Drie Verblifa-bedrijven in Utrecht, Dordrecht en Krommenie sluiten Staat van paraatheid voor drie Amerikaanse vliegdekschepen OMSLAG VOOR NEGENHONDERD WERKNEMERS VLIEGONGELUK IN KONGO: 45 DODEN WAAR IS DIIBCEK Na het neerschieten van het verkenningsvliegtuig ST(S DENTENAGITATIE OVERAL IN DE VERENIGDE STATEN Leer dan 500 {."hen in Pakistan geborgen Persstemmen Spionagetoestel WERKGEVERSBONDEN MENEN DAT WIJZIGING VAN DE PRIJZENWET OP SOMMGE PUNTEN TE VER GAAT HET WEER DONDERDAG 17 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5965 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Verouderd Concurrentie De vakbonden Onbegrijpelijk Waarom 900 man Chemische oorlogsvoering TURK DOODDE ACHT MENSEN Grote smokkelzaak in Bombay ITALIAANSE REGERING: POLITIE SCHOOT IN BATTIPAGLIA Onjuist WATERSNOOD IN VER. STATEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ïWsrtn* bi} tfbmetms&fè». TERNEUZEN OinelB«u^Hoordm3aai«tyfP. 7. va» de Sande Kedacti*. en Admtolitraöe-adresSmidswal Telefoon: (öl150)—2078. Gironummer: 38150 AbonneuwaUptl}» ƒ8— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Low» nummers 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 10 cent; minimam per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of AdPat bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot om. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummca tot 10 uur voormiddag. De directie van Thomassen en Drijve--Verblifa N.V., de groot ste bl.kindustrie van ons land, heeft aangekondigd dat de Ver blifa-bedrijven in Utrecht, Dor drecht en Krommenie zullen worden gesloten. Dit betekent ontslag voor rond 900 tnan. On geveer 280 werknemers zouden in de bedrijven van Thomassen en Drijver in Leeuwarden kun nen worden geplaatst. Kaar verluidt sluit het bedrijf in Dordrecht (220 man personeel) op 1 januari 1970; het bedrijf in Utrecht (220 man personeel, waarvan ongeveer 35 procent buitenlanders) op 1 juli en het bedrijf in Krommenie (450 werk nemers) op 1 januari 1971, Het betreft sterk verouderde bedrijven, waarvoor de directie van Thomassen en Drijver geen uitbreidingsmogelijkheden meer aanwezig zou achten, mede ge- AH* vijfenveertig inzittenden rijn gisteren om het leven ge komen bij het verongelukken van •en vliegtuig van de Kongolese luchtmacht in de rivier de Kongo, 40 km buiten de hoofdstad Kins- Het toestel, een tweemotorige C-46 Curtiss-Wright „Comman der", voerde met 42 passagiers en drie bemanningsleden 'n lijnvlucht uit tussen Kinsjasa en de steden Loeïoeabourg en Mboeji Mayi. Vóór aankomst op het vliegveld van Loeïoeabourg bemerkte de pi loot dat door een mankement aan ■het hydraulisch circuit het lan dingsgestel niet wilde zakken, waarna hij besloot koers te 'zetten naar het militaire vliegveld bij Itinsjasa, dat beter dan de inter nationale luchthaven Kinsjasa is uitgerust voor noodlandingen. Tij dens het lozen van brandsiof voor 4e landing stortte het toestel ech ter door onbekende redenen in de sivier. zien de situatie op de arbeids markt in de drie gemeenten. Na de fusie met Verblifa, drie jaar geleden, zag de toekomst van de voormalige Verblifa-bedrijven er al niet rooskleurig uit. De be drijven, die voornamelijk afwij kende modellen blik vervaardi gen in kleine series, bleken in mindere mate winstgevend dan de zogenaamde open top-lijn (Thomassen en Drijver), de fa brieken waarin blik voor de con- servenindustrie in grote hoeveel heden wordt vervaardigd. Deze zogenaamde open top lijn leverde grote omzetten op, naar, schatting 225 miljoen gul den per jaar. Daartegenover was de omzet van de general-üne (de afwijkende modellen) maar 75 miljoen gulden per jaar. De raad van bestuur zou reeds begin april tot de bedrijfsslui tingen hebben besloten. Over de afvloeiingsregeling, waarvoor 't concern volgens onbevestigde berichten tien miljoen gulden beschikbaar zou hebben gesteld, kon niet meteen overeenstem ming worden bereikt met de vakbonden. Het personeel in de betrokken bedrijven is woensdag op de hoogte gesteld. De toenemende onrust in de bedrijven van Tho massen en Drijver-Verblifa deed de directie besluiten de aankon diging een dag te vervroegen. Het besluit zou mede ziin be ïnvloed door de concurrentie op de blikmarkf Na de fusie tus sen Thorn _-,sen en Drijver en Verblifa in 1966 werden al twee minder goed renderende bedrij ven gesloten (Delft en Ouden bosch). Aanwijzingen dat ook Utrecht zou worden opgeheven, kreeg men al maanden geleden, toen na het vertrek van de be drijfsdirecteur geen opvolger werd aangesteld. De directeur van 't bedrijf in Doesburg werd toen tevens met de leiding in Utrecht belast. Voor zover bekend is de leef tijdsopbouw van het personeel in Utrecht nogal ongunstig. Er zijn mensen bij met een dienst verband van dertig tot veertig jaar. Nadat het personeel op de hoogte was gesteld van de slui ting van de bedrijven, werd na mens de vakbonden in de me taalnijverheid een pamflet uit gereikt, waarin wordt medege deeld, dat de vakbonden geen verantwoordelijkheid voor de reorganisatiemaatregelen van het concern willen aanvaarden. De concerndirectie heeft economi sche motieven genoemd, maar de vakbonden menen dat de voordelen van de reorganisatie maatregelen in hoofdzaak ten goede komen san de kapitaal verschaffers. In het pamflet wordt ook aan gekondigd, dat öe vakbonden be sprekingen met de directie zijn begonnen over -'en sociaal plan. De heer B. J. Nieuwland van de christelijke metaalbedrijfs- bond was er niet van overtuigd, dat het afstoten van een klein deel van de produkten uit de general-line (afwijkende model len in kleine series) moest re sulteren in de sluiting van drie bedrijven. „De cijfers die ons zijn ver strekt, hebben ons niet over tuigd dat dit financieel gezonde concern tot zulke drastische maatregelen moest overgaan", aldus de heer Nieuwland. Dat er 900 mensen de straat op moeten, vindt hij onbegrijpelijk. De C.N.V.-bond ziet niet in dat er op dit moment een ziekte moet worden bestreden, maar dat er een schoonheidsoperatie gaat plaats vinden ten gunste van de kapitaalbezitters. De heer R. Baarda, secretaris van de algemene metaalbedrijfs- bond, verklaarde dat de oorzaak van de moeilijkheden niet in verhouding staat tot de maatre gelen die nu worden genomen- In de onderdelen van het con cern dat een negatief bedrijfsre sultaat opleveren, werken maar 300 mensen. „Ik zie niet in", al dus de heer Baarda, „waarom er dan 900 man moeten worden ontslagen". Uit het jaarverslag blijkt dat verschillende sectoren, zoals de conservenblikken-produktie, wel rendabel zijn. Hij meent dan ook dat er mogelijkheden zouden zijn geweest om de zaak anders aan te pakken, temeer daar het con cern vorig jaar uitstekende re sultaten heeft behaald. Over een schadeloosstelling is nog geen overeenstemming be reikt, over de inkomensgarantie wel. Voor alle boven-zestigjari- gen is het inkomen tot hun 65e verjaardag gegarandeerd. Voor de 58- en 59-jarigen geldt, af hankelijk van het dienstverband, een dergelijke regeling. De heer Baarda deelde mee, dat voor de rest van het personeel overeen stemming bestaat over de inko mensgarantie, maar niet over de schadeloosstelling ineens. Op het bureau van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft men woensdag geen antwoord willen geven op de vraag of partijleider Dubcek in Moskou is. Men wilde ook niet zeggen of Dubcek nog deze week een onderhoud za! heb ben met de teider van de Russi sche communistische partij, Brez- njev. In welingelichte Praagse krin gen is begin deze week meege deeld, dat de 47-jarige Dubcek nog vóór de bijeenkomst van het centrale comité van de Tsjecho slowaakse communistische partij op donderdag (vandaag) een on derhoud met Brezjnev zou hebben. De drie Amerikaanse vliegdekschepen „Ranger", „Ticonderoga" en „Enterprise", die voor de kust van Vietnam kruisen, zijn in staat van paraatheid gebracht, nadat bekend was dat een Amerikaans verken ningsvliegtuig ^oor Noordkoreaans luchtdoelgeschut was neergescho ten, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder woensdag meegedeeld. De „Ranger" zou, naar van wel ingelichte zijde verluidt, reeds op dracht hebben gekregen naar de Japanse zee te varen. Een plech tigheid aan boord van de „Ranger" waarbij onderscheidingen zouden Op drie Newyorkse universi teiten wordt op het ogenblik ge ageerd. Sinds woensdag houden 290 studenten van Queens-college de bestuursgebouwen bezet om te protesteren tegen de arrestatie van 39 betogers en hun verwijde ring van de universiteit. Zij wil len bovendien medezeggenschap in het bestuur van de universi teit. In de Columbia-universiteit zijn het negerstudenten, die de bestuurslokalen bezetten. Zij eis ten toelating tot de universiteit van meer studenten uit etnische minderheden en de opstelling van een studieprogram voor ne- ,gers waarvan zij de uitvoering re gelen. Op de Fordham-universiteit betogen een honderdtal studenten tegen het opleidingsprogram van reserve-officieren binnen de uni versiteit en tegen het voortzetten van de oorlog in Vietnam. In het gebied van Dacca in O. Pakistan dat maandagavond door een tornado werd getroffen, zijn tot dusver 518 lijken geborgen. Verwacht wordt echter, dat het aantal doden wel tot 1*000 kan op lopen. Naar verluidt zijn minstens 4000 mensen gewond en vermoe delijk 100.000 dakloos. Verder zijn 5.000 van de 15.000 studenten van de Hardvard-uni- versiteit in Cambridge reeds vier dagen in staking. Zij betogen vóór opheffing van het oplei dingsprogram voor reserve-offi cieren binnen het bestek van de universiteit en eisen een verbod tot betreding van universiteits terreinen door militaire „ronse laars" en acquisiteurs van zekere industriële ondernemingen die wapens vervaardigen, welke in Vietnam worden gebruikt. De studenten protesteren ook tegen het ingrijpen van de politie op vrijdag j.l., waarbij een 200-tal studenten werd verwijderd, die lokalen van de universiteit be zetten. In Boston houdt een vijftigtal studenten lokalen bezet van de universiteit van Boston. Hun eisen komen neer op die van de betogers van de Harvard-univer- siteit. In Palo-AIto wordt het elek tronische laboratorium van de Stanford-universiteit reeds een week door studenten bezet. Zij protesteren tegen het onderzoe kingsprogram voor bacteriolo gische en chemische oorlogvoe ring, dat op de universiteit wordt uitgevoerd op grond van een con tract met het leger. De studenten genieten de steun van enige hon derden inwoners van Palo-Alto. worden uitgereikt, is op het laat ste ogenblik afgelast. Bij deze plechtigheid zou generaal Tran Thien Chiem, de Zuidvietnamese vice-premier, president Ngoeyen Van Thieu vertegenwoordigen. De „New York Times" schrijft dat nationale hysterie over het neerschieten van een verkennings vliegtuig door Noord-Korea moet worden voorkomen. Er is nog te weinig van het incident bekend om uit te maken welke maatregelen moeten worden genomen. Het is van groot belang dat er niet te gauw te veel wordt gedaan. De „Daily New" He-'-t h-~- anders over. Dit blad wijst erop dat Nixon, voordat hij nrc e werd, herhaaldelijk heeft gezegd dat de Amerikanse vlag niet lan ger als vloermat zou worden ge bruikt als hij gekozen werd. Hij moet dat nu maar eens laten zien. De „Chicago Tribune" wijt het incident aan het „lafhartige" ge drag van de regering-Johnson na het kapen van het spionageschip „Pueblo" door Noord-Korea. Zij keerde de andere wang toe en nu is er geen meer over. Nixon had tijdens de verkiezingscampagne veel te zeggen over een vijfderangs mogenheid die Amerika kon bele digen. Misschien zal hij nu, een beetje laat, de marine opdragen elementaire maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. Een Amerikaans verkennings vliegtuig is een vliegend elektro nisch spionagetoestel dat niet al leen waarnemingen verricht en op gevangen berichten doorseint, zo als het vorig jaar ODgebrachte ver kenningsschip „Pueblo", maar een veel actievere rol kan spelen, zo zegt men in gezaghebbende krin gen in Washington. Het type toe stel, een omgebouwde Lockheed- Constellation, kan ook radiouitzen dingen op de grond en vijandelijke radar storen. Elektronische des kundigen van het Pentagon noe men de EC-121 een „vliegend ge vechtsinformatiecentrum met sto- ringsmogelijkheden". Toestellen van dit type zijn bij de luchtaan vallen op Noord-Vietnam herhaal delijk gebruikt omdat zij ver van de kust blijvend de rich tingsradar van de Russische lucht doelraketten onbruikbaar konden maken. Het toestel beschikt voorts over elektronische spionageappa- ratuur, welke het niet noodzake lijk maakt een vreemde kust dicht te naderen. Scheper, van het type „Pueblo" daarentegen moeten de kust dicht naderen om radio en radar te kunnen opvangen. De EC-121 wordt vooral ge bruikt voor het peilen van radio- en radarstations. Het kan ook op treden als vliegende verkeerstoren en andere vliegtuigen naar hun doel dirigeren. (Zie verder pag. 3) MILAAN: Onder zware bewa king staan hier een aantal gevan gen, die in de San Vittoregevan- genis in Milaan in opstand waren gekomen, met de handen tegen de muur te wachten op transport naar een andere gevangenis. In een adres aan de leden van de tweede kamer met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging van de prijzenwet verklaart de raad van Nederlandse Werk geversverbonden er begrip voor te hebben, dat onder de huidige omstandigheden het wettelijk vastleggen van de mogelijkheid tot de meldingsplicht, die onder deel is van de prijsgedragsregels, onvermijdelijk is. De raad maakt echter bezwaar ten aanzien van een aantal punten, waaronder de volgende: De incidentele factoren die zich dit jaar in verband met de prijs ontwikkeling hebben voorge daan, moeten geen aanleiding vormen tot blijvende maatrege len, zoals in het wetsontwern Een jonge moordenaar, de 23- jarige Nebl Berber, die onlangs uit de gevangenis was ontslagen heeft woensdag in de Turkse plaats Is- jaklar acht mensen doodgeschoten en acht gewond voordat hij in een vuurgevecht met de politie zelf dodelijk door een kogel werd ge troffen. De familie van zijn meis je was er op tegen dat hij met haar zou trouwen. In de Indiase stad Bobbay is een zakenman aangehouden, die zich aan het smokkelen van goud, zilver en andere goederen ter waarde van in totaal één miljard ropij (ongeveer 45 miljoen gul den) schuldig7 zou hebben ge maakt. De Italiaanse politie heeft vo rige week bij de ongeregeldheden in Battipaglia (zuid-Italië) het vuur geopend waardoor twee mensen werden gedood en zes gewond. Dit heeft minister van binnenlandse zaken Franco Res- tivo dinsdag in een vol huis van afgevaardigden gezegd na her haalde mededelingen van de po litie van Battipaglia, dat zij niet verantwoordelijk was voor het schieten. Minister Restivo zei dat was geschoten om een golf van ge welddadigheden het hoofd te bieden, toen demonstranten poli tiemannen aanvielen die uit hun brandende bureau trachtten te vluchten. Sommigen van hen wa ren zelfs tot in omliggende ge bouwen achtervolgd waar zij hun toevlucht zochten. „In deze om standigheden zijn incidentele schoten door de politie gelost. Helaas veroorzaakten deze scho ten twee doden en zes gewonden". De minister legde er de nadruk op dat de politie geen order tot schieten had en dat derhalve op eigen initiatief was geschoten. Premier Rumor wees een eis van de communisten om de poli tie te ontwapenen van de hand. Hij beloofde maatregelen om de armoede en werkloosheid in het zuiden de oorzaak van de de monstraties in Battipaglia op te lossen. wordt voorgesteld. De raad stelt voor aan deze wetswijziging een beperkte duur te geven, evenals destijds is gegeven aan de in '64 tot. stand gekomen wijziging van de prijzenwet. Daardoor wordt het mogelijk terug te keren tot het overleg met 't bedrijfsleven als voornaamste pijler van het prijsbeleid, zodra de omstandig heden dit toe laten. De regeling van de meldings plicht gaat aanzienlijk vierder dan wat daaronder in de prijs gedragsregels werd verstaan. Dit blijkt onder meer uit het feit dat ook een meldingsplicht kan worden ingesteld voor in reke ning gebrachte prijzen als zoda nig, dus afgezien van verhogin-y gen, en de mogelijkheid van een verbod tot prijsverhoging bin nen een bepaalde termijn na dec melding. De raad acht het onjuist dat het hanteren van de bevoegdheid een meldingsplicht uit te vaar digen is losgeraakt van de vraag, of de algemene sociaal-economi sche situatie daartoe al dan niet aanleiding geeft, zoals elders in de wet wordt voorgeschreven. De raad bepleit dat in de wel vooroverleg met het bedrijfs leven over de totstandkoming van een meldingsbeschikklng wordt voorgeschreven. Dit over leg is te meer noodzakelijk, ge zien de praktische problemen die de uitvoering van een derge lijke beschikking in de bedrijven oproept. Meer dan 20.000 mensen zjjr in het noorden van de Ver. Sta ten wegens watersnood hun wo ningen ontvlucht. In de stad Mi- not in Noord-Dakota zijn 9500 van de 34.000 inwoners geëva cueerd. Ook in St. Paul, de hoofdstad van Minnesota, zijn verscheidene wijken verlaten. OPKLARINGEN MAAR OOK BUIEN Om een lagedrukgebied waar van het centrum woensdag bo ven de Oostzee lag, stroomde met een noordwestelijke wind onsta biele lucht over West-Europa. Hierin kwamen middagtempera- turen van omstreeks 8 graden voor in ons land. In Duitsland' en Denemarken kwam het kwik nauwelijks hoger. De begrenzing van de onsta, biele lucht werd gevormd dooï een front dat zich uitstrekte va» Zuid-Ierland via Normandië oveï Polen naar de Finse Golf. Te» zuiden van dit front werden tem peraturen van omstreeks 18 gra den gemeten. Alleen in Italit liep het kwik enkele graden op Inmiddels heeft zich een rug van hoge luchtdruk gevormd bo ven IJsland. Deze rug neemt in belangrijkheid toe en verplaats! zich langzaam in oostelijke rich ting. Ons land bevindt zich van« daag echter nog in de noordelij ke stroming, zodat 't weer slechts weinig verandering ondergaat. Naast opklaringen zullen er dan ook weer buien voorkomen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Opklaringen maar ook buien Opklaringen, maar ook hier én daar een bui. Overwegend matige aan de kust af en toe krachtige noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als giste- DONDERDAG 17 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.03 2.27 2.39 3.03 3.13 3.37 3.22 3.46 VRIJDAG 18 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.35 2.58 3.11 3.34 3.45 4.08 3.54 4.17 ZON MAAN op onder op onder apr. 17 5.40 19.41 5.37 21.03 18 5.37 19.42 5.53 22.21 19 5.35 19.44 6.11 23.27 20 5,33 19.48 «»T

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1