Bankoverval te Utrecht opgelost DE BROODPRIJS HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT Jaar voor poging tot vergiftiging Anderhalf jaar geëist voor oplichten van C.M.B. DEXKT AAN EEN „DIIRTE- T0ESLAG" OF UITKERING-INEENS IN VERBAND MET HOGE PRIJZEN Mser salaris seor ambtenares Worgels piano's hi-fi installaties mossel+ versteege Werknemers organisaties achter bakkerij stichting KERKDIENSTEN Pagina 2 DE VRIJE ZEF.UW Vrijdag 4 apVil 1969 Meestal tweehonderd gulden GROEI GROTE STEDEN IN ZUID-AMERIKA Tekort aan loonsverhoging Vi VERZENDING ZEEPOST Valse dollar biljetten in Rotterdam KLEUTER OVERREDEN 9-jarig jongetje overleden na vergiftiging Partij tabakswaren van f 25.000 gestolen Dank zij intensief speurwerk van de recherche is de bank overval op het postkantoor in de J. P. Coenstraat in Utrecht op 28 februari j.l. waarbij de overvaller er met bijna ƒ13.000 vandoor ging tot een goed einde gebracht. De Utrechte 2 politie kreeg zoveel gegevens over de dader onder meer 'n pasfoto met en zonder pruik dat vergissing vrijwel uitgeslo ten was. Zowel K.L.M., spoor wegen, douane als enkele inter nationale scheepvaartlijnen keken naar de gezochte man uit. Gisteravond kon een wacht meester bij een passencontrole in de D-trein bij Oldenzaal de man aanhouden. Het is de 22- jarige kantoorbediende F. C. L. zonder vaste woon- of verblijf plaats. Hij heeft inmiddels be kend. De eerste tips over de moge lijke dader van de overval kreeg de recherche van enkele taxi chauffeurs, die de man op de bewuste avond hadden vervoerd. De rechtbank in Maastricht heeft gistermorgen de 48-jarige wegenbouwarbeider G. V. uit Amsterdam wegens poging tot moord veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Verdachte was ten laste gelegd in 1960 in Geleen tezamen met de vrouw R. H. uit Schijndel, die onlangs enkele gifmoorden heeft bekend, doch deze bekentenissen later weer heeft ingetrokken, getracht te hebben zijn toenma lige vrouw te vergiftigen door D.D.T.-poeder in haar koffie te doen. De officier van justitie achtte deze poging tot moord be wezen en eiste op 3 maart drie jaar gevangenisstraf tegen hem. De verdediger van verdachte, mr. Moscowicz, vroeg vrijspraak, omdat volgens hem D.D.T. geen deugdelijk middel is om iemand te vergiftigen. Op de dag van de uitspraak, 17 maart, verwees de rechtbank de zaak terug naar de rechter-commissaris om te laten uitzoeken of D.D.T. een deugde lijk middel was. In een rapport concludeerde de gerechtsarts te Maastricht, dr. J. Hollman, dat dit het geval was, waaron de of ficier van justitie tijdens de voortgezette behandeling van deze vergiftigingszaak op 24 maart bij zijn eis persisteerde. De verdachte ontkende ook toen echter ooit een poging te hebben gedaan zijn toenmalige vrouw te vergiftigen. Met een van ziin armen in het verband, in de andere een brand stoftank en een zielig gezicht, zo troffen tientallen automobilisten vorig iaar de 42-jarige schinner 3. H. R., zonder woon- of verblijf plaats, aan langs de rijkswegen in Nederland. Een triest verhaal over een on geluk dat hij gehad zou hebben, wekte in de meeste gevallen vol doende medeliiden on bij parkeren- ,de automobilisten, dat zij hem in hun wagen meenamen en hem zelfs geld gaven. Op deze wijze wist hij In enkele maanden van zeker tachtig automobilisten 7000 gulden los te kriigen. Dit bekende dat hij donderdagmorgen voor de rechtbank in Amsterdam, waar de officier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste voor de serie op lichtingen. De president van de rechtbank noemde verdachte een tvDische misdadiger, d'e steeds in hetzelfde patroon vervalt. De schipoer die reeds meer malen Is veroordeeld, speelde ook dit keer ziin soelletie steeds op dezelfde wiize met het zelfde verzonnen verhaal. Hij ver telde de automobilisten die uit medelijden voor hem stODten, dat hij chauffeur was on een koel wagen. Bij een ongeval zou h'i ge wond zijn geraakt, al ziin geld had hij moeten uitgeven aan een nood- agregaat om de lading die hij bij zich had niet te laten bederven. In een nabijgelegen plaats zou hij' ziin broer ontmoeten, die op weg was met een andere koelwagen om de lading over te nemen. Intussen had hij geld nodig voor o.a. verblijfkosten in 'n hotel. Het gelukte de schipner meestal onge veer 200 gulden los te kriigen. die hij de volgende dag vla de bank zou terugbetalen. Tevergeefs wachtten de slacht offers op het geld. Tot nu toe heb ben ongeveer tachtig mensen aan gifte gedaan, maar waarschiinlijk is het aantal slachtoffers volgens de president veel hoger. Ofschoon verdachte een administrate bij hield van zijn slachtoffers, kon hij niet nrecies zeggen hoeveel men sen hij op deze wijze geld afhan dig had gemaakt. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 17 april Het signalement kwam vrij goed overeen met de verklaringen van het bankpersoneel. Op de dag na de overval werden in 'n put in het Utrechtse Oudw'ik onder meer een jas, een stuk pakpapier en een fles aceton gevonden. Uit een onderzoek bij enkele kledingmagazijnen kwam vast te staan, dat een jongeman kort voor 28 februari enkele goe deren had gekocht. Hij betaalde in sommige gevallen met een ongedekte girokaart, het adres ervan was afkomstig uit Am sterdam, zodat de politie ook daar een onderzoek instelde. Spoedig kregen de recher cheurs verschillende aanwijzin gen. Het bleek dat de onbeken de in korte tijd op verschillende adressen had gewoond en een pruik droeg. In één van de pen sions waar L. had gewoond, kwam ook een N.S.-abonnement boven water. De politie beschik te nu over een foto met en zon der pruik van de gezochte. De politie in Zweden werd over de overval ingelicht, omdat bekend werd dat hij belangstel ling voor dit land had. Als „jour nalist" was hij van pl„n over de sex in Zweden te schrijven, ook een treinbiljet betaald met een ongedekte cheque kreeg de politie in handen. In totaal heeft hij voor ongeveer 1000 door middel van flessen trekkerij verkregen. De politie stelde vast, dat op donderdag 27 februari hij naar Nederland was gekomen, op 3 maart weer was vertrokken naar Zweden. Van 14 tot 28 maart was hij op Las Palmas geweest. Daarna keerde hij terug naar Denemarken. Gisteravond wilde hij weer Nederland binnenkomen. De po litie heeft nog niet vast kunnen stellen, waarom de man juist de donderdag uitkiest om naar Ne derland te gaan. Men vermoedt dat L. op vrijdag opnieuw zijn slag wilde slaan om ziin finan ciën bij te spijkeren. De over valler is volsens de politie m_er- malen in Utrecht geweest om ooolshoogte te nemen. Pe jonge man had in Stockholm nog de beschikking over een bankreke ning waar 10.000 kronen op stonden. Toen hij gisteravond werd aangehouden, had hij on geveer 160 op zak. Od de dag van de overval kocht L. twee wapens in Utrecht: eer gasnis- '00I en een verzwaard lucht drukpistool. Dit laatste wapen Gebruikte hij bii zijn overval. De politie is inmiddels ook ach ter de bedoeling van het flesje aceton gekomen: het diende om de pruik mee los te weken. L. is in Indonesië geboren en oogegroeid in het Limburgse Beek. Eind vorig jaar verliet h:i Limburg, omdat hij er niet aar den kon. Hii wilde in Amster dam gaan werken. Voor zover bij de politie bekend heeft L. echter geen baan in de hoofd stad gehad. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Tijdens de donderdag in Utrecht gehouden bondraadsvergadering van de christelüke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elec- tronische industrie (C.MB.) heeft de voorzitter C. van Dijk gezegd dat de priisverhogingen die zich thans voordoen voor slechts een gering gedeelte het gevolg ziin van de loonstijgingen. Hii actit het on juist om van een loon- en prijs- spiraal te spreken omdat sommi gen daarmee bedoelen dat de stij ging van prijzen wordt veroor zaakt door de loonontwikkelingen. Het is beter te snreken van een nriis- en loonspiraal meent de C.M.B.-voorzitter. Wij willen er on wijzen dat het voor een belangrijk deel de over heidsmaatregelen ziin die de po sitie voor dit jaar bijzonder moei lijk hehben gemaakt, aldus de heer Van Dijk. „De vraag dopt zich voor of zich dat voor 1970 zal herhalen. Het is te vroeg om nu reeds con creet vast te stellen wat wij dan zullen moeten doen. Ons standpunt zal in belangrijke mate worden be- Daald door wat de regering zal doen. Dat geldt in de eerste plaats ten aanzien van de nu opgetreden en nog te verwachten prijsstijgin gen. Een effectieve bestrijding van In de gisteren gehouden biina twee uur geduurd hebbende, ver gadering der centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, heeft men zich beraden over mogelijkheden tot het treffen van een salarismaat regel, „zulks in het licht van de onrust over de prijsontwikke ling", aldus een na afloop opge steld communiqué. De staatssecretaris van binnen landse zaken, mr. C. van Veen voorzitter der vergadering, heeft in het kader van het trendbeleid voorgesteld per 1 juli a.s. de sa larisreeksen met twee procent te verhogen en de nacalculatie zo ver mogelijk te vervroegen door een uitkering over het eerste halfjaar 1969. Het overleg hierover zal op 17 april worden voortgezet. Staatssecretaris Van Veen noemde het gisteren gevoerde be raad een open en prettig gesprek. Die mening werd door de verte genwoordiger van de ambtena- renorganisaties gedeeld. Deze laatsten zullen in de ko mende veertien dagen met hun „achterban" overleggen over het voorstel van de staatssecretaris. Het ziet er naar uit dat het voor stel goed zal worden ontvangen. De door de staatssecretaris voorgestelde uitkering over het eerste halfjaar 1969 zal kunnen zijn gebaseerd op een eerste, ruwe nacalculatie. De defintieve nacal culatie zal dan later in het jaar kunnen volgen. Volgens een rapport van de in- teramerikaanse ontwikkelings bank zal Latijns-Amerika in 1980 27 steden tellen met meer dan een miljoen inwoners. De groot ste zal Buenos Aires zijn met 9.815.000 mensen, gevolgd door Sao Paulo met 7.780.000, Rio de Janeiro met 6.290.000, Bogota met 5.208.000, Mexico-stad met b.550.000, Santiago met 4.400.000, Caracas met 4.115.000 en Lima met 3.563.000 mensen. alle ongerechtvaardigde verhogin gen zal nodig zijn". De C.M.B.-voorzitter meent dat nog bewezen zal nfogen worden of de mijsstiiging voor dit jaar op 6,5 a 7 procent zal mogen worden gesteld, zoals de laatste ciifers hebben uitgewezen. „Periodiek blijken de verwachtingen immers onjuist te ziin en elke nieuwe prognose valt weer hoger uit". Volgens de heer Van Dijk drei gen de overeengekomen loonsver hogingen „als sneeuw voor de zon" fe verdwijnen. De vraag Is zelfs of en hoeveel we er aan te kort zullen komen, zeker als dat laatste het geval Is zal er wat an ders moeten gebeuren", aldus de voorzitter. „Ik besef heel goed dat wij ge bonden zijn aan de afgesloten c.a.o.'s, maar het ligt voor de hand dat wij de belangen van de werk nemers in het oog houden ge durende de looptijd van een c.a.o. Men zal er begrip voor moeten hebben dat bijzondere ontwikke lingen om bijzondere maatregelen vragen. Zoals in het verleden meer is gebeurd, kan worden gedacht aan een duurtetoeslag of aan een uitkering-ineens. De vorm waarin eer compensatie wordt gegoten is minder belangrijk. Deze mag ech ter geeri belasting worden voor 't jaar 1970, want het zal dan toch al moeilijk genoeg zijn", aldus de C.M.B.-voorzitter. •II* goed* merken In éin zeek Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7884 Ook in Oen Haag Groningen Heerlen PEND1NE, Carmathenshire: En kele dagen geleden is het „graf' geopend van de racewagen waar in Jeffrey Parry Thomas in 927 verongelukte tijdens een poging om het wereldsnelheidsrecord over land te verbeteren. Uit res pect voor de rijder werd de ..bo lide" indertijd door vrienden be graven. Er zijn nu plannen om de wagen geheel te restaureren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Rio Quinto" (8-4) Canada: m.s. „Eemstroom" (9-4) Chili: m.s. „Susanne Skou" (8-4) Kenya, Oeganda en Tanzanië: m.s. „Tanganyika" (11-4) Ned. Antillen: m.s. „Kreon" (8-4) Verenigde Staten: m.s. „Atlantic Star" (10-4) Zl-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.W.-Afrika: m.s. „Zaanland" (9-4) Inlichtingen betreffende de verzendingsdatj, van postpakket ten geven de postkantoren. Drie personen, twee mannen en een vrouw, hebben woensdag avond laat in café's in Rotterdam valse 20-dollarbiljetten in omloop gebracht. Zij namen steeds ieder een bestelling, incasseerden het wisselgeld en verdwenen dan naar een volgend café. Voor zo ver bekend zijn negen caféhou ders door hun optreden ge- duDeerd. De wisseltocht begon in het westen van Rotterdam en eindig de in Katendrecht. Ook de taxi chauffeur die hen naar dit stads deel bracht, werd het slachtoffer. De Rotterdamse politie, die het niet onmogelijk acht dat het drie tal het vanavond elders in Neder land probeert, wil graag inlich tingen od telefoonnummer 010 143144. De drie personen zijn, al dus de politie. Zuideuropese types. De bankbiljetten zijn een voudig te herkennen, omdat ze alle met serie b 0907 beginnen. Aan de aandacht van haar moe der ontsnaot, is de 2-jarige An neke ter Veer uit Uithuizermee- den gisterochtend aan de Lange- landsterweg in Uithuizermeeden de weg opgelopen en daarbij on der een auto geraakt. Het meisje was op slag dood. Een groep Zeeuwse en Westbra bantse bakkers, aangevoerd door de bedrijfseconoom J. den Bleker uit Etten-Leur, is deze week by staatssecretaris Van Son van economische zaken op audiëntie geweest. Zij hadden daarom gevraagd naar aanlei ding van het besluit van de be windsman, geen minimumprijs voor brood in te stellen. De staatssecretaris gaf hun een uiteenzetting van zijn overwe gingen. (Zoals bekend heeft hij zo'n uiteenzetting ook reeds ge geven in zjjn antwoord op vra gen van een aantal tweede-ka merleden. Red. A.N.P.). De drie werknemersorgani saties in het bakkersbedrijf heb ben zich in een telegram gericht tot de voorzitter van de vaste commissie voor de middenstand van de tweede kamer der staten generaal, naar aanleiding van de negatieve beslissing over de mini mumprijs. De organisaties van werkne mers in het bakkersbedrijf, de al gemene bedrijfsbond voedines- en genotmiddelen, de katholieke bond van personeel in do agrari sche en voedings- en cenotmidde- lenbedrijven en de Nederlandse Centrale Bond van Christelijke Werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen geven aldus dit telegram uiting aan hun grote bezorgdheid ge wekt door het standnunt van de staatssecretaris van economische zaken geen minimnmnriis voor brood vast te willen stellen. De desastreuze concurrentie met brood die zij reeds geruime tiid waarnemen in alle delen van bet land zal ruïneuze gevoVen hebben voor de werkgelegenheid in het. bakkersbedrijf; met name voor de Vzorwjng van het brood en andere bakkerswaren. Tn d°ze bedrüfstak vinden ca. tien tot twaalfduizend personen werkge legenheid die nu ernstig wordt ondermiind. Wij stéllen ons vol ledig achter ho+ standnunt van 't bestuur van de Nederlandse Bak kerijstichting, aldus het telegram. De heer Den Bleker maakte tij dens het gesprek de opmerking dat hij het aantal van zeven bakkerijen, waar de accoun tantsdienst van het ministerie een onderzoek had ingesteld naar de kostprijs van brood, maar een smalle basis vond. Hij kreeg daarop, naar hij het A.N.P. meedeelde, van de staatssecretaris ten antwoord dat de Nederlandse bakkerij stichting nooit tegen dit gerin ge aantal had geprotesteerd, evenmin als tegen het feit dat het onderzoek zich voorname lijk gericht had op het groot bedrijf. Het actiecomité van de Zeeuwse en Westbrabaritse bakkers, zo deelde de heer Den Bleker mee, is bitter teleurgesteld in de in de bakkerijstichting verenigde organisaties. Het meent dat de stichting van het departement van economische zaken had moeten verlangen, dat ten minste een procent van de Ne derlandse bakkerijbedrijven, waaronder het midden- en kleinbedrijf, in het onderzoek betrokken zou worden, Het ac tiecomité hoopt dat de stich ting alsnog om een breder on derzoek zal vragen. De Nederlandse bakkerijstich ting, om commentaar gevraagd deelde het A.N.P. mee dat zij er steeds bezwaar tegen heeft gemaakt dat een grote groep bakkerijen, ongeveer de helft van de industriële bakkerijen in Nederland omvattend, van het onderzoek werd uitgeslo ten, terwijl de staatssecretaris een ander, bijzonder efficiënt werkend bedrijf per se wel in dit onderzoek wilde betrekken. Van de kant van het ministe rie van economische zaken kon geen letterlijke weergave wor den gegeven van wat de staats secretaris volgens de heer Den Bleker gezegd heeft over de houding van de bakkerijstich ting tegenover het aantal der onderzochte bakkerijen. Men achtte het mogelijk dat het on derwerp terloops is behandeld. De rijkspolitie in Eist (gemeen te Rhenen) heeft woensdagavond omstreeks elf uur het stoffelijk overschot gevonden van de 9- jarige A. Veenhof uit Eist. Het jongetje was twee uur tevoren als vermist opgegeven. De rijkspoli tie vond het slachtoffer in de poliistinrichting van zijn opa aan de Engweg aldaar. Uit nieuws gierigheid was de jongen daar gaan kijken. Toen hij boven een dompelbad (een zogenaamd tri- bad met zeer giftige reuk) was gaan hangen, dat wordt gebruikt bij het ontvetten, werdrhij zo snel bedwelmd, dat hij versuft raakte en later overleed. Naar de politie thans meedeelt hebben inbrekers in de nacht van woensdag op donderdag een par tij sigaretten, sigaren en rook tabak met een totale waarde van 25 duizend gulden ontvreemd bij de firma Oostelbos, groothandel in tabakswaren te Tilburg. Van de daders, die zich via een licht- kap toegang tot de magazijnen verschaften, ontbreekt tot nu toe elk spoor. NED. HERV. KERK VRIJDAG 4 APRIL 1969 Aardenburg: 19.30 uur Ds. H. Fa- ber. H. Avondmaal. Axel: 19 uur Ds. J. Verheul. Biervliet: 19 uur H. Avondmaal. Breskens: 19.30 uur Gezamenlijke dienst in de Geref. kerk. Cadzand: 18.30 uur Ds. W. C. Luuring. H. Avondmaal. Groede: 19.30 uur Ds. Y. v. d. Schoot, van Vlissingen. H. A. Hoek: 19.30 uur Ds W. J. van Meeuwen. H. Avondmaal. Hontenise: 18.30 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. H. Avondmaal. Hoofdplaat: 19.30 uur Ds H. 3. Begeer. H. Avondmaal. Hulst: 20 uur Mej. Ds. H. B. de Neeling. H. Avondmaal. 68) Het is avond en de grote burchtzaal ziet er thans heel an ders uit. Vrolijk knappert het hout in de schouw en om een der lange tafels zijn allen verenigd aan een feestelijke dis. Liorca zit, met een stralende lach op haar gezicht, naast haar broeder, ter wijl zij Aram af en toe een dank bare blik toezendt. Ook de hertog is aanwezig en hoewel hij zijn ene arm voorlopig niet zal kun nen gebruiken, doet dit toeh niets af aan zijn goede stemming. „Zonder de vastberadenheid en de moed van heer Aram was dit raadsel nimmer tot een oplossing gekomen!" zegt hij, terwijl hij op staat. Laat ons daarom een dronk uitbrengen op de heer van Bar ranca!" Allen volgen zijn voor beeld en dan antwoordt Aram: „Gij zwaait mij werkelijk te veel lof toe. Tenslotte was het Lard, die ons met zijn handje vol getrouwen uit een verschrikke lijke situatie gered heeft. Ik hoop, dat hij en de zijnen een lange periode van geluk en voorspoed op Grandulia tegemoet gaan!" N.euwvliet: 20 uur H. Avondmaal. Oostburg: 19 uur Ds. T. A. C. van Drunen. H. Avondmaal. Philippine: Geen dienst. Retranchement: 20 uur Ds W. C,. Luuring. F Avondmaal. Sas van Gent: Geen dienst. Schoondijke: 19.30 uur H. Avond maal. St. Anna ter Muiden: 18 uur Ds. C. Balk. H. Avondmaal. St. Kruis: 18 uur Ds. H. Faber. H. Avondmaal. Sluis: 19.30 uur Ds. C. Balk. H. Avondmaal. Sluiskil: 19 30 uur Ds. H. J. Ruis. H. Avondmaal. Terneuzen: Grote kerk: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. H. Avondmaal; 19 uur Ds. J. Scholten. H. A. Goede Herderkerk: 10 uur Ds, J. A. Poelman. H. Avondmaal; 19 uur Ds. J. A. Poelman. H. A. Schaldeoord: 15 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. H. Avondmaal. Bachten Dieke: 15 uur Ds. J. A. Poelman. H. Avondmaal. Wateriandkerkje: 18.45 uur Ds. W. B. Bergsma. H. Avondmaal. Zaamslag: 19 uur Ds. A. T. Dei- num. Zuidzande: 20 uur Ds. T. A. C. van Drunen, van Oostburg. H. A. GEREF. KERK Terneuzen: 19.30 uur Ds. W. H Gispen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Hoek: 19.30 uur Ds. A. VeefkjhQ, van Axel. GEREF. GEMEENTE Terneuzen (VIoos wijkstraat): 19 uur Ds. J. Pannekoek. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 19 uur Ds. A. de Reu ver. ROOM-KATHOLIEKE KERK Terneuzen: Grote kerk: 15 uur Ge bedsdienst. Triniteitskerk: 19.15 uur Plech tige avonddienst, voorgegaan door bisschop Ernst.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2