Prijsstijging nu 2,5 procent VakcentralesEr moet wat gebeuren ringglijks 'n goede portie vlees Prijsbeleid een hele kluif voor de regering Stichting van de Arbeid bijeengeroepen Middenstandsbond besprak de prijzen en lonen De bijzetting van Eisenhower Herdenkingsdienst voor Eisenhower in Den Haag Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 3 april 1969 Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Het decoratie- beleid BROMFIETSER VERONGELUKT Regering-Wilson niet zo populair Blij (Wordt vervolgd.) Opgedrongen Nog meer prijsstijgingen DE STAKING VAN DE ITALIAANSE BENZINEPOMP HOUDERS VEEHOUDER BEROOFD Het centraal bureau voor de statistiek (GB.S.) deelt mede dat het prijsindexcijfers van de gezinsconsumptie, dat maande lijks wordt samengesteld op basis 1964 100, van medio februari tot medio maart toe nam van 125,3 tot 126,3. Dit komt neer op een stijging van 0,7 Ten opzichte van decem ber 1968 bedraagt de stijging 5,2%. De genoemde toeneming van 0,7 moet, aldus het C.B.S., hoofdzakelijk (0,5 worden toegeschreven aan de kleding- prijzen. Het indexcijfer voor kleding, dat van de uitverkoop maand januari op februari met 3,3 was opgelopen, steeg thans verder met 4,9 Hierbij wijst het C.B.S. er op, dat de indexcijfers voor kleding van februari en maart resp. 120,1 en 126,0 niet geheel verge lijkbaar zijn De februari-index heeft namelijk nog uitsluitend betrekking op het winterpak- ket, terwijl in de maart-index het zomerpakket reeds gedeel telijk is verwerkt, Evenals in voorgaande jaren brengt deze gedeeltelijke pakketwijziging bij de overgang van februari op maart een stijging van 0,3 van het totaalindexcijfer met zich. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer in maart 121,5 bedroeg tegen 121,3 in februari, steeg het in dexcijfer voor aardappelen. Voor groenten en fruit bleven de indexcijfers nagenoeg gelijk. Voor vlees en eieren werden prijsstijgingen geregistreerd, voor dranken een prijsdaling. Voorts werd voor schoeisel een lichte stijging waarge nomen, terwijl het indexcijfer voor rookartikelen nog enigs zins opliep doordat de laatste voorraden tegen oude prijs tus sen half februari en half maart zijn uitverkocht. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft de werkgevers laten weten, dat het op 11 april in de Stichting van de Arbeid de re cente prijsontwikkelingen aan de orde wil stellen. De vakbeweging zal tijdens een spoedberaad In Utrecht haar visie ten aanzien van de onrustbarende stijging van de prijzen formuleren. Deze initiatieven van de drie vakcentrales zijn het resultaat van het dinsdag bekend geworden prijsindexcijfer, waarvan in vak bewegingskringen met grote on gerustheid kennis is genomen. De vakbeweging meent dat er alle In afwachting van een door de wetgever bepaalde nieuwe deco ratieregeling zijn er onvoldoen de redenen het beleid op grond van de bestaande wetgeving dras tisch te wijzigen, aldus minister president De Jong in antwoord op schriftelijke vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Vondeling over het decoratiebeleid. In zijn ant woord zegt de premier dat de voorstellen tot wijziging van het decoratiebeleid, die bijna 3 jaar geleden door het kabinet Cals voor advies aan de raad van state werden gestuurd, door het hui dige kabinet niet zijn overgeno men. Nieuwe voorstellen over het decoratiebeleid worden thans uit gewerkt. Zoals bekend had de heer Vondeling gevraagd of het niet passend zou zijn de stortre gen op koninginnedag op te hou den totdat het klimaat „wat mil der en menselijker" zou zijn ge worden. aanleiding bestaat andere maat regelen te nemen nu blijkt dat de prijsontwikkeling kennelijk op nor male wijze niet is tegen te houden. „We kunnen niet blijven aan dringen op maatregelen en schrif telijk blijven protesteren. Er moet wat anders gebeuren", aldus de woordvoerder van het overleg orgaan van de drie vakcentrales. Over wat er dan moet gebeuren gaan de vakcentrales zich van daag beraden. Ze zijn van mening dat de werk gevers bij het verdere gesprek be trokken moeten worden, daarom werd de vergadering van het be stuur van de Stichting van de Ar beid op verzoek van de vakbewe ging aangekondigd. „De regering betreurt de prijsontwikkeling wel, maar zij doet niets. Daarmee schieten we natuurlijk niets op", aldus de vakbeweging. De 30-jarige J. C. Hartman uit Amsterdam is dinsdag om het le ven gekomen toen hij in de Mui- derstraat in zijn woonplaats door nog onbekende oorzaak met zijn bromfiets onder de achterwielen van een naast hem rijdende vrachtwagen viel. De man was op slag dood. (Adv.) Hèt cadeau per brief „Een platenbon is altijd raak 1 pBilllmil SCHEVENINGEN: Paul Henri Spaak (rechts) in gesprek met mr. F. G. van Dijk, voorzitter van het comité Benelux. De Belgische oud-minister en voormalig secre taris-generaal van de N.A.V.O. heeft in het Kurhaus een rede ge houden t.g.v. het 20-jarig bestaan van het Atlantisch bondgenoot schap. Acht van de tien Britten zijn niet tevreden over de regering- Wilson, zo blijkt uit het jongste opinie-onderzoek door de „Eve ning Standard". Onder de onder vraagden was het percentage voorstanders van een conserva tief bewind 20 procent groter dan dat voor een Labour-regering. Slechts 36 procent keurde het Britse optreden op het Westin- dische eiland Anguilla goed. Het is voor het koninklijk ver bond van ondernemers (de gefu seerde koninklijke Nederlandse middenstandsbond en het Neder- Na een treinreis van 36 uur door zeven Amerikaanse staten is woensdag het stoffelijk over schot van generaal Eisenhower in Abilene, Kansas, aangekomen, waar het is bijgezet. Op het station van de 8.000 in woners tellende stad stonden president Nixon, famiieleden van de overledene en verscheidene generaals. Onderweg hadden tienduizenden mensen de gestor vene de laatste eer bewezen. Ook uit de omgeving van Abilene wa ren tienduizenden naar het stad je gekomen om afscheid van „Ike" te nemen. Eisenhower heeft van 1892 tot 1911 in Abilene ge woond voordat hij naar de mili taire academie in West Point ging. Op de trappen van de boekerij van het Eisenhower-centrum verzamelden zich de 500 geno digden voor een laatste eredienst. Twee geestelijken van de presby teriaanse kerk persoonlijke vrienden van de gestorvene leidden de dienst. De gemeente zong „Een vaste burcht is onze God". Ter herdenking van de over leden oud-president Eisenhower is gistermorgen in de Klooster kerk te Den Haag een openbare dienst gehouden, die door konin gin Juliana werd bijgewoond. Voorts waren o.m. aanwezig mi nister-president De Jong, leden (Adv.) „Wat breng ik voor de gastvrnuw mee „Een platenbon ia altijd ïfcak lands verbond van middenstands- verenigingen) een hele moeilijke zaak te zien hoe de regering pro beert het vraagstuk van het prijs beleid de baas te worden. Aldus de heer P. G. van der Weele uit Gouda, voorzitter van het verbond, woensdagmiddag op een persconferentie in Nieuws poort in Den Haag. ARNHEM: Dinsdag is de zelfbe dieningswinkel in ,fiet Dorp" of ficieel geopend. Onmiddellijk waren er enthousiaste kopers, zo als de foto Jan Faber uit Hal- lum, Friesland) die een levend bewijs vormde van de gemakken van de „Dorps"-winkel. van het kabinet en van de eerste en tweede kamer, een groot aan tal leden van het corps diplomati que, de chefs van staven land-, luchtmacht en marine, en verte genwoordigers van de expoge en het veteranenlegioen. In de herdenkingstoespraak zei dr. Gerald W. Weiss, voorganger van de Amerikaanse protestant se kerk te Den Haag, dat met het overlijden van Dwight David Eisenhower een groot generaal en een geliefd president was heengegaan.. In het kort schetste hij de rol die Eisenhower als ge neraal en als president had ge speeld, waarbij hij de nadruk leg de op zijn vredestichtend werk. Hij was de juiste man op het juis te tijdstip op de juiste plaats, al dus dr. Weiss. Ondanks de kritiek die op het beleid van president had dr. Weiss juist aan die perio de de sterkste herinneringen. Hij memoreerde dat het Eisenhower was geweest, die in Little Rock een actie ondernam om de segre gatie op de scholen te doorbre ken. De heer Van der Weele herin nerde er aan dat zijn verbond in januari j.l. al in overweging te hebben gegeven een gesprek tus sen overheid en bedrijfsleven over deze problematiek te laten hou den. In februari Is die suggestie herhaald en het deed de heer Van der Weele goed te hebben ge merkt dat de minister ook lang zamerhand in die richting gaat denken. Het deed hem ook goed uit andere kringen gelijkluidende gedachten te hebben horen klin ken. De heer Van der Weele is er blij mee dat op II april in de Stich ting van de Arbeid tussen werk gevers en werknemers o.m. over deze zaken zal worden gesproken, maar hij acht dat onvoldoende. De overheid zal ook van de partij moeten zijn. Hij zei wel eens de indruk te hebben dat het kabinet teveel van het standpunt uitgaat dat eerst anderen het maar eens moeten op knappen. (Adv.) „Morgen is zij jarig. Wat moet ik geven?" „Een platenbon is altijd raak GRENSVOLX door Jakob Schopman* 14) „Gaat het al wat heter met je?" vroeg hij zacht. O, welk een ge luk, hij was dus toch teruggeko men? Ja, daar boog hij zich naar haar toe. Ze wou hem zeggen, dat ze onschuldig was, dat er niets meer tussen hen gestaan had dan een afschuwelijk misverstand. Maar hij maakte een afwerend gebaar met z'n hand en drukte haar een kus op de lippen. „We zijn allebei heel erg dom geweest, maar ik wel het ergst", zei hij. Goede Dorus. Zij had meer vertrouwen in hem moeten heb ben, zoals hij in haar. Waar was Annemarie? Hij las de vraag in haar ogen. „Ze slaapt," zei hij lachend, „je hoeft geen zorg over haar te heb ben". Een zalige vrede en een warm geluk namen van haar be zit. Hoe goed was alles tot een eind gekomen. En Lena van Do renkamp loste een laatste lange en diepe zucht, die haar scheen te bevrijden van alle pijn, die ze naar ziel en lichaam geleden had. Door de verspreide berkenboom pjes en de wakels van de hei ging zacht het gerucht van de nachte lijke wind. Men had Peter Beeren naar het ziekenhuis gebracht. Hij was niet dood, zoals men aanvankelijk op de tragische laatste kermisavond had gemeend, maar het einde kon toch niet meer ver af zijn. De slag met het bierglas had hem een zware hersenschudding toege bracht, en later was er nog een ontsteking bij gekomen. Hij scheen dagen en nachten lang met de dood te vechten. Zelfs in de weinige uren, dat hij tot be wustzijn kwam, woelde de onrust in hem. Peter Beeren had wroeging en gewetenskwellingen, om datgene, wat hij Lena van Dorenkamp had aangedaan, de vrouw, die hij in stilte had vereerd vanaf het moment, dat zij hem grootmoedig en barmhartig in haar huis waaruit hij als een dief vertrok ken was had opgenomen en verpleegd. Om harentwil had hij zich voorgenomen 'n beter leven te beginnen, maar de erfelijke zwakheid voor alcohol had z'n wil verslapt. En toch, zo vaak hij ook dron ken in de boswachterswoning was gekomen, nooit had hij het respect en de eerbied voor het edele karakter van de vrouw ver loren, totdat de rampzalige ker misdagen waren gekomen Toen hij haar zag, smekend om zijn waarachtige vriendschap en zijn goede wil, had zich een ge voel van triomf meester van hem gemaakt, een triomf over haar hoofd heen op de boswachter. En hij had zich er door laten mee slepen. En toen hij haar zag beven en angstig worden had een dierlijk instinct de laatste rem men, die hem ervan weerhielden haar waardigheid aan te tasten, gesloopt. De gedachte een nog groter triomf op zijn vijand te kunnen behalen, verdubbelde de stuwkracht van zijn driften en hij had de handen naar haar uitge strekt. Dat was een lage gemeenheid. Hij besefte het nu, maar alles was ook zo overrompelend geweest. En als daar niet voortdurend het beeld van Dorus van Dorenkamp op de achtergrond was geweest, dan zou er wellicht niets gebeurd zijn. Gelukkig, dat het kind geko men was en zijn bezinning had doen terugkeren. Nog diezelfde avond had hij reeds bittere wroe ging over zijn handelwijze, toen hij het bleke en door leed ge schokte gezicht van de vrouw zag, die de volle zwaarte van haar smart nochtans alleen wilde dra gen. Hij had haar aanwezigheid niet kunnen verdragen en was het dorp in gevlucht om vergetel heid in de drank te zoeken. En zo was het van kwaad tot erger ge worden. Als door het noodlot voortgedreven had hij de bos wachter opnieuw uitgedaagd en willen treffen en had hij er andermaal en nu met de vrese lijkste gevolgen de vrouw aan op geofferd door haar eer valselijk te bezoedelen. Nu lag hij hier in het zieken huis en was Van Dorenkamp ge vlucht. Hij zou spoedig, sterven, hij voelde het. En daarom liet z'n geweten hem niet met rust. Wat moest hij doen? Een enkel woord van hem was voldoende om alle laster over de vrouw te doen ver stommen en haar te herstellen in een achting, die hoger zou zijn dan ooit. Maar moest hij dan zich zelf als bedrieger en leugenaar, als eerrover aan de kaak stellen? Neen, dat nooit. Men zou de hon den tegen hem ophitsen, als hij ooit nog eens herstellen zou. En als hij zou sterven, zou geen mens hem naar het graf willen dragen. Maar wat kon hem dat schelen? Beter dit, dan het onrecht van de onverdiende smaad voor Lena van Dorenkamp te laten voort bestaan. Een algemene prijsmaatregel is z.i. zinloos, want het is onmogelijk dan controle uit te oefenen. Met de vrije loonpolitiek en de afschaffing van de verticale prijs binding heeft de overheid twee ef fectieve maatregelen minder tér beschikking. Indien die maatrege len haar nu wel ten dienste zou den hebben gestaan, dan zou het prijsbeleid niet zo moeilijk uit voerbaar zijn geweest als nu het geval is. Het is naar de mening_ van dë heer Van der Weele onjuist het midden- en kleinbedrijf mede aan te kijken op de prijsverhogingen. Het krijgt het prijsverloop opge drongen. Uit de controle van het ministerie is gebleken dat er zich in deze bedrijfstak vrijwel geen „boosdoeners" hebben voorge daan. De heer Van der Weele zei het te betreuren dat de minister van economische zaken heeft gezegd dat de prijsstijging dit jaar zou kunnen oplopen tot 6,5 5 7 pro cent. Op dit moment is die, op basis van het prijsindexcijfer, niet verder dan 5,2 procent. Dat is op zichzelf al verontrustend genoeg, dat is hij met de vakbeweging eens, maar het Is nog helemaal niet zeker dat ze inderdaad nog verder zal gaan. Eén van dg twee bonden die be trokken is bij de staking van de benzinepomphouders in Italië heeft een aanbod tot verhoging van de provisie van zes tot zeven lire per liter aanvaard en zijn leden opgeroepen, de staking te beëindigen. Met de andere bond wordt nog onderhandeld. De staking begon negen dagen geleden. Tegen werkwillige nomnhouders is fel gereageerd. Zo zijn er verscheidene malen ex plosieven en brandbommen naar de betrokken stations gegooid. Later werd meegedeeld dat tic staking ten einde is na bemidde ling van de Italiaanse minister voor industrie, Tanassie. De mi nister heeft besloten maatregelen te nemen om het aantal verkoop vergunningen aan banden te leg gen en de werktijd te verkorten. Pompstationhouders kunnen voortaan ook gebruik maken van de kredietmogelijkheden die voor de handel bestaan. Woensdagnacht omstreeks vijf uur heeft de 57-jarige veehou der M. J. H. uit Beverwijk bij de politie in Bloemendaal aan gifte gedaan van het feit daT hij enkele uren tevoren was be roofd van een bedrag van 875. De overvallers moeten twee mannen van ongeveer 25 jaar zijn geweest, die de veehouder in een café in de omgeving van de Nieuwendijk in Amsterdam dinsdagavond hebben leren ken nen. 's Nachts hebben ze de man in hun auto meegenomen naar Bloemendaal. Ze beroofden hem en zetten hem uit de wagen. (Adv.) „Hij houdt van muziek. Dus?" „Een platenbon is altijd raak <-

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2