in Oemoeahia gevestigd waren, zijn volgens ds. Weissinger van plan ten noorden van Ooemoeahia een nieuw centrum in te richten van waar de distributie van voedsel en medicamenten geregeld kan worden. De piloten, die aan de luchtbrug op Biafra meewerken, zijn volgens ds. Weissinger vast besloten al het mogelijke te doen om hun werk voort te zetten. De vrouw van de Nederlandse arts Middelkoop heeft via ds. Weissinger laten weten, dat zij met een aantal andere deelne mers aan het hulpverlenings- werk een moeilijke tocht uit Oemoeahia naar veilig gebied heeft moeten maken. De in Antwerpen wonende 30- jarige Nederlander Wessel Gan- zevoort, die vorige week uit Bia fra in Nederland is teruggekeerd en die naar Biafra was uitgezon den door de wereldraad van ker ken, heeft in Den Haag over Oemoeahia nog gezegd, dat de stad al langere tijd versterkt was. Er zijn o.m. veel loopgraven aan gelegd, De regering van Biafra heeft de berichten tegengesproken dat er in Oemoeahia zou worden ge vochten. In kringen van de internatio nale hulporganisaties in Genève wordt vernomen, dat de Bia fraanse regering de hoofdstad Oemoeahia heeft verlaten, nadat de stad door federale strijdkrach ten was beschoten. Eenzelfde be richt kwam uit Cotonou in Daho mey. Het personeel van de fabriek van Thomassen en Drijver ill Krommenie, eeri van de drie be drijven van het Verblifa-concern, waarvan de sluiting is aangekon digd, heeft gisteren een beroep op burgemeester Tjaberings ge daan, alles in het werk te stellen om de werkgelegenheid in Krom menie en omgeving veilig te stel len en de genomen beslissing on gedaan te maken. Het verzoek aan de burgemees ter was vervat in een petitie, die namens in optocht naar het ge meentehuis getrokken 450 arbei ders door vertegenwoordigers van de metaalbedrijfsbond van het N.V.V. en de katholieke bond St. Eloy aan de burgemeester werd aangeboden. De protesterende arbeiders droegen borden mee met op schriften als: „Geen sluiting zon der motief", „Zonder verlies geen sluiting" en „We zijn belazerd". De burgemeester deelde de de legatie mede alle begrip voor de petitie te hebben. Hij zei dat het gemeentebestuur alles in het werk zal stellen om de werkne mers en hun gezinnen te helpen. „Klop rustig bij ons aan als u meent dat we nog meer kunnen doen", aldus de heer Tjaberings, die voor het stadhuis de verza melde arbeiders toesprak. Hij herhaalde wat hij reeds aan hun vertegenwoordigers had gezegd en besloot met de toezegging dat het gemeentebestuur hen niet in de steek zou laten. De arbeiders gingen daarna rustig terug. Arbeiders van de fa- Aanhoudend koud Het afgelopen etmaal heeft een rug van hoge luchtdruk zich bo ven de Britse eilanden opge bouwd. Mede onder invloed van een lagedrukgebied boven west- Rusland werd een noordelijke luchtstroom boven West-Europa in stand gehouden. Hierin kwa men op uitgebreide schaal buien voor waarvan sommige verge zeld van onweer en hagel. Inmiddels verplaatst het eer- derd genoemde gebied met hoge barometerstanden zich langzaam in de richting van het vasteland van Europa. Hierdoor komt ons land van daag meer onder invloed van het hogedrukgebied. De wind zal in het algemeen dan ook iets minder sterk zijn, waarbij de kans op buien kleiner wordt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Flinke opklaringen Flinke opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot briek verklaarden het werk p?s vanmorgen (vrijdag) te zullen hervatten. Arbeiders van Verblifa-Kron,- menie, die woensdagmiddag de mededeling kregen dat het be drijf gesloten zou worden, hebben een bijeenkomst gehouden, waar de secretaris van de onderne mingsraad, de heer E. W. Beek, zijn ontstemming uitsprak dat de ondernemingsraad niet in de plannen was gekend. Besloten werd een protesttelegram te stu ren naar de regering, de tweede kamer en de vakbonden waarin wordt geprotesteerd tegen de be slissing om tot sluiting van het bedrijf over te gaan. Gevraagd werd een onderzoek in te stellen naar de motieven van deze slui ting en aangedrongen werd op verbetering van het arbeidsrecht. De produktle van papieren zak» ken bij de Papier- en Papierwaren» industrie Gebr. De Jong te West zaan, een dochteronderneming van Van Gelder-papier, zal in de loop van 1969 worden gestaakt. De slui» ting is een gevolg van integratie- maatregelen, die een meer efficiën» te bedrijfsvoering in de verwer kingssector beogen. De produktle zal worden voortgezet in bedrij ven te Leeuwarden en Rotterdam, die eveneens dochte-ondernemin gen zijn van Van Gelder. Van de 47 personeelsleden in Westzaan zullen er dertig 'n func tie kriigen in andere bedrijven van Van Gelder Zonen. De machine rieën en de verdere inventaris zul len naar de andere bedrijven wor den overgebracht. VRIJDAG 18 APRIL de tijd verstrijkt, de situatie voor j kustgebieden, vrij krachtige noordelijke wind. On- hen in alle opzichten slechter i geveer dezelfde temperaturen als I gisteren. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.35 3.11 3.45 3.54 n.m. 2.58 3.34 4.08 4.17 ZATERDAG 19 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v m. n.m. 3.08 3.30 3.44 4.16 4.18 4.40 4.27 4.49 ZON MAAN OP onder op onder apr. 18 5.37 19.42 5.53 22.21 19 5.35 19.44 6.11 "3.37 20 5.33 19.46 6.37 r—, R t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1