Uilkering aan invalide kinderen die thuis wonen DE RODE BURCHT VAN IPHANGA NEDERLANDERS LIJDEN AAN TE HOGE BLOEDDRUK 80 procent van woning-nieuwbouw in 1968 centraal verwarmd Vanaf 18e jaar mogelijkheid voor aanvraag de vrite zeeuw Prijdag 11 april 1969 Geen verhaal op ouders Ook biïzondere uitkering Wachttijd VERZENDING ZEEPOST BOULENTIJD BEGONNEN Ontevreden belastingbetalers maken dossiers buit Flinke toename van installateurs Jongetje verdronken BADBANK Het staat wel vast dat in een groot aantal Nederlandse gezin nen een gehandicapt kind aan wezig is. Het is eveneens zeker dat zulk een kind voor zijn ouders ook in financieel opzicht vaak een bron van ernstige zorg is. Is het kind klein, dan loopt het allemaal nog wel los, maar zodra het kind ouder wordt beginnen de moei lijkheden. Het kind is dan een jonge man of vrouw geworden. Hij krijgt meer verlangens en het vervullen van die verlangens kost geld. Vroeger trachtten de ouders voor zo'n kind een kapitaaltje te sparen, maar het spreekt vanzelf dat dit alleen in de beter-ge- situeerde gezinnen lukte. Minder kapitaalkrachtige ouders konden hun gehandicapte kind, dat toch al zoveel moest missen, niet dat gene geven, waar het als mens toch recht op had. In deze leemte is nu gelukkig voorzien door de rijksgroepsregeling voor minder- validen waarin ook bepalingen zijn opgenomen die betrekking hebben op invalide thuisinwo nende kinderen. Het is altijd weer frappant om te constateren hoe weinig de doorsnee-burger op de hoogte is met de rechten, die met name de algemene bijstandswet hun kan verschaffen. Er zijn ouders, die een invalide kind van ouder dan achttien jaar in huis hebben en die nog nooit op de gedachte zijn gekomen dat dit kind wellicht recht op een uit kering zou kunnen hebben. Een uitkering die bovendien nog vol komen onafhankelijk is van het inkomen van de ouders. Toch be staat dat recht op uitkering er sedert de groepsregeling voor minder-validen kracht van wet heeft gekregen. In deze rijks groepsregeling zijn ook bepalin gen opgenomen, die betrekking hebben op invalide thuis-in- wonende kinderen van 18 jaar en ouder. Volgens deze bepalingen kun nen thuis-inwonende invalide kinderen van 18 t/m 20 jaar in aanmerking komen voor een uit kering van 40,per week. Kin deren boven de 21 kunnen 60, per week ontvangen. Deze bedra gen worden verhoogd met de pre mie van het ziekenfonds. Deze uitkeringen zijn dus volkomen onafhankelijk van het inkomen van de ouders. Of de vader nu 30.000,of 9.000,per jaar verdient, zi.in inwonende invalide kind van 18 jaar of ouder heeft in principe recht op deze uitke ring. Een en ander houdt in, dat op de ouders geen verhaal kan wor den toegepast, ongeacht of het 'n 18-, 20-jarig dan wel een meer derjarig kind betreft. Wel dient er rekening mee te worden ge houden dat de ouders bij toeken ning van een uitkering aan het kind niet langer geacht worden dat kind grotendeels te onder houden. Dat impliceert dat zij geen dubbele kinderbijslag tot 't 27ste levensjaar voor het desbe treffende kind zullen ontvangen. Wel blijft het recht °P enkele kinderbijslag bestaan. Het uitkeringsbedrag wordt regelmatig herzien voorzover de procentuele ontwikkeling of de te verwachten procentuele ontwik keling van het indexcijfer van de lonen tezamen met die van het prijsindexcijfer van het levens onderhoud daartoe aanleiding geeft. Er bestaat bovendien de moge lijkheid in aanmerking te komen voor een „bijzondere uitkering". De bijzondere uitkering kan strekken ter dekking van uit gaven voor voorzieningen die noodzakelijk zijn in verban^ met de aard van de invaliditeit of welke strekken tot verbetering van de levensomstandigheden. De uitkering wordt slechts ver leend indien de voorziening de handhaving van de minder valide in zijn maatschappelijk milieu bevordert of strekt tot verminde ring van de maatschappelijke ge volgen van de invaliditeit. Het is niet doenlijk een opsomming te geven van alles wat onder deze bepalingen begrepen kan wor den. Afhankelijk van de behoefte zal de een in aanmerking komen voor een invalidewagen, een tweede voor een schrijfmachine, een derde voor een aangepaste stoel enz. enz. Ook deze bijzon dere uitkeringen ten behoeve van invalide inwonende kinderen kunnen niet op de ouders worden verhaald! Niet in alle gevallen kunnen invalide thuis-inwonende kinde ren voor de bovengenoemde uit kering in aanmerking komen. Wanneer het persoonlijk bezit van het kind (bijv. spaargeld) groter is dan 3600,dan moet eerst een wachttijd worden door gemaakt, alvorens het voor de uitkering in aanmerking komt. Maar bij de vaststelling van de wachttijd wordt in acht genomen dat deze niet mag leiden tot de noodzaak van te gelde maken van vermogensbestanddelen, voor zover dit voor de betrokkene een klaarblijkelijke hardheid zou be tekenen. Het kan ook zijn, dat een in valide, thuis-inwonend kind ar beid verricht of een uitkering ge niet krachtens de ziektewet, de werkloosheidswet of de wet werkloosheidsvoorziening. Op de vaste uitkering wordt dan "h deel van de netto-inkomsten uit of in verband met arbeid of be drijf van de minder valide, na af trek van de verwervingskosten, alsmede Vs deel van de uitkering ingevolge een van de drie boven genoemde sociale wetten, in min dering gebracht. Rest nog te vermelden dat in de rijksgroepsregeling voor minder validen een vakantietoeslag van 6 is opgenomen. Miljoenen mensen in Nederland lijden aan hoge bloeddruk. Een particulier onderzoek van een huisarts heeft zelfs aangetoond, dat vijftig procent van zijn patiën ten een hoge bloeddruk heeft. In verreweg de meeste gevallen ongeveer 85 a 90 procent is de oorzaak psychisch. Daarom heeft de psychosomatische behandeling de laatste jaren een belangrijke plaats ingenomen. Dit vertelde donderdagmorgen de Amsterdamse psychiater, dr. H. Musaph, aan het begin van het driedaagse internationale sympo sium, dat door de Nederlandse sociëteit voor psychosomatisch onderzoek in de hoofdstad wordt gehouden. Een honderdtal artsen en psy chologen uit Nederland en enkele andere Europese landen en zelfs uit Amerika en Rusland, zijn giste- De Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft zich in een brief over de gevolgen van in dustrialisatie voor de leefbaar heid van ons land gericht tot de ministers van sociale zaken en volksgezondheid; van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, van economische zaken en van justitie. Wij menen te uwer kennis te moeten brengen, aldus deze brief, dat wij de ongerustheid die ter zake telkens weer bij onze leden blijkt te bestaan, delen, hoezeer wij ook door drongen zijn van de grote eco nomische belangen, die op het spel staan. Naar onze overtui ging zijn de thans vigerende regelingen niet voldoende aan gepast aan de snelle ontwikke lingen die zich voordoen in de industriële techniek. Dit geldt in het bijzonder wel voor de chemische industrie. Daarbij gaan onze gedachten niet al leen uit naar de mogelijke ver vuiling van lucht en water, die het leefmilieu onherstelbaar kan schaden. Ook de risico's die de veiligheid van omwonenden bedreigen en de gevaren ver bonden aan het transport van giftige, brandbare en explo sieve stoffen vervullen ons met zorg, temeer indien het trans port geregeld voert door dicht bevolkte gebieden. Een stringenter toezicht ter be teugeling van risico's lijkt ons daartoe noodzakelijk. Zo is naar onze mening de pro cedure van de hinderwet niet meer passend in deze tijd om dat deze de bevoegdheid tot beslissen over vestiging van bedrijven op een bepaald ter rein legt in handen van het ge meentebestuur, hoewel de be zwaren tegen de vestiging geenszins beperkt hoeven te blijven tot het grondgebied en de inwoners van de betrokken gemeente. Ook de artikelen 3 en 4 van de hinderwet geven een gerede aanleiding tot ongerustheid omdat economische motieven de doorslag kunnen geven bij beslissing ten aanzien van de vestiging. Het zal vrijwel onmogelijk zijn, zo vervolgt het schrijven, later terug te komen op verleende vergunningen voor vestiging; slechts preventieve regelingen kunnen effekt sorteren. Daarom zouden wij er bij u op willen aandringen de grootst mogelijke spoed te betrachten met het tot stand brengen van een totaal van regelingen dat betere waarborgen schept voor de veiligheid en de gezondheid van onze bevolking en voor het behoud van een aantrekkelijk leefmilieu, waarbij ook het as- pekt van de naleving der rege lingen voldoende aandacht dient te krijgen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms. „Cap San Augustin" 14-4 Australië: ms. „Arcadia" 16-4 Brazilië: ms. „Cap San Augustin" 14-4 Chili: ms. „Ganymedes" 15-4 Indonesië: ms. „Talthybius" 16-4 Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms. „A. Saefkow" 17-4 Ned. Antillen: ms. „Neptunus" 15-4 Nieuw-Zeeland: ms. „Cap San Marco" 14-4 Suriname: ms. „Oranje Nassau" 16-4 Verenigde Staten van Amerika: ms. „Elbe Express" 14-4 ms. „Atlantic Saga" 17-4 Zuid-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ss. „Overijssel" 16-4 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakket ten geven de postkantoren. ren in het Zwammerdaminstituut van de universiteit van Amster dam bijeengekomen om met elkaar van gedachten te wisselen over de oorzaken van de essentiële hoge bloeddruk, de gevolgen er van en de uit te voeren therapie. Onder essentiële hogebloeddruk wordt verstaan die vorm van hoge tensie, waarvan de oorzaak op het psy chische vlak gezocht moet worden. In vele gevallen komen hart- en vaatziekten uit een te hoge bloed druk voort. Daarom is het onder ling contact van artsen en psycho logen volgens de heer Musaph uitermate belangrijk voor de be handeling van dit soort patiënten. In zijn openingswoord zei de heer Musaph, die voorzitter is van de sociëteit voor psychosomatisch onderzoek, dat de studie van de hoge bloeddruk de laatste jaren een sterke stimulans heeft gekre gen doofde ontwikkeling in de ruimtevaart. Door de frequente medische controle bij de ruimte vaarders is een enorme techniek ortwikkeld in het registreren van de lichaamstemperatuur, de bloed druk en andere lichaamsfuncties. De Amerikanen zijn zelfs zo ver dat wanneer dit jaar een van de ruimtevaarders een eerste stap op de maanbodem zet het medisch team op aarde onmiddellijk de ver anderingen in zijn bloeddruk kan meten", aldus de Amsterdamse psychiater. Het symposium wordt zaterdag a.s. afgesloten met een discussie, die wordt geleid door dr. J. J. Groen uit Leiden. Bij gunstig weer zullen in het komende weekeinde naast de volop bloeiende paarse, gele en witte crocussen ook de thans overal uitlopende vroege narcis sen in volle bloei komen. Dit be tekent, zo meldt de prov. V.V.V. van Zuid-Holland, dat de bollen- tjjd weer is begonnen. Ook op de Keukenhof begint de bloei van crocussen en narcis sen goed door te zetten. Zelfs in de hyacinten begint al leven te komen. A'DAM: Een Amsterdamse auto- firma heeft in samenwerking met de verkeerspolitie op het terrein van het Olympisch stadion een autorijschool geïnstalleerd waar jeugdige Amsterdammertjes tot 18 jaar kunnen „lessen". Na een korte theoretische les volgt dan onder het toeziend oog van een agent de les achter het stuur van de echte auto. Ongeveer 400 vertoornde „con- tribuabelen" hebben woensdag hun woede over de hoge belastin gen gekoeld door het kantoor van de inspectie der directe belastin gen in La Tour-du Pins, in het Franse department ïsère, binnen te dringen en de dossiers uit de ramen op straat te smijten. An deren maakten zich vervolgens met de mappen uit de voeten. Een comité dat zegt de belangen van de belastingbetalers in La Tour- du-Pins te verdedigen, heeft later een ultimatum gesteld, waarin wordt gezegd dat de dossiers in de Isère zullen worden geworpen als zijn eisen niet vóór 16 april worden ingewilligd. Over terug gave van de stukken valt te on derhandelen. Het comité wil fis cale verbeteringen voor de mid denstand in deze plaats. De belastingdienst heeft een aanklacht tegen het comité inge diend. In ongeveer tien jaar tijd is de totale jaaromzet in de bran ches centrale verwarming en luchtbehandeling vervijfvoudigd en toegenomen tot ruim 700 mil joen gulden in 1967. Het is merkwaardig dat ondanks alle toepassingen in de utiliteits bouw en voor de industriële bouw toch vooral de verwarming van de normale woning de aan dacht blijft vragen. Dit heeft donderdagmorgen in Utrecht, tijdens de openingsbij eenkomst van bouw- en verwrr- mingsbeuTs 1969, de heer R. A. Sdhmidt, voorzitter van de coör dinatie-commissie centrale ver warmingsbranche gezegd. De opmars van de centrale ver warming in de volkswoning is bijzonder spectaculair. In 1947 was Nederland op dat terrein nog een onderontwikkeld gebied, waarin slechts drie pro cent van alle woningen uiter aard de meest luxueuze cen traal verwarmd waren. In 1968 was dit percentage gestegen tot achttien, overigens nog een vrij laag percentage vergeleken met de Nederland omringende lan den, zo zei de heer Schmidt. Van de nieuwbouw-woningwetwonin- gen werden echter in 1968 rond 80 procent van een centrale ver warmingsinstallatie voorzien. De uitbreiding van de centrale aantal bedrijfsgenoten sterk doen toenemen, in 1947 bedroeg het verwarmingsbranche heeft het aantal leveranciers van ketel 1 en radiatoren ongeveer vijftien. Het aantal is in 1968 gestegen tot ongeveer 65. Het aantal c.v.- installateurs is in die periode van 500 tot bijna 2000 toegeno men. „De toepassing van het aard gas heeft een grote schare - van installateurs doen ontstaan, die hetzij slechts vergunning hebben voor kleine installateurs (tot 30.000 kcal/h), hetzij zonder ver gunning, d.w.z. in strijd met de voorschriften, hun bedrijf uit oefenen. Een herziening van het vestigingsbesluit is reeds lang in voorbereiding en het is dan ook meer dan tijd dat in dit opzicht een duidelijke regeling tot stand komt", aldus de heer Schmidt. De heer Schmidt stelde dat de leveranciers van ketels, bran ders, luohtverwarmers, regel- en beveiligingsapparaten voor de overgang van kolen en olie op aardgas tot op heden weinig interessante kanten heeft gehad, omdat de grote kosten aan in vesteringen en onderzoek door de bedrijven daar tegenover 4) Hoe dichter het drietal de burcht naderde, des te sterker werd het gevoel van onbehage lijkheid. dat zich van hen mees ter maakte. „Het lijkt wel, of dat dings uit gestorven is!" bromde Iklas. „Er is geen sterveling op de wallen of de toren te zien!" Stapvoets reden ze over de valbrug. Het holle gestamp van de paardehoe- ven en het gehuil van de wind waren de enige geluiden. Verder heerste in en om de burcht een doodse stilte. Aram sprong van zijn paard en bonsde met zijn vuist op de zware houten poort deur. Er gebeurde niets. Ook niet, toen hij zijn handen aan z'n mond zette en een langgerekt „hallo!" deed horen. „Wat nu?" wendde Aram zich to de anderen, die ook waren af gestegen. „Laat ons verder gaan," zei Iklas. „Het staat mij niets aan, hier, en er zal allicht een hoeve in de buurt zijn!" Doch hij had de woorden nauwelijks gezegd, toen de houten deuren langzaam open zwaaiden, zonder dat zij echter iemand zagen. Het 9-jarige jongetje Corrie Korpel uit Rotterdam, die werd verpleegd in een epileptisch cen trum in de Haarlemmermeer, is in een vaart in het wandelpark Groenendaal in Heemstede door verdrinking om het leven geko men. Het jongetje dat met andere patiënten een uitstapje naar het wandelpark maakte, werd 's mid dags om vijf uur vermist. Na speuringen leverden aanvankelijk niets op. Woensdagmorgen toen het zoeken met behulp van 70 militairen werd voortgezet, vond men het lichaam van het kind. stonden. Hierbij komt nog dat door het grote aantal leveran ciers dat zich op een en het zelfde artikel heeft geworpen, de concurrentie is verscherpt en de prijzen dientengevolge onder voortdurende druk staan". Volgens de heer Schmidt meent het bedrijfsleven en volkomen terecht dat zijn aandeel bij de voorbereiding, de ontwikkeling, toepassing, plaatsing en onder houd van gasgestookte installa ties zo groot is, dat het bedrijfs leven en de gaswereld als ge lijkwaardige partners aan alle overleg dienen deel te nemen. Tot op heden nemen de gas- leverende instanties bij het op stellen van keuringseisen en dergelijke een centrale plaats in. De louter adviserende" taak die het bedrijfsleven is "toebedeeld zit hem bijzonder dwars, aldus de heer Schmidt. Op de bouw- en verwarmings- beurs in Utrecht is een „bad- bank" te zien, een zitmeubel met ingebouwd bad. Als men de met schuimrubber en afwasbare kunststof beklede leuning weg en de zitting opklapt, komt er een „volwassen" bad, compleet met mengkraan, douchegarni tuur en zeepbakje te voorschijn. De boiler is verborgen in een bijzetkastje naast de bank. Een ideale vondst voor kleinbehuis- den. De vraag is natuurlijk al leen of men nu in de woonka mer moet baden of de badkamer moet zitten Wie niet graag „op" bad zit, kan bij dezelfde firma terecht voor een bad in een staande kast. Het bad staat er rechtop in en kan naar voren worden geklapt. De boiler hangt erbo ven, aan de achterwand van de kast. ENGELAND: Het Engelse proto type van de supersonische Con corde, de Concorde-002, heeft woensdag een succesvolle proef vlucht van 21 minuten gemaakt. Het was de eerste keer dat deze Engelse Concorde het luchtruim koos. Op de foto het gigantische vliegtuig tijdens de landing.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 4