Noodmaatregelen in Tsjecho-Slowal<[je Tweede Kamer gaat prijsstijgingen bespreken SMRKOVSKY IN HET OPENBAAR BEKRITISEERD Beschuldigd van deelname aam Grote stagnatie aan Italiaanse grenzen Israël stemt gedeeltelijk in met V. N.-resolutie EXTRA VERGADERING OP 9 APRIL ISaiiwslsj'ks voor mi Ertra vergadering ZIJN TIEN JM5058ERE KROBW mijnwerkers omgekomen in Japan HET WEER DONDERDAG 3 APRIL 1969 25e Jaargang No. 595n Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. T van de Sande, Terneuzen Crisistoestand" Veroordeling Maatregelen moeten er komen DUITSE KUSTVAARDER OMHOOGGEVAREN Perzië verbreekt betrekkingen met Libanon Lieve broertjes" Prijsstijging 7^9 procent Weerbericht Heogwater Zon- en Maanstanden DROOG WEER Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW «overtentreprOsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De regering van Tsjecho-Slowa- kije heeft woensdag tot buiten gewone maatregelen besloten, o.a. de Inschakeling van militairen bij het handhaven van de orde, het verstrekken van „de nodige mid delen" aan de politie en een voor- censuur op de kranten. Naar officieel In Praag is mee gedeeld heeft de regering de Sow- Jef-Unie beloofd alle bij de demon straties ontstane schade te herstel len of te betalen. Bovendien heeft de Tsjechoslowaakse regering de Russen haar verontschuldigingen aangeboden voor de gebeurtenis sen van de afgelopen week. Het presidium van de Tsjecho slowaakse communistische partij heeft woensdag In het openbaar kritiek geleverd op Josef Smrkov- De nieuwe langzaamaan-sta- king van Italiaanse douaneamb tenaren, die sinds maandag vol gens het boekje, daterend van 1886, te werk gaan om verbete ringen van hun arbeidsvoorwaar den af te dwingen, heeft thans reeds tot onhoudbare toestanden aan de Italiaanse grenzen geleid. Meer dan honderd vrachtauto's konden gistermorgen bij de douaneposten niet verder. Even eens getroffen zijn het spoor-, lucht- en scheepsvrachtverkeer. Bijzonder kritiek is de toestand bij de grensovergangen bij Como en Chiasso. Hier zijn vooral de expediteurs gedupeerd, die tus sen Duitsland, de Benelux- of de Scandinavische landen en Italië vracht vervoeren. De douane-ambtenaren nemen geen steekproeven, maar onder zoeken de gehele lading. Op een trekker met aanhangwagen, die geladen is met lange houten stammen, wordt elke stam geme ten en de opgegeven omvang ge controleerd. Op deze manier kun nen slechts enkele vrachtauto's per dag afgehandeld worden. De Italiaanse expediteurs ver wachten, dat reeds in de komen de dagen het gehele goederen verkeer aan de Italiaanse gren zen volkomen geblokkeerd zal worden. De onderhavige actie duurt tot 20 april en kan nog gevolgd wor den Aoot een „echt*" staking. sby, w<"»<ms het niet volgen van de nartWiin. Smrkovskv, gewezen voorzitter van de nationale vergadering en thans viee-voorzitter van het fede rale parlement, is in hAt Weekeinde door de Russische pers ervan be- schuldied deel te hebben genomen aan anti-Russische betogingen in Praag, na afloop van de tweede Tsif'dtoslowe-ks» ijshockeyover- winning op Rusland. In de verklaring van het partii- nresidium staat dat het nodig is kritiek te leveren op sommige leden van 't centraal partiicomitê wier meningen niet overeenstem men met onlangs genomen beslui ten van de partij. „Als voo-beeld" werd kameraad Josef Smrkovsky genoemd. Het partijpresïdïum heeft het weekblad van het centraal comité „Politika", een verschijningsver bod oogelegd, terwiil drie andere weekbladen, „Listy", „Reporter" en „Zitrek", zich aan censuur vooraf moeten onderwerpen. „Po litika" was reeds eerder door een verschiiningsverbod van 4 maan den getroffen. Het presidium heeft alle com munisten in het land opgeroeoen zich achter de partij op te stellen om een uitweg te vinden uit de toestand, waarin het land geraakt is door „de anti-socialistische en De Israëlische regering heeft woensdag de reizende V. N.-ge- zant voor het midden-oosten. Gunnar Jarring, meegedeeld dat zij akkoord gaat met de resolu tie van de veiligheidsraad van november 1967 voor het midden oosten, maar blijft bij haar eis, om het conflict door onderhan delingen met de Arabische lan den zelf op te lossen, aldus ge zaghebbende zegslieden in Jeru zalem. Naar verluidt zou Eban gezegd hebben nog steeds ontvankelijk te zijn voor Jarrings voorstel om een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken van de Arabische landen en Is raël te beleggen om de weg vrij te maken voor rechtstreekse on derhandelingen. Ook zou Eban te kennen hebben gegeven dat het voorgestelde overleg van de grote vier alleen maar de aan dacht van Jarrings missie af leidt en deze ontkracht. Jarrings is woensdag vanivt Cyprus in Israël aangekomen voor besprekingen met minister van buitenlandse zaken Abba Eban, die hem het Israëlischp antwoord overhandigde op 11 vragen die Jarrings enige we ken geleden heeft gesteld. Een dergelijk dokument is oOk in de ^«hósche hoofdsteden verspreid. anti-Russische betogers geleide demonstraties". f» „Wij staan aan de rand van een katastrofe", zo luidt het in de ver klaring van het partijbestuur, dat voorts beweert dat „reactionaire, anti-Russische en anti-socialisti sche elementen met medewerking van de massamedia een crisistoe stand hebben geschapen, die ertoe kan leiden dat wij door meer na tionaal ongeluk worden getrof fen". „Wij laten echter noch de repu bliek, noch het socialisme ver slaan", aldus het partijpresidium. Over de anti-Russische demon straties van vrndacavond 28 maart snreekt het nresldium een scheme veroordeling uit en het vindt het vooral emstic dat het tot „uitwas sen van vandalisme teven obi-c- ten van Russische organen en in stellingen, tot grove en onwaar dige aanvallen on Russische bur gers en tot hesmen-ing van sym bolen van de bevr'ding van ons vaderland door het Russische leger is gekomen". Het partijbestuur, dat dinsdag PRAAG: President Svoboda heeft in zijn functie als opperbevelheb ber van het Tsjechische leger een inspektietocht gemaakt langs de grensposttroepen van Cheb en Marianské Lazne spa in West- Bohemen. V.l.n.r.: Svoboda, Dub- cek en kolonel Dzur, minister van defensie. een speciale vergadering aan de onlusten gewiid had, heeft ook ernstige kritiek geleverd op het voornaamste partijorgaan, het dag blad „Rude Pravo", dat „niet op bevredigende wijze vreemde me ningen heeft bestreden en de re solutie van nove&ber en andere resoluties van hët centraal partij comité niet heeft toegepast". Het presidium vond dat maat regelen tegen tiidschriften moes ten worden genomen om te waar- horgen dat „hun werkwijze vol ledig in overeenstemming is met de socialistische doelstellingen van onze maatschannii". Verder werd besloten de journalisten „ter ver antwoording te roepen, die in de partiipers, radio en televisie in striid met de partijpolitiek hande len". Het federale kabinet en de deelstaat-regeringen worden opge roepen „onverwiild verdere maat regelen voor te bereiden en toe te passen". De Partij van de Arbeid, Pacifis- tisch-Socialistische Partij en de groep Aarden (Politieke Partij Ra dicalen) menen dat de Tweede Kamer niet op 22 april, maar niet later dan 9 april van het paasreces moet terugkeren om de recente prijsstijgingen te bespreken. Eenentwintig leden hebben in een brief aan de voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel, om bijeen roeping van de kamer verzocht. Op de uiterlijk 9 april te hou den vergadering dient de regering mededelingen te doen over het jongste verloop van de prijsont wikkeling en in dat verband te ne men maatregelen. Is de regering hiertoe niet bereid, dan wil de fractievoorzitter van de P. v. d. A., drs J. M. den Uyl, de kamer vra gen hem toestemming te geven de regering onmiddellijk te interpel leren over het onmiddellijk uit vaardigen van een algemene prijs maatregel. Volgens de ondertekenaars van het verzoek dient ook de brief van premier De Jong, waarin wordt gezegd dat de regering besloten heeft de loon- en prijsspiraal te doorbreken in de beraadslagingen te worden betrokken, evenals de in het bijzonder ten behoeve van sociaal kwetsbare groepen te tref fen maatregelen, en een verzoek aan de regering voor de rest van het jaar af te zien van elke over heidsmaatregel die tot verdere prijsstijging leidt. De kamerleden achten het niet iuist de beraadslagingen van de kamer over door de voortgaande nrijsstijging ontstane situatie te doen wachten tot 22 april. Op de kortst mogelijke termijn moeten maatregelen worden genomen. Volgens het reglement van orde van de Tweede Kamer kan een verzoek tot het bijeenroepen van de kamer door ten minste vijftien leden worden gedaan. ff Op de Oosterschelde ter hoogte van de Roggeplaat is gistermid dag de Duits? kustvaarder „Hed- wig Lunstedt" omhooggevaren. De sleepboot Temi 4 uit Vlis- singen voer uit naar de gestrande coaster. De „Hedwig Lunstedt" meet 400 ton en heeft Hamburg als thuishaven. Voor de meer dan honderd mijnwerkers die in de nacht van zondag op maandag in de mijn Guadelupe, in het noorden van Mexico, door een mljngasontplof- fing bedolven werden, bestaat nauwelijks enige hoop meer op redding. IBARROTERAN, Mexico: Red dingsploegen wachten hier bij de Ungang van de mijn waar maan- I dagavond na een explosie 178 'mijnwerkers raakten ingesloten. Tot nog toe zijn acht stoffelijke overschotten geborgen. De hoop nog overlevenden uit de mijn te halen heeft men opgegeven. Tot dusver zijn de lijken van 28 mijnwerkers geborgen. Op het ogenblik van de ont ploffing bevonden zich naar schatting 156 mijnwerkers onder de grond. Aanvankelijk was het getai 205 genoemd. Perzië heeft besloten de diplo matieke betrekkingen met Li banon te verbreken. Volgens welingelichte kringen in Tehe ran is dit besluit genomen, om dat Libanon geweigerd heeft ge neraal Tavmoer Bachtiar uit te leveren. Deze voormalige chef van de Perzische veiligheids dienst zit in Libanon gevangen wegens wapensmokkelarij. De -echterlijke macht in Perzië wil hem echter ook terecht laten staan op beschuldiging van ver duistering, misbruik van staatS' gelden en machtsmisbruik. In een mondeling gegeven toe lichting on het verzoek om de ka mer nog tiidens hot paasreces bij een te roepen heeft drs J. M. den Uyl, de voorzitter van de P. v. d. A.-fractie in de Tweede Kamer, meegedeeld dat er een eind dient te komen aan wat hii noemde „het gel'efhehher in de prijsstellingen". Het uitvaardigen van een alge mene priistnaatregel noemde hij noodzakelijk, temeer waar een voortzetting van de huidige prijs- stüeinnon z.i. ruïneuze gevolgen zal hebben. Drs Den Uyl zei niet uit te slui ten, dat ook de regeringspartven; uitgezonderd uiteraard de V.V.d., een verzoek tot het uitvaardi"en van een priizenstoo zouden willen onderschrijven. „Ik ben niet zon der hoop", zo merkte hij op. De P. v. d. A.-fractievoorzitter in de Tweede Kamer zei het te be treuren dat de brief van premier De Jong over de bouw-c.a.o. niet nog vóór het paasreces bij de ka mer werd ingediend, maar eerst j.l. maandag. De aankondiging daarin van het kabinetsbesluit om de loon- en prijsspiraal te door breken is z.i. „nogal wat". In dit af, op welke wijze en wanneer verband vroeg drs Den Uyl zich het kabinet dit besluit wil realise ren. De P. v. d. A.-fractievoorzitter wees er op, dat de prijzen in een vergelijking met maart van het vorige jaar in de vorige maand stegen met 7,9 procent. Er zijn in tussen looncontracten, die door de recente prijsstijgingen zijn inge haald. Naar de mening van drs Den Uvl zullen de vakbonden wel verhaal proberen te halen door aan te dringen op herziening van reeds overeengekomen loon-afspraken. De socialistische fractievoorzitter concludeerde, dat het beoaald niet de loonstijgingen zijn, die gevaren voor de economie onleveren. Deze gevaren worden, zo merkte hit op, veroorzaakt in de eerste plaats door „de mateloze wüze, waarop het kabinet een aantal prijsver hogende maatregelen op elkaar heeft gestapeld". Naar aanleiding van het verzoek v! 21 kamerleden om de Tweede Kamer nog tiidens het paasreces hijgen te ro°nen heeft waarnemend kamervoorzitter drs G. M. Neder- horst besloten voor 9 april een extra vergadering uit te schrijven. De 42jarige J. F. A. uit Heus- den is gistermiddag door de rijks politie van Drunen in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van moord op zijn 52-jarige vrouw. Hij zou haar hebben vergiftigd. De vrouw is dinsdag tegen het einde van de middag (om half zes) levenloos in de slaaokamer van haar woning aangetroffen door de huisarts, die door de bu ren was gealarmeerd. Haar man kwam korte tijd later thuis. Hij zei niet te hebben geweten, dat zijn vrouw doo'd was en vertelde, dat zij de avond tevoren even eens omstreeks half zes 's mid dags, een extra grote hoeveel heid tabletten had ingenomen. Dit waren medicijnen, die de dok ter haar had voorgeschreven. De vrouw was volgens het verhaal van haar man direct daarna naar bed gegaan, zeggende „ik ga een paar dagen slapen". De volgen de ochtend, zo vertelde haar echtgenoot stond de vrouw niet op en zei ze ook niets, 's Middags om drie uur verkeerde de vrouw nog in dezelfde toestand. De man is toen, zonder te onderzoeken medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Minder wind Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Over wegend zwakke veranderlijke wind. In het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan woens dag. DONDERDAG 3 APRIL wat er met zijn vrouw aan de hand was en zonder een arts te hebben gewaarschuwd, naar de kermis in Den Bosch gegaan. Sectie door dr. Zeldenrust heeft uitgewezen, dat de vrouw door vergiftiging is gestorven. De man blijft tot nu toe bij zijn ver haal en ontkent de vrouw vergif te hebben toegediend. De politie acht de mogelijkheid, dat de vrouw zelfmoord heeft gepleegd, niet geheel uitgesloten. De aard van het vergif is nog niet be kend. Het echtpaar heeft drie kinderen die echter niet meer in het ouderlijk huis wonen. Over eventuele motieven voor een moord tast de politie nog in het duister. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m 2.11 2.28 2.47 3.04 3.21 3.38 3.30 3.47 VRIJDAG 4 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m 2.42 3.18 3.52 4.01 iv m 3.01 3.37 4.11 4.20 ZON MAAN op onder op onder apr. 3 6.11 19.17 20.39 6.14 4 6.09 19.19 22.09 6.27 5 6,06 19.20 23.41 6.45 Een mijngasontploffing in één van de grootste kolenmijnen van Japan heeft woensdag aan 18 mijnwerkers het leven gekost. Het ongeluk deed zich voor in de Joebetsoe-mijn bij Sapporo. 27 mijnwerkers wisten uit de mijn te komen. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Woensdag stond in ons land een overwegend matige wind tus sen noordwest en noord. On danks zonnige perioden werd het daarbij op de meeste plaatsen maar 6 a 8 graden. Ook elders in Europa was het koud, zelfs in grote delen van Spanje werd het niet warmer dan 10 a 12 graden. Alleen in Zuid- Frankrijk en Italië werden tem peraturen van 15 a 17 graden be reikt. De wind werd veroorzaakt door een depressie boven Rusland en een hogedrukgebied zuidwest van Ierland. Dit laatste breidt zich geleidelijk uit in de richting van ons land. Hierdoor neemt de wind af tot overwegend zwak en veranderlijk. Daarbij wordt droog weer ver wacht met zonnige perioden, en in het algemeen iets hogere mid dagtemperaturen dan woensdag.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1