Negende Chinese partijcongres begonnen BEURSOVERZICHT HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT ie tegen Jordanië Woensdag 2 april 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 John Nefkens overleden M aoneblussersrit Poolse oud-strijders verheugd met de zelfstandigheid van Axel en Hulst Lagere omveiling Kapelle Havenstaking in Boston geëindigd Arrestaties wegens diefstal gereedschappen GEMEENTE TERNEUZEN 'Zweden wil Kindvall tegen Mexico Klarcdestiene immigratie in Engeland Overstromingen in Kirgizië BROMFIETSER OVERLEDEN AANVOER KOMKOMMERS GEREMD DOOR KOUD WEER snrake v«»*i faBiweI!Sk koning Hoessein hand. In Peking is dinsdag onder voorzitterschap van Mao tse- Toeng het negende nationale congres van de Chinese commu nistische partij begonnen. Dit is gemeld door radio-Peking. Het is het eerste partijcongres sinds 1956. Er nemen 1512 afge vaardigden aan deel, onder wie voor het eerst „rode gardirten". Radio-Peking melddo dat par tijleider Mao tse-Toeng en zijn plaatsvervanger Lin Piao met groot applaus werden begroet. Naast hen namen op het podium o.m. plaats premier Tsjoe en- Lai, Tsjen Po-Ta, hoofd van de centrale groep voor de culturele revolutie en partij-ideoloog Kang' Sjeng. Volgens een nader bericht heeft Mao tse-Toeng „een zeer belangrijke rede" gehouden. Ra dio-Peking meldde dat dit con gres er een wordt van eenheid en overwinning, en grote invloed op de partij zal hebben. Het hui dige centrale comité is al in functie sinds het vorige congres, dat in mei 1958 nog kort bijeen is geweest maar gold als voort zetting van de zitting van 1956. Sinds oktober circuleerde er onder de Chinese partijfunctio narissen al een nieuw ontwerp statuut voor de partij. Daarin worden de gedachten van Mao tot basis van de partijleer ver klaard. Mao's absolute gezag be vestigd en Lin Piao als zijn óp- volger genoemd. Onder de gedelegeerden be vinden zich ook grenswachten, die „zich pas weer verdienstelijk hebben gemaakt", meldde radio- Peking doelend op de recente Chinees-Russische incidenten aan de grensrivier Oessoeri. Zodra het nieuws van het par tijcongres bekend werd stroom den honderdduizenden mensen samen op het Tien an Men-nlein in Peking onder trommelslagen en trompetgeschal, zo meldt de AFP-correspondent in de Chi nese hoofdstad. Overal werd vuurwerk afgestoken. In Schoondijke werd voor de vijfde achtereenvolgende keer de Maoneblussersrit verreden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de stichting „Sport Steunt Zonneveld". Er was voor deze rit, die technisch was ver zorgd door de regionale auto club „W.Z.A." een zeer grote belangstelling, terwijl de deel nemers, ondanks de slechte weersomstandigheden op een genoeglijke middag kunnen te rugzien. De heer Sturm uit Oostburg, voorzitter van de W.Z.A., bracht dank voor de voortreffelijke or ganisatie en voor de belangstel ling, die er toe had geleid dat „Zonneveld" al meer dan 1000 had gekregen in de laatste jaren van dit gebeuren. De uitslag luidt: 1. P. Hooftman, Kloetinge 79 strafpunten; 2. H. van de Vijver, IJzendijke (82); 3. W. van Hove, Middelburg (9ó); 4. Jaap Kolijn, Oostburg (102); 5. W. J. de Bruijne, Terneuzen (107); 6. R. de Jonge, Schoondijke (113); 7. J. Duste, Oostburg (115); 8. G. Boonman, Oostburg (120); 9. J. Risseeuw, Zaamslag (134; 10. J. Verstraete, Schoondijke (144); 11. T. de Bruijn (145); 12. Stae- lens, IJzendijke (148). De kring Vlissingen van de vereniging van Poolse oud-strij ders hield dezer dagen in hotel restaurant „Delta" haar jaarver gadering "Het jaarverslag werd uitgebracht door ir. J. Minkie- wicz, voorzitter van de kring en tevens voorzitter van het lande lijk bestuur. Op uitnodiging van het ge meentebestuur van Axel en de vereniging „Axel—Polen" na men verschillende Poolse oud strijders uit Vlissingen deel aan de herdenking van de bevrijding van Axel op 21 september 1968, waarbij door hen bloemen wer den gelegd op de graven van Poolse militairen en voorts bij 't Poolse monument en het Poolse kruis aan de weg AxelHulst. Dat er hechte vriendschaps banden bestaan tussen de Poolse oud-strijders en de inwoners van Axel en Hulst moge blijken uit de per acclamatie aangenomen resolutie, waarin de kring Vlis singen van de vereniging van Poolse oudstrijders „getuigt van vreugde dat óe steden Axel en Hulst, die 25 jaar geleden door de Eerste Poolse Pantserdivisie wer den bevrijd, als zelfstandige ge meenten blijven voortbestaan". Per acclamatie werd ir- J- Minkiewicz herkozen als voorzit ter van de kring, de heer B. Strenk als secretaris en de heer T. Grabik als penningmeester. Voorts werden in 't bestuur her kozen de heren J. Paczek en T. Sepan. In de kascommissie wer den herkozen de heren P. Szyd- lowski (voorzitter), T. Fiaikow- ski en J. Narloch. Als afgevaardigden naar de landelijke jaarvergadering die in mei a.s. in Amsterdam zal wor den gehouden, werden gekozen de heren P. Szydlowski en T. Klosinski. De fruitveiling in Kapelle-Bie- zelinge heeft in het op 31 maart geëindigde boekjaar 1968/'69 een omzet behaald van 10.827.688,26. Hierin is begrepen een bedrag van 961.223,83 dat werd geveild voor andere veilingen uit Zee land, zodat de omzet van de eigen leden bedroeg 9.866.464,44. In het boekjaar 1967/'68 bedroeg de veilingomzet van de eigen leden 10.642.463,60. In de jaarvergaderingv an deze veilingsvereniging werd door voorzitter P. J. J. Dekker te We- meldinge nog eens nadrukkelijk gesteld voor welke moeilijkheden het bestuur staat door het i'eit dat op 14 maart een bestuursvoor stel om over te gaan tot fusie van de veilingen in midden-Zeeland, niet de vereiste meerderheid kreeg. De heer Dekker wees er ook op, dat rekening gehouden moet worden met het feit dat de meer derheid van de leden zich voor fusie heeft uitgesproken al was het dan niet de statutair voorge schreven meerderheid. Aan deze wens van de meerderheid kan niet zonder meer voorbij worden gegaan. Daarom zal worden be keken wat thans dient te gebeu- ren,,3ldus de heer Dekker. De 22-jarige hockeyspeler' van Venlo John Nefkens, die in de zondag 23 maart j.l. in Eindho ven gespeelde wedstrijd EMHC- Venlo door een hard aangesla gen bal in de borst werd getrof fen, is na enkele hartóperaties, die in het begin de toestand ten goede schenen te doen keren, dinsdagmorgen in 't St. Joseph- ziekenhuis te Eindhoven over leden. John Nefkens, een van de drie zonen van d,e oud-interna tional Piet Nefkens, speelde vier jaar in het eerste- elftal van Ven lo, kwam verscheidene malen uit in het zuidelijk elftal en heeft ook deel uitgemaakt van de selectie voor het Nederlandse C-elftal. Hij was student in de sociologie te Nijmegen. Havenarbeiders in de Ameri kaanse stad Boston hervatten van daag het werk na een staking van 102 dagen, de langste die daar ooit is voorgekomen. Er is over eenstemming bereikt over een ar beidsovereenkomst met een loop tijd van drie jaar, waarbij het uur loon binnen twee jaar wordt ver hoogd van 2,33 tot 3,31 dollar, en meer vakantie wordt gegeven. De 44-jarige handelaar J. O. uit Amsterdam wordt ervan ver dacht de afgelopen maanden voor tienduizgnden guldens aan gereedschappen te hebben ge stolen uit een bij een gereed- schappenhandel in gebruik zijn de opslagruimte van het entrèl potdok in de hoofdstad. De po litie heeft de man nog niet kun nen aanhouden omdat hij sinds vorige week donderdag spoor- ioos is. Inmiddels zijn wel zijn 18-jairge stiefzoon H. B., zijn 44-jarige zwager D. G. en de 42-jarige J. van Z. wegens dief stal en/of heling in arrest ge steld. De handelaar die doör de po litie als hoofdverdachte wordt beschouwd beschikte over een sleutel van de opslagruimte om dat hij voor het bestolen bedrijf regelmatig per trein uit Polen aangevoerde gereedschappen met zijn vrachtwwagen naar het entrepotdok vervoerde. Hij zou verschillende malen een lading gereedschappen hebben wegge haald en naar in Amsterdam noord gehuurde loodsen hebben overgebracht. Zeker is dat een deel van het gestolene werd doorverkocht aan een tweedehandszaak in Utrecht en daar goedkoop werd aangeboden. Dit kwam. het Am sterdamse bedrijf te ore en via dit de politie, die een onderzoek instelde. Het spoor leidde toen naar O., die inmiddels bleek te zijn verdwenen met medene ming van zijn vrachtauto en de nog niet verhandelde gereed schappen. Hij was vermoedelijk in gezelschap van zijn zwager, die aanvankelijk ook onvindbaar was. Zaterdag dook deze echter weer in Amsterdam op waarna zijn arrestatie volgde. Burgemeester en wethouders van Terneuzen maken, bekend, dat op vrijdag 4 april 1969 de gemeente-secretarie, de gemeen telijke diensten alsmede de bad-1 inrichtingen te Terneuzen (kom) gesloten zijn. Voorts wordt medegedeeld dat, in verband met het niet ophalen van het huisvuil op vrijdag 4 en maandag 7 april 1969 niet op andere dagen wordt opgehaald, zoals vroeger de gewoonte was. Zowel voor de maandag/don- derdagwijk als de dinsdag/vrij- dagwijk vervalt dus één ophaal dag. Voor het overtollig huisvuil kunnen desgewenst de plastic zakken worden gebruikt, ge merkt G.R. Terneuzen, welke men van de melkhandelaar kan betrekken. Terneuzen, 1 april .1969, Burgemeester en wethouders voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J, VAN PAGEE, secretaris. AMSTERDAM: Ter gelegenheid van een geregelde verbinding tussen Nederland en Indië zal een pauwenpaar door Air-lndia aan Z.K.H. prins Willem-Alexander worden aangeboden. Rita Kaul, een charmante hostess van Air- lndia poseert hier met de pauw Mohan. Mohan en het pauwinne- in De coach van het Zweedse voet balelftal, Orvar Bergmark, heeft in Stockholm medegedeeld, dat hij voor de wedstrijden die het na tionale team volgende maand speelt tegen Mexico graag de be schikking wil hebben over de in 't buitenland voetballende Zweed- se professionals Bo Larssen (VBF Mohmi zouden gisteren Stuttgart), Roger Magnusson (01. Amsterdam aankomen. Marseille) en Ove Kindvall (Feijen- oord). Bergmark heeft nog geen verzoek tot de betreffende clubs gericht. Manager Guus Brox verklaarde desgevraagd, dat Feijenoord even tueel wel bereid is Kindvall voor het Zweedse elftal af te staan. „Maar", aldus Brox, „wij mogen er natuurlijk niet onder leiden. Als Feijenoord voor de competitie moet spelen, laten we Kindvall niet gaan". MALOCSA, Hongarije: Traditie getrouw zullen ook dit jaar met Pasen weer vele eieren worden gekleurd of beschilderd. Hier een voorbeeld hoe men in Hongarije de eieren met oude motieven uit de volkskunst beschildert. De zuidkust van Engeland wordt streng bewaakt met het oog op klandestiene immigratie van kleurlingen, die met particu liere bootjes uit Frankrijk komen. Cherbourg schijnt een centrum te zijn van de activiteit van gid sen die tegen betaling hun diens ten aanbieden. Dat zijn voorna melijk Fransen en Engelsen. Russische persberichten maken melding van ernstige overstro mingen in het bergland van Kir gizië, in de omgeving van de grens met China. Het leger eva cueert met helikopters en amfi bie-voertuigen duizenden men sen. De oorzaak van de waters nood is de smeltende sneeuw. De toestand is vooral kritiek in de dalen van de rivieren de Tsjoe en de Ili, waar 25 stuw meren dreigen over te lopen. De 62-jarige rijksambtenaar W. van Houten in Stoutenburg is gisternacht om het leven geko men, toen hij op de Eemelaarse- weg aldaar van zijn bromfiets viel. De rijkspolitie trof de man om half vier 's nachts dood aan in de berm van de weg. Het on geluk moet om ongeveer half één gebeurd zijn. De man weduw naar was op weg naar huis, nadat hij op bezoek was geweest. Volgens de rijkspolitie heeft het slachtoffer na de val vermoede lijk een hartaanval gekregen. Het aanhoudende koude weer met te weinig zon is van invloed op de ontwikkeling van de kom kommers in de Nederlandse kas sen en warenhuizen. Hoewel er op de Westlandse groenteveilin gen en vooral bij de veiling in Delft dagelijks ruime aanvoeren zijn van dit produkt, blijft de aanvoer toch achter bij die van het vorige jaar omstreeks deze tijd. Hier tegenover staat een grote vraag, vooral voor export en als gevolg hiervan liggen de prijzen op een aanzienlijk hoger peil dan het vorig jaar. Al naar gelang de maat worden voor de export-kwaliteiten kom kommers op de Nederlandse vei lingen prijzen betaald van 60 tot 80 cent per stuk, aangenomen wordt dat deze grote vraag voor lopig zal aanhouden, zeker wan neer door het koude en zonloze weer de aanvoer verder wordt belemmerd. Wanneer het zachter weer wordt en de zon door komt1 mag op een snelle toename van het aanbod worden gerekend. Wat de export van Nederlandse komkommers betreft, kan wor den opgemerkt dat deze voor een "root deel gericht is op West- Duitsland. In de week van 17 tot 22 maart bedroeg volgens het uit- voercontrolebureau voor tuin- bouwprodukten de Nederlandse komkommer export 3.093 ton. Hiervan ging 1.990 ton naar W. Duitsland. Verder werd 430 ton van dit produkt uitgevoerd naar Engeland, 285 naar Frankrijk, 198 naar Zweden, 152 naar Zwitser land, 25 naar België en Luxem burg en 13 ton naar Oostenrijk. OPLOPENDE MARKT Zoals viel te verwachten heeft Beursplein 5 dinsdag geen grote activiteiten voor de internationale waarden te zien gegeven. Dit om dat men in Amsterdam het zonder de richtlijnen van Wall Street moest stellen, omdat de beurs al daar maandag gesloten bleef i.v.m. het overlijden van oud-president Eisenhower. De stemming voor de toonaangevende fondsen was bij de opening goed prijshoudend. AKU en Kon. Olie waren frac- tioneel hoger t.o.v. het voorgaan de slotniveau op resp. 121.50 en 187.50. Hoogovens verbeterde 4 dubbeltjes tot 113.50. Philips steeg een halve gulden tot. 178, doch Unilever was 10 cent lager op 122.20. Later kwam er voor al deze Toestellen van de Israëlische luchtmacht hebben volgens een Israëlische militaire woordvoerder zondagochtend „saboteurs en ter roristen" op Jordaans oebled be stookt, die een Israëlische pa trouille in het Beisan-dal. in de sector Kfar Roeppin, onder ba zooka-vuur hadden genomen. Vier Israëlische militairen wer den daardoor gewond. Uit Amman is <*femel& dat twee Israëlische toestellen met naoalm- bommen een Jordaans gebied op 7 km ten zuiden van de Sjeik Hoes- seinbrug over de Jordaan en 25 km ten zuiden van het meer van Tiberias hebben aangevallen. De aanval e'ste geen slachtoffers en duurde 25 minuten. Een Jordaanse nvlitaire woord voerder heeft verklaard, dat Jor daanse en Israëlische troepen zon- da»ochtend elkaar over de Jordaan hebben beschoten. Aan Jordaanse kant werden geen verliezen ge leden. De Jordaanse ambassade heeft gisteren alle geruchten tegenge sproken over een op handen zijnd tweede huwelijk van koning Hoessein. Volgens deze geruchten, die naar mededeling van de ambas sade uit Israëlische bron komen, zou de koning van plan zijn een tweede huwelijk te sluiten wat hem door de Islamitische gods dienst wordt toegestaan met de 23-jarige Souha Ttoekan, een Pa lestijnse omroepster van de Jbr- daanse televisie. Koning Hoessein is getrouwd met een Engelse, koningin Moe- na. Het echtpaar heeft vier kin deren. fondsen wat lokale vraag los waar door de koersen verder konden op lopen. Zo kwam AKU op 121.90, voor Hoogovens werd 114.40 be taald, Philips steeg tot 178.90, Unilever kwam op 122.60 en Kon. Olie op 188.40. Voor de arbitrage viel er weinig te beleven. Van die zijde houdt men er rekening mee, dat Wall Street de vaste tendentie van de vorige week verder zal voortzetten. Dit dient dus te wor den afgewacht. De cultures gaven geen verande ring van enige betekenis te zien. Ook de scheepvaartwaarden on dergingen weinig verandering. De dividendhervatting door Holland Amerika Lijn met 5 procent was reeds eerder in de koers van dit aandeel verdisconteerd. Gedaan werd 92(4 tegen maandag 93. Kon. Boot opende zwak oo 122(4 doch kon zich later herstellen tot 123(4 (124(4). Van Ommeren was goed gedisponeerd op 246%. De staats- fondsenmarkt was kalm met zeer geringe koersafwijkingen. Deli Mij bleef praktisch onver anderd op 74.40, K. Z. Organon verbeterde 40 cent tot 192.80, ter wijl Heineken een halve gulden steeg tot 169.80. KLM was goed prijshoudend op 237. Ook gedurende de verdere beurs- duur bleef de vraag van lokale zijde aanhouden waardoor de in ternationale waarden verder kon den oplopen en op vrijwel het hoogste punt van de da» sloten. De stemming werd vast. AKU ver liet de markt on 122.80, Hoogovens kwam op 114.90. Philips op 179.40, Unilever dee-' 123 en Kon. Olie 187.80. Van de scheepvaartwaar den herstelde Holl. Amerika Lijn zich tot 94%. In de le periode werd voor Deli Drukkerij wederom 150 betaald. Als nawerking van het dividend- voorstel steeg Albert Heiin 3.50. Billiton-2 ging 2,70 omhoog. Bols en Elsevier waren in herstel met een koersstijging van resp. 2 en 7. Bijenkorf Reheer. Nat. Neer landen en Nutricia gingen ieder 8 nunten omhoog. Delta verbeterde 7 punten. D° biedkoers voor Ned. vlas werd 10 punten hoger gesteld. Bergoss lag flauw in de markt met een koersverlies van 20 pun ten. Holl. Melksuiker en Vettewia- kel gaven ieder 10. Hoogenbo^-h 6, Hoek's Machines 7, Rommenhöl- ler 8. Caivé 9 punten priis. V.R G. Papier en Naarden daalden ieder 5 punten. AMEV was 1,50 lager. 66. Wanneer de eerste vreugde van het weerzien voorbij is, ver volgt Lard zijn beschuldiging. Vermomd als minstreel trok Brocco er op uit tot hij mij einde lijk op het spoor kwam in de burcht van heer Aram. Weer trachtte hij mij voorgoed tot zwij gt» te brgflgfiu, doelt weer mis lukte zijn laffe daad. Aan de goede zorgen van de heer van Barranca heb ik het te danken, dat ik het leven er heb afgebracht en hier kon verschijnen om mijn rechtmatig erfdeel, waarvan gij mij wilde beroven, op te eisen! Is het. waar of niet, wat ik hier YfuM? Last Brocco hitrk.amen. opdat hij mijn verhaal bevestige!" Nu deed Aram een schrede naar j voren, „Brocco is dood, heer 'Lard!" zegt hij met luider stem. („Vermoord door deze schurk, om dat hij teveel wist. Door slinkse .streken is hij er in geslaagd, mij van deze moord te doen beschul digen m wanneer gij niet tussen beide gekomen waart, zou ik mijn leven aan de galg geëindigd heb- ben!" Van het korte ogenblik dat Lard's aandacht door deze woorden is afgeleid, maakt Lorca gebruik. Met een rauwe kreet springt hij op zijn tweelingbroer toe, de dolk in de opgeheven VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rottere': m van dipsdas 1 april werden aan gevoerd: 200 slachtrundeven, 726 gebruiksvee, 90 vette kalve ren. 304 graskalveren, 3670 nuch tere kalverem 13 paarden. 106 schapen of lammeren. 26 weide- lammeren en 33 bokken of gei ten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. ƒ5,25—ƒ5,70, le kwal. ƒ4,65— ƒ5,15, 2e kwal. ƒ4,10—ƒ4.50. 3e kwal. ƒ3,90ƒ4,05; vette kalve ren: le kwal. 3,653,85, 2e kwal. 3,453,55, 3e kwal. ƒ3,25ƒ3,40; stieren (alle kwal.) 4,555,15; worstkoeien 3,75 3,90. Alles per kg. Kalfs- en melkkoeien 1000 1575; vare koeien 875 1200: vaarzen 950ƒ1125; pinken 675875; graskalveren 475 ƒ675; nuchtere kalveren ƒ105 ƒ120; mestkal veren ƒ115 205; schapen 100135; lam meren 155195. De aanvoer van slachtrunde ren was iets groter met rustige handel en prijzen als maandag; kalfs- en melkkoeien: iets rui mer aanvoer, handel willg, prij zen stabiel; vare koeien: aan voer gewoon, handel stroef en prijzen onveranderd; vaarzen en pinken: tamelijk aanvoer met stille handel, prijzen staande; graskalveren: aanvoer groot, handel lui, goed prijshoudend; vette kalveren met ruimer aan voer, handel willig en hogere prijzen; nuchtere kalveren: aan voer groot, handel levendig en hogere prijzen; schapen en laijr meren: iets korter aanvoer, me handel enofwer»

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7