Geen akkoord in stichting van de arbeid MUL Oplossing kwestie Midden-Oosten? Werkgevers wijzen voorstel vakcentrales van de hand De Gaulle dreigt met aftreden wanneer geen „ja gezegd wordt VREDESPLAN VAN HOESSEIN ZUIDVIETNAMESE TROEPEN KUNNEN EIND DIT JAAR AMERIKAANSE VERVANGEN HET WEER ZATERDAG 12 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5962 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Afgewezen Fout Vrij gesprek Onrust „Geoaste" maatregelen Geen oordeel de Gasverwarming Koningin Juliana winkelde in Montreal 72 vakantie gangers verdronken Bomaanslag in Athene Reactie op Hoesseins verklaring Universiteits laboratorium in California bezet De „Saint" getrouwd Weerbericht Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden mi Frankering bij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: p. J. vau de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)2073. Gironummer: 3S1S0 Abonnementsprijs 3.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, Inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk, tot nan. 2 uur Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numraei tot 10 uur voormiddag. Het bestuur van de stichting van de arbeid is vrijdagochtend in Den Haag bijeengeweest om zich te beraden over een voorstel van de werknemersdelegatie in dat stichtingsbestuur. Dat voorstel be oogt, zoals vorige week donderdag bekend werd, de werkgevers twee procent van het door werknemers betaalde deel van nader aan te wijzen sociale verzekeringspremies te laten betalen ter compensatie van de dit jaar opgetreden prijs stijgingen. Aan de vergadering van het stichtingsbestuur is gistermorgen nog langdurig intern beraad van werkgevers en van werknemers afzonderlijk vooraf gegaan. Nadat het stichtingsbestuur een klein half uur bijeen was geweest, werd de vergadering om ruim half twaalf op verzoek van de werk nemers geschorst. Die schorsing hield verband met een zeer uitgebreid antwoord, dat werkgevers aan de werknemers hebben overhandigd op het over hevel! ngsvoorstel van sociale ver zekeringspremies van de werkne mers. Na afloop der vergadering van het bestuur der stichting is ge bleken _dat de werkgevers catego risch het voorstel van het overleg orgaan der vakcentrales hebben afgewezen. De vakcentrales zullen zich nu in eigen kringen beraden over de stappen die h.i. nodig zouden ziin om tot het doel te geraken dat met hun voorstel aan werkgevers was beoogd. De vakcentrales voe len zich, door de afwijzing van hun voorstel, gedwongen te con cluderen dat de besprekingen nu zullen moeten worden verlegd naar bedrijfstakken en/of ondernemin gen. De vergadering van het bestuur der stichting duurde iets langer dan was verwacht. Onderwerp van bespreking was, zo verluidde na afloop, o.m. het ciifermateriaal op grond waarvan de vakcentrales hun voorstel hadden gepreciseerd. n President De Gaulle heeft mee gedeeld te zullen aftreden als de Fransen bij het referendum van 27 april zijn voorstellen voor regionale en senaatshervorming verwerpen. „Daarover kan niet de minste twijfel bestaan. Van het antwoord dat het land geeft op wat ik het vraag, hangt na tuurlijk af of ik mijn mandaat voortzet of onmiddellijk aftreed", zei de 78-jarige president, die zich voor radio en televisie liet interviewen door Michel Droit, hoofdredakteur van de „Figaro Litteraire". Misschien slaagt De Gaulle er met zijn dreigement in het Fran se volk uit zijn apathie met be trekking tot het referendum te wekken. Een gepubliceerde uit slag van een opiniepeiling wees uit dat 52 pet van de bevolking nog niet wist hoe zij zou stem men. De president duidde in het interview zijn plannen om de ge westen meer autonomie te ver lenen en de senaat van een wet gevend in een louter adviserend sociaal-economisch Lchaam te veranderen in sterke mate aan als zijn persoonlijk program voor de toekomst van Frankrijk. Hij onderstreept dat de twee hervor mingen met elkaar in verband stonden en daarom in één refe rendum moesten worden opge nomen een procedure die veel kritiek heeft ontmoet. Wegens het belang van de voorstellen moesten ze rechtstreeks aan het volk worden voorgelegd in plaat, van aan het parlement, zo vond hij. Een referendum was de j meest democratische weg. Dat cijfermateriaal werd van werk- geverskant aangevochten. De uitkomst van deze cijferstrijd was echter niet zo dat men na der tot elkaar kwam. Van de kant van de werkgevers, inclusief landbouw en midden stand, werd na afloop op een pers conferentie o.m. verklaard dat het bij een vrije loonpolitiek niet aan gaat op centraal niveau nog een extra loonkostenstijging overeen te komen. Vrije loonpolitiek is een zaak van bedrijfstakken en onder nemingen. Als men daar, in vrije onderhandelingen, tot een contract is gekomen is het niet rechtvaar dig en niet eerlijk daaroverheen nog eens met een extra percentage te komen. Van werknemerszijde heeft men o.a. meegedeeld dat men wel met het kabinet wil praten over het jaar 1970, maar dat men zich daarbij dan moet houden aan de enige weken geleden in het over leg tussen kabinets- en stichtings delegaties in Voorburg gemaakte afspraak. De afspraak n.l. dat het een vrij gesprek zal moeten zijn waarbij het kabinet ziin voor nemens ter tafel zal brengen. Met die voornemens op verscheiden ge bied kan de stichting dan rekening houden. Nu het, blijkens het prijzendebat in de tweede kamer van woensdag j.l., vrijwel vaststaat dat minister Witteveen de verhoging van de ■b.t.w. en de huurverhoging in 1970 wil doorvoeren, vindt de vakbewe ging dat haar vriiheid van spreken in het overleg over 1970 al be perkt is. De vakbeweging gaat daar dan ook niet mee akkoord. Werkgevers en werknemers geza menlijk, als bestuur van de stich ting van de arbeid, hebben het kabinet laten weten dat ze onen overleg op prijs stellen over 1970. De heer A. H. Kioos, voorzitter van het overlegorgaan der vak centrales, herinnerde er vriidag aan dat het voorstel over de over heveling van twee procent van de sociale verzekeringspremies van werknemers naar werkgevers niet alleen betrekking heeft op loon- trekkenden, maar dat ook alle sociale rentetrekkers een soortge lijke compensatie voor de prijsstij gingen ten deel zou moeten vallen. Daarover is in de stichting niet gesproken, omdat de werkgevers meteen de zaak hebben afgewezen. Hij zei verder niet te kunnen voorspellen dat de rust in bedrij ven nu gehandhaafd zal blijven. Vorige week donderdag verklaarde hij ai dat onrust in bedrijven in het westen des lands al latent aan-1 wezig is. De heer A. de Boon, tweede voorzitter van het N.V.V. verklaar de desgevraagd dat de vakbewe ging „gepaste" maatregelen zal moeten stellen tegenover de afwij zing door de werkgevers. Dat kun- ■nen alle maatregelen zijn, zo voeg de hij daar aan toe. De heer Kloos merkte nog op dat de uitspraak „contract is con tract" z.i. moeilijk te handhaven is a"-s men nagaat hoe de produktivi- teitsstijging en de prijsstijgingen zich hebben ontwikkeld. De heer De Boon: „Een contract met een openbreekclausule is ook een con tract". De heer P. J. J. Mertens, voor zitter van het N.K.V., noemde de door de heer H. H. Wemmers na mens de werkgevers verwoorde principiële afwijzing van het werk- nemersvoorstel bepaald teleurstel lend. Temeer omdat in die afwijk zing een mogeliike onrust in be drijven was verdisconteerd. De heer J. Lanser, aanstaand voorzitter van het C.N.V., achtte het niet meer dan logisch dat het overlegorgaan in het centrale over leg met een voorstel was gekomen. Bij de werkgeversdelegatie be vond zich vrijdag ir. K. van der Pols, die bij de onderhandelingen over de c.a.o.-groot-metaal voor de werkgevers in die bedrijfstak als woordvoerder optrad en na de af sluiting van die c.a.o. sprak van een afgedwongen contract. Hij merkte op dat z.i. de metaalindus trie bepaald niet in eerste aanleg de bedrijfstak is die, gezien de afwijzing in de stichting, het over leg over een looncompensatie zou openen. Hij althans zei daarvoor niet erg veel te voelen. Herope ning van onderhandelingen is z.i. trouwens een heel ander hoofd stuk. Even tevoren, toen ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter van de stich ting, in antwoord on een vraaa had eezegd dat de werkgeversverbon den nu in het raam van de vrije loonpolitiek peen oordeel uitspre ken over heropen-'np van onder- handelinpen in bedrijfstakken en ondernemingen, had de heer Van der Pols bii interruptie ongemerkt: „we zullen het ze afraden". De heer Bosma zei tenslotte dat de werkgevers nu eens graag af willen van het verwijt door de vakbeweging en met name steeds floor het N.V.V. geuit, n.t. dat de werkgevers zich steeds achter de rug van het kabinet verschuilen. Dat verwijt is een pertinente on waarheid, zo vopgde hij daar aan toe. die voor iedereen is te con stateren die de geschiedenis heeft gevolgd. DEN HAAG: Prinses Margriet heeft donderdagmiddag in het Haagse Kurhaus de modeshow van de bekende Franse ontwer per Pierre Cardin bijgewoond. De show werd georganiseerd ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Het Vaderland. Op de foto Cardin in een geanimeerd gesprek met zijn hoge gaste. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN Koningin Juliana en haar dochter Christina hebben don derdag een dagje gewinkeld in Montreal. De koningin en de prinses nut tigden voor de lunch een paar „hot dogs" (broodjes warme worst) in de eetsalon van een groot warenhuis, zonder dat hun aanwezigheid, werd opgemerkt door de honderden andere klan ten. De directie van het waren huis wist van het hoog bezoek af, maar besloot terwille van de privacy er totaal geen ophef van te maken. Zij haalden hun maaltijd aan het. buffet en zoch ten zelf een tafeltje uit. De koningin brengt een be zoek van 10 dagen aan haar dochter, die aan het Vincent d'Indy Instituut in Montreal een hogere muziekopleiding volgt. Koning Hoessein van Jordanië en president Nixon hebben don derdag in een gezamenlijke ver klaring, ter afsluiting van het bezoek van de koning aan Wash ington, opnieuw steun toegezegd aan het streven van de speciale V.N.-gezant Gunnar Jarring, een oplossing te vinden voor het con flict in het midden-oosten. Volgens beide staatslieden is het dringend nodig aktief te streven naar een rechtvaardige en blijvende vrede in het midden oosten. Koning Hoessein liet vastleggen dat naar zijn mening alleen vrede in het gebied kan komen als Israël zich terugtrekt uit alle bezette gebieden, met in begrip van het Jordaanse deel van Jeruzalem. De koning had voor zijn derde en laatste ontmoeting met de president in de National Press President Ngoeyen Van Thieu heeft vrijdag verklaard dat de Zuidvietnamese troepen in de laatste maanden van dit jaar ge reed zullen zijn om de Ameri kaanse strijdkrachten in het land te vervangen. De kwestie van vervanging staat echter volkomen los van A'DAM: Twee zwanen maken nog geen lente, maar doe er zes bij en dan is het werkelijk voor jaar. Moederzwaan heeft eigen wijs toch zitten broeden en op de eerste lentedag werden de zes kuikens voor het eerst aan zwem les onderworpen. een eventuele wederzijdse terug trekking van troepen uit Zuid- Vietnam door de V. S. en Noord- Vietnam, aldus Thieu. De president sprak op een re ceptie ter gelegenheid van de be ëdiging van Zuidvietnamese of ficieren. Hij wilde niet zeggen hoeveel Amerikaanse militairen zouden kunnen worden vrijge maakt. President Thieu zei ook dat zijn regering bereid is de diplomatie ke betrekkingen met Frankrijk en Cambodja te herstellen. De vietcong heeft gisternacht 30 steden en militaire kampen in het land onder vuur genomen, waarbij drie burgers werden ge dood, 13 gewond, en lichte schade werd aangericht. Volgens een Amerikaanse mi litaire woordvoerder waren de beschietingen van gisternacht de zwaarste sinds twee weken. Zuidvietnamese troepen heb ben donderdag 75 rebellen ge dood van een groep van 110 man, die zich ophield in rijstvelden 150 km ten zuidwesten van Saigon. De Amerikanen doodden don derdag met behulp van zware artillerie en helikopters 36 viet- congleden in het grensgebied met Cambodja, ten noordwesten van Saigon. In de rivier de Djoeana in midden-Java zijn door het om slaan van een boot 72 Indonesi sche vakantiegangers verdron ken, zo meldt Antara. De motor boot voer tegen een touw dat an dere vakantiegangers voor een wedstrijd over de rivier hadden gespannen. Vrijdagochtend is voor het ge bouw van het uiterst rechtse blad „Estia" in Athene een zelfge maakte bom ontploft, Er sneu velden ruiten, Club in Washington een vredes plan van zes punten ontvouwd, dat ook door president Nasser van Egypte wordt onderschreven. Het plan is geheel gebaseerd op de resolutie van de veilig heidsraad van 22 november 1967 over het midden-oosten: Alle oorlogshandelingen moe ten worden gestaakt. De soevereiniteit, de territo riale onschendbaarheid en de politieke onafhankelijkheid van alle landen in het mid den-oosten moet erkend en geëerbiedigd worden. Alle landen in het gebied moe ten recht hebben op een be staan zonder dreigingen en oorlogshandelingen, binnen veilige en erkende grenzen. Alle staten moet de vrije scheepvaart door het Süez- kanaal en de golf van Akaba worden gegarandeerd. Ter garandering van de terri toriale onschendbaarheid van alle landen in het midden oosten zouden gedemilitari seerde zones kunnen worden ingesteld. Er moet een rechtvaardige op lossing worden gevonden voor het Palestijnse vluchtelingen probleem. Israël moet van zijn kant alle gebieden opgeven die het sinds de juni-oorlog van 1967 bezet. Hoessein liet niet uitkomen of de Arabische landen volgens hem terugtrekking van de Israëlische troepen als voorwaarde vooraf moeten eisen. Israël staat op het standpunt dat het de strategisch belangrijke posities in de bezette gebieden niet kan opgeven zolang geen internationaal erkende vredesregeling is bereikt. In de toespraak tot de National Press Club nam Hoessein ook uitdrukkelijk afstand van de ra- ketaanval op de Israëlische ha venstad Eilat aan de golf van Akaba, door Arabische verzets strijders. Volgens Hoessein zijn de „enkelingen" die aan de aktie hebben deelgenomen door de Jordaanse strijdkrachten ge arresteerd, die daarmee voortzet ting van de beschieting van Eilat voorkwamen. De verklaring van de koning was volledig in tegen spraak met de lezing die in de Jordaanse hoofdstad Amman over het incident is gegeven, n.l. dat de raketaanval op Eilat was uitgevoerd nadat Israëlische vliegtuigen de dichtbijgelegen Jordaanse havenstad Akaba had den gebombardeerd. Israëlische politici in Jeruzalem hebben vrijdag gezegd dat het pro gramma van zes punten, dat ko ning Hoessein donderdag in de nationale persclub in Washington heeft uiteengezet, niets nieuws be vat. Het programma eist opnieuw terugtrekking van Israël op de posities van 4 juni 1967 en1 dat aanvaardt Israël niet omdat de Arabieren in feite willen dat naar de grenzen van 1947 wordt terug gekeerd, zeiden zij. Israël wil vrede op basis van de negen punten die zijn minister van buitenlandse zaken, Abba Ebati, vorig jaar 8 oktober in zijn rede tot de V.N. heeft uiteengezet. Oplossing van de crisis kan niet in een persclub gevonden worden, aldus de politici. Ongeveer 300 studenten heb ben donderdag een laboratorium van de Stanford-universiteit in Californië bezet om te protes teren tegen de onderzoekingen op het gebied van chemische en bio logische oorlogvoering die daar ten behoeve van het ministerie van defensie worden verricht. Zij zeggen er te willen blijven tot dit werk, dat zij onmenselijk noemen, wordt gestaakt. De acteur Roger Moore, be kend geworden door zijn rol van „The Saint" in een televisieserie, is vrijdag in het huwelijk getre den met de in Italië geboren filmster Luisa Mattioli. De poli tie moest een menigte van 600 roepende bewonderaarsters in bedwang houden. De 40-jarige Moore en zijn 30-jarige bruid brengen de wittebroodsweken in Cannes door. Moore is eerder geweest met de zangeres Doro thy Squires (49), van wia hij fe «êaÉStóSR* VEEL WIND Een depressie ten westen van Schotland verplaatst zich oost waarts naar de Noordzee. Bij de Azoren bevindt zich een hoge- drukgebied. Tussen beide syste men in staat een krachtige weste lijke luchtstroming. Een bij de depressie behorend fronten systeem trekt vandaag over °ns land naar Duitsland. De wind zal daarbij aanwakkeren tot hard of stormachtig en waaien uit rich tingen tussen zuidwest en west. Achter het front zal koude onsta biele lucht aangevoerd worden waarin naast opklaringen ook enkele regen- of hagelbuien voor komen. De middagtemperaturen zullen in het algemeen lagere waarden bereiken dan vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel wind Veel bewolking met af en toe regen, maar later van het westen uit ook enkele opklaringen. Ma tige tot krachtige, aan de kust harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. In het algemeen iets lagere middagtemperaturen. ZATERDAG 12 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.44 11.20 11.54 12.03 n.m. 11.21 11.57 12.31 12.40 ZONDAG 13 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.54 0.30 1.04 1.13 n.m. 11.54 0.35 1.04 1.13 MAANDAG 14 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.17 0.53 1.27 1.36 n.m. 12.43 1.19 1.53 2.05 ZON MAAN OP onder op onder apr. 12 5.51 19.32 4.41 14.22 13 5.48 19.34 4.54 15.45 14 5.46 19.36 5.05 17.03 13 &44 «m ,iaaa

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1