Regeringsmaatregelen ter beteugeling prijsontwikkeling vlees eten is verboord eten- INVESTERINGSAFTREK MET ONMIDDELLIJKE INGANG GESCHORST Anti-Amerikaanse acties in Peru Zeeland heeft groot vertrouwen in havenplannen MOTIE VAN WANTROUWEN VAN DRS. DEN UIJL TEGEN MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN Regering antwoordt EXPLOSIE BIJ SPUITBUSSEN- FABRIEK ^\o£&eA Pagina 2 DE VRITE ZEEUW Donderdag 10 april 1989 Consumenten subsidie Vijftig auto's beschadigd door zwavelzuur Geen ontheffing Gevechten in Zuiditaliaans stadje Moties verworpen Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen De regering Is van mening dat het tijdstip is aangebroken voor het nemen van enkele maatregelen ter beteugeling van de prijsont wikkeling. In een brief aan de tweede ka mer schrijven de ministers van financiën, dr. H. J. Witteveen, de minister van economische zaken, mr. L. de Block, en de minister van sociale zaken en volksgezond heid B. Roolvink, dat de regering alle begrip heeft voor de grote on gerustheid die de ontwikkeling van de prijzen in onze samen leving heeft teweeggebracht. Na te hebben gewezen op de verschillende factoren die tot een sterke stijging van het prijspe 1 hebben geleid delen de bewinds lieden mee dat de regering heeft besloten de investeringsaftrek on middellijk te schorsen. Deze zal dus in plaats van op 1 januari 1970 reeds thans volledig verdwij nen (met uitzondering van lucht vaartuigen en schepen). Door deze vervroegde schorsing van de in vesteringsaftrek zal kunnen wor den bereikt dat een mogelijk te snelle groei van de investeringen wordt tegengegaan. Dit zal in 1969 en 1970 in totaal 130 a 140 min aan baten opleveren, baten, die buiten het structurele begrotings beleid blijven. Over de vraag op welke wijze aan een verdere doorwerking van de loon- en prijsspiraal een halt kan worden toegeroepen vraagt de regering heden een spoedadvies aan bij de sociaal-economische raad. Het gaat er daarbij haars inziens om in de komende periode, waar in concurrentie en prijspolitiek ge leidelijk hun effect zullen doen ge voelen door een tijdelijke ingreep op korte termijn een zekere ver laging van de kosten van levens onderhoud te bereiken. Daarbij kan in dit jaar even tueel nog gedacht worden aan een consumentensubsidie biivoorbeeld op melk. In het kader van de E.E.G. landbouwpolitiek is dit laatste nog slechts tot 1 januari 1970 of hoogstens tot 1 juli 1970 toegestaan. De regering is er zich van bewust, dat dergelijke maat regelen die noch in het E.E.G.- beleid noch in de door het kabinet Drie gewapende mannen heb ben het radiostation „Espresso" in de Peruviaanse hoofdstad Lima bezet en het personeel ge dwongen een anti-Amerikaanse verklaring uit te zenden. De tekst van de boodschap luidde: „Linkse revolutionaire beweging, beantwoord de im perialistische agressie met de be zetting van Yankee-ondernemin gen. Leve Peru, het vaderland of de dood, wij zullen overwinnen". Ook hebben twee jongelui een molotov-cocktail geworpen naar het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Lima. De verhouding tussen Peru en de V. S. is zeer gespannen door de onteigening van de Ameri kaanse oliemaatschappij I.P.C., een dochteronderneming van Standard Oil. Op de eis tot scha devergoeding voor de onteigening heeft het bewind van generaal Velasco Alvarado gereageerd met de indiening van een tegeneis tot schadevergoeding wegens achter stallige belastingschuld. De Amerikaanse regering heeft gedreigd de hulp aan Peru stop te zetten als het land niet tot een schikking met I.P.C. wil komen. Ongeveer vijftig auto's, gepar keerd op het terrein van Cyona- mid in Europoort zijn dinsdag beschadigd door zwavelzuur druppels afkomstig van de fa briek van Ketjen-Carbon. De lak van de auto's was aangetast. De schade zal worden vergoed. (Adv.) „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" tea platenbon Is altijd raak! gevoerde structurele begrotings- politiek passen slechts tijdelijk in de zich thans voordoende uitzon derlijke situatie aanvaardbaar kun nen zijn. De zin van dergelijke maatregelen is om de gehele be volking enig soelaas te geven zon der verdere inflatoire inkomens ontwikkelingen op gang te bren gen. Indien dit doel kan worden bereikt en de loon- en prijsontwik keling daardoor een rustig ver loop kan krijgen zou de regering eventueel bereid zijn voor dit doel voor een keer een bedrag van f 130 140 min beschikbaar te stellen. De begrotingspositie zou dan van de beide hier besproken maatregelen geen invloed onder gaan. Dit is in de huidige con juncturele situatie volstrekt ver eist. Voor het op langere termijn te voeren beleid tot doorbreking van de loon- en prijsspiraal respectie velijk prijs- en loonspiraal ziet de regering uit naar het komende halfjaarliikse economische rapport van de S.E.R. De regering hoopt zo spoedig mogelijk nader contact op te nemen met het georganiseer de bedrijfsleven om te zien hoe een redelijke verbetering van de reële inkomenspositie van de werknemers kan worden bereikt zonder te grote nominale stijging van de loon- en prijsspiraal. De bewindslieden zetten vervol gens uiteen welke factoren in on derlinge samenhang van invloed op de prijsontwikkeling zijn ge weest: a. De invoering van het nieuwe systeem van de omzetbelasting (btw). Naast het theoretisch effect van 1,4 kan deze invoering aan leiding hebben gegeven tot door berekening van nog te verwachten kostenverhogingen. Daarnaast kun nen fouten zijn gemaakt bij de herberekening van de kostprijzen welke als gevolg van de b.t.w. noodzakelijk werd en kan ook ver werking van kostenverhoging uit het verleden eveneens een rol heb ben gespeeld; b. De algemene conjuncturele situatie, die ertoe heeft bijgedra gen dat van de concurrentie een geringere prijsdrukkende werking is uitgegaan dan aanvankelijk kon worden verwacht. In verband met het feit dat de regering aan de maatregel van de prijsstop een sterk tijdelijk karak ter toekent, zal in beginsel geen ontheffing van deze prijsstop wor den verleend. De datum van 14 maart is gekozen in stede van een recentere datum omdat te dien tijde de laatste gegevens over de index van de gezinsconsumptie opgenomen werden. Van deze prijsstop zijn uitgezon derd die goederen, waarvan de prijsvorming op veilingen e.d. tot stand komt, benevens die verrich tingen die worden uitgeoefend in het kader van meerjarige contrac ten op het gebied van burgerlijke bouw. de utiliteitsbouw en van de grond-, water- en wegbouw in ruimere zin. Zeeland heeft groot vertrou wen in de studie, die het centraal planbureau maakt over alterna tieve havenplannen. De studie, die het overlegorgaan zuidwest- Nederland maakt aan de hand van de zogenaamde, reeds gepu bliceerde, kleurenboekjes, kan hierbij worden ingebracht, even als adviezen van de commissie- Posthumus, die de regering over havenplannen adviseert. Ik heb dan ook de indruk, dat de regering en het parlement zich spoedig een oordeel over de noodzakelijke havenontwikke ling en de localisatie daarvan zullen vormen. Voor de alterna tieve plannen zullen kosten- batenanalyses, waarvoor burge meester Thomassen van Rotter dam geen goed woord over heeft, maar Zeeland wel, moeten wor den gemaakt. Deze uitspraken deed de direk- teur van het economisch techno logisch instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, woensdag middag in Middelburg tijdens de ontvangst van journalisten, die op uitnodiging van de provincie Zeeland, vier gemeenten en het havenschap Vlissingen, een voor- (Adv.) „Hij is morgen jarig en woont ver weg' Een platenbon - per brief is altijd raak lichtingsreis door Zeeland ma ken. Drs. Verburg merkte op, en hij haalde enkele malen het Rotter damse plan 2000 aan, dat allerlei economische vaagheden moeten worden vervangen door ratio nele berekeningen. Het gaat om het maken van plannen op lan gere termijn dan bedrijven meestal doen, misschien 10 a 15 jaar. Niemand in Nederland is te groot om zich aan rationele be rekeningen te onderwerpen. Zee land heeft niet alleen vertrouwen in theoretische formules, maar ook in feitelijke ontwikkelingen. Drs. Verburg wees op plannen, zoals de getijdencentrale, de kernenergiecentrale, de Zeeland- brug en dergelijke, die alle blij ken zijn van Zeelands zelfver trouwen. Ook heeft drs. Verburg het oog gericht op verdere plan nen, die rond het deltagebied moeten worden uitgevoerd. Wat betreft het Westerscheldegebied verkeert Zeeland in dezelfde omstandigheden als Rotterdam met zijn Waterweggebied, name lijk ruimtegebrek, maar aan de uitbreiding van de haven- en in dustrieterreinen van het Wester scheldegebied wordt gewerkt. Inhakend op een opmerking van de burgemeester van Rotter dam, dat overtollige gegadigden^ voor terreinen bij Rotterdam zul len worden doorgegeven aan Zeeland, merkte drs. Ver burg op, dat, als de eerste melding door komt, Zeeland er meteen werk van zal maken, om te besluiten met de opmerking, dat de be schikbaarheid van recreatieter reinen en Zeeland heeft deze van belang is voor de ontwik keling. I In het Zuiditaliaanse stadje Battipaglia heeft de politie giste ren traangas gebruikt tegen met stenen gooiende betogers, die wegen en spoorlijnen hadden versperd uit protest tegen de dreigende sluiting van een plaat selijke staatstabaksfabriek. Zeker 20 demonstranten liepen verwondingen op. Verscheidene auto's werden vernield. Enkele honderden mensen had den het station bestormd, terwijl anderen verkeerswegen met trucks en meubels blokkeerden. Tot felle botsingen kwam het na de aankomst van politieverster- kingen uit Salerno en Napels. De politie heeft meegedeeld dat een 26-jarige vrouw tijdens de gevechten is doodgeschoten. Volgens onbevestigde berichten is ook een jongetje van acht jaar aan een kogelwond bezweken. De politie heeft de stad, die 70 km ten zuiden van Napels dichtbij de kust ligt, volledig afgegrendeld. Ondanks zware regenval duurde de strijd na het vallen van de avond voort, en de betogers zou den een groot deel van de stad beheersen. Volgens sommige be richten hebben zij geprobeerd het stadhuis in brand te steken. De fabriek die op het punt staat te verdwijnen, verschaft werk aan circa 600 mensen. De omgekomen vrouw, een lerares-Frans op een plaatselijke school, sloeg een verwoed ge vecht tussen politie en demon stranten gade vanaf een balkon, toen zij door een kogel in de borst werd getroffen. Op weg naar het ziekenhuis overleed zij. De politie ontkent te hebben ge schoten. De betogers hebben minstens vijf politiewagens in brand ge stoken. Er zijn ook autobussen omgeworpen. Verscheidene ma len moesten politiemannen de vlucht nemen voor de ziedende menigte. Het aantal gewonden is opgelopen tot 50. (Adv.) „Ik weet niet waar hij van houdt" Een platenbon is altijd raak TWEEDE KAMER (Vervolg van pagina 1) Minister dr. H. J. Witteveen van financiën heeft woensdag avond gezegd dat voor de dekking van de verlaging der loon. en in komstenbelasting aan de voet °P 1 januari as. een verhoging van ken. Dit ondanks het streven van de B.T.W.-tarieven nodig zal ma de regering om tot het uiterste te streven naar het ongemoeid laten van de B.T.W. De bewindsman ging nader in op de prijsstijgingen van het eer ste kwartaal van dit jaar, die z.i. sterk het karakter hebben van een kosteninflatie. De regering heeft in een vroeg stadium ge reageerd op de versnelling van de conjunctuur. De bestedingen zijn nog niet in evenwicht. Getracht zal worden de groei van de beste dingen in te tomen. In het kabinet, zo deelde minis ter Witteveen mee, is overeen stemming bereikt om de over schrijdingen van de uitgaven op een aantal departementen in ver band met vergoedingen aan de gemeenten op te vangen. Niet lang na het Paasreces zal hierom trent een nota aan de tweede ka mer worden angeboden. De verhoging van de accijnsen per 1 juli is noodzakelijk, al zal deze zo gering mogelijk moeten blijven uit een oogpunt van bud getair evenwicht. De minister van economische zaken, mr. L. De Block verklaar de dat de regering tot de prijsstop had besloten op grond van de cij fers over de prijsontwikkeling tot half maart. Zij was tot de conclu sie gekomen dait de concurrentie niet voldoende werkte, en dat het publiek niet voldoende prijsbe wust was. De algemene prijsmaatregel die overigens geen wondermiddel is en waarvan een bepaalde ver starring valt te vrezen zal streng worden toegepast. Minister De Block legde er de nadruk op, nooit te hebben uitge sloten dat de regering een alge mene prijsstop zou afkondigen. Zij had er echter de voorkeur aan gegeven, eerst de weg van de overreding te volgen, en trachten de medewerking van het bedrijfs leven te krijgen. De komende maanden zullen de kosten van levensonderhoud nog stijgen, „maar daar is niets aan te doen." In antwoord op vragen van veel kamerleden over de werkings duur van de prijsmaatregel ver klaarde de minister dat in begin sel geen ontheffing zal worden verleend. Dit is op de lange duur niet vol te houden, en daarom dient de prijsstop tijdelijk te zijn. Het noemen van een termijn zou hen die met leveranties willen wachten tot de prijsmaatregel niet langer van kracht is om dan tegen verhoogde prijzen te leve ren in de kaart spelen. Overigens hoopte minister De Block dat de kamer het wetsontwerp volgens hetwelk prijsverhogingen moe ten worden gemeld zal hebben goedgekeurd wanneer de prijs maatregel is opgeheven. Minister De Block deelde ten slotte mee dat tarieven van huis artsen, tram en bustarieven on der de prijsmaatregelen vallen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, B. Roolvink, zei niet te kunnen instemmen met 'n verzoek van drs. Den Uyl, de sociaal-economische raad te vragen advies uit te brengen over de mogelijkheid, de 130 a 140 miljoen die beschikbaar komen uit de schorsing van de investe ringsaftrek, aan te wenden voor een verhoging van de sociale uit keringen. Hij achtte het niet juist zich reeds nu vast te leggen op een bepaalde vorm van maatre gelen die ten doel hebben het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud te verlagen. Alle vier moties werden ten slotte bij zitten en opstaan verworpen. j—ni-«- *w - - cram door Jakob Schopmani 18) Als uit een soort verdoving, een vreemde droom, keerde hij tot de werkelijkheid terug en toen zag de havenwerker aan het gezicht van de stille en teruggetrokken vreemdeling, die hij in de laatste dagen tijdens het werk had leren kennen, dat hier grapjes niet op hun plaats waren. Hij kreeg een vermoeden, dat er iets niet klopte, dat die opvallende zwijg zaamheid tragische achtergron den had. En Leen de Vet, die het leven niet zo zwaar opnam, be sloot om die eigenaardige vreem deling op een beproefde wijze van z'n verdriet af te helpen. „Voor de drommel, Dorus, daar heb je geluk gehad, dat wij me kaar hier gevonden hebben. Ik weet een beter plekje dan die stink-rivier, waarin krengen drij ven en door de vissen opgevreten worden. Kom mee, dooie-vissies- vreter, dan zal ik je wat beters laten drinken. Een dubbele ouwe klare man, daar knap je van op. Bij Griet tappen ze je 'n prach tige bel vol tot aan de rand, en het is er zo gezellig, dat je de eer ste uren onder de pannen bent." Willoos als een kind liet de bos wachter zich op sleeptouw nemen. De grote hand van Leen de Vet lag op z'n schouder alsof hij een arrestant was, die door 'n diender werd opgebracht. Weldra waren ze op Katen- drecht, waar in de nauwe ver vallen straatjes de ene zeemans kroeg naast de andere lag. Van achter gore gordijnen klonk hier en daar tingel-tangelmuziek. Leen de Vet stevende doelbewust een steegje door tot hij bij het laatste huis gekomen was. Hij leunde tegen de deur en duwde Dorus voor zich uit naar binnen. Een opgewonden getier van drin kende, dobbelende en kaartende zeelieden en havenwerkers sloeg de beide mannen tegemoet. Ach ter een wankel toogje stond Griet bedrijvig glazen te vullen, terwijl naast haar een dikke man met een ongunstig loensend ge zicht het toezicht op de hand having van de orde scheen uit te oefenen. Eerst nu scheen Dorus van Dorenkamp volledig te ontwaken uit zijn verdoving. Toen hij be merkte, waar hij was aangeland, voelde hij een instinctief verzet tegen deze omgeving. Hij wilde er van door gaan, maar Leen de Vet greep hem vast en riep hem spot tend toe: „Zakt de moed je in de schoe nen, mannetje? Wees maar niet bang, dat ze je levend villen. Je hebt zelf toch 'n paar flinke knuisten aan je lijf? En anders: ik ben er ook nog!" Die woorden prikkelden de boswachter en zonder verder nog iets te zeggen, zette hij zich aan een tafeltje en riep om drank. Rondom hem speelden zich voor hem ongewone taferelen af. In een mist van slechte sigarenrook zat men te drinken, te dobbelen of boertige verhalen te vertellen, die telkens een daverend gelach deden opklinken. Sommigen zaten zich met slordig geklede en brutaal uitziende meisjes en vrouwen uit het havenkwartier te amuseren en een lag er op een bank z'n roes uit te slapen, terwijl hij snurkte als 'n beer. Het stonk er naar goedkope drank en ver schraalde lucht en de rook was er om te snijden. Het duurde even voordat Dorus van Dorenkamp aan dit milieu gewend was, maar toen werkte de grove levenslust, die men hier uitvierde, aansteke lijk op hem en voelde hij zich langzaam één worden met de kring der mannen en vrouwen, die hier alle narigheden des levens achter zioh gelaten had den. Een dienster kwam jenever brengen, het enige, wat er getapt werd. Leen de Vet gaf Dorus een por in de zij en riep: „Kop op en prosit!" De voor malige boswachter pakte z'n glas en dronk mee op hun jonge vriendschap. De drank smaakte hem niet erg. Nog altijd was er innerlijk verzet in hem tegen dit afglijden in een toestand en een omgeving, die hem vroeger alleen maar afschuw ingeboezemd zou hebben. Maar wat had hij met vroeger en de Dorus van Doren kamp van toen te maken? Hij was nu een andere geworden, een zwervende desperado, de ge lijke van een Leen de Vet, die hem zijn vriendschap bewees. En was het verdraaid niet zo, dat die vriendschap het enige was, wat hij bezat? Neen, hij moest niet verder suf fen over het verleden. Hij moest de werkelijkheid nemen, zoals ze was. Een dakloze zwerver was hij en het was goed om te drinken, veel te drinken, om daardoor te kunnen vergeten, dat het °°it wel eens anders was geweest. En hij wenkte de dienster om de glazen nog eens te vullen. Terwijl zij zich langzaam lieten benevelen door de drank zaten aan de overzijde van hun tafeltje een diklijvige man en een rood harige vrouw te fluisteren en elkaar aan te halen. Zij waren juist gereed gekomen met het ver zwelgen van een omvangrijke portie ingelegde paling, waarvan hun mond nog glom. Hij liet de dienster komen, betaalde en la veerde tussen tafeltjes en stoel tjes door naar de deur. De vrouw bleef achter. Ze streek de weer barstige haarslierten, die haar voor het gezicht gevallen waren, naar achteren, trok haar kreuke lige zijden blouse wat recht, neu riede een populair straatdeuntje en wendde zich toen met een lach om haar dikke geverfde lippen tot Leen de Vet, die een oude be kende van haar bleek te zijn, want toen ze vroeg of hij haar ook een oude klare kon laten brengen kreeg ze prompt ten antwoord: „Die zal je hebben, lelijke rooie heks!" (Wordt vervolgd) Dinsdagavond omstreeks kwart over tien heeft zich in het nog geen tien jaar oude bedrijf van de Aerosol Maatschappij Holland N.V., behorend tot het K.Z.O.-con- cern, in Barneveld een enorme explosie voorgedaan. Het bedrijf, dat geheel gespecialiseerd is in het vullen van spuitbussen, stond direct na de eerste ontploffing in lichtelaaie. Monteurs die in een garage tegenover het als een fakkel bran dende pand aan het werk waren, zagen de concierge en zijn echtge note, de heer en mevr. Obbers, voor het raam staan. Zij snelden te hulp om het echtpaar, waarvan de man ziek was, uit de woning, die boven het bedrijf ligt, te hel pen. Zonder letsel konden zij in hun nachtkleding worden gebracht. Intussen waren weercorpsen uit wijde omgeving gearriveerd, ter wijl het 'verkeer was stilgelegd op de weg langs de fabriek. De brand weerlieden konden weinig uitrich ten tegen de metershoge vlammen. Daarbij werdi hun werk nog extra bemoeilijkt door het gevaar voor nieuwe explosies. Kleine ontplof fingen van uit elkaar spattende spuitbussen waren niet van de lucht, terwijl af en toe de omge ving van Barneveld dreunde door nieuwe tanks die explodeerden. Door dit alles werd de ravage groot. Van het bedrijf bleef weinig over. Het kantoor en het laborato rium bleven overeind dankzij de inspanningen van de brandweer. in veiligheid talrijke brand- Barneveld en Op de foto: een beeld van^te ra vage. De produktiehal en andere afde lingen werden totaal verwoest. Ruiten in de omgeving van het bedrijf werden door de luchtdruk verplaatsingen uit de sponningen gedrukt. De burgemeester van Barneveld, de heer K. van Diepe- ningen, die ter plaatse aanwezig was, probeerde de omwonenden enigszins gerust te stellen. Op het late uur was niemand in de fabriek aanwezig. Wanneer de ex plosie zich overdag had voorge daan, zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Bij het bedrijf zijn ruim honderd werknemers in dienst. Dit aantal groeide maande lijks doordat het KZO-concern van plan is de gehele spuitbussenfabri- cage in Barneveld te concentreren. De verbindingsweg Barneveld Voorthuizen werd na middernacht vrijgegeven voor het verkeer. De brandweerkorpsen waren om streeks een uur bezig met het na blussen, nadat zij het vuur om streeks twaalf uur onder controle hadden gekregen. Af en toe deden zich nog kleine explosies voor. Over de oorzaak van de ontplof fing tast men nog geheel in het duister. Ook over de schade waren nog geen concrete gegevens be kend. Het treinverkeer op de route AmersfoortEnschede moest tij dens de brand anderhalf uur wor den opgehouden, om alle risico van schade aan passerende treinen te vermijden. Die spoorweg loopt in Barneveld dicht langs de Aero- solfabriek. (Adv.) „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon is altijd raak

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2