Geen recorddrukte met paasweekeinde verwacht Uw matros Loon- en prijsontwikkeling in stroomversnelling Nog weinig natuur in volle bloei MIJNRAMP IN MEXICO 178 mijnwerkers ingesloten STOFFELIJK OVERSCHOT EISENHOWER NAAR ABILENE Kabinet bezorgd over bouw-c.a.0. RADIO BE KOOK HET WEER SS: m aüWMwementTERNEZ'EN Veel zal van het weer afhangen WOENSDAG 2 APRIL 1969 25e Jaargang, No. 5955 ®Wgeefeter N.V. vfla Fa, P. J. van de Sande, Tèrneftaen Veel Duitsers verwacht Slechte paasdagen Zeventig Tsjechosüewaakse artsen namen de wijk naar Zweden KWESTIE ANGUILLA GEREGELD Amsterdam met Pasen volgeboekt Staking bij" Franse gas- en elektriciteits bedrijven Rechter in proces-Ray dood aan zijn bureau aangetroffen YAHJA CHAN PRESIDENT VAN -FAKiSTAN Treinreis van 2000 kilometer Snflatieproces De nieuwe c.a.o. St. Joseph verontwaardigd over behandeling bouw-c.a.o. De t.v.-reportage van de begrafenis van Eisenhower Mijn ontploft op Franse treiler Dutschke mocht Frankrijk niet in Arbeidsonrust in Italië MOORD OP EN BEROVING VAN POLITIEMANNEN Weerbericht Hoogwatèr Zon- en Maanstanden 'Ptiaact i«^toQl^»edftcteurP. J. van <5e Sand6 9*4«ctie- «n Administratie-adresSmidswal Pttefexfa: (MHJO)—20TO. Gironummer: 38150 tóonaemeottprijs f%**> per kwartaal; per maand f 3,76 &oe«e nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Het Nederlands nationaal bureau voor toerisme verwacht wel een vrij druk toeristisch bezoek aan ons land het komende vierdaagse paasweekeinde, maar acht het te vens vrijwel zeker, dat er wat het aantal bezoekers betreft geen re cords zullen worden geslagen. Reden voor deze verwachting is gelegen in het feit, dat de paas dagen dit jaar erg vroeg vallen en dat „de natuur een paar weken achterloopt door het koude weer van de afgelopen maanden". Daar door missen de buitenlandse toe risten (en ook onze landgenoten zelf uiteraard) de „volle bloei" van de verschillende bloemsoorten. Er staat echter tegenover, dat de mensen over het algemeen deze eerste vier vrije dagen na de kerst graag gebruiken om er even uit te zijn en bij mooi weer zal het dan ook zeker wel weer vrij druk wor den. Het blijft evenwel koffiedik- kijkerij, want zou het weer plotse ling stralend zomers worden, dan is er nog van alles te verwachten. De allesoverheersende factor is dus echt het weer. Er zijn op dit ogenblik al wel wat hotelkamers, vooral in de gro te steden in het westen van ons land, besproken, maar het is zo, dat de hotelaccomodatle op dit ogenblik nog niemand zorgen baart; er is nog heel wat ruimte. Duitse reisbureaus hebben extra- treinen en bussen voor tochtjes naar Nederland geannonceerd en daarbij gevoegd dat de vele Duit sers, die het paasweekend aangrij pen om in de Nederlandse kust streek hun zomervakantie al reeds OLGA In het noorden van Mexico heeft zich maandagavond een ernstig mijnongeluk voorgedaan. Door een ontploffing zijn 178 mijnwerkers van de buitenwereld afgesloten. De betrokken mijn is de steenkoolmijn Guadelupe bij Barroteran in de staat Coahulla. De ontploffing is, naar vermoed wordt, veroorzaakt door mijngas. Totnogtoe zijn de stoffelijke overschotten van acht mijnwerkers geborgen. De hoop nog overleven den onder het puin vandaan te halen, heeft men opgegeven. Een overheidsfunctionaris zei dat het zeker een week zal duren alvorens men gangen naar de plaats van de ramp heeft gegra ven en dat niet verwacht kan wor den dat mogelijke overlevenden het zolang zullen uithouden, te meer daar de gangen met giftige gassen gevuld zijn. Drie ploegen van het Rode Kruis en militairen met gasmaskers maken slechts moeizaam voortgang en zij hebben totnogtoe geen overlevenden aan getroffen. De Mexicaanse cavalerie moest hysterisch geworden vrouwen en andere familieleden van de inge sloten mijnwerkers op een afstand houden opdat de reddingsploegen ï*m «awfe konden doen. te bespreken, wejttigt de verwach ting, dat er nogal wat Duitsers naar ons land zullen komen. Daar naast verwacht men een redelijk aantal Belgen, maar minder Fran sen, daar voor hen de deviezen- moeilijkheden belemmerend wer ken. De jaarlijkse luchtbrug vanuit Engeland komt nog. maar heel langzaam op gang. Ook daarvoor is het nog te vroeg. Daar de a.s. donderdag in Denemarken als een vrije dag genoteerd staat, zullen zeker ook nogal wat Denen in de auto klimmen en een aantal van hen komt zeker naar ons land. Verder komen er gedurende de paasdagen meestal nogal wat ge- alieerde verlofgangers naar Ne derland, omdat men zich hier vaak gemakkelijker dan elders verstaan baar kan maken. Er is dan ook geen reden om aan te nemen dat het wat dit bezoek betreft dit jaar anders zal liggen dan voorgaande jaren. De logiesinformatiedienst van 't nationaal bureau voor toerisme en de plaatselijke V.V.V.'s zullen op volle toeren draaien om waar mo gelijk de toerist terzijde te staan. Tijdens het paasweekeinde van het vorige jaar hebben een record aantal bezoekers ons land bezocht 600.000 maar daar was voor een groot deel het mooie weer de bet aan, evenals de volle bloei, zo als de deskundigen op toeristisch gebied uitdrukken. De paasdagen van de jaren 1963 tot en met 1967 waren alle slecht, zo blijkt uit de statistieken. Al imet al, zo concludeert ons nationale bureau voor toerisme, is het moeilijk om met een voorspel ling te komen, daarvoor spelen de weergoden een te grote rol in ons maatschappelijk bestel. Tijdens het weekeinde in feite beginnend op de eerste mei, die op donderdag valt, zou in ons land wel eens vrij druk kunnen zijn. 1 mei geldt n.l. in Engeland, Duits land, Frankrijk en België als een vrije dag en als men de daarop volgende vrije dag een snipperdag opneemt heeft men wederom een vrij weekeinde van vier dagen. De bloei staat er dan ook beslist beter voor dan het komende paasweek einde. Circa 70 Tsjechoslowaakse art sen zijn na de Russische bezet ting van hun land van het vorig jaar naar Zweden gekomen. Naar 't Zweedse blad „Svens- ka Dagbladet"* dinsdag op grond van officiële mededelingen be richtte, zijn 45 van deze artsen voor het merendeel chirurgen en internisten - allen werkzaam in Zweedse ziekenhuizen. Ook 10 tandartsen, en enkele dierenart sen hebben kl werk gevonden. De anderen worden nftg opge leid voor functies in overheids dienst in noord-Zweden. Er zijn ook Tsjechoslowaakse ingenieurs en meteorologen in Zweden ko men werken. Volgens het centrale arbeids bureau in Stockholm hebben ook veel Joodse artsen uit Polen bij Zweedse instanties navraag ge daan naar werkmogelijkheden in verbeurd met de ongunstige omstandigheden in hun eigen land. Engeland en Anguilla hebben maandag bekendgemaakt dat 'n overeenkomst is bereikt die de weg vrijmaakt voor een rege ling van de constitutionele cri sis van het eiland. De Britse ge volmachtigde Tony Lee zal het eiland blijven besturen in over leg met een uit zeven leden be staande raad, die vorig jaar ge kozen werd. De Britse troepen die ihet eiland op 19 maart had den bezet, zullen worden terug getrokken. De overeenkomst werd door de speciale Britse afgezant lord Ca- radon en door de Anguillaanse leider Ronald Webster op afzon derlijke persbijeenkomsten be kendgemaakt. Lord Caradon gaat naar St. Kitts voor b- kingen met premier Robert Bradshaw, De boekingen van toeristen in de Amsterdamse hotels voor het paasweekeinde wettigen momen teel de veronderstelling, dat Am sterdam „volgeboekt" zal zijn bij de opening van het toeristen-sei zoen, aldus de nieuwe directeur van de Amsterdamse V.V.V., de heer C. B. Luijcken. Ér worden rond 50.000 buitenlandse .gasten verwacht en de Amsterdamse ho tels beschikken over 13.000 bed den. Dit betekent 50.000 overnach tingen verdeeld over 3 nachten dat toch nog zo'n 10.000 gasten in de omgeving van de stad of in pen sions en bij particulieren zullen moeten worden ondergebracht. Amsterdam trekt 43 procent van dé buitenlandse toeristen die Ne derland bezoeken en 85 procent van de Amerikanen. De hoofdstad van ons land is de 4e toeristenstad van Europa. Het budget van de Amsterdamse V.V.V. is 1,2 mil joen gulden per jaar. Het personeel van de Parijse gas- en elektriciteitsbedrijven heeft dinsdag enkele korte sta kingen gehouden, waardoor de stroomvoorziening werd onder broken. Deze acties, door het onder communistische leiding staande vakverbond C.G.T. georganiseerd om aan looneisen kracht bij ie zetten, zullen zich geleidelijk over de diverse streken van Frankrijk verspreiden. In de pers wordt al gesproken van een „Tour de France-staking". Rechter W. Preston Battle (60), die op 11 maart James Earl Ray tot 99 jaar gevangenis veroordeelde wegens moord op ds. Martin Luther King, is maan dag dood op zijn bureau aange troffen. Volgens de politie had de dood een natuurlijke oorzaak. Het stoffelijk overschot van oud president Eisenhöwer is maandag avond (Nederlandse tijd) van het Kapitool, waar het sinds zon dag opgebaarc is geweest, over- Generaal Yah ja Chan heeft maandag het ambt van presi dent van Pakistan op zich ge nomen zes dagen nadat hij de macht kreeg overgedragen van maarschalk Ajoeb Chan en een militair bestuur vormde. Dit is in Karatsji bekendgemaakt. De 52-jarige generaal heeft zes dagen het land geregeerd als hoofd van het bestuur onder de staat van beleg die hij direct na de machtoverneming afkondigde. Hij benoemde drie hoge leger-, luchtmacht- en marineofficieren tot zijn plaatsvervangers. Presi dent Ajoeb Chan nam ontslag toen hij de golf van onrust die het land teisterde niet kon be dwingen. gebracht naar de nationale kathe- dent Nixon en zijn gezin en de stafchefs. Een militaire kapel draal in Washington, waar in aan wezigheid van talrijke hoge gasten uit het buitenland een uitvaart dienst plaatsvond. In de kerk waren meer dan tweeduizend mensen aanwezig. Onder de vertegenwoordigers van 76 landen bevonden zich achttien staatshoofden en regeringsleiders. Een militaire kapel speelde het „Hail to the chief" toen de stoet bij de kathedraal arriveerde. On der de klanken van koraalmuziek droegen acht militairen van leger, luchtmacht en marine langs een erewacht de lijkkist de kerk bin nen, waar inmiddels de familie van de overledene en president Nixon hadden plaatsgenomen. De dienst in de Episcopaalse kerk werd geleid door de deken van de kathedraal, ds. Sayne, de presbyteriaanse geestelijke Elson en episcopaalse bisschop Creigh- tou. De familie Eisenhower .belijdt de presbyteriaanse' godsdienst: Het stoffelijk overschot van oud'-president Eisenhower is maan dagavond per speciale trein uit Washington vertrokken naar Abi lene in Kansds, waar het vandaag ter aarde zal worden besteld. Een 50-tal personen reisde mee: fami lieleden, vrienden, een militaire erewacht en rechercheurs. Het is een reis van meer dan tweeduizend kilometer. Toen de trein het sta tion verliet, werden 21 kanonscho ten afgevuurd. De korte plechtigheid op 't sta tion werd bijgewoond door presi- De loon- en prijsontwikkeling die de afgelopen jaren tamelijk rustig was, is thans in een fase van versnelde stijging gekomen. Dit geeft het kabinet reden tot zorg. Aldus minister-president P. J. S. de Jong, in een brief aan de Tweede Kamer over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf 1969/70. In deze brief wordt aangekon digd dat het kabinet, in nauw over leg met en met medewerking van het georganiseerde bedrijfsleven, besloten heeft de loon- en prijsspi- raal te doorbreken. In de komende maanden zal overleg worden ge voerd en zullen de nodige maat regelen worden voorbereid. In de brief van premier De Jong over de bouw-c.a.o. wordt de hoop uitgesproken dat het eerstkomen de halfjaarlijkse rapport van de S.E.R. een belangrijke bijdrage aan het overleg en de maatregelen zal leveren. Omdat het kabinet aan een der gelijk voor 1970 te ontwikkelen be leid van algemene aard de voor keur geeft, heeft het besloten de bonw-c.a o. ongemoeid, te laten. Over de zorg vrn het kibi.net over de versnelde loon- en prijs ontwikkeling wordt opgemerkt dal het gevaar groot is dat door de magneetwerking van bepaalde loonstijgingen en door de onder linge beïnvloeding van loon- en prijsontwikkeling het inflatiepro.- ces in 1970 wordt voortgezet. In dit licht, aldus premier De Jong, dient ook de bouw-c.a.o. te wor den bezien, die voor het jaar 1970 een aanzienlijke loonkostenstijging inhoudt, „een dergelijk proces van nominale stijging is niet alleen on gunstig voor hen die vaste in komens genieten, doch schept in het algemeen onrust. Van nog ern stiger aard zijn de gevolgen voor de ontwikkeling van de economie. Naar mate !t proces verder voort schrijdt, zal namelijk de ontwikke ling van produktie, werkgelegen heid en welvaart worden aange tast". In de brief van premier De Jong wordt de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf, die zal gelden vén 1 maart 1969 tot 1 januari 1971 als als volgt omschreven: met ingang van 1 maart 1969 een loonsverhoging van globaal 6,5 procent en de verbetering van enkele secondaire arbeids voorwaarden; het kosteneffect. van deze verbeteringen wordt op 6,5 k 7 procent geraamd. met ingang van l januari 1970 een loonsverhoging van globaal 5.5 orocent en een arbeidstüd- verkorting van 43% uur per week tot 42,5 uur per week, kosten circa 8 procent. met ingang van 1 juni 1970 een loonsverhoging van drie cent per uur, kosten bijna één pro cent. met ingang van I juli 1970 een verhoging van de pensioenpre mie, die voor rekening van de werkgevers komt. De bondsraad van de Neder landse katholieke bond van werk nemers in de bouwnijverheid, St. Joseph, heeft in zijn te Utrcht ge houden vergadering uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de wijze waarop van de kant van de regering de behandeling van de bouw-c.a.o. heeft plaatsgevonden. De bondsraad is van mening dat bij de toetsing niet de inhoud van deze c.a.o. zelf is voorop gesteld, doch andere, niet in een stelsel van vrije loonpolitiek passende ele menten. De bondsraad is hierdoor opnieuw gesterkt in zijn reeds eerder gevormde overtuiging, dat in een systeem van vrije loonpoli tiek de regering niet de mogelijk heid behoort te hebben in indi viduele c.a.o.-en in te grijpen. De raad heeft zich dan ook nadruk kelijk uitgesproken tegen het ver lenen van dergelijke bevoegdheid in het kader van de op stapel staande wet op da loonvorming. speelde „Army blue" De directe kleurenreportage van de begrafenis van oud-president Eisenhower zal hedenmiddag van 17.00 tot 18.30 uur worden uitge zonden via Nederland I. Het Avro jeugdprogramma verhuist in ver band hiermee naar Nederland II. Ter hoogte, van de Franse plaats Port St." Louis in de delta van de Rhone is dinsdagochtend een mijn ontploft die een Fran se treiler juist had opgevist. Eén opvarende: kwam ona het leven, en één werd zwaar gewond ter wijl de overige bemannings leden met de schrik vrijkwamen. Het ongeluk deed zich voor aan boord van de „Volonte de Dieu". Frankrijk heeft de Westduitse studentenleider Rudi Dutschke de doorreis naar de bondsrepu bliek geweigerd, toen hij zondag met een veerboot uit Dover in Calais aankwam. „Rode Rudi", die nog herstel lende is van een vorig jaar april op hem gepleegde moordaanslag, werd acht uur vastgehouden op een politiebureau en daarna op grond van een eerder verbod tot betreding van Frans grondgebied naar Dover teruggestuurd. Dut schke heeft enige tijd in de Ierse republiek vertoefd. Als gevolg van de „modelac- tie" die de ongeveer 30.000 Ita liaanse ambtenaren maandag zijn begonnen, is o.a. bij de douane aan de grenzen en op de vliegvelden aanzienlijke achter stand ontstaan. De ambtenaren willen met hun actie, die tot 20 april zal duren, kracht bijzetten aan hun eisen voor hei-vormin gen bij de openbare diensten. De staking van de benzine pomphouders is intussen haar tweede week ingegaan. Öok maandag zijn weer aanslagen gepleegd op pompen die wel openblijven. Deze staking gaat over een verhoging van de pro visie voor de pomphouders. Ook in de studentenwereld blijft het onrustig. In Milaan zijn maandag de studenten van de technische hogeschool in sta king gegaan uit protest tegen disciplinaire maatregelen tegen vijftien van hun collega's. Het blad „II Messaggero" ver tolkte dinsdag het gevoel van onrust onder de bevolking over het toenemend aantal bomaan slagen. Over het algemeen wor den deze acties, die gericht zijn tegen benzinestations, kerken en overheidsgebouwen, toegeschre ven aan anarchisten. Het blad vindt dat er snel een einde moet worden gemaakt aan deze ac ties, „welke de regering in dis krediet brengen". Twee militaire politiemannen zijn maandag, in de buurt van de stad Guatemala, door gewa pende jongelieden .doodgeschoten en beroofd. Op de foto wordt de kist met kei stoffelijk overschot uit het Kap**] tooi gedragen om te worden ver-1 voerd naar de nationale kathe draal voor de uitvaartplechtig heid. Op de achtergrond de fami lie, met op de tweede rij presi-, dent Nixon. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNE ÜZEN KOUD WEER Noordelijke winden voeren lucht uit de Poolstreken naar West-Euro pa. In deze lucht kwamen dins dag ook in ons land regen-, hagel en sneeuwbuien tot ontwikkeling. Af en toe was er zon, waarbij de temperatuur in de middag plaatse lijk echter niet hoger dan acht gra den was. Verder zuidwaarts, met name in noord-Frankrijk was het niet veel warmer. In Parijs werd een maximum temperatuur van negen graden geregistreerd. De aanvoer van koude lucht vindit plaats tussen een depressie boven de Oostzee en een hoge- drukgebied boven de Oceaan ten zuidwesten van Ierland. In deze luchtdrukverdeling komt vandaag niet veel verandering. Er wordt bij ons naast opklaringen plaatselijk een regen- of hagelbui verwacht met een matige af en toe krach tige noordwestelijke wind en on geveer dezelfde temperatuur als dinsdag. medegedeeld door het K. N'. M. T,( te Bilt, geldig hedenavond Opklaringen. Zonnige perioden, maar ook< plaatselijk een regen- of hagelbui.' Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als dinsdag. WOENSDAG 2 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.35 1.57 Terneuzen 2.11 2.33 Hansweert 2.45 3.07 Walsoorden 2.54 3.16 DONDERDAG 3 APRIL v.m. n.ui. Breskens 2.11 2.28 Terneuzen 2.47 3.04 Hansweert 3.21 3.38 Walsoorden ■3.30 3.47 ZON MAAN op onder op onder apr. 2 6.13 19.15 19.14 3 6.11 19.17 20.39 4 6.09 19.19 22.09 IB 5.06 19.29 UM 5.14

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1