Paasbezoek aan Nederland nu in volle gang MUL Artillerieduel aan Suezkanaa! en Jordaan tkfeP ?s! Gertsjko en Semjonov in Bratislava »>42 ZEER VEEL DUITSERS EN SKANDINAVIERS de efteünd Twee pitïëntei en twee artsen Egyptenaren beschoten Suez MOSJE DAJAN ONTSNAPT AAN MOORDAANSLAG Heiligen beelden vielen op groep kinderen; drie ernstig gewonden 26 ontslagen bij textielbedrijf Doorlaatposten onder hoogspanning Chinese partij» congres vertoont 'n het grootste geheim HET WEER ytsmeisng Wï «omineffleaï! TERNEUZEN ZATERDAG 5 APRIL 1969 25e Jaargang No. 5958 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzên Gasverwarming Skandittaviërs Geen problemen Spoorwegen klaren het wel BANKETBAKKERO-' Artillerieduel duurde twee uur Vele slachtoffers bij verongelukken van Amerikaans h ef schroef- vliegtuig Prinses Maria Beatrice van Savoye ernstig gewond Aan de «tordaan Lady Churchill hrak dijbeen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden BOMAANSLAG IN ITALIË Uitwijzingen uit T s jecho-SIowakije de kernbom in Engeland Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sands Radactie» en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Afeomementsprila: ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 8 B T W. DE VRIJE ZEEUW Anvertentiepnjsper mm ib cent: minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B T W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geèn handels advertenties) 5 regels 1,15 Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, ot Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecotnb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het zonnige weer heeft vele Duitsers op het laatste moment blijkbaar toch nog doen besluiten een paasbezoek aan Nederland te brengen. Vrijdagmorgen vóór negen uur waren bij Westeuropa's groot ste grensdoorlaatpost, Berg-auto- weg (E-36 route), al een 17.000 Duitsers de grens gepasseerd. Men werkte met vier banen. Ook bij Nieuweschans (E-35 route), de Poppe bij Oldenzaal (E-8 route), Glanerbrug bij Enschede, Beek/ Wijier bij Nijmegen, Maalbroek bij Roermond en Vaals bij Aken (E-39 route) begon al vroeg een gesta dige stroom van Duitse toeristen bet land binnen te vloeien, die tot in de namiddag voortduurde. De zuidelijke grensdoorlaatpos- ten hadden aanzienlijk minder bui- EEN BEGRflP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 79 TERNEUZEN tenlands verkeer te verwerken. Hier waren de Belgen het talrijkst vertegenwoordigd. Wernhout bij Breda (E-10 route) meldde ook 'n vrij grote groep Britse passanten. De traditionele bollenluchtbrug van een aantal Engelse vliegvel den naar luchthaven Zestienhoven begint echter pas langzaam op gang te komen. Pas in de komende weken zal het luchtverkeer uit het verenigd koninkrijk naar Neder landbollenland goed op gang komen. Het aantal Franse toeristen was tot dusver vrij gering, ongetwijfeld mede onder invloed van de voor deze categorie bezoekers gelden de deviezenrestrïcties voor reizen naar het buitenland. Talriiker waren de Skandlna- viërs. Nieuwschans en Glanerbrug hadden donderdag al een aantal Zweedse en Deense toeristen te verwerken. Hier en in Denekamp/ Rammelbeek passeerden ook vrij dagmorgen nog vrij veel bussen met Zweden en Denen. In de namiddag (vrijdag), kreeg een aantal VW-kantoren in het westen al een vrij groot aantal lo- gieszoekenden te verwerken, maar problemen op het gebied van de accommodatie deden zich nog niet voor. Op dit ogenblik heeft 't Ne derlands nationaal bureau voor toerisme te Den Haag nog niet voldoende gegevens voorhanden om reeds een vergelijking te kun-1 nen maken met Pasen 1968. Het j nieuwe bureau voor de bevorde ring van het toerisme is er echter van overtuigd dat de logiesinfor- matiedienst, die het met een aan-' tal VW's nabij de grenzen en in de toeristische centra in het wes ten verzorgt, eventuele accommo datieproblemen zonder al te grote moeite zal kunnen oplossen. Het bureau voor toerisme taxeert het aantal buitenlandse toeristen, dat met de zonnige Pasen van 1968 ons land bezocht, op een ogenblik dat de bollen in volle bloei ston den, op circa 600.000. De Ned. Spoorwegen hebben nog steeds geen moeite met het ver voer van de paasreizigers. Welis waar zijn de treinen goed bezet en kan gesproken worden van een „vrijdagse drukte", maar proble men van enige betekenis deden zich gisteren niet voor. Zoals ver wacht werd is het vervoer momen teel over 't oeheie land verspreid. Alleen in Nijmegen is 't vrijdag morgen even moeiü'k geweest toen door een defect aan een treinstel een trein niet op de veronderstel de sterkte kon vertrekken. Tal rijke reizigers moesten genoegen nemen met een staanplaats. Het is de spoorwegen opgeval len dat er vrij veel Britten naar Nederland oversteken. Er zijn twee volle boten naar Hoek van Hol land onderweg. MEDEDELING In verband met de Paasdagen zal ons eerstvolgend nummer uitko men op DINSDAGAVOND 8 APRIL A.S. attracties voor CCI1 igsprijSin kaatsheuvel Wanne saucijziMjes NWM>.»tehnbuzem Twee vrouwelijke patiënten en twee artsen zijn vrijdag levend verbrand In een ziekenhuis in To kio, dat door brand Is geteisterd. Deze ontstond na een ontploffing in een zaal voor zuurstofbehan deling. TSJECHO-SLOWAKIJE: Het Russische dagblad Grasnaya Zvezda (Rode Ster) heeft deze foto gevubliceerd van de Russi sche minister van defeiisie Gre- chko (links) die een bezoek brengt aan de Sowjet-strijd- krachten in Tsjecho-Slowakije. Naast hem (rechts) de comman dant van het bezettingsleger ko lonel-generaal ttüiorov. In de buurt van Port Tewfik aan het zuidelijke einde van het Suezkanaal is vrijdagmorgen een artilerieduel begonnen tussen Egypte en Israël. Een Israëlische militaire woordvoerder zei dat Egyptische eenheden met lichte wapens op Israëlische troepen begonnen te schieten. Een half uur later open de de Egyptische artilerie het vuur op Israëlische posten in het zuidelijke kanaalgebied. Ds Israë liërs hadden het vuur beant woord. Radio Cairo meldde dat de Is raëlische artillerie op de ooste lijke oever van het Suezkanaal vrijdagmorgen het vuur heeft geopend. De Egyptenaren hadden het vuur beantwoord. Het Egyptische opperbevel liet later weten dat het vuur van de Israëlische artillerie thans ge richt is op de stad Suez. De Egyptische strijdkrachten pogen de Israëlische kanonnen tot zwij gen te brengen. Verscheidene Is raëlische batterijen zouden ver nield zijn en tegenover Port Tew fik was een Israëlische helikopter neergeschoten. Intussen is uit Tel Aviv gemeld dat het vuren is gestaakt. Een Is raëlische militaire woordvoerder deelde mee dat het atrillerieduel ca. twee uur heeft geduurd. Aan het duel was een einde gekomen door de tussenkomst van V.N.- waarnemers. Aan Israëlische zij- Volgens de Jordaanse krant Ak- bar Al-Oesboe is de Israëlische minister van defensie, generaal Mosje Dajan, woensdag op weg naar Nabloes aan een moordaan slag ontsnapt. Toen zijn auto over de beuvelweg de stad naderde, wa ren rotsblokken omlaag gegooid en was het vuur op de wagen ge- onend, die echter kon ontkomen, aldus de krant reizigers van de bezette westelijke Jordaanoever citerend. Dajan had volgens het blad later op een bijeenkomst met plaatse lijke Arabische leiders zijn woede op hen afgereageerd. (De generaal bezocht woensdag inderdaad Na bloes, behorend tot bezet gebied. Hij waarschuwde de bevolking op te houden met terrorisme en ge welddaden en zei dat de Israëli sche veiligheidstroepen krachtig fegen ordeverstoringen zouden op treden. Er Is de laatste tijd heftig gedemonstreró). de waren geen slachtoffers geval len. Een Israëlische militaire woord voerder ontkende dat er vrijdag morgen bij het Suezkanaal een Is raëlische helikopter is neerge haald en dat het vuur van de Is raëlische batterijen op de stad Suez gericht zou zijn geweest. In de rooms kathot'eke kerk St. M'r.hael te Thorn (Limburg) ziin vriidacm'ddag twee nas perestau- reerde kostbare heelden (Maria en .Johannes) van de Calvariegroep van hun sokkels gevallen en on een bank met kinderen terechtge komen. Drie kinderen van onge veer 13 jaar werden hierdoor zo De N.V. Twentsche Textiel- maatschannii heeft besloten het in haar bedriif te Enschede nog -•esterende gedeelte van de de- jcenproduktie voor de Engelse en Italiaanse markt stop te zetten. Ter verbetering van de liquidi teitspositie wordt voorts een sa neringsproject ter hand genomen. Als gevolg van deze maatregelen zal aan 26 werknemers ontslag worden aangezegd. Met de vak organisaties is een regeling ge troffen ten aanzien van. de af- vloeüjiËSBrocedure, ernstig gewond, dat zij naar bet ziekenhuis in Roermond moesten worden overgebracht. Minstens één van hen is er ernstig aan toe. Het ongeluk gebeurde on het moment dat pastoor Niessen de zegen gaf aan het einde van de kerkdienst van 3 uur. Een Amerikaans hefschroefvlieg- tuig van het type C-47 een tur- bine-straaltoestel is donderdag op 16 km ten zuidoosten van Che Sanh in Zuid-Vietnam neergestort. 24 mensen kwamen om het leven en 53 werden gewond, aldus een mededeling van een Amerikaanse militaire woordvoerder. De doden en gewonden zijn ZuHvietnamese en Amerikaanse militairen. Het toestel raakte een boom bij de evacuatie van de militairen van een strijdtoneel. De Russische minister van defensie, maarschalk Gertsjko, en onderminister van buiten landse zaken Semjonov hebben vrijdag in Bratislava met Slo waakse partijfunctionarissen naar het persbureau CTK meld de „openhartige, vriendschappe lijke besprekingen" gevoerd. Ze wisselden van gedachten over kwesties aangaande „de weder zijdse betrekkingen in het liéht van de huidige situatie in Tsje cho-Slowakije", De Praagse kranten meldden vrijdag dat Semjonov bespre kingen heeft gevoerd met Josef Kempny, de met het toezicht op de pers belaste Tsjechoslowaak- se partijsecretaris. Kempny lichtte donderdag journalisten en uitgevers die eerder deze weèk door het partijpresidium genomen besluiten, o.a. inzake herinvoering van de censuur, toe. Volgens het partijblad „Iju- de Pravo" begrepen de journa listen „de moeilijke positie van partij en regering" en spraken zij hun vertrouwen uit in het beleid van partijleider Dubcek. Onbevestigde berichten echter maken melding van plaatselijke bijeenkomsten van journalisten waarop de herinvoering van de censuur werd veroordeeld. „Rude Pravo" meldde vrijdag dat de Slowaakse schrijvers bond zijn weekblad „Kulturni Zizot" weer mag uitgeven. Het blad heeft maandenlang op de zwarte lijst gestaan. Waarne mers brengen de intrekking van het verbod in verband met het op 12 april in Bratislava begin nende congres van de federale Tsjechoslowaakse schrijvers bond, waarop de kwestie aanlei ding had kunnen feven tot aan vallen op de Slowaakse partij leider Husak. Het in het Tsjechisch verschij nende Russische propaganda blad „Zpravy", dat in Tsjecho- Slowakije officieel verboden is. wordt per diplomatieke post toe gezonden aan Tsjechoslowaakse ambassades in het buitenland, zo staat in een anonieme brief in het jongste nummer van het j ou rn a lis tenblad „Reporter". Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Prinses Maria Beatrice van Sa voye, dochter van ex-koning Um bo to van Italië, heeft ernstige verwondingen opgelopen bij een val uit een raam op de tweede verdieping van 'n huis in Genève. Zij ligt in het ziekenhuis. De prin ses maakte de val vorige week zaterdag. Haar toestand werd vrij dag nog ernstig genoemd, maar ze schijnt niet in levensgevaar. Over de toedracht van het gebeurde is niets bekend. Jordaanse en Israëlische strijd krachten hebben donderdagavond gedurende zeventig minuten een vuurgevecht aan de Jordaan ge leverd. Volgens een Jordaanse woordvoerder waren de Israë liërs met schieten begonnen. Het incident deed zich voor op 40 km ten zuiden van het meer van Ga- lilea. Aan Jordaanse zijde waren geen slachtoffers gevallen. Eerder op de dag was ook al een vuurgevecht aan de Jordaan geleverd. Dit duurde slechts vijf minuten en vond plaats op acht km ten zuiden van het meer. Het negende congres van de Chinese communistische partij ontwikkelt zich tot een van de geheimste bijeenkomsten ooit in China gehouden. Op de berichten, over de opening na is er totael geen nieuws over uit Peking ge komen. Er bestaat zelfs geen ze kerheid over waar het congres precies wordt gehouden en of het nog wel bijeen is. Radio-Peking meldde vrijdag dat vele miljoenen in het hele land de opening van het congres hadden gevierd. Over de discus sie echter geen woord. De 84-jarige lady Spencer Churchill, de weduwe van de Britse staatsman sir Winston Churchill, is gistermorgen in haar woning gevallen. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd en heeft wellicht haar dijbeen gebroken. „Wie heeft het recht buiten het land drukwerk te versprei den dat in Tsjecho-Slowakiie verboden is?" zo vraagt de am bassade-functionaris die zijn am bassade bezocht, Zpravy prees als een goed blad dat stukken publiceerde die de Tsjechoslo waakse pers niet wilde opne men, en de Tsjechen die voor het 's nachts illegaal verspreide blad werkten als helden beti telde. De Tsjechoslowaakse schaak grootmeester Ludek Pachman heeft de organisatoren van het internationale Churchill-herden- kingsschaaktoernooi in het En gelse Bognor Regis schrifteliik meegedeeld dat hij niet aan de wedstrijden deel kan nemen. .Enkele dagen geleden werd ik "'oor onze staatsvefigheidsdienst gedwongen mijn pasDOort in te leveren en werd mij verboden het land te verlaten", schreef Pachman, die tevens journalist is. „Zulke methoden kunnen mij niet in mün huidige politieke activiteit stuiten, maar verhin deren helaas wel voor minstens enkele maanden voortzetting van mijn schaakactiviteit", al dus Pachman. ZONNIG WEER Een gebied met hoge barometer standen strekte zich vrijdag uit van de Azoren over Schotland naar de Zwarte Zee. Ons land bevond zich aan de zuidflank van dit gebied, waardoor er met een matige oos telijke wind vrij droge lucht uit Duitsland aangevoerd werd. Hier in stegen op enkele plaatsen de middagtemperaturen tot omstreeks 12 graden. Langs de Waddenkust koelde deze lucht sterk af, waar door zich daar mist vormde die in de loop van de dag oploste, maar waardoor de middagtemperaturen niet veel hoger dan 5 graden wer den. Boven het westelijke deel van de Middellandse Zee bevond zich een depressie die op talrijke plaat- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog en zonnig Droog en overwegend zonnig weer. Matige wind tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde mid dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. ZATERDAG 5 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 3.14 3.50 4.24 4.33 3 36 4.12 4.46 4.55 ZONDAG 6 APRIL Breskens 3 49 4.13 Terneuzen 4.25 4.49 Hansweert 4.59 5.23 Walsoorden 5.08 5.32 MAANDAG 7 APRIL Breskens 4.28 Terneuzen Hansweert Walsoorden 4.53 5.04 5.29 5.38 6.03 5.47 6.12 DINSDAG 8 APRIL Breskens 5.16 5.44 Terneuzen 5.52 6.20 Hansweert 6.26 6.54 Walsoorden 6.35 7.03 ZON MAAN OP onder op onder apr. 5 6.06 1920 23.41 6 45 6 6.04 19.22 7.10 7 6.02 19.24 1.10 7.47 8 6.00 19.25 2.26 8.43 9 5.57 19.27 3.22 9.58 10 5.55 19.29 3.22 9.58 sen in Spanje, Frankrijk en Italië regen bracht. De temperatuur werd daar dan ook niet veel hoger dan bij ons. Het hogedrukgebied verandert slechts weinig en het laat zich aanzien dat vandaag ons land nog onder zijn invloed zal zijn, zodat opnieuw zonnig weer verwacht wordt. Door een bomcntploffing is vrijdagmorgen vroeg het kantoor van de gemeentelijke gas- en waterleiding van Genua ver woest. De bom was geplaatst in een raamkozijn. Vele ruiten in de omgeving sneuvelden. In ItaliS zijn in de afgelopen dagen ver» schillende bomaanslagen ge» pleegd op openbare gebouwen. 1 Volgens een communiqué van het Tsjechoslowaakse ministerie van binnenlandse zaken zijn twee buitenlandse monteurs, werk zaam bij een fabriek in Bohemen, uit Tsjecho-Slowakije uitgewe zen. ,,De twee buitenlanders heb ben de gastvrijheid van Tsjecho slowaakse burgers m'sbruikt, hebben zich ordinair tegenover hen gedragen, hebben hen her haaldelijk aanffevailen en hebben zich op groffe wiize uitgelaten over het Tsjechoslowaakse be wind", zo heet het in het commu- nioué. De uitgewezenen zijn volgens de Tsjechoslowaakse bekend making de Westduitser Pranz Dannerse en de Nederlander Heinricb Bremer, beiden woon achtig in Krefeld. Britse tegenstanders van de kernbom ziin vrijdag in ver- schiPendé delen van Engeland begonnen met de Paasmars op Londen, die maandag besloten zal wnr-Jeri m°t een gro+e ma nifestatie op Trafalgar Square. Mevr. Ngoejen Thi Binh, plaats vervangend leidster van de de- 'egat.ip van het Zuidv'etnemese bgVrn'Rrmaf-rr>+ prnr dn rentie over Vietnam in Parijs, zal dan een rede uitspreken op dit plein. Zij is hiervoor speciaal uitgenodigd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1