De Praagse kalmte brak.... f.i?5 Opgekropte haat tegen Russen werd nog eens uitgeleefd Liefhebbers van een echte Amerikaanse sigaret zijn Camel rokers. Cameï dankt zijn beroemdheid en succes aan zijn geheel eigen Geniet ook van Camel. (Taj3agTaprffl§69 lm* OE VRTJF ZFETTW Radio/t.v.- interview met De GauSIe op 10 april imoortbeffïng oio varkens gehandhaafd Verstoorde taktiek Her- sowjetisering Ben Goerion tegen ondertekening non-proliferatie verdrag Lange nawerking van Amerikaanse ondergrondse kernproef BENDE DIEVEN OPGEROLD Mislukte roofoverval op bejaard echtpaar Valse dollar biljetten in Duitse drukkerij Kleuter bij brand omgekomen Frans eüftal versloeg Real Madrid met 5—3 Pagfna'0 Met een half oproer hebben de Tsjechoslowaken in Praag en el ders de overwinning van hun ijs- hockeyploeg op de Russische ge vierd. En nog al hardhandig als de regering de totale schade op vele miljoenen guldens taxeert. De sportzege moet gevoeld zijn als de onder omstandigheden enige mogelijkheid voor een re vanche van de bezetting van vo rig jaar en daardoor als een wel kome aanleiding de opgekropte haat tegen de Russen nog eens uit te leven. Een beter bewijs voor de stem ming in het land is moeilijk te bedenken: de Tsjechen en Slowa- ken zijn kennelijk nog niet murw gekregen door de langdurige be- President De Gaulle zal zich volgende week donderdag in verband met het komende refe rendum over geweestelijke- en aenaatshervormingen voor de Franse radio en televisie laten interviewen door Michel Droit, hoofdredacteur van de „Figaro Litteraire", die bekend staat als een gematigd gaullist. Het inter view zal bijna een uur duren. Dit heeft regeringswoordvoerder Le T'heule woensdag meege deeld na afloop van de weke lijkse kabinetsvergadering. Het referendum wordt op 27 april gehouden. Twee weken ge leden liet de 78-jarige president weten dat hij het als een ver- trouwensstemming zag, zonder met zoveel woorden te zeggen dat hij bij een nederlaag zou af treden. De Gaulle heeft zich al eer der door Michel Droit voor ra dio en televisie laten intervie wen. Dat was tegen het einde van de crisis van vorig jaar, od 7 juni, enkele weken voor de door de president uitgeschreven parlementsverkiezingen, die een grote overwinning opleverden voor de gaullisten. In het ge sprek zei De Gaulle o.a. dat hü op 29 mei overwogen had af te treden, maar daarvan had afge zien om de ineenstorting van de republiek te voorkomen. Voorlopig zal de heffing on varkens en varkensvlees uit derde landen niet verminderd worden. Het bestuur van het produktsehap voor vee en vlees had daarom verzocht in verband met het hoge prü"v»il voor var kens binnen de E.E.G. In de openbare bestuursver gadering van het produktsehap in Utrecht heeft de voorzitter van het schap, mr. F. G. van Diik, woensdaem"-"en meege deeld dat in Brussel de kwestie nog in studie is. Men zou van plan zijn in een verordening be paalde criteria vast te stellen met betrekking tot Let moment waarop derde-landen hef fingen eventueel worden verlaagd. Bij de besore'u'ng van de markt situatie maakte mr. Van Dn'" melding van een stabiele markt voor slachtvarkens. waarbij voor de delen van varkens een licht oplopende tendens is waar te nemen. De voorraden spek zii" teruggelopen van 496 'on op 1 maart tot 249 ton od 28 maart. Het aantal dekkingen bedroeg in februari 77.300 tegen 80.000 vorig jaar. Het aantal dekkingen van ionge zen «en liep terug van 23.800 tot 16.800. De heer S. Homburg sprak zijn teleurstel in g uit over de te ruggang in het aantal dekkin gen. Hij vroeg zich af wat de reden voor deze ontwikkeling is gezien de gunstige situatie in de varkensmesterij. De heer J. S. Dinkla wees er op dat de zeer hoge prijzen van biggen de mesters aanleiding geven tot enige voorzichtigheid. Belangrijk punt bij de uitbrei ding van het aantal dekkingen is ook de benodigde investerin gen. De financiering levert dik- wiils moeilijkheden op. De heer J. de Veer wees erop dat de mesterij zich sneller uit breidt dan de fokkerij die vrij arbeidsintensief is en dikwijls •ïoeilijk in te passen is in de be drijfsvoering. De doorsneepnjs '•oor jonge biggen is niet vol doende attractief voor een sti mulering van de fokkerij. zetting en de intensieve campag ne om hun voormannen te isole ren. Het is tevens een kenschets van het falen der Russen en hun bondgenoten om de hervormings- iedeeën de kop in te drukken. Dat wil niet zeggen dat er ver der bij Dubcek en de zijnen veel vreugde zal zijn over deze uit barsting. Zij waren bezig alle aan leidingen voor de Russen om in te grijpen zoveel mogelijk te voorkomen, een taktiek die het voor Moskou waarschijnlijk zo moeilijk mogelijk maakte iets van zijn plannen te verwezenlijken. Immers: op die manier kreeg al les wat de Russen ondernamen een door hen bepaald niet gewen ste ophef, of het was een slag in het luchtledige. De resultaten van Dubceks strategie zijn zo beschouwd ook niet onbeduidend. Hijzelf hand haaft zich en ook de invloed van een man als Smrkowsky al heeft hij dan een functie vaar wel moeten zeggen is geble ven. Dat wil zeggen dat de kern van de hervormers misschien een beetje naar de achtergrond is ge drongen, maar wel degelijk is aangebleven. Dit alles dankzij een behendig manoeuvreren en een uitbuiten van de stemming onder de burgerij. De rellen van nu, een zuivere anti-Russische demonstratie en in de ogen van de Sowjetleiders dus ook een demonstratie van „bour- geois-mentaliteit", wrijven de heren in het Kremlin eigenlijk onder de neus hoezeer ze gefaald hebben. Iets waarop Dubcek ze ker niet de nadruk gelegd wilde zien terwijl hij doende was met een schijnonderwerpen die de Russen alle argumenten moest ontnemen om langer te blijven. De gevolgen waren dat prompt generaal Gretsko en minister Semjonow uit Moskou naar Praag vlogen en dat Russische kranten vol kwamen te staan over de schandelijke rol van Smrkowsky als bekogelaar van het Aeroflot- gebouw: de aanval op de hervor mers die balancerend aan de top zijn gebleven wordt hernieuwd. En hoe verheugend de demon straties ook geweest mogen zijn, zo betreurenswaardig zijn ze om dat ze aanleiding kunnen geven tot hersowjetisering van het land met nieuwe Ruissische kracht. De Israëlische oud-premier David Ben Goerion heeft in een vraaggesprek met het dagblad „Yedioth Aharonoth" verklaard dat Israël geen eigen atoombom mag produceren, maar evenmin het verdrag tegen verspreiding van kernwapens moet onderteke nen, om elk moment gereed te kunnen ziin voor de vervaardi ging van kernwapens. Ben Goerion gelooft dat Rus land als verantwoordelijke grote mogendheid, die elk gewapend conflict met de Verenigde Sta ten wil vermijden, geen kern wapens aan de Arabische lan den zal leveren, maar China zou dit volgens hem wel eens kun nen doen. Ondanks deze mogelijkheid en de volledige steun van Peking aan de zaak van de Arabieren moet Israël echter de toetreding van China tot de Verenigde Na ties blijven steunen. In tegenstelling tot minister van defensie Mos'e Dajan sprak Ben Goerion zich uit voor de doodstraf als hoogste straf voor Arabische terroristen. Wel vond hij Dajan een veel geschikter kandidaat voor pre mier dan mevrouw Golda Meir of Jigal Allon, die volgens hem niet de benodigde capaciteiten hebben. Amerikaanse geleerden hebben verklaard, dat na een onder grondse kernproef in de woestijn van Nevada de aardkorst een maand lang in. beweging is ge bleven. Er waren 10.000 schokken waargenomen. Volgens de ex perts vormden deze schokken, die van geringe betekenis waren, geen gevaar. De bewuste proef vond plaats op 19 december. Er werd tóen 'n kernwapen tot ontploffing ge bracht waarvan de kracht 50 maal zo hevig was als die van de eerste atoombom op Hiroshi ma. Er wordt steeds meer kritiek geleverd op het program van de ondergrondse kernproeven in Nevada. De miljonair Howard Hughes die grote landerijen in deze staat bezit, heeft gedreigd de Amerikaanse commissie voor kernenergie een proces aan te doen. Have a real cigarette CAM EL CP 3-69 De recherche van de rijkspoli tie in het district Amsterdam heeft een 27-jarige monteur, een 22-jarige bankwerker en een 36- jarige vertegenwoordiger aange houden, die ervan worden ver dacht vorig jaar verschillende maletl te hebben ingebroken bij een importeur van Japanse tran sistorradio's in Duivendrecht. Hierbij verdwenen grote aantal len radio's, bandrecorders,wal- ky-talkies enz. Ook zouden de uit de hoofd stad afkomstige verdachten in Amsterdam en omgeving vier brandkastkraken en twee inbra ken bij benzinestations hebben gepleegd. Het drietal werkte sa men met een 36-jarige sloper, die reeds eerder was aangehouden in verband met een diefstal b'ij een kledingmagazijn in Amsterdam oost. Hij wordt als de leider van de bende beschouwd. Wegens heling werd voorts een 37-jarige autosloper uit Baarn aangehouden. Woensdagavond is bij het be jaarde echtpaar Lambooij in de Molensteeg in Drunen, een afge legen plaats, op een nogal dilettan tische wijze een roofoverval ge pleegd. Een jongeman van omstreeks 20 jaar drong met een shawl voor zijn gezicht de woning van het echtnaar bmnen, eiste geld en be val het licht uit te doen. Toen de heer Lambooij nogal kordaat op trad, en niet direct op de eis in ging, nam de overvaller direct de benen. De overvaller was op een scooter. De Westduitse politie heeft in een Hamburgse drukkerij valse dolarbiljetten met een totale waarde van 1,1 miljoen dollar en en een volledige installatie voor het maken van vals geld aange troffen. De ontdekking volgde op GREHSVOLK i door Jakob Schopman* Tóen hij zo ver met z'n gedach ten gekomen was, zag hij de honende triomflach van de bos wachter na zijn bekentenis. En hij Voelde hoe zijn haat tegen dezg man weer opflakkerde en dat hij hem de overwinning nooit zoü gunnen, nooit. Zo werd Peter Beeren heen en weer geslingerd tussen zijn schuldgevoel jegens Lena van Dorënkamip en de verbitterde wrok tegen haar man, zonder tot een besluit te kunnen komen. Zijn gedachten draaiden rond in een cirkel, waaruit ze niet ont snappen konden. Irt die toestand trof de pastoor van Waldkerk hem aan, die naar het ziekenhuis was gekomen om dat men hem gewaarschuwd had. dat er op het behoud van het levên van Peter Beeren niet meer te Rekenen viel. Het was een moeizaam onderhoud aan het ziekbed. Peter Beeren trok zich stug teruig en viel uit, dat hij niets had op te biechten. De pastoor drong aan of-er dan met de kermis niets was gebeurd, waarmee beladen hij liever niet de eeuwigheid zou ingaan. Beeren draaide de pas toor de rug toe. „Ik heb geen spijt over wat ik gedaan heb; als ik hem te pakken had kunnen krijgen zou ik hem hebben doodgeslagen, maar om wille van z'n vrouw heb ik het niet gedaan!" „Denk er aan, dat zij door haar ongeluk ook de dood in gedreven kan worden," zei de pastoor zacht, en met eniëe stemverhef fing voegde hij er aan toe: „en dat het met jou ook niet lang meer zal duren!" Even was het stil. Toen ant woordde de zieke: „Des te beter! Was ik maar op de plaats zelf dood gebleven, toen ze dat bierglas op m'n kop sloe gen. Dan was Van Dorenkamp niet alleen voor mij maar ook voor de wet een moordenaar ge weest. Waarom heeft m'n taaie leven me dit geluk onthouden?" Verbijsterd aanhoorde de grijze herder deze woorden, die werden ingegeven door een ver hard gemoed. Hij begreep, dat hij deze ongelukkige niet tot inkeer zou kunnen brengen, tenzij Gods genade nog op 't laatste moment te hulp kwam. „Zonder berouw is er geen ver geving, Peter Beeren, denk daar over nog maar eens goed na." Met die woorden keerde de pastoor zich enigszins droef te moede van hem af. Hij was niet gewend, dat zondaars bleven volharden in schuldige koppigheid, wanneer ze in het aangezicht van de dood stonden. Maar nu zijn woorden vergeefs waren geweest, bleef er nog maar één uitweg over: vra gen, dat God zijn ontferming aan deze verdoolde mens niet zou onthouden. De laatste woorden van de pas toor hamerden voortdurend door het hoofd van Peter Beeren. Zij werden hem tot een marteling maar tegelijkertijd braken ze zijn trots. Twee dagen later liet hij 'n notaris ontbieden, door wie hij 'n testament liet opmaken, dat hij ondertekende. Nog diezelfde avond stierf hij 'n eenzame dood. Door niemand beklaagd, door niemand be treurd. Hij had zelfs geen bloed verwanten, die om z'n nalaten schap zouden kunnen twisten. Zijn begrafenis was de eenvou digste plechtigheid, die men zich maar kan denken en na weinige dagen was hij al door iedereen vergeten. Slechts eenmaal werd z'n naam nog even in herinnering ge bracht. Dat was toen de notaris door de omroeper bekend liet ma ken, dat Peter Beeren zijn akker land voor twintig jaren aan het ziekenhuis vermaakte. Daarna zou z'n gehele eigendom toeval len aan de persoon, die als erf genaam in zijn testament, dat eerst na deze 20 jaren geopend zou mogen worden, genoemd was. Over de heide ontwaakte een nieuwe dag. De ochtendscheme ring riep de slapende natuur tot nieuw leven. Hazen en konijntjes hupten over alleen door hen ge kende paadjes door de struiken en de vogels zongen uitbundig de opkomende zon toe, die in een baan van purperrood en goud aan haar dagelijkse reis begon. Daar lag Lena van Dorenkamp tussen de bloeiende erica met ge sloten ogen, alsof ze sliep. Maar haar gelaat was koud en stijf en haar lippen waren bleek, geen antwoord gaf ze oP de vertwijfel de wekroep van haar kind. Instinctief voelde de kleine Annemarie aan dat er opnieuw 'n vreselijk onheil was geschied. Haar angstkreten verstomden weldra en gingen over in een on bedaarlijk geschrei. Vergeefs pro beerde ze met haar kleine vingers de gesloten oogleden van de moe der open te peuteren en haar kleine tranen mengden zich met de dauwdruppels die aan de hei destruiken hingen. Tenslotte bleef ze in stomme smart zitten, haar handjes uitstrekkend naar het gezicht, dat haar zo ver trouwd was als geen ander. - (Wordt vervolgd.) de arrestatie van een 33-jariga man die voor 715.000 dollar aan valse bankbiljetten bij zich had. Het gaat hier uitsluitend om val-» se biljetten van 100 dollar. De 34-jarige eigenaar van de druk»; kerij heeft zich inmiddels telefo» nisch by de politie gemeld. Bij een brand in een woning aan de Peperstraat in Gouda is gistermorgen-het tweejarig zoon tje Otto Maria van de familie Da Jong om het leven gekomen. De brand brak omstreeks half acht uit, doordat een van de kinderen van het gezin De Jong, nadat de vader naar zijn werk was ver trokken, uit bed was gekomen en met lucifers ging spelen. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de moeder haar zesjarig zoon tje ternauwernood in veiligheid kon brengen. Het tweejarig kind je kon ze niet meer bereiken. De brandweer, die snel ter plaatse was, vond het kindje later dood in bed. Het Franse voetbalelftal heeft woensdagavond in het Pare des Princes te Pariis een vriendschap- neüjke wedstrijd tegen Real Ma drid met 53 gewonnen. De meest bejubelde speler in de Franse oloeg, die bij rust een voorsprong van 31 had, was Revelli, die drie doelpunten maakte. Revelli scoor de voor het eerst in de tiende mi nuut waardoor Real al een achter stand had van 03 na de snelle treffers van Loubert en Bras. Vóór rust scoorde Gento nog voor Real en toen de voo-sprong van Frankrijk al was uitgegroeid tot 51 doelpuntten Bueno en Gento ieder nog een keer in het laatste kwartier.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 9