Maak uw huid ook schoon! enu VOOR VROUW I Gebruik niet alleen schoonheidsmiddelen Bevorder het verouderen van de huid niet van de week Zaterdag 12 april 1969 DE VRIJE ZEEUW Steeds meer geperfectioneerd speelgoed NOORD OF ZUID VERVAGEND DE KLEUREN DE VOERING Voor huisvrouw en gezin Forsere schoenen met bredere neuzen De praktische, heerlijk comfortabele schoenvorm zorgt voor een evenwich tige lijn met de nog voor het overgrote deel korte rok. Dat de nu nog brede neuzen over enige tijd smaller zullen worden zit er wel in. Over het feit of deze smallere vorm een overgang is naar „spits", zullen we ons nu nog geen zorgen maken. Wel hebben we begrepen dat smallere schoenvormen in evenwicht zijn met langere rokken. J, de neuzen zijn afgerond vierkant met soms een duidelijke dikte voor de grote teen, geïnspireerd op de heren schoenleesten. De hakken zijn weer iets hoger, met een maximum van zes cen timeter, maar deze stijgende lijn doet aan de dikte niets af. De Italiaanse hakken hebben licht uitgeholde con touren. De nieuwe Franse hak heeft een lijn, die aan de binnenzijde naar voren loopt. De vrouwen met smalle voeten zullen misschien niet zo blij zijn met de nog brede leesten. Maar dat is nu ook weer niet nodig, want er wordt bij het ont werpen en maken van modieuze schoe nen wel degelijk rekening met haar ge houden. Hoe kan het ook anders in een land waar bijvoorbeeld de vrouwen in Gro ningen grotere voeten hebben dan de vrouwen in Limburg, die op een uitge sproken fijnere voet leven. Voor die smallere voeten zijn er ook schoentjes met brede neus, ze zijn alleen bij de bal van de voet goed smal gehouden. We hebben ze gepast en ze zitten in derdaad voortreffelijk. Misschien moe ten we er wet even wat moeite voor over hebben, maar ze zijn er tenminste. Om de wat forse schoentjes van dit voorjaar wat „luchtiger" te houden, hebben de meeste modellen een open hiel. De open hielbandijes geven geluk kig tegenwoordig geen probleem meer, omdat het nare afzakken ervan is on dervangen. De open schoenen worden namelijk op speciale leesten gemaakt, waardoor de lengtelijn iets naar binnen wijst. En dit voorkomt het afzakken van de bandjes. Foto boven: Kleurige sandaletjes voor zomerse dagen. Foto onder: Stikselgar neringen en perforaties. Aparte gesp jes aan de banden die over de wreef lopen. De meeste schoentjes zijn in twee kleuren uitgevoerd. Verder is belangrijk schoenennieuws dat het verschil tussen sportieve en ge klede schoenen heel duidelijk aan net vervagen is. De brede leesten van de sportieve schoenen zijn immers ook nu duidelijk waarneembaar bij de geklede exemplaren. Eigenlijk Avordt alleen door het materiaal bepaald of de schoen sportief of gekleed is, want zelfs de or- namentering van beide soorten is ge lijk. We zien broque-motieven, perforaties, garneringen met goud- of zilverkleu rige schakels met gespen, stiksels en na geltjes bij beide genres even kwistig toegepast. Witte perforaties op bijvoor beeld blauw leer is een nieuw idee uit Frankrijk. De gespgameringen zijn in hoofdzaak Italiaans. Veel modellen hebben een „prikrand", een even uitstekend randje, dat ver sierd is met grovere of fijne prik. Soms is zo'n randje in contrasterende kleur. De hoofdkleur is over het algemeen bruin-beige in vele schakeringen, met daarnaast marine blauw en vele heldere tinten als citrus, fuchsia, mango, ap pelgroen en rood. We zien opvallend veel combinaties van kleuren, meestal van twee, maar zelfs van drie kleuren. Voor wie het zelf nog niet ontdekt heeft, schrijven wij dat meerkleurige schoen tjes beter bij kleding combineren, vaak makkelijker dan éénkleurige exempla ren, terwijl de voet zeker door een twee kleurenschoentje, kleiner lijkt. Waren tweekleurige zomermolières in vorige jaren voor het overgrote deel in donkere kleuren met witte garneringen, deze zomer zijn ze precies tegengesteld. Een blauw-witte molière bestaat voor 90 uit wit, „kartonwit" zouden we het willen noemen, en voor 10 uit blauw. Soepele rundleren schoentjes zijn heel vaak ongevoerd, héél zacht leer wordt altijd gevoerd, met het oog op de sterk te. Een nieuw materiaal is „huitre", 'n fijne chevreau met de glans van een oesterschelp. Het is er in alle moge lijke kleuren. Ook het begriep „antiek" is in de schoenenmode doorgedrongen. We zien schoenen die er uit zien alsof ze lang geleden werden gemaakt. Het voor- Wie mooi wil zijn en blijven, verzorge zich goed. Eén van de eerste voorwaarden voor een mooie huid, is een schone huid. Daarom reinigen we ons gezicht niet alleen 's morgens heel grondig, maar we gaan ook nooit, hoe moe we 's avonds ook kunnen zijn, slapen, zonder het gezicht schoon te maken. Niet alleen vuil, maar ook make-up is 's nachts slecht voor de huid. Er kunnen allerlei ongemakjes door ont staan, bijvoorbeeld het vergroten van de poriën. En dat kan zelfs door een goede crème niet gemakkelijk ver holpen worden. Voorkomen is dus beter dan proberen te genezen. We kunnen ons verheugen als het regent, want regen is een heel goed schoonheidsmiddel. Door regen wordt de huid prima gereinigd. We lopen dus zo vaak als het kan in de regen, gebruiken geen paraplu, maar be schermen het haar met een regen kapje, een muts of een sjaal. Thuis gekomen brengen we een dun laagje crème op, een vochtinbrengende crème of een voedende crème. ZONDER REGEN Voor een regenkuur hebben we regen nodig en wil het eenvoudig niet rege nen dan zijn er gelukkig middelen ge noeg om de huid grondig te reinigen. De eenvoudigste manier is wel om 's avonds het gezicht met reinigings melk te behandelen of het met een zachte babyzeep en warm water te wassen. Bij dit laatste met koud water naspoelen, 's Morgens wassen met lauwwarm water en daarna met koud naspoelen is voldoende. Na zorgvuldig drogen een halfvette dagcrème op brengen om de huid tegen kou en stof te beschermen. Voor het goed schoonhouden van de huid adviseert Harriet Hubbard Ayer een één- of tweemalige behandeling per week met een speciaal plastic bor steltje en een crèmezeep. Deze bor stelmassage, die gebeurt met zachte, ronddraaiende bewegingen, niet lan ger dan een minuut of drie, stimuleert de bloedsomloop, reinigt de poriën en neemt een teveel aan sebum weg. Zelfs de werking van de talgklieren zouden door deze behandeling ge regeld worden, terwijl mee-eters zeker ook verdwijnen. NIEUW MIDDEL Ook voor de ongeveer 750.000 jonge vrouwen en meisjes, die ons land momenteel telt, geldt dat èn 's mor gens èn 's avonds de huid reinigen even belangrijk is als tandenpoetsen. Er zijn voor haar speciale verzor gingsmiddelen, want een jonge huid heeft vanzelfsprekend een andere verzorging nodig dan de huid van een wat oudere vrouw. Zo brengt Harriet Hubbard Ayer een nieuwe vloeibare reinigingsmelk, Miss Ayer Rapid Cleanser, speciaal voor de jonge huid. Deze cleanser heeft een antiseptische werking en dringt z° diep in de huid door, dat het een teveel aan sebum èn het vuil èn de make-up gemakkelijk, snel en goed oplost. Miss Ayer Tonic Lotion is een ver frissende, licht astringerende, zuive rende en de huid kalmerende lotion, die bovendien de bloedsomloop be vordert. Zeer belangrijk dus voor een jonge huid. TEGENGAAN Jonge mensen spotten wel eens met schoonheidsproblemen van anderen, maar vergeten daarbij dat het ouder worden vanzelf gaat, en.... dat je tegen het onnodig bevorderen van dit proces zelf veel kan en eigenlijk moét doen. Door een goede verzorging voelt menig meisje zich ook veel zelfver zekerder. Er geldt een regel dat het aanbrengen van crème dagelijks èn zeer zorgvul dig moet gebeuren. De gezichtshuid té stevig of té ruw met crème behan delen kan een verslapping van de huid veroorzaken, zodat er gemakke lijk plooitjes en rimpeltjes ontstaan. Het is dus zaak de crème voorzichtig met de vingertoppen aan te brengen. Als onderlaag voor de make-up wordt een dun laagje vochtinbrengende of een andere voor de huid geschikte dagcrème aangebracht. Op dit laagje is de make-up gemakkelijk aan te brengen en ook beter houdbaar, om dat de crème voorkomt dat de huid uitdroogt. TEGEN PUISTJES Voor jonge vrouwen is er de Miss Ayer invisible Base, een vloeibare, matte verzorgende dagcrème, die on middellijk door de huid wordt opge nomen. Deze crème werkt ook desin fecterend en kan bovendien als voe dende nachtcrème gebruikt worden. Voor meisjes die veel last hebben van meeëters, puistjes en acné zijn er spe ciaal samengestelde desinfecterende èn geneeskrachtige crèmes. Ayerol is er één van. Ayeroline is de crème die overdag de genezende taak van Aye rol overneemt, en overdag ook rustig als poederbasis gebruikt kan worden. Een secuur werkje is het aanbrengen van poeder. Deze mag namelijk nooit in de huid gewreven worden, maar moet losjes worden opgebracht, ge dept. Alleen zó wordt voorkomen dat de poriën verstopt raken. ONDERHOUD Om nog eens terug te komen op het goed schoonhouden van de huid: poe derdons of -kwast dienen regelmatig vernieuwd en zeer vaak gewassen te worden. Verder is het logisch dat elke behan deling van puistjes en meer van deze ongemakjes door een diëet onder steund moeten worden. Vette dingen, zoet gebak en koffie zijn dus zeker verboden, terwijl sigaretten en alco hol beter niet gebruikt kunnen wor den. De make-up past zich bij de snel ver anderende mode aan. Modieus is nu een flauw-glanzende lipstick in zacht oranje, beige-roze of rood. Het oog heeft een langgerekt effekt, dat ver kregen wordt door zachte lijnen langs de oogleden, met een extra streep die een centimeter onder de wenkbrauw wordt aangebracht. Als gelaatskleur wordt róze-beigè aangegeven, met voor de avond een parelmoeren gezichtstint. Nagellak ken bestaan in dezelfde kleuren als de lipsticks. (13 tot en met 19 april) Zwitserland is beroemd om z'n vele specifieke gerechten met kaas. Zo vinden we in het kanton Wallis de spe ciale Raclette Kase en in Tessin de kaas uit het Maggia-dal, die zich leent voor de Formaggio al Fuoco. Het toebereiden van dit gerecht is een romantisch en sfeervol gebeuren. Ron dom een groot „stervuur" gezeten roostert elk z'n stuk kaas aan een lan ge smeedijzeren vork boven de rood gloeiende as. Het gesmolten gedeelte wordt op een stuk stokbrood gestreken en warm gegeten. De Valpolicella, die men er met volle teugen bij drinkt, zorgt voor de goede stemming. Terug in Nederland kunnen we op een warme voorjaarsavond op ons kamp vuurtje of op onze barbecue buiten en ook wel binnenshuis in de open haard deze Formaggio al Fuoco met onze minstens even lekkere belegen Goudse boerenkaas. Met een rode „Merlot" of Valpolicella wanen we ons dan weer in het charmante en wondermooie Tes sin. ZONDAG: Zuppa Pavese. Bleekselderij in boter gesmoord, aardappelpuree, gegrilleerde kip met paprika. Kwark- cup. MAANDAG: Andijvie, omelet met to matensaus, rijst. Yoghurt met rum- rozijnen. DINSDAG: Runderlapje, bloemkool, aardappelen. Citroenrijst met vanille- vla. WOENSDAG: Gestoofde uien in kaas saus met aardapplpuree. Mokkavla. DONDERDAG: Venkelknol in plakken gesneden en in boter gebakken, aard appelen, Duitse biefstuk. Griesmeel pudding met bessesap. VRIJDAG: Schol au gratin met gebak ken tomaat, aardappelpuree. Vruch tengelei met slagroom. ZATERDAG: Nasi goreng. Fruit. KWARKCUP (4 16 glazen) 250 gram magere kwark, 1 dl yoghurt, 1 eierdooier, 3 lepels geraspte cocos- noot, 1 blikje mandarijnen (uitgelekt), 1 banaan, sap en geraspte schil van 1 citroen, 3 volle lepels basterdsuiker. Klop alles met de mixer dooreen. Spa tel I stijfgeslagen eiwit door dit meng sel. Verdeel het over 4 a 6 glazen en serveer deze zéér koud. Eventueel op spuiten met slagroom. SCHOL AU GRATIN Beboter een vuurvast^ schotel. Snijd 200 gram champignons in plakjes en bedek met de helft hiervan de bodem van de schotel. Leg hierop 4 dubbel gevouwen scholfilets, bestrooid met zout en peper. Verdeel de rest van de champignons erover en strijk er 1 dl sour cream over uit. Bestrooi het ge heel met een mengsel van 50 gram ge raspte kaas en 50 gram paneermeel en zet de schotel ongeveer een V2 uur in een matig hete oven, tot de vis gaar en het gerecht goudbruin is. Garneer met schijven gebakken tomaat. Kalkspatten van het witten verwijde ren spoedig als u deze behandelt met water en azijn. Kopjes of bekers krijgt u weer water dicht, wanneer ze lekken, door ze in melk mee te koken. Een azalea is een moerasplant. Ze moet veel water hebben. Af en toe dient deze plant in een emmer water ge plaatst te worden en de gehele nacht daarin te blijven staan. Gaat u met vakantie, wacht dan niet te lang met het in orde maken van de benodigde papieren. Dit voorkomt teleurstellingen. Fijn bloemzaad kunt u niet gemakkelijk uitzaaien, vermeng het daarom met fijn zand, dan gaat het beter. Vlekken van wagensmeer, teer of schoensmeer op linoleum kunnen verwijderd worden met terpentijn. naamste kenmerk is dat ongecorrigeerd leer is gebruikt, waarin huidplooien en door het levende dier opgelopen be schadigingen door prikkeldraad of in- sektensteken nog te zien zijn. Door een speciale bewerking wordt er een don kere gloed over het leer aangebracht, waardoor er lichte en donkere schake ringen ontstaan, wat het idee geeft van „oud". Een heerlijke pasvorm hebben de ge vlochten schoenen, terwijl de sanda letjes, in enorm veel variaties verkrijg baar, voor zomerse dagen wel haast onmisbaar, zijn. De meeste modellen hiervan hebben hakjes, die variëren van twee tot vijf centimeter. Het voorjaar is de tijd, dat de grote speelgoedbeurzen worden gehouden, o.a. die in het terecht befaamde Neu renberg. Maar ook Milaan heeft dezer dagen een speelgoedbeurs gehouden. Zowel daar als in Neurenberg waren de interessante nieuwtjes te vinden in de aanbiedingen voor meisjes. Speel goed voor jongens is wel aangepast aan de tijd: geen tinnen soldaatjes meer, wel cowboys en astronauten. Een va riant op de autorace-baan: een steeple chase met „echte" hindernissen, die door de paarden genomen moeten wor den hetgeen een grote mate van be hendigheid van de spelers eist. Maar, als gezegd, de leukste nieuwigheden waren gereserveerd voor de jonge dames. Naast de lopende, pratende en zingende poppen is er nu ook een die kussen kan. Een andere pop gaat bij niet-zachtzinnige behandeling huilen; deze pop kan ook haar luier bevoch tigen en beklaagt zich daarover dan eveneens door geschrei. Het moderne poppenhuis heeft echt meubilair: een werkende stofzuiger, heet en kouï wa ter in de poppen-badkamer. Er is nu ook een met een „echte" volautomati sche keuken, die de aanstaande huis vrouw de bediening van een ganse reeks elektrische apparaten kan leren. In Milaan toonde een fabrikant een pop, die in haar bedje kan opzitten. Ook de welvaart weerspiegelt zich 'n de speelgoedwereld. In 1959 waren ?n Neurenberg 350 inzenders, die een op pervlakte van 30000 m2 in beslag* na men: in 1969 waren er 1.325 inzenders die een tentoonstellingsruimte van 34.000 m2 nodig hadden. bruidsmeisje ging gekleed in een broek- pak, afgezet met bloemetjes. Londen: De lente werd in Londen inge luid met een show van Rahvis, die o.a. dit mini-bruidstoilet ontwierp. Het I i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9