Russen nu evenveel intercontinentale raketten Rust hersteld in Battipagiia Al Ahram vernacht grote Israëlische vergeldingsactie HET WEER Nieuw artillerieduel Nederlandse B.T.W. -zorgen een „rood licht" voor België aan Suezkanaal f 8,— per kwartaal; per maand 2.70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJDAG 11 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5961 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Teraeuze® HET KOMENDE FRANSE REFERENDUM Onrust aan Harvard- universiteit Oostduitse vluchteling neergeschoten Westduitse majoor vermist Toestand in Pakistan nog niet normaal Sowjet-Unie verwerpt Amerikaans atoomcontrole- voorstel Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Maarschalk Zjoekof had een beroerte HET BESLUIT VAN JARRRNG Frankering bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sanda Redactie, en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150>—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme? fot 10 uur voormiddag. Uit een opiniepeiling is geble ken dat 52 procent van de Fran se bevolking nog niet weet hoe zij zal stemmen bij het komende referendum. Het onderzoek is verricht tussen 1 en 7 april door het Franse instituut voor opinie onderzoek, de resultaten zijn donderdag in „France Soir" ge publiceerd. Een kwart van de ondervraag den zal „ja" stemmen, 23 procent „neen", 31 procent weet nog niet of zij wel of niet zullen gaan stemmen en 21 procent wilde zich niet uitspreken. Van de ondervraagden had voorts 27 pet „helemaal geen be langstelling" en interesseerde 45 pet zich „een beetje" voor het referendum. Tenslotte bleek dat 34 pet niet tevreden is met De Gaulle als president, 54 pet was dit wel en 12 pet wilde niet ant woorden. Ongeveer 400 politiemannen hebben donderdagochtend uit een gebouw van de Harvard- universiteit in Cambridge stu denten verwijderd die eisten dat een militair opleidingsprograiw ma zou worden stopgezet. Med dan 200 betogers werden na een gevecht van 20 minuten gearres teerd en in politiewagens weg gevoerd. Het gebouw werd woensdag middag door de studenten bezet. De universiteit werd dezelfde avond gesloten om geweld pleging te voorkomen. De stu denten die in het gebouw bleven werden gewaarschuwd dat zij als misdadigers zouden worden be schouwd. Op verzoek van de president van de universiteit greep de politie in. Oostduitse grenswachters heb ben donderdag een vluchteling die door het prikkeldraad naar de Amerikasnw sektor in West- Berlijn wilde komen met machi negeweren neergeschoten, heeft de Westberlijnse politie meege deeld. De vluchteling viel neer en werd achter een muur ge sleept, waar hij 25 minuten roer loos lag voordat hij door een zie kenauto werd weggehaald. Volgens het Egyptische dagblad „Al Ahram" zijn de Israëlische strijdkrachten van plan een be langrijke vergeldingsactie te on dernemen voor de zware verliezen die zij dinsdag hebben geleden in de aanval van de guerrillabeweging „AI Fatah" op Eilat en in het ar- til'eriednel langs het Su°zkanaal. De Egyptische striidkrachten langs het kanaal zijn volgens „Al Ahram" in staat van „maximale paraatheid" gebracht. Ruim duizend politie-agenten hebben woensdagavond de orde hersteld in het Zuiditaliaanse stadje Battipagiia, nadat eerder op de dag bij felle botsingen zeker twee mensen waren gedood en meer dan 150 waren gewond. Betogers die protesteerden tegen de sluiting van een tabaks fabriek van de staat, waren slaags geraakt met de politie en hadden vele politie-auto's en openbare gebouwen, waaronder het stad huis, het politiebureau en het station in brand gestoken. In de loop van de avond trok de politiemacht zich terug op het plaatsje Pontecagano, 10 km ten noorden van Battipagiia. Toen zij enige tijd later naar de stad te rugkeerde, bleken de meeste van de naar schatting 4.000 tot 5.000 betogers naar huis te zijn terug gekeerd. De Italiaanse regering heeft de bevolking van de stad verzekerd dat maatregelen zullen worden getroffen ter verbetering van de economische toestand in het ge bied. Sluiting van de tabaksfabriek zal lijden tot het ontslag van de 600 werknemers. In het gebied is de werkloosheid reeds zeer hoog. MONTREALKoningin Juliana zit met prinses Christina in het restaurant van het conservato rium, waar de laatste dit jaar in tern is en de lessen volgt. Konin gin Juliana is in Canada voor een TWEE DODEN De politie heeft meegedeeld dat omgekomen zijn een 26-jarige lerares, die een kogel in de borst kreeg toen zij vanaf een balkon een verwoed straatgevecht gade sloeg, en een jongen van 19, die in het hoofd werd getroffen. De politie ontkent dat zij geschoten heeft. Wel heeft zij traangas ge bruikt. Er gaan geruchten dat er nog twee doden zijn gevallen, onder wie een jongetje van acht jaar. Een vrouw ligt in kritieke toestand in een ziekenhuis. De betogingen waren begonnen met de versperring van wegen en spoorlijnen, en liepen uit op een waar oproer toen de politie in greep. In eerste instantie namen circa tweeduizend mensen aan de demonstratie deel, die ook ge richt was tegen de slechte econo mische situatie in het algemeen in dit gebied. Ze blokkeerden de I hoofdwegen in en om het in de j buurt van Aslerno gelegen stadje ivan 25.000 inwoners met omge- Op de foto: Arbeiders bestormen een politiecordon. worpen autobussen en andere voertuigen, en gingen op de spoorrails zitten, waardoor het hele verkeer tot stilstand kwam. De spoorlijnen werden ook met meubilair uit het stationsgebouw versperd. Toen politieversterkin- gen uit Salerno en Napels arri veerden braken bloedige gevech ten uit. De betogers bekogelden de politie mét een regen van stenen en weerden zich ook met schoffels en ander gereedschap. Ze gooiden honderden ruiten in en staken zeker tien politiewa gens in brand. Op een gegeven moment moesten politiemannen het hoofdbureau binnenvluchten voor de ziedende menigte, die daarop een belegering begon. Het waren de ergste onlusten van deze aard in Italië sinds tien jaar. v Volgens de politie zijn 90 poli tiemannen en 60 betogers gewond geraakt en in totaal 20 voertuigen vernield. Circa 200 andere wa gens zijn zwaar beschadigd. WEER BETOGING Donderdagochtend is in Batti pagiia opnieuw een betoging ge houden. In de nacht was het slechts enkele uren rustig ge weest. Op het volksplein kwamen vroeg in de ochtend opnieuw eni ge honderden mensen bijeen, die schreeuwend eisten dat de politie zou weggaan. De christen-demo- Majoor Hans-Joachim Kruse, instrukteur aan de school voor legerofficieren in Hamburg, wordt sinds een week vermist. Op 3 april heeft hij een dag verlof gevraagd om enkele dringende persoonlijke zaken af te hande- jlen. Sindsdien is niets meer van hem vernomen, zo deelt het mi nisterie van defensie in Bonn mee. De justitie stelt een onder zoek in en ook de militaire vei- ligheidsdienst, want Kruse had als instrukteur voor taktiek toe gang tot militaire geheimen. cratische burgemeester Vicinan- za trachtte vergeefs nieuwe on rust te voorkomen. Tegen negen uur trokken de betogers naar het station, waar sterke politie-een- heden zijn samengetrokken. Daar werden opneuw twee versperrin gen opgericht, een op de weg van Napels naar Reggio de Calabria, de ander voor het politiebureau. In het stadje zijn nu meer dan 2.000 politiemannen en carabi nieri. Een Amerikaanse en twee Ita liaanse persfotografen werden afgeranseld en hun toestellen werden vertrapt. President Jahja Chan van Paki stan heeft donderdag gezegd dat het nog enige tijd ?al duren voor dat de toestand in het land weer normaal is. Het land moet eerst weer normaal door de functiona rissen worden bestuurd voordat de macht aan door het volk gekozen vertegenwoordigers kan worden overgedragen. De maatregelen die nu genomen zijn „voeren ons in de goede richting, dat wil zeggen naar de verkiezing van volksver tegenwoordigers. Deze zullen het aldus de generaal. Hij stelde met land een grondwet moeten geven", voldoening vast dat wet en orde in het land snel zijn hersteld. De Sowjet-Unie heeft donder dag bij monde van Rosjsjin, on derhandelaar bij de ontwape ningsconferentie in Genève, het deze week door de V. S. inge diende voorstel tot internatio nale controle op de vervaardi ging van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden ver worpen. Dit voorstel draagt niet bij tot vermindering van de be staande voorraden atoomwapens en is in hoofdzaak ingegeven door de overproduktie van splijtbaar materiaal voor militair gebruik in de V. S., zei hij. Wolkenvelden Een zone van hogedrukgebie- den strekt zich uit van het zeege bied tussen de Azoren en Portu gal over de Alpen naar Zuid-Rus land. Op de noordflank hiervan staat een westelijke stroming waarmee oceaanstoringen naar West-Europa koersen. Een ervan trok donderdag naar ons land en bracht op de meeste plaatsen re gen, plaatselijk werd 1 a 2 mili- meter afgetapt. Ook vandaag zal het weer in ons land onder in vloed staan van eerdergenoemde storing. De aangevoerde lucht is vrij vochtig zodat er op veel be wolking gerekend moet worden, maar er zal ook hier en daar zon zijn. Op de oceaan is een volgen de storing, welke eveneens naar het vasteland koerst. Op de nade- ZON MAAN op onder op onder apr. 11 5.53 19.31 4.24 12.55 12 5.51 19.32 4.41 14.22 13 5.48 19.34 4.54 15.45 14 5.46 19.36 5.05 17.06 15 5.44 19.37 5.15 18.25 ring hiervan zal de wind geleide lijk krimpen naar zuidwest en overwegend matig zijn. Als ge volg van de aanvoer van oceani sche lucht zullen de temperatu ren in ons land in het algemeen lager zijn dan donderdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Veel bewolking Veel bewolking en op de mees te plaatsen droog weer, maar ook enkele zonnige perioden. Over wegend matige wind tussen west en zuidwest en lagere middag- temperaturen. VRIJDAG 11 APRIL Breskena Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.15 9.51 10.25 10.34 n.m. 9.58 10.34 11.08 11.17 ZATERDAG 12 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m, 10.44 11.21 11.20 11.57 11.54 12.31 12.03 12.40 De Sowjet-Unie heeft de Ver. Staten ingehaald op het gebied van de intercontinentale ballistische raketten en het ziet er naar uit dat Moskou Washington op dit ge bied halverwege dit jaar voorbij zal streven. Dit staat in een strategisch jaaroverzicht over 1968 van het „Institute for strategie studies" te Londen (een particuliere maar ge zaghebbende instelling waarin militaire en politieke deskundigen zitting hebben). „Gedurende het (afgelopen) jaar is de Sowjet-Un'e numeriek op gelijke hoogte (met de Ver. Sti'er.) gekomen op het gebied van ICBM's (intercontinen tale ballisti sche projectielen), het geen in 1935 doer de heer M-.Na- mara (de toenmalige Amerikaanse minister van defensie) nog onwaar schijnlijk werd geacht", aldus het overzicht dat gisteren tegelijkertijd met de uitgifte in Londen in de Internationale Spectator is ver schenen. In het totaal zullen de Verenigde Staten echter op het gebied van de kernwapens door hun met kern raketten uitgeruste onderzeeboten en vliegtuigen met kernbommen het overwicht behouden op het ge bied van de nucleaire wapens. Het instituut noemt in zijn over zicht de Russische opbouw van zijn intercontinentale raketwapen arsenaal van meer belang dan ae mogelijk slechts korte verschuiving van het evenwicht op het gebrtd van de conventionele strijdkrach ten in Europa door de inval in Tsjecho-Slowakije. In september vorig jaar hadden de Russen 1000 intercontinentale raketten gevechtsklaar. Daaronder bevonden zich wapens die zijn te vergelijken met de Amerikaanse „Minuteman". In dezelfde tijd werd in de Sowjet-Unie het eerste oor logsschip van een nieuwe klasse met kernaandrijving in dienst ge steld, evenals met raketten uitge ruste anderzeeboten terwijl een nieuwe raket met een bereik van 1500 miil werd beproefd. Het raketverdediginssstelsel van de Sowjet-Unie, „Galosi" onder vond daarentegen technische moei lijkheden terwijl stijgende kosten de ontwikkeling vertraagden, aldus het instituut. Tn de jongste Amerikaanse ver- gefiiking van krachten op het ge bied van intercontinentale ballis tische raketten sprak de toenma lige minister van defensie C'ark Clifford in oktober 1968 van 1054 Amerikaanse tegen 900 Russische. De Russische rechtvaardiging voor het optreden in Tsjecho-Slo wakije zou kunnen betekenen dat de regering in Moskou zich het recht voorbehoud zo nod'g ook in Syrië of andere links-georiënteerde Arabische landen in te grijpen of zelfs in China. „Gedurende het jaar 1968 zette de Sowjet-Unie de wijzigingen in zijn strijdkrachten voort, overeenkomstig verscheide ne jaren eerder genomen besluiten, teneinde de mogelijkheid te ver krijgen ook buiten zijn directe grenzen tussenbeide te komen. Weer kon geen duidelijk bewiis worden verkregen dat een actieve interventie-strategie in de maak is of dat deze strijdkrachten meer vereist zijn om de Sowjet-Unie het beeld te geven van een super macht..." Het instituut meent dat de uit breiding van de Russische vloot- eenheden in de Middellandse Zee na de juni-oorlog van 1967 voor namelijk tot doel heeft een tegen wicht te vormen voor de NAVO- vlooteenheden in het gebied. 1968 zou door historici wel eens „het einde van een tijdperk van twintig jaar kunnen worden ge noemd van Amerikaanse geschie denis tijdens hetwelk het patroon van de internationale politiek op een uitgebreid vlak werd vastge steld door de Amerikaanse politiek alleen, aldus „Strategie Survey 1968", het rapport van het Insti tuut. Over de inval in Tsjecho-Slowa kije vorig jaar meldt het rapport nog dat deze als een volledige tactische verrassing kwam on danks het feit dat troepenbewegin gen en oefeningen nauwlettend waren sevolgd. Er waren voldoen de politieke en militaire waar schuwingstekens geweest maar men achtte geen gevaar voor de NAVO aanwezig. De omvang van de Russische inval en de snelheid hadden echter de mogelijkheid van de NAVO om in dergelijke om standigheden afdoende te verster ken in twijfel getrokken. Een en ander leidde tot be sluiten ter verbetering van de kwaliteit, de doelmatigheid en de dislocatie van de NAVO-strijd- krachten. De 73-jarige Russische maar schalk Zjoekov, de veroveraar van Berlijn, heeft onlangs een beroerte gehad waardoor hij eenzijdig ver lamd is, zo wordt uit goede bron in Moskou vernomen. Dezer dagen is hij uit een ziekenhuis naar zijn woning in Moskou teruggekeerd. Zijn verstandelijke vermogens zijn intact en hij werkt verder aan zijn memoires. In België, waar men niet zon der zorg de invoering van de B.T.W. op 1 januari 1970 tege moet ziet, wordt met grote be langstelling de ontwikkeling in Nederland gevolgd. De afkondiging van de prijzen- stop in Nederland was donderdag voor Jos van Eynde, onder-voor zitter van de Belgische socialis tische partij (die samen met de katholieke c.v.p. de regerings coalitie vormt welke de b.t.w. moet invoeren) aanleiding tot een beschouwing in de „Volks gazet", waarin hij dé Nederlandse ervaringen een waarschuwend „rood licht" voor de Belgische re gering noemt. „De Hollanders, die ons in zo vele opzichten voorbeelden geven van hoe sommige dingen wèl moeten, hebben met de B.T.W. echter getoond hoe het niet moet en niet mag", zo schrijft hij. Het bewijs is volgens hem ge leverd, dat de Nederlandse rege ring de prijzen uit de hand heeft laten lopen, en dit terwijl de Nederlanders altijd zo trots zijn geweest op hun prijsbeheersings- politiek en jarenlang mede lijdend hun schouders hebben op gehaald voor de Belgen. Ook in België zullen bij de in voer van de B.T.W. prijsver hogingen niet te vermijden zijn, aldus Van Eynde, doch waar de Nederlandse regering nu tracht te genezen, krijgt België nog de gelegenheid om te voorkomen. De Belgische regering zal op tijd een keuze moeten doen tussen de doeltreffend gebleken Duitse werkwijze bij de invoering van de B.T.W. en de te kort schie tende Hollandse. „De Nieuwe Gids" schreef don derdag, dat in België de prijzen ook reeds de invloed van de B.T.W. ondergaan, hoewel die pas op 1 januari a.s. zal worden ingevoerd. Handelaars die hier over werden ondervraagd, heb ben toegegeven dat er nog wel geen reden is voor prijsver hoging, doch dat men als hande laar verstandig deed nu reeds zijn voorzorgen te nemen en niet te wachten tot tegen het einde van het jaar, als de regering eveneens tot een prijsstop ge dwongen zou kunnen worden. De Belgische minister van eco nomische zaken, Leburton, zal dezer dagen besprekingen begin nen met beroepsverenigingen over akkoorden inzake de nieuwe nrijzen na invoering van de B T.W. Die prijzen zouden in overleg met de prijzendienst van het ministerie van economische zaken moeten worden vastge steld. Speciale winkels zouden worden vermeld, zowel de hogere als de lagere. Ambtenaren van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken hebben donderdag Israël verant woordelijk gesteld voor het besluit van VN-bemiddelaar Jarring zijn vredesmissie in het midden-oosten voor onbepaalde tijd op te schor ten. Woensdagavond maakte het hoofdkwartier van de verenigde naties bekend, dat Jarring zijn werkzaamheden als ambassadeur van Zweden in Moskou sinds de paasdagen heeft hervat Een ver klaring van het besluit werd daar bij niet gegeven. De Egyptische ambtenaren zeiden dat de stap in Cairo geen verba zing heeft gewekt. Ambassadeur Jarring heeft naar hun mening files gedaan om Is'-aë1 ertoe te be wegen de novemberresolutie van 1967 van de veiligheidsraad uit te voeren. Daarin wordt aangedron gen op terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten uit het bij de juni-oorlog van 1967 bezette Arabische gebied. Volgens genoemde functionaris sen geeft Jarring er nu de voor keur aan zijn pogingen op te schor ten en de eventuele resultaten af te wachten van het viermogend- hedenoverleg, dat op het ogenblik in New York plaatsvindt, in plaats van rapport van zijn bevindingen aan de veiligheidsraad uit te bren gen. Israël en Egypte hebben don derdag aan het Suezkanaal weer een artillerie- en tankduel uitge vochten dat bijna twee uur duur de. Door tussenkomst van V.N.- waarnemers kwam er een eind aan het gevecht. Volgens Israël werd daarna van Egyptische kant nog sporadisch met lichte wapens gevuurd. De strijd was om 16.30 uur plaatselijke tijd ontbrand. Israël zegt dat de Egyptenaren al vroeg waren begonnen met sporadisch vuur, dat uitmondde in een ar tilleriebeschieting die beant woord was. Volgens Egypte be gonnen de Israëliërs met een be schieting van Egyptische stellin gen. In een Egyptisch legercom muniqué werd meegedeeld dat aan Israëlische kant een groot aantal raketten was vernield, die bestemd waren voor aanvallen op Egyptische steden. Spoedig na het begin van het duel waren in vier gebieden de Israëlische vuurmonden tot zwij gen gebracht. Voorts waren zes Israëlische tanks in brand ge schoten, aldus het communiqué. Egypte zal de veiligheidsraad een memorandum over het incident voorleggen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1