Amerikaans verkenningsvliegtuig doorNoordkoreanen neergeschoten Engelse minister van financiën kondigt maatregelen aan Ook onlusten in andere Italiaanse gevangenissen Spanning in RADIO DE KOCK de Chinese Canada erkent volksrepubliek Israël herdenkt massamoord op de Joden Tweede Pueblo? Zelfverbranding in Frankrijk Meubelfabriek Westzaan sluit Oproer met kettingreactie Staat van beleg op Montserrat HET WEER WOENSDAG 16 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5964 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen DACCA DOOR STORM GETEISTERD FABRIEK UITGEBRAND IN HATTEM 140 mensen zonder werk Tegen onverantwoordelijk optreden in het bedrijfsleven Opstand bedwongen Opstandelingen geven zich over' Ook onrust In Florence Geen politieke achtergrond Beperking consumptie Tank-en artillerieduel langs het Suezkanaal Ambulance voor Kongo Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frankering bij efcewBeraenfTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon(01150)2073. Gironummer: 33150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm ie eenv, minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handals- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verboging. Inzending advertenties uiterlijk tot run. 2 nor. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Amerikaanse schepen en vlieg tuigen zochten dinsdag de Japari- se zee af naar een verkennings vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, dat met 31 inzitten den wordt vermist. De Noordko- reaanse radio heeft gemeld, dat het vliegtuig door een straalja- Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Canada verwacht van. de er kenning van China en de uitwis seling van ambassadeurs tussen Ottawa en Peking geen bijzon dere voordelen. Dit heeft de Ca nadese minister van buitenlandse zaken, Mitchell Sharp, dinsdag in Tokio gezegd. Sharp weet niet hoe lang de on derhandelingen over deze kwes tie, die binnenkort tussen de am bassade van Peking en dié van Canada in Stockholm zullen be ginnen, zullen duren. Canada is echter bereid „evenveel geduld aan de dag te leggen als Peking". Het Canadese besluit diploma tieke betrekkingen met Peking aan te gaan, spruit volgens Sharp voort uit de Canadese conclusie, dat de Chinese volksrepubliek be staat en dat haar regering bijna een kwart van de bevolking der aarde vertegenwoordigt. !n heel Israël zijn dinsdagmor gen om acht uur pl. tijd de sirenes gaan huilen. Dit was het sein voor de twee minuten stilte die elk jaar in dit land wordt betracht ter herdenking van de moord op de zes miljoen Joden door de na zi's. Het verkeer kwam volledig tot stistand. In alle steden en dorpen van Israël werden herdenkingsplech tigheden gehouden. Een storm met windsnelheden van 150 kilometer per uur heeft maandagavond de Oostpakistaan- se hoofdstad Dacca geteisterd. Krotwoningen werden weggebla zen. Volgens het Pakistaanse pers bureau zijn zeker 127 mensen in de storm omgekomen en 1000 ge wond. Honderd doden vielen in Demra, tien kilometer van Dacca, en 27 in de Oostpakistaanse hoofdstad. STIJGT Het aantal werd later geschat op vijfhonderd. De lijken van 250 slachtoffers zijn geborgen, maar men vreest dat onder de ruïnes van ingestorte huizen nog hon derden doden liggen. De grootste tol eiste de storm in Semra, een krottenoord, waar velen dodelijk werden gewond door de afgeruke golfijzeren pla ten van de armetierige behuizin gen. De regering heeft leger, politie en brandweren gemobiliseerd voor een hulpactie. De ziekenhui zen kunnen de stroom gewonden niet meer verwerken. President Jahja Chan heeft een grote som gelds beschikbaar ge steld om de hulpacties te finan cieren. Eind 1966 werden 850 mensen gedood toen een cycloon en een vloedgolf de kust van post-Pa kistan éroL ger van de Noordkoreaanse luchtmacht is neergeschoten. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte dinsdag be kend, dat het vermiste vliegtuig, een viermotorige EC-121, met elektronische instrumenten was uitgerust. Over de opdracht wer den geen mededelingen verstrekt. Men had sinds maandag (dinsdag 06.00 uur) niets meer van het toestel vernomen, dat zich in de buurt van de Noordkoreaanse kust ophield. Het was gestatio neerd op een basis in Japan. Vol gens het ministerie moest het vliegtuig op een afstand van 50 zeemfjlen van Noord-Korea blij ven. De Noordkoreaanse radio zei, dat een groot Amerikaans ver kenningsvliegtuig maandag het Noordkoreaanse luchtruim had geschonden. Het was ontdekt en neergeschoten. Het incident confronteert pre sident Nixon met zijn eerste cri sis, waarbij een communistisch land is betrokken sinds hij drie maanden geleden in functie trad. Aangezien het vliegtuig was uitgerust met elektronische in strumenten voor verkennings- werk, vraagt men zich af of het een soort „vliegende Pueblo" be treft. Het Amerikaanse spionage- schip van deze naam werd in januari 1968 door de Noordkorea- nen in beslag genomen. De 82 be manningsleden bleven gedurende een jaar in gevangenschap. Via de Amerikaanse ambassa de in Moskou is de SowjetVUnie gevraagd Russische schepen in de buurt van Noord-Korea naar overlevenden van het vermiste vliegtuig te laten uitkijken. Het kon achttien uur achtereen in de lucht blijven. Het ministerie van defensie in Washington maakte later bekend, dat de EC-121, die geen bewape ning had, een normale verken ningsvlucht maakte, zoals er sinds 1950 honderden vluchten boven internationale wateren zijn gemaakt. Dergelijke toestel len hebben altijd een grote be manning. Het fabriekscomplex van de N.V. wolindustrie Hattem in Hat- tem is maandagnacht door brand geheel verwoest. De brandweren van Hattem, Hattemerbroek, Heerde, Oldebroek en Zwolle bestreden het vuur, maar het duurde ruim drie uur voor zij het vuur meester waren. Toen was de fabriek een puinhoop. Slechts de administratie, de expeditie en enkele bijgebouwen, o.a. het ke telhuis, bleven behouden. De schade loopt in de miljoe nen. Door de brand is het be drijf, dat 140 mensen in dienst heeft, geheel stil komen te liggen. Het gehele machinepark is ver loren gegaan. Het bedrijf produ ceerde hoofdzakelijk polyester en I poly-acryl-garens. De Britse minister van financiën, Roy Jenkins, heeft dinsdag bij de Indiening van zijn begroting onder meer verklaard, dat „onverant woordelijk optreden in 't bedrijfs leven" de Britse concurrentieposi tie heeft geschaad. Maar haar hij zei is Engeland toch iets verder gekomen wat de verandering van 's lands econo mische structuur betreft, zodat hij niet met zo een straffe begroting als vorig Jaar hoefde te komen. Een jaar'geleden haalde de be groting van dezelfde minister vier maanden na de devaluatie van het pond voornamelijk door middel van lastenverhogingen 923 miijoën pond uit de economische GENVA: Na Twijn zijn ook ge vangenen in Milaan in opstand gekomen. In Genua, waarvan hier een beeld, wilden 130 geïn terneerden niet naar hun cel te rug. Het gevangenisoproer in Turijn heeft een kettingreactie teweeg gebracht. Terwijl men maandag bezig was de gevangenen uit Tu rijn over te brengen naar andere tuchthuizen, braken in de San Vit- tore-gevangenis in Milaan en in de gevangenis te Forli in Noord-ïta- lië onlusten uit. In Milaan staken de geïnterneerden alles wat brand baar was in brand, klommen op het dak en gooiden dakpannen naar de politie. „Wij willen vrou wen", schreeuwden zij, terwijl de 300 vrouwelijke gevangenen ang stig om hulp riepen. Uit de ramen steeg dikke rook op. De 1305 mannelijke gevangenen in Milaan hadden na het luchten geweigerd naar hun cel terug te keren. Zij hielden zeven bewakers als gijzelaar vast. In Forli waren het slechts 50 gevangenen die in opstand kwa men. Toen hun beloofd werd, dat hun klacht over het te lang uitblij ven van de strafrechthervorming zou worden doorgezonden, staak ten zij de actie. De geïnterneerden van Turijn, die hun gevangenis volkomen heb ben verwoest, werden met vracht auto's naar gevangenissen in an dere plaatsen gebracht. Het plan hen per vliegtuig over te brengen naar eilanden voor de kust van Toscane, naar Sicilië en Sardinië heeft men laten varen. De politie in Milaan heeft be kendgemaakt, dat dinsdagmorgen tegen acht uur de opstand in de gevangenis „San Vittore" „volle dig" is bedwongen. Politie en marechaussee waren 's nachts de gevangenis binnenge gaan, die wordt bewoond door 1300 gevangenen. Zij slaagden erin het centrale deel van de gevan genis na hevige gevechten te be zetten en daarna ook de vleugels, waarin de gevangenen zich ver schanst hadden, die bestookt wer den met honderden traangasgrana ten. Tegen de ochtend arriveerden pohtieversterkingen voor de laat ste stormaanval, maar inmiddels hadden vele gevangenen zich over gegeven. Tijdens de slag om de gevange nis zijn er 150 gewonden geval len. De gevangenis is voor 95 onbewoonbaar geworden. Reuter tekent hierbij aan, dat vele gevangenissen in Italië te oud en te klein zijn geworden. Naar mededeling van de plaats vervangende gevangenisdirecteur, Carlo Santamaria, bedraagt de schade aan de gevangenis drie mil joen gulden. De meeste cellen, de keuken en de magazijnen zijn vol ledig vernield, evenals een pas kort geleden in gebruik genomen centrum voor hulp- en adviesver lening aan gevangenen. Volgens Santamaria moeten evenals in Turijn alle gevangenen geëvacueerd worden. Ruim zeventig gedetineerden in de Marassi-gevangenis te Genua hebben zich na een verzetsactie overgegeven. De opstandelingen hadden zich op een dak verschanst. Nadat een onderhoud tussen een delegatie van de gevangenen en politieauto riteiten geen resultaat had opge leverd, werd een grootscheepse actie van 500 agenten, carabinieri en brandweerlieden voorbereid. Voor deze echter ten uitvoer werd gebracht gingen de opstandelin gen, nadat hun een ultimatum was gesteld, vrijwillig terug naar hun cellen. Enige uren na bedwinging van de gevangenisoproeren in Milaan en Genua zijn gevangenen in Flo rence en- de Zuid Italiaanse stad Bari in opstand gekomen. Volgens berichten uit Bari heb ben de gevangenen stromatrassen in brand gestoken en zijn sommi gen op het dak geklommen. De po litie heeft versterkingen naar de gevangenis gestuurd. In de Murate-gevangenis van Florence weigerden een vijftigtal gevangenen na afloop van het da gelijkse luchten terug te gaan naar hun cellen. Na overhandiging van een peti tie aan de plaatselijke officier van justitie, waarin om hervorming van het strafrecht en het gevangenis wezen, meer rijd om te luchten en beter voedsel werd verzocht, lie ten zij zich terugleiden naar hun verblijven. In een door de gevangenisdirec tie verstrekt communiqué werd gezegd dat de gedetineerden een „beschaafd protest" wilden laten horen. Maandag is op het 14.000 inwo ners tellende eiland Mont-Serrat, een kleine Britse kolonie ten noordwesten van Guadeloupe, de staat van beleg uitgevaardigd naar aanleiding van incidenten, die zich zondag hebben voorge daan, aldus is dinsdag door het Britse ministerie van buiten landse zaken bekendgemaakt. De bestuurder van het eiland heeft bovendien een uitgaansverbod af gekondigd van 21 tot 5 uur. Ver der is elke samenscholing op straat verboden en ook het dra gen van wapens. Nader is bericht, dat bij de on geregeldheden de politie is aan gevallen. De staat van beleg is volgens een woordvoerder van het Britse ministerie uitgevaardigd met goedkeuring van de uitvoerende raad, waarvan de meerderheid is gekozen. Volgens functionarissen van t 14.000 inwoners tellende eiland I hadden de ongeregeldheden geen I politieke achtergrond. De moeilijkheden begonnen toen een politieman en een bur- I ger slaags waren geraakt en jaarna ongeveer twintig mensen samengroepten rondom een po- i litiepost en met stenen en flessen begonnen te'gooien. Zij protes teerden tegen het gebruik van een zweep door een politieman tegén één van de eilandbewoners. Deze politieman, afkomstig uit Barbados, is volgens genoemde functionarissen aangehouden en zal waarschijnlijk naar zijn land worden teruggestuurd. circulatie. Maar, zo zei Jenkins, „wij zijn er nog lang niet en de versterking van onze economische positie zal lang duren. De verbetering is aan zienlijk langzamer gegaan dan wij hadden gehoopt. Ons aandeel in de wereldmarkten is in 1968 op nieuw kleiner geworden, de invoer is niet voldoende verminderd en onze concurrentiepositie heeft een klap gehad door onverantwoorde lijke industriële acties. Minister Jenkins zei dat het van essentieel belang blijft al het no dige te doen om de betalingsbalans een veilige en gezonde basis te geven. De vrijwillige overeenkomst voor buitenlandse betalingen zal blijven bestaan, maar de bepaling, dat instellingen aan in vreemde valuta's luidende waardepapieren niet méér in portefeuille mogen hebben dan op 3 mei, is ge schrapt. Jenkins zei de toeneming van de binnenlandse vraag zo te zullen beperken, dat er een „aanzienlijk en onafgebroken" overschot op de betalingsbalans ontstaat. Om alle mogelijkheden ter verbetering van de betalingsbalans te kunnen uit buiten zullen verdere maatregelen ter beperking van de consumptie nodig zijn, zo zei hij. (Zie verder pag. 3) Een conflict op het laatste mo ment tussen de Tsjechoslowaah.se leiders is waarschijnlijk de oor zaak van de stroom van tegen strijdige geruchten over een be zoek van partijleider Dubcek aan Móskou, zo is de mening van goedingelichte kringen in Praag. Twee dagen voor 't begin' van de belangrijke zitting van het centrale-partijcomité worden in de Tsjechoslowaakse hoofdstad verschillende namengenoemd van. leden van het partijpresi dium die op de nominatie staan gewipt te worden. Men is het er algemeen wél o-ver .eens,- dat het er ongeveer tien zullen zijn. Het huidige presidium telt 21 leden. Volgens radio-Cairo woedde dinsdag een zwaar tank- en ar tillerieduel aan het Suezkanaal, dat om 11.40 uur Ned. tijd was begonnen. Met name in de sectoren Suez, Port Taufik en Ismailia werd he vig geschoten. Een man van een jaar of der tig heeft maandagavond om een uur of 9 in een straat te Talence bij Bordeaux zichzelf van het le ven beroofd. Hij stopte zijn brom fiets, overgoot zijn kleren met benzine en stak een lucifer aan voordat ooggetuigen konden in grijpen. De man, die terstond in vlammen was gehuld moet vrij snel gestikt zijn. De directeur van Simavi, de vereniging tot medische hulp aan tropenlanden, mr. K. C. van der Giessen, heeft maandag in Den Haag aan de Kongolese zaakge lastigde mr. Theo Mulassa een ambulance aangeboden. Een de zer dagen zal de ambulance, die een waarde heeft van ongeveer 35.000 gulden, worden ver scheept naar Kongo (Kinshasa). WOENSDAG 16 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.32 2.08 2.42 2.51 1.56 2.32 3.06 3.15 DONDERDAG 17 APRIL Breskens 2.03 2.27 Terneuzen 2.39 3.03 Hansweert 3.13 3.37 Walsoorden 3.22 3.46 ZON MAAN op onder op onder apr. 16 5.42 19.39 5.25 19.43 17 5.40 19.41 5.37 21.03 18 5.37 19.42 5.53 22.21 19 5.35 19.44 6.11 23.37 20 5.33 19.46 6.37 Men gelooft ook stellig dat de voorzitter van de volkskamer, de liberale communist Smrkovsky, niet in het presidium zal terug keren. Deze gaf dinsdag open lijk toe dat hij zich had vergist toen hij in het verleden alleen had gewaarschuwd voor het ge vaar van conservaatieve zijde en niet gesproken had over het ge vaar van de zijde der progres sieve radicalen. Deze uiteenzet ting van Smrkovsky, in een ar tikel in het partijblad „Rude Pravo", komt volgens waarne mers echter meer neer op een weldoordachte zelfverdediging dan op zelfkritiek. „Wellicht zal ik, evenals in het verleden, door deze of gene zijde worden aap- gevallen, en misschien ben ik werkelijk fout, maar ik geloof dat een politicus nooit de indruk moet wekken onfeilbaar te zijn, vooral niet in dit gevoelige land en in deze gecompliceerde situa tie", aldus Smrkovsky. Meubelfabriek Krijgsman e» zoon te Westzaan gaat sluiten. Het personeel, dat de laatste maanden reeds geslonken was tot tien man, is ontslag aangezegd. De wettelijke c.a.o.-bepalingert zullen worden nagekomen. Het bedrijf, dat ruim veertig jaar be staat, had zich speciaal toegelegd, op de vervaardiging van laqué meubelen. Verminderde afzet als gevolg van de invoer van plas tic meubelen uit Duitsland heeft ertoe geleid dat de laatste jaren met verlies moest worden ge werkt. IETS LAGERE TEMPERATUREN Een frontale regenzone, die tussen een depressie ten noorden van Schotland en een hogedruk- systeem nabij de Azoren, via de Britise eilanden naar het West- europese vasteland trok, heeft dinsdag ook in ons land veel re gen gebracht. Dit werd mede veroorzaakt door een golfvormi- ge storing die zich aan het front ontwikkelde en van zuidoost Engeland over de noordelijke helft van het land koers zette naar Duitsland. In 24 uur tijds is daarbij voor zover het de waarnemingssta tions betreft, het meest gevallen op het vliegveld van Soester- berg. Daar werd namelijk bijna 20 mm regen afgetapt. Achter de regenzone stroomt vandaag vrij koude lucht naar ons land. Er worden naast opklaringen ook enkele buien verwacht. De middagtemperaturen zullen in het algemeen iets lager worden dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met enkele buien, waarvan sommige met h«* gel. Matige tot krachtige noord* westelijke wind. In het algemeen iets lagere temperaturen dan gis teren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1