i&p M Krachtig blijven om vrede te houden Fa Stoffels-Risseeuw Drukkerij Van de Sande Het voordeligste wasmiddel van Nederland nu nóg voordeliger ontdek hoeveel dat u scheelt! Dezaterda g-aanbieding van de fijne banketbakker DE NIEUWSTE ZIGZAG NAAIMACHINES 248,- •I Haal al uw moderne wasmiddelen in de Hema en Vrijdag 11 april 1969 DE VRIJE ZFETTW 5 4 Cake slagroompunten samen voor 1,85 1-persoonsslaatjes BANKETBAKKERIJ jp I Thans leverbaar Noordstraai Terneuzen VRAAG UW LEVERANCIER DE GEZELLIGE SPAARFOLDER Haal het moderne wasmiddel dat het beste bij uw was machine past. Dat volmaakt wit wast en vlekkeloos schoon. En betaal minder, véél minder dan u dacht omdat de Hema al zijn moderne wasmiddelen onder eigen merk presenteert. Kies HEMAX synthetisch voorde gewone wasmachine. Kies HEMAX-o-matic voor uw moderne wasautomaat. vulling frambozen-bessen moes Tracteer U zelf eens met een van onze heerlijke HUZAREN, CRAB en ZALM Noord.tr. «0 TERNEUZEN Wanneer het niet zo diep tragisch en hopeloos was voor het naar nationale en politieke vrijheid snakkende volk van Tsjecho-Slowakij e, zou men de Russische politieke druk-embeheersing van dit land als een belachelijk fiasco van een politiek idee kunnen bestempelen. Belachelijk in zijn verwording van idealistische gedachte van gelijkheid en verheffing van het werkende volk naar een zuiver im perialistische machtsuitoefening en onderdrukking. Een volkomen onderdrukken van menselijk denken en van nationale en individuele gevoelens terwille van de ver meende veiligheidsidee van een op macht beluste staat. Het democratisch bestel van het westen moge dan zijn fouten hebben, ook een grote mogendheid (Amerika) als de machtige leider ervan erkennen, het is toch ondenk baar dat dit Amerika een zijner westerse bondgenoten onder een dergelijke politieke en militaire druk zou dur ven zetten als de Sowjet-Unie zich veroorlooft tegenover zijn satellieten. Het zich van de N.A.V.O. distanciërende Frankrijk kon dat zonder meer doen, het mocht de Amerikanen de deur wijzen, het leidde natuurlijk niet tot militaire druk op dit land, laat staan enigerlei bezetting. In de verhouding tus sen communistische staten blijkt die nationale vrijheid onmogelijk. Die staten blijken altijd ondergeschikt te moe ten blijven aan de militair en in dit geval ook politiek leidende staat, die geen afdwaling van de leer, geen eigen vrijheidsidee kan gedogen. En dat niet óm die leer, doch uitsluitend uit eigen belang. In dit licht gezien is het onbegrijpelijk dat toch ook in ons zo vrijheidslievend volk er nog altijd elementen zijn, die geheel Europa gevangen zouden willen zien in een bondgenootschap, althans een vriendschapsverdrag met de U.S.S.R. „Lief zijn voor Moskou" zeggen deze mensen, dat moet tot ontspanning in de wereld leiden en kan de bewapening doen verminderen. Maar dan dienen we natuurlijk óók de Russische po litieke- en machtideëen te aanvaarden, de Sowjet-Unie als onze leider in Europa, en alle nationale vrijheidsgevoe- lens te laten varen. Wij weten nu immers precies hoe moedertje Rusland de „vriendschap" tegenover andere staten en bondgenoten opvat. Dan zal bet ook ons door zijn militaire kracht dwingen alléén te handelen voor Ruslands voordeel en veiligheid". En wagen we ons op standig hoe gauw zou zich dit ook hier niet voordoen dan zouden ook hier of in welk ander Europees land ook, Russische trepen „oefeningen" komen houden, de natio nale gevoelens komen reguleren en censuur Instellen. Met al dat zacht en lief zijn, dat erkennen van een D.D.R., dat willen uittreden uit of opheffen van de N.A.V.O., dat willen ontwapenen e.d., spelen we wel Rus land maar niet de vrede in de wereld in de kaart. Met een verenigd Russisch Europa zijn we sneller op weg naar de volgende grote wereldoorlog, want die wacht slechts op de onevenwichtigheid in militaire kracht tussen de grote blokken. Politiek bedrijven gaat nu eenmaal niet uit van ethische begrippen van vriendschap, laat staan van vrijheid voor iedereen, het gaat uitsluitend om de macht, zeker in in ternationaal opzicht. De machtstreven is nimmer gevoelig voor vriendschap, hoogstens zo lang dit meehelpt de kracht en dus de macht te verhogen, anders wordt die vriendschap zonder scrupules opgeofferd aart de hogere doeleinden van meer macht. De geschiedenis is vol van deze lessen. In de politieke praktijk betekent alleen het zuiver reële iets en dat is kracht tegenover kracht, of anders onderwerping. Er zijn er helaas die ook dat willen. De N.A.V.O. bestaat dezer dagen twintig jaar. Men be zint zich op verandering van zijn doelstellingen. Men meent dat er, naast het defensieve, vooral ook een streven naar samenwerking met de Sowjet-Unie van moet uit gaan. Als men dan maar niet vergeet, dat die samenwer king alléén mogelijk zal zijn wanneer men van gelijke militaire kracht blijft. Slechts vanuit die situatie laat een dominerende macht zich benaderen tot enigerlei samen werking. Niet omdat deze naar wereldheerschappij ha kende staat die vriendschap in de eerste plaats ambieert tenzij om zich mede daardoor beter teweer te kunnen stellen tegen een derde macht! doch dan uitsluitend uit nood geboren, omdat door de kracht van de tegen stander dwang noch oorlog mogelijk is, Kohier NOORDSTRAAT 74 TERNEUZEN TEL. 01150—2595 tl Een model uit de collectie van de Amsterdamse couturier Dick Holthaus: een imitatie-slagenleren vest, gedragen over een jersey-broekpak. De prijzen zijn resp. 109 en /189. 3A H?» nu i

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5