Gevaar voor instorting torenflats bij gasexplosies daggiqks 'n goede portie vlees DE RODE BURCHT VAIN IPHAJNGA KESSLER'S „TWEEDE KEUS" VERSLOEG TSJECHOSLOWAKIJE Twee doelpunten van debutant Sjaak Roggeveen BELG WILLY VEKEMANS WIKT WEGWEDSTRIJD GENT-WEVELGEM Verscherpte controle op bejaardentehuizen OMSTREEKS 1980 RUIM HONDERD TORENFLATS PER JAAR Vergissing in ziekenhuis Velp? President Nixon besnoeit op begroting van Johnson BEURSOVERZICHT Pagina 4 DE VRIJË ZEEUW Donderdag 17 april 1969 Nederland won met 2—0 Oost-Duitsland versloeg Wales met 2-1 België won met 2-0 van Mexico DFC kreeg boete van 250 gulden DE TWEEDE HELFT DUIVENSPORT Uw sleutel tot opgewekter autorijden is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter Op het dak Airconditioning Paus Paulus naar Genève FLAUWE MARKT Het Nederlands voetbalelftal heeft woensdagavond in 't Feyen- oord-stadion in Rotterdam een vriendschappelijke wedstrijd tegen Tsjechoslowaklje met 2O gewon nen. Beide doelpunten werden na rust door debutant Sjaak Rogge veen (82e en 85e minuut) gescoord. Er waren 15.000 toeschouwers. Het decor uiterst schaars bezette tribunes was triest. Vóór arbiter Schulenburg het aanvangssignaal gaf, stond over duidelijk vast dat Kesslers „tweede keus" uit de entourage rond de zesde interland tegen Tsjecho-Slowakije geen inspira tie zou kunnen putten. Zo af wachtend was de houding van de toeschouwers, dat er amper protest klonk, toen de Duitse arbiter al na zes minuten oranje een duidelijke penalty onthield. Horvath bracht linksbuiten Ren- senbrink binnen de lijnen van het strafschopgebied ten val. Schulenburg legde de bal lako- niek enkele meters terug en stak de arm op ten teken dat een in directe vrije trap vooralsnog het hoogst bereikbare was. Het har de schot van Klijnjan vond nog juist doelman Vencels vuist op zijn weg. Na een twintigtal mi nuten kwam er voor het eerst een werkelijk duidelijke reactie van de tribunes. Dat was toen een schot van de debuterende Epi Drost de rug van rechtspreker Schulenburg trof. De FC Twen- te-speler toonde zich in die be ginfase 'n resoluut en bekwaam verdediger. Op de eerste werke lijk gevaarlijke aanval moesten Door een doelpunt van Rock in 8e laatste seconde heeft het Oost- tiuitse voetbalelftal woensdag avond in Dresden zijn kans op Ren plaats in de eindronde van 't toernooi om het wereldkampioen- hap voetbal behouden. De iuitsers versloegen in hun ie wedstrijd in groep drie de voorronden Wales met -1 (10) en bleven in pun- gelijk met Italië. Het Oostduitse elftal toonde Voor 43.000 toeschouwers in re- r, sneeuw en storm niets van kwaliteit die het twee weken terug tegen Italië (22) bezat. In de 32e minuut gaf Eberhard Vogel de Oostduitsers de leiding, tpaar tien minuten na rust scoor de Engeland, een middenveld- •peler van Tottenham Hotspur, Voor Wales de gelijkmaker. Oost- JOuitsland kreeg een overwicht, tnaar leek niet in staat de Britse Verdediging te passeren. De kort voor tijd_ ingevallen Rock beslis te de strijd toch nog in het voor deel van de Oostduitsers. De stand in groep 3 luidt: S. Italië 2 110 2. O.-DuitsL 2 110 8. Wales 2 0 0 2 3-2 4-3 1-3 België heeft woensdagavond in Brussel in een vriendschappelijke voetbalwedstrijd Mexico met 20 verslagen. Bij de rust had België dankzij Puis een voorsprong van 10, na rust bracht Van Himst de stand op 20. In Utrecht heeft de strafcom- missie van de K.N.V.B., bestaan de uit de heren mr. J. van Zaayen, mr. J. W. Schutte en J. B. P. Bie- gelaar, uitspraak gedaan in de •aak DFC-Vitesse. Tijdens deze wedstrijd, die veertien dagen ge leden werd gespeeld, werd trai ner Frans de Munck door een toe schouwer in het gezicht geslagen. Degene die de klap uitdeelde, C. van den Bosch, oud-speler van DFC en tegenwoordig trainer van de zaterdagmiddagclub WGZ uit Zwjjndrecht, werd geschorst tot 1 augustus 1969. DFC kreeg een boete opgelegd van 250 gul den. de zwijgende toeschouwers een klein half uur wachten: Adamec vond Jokl in een snelle combi natie. Buiten bereik van doel man Van Beveren trof de bal na het schot dat volgde de lat. De Tsjechen bleven gevaarlijker. Even later leverde een reactie van doelman Van Beveren de eerste Tsjechische corner op. De Nederlandse aanval was volko men ongevaarlijk. Steeds meer hadden de mannen in de voorste lijn te veel tijd nodig. In de tweede helft telde Kess- lers's formatie een vijfde debu tant, doordat de bondscoach Klijnjans plaats aan de 23-jarige Ad Brouwers toewees. De NAC-er deed al in de eerste minuut van zich spreken door van de vleugel een schot te lossen dat de lat trof. Hij bracht trouwens het lin ker verdedigingsblok van de Tsjechen Dij herhaling in moei lijkheden. Rob Rensenbrink zorg de enkele malen voor een specta culaire solo. Rendement hadden die acties overigens nauwelijks. Na 27 minuten was de frêle DWS- er dichtbij een treffer. Met een reflexbeweging tikte doelman Vencel nog juist hoekschop. De debuterende Holland Sport- speler Roggeveen, die tot dan toe zijn verkiezing geen moment had kunnen waarmaken, zou match- winner worden. Van de linker vleugel liet de blonde Hagenaar na 35 minuten een schot. De lat was oranje ditmaal gunstiger ge zind. Van het hout sprong de bal in het doel (10). Het zou niet bij die late treffer blijven. In de 40e minuut mislukte de greep van Vencel's handen, die de solo van Roggeveen wilde afbreken door hem ten val te brengen. Moeite loos tikte de Hagenaar de bal in het verlaten doel (20). De 23-jarige Belg Willy Veke- mans, winnaar van de laatste rit van de ronde van België en af gelopen zondag derde in Parijs- Roubaix, bevestigde woensdag zijn uitstekende vorm met een overwinning in de wegrit Gent Wevelgem. Hij maakte zich op vier kilometer van de finish los uit een kopgroep van veertien renners. Op de eindstreep had Vekemans een voorsprong van elf seconden op vier achtervolgers, van wie Roger de Vlaemink de sprint won. De 31e editie van GentWe velgem is dit keer een vrij kleur loze affaire geworden. Ontsnap pingen bleven in de beginfase tot een minimum beperkt en als een renner er in kon slagen de hoofd macht achter zich te laten liep het verschil niet verder uit dan tot 200 meter. Bij Roeselare (na 144 km) viel het peloton in een aan tal stukken uiteen en de Belg Walter Boucquet en Dancelli (Italië) maakten hiervan gebruik en zetten een aanval in. Vijf en dertig kilometer verder hadden deze renners een voorsprong op gebouwd van drie minuten. Daar na moesten de vluchters steeds meer prijsgeven. Aan de voet van de Kemmelberg gaven zij zich gewonnen. Hierna vormde zich een kopgroep van veertien ren ners met onder meer Harm Ot- tenbros. De aanval, die Willy Vekemans op vier kilometer van het einde inzette, bleek onstuit baar. Ottenbros volgde nog wel even zijn spoor maar hij kon Veke mans niet meer bereiken. De Willem Iï-rijder eindigde als ze vende. Bij de amateurs legde Tino Ta bak beslag op de tweede plaats. De Belg Jos Abelshausen werd winnaar in 5.50,0 over de 220 ki lometer. Tabak had een achter stand van vijftig meter. De uitslag van gem luidt: GentWevel- 1. Wily Vekemans (B.) de 250 km in 5.16,03 2. Roger de Vlaeminck (B.) op 11 sec. 3. Eric de Vlaeminck (B.) 4. Eric Leman (B.) 5. Tony Houbrechts (B.) 6. Valere van Sweevelt (B.) allen np 15 sec. 7. Harm Ottenbros (Ned.) 8. Daniël van Rijckeghem (B.) 9. Patrick Sercu (B.) 10. Rik van Looy (B.) 15. Gerard Vianen (Ned.) allen op 25 sec. 23. Gees Zoontjens (Ned.) 27. René Pijnen (Ned.) 28. Wim Schepers (Ned.) 31. Jan van der Horst (Ned.) 41. Evert Dolman (Ned.) 46. Peter Post (Ned.) 50. Henk Nijdam (Ned.) 54. Rini Wagtmans (Ned.) allen op 35 sec. De debutanten in het Nederlands elftal. V.l.n.r.: Epi Drost (FC Twente), Nico Rijnders (Go Ahead), Sjaak Roggeveen (Hol land Sport) en Henk Houwaart (FC Twente). Niemand zal er echter spijt van hebben gehad, toen arbiter Schu lenburg met een fluitsignaal het einde van de teleurstellende ont moeting aankondigde. PRIJSVLUCHT UIT BEAUMETZ „De Eendracht" - Terneuxen Snelheid eerste duif 1339,6 m; laatste prijswinnende duif 1247,7 m. 1. H. F. Koch Zn; 2. F. de Schepper Zn; 3. A. Verlinde; 4, 5 en 10. S. Prince; 6 en 7. A. Vantricht; 8. Corn. Rouw; 9. J. den Exter. Gedeputeerde staten van Noord-Holland stellen een ver scherpt onderzoek in naar de ta rieven van de bejaardentehuizen. Dat is heel nuttig, want er zijn schrijnende gevallen bekend van oude mensen, die een heel kapi taal moesten investeren om in zo'n tehuis een kleine kamer te verwerven en die soms machte loos zijn overgeleverd aan direc ties die zich maar weinig om de inwonenden bekommeren. Het voedsel is mondjesmaat, de ver pleeghulp is onvoldoende aan wezig, van enige verstrooiing is geen sprake. Soms ontbreken zelfs het kopje koffie, de middag thee en dergelijke. Een algemeen onderzoek in meer provincies zou wenselijk zijn. Er kan dan óók eens wor den gelet op de hygiënische om standigheden in de vaak geïm proviseerde keukens, op de brandgevaarlijkheid en op de aanwezigheid van brandblusmid- delen en nooduitgangen. Nu de regering zich met de prijzen bezig houdt, zou zij ook wel eens de tarieven van de be jaardenhuizen in overeenstem ming mogen brengen met hetgeen dergelijke instellingen de bewo ners te bieden hebben. Daaren boven zou voor elk tehuis een periodieke medische controle of althans een wakend oogje van een plaatselijke arts gewenst zijn Vooral omdat directie en perso neel medisch vaak ongeschoold zijn In 1963 maakte nog slechts zes tien procent van de flatwoningen deel uit van een flatgebouw met meer dan acht woonlagen, in 1967 was dat al 56 procent. Ir. H. M. Roos, hoofd van de sectie warmte-, koel- en luchttechniek van de Nederlandse gasunie, zei woensdag op de „verwarmings dag" op de internationale bouw- beurs in Utrecht, dat deze ont wikkeling van de massale bouw nieuwe kansen biedt voor de kli maatbeheersing. Hij verwacht, dat in de toren flats de mechanische ventilatie een standaardvoorziening zal worden, zeker als de kosten van luchtbehandeling worden opge nomen in de curveprijs. Die kosten hoeven per flatwo ning niet zo hoog te zijn, aange zien de torenflats waarschijnlijk niet alleen zullen worden ge bruikt als woongebouw, maar te vens als een „sociaal centrum", waarin ook winkels en scholen worden ondergebracht. De heer Roos neemt aan, dat er omstreeks 1980 zo'n 100 tot 150 woontorens per jaar zullen worden gebouwd, een deel daarvan in de „wooncen- trum-conceptie". In die flats zul len steeds meer „witte broodjes mensen" komen wonen. Die op hun kantoren de hele dag in een volledig geconditioneerde ruim te werken en die thuis geen ge noegen meer nemen met „alleen maar centrale verwarming". De schaalvergroting heeft het nadeel, dat de gevolgen van even tuele explosies waarop de kans volgens ir. Roos overigens maar klein is steeds ernstiger worden. De voorschriften voor 't gebruik van aardgasinstallaties zullen dan ook worden aangepast. Zo wordt in het nieuwe norm blad de bepaling opgenomen, dat de ruimte voor die installaties zo moet worden geconstrueerd, dat bij brand of explosie geen instor tingsgevaar ontstaat. De constructeurs en ontwer pers moeten er rekening mee hou den, dat er geen schade mag ont staan, die instorting van het ge> bouw tot gevolg kan hebben. In verband daarmee wordt er de voorkeur aan gegeven de centrale aardgasinstallatie niet onder in het gebouw te plaatsen, maar zo hoog mogelijk, liefst op het dak. V.' i,— - i - /S- /M* 1 h 1,".I ,,1'U" x\ 8) „In elk geval is het hier betei dan buiten," zei Aram tot Iklas, toen Presto er op was uitgetrok ken om hout te zoeken. „Maar ik moet u bekennen, dat ik blij zal zijn, als wij morgenvroeg kunnen weggaan uit deze vreemde om geving! En toch, aan de andere kant zou ik wel eens willen we ten, wat dit allemaal te beteke nen heeft! Ook deze burchtzaal is nog niet zo lang geleden regel matig gebruikt. Dat kunt ge aan alles zien! Ik zou wel eens wat meer willen weten van de oude zonderling, die hier als gastheer optreedt!" Ongeveer hetzelfde dacht Presto op dat ogenblik. In derdaad had hij in de werkplaats een stapel hout gevonden en juist toen hq met 'n arm vol de terug weg wilde aanvaarden, zag hij in de schemering iemand haastig het binnenplein oversteken. Onmid dellijk herkende hij hun gastheer. De grijsaard keek een paar maal schichtig achterom en verdween toen met bekwame spoed door 'n zijpoortje. „Waar moet die nu naar toe in dit noodweer?" vroeg Presto zich nieuwsgierig af. Drs. N. J. de Ligt, commercieel directeur van Buil General Elec tric, sprak over de betekenis van computers voor de klimatisering van gebouwen. Hij stelde, dat het klimatiseringsvraagstuk over het algemeen wordt onderschat. Als een gebouw eenmaal klaar is, valt er weinig meer aan te doen, ten zij men hoge kosten wil maken. De moderne bouwwijze, aldus de heer De Ligt, stelt hogere eisen aan de klimatiseringsmid- delen. De lichtere bouw, de dun nere wanden, het gebruik van aluminium, staal en glas, maken het binnenklimaat steeds gevoe liger voor invloeden van zon, wind en vochtigheidsgraad van het buitenklimaat. De ouderwetse stenen gebou wen vlakten vrijwel alle invloe den van buiten af en gaven de veranderingen „traag" door, zo dat het verwarmingssysteem de binnentemperatuur gemakkelijk op peil kon houden. Maar in mo derne gebouwen voldoet de ge wone centrale verwarming vol gens drs. De Ligt niet meer. Men zal er moeten overgaan op air conditioning, waarbij op zonnige Maandagavond is een 69-jarige patiënte in het algemeen zieken huis in Velp overleden ten gevolge van een vergissing, die zou zijn begaan door een verpleegster van dat ziekenhuis bij het toedienen van zuurstof. De zaak kwam in het nieuws omdat er moeilijkheden rezen bij het vaststellen van de doodsoor zaak. Mede op verzoek van het bestuur van het ziekenhuis en de hoofdofficier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. A. W. Holsteijn, heeft de gerechtelijk pa tholoog-anatoom, dr. Zeldenrust, dinsdag sectie verricht. Mr. Hol steijn heeft naar aanleiding van de sectie de rechter-commissaris in Arnhem instructie gegeven de zaak nader uit te zoeken. Paus Paulus zal in de eerste veertien dagen van juni naar Genève gaan op uitnodiging van de internationale arbeidsorgani satie (I.L.O.) die dan haar vijf tigjarig bestaan herdenkt. dagen in bepaalde gedeelten van het gebouw ook moet worden ge koeld. Het ontwerp van een goede air conditioning in een modern ge bouw vergt tien keer zoveel re kenwerk als de berekening van een centrale verwarmingsinstal latie. Uitvoerig schetste de heer De Ligt, hoe computers kunnen wor den gebruikt voor de research voor het ontwerpen van gebou wen, voor de regeling van het binnenklimaat, de bewaking van de installatie, het optimaliseren van de exploitatie, het registre ren van feitelijke klimaatsopera ties enz. De Verenigde Staten zullen de uitgaven voor ruimtevaart en buitenlandse hulp in het komen de begrotingsjaar verminderen en de strijd tegen de armoede in eigen land vergroten, zo blijkt uit de begroting van president Nixon. In vergelijking met het beste dingsprogramma dat president Johnson had voorgelegd voor hij aftrad in januari, wordt op de' nieuwe begroting vier miljard dollar besnoeid. Afgelopen zaterdag had het Witte Huis aangekondigd dat de begroting van president Nixon in het op 1 juli beginnende nieuwe begrotingsjaar voorziet in uit gaven van 192.900 miljoen dollar en in inkomsten van 198.700 mil joen dollar. Hierdoor zal een overschot ontstaan van 5,8 mil jard dollar. Van de vermindering van 4 miljard dollar komt 1,1 mil jard dollar voor rekening van de fensie, terwijl 2,9 miljard dollar wordt besnoeid op binnenlandse programma's. Begrotingsdirecteur Robert Mayo zei dat de uitgaven voor de landbouw en de ontwikkeling van natuurlijke hulpbronnen verminderd zullen worden met 345 miljoen dollar, terwijl aan in ternationale programma's en aan het programma voor de ruimte vaart resip. 185 en 140 miljoen dollar minder zal worden be steed. Daar staat tegenover dat de uitgaven voor de sociale voor zieningen met 1 miljard dollar omhoog gaan en de uitgaven voor programma's voor handel en ver voer met 420 miljoen dollar. In de nieuwe begroting van Nixon zullen de uitgaven voor de hulp aan de armen worden ver hoogd met 10 procent tot 26.900 miljoen dollar. In het huidige boekjaar had men hiervoor 24.400 miljoen dollar uitgetrokken. Het belangrijkste nieuws voor Beursplein 5 was woensdag de aankondiging van een 7 li pet. lening ten laste van de Bank voor Nederlandsohe Gemeenten a pari, groot 100 min. of 150 min. De inschrijving is op 25 april met als stortinigsdatum 2 juni. In de ge schiedenis van de B.N.G. is dit de eerste 7Vt pet. lening. Over het wel of niet slagen lopen de meningen uiteen. Het nog steeds stijgende rentepeil houdt het publiek uit de obligatie-markt. Gisteren werd tevens een 8 pet. ziekenhuislening a pari aange kondigd. Er is de laatste tijd iets mis met de obligatiemarkt en in dit licht bezien valt er geen woord over de kansen van de B.N.G.-lening te zeiggen, aldus de beurs. Een feit is dat de staats- fondsenmarkt en de B.N.G.- leningen weer onder druk ston den. De stemming voor de inter nationale waarden was gedrukt tot flauw. De activiteiten voor de toonaangevende fondsen waren ver te zoeken. Men nam een ge reserveerde houding aan. Ge wacht wordt op stimulerende fac toren. Van aanbod op ruime schaal was echter geen sprake. De geringe verkopen moesten in een vrijwel lege markt worden verwerkt. Dit bracht Kon. Olie op 192,80 tegen dinsdag 194,60. Phi lips zakte in tot 179 (181,30). AKU gaf aanvankelijk 1,30 punt prijs op 116,10 om zich daarna iets te herstellen tot 116,30. Hoog ovens was opnieuw aangeboden op 108,50 (109,20). Unilever hield zich goed en was slechts een dub beltje lager op 120,80. Tegen het slot trad dinsdag in Wallstreet een koersherstel in waardoor de markt iets gemakke lijker sloot. De Nederlandse waarden moesten er terrein prijsgeven, hetgeen van invloed was op de koersen van deze fond sen in Amsterdam. De cultures waren licht ver deeld. De scheepvaartsector gaf geen koersverschillen van bete kenis te zien. Holland Amerika- lijn lag goed gedisponeerd in de markt op de winst ad. 3,3 min. over 1968 tegen vorig jaar een verlies van bijna 19 min. Deli-Mij. moest terrein prijs geven. K.Z.-Organon ging ruim- een gulden omlaag tot 194,50, ter wijl Heineken 2,40 punt daalde tot 163. KLM was iets gemakke lijker op 246,50. Later kwam er een draai ten gunste voor enkele internationale waarden. Hierdoor steeg AKU tot' 117,70 en Hoogovens tot 109,30. Voor Unilever werd bij het slot 121,60 betaald. Philips kwam op 179,80 en Kon. Olie iets boven de 193. In de eerste periode waren de koersverliezen van de lokale waarden wederom in de meer derheid. Alb. Hejjn moest terrein prijsgeven, ditmaal met 5 gulden. Amev daalde 3. Nutricia gaf 10, Ind. mij. Zutphen 20, Vettewinkel 5, Centrale Suiker en Interlas ieder 8, Van Nelle 6, Simon de* Wit 7, Bred. Ver. Bedrijven 9, Naarden 15 en Gist-Brocades 20 punten prijs. Billiton-II daalde 3 evenals Van der Grinten. De laatkoers van Mosa werd 10 pun ten lager gesteld. Bührmann was 16 punten lager op het dividend- voorstel. Buttinger steeg 7 pun ten.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4