bij 2 doosjes 2 pakjes ®tt J? Tussenstand DE TOESTAND IN STAAT VAN PARAATHEID VOOR DRIE AMERIKAANSE VLIEGDEKSCHEPEN sporttoto TSJECHO-SLOWAKIJE STAATSSECRETARIS NEEMT MAATREGELEN TEGEN „DOPING" Gebruik „wekaminen" verwerpelijk Ook Russen zoeken Wrakstukken Represailles turraar- Spar-Spaarpunten vindt u op alle Spar-merkartikelen. gezinsflesserï kuipjes melk/puur samen 200 gram P^gj^, Kom een kopje iiyiili koffiedrinken Wide Spar gebraden blik 430 gram Donderdag If april 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina S Twee doden bij verkeersongeluk Verslaving Op recept js» ^4% «jèS* Ö»W» Iff.liiI n ■-f% Op de Internationale huishoudbeurs in de nieuwe RAI. (van 11 tot en met 20 april) in Amsterdam, staat een heerlijk kopje Spar kolhe voor u klaar. U komt toch ook even?. ÖW| Bij het kantoor van de sporttoto in Den Haag waren woensdagmid dag slechts twee meldingen van dertien punten binnengekomen. Voor de tweede en derde prijs wa ren resp. 36 en 478 gegadigden. Voor de extra-prijs kwamen 197 meldingen binnen. Aan de vooravond van de met spanning en bezorgdheid tege- moetgeziene zitting van het cen trale comité van de Tsjechoslo- waakse communistische partij in Praag heeft de toestand in het land rich woensdag verder toe- gesplitst. (Vervolg van pa#. 1) Het Amerikaanse departement van defensie heeft meegedeeld dat vliegtuigen in de Japanse zee wrakstukken hebben gezien die van het neergehaalde Amerikaan se verkenningsvliegtuig kunnen zijn. Overlevenden zag men niet. Ook twee Russische torpedoboot- jagers zijn aan het zoeken, samen met Amerikaanse schepen en vliegtuigen. De Russen hebben de •positie opgekregen waar de wrak stukken zijn waargenomen door 'n patrouillevliegtuig van de Ameri kaanse marine. Dat is ongeveer 100 mijl uit de kust van Noord- Korea. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelt mee dat een Rus sisch schip voor de kust van N. Korea wrakstukken heeft gevon den van het vermiste EC-121 ver kenningsvliegtuig. Er is echter geen enkel teken van leven gevonden van de 31 in zittenden van het vliegtuig, dat door de Noordkoreaanse luchtver dediging is neergeschoten. Het Russische schip had de vondst gemeld aan een overvlie gend Amerikaans vliegtuig. Uit door het vliegtuig genomen foto's blijkt dat het Russische schip een wiel en een trap heeft geborgen. Door middel van rooksignalen heeft het vliegtuig in zee drijven de wrakstukken gemarkeerd, die ook door het Russische schip zijn ieboraea De voorzitter van de militaire commissie in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Mendel Rivers, heeft zich uitgesproken voor militaire represailles tegen Noord-Korea. Het gebruik van kernwapens wilde hij daarbij niet uitsluiten. „Het wordt tijd dat wii de Noordkoreanen geven waar zij om vragen". Rivers sprak over het verwoesten van een Noordkoreaan se militaire basis. „Dat is waar de meerderheid van het Amerikaanse volk op wacht", zo meende hij. Andere congresleden lieten zich in gematigder termen uit. Senator Fulbright, de voorzitter van de se naatscommissie van buitenlandse zaken, vond dat Amerika moet na gaan, of missies zoals die van het verkenningstoestel 't risico waard zijn. Senator Symington, die de sub commissie uit de senaat leidt wel ke de militaire verplichtingen van ENSCHEDE: Door het slechte weer gedwongen moest deze ooievaar een tussenlanding ma ken op een schoolplein te En schede. Jaarlijks komen vele ooievaars, op weg van Afrika naar hun broedgebied, over En schede maar dat ze zo mak zijn dat ze tussen de spelende kinde ren lopen, is uniek. De 45-jarige A. Visser uit Rot terdam en de 35-jarige K. A. Se- gers uit Gouda, beiden in dienst van het G.E.B. in Rotterdam, zijn giseren omgekomen door een ver keersongeluk op de Botlekweg in Rotterdam. Zij reden in een be stelauto van het G.E.B. uit de Digna Johannaweg de Botlekweg op, verleenden geen voorrang aan een vrachtauto met oplegger en werden door deze vrachtauto aangereden. De twee mannen werden uit de auto geslingerd. Bij aankomst in het Zuiderzie kenhuis bleek dat zij waren over leden. Amerika in het buitenland moet onderzoeken, was van oordeel dat het gehele buitenlandse beleid op nieuw moet worden bezien. Zelfs een kortdurend gebruik van zg. wekaminen teneinde nor male slaap of gevoelens van ver moeidheid te voorkomen is aan vechtbaar en ter verhoging van sportprestaties verwerpelijk. Dit schrijft staatssecretaris dr. H J. Kruisinga van sociale zaken er volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij nader ingaat op de gevaren, ver bonden aan het gebruik van deze stimulerende middelen. Dr. Kruisinga vestigt er de aan dacht op dat wekaminen in ver band met het feit, dat de stimu lerende werking door sommigen als aangenaam is ervaren, de laat ste decennia als genotmiddel meer en meer In zwang zijn gekomen. De ongewenste werkingen zijn vooral het gevolg van overstimu- latie. Dikwijls blijven deze tot rus teloosheid, spreekdrang, prikkel baarheid, slapeloosheid en duize ligheid beperkt. Er kunnen daarbij paniekreacties optreden, die met angst, verwardheid en hallucina ties gepaard gaan en soms leiden tot een in moord- en zelfmoord neiging uitmondende agressiviteit. Acute vergiftigingen verlopen fa taal onder het optreden van kram pen en bewusteloosheid. De capaciteiten worden bij het gebruik van wekaminen wel Inten siever gebruikt, maar het aantal beoordelingsfouten neemt toe en het gebruik wordt gevolgd door sterke vermoeidheid of uitputting. Het gebruik door hen, die vaardig heidshandelingen moeten verrich ten, zoals automobilisten, is le vensgevaarlijk. De euforie en het verminderde kritische vermogen zetten aan tot het nemen van abnormale risico's. Deze risico's worden nog vergroot door ongemerkt optredende ver moeidheid en slaperigheid. De staatssecretaris wijst op het risico van de verslaving. Dr. Kruisinga somt een aantal maatregelen op die recentelijk zij nerzijds tot stand gebracht zijn, namelijk: de beslissing om wekaminen uitsluitend op recept verkrijg baar te doen stellen; het verlangen van een voor- raadcontrole die nauwkeurig wordt geregistreerd en bijge houden door de fabrikant en verkoper van wekaminen; het effectueren van de moge lijkheid tot laboratoriumcon trole bij het rijksinstituut voor de volksgezondheid; voorlichting aan de Nederland se artsen omtrent gevaren, ver bonden aan het gebruik van wekaminen. Uit goedingelichte kringen wordt gemeld, dat de conserv»» tieve groep in het comité eens ontwerpresolutie voorbereidt di»; de invasie van de vijf Warschau-^ pactlanden op 21 augusï&s Yktt het vorige jaar praktisch legalM seert. De resolutie zou vaststel»] len, dat er al voor dat tijdstip» anti-socialistische en contra-rei' volutionaire krachten in Tsje»,' oho-Slowakije waren die hejl communistische regiem omreV wilden werpen. Andere berichten zeggen, da*'' de omvang van het partijpresW dium, dat nu uit 21 leden be staat, tot 13 leden zal worde» teruggebracht. Mogelijk zullen op deze manier verscheidene li berale presidiumleden uit het partijbestuur verdwijnen. Een van hen zou de voorzitter van de volkskamer, de liberale com munist Jozef Smrkovsky, zijn. Deze zou echter te kennen heb ben gegeven, dat h;! „tot zijn laatste ademtocht" de strijd w£l voortzetten. De Tsjechische vakbonden heb ben woensdag in een „verklaring over de huidige toestand" hun vertrouwen in „de leiding van de partij met kameraad Dubcek aan het hoofd" en in president Svoboda uitgesproken. In een slotresolutie van de Tsjechische vakbondsraad, die na een vol tallige zitting in Praag' werd aangenomen, staat dat het met democratische middelen en in overeenstemming met de politie ke principes van na januari mo gelijk is de huidige crisis tot een oplossing te brengen. De raad ziet de door de overheid geno men buitengewone maatregelen als tijdelijk. Hij veroordeelt de anti-Russische betogingen en meent dat bestraffing van de or ganisatoren op doeltreffende wijze kan bijdragen tot consoli datie van de politieke toestand. De raad betuigt in de resolutie voorts zijn steun aan de journa listen die „op eerlijke en fat soenlijke manier de politieke grondslagen van na januari ver dedigen" en meent, dat men niet alle voorlichtingsmedia zonder onderscheid verantwoordelijk moet stellen voor de huidige cri sis.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3