een zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen Op songfestival te Madrid: GEDEELDE EERSTE PRIJS VOOR LENNY KUHR BEURSOVERZICHT Marktberichten sparen- verstandig en H handig BURGERLIJKE STAND Worgels piano's -fi installaties mosselHh Loop der bevolking Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag SI maart/Dinsdag lapïtfl969 Aanslag op postkantoor in Saigon Auto uit de bocht Real Madrid Spaans kampioen INTERNATIONALS VERDEELD IN STILLE MARKT Molen-restaurant in Harderwijk in de as gelegd Jongen viel uit dakgoot in tuin Brand In bejaardenpension Typerend voor nèt iets kwieker werken is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie' waardoor u nèt iets sneller reageert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. - AGENDA - Woning van Tsjechoslowaakse zangeres beschoten Drie vietcong-strijders zijn zondag schietend een postkan toor in de Chinese wijk van Sai gon binnengedrongen en hebben een deel van het gebouw met kneedbommen opgeblazen. Bij de schietpartij werden een politie man en een suppoost gewond, bij de ontploffingen vielen acht gewonden. De guerrillastrijders ontkwamen, veertig procent van het gebouw werd zwaar bescha digd achtergelaten. Op de Steenbergseweg in Din- teloord, is zaterdagmorgen door te hoge snelheid een auto, be stuurd door de 45-jarige D. Bak ker, uit de bocht gevlogen en in een sloot terecht gekomen. Een inzittende, de heer G. C. Wijnands, (39) uit Dordrecht is in de modder gestikt. De Nederlandse afgevaardigde naar het Eurovisie songfestival In Madrid, de Eindhovense zangeres Lenny Kuhr, heeft zaterdagavond voor haar vertolking van Trouba dour een gedeelde eerste prijs ge kregen. Zij kreeg achttien stem men, evenals de Spaanse zangeres Salome, de Britse Lulu en de Franse Frida Boccara. Er namen zestien landen aan de wedstrijd deel. De winnende liedjes waren naast „De Troubadour": „Vivo Cantando" (Spanje), „Un jour, un enfant" (Frankrijk) en „Boom bang-a-bang" (Engeland). Dit veer tiende Eurovisie songfestival werd gevolgd door naar schatting 250 miljoen kijkers in West- Oost- Europa. Het was de eerste maal In de geschiedenis van het sonfestival dat er meerdere winnaars waren. Daar waren niet alle deelnemers gelukkig mee. „Vier is teveel", zei men in het Belgische kamp. „Zo'n uitslag kan het principe van een dergelijke wedstrijd in gevaar brengen. Wat moeten de kijkers er wel van denken". Deze mening werd niet gedeeld door de stralen de winnaressen. Lennv Kuhr vond de uitslag „grappig" en zei er niets om te geven dat ze de eerste plaats moest delen. „We kregen alle vier 18 stemmen, en ik vond de liedjes leuk", zei ze. De pas met Maurice Gibb van de Bee Gees getrouwde Lulu sprak van een nrachtig huwelijksgeschenk. Frida LAGE VUURSCHE: Voor de der de en laatste heer heeft vrijdag een deel van het nationale huwe lijksgeschenk van prinses Beatrir en prins Claus zijn bestemming gekregen. Het prinselijk paar overhandigde vrijdagmorgen een chèque van S00.000 gulden aan dr. E. Jonckheer, gevolmachtigd minister van de Nederlandse An tillen, die deze gift zal doorgeven aan het eind vorig jaar te Wil lemstad opgerichte stichting „zorg voor het gehandicapte kind". Heal Madrid is zondag ongesla gen kampioen van Spanje gewor den. In de 27e competitiewed strijd won Real op eigen terrein Boccara vond dat de uitslag het ™et 2~° van Real Z^agozza en helanfy van de internationale aan- kwam daarmee op _een punten- Beursplein 5 heeft vandaag de beursmaand maart afgesloten met een verdeelde stemming bij de opening voor de internationale waarden. Hierbij kwam Hoog ovens gunstig voor de dag op 113, tegen een voorgaand slotniveau van 111,90. Kon. Olie kon de zeer vaste tendentie van de vorige week goed handhaven op 188,10 (187,80). AKU was zwak op 121,50 doch kon zich later wat herstellen tot 121,90 (122,60). Philips was een dubbeltje lager op 177,20 om daarna op te lopen tot 177,80 door lokale vraag. Uni lever opende een dubbeltje lager op 122,20 waarna 122 werd ge daan. De handel in de internatio nale waarden verliep zeer kalm. Dit mede omdat Wallstreet van daag gesloten blijft, i.v.m. 't over lijden van ex-president Eisen hower. In verband hiermede vindt er vandaag in Amsterdam geen nabeurs en ook geen avond- effectenverkeer plaats. Wallstreet sloot vrijdag op nieuw vast doch dit had weinig invloed op de stemming in Am sterdam omdat de Nederlandse fondsen in New York geen ver anderingen van betekenis te zien hadden gegeven. KLM was er een dollar lager. De dividendverlaging door HVA van 11 tot 8 procent werd door de beurs weliswaar ver wacht doch had toch nog een na delige invloed op de koers van HVA. Na een opening op 98 daal de de koers voor dit fonds tot 93% (98%). De scheepvaartsector lag er verlaten bij met geringe koersmutaties naar beide richtin gen. De staatsfondsenmarkt schommelde rond het voorgaande slotniveau. Er worden twee zie kenhuisleningen uitgegeven tegen 7% Hiermede wordt Rond middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een felle uitslaande brand de uit 1889 daterende molen „De Hoop" in Harderwijk geheel in de as gelegd. De molen moet geheel als verloren worden be schouwd. Hij komt volgens de eigenaar, de heer E. den Her der, niet meer voor restauratie in aanmerking. De laatste jaren werd de molen als restaurant gebruikt. De Harderwijker brandweer was zeer snel ter plaatse en be- streedt de vuurzee met elf stra len en een waterkanon. Aan grenzende percelen moesten worden ontruimd. De schade wordt geschat op een half mil joen. De molen stond op de lijst van monumentenzorg en op de lijst van de vereniging „De Gel derse Molen", aangetoond dat het rentepeil nog steeds stijgende is. Dit door de krappe geldmarkt. De holdingmaatschappij De Telegraaf biedt 140 procent voor de nog uitstaande aandelen Deli Drukkerij. De laatst gedane note ring was 101. Zoals bekend loopt er nog een bod op deze aandelen van 105 procent door de combina tie De Volkskrant/Het Parool. Deli Mij. was gemakkelijker op 74,20. K.Z.-Organon nauwelijks prijshoudend op 192 doch Heine- ken goed gedisponeerd op 169.. KLM daalde anderhalve gulden tot 236. Als gevolg van winstnemingen zakte Kon. Olie in tot 187,30. AKU verliet de markt op 121,30, Hoogovens 113,10. Philips 177,40 en Unilever op 122,30. In de eerste periode kwam Alb. Heijn op 238 bieden (236,50). Dit in verband met het dividend- voorstel. Het bod van De Tele graaf op Deli Drukkerij van 140 procent is blijkbaar ook te laag want in Deli Drukkerij werd 150 gedaan. Naarden en Nutricia gin gen ieder 5, Houthandel Jonge- neel 6 punten omhoog. Ned. Vlas was 8 punten hoger niet aan te komen. Elsevier steeg 4 en Wes- sanen f 1.80. Desseaux daalde 3,50. Bols 6 en V.N.U. 1,50. Eerst Ned. Verzekering. Hoogen- bosch en Nijma gaven ieder ieder 5 punten prijs. Amev daalde ƒ2,50. Industriële Mij. Zutphen was 14 punten lager niet af te komen. De 7 pet. B.N.G.-leningen waren flauw. belang van de internationale aan trêkkelijkheid van een lied onder streepte, Salome die naar ver luidt eerst zelf niet veel in het door haar gezongen liedje zag verklaarde „dol van vreugde" te zijn. Volgens het Spaanse blad „Ya" was ,.De Troubadour" verreweg het beste chanson. „De gratie van de vertolkster, het ritme van de melodie, de waardigheid en de schoonheid van de woorden maken werkelijk „De Troubadour" tot de absolute morele overwinnaar van het festival", aldus de Spaanse criticus. Volgens hem was het Franse lied alleen maar beschei den. Het Spaanse verdiende zijns inziens geen eerste priis, terwiil hij de Engelse inzending als alleen maar commercieel beschouwde. „Voor ons is het enige werkelijke chanson dat absoluut de eerste prijs verdient, „De Troubadour' van Lenny Kuhr", aldus „Ya"„ totaal van 43. De ploeg won 16 wedstrijden en speelde elf keer gelijk. De 13-jarige Jelle de Vries is zaterdagmiddag bij een levens gevaarlijke klauterpartij langs een regenpijp van een huis in de Baltasar Florisstraat in Amster dam 16 meter gevallen. Zachte aarde van de tuin van de be nedenwoning brak zijn val. De jongen is in een ziekenhuis op genomen. Jelle was uit zijn slaap kamerraam op de bovenste ver dieping van het huis op een dak- richel gestapt en wilde via de regenpijp naar het drie meter hoger liggende platte dak klim men. De regenpijp brak echter af en hij stortte omlaag. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag aangevoerd 1117 slachtrunderen en 445 varkens. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5,25 5,70, le kwal. ƒ4,65—ƒ5,15, 2e kwal. ƒ4,10ƒ4,50, 3e kwal. ƒ3,90ƒ4,05; Varkens: le kwal ƒ2,67— ƒ2,70, 2e kwal. 2,64— ƒ2,67, 3e kwal. ƒ2,58—ƒ2,64; Stieren 4,555,15; Worstkoei en 3,753,90; Slachtzeugen ƒ2,15ƒ2,30; Zware varkens 2,202,40; alles per kg. De aanvoer van slachtrunderen was korter, de handel rustig en nauwelijks prijshoudend; Varkens: groter aanvoer, kalme handel en prijshoudend, enkele prima's boven notering. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Op de aardappelbeurs te Rotter- dag werden vandaag de volgende notering enopgemaakt: Klei-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 3555 mm 15,00 16,00; Bintje 40 mm opw. 15,00—17,00; Bintje 55 mm opw. 15,5017,00; Eigenhei mers 40 mm opw. 18,0020,00; Furore 40 mm opw. 13,00 15,00. Zand-aardappelen voor het bin nenland: Bintje 40 mm opw. geen notering; Libertas 40 mm opw. geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 40 mm opw. 16,00 18,00; Bintje 35—45 mm 14,00; Bintje 3550 mm 14,50—15,00; Bintje 3555 mm 15,0016.00; Bintje 45 mm opw. 17,50 18,00; inBtje 40—60 mm geen notering; Bintje 55 mm opw. 15,5017,00; Furore 40 mm opw. geen notering, Zand-aardaDpelen voor de ex- oort: Bintje 35 mm opw. geen no tering. Andere blanke rassen van de .kleigrond: 40 en 45 mm opw. geen notering. Voer-aardappelen 2,006,00. Stemming: binnenland en export vast. Prijzen (excl. omzetbelasting! vastgesteld per 100 kg af bedrijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenlanud c.q. export. Zaterdagmiddag' heeft brand gewoed in een villa aan de Van der Leela'an in Doorn, die als narticulier pension door verschei dene bejaarden werd bewoond. On dat moment was de eigenares afwezig en waren slechts enke le bewoners op hun kamers. Po litiemannen en burgers wisten via een balkon de bewoners in veiligheid te brengen. Een poli tieman werd door de rook be dwelmd. Drie bewoners werden tijdelijk bij buren ondergebracht. Van hun eigendommen kon echter niet veel worden gered. De vrii- willige brandweer slaagde erin het vuur snel onder controle te krijgen, maar kon niet verhinde ren dat het grootste deel van de villa uitbrandde. Omtrent de schade is nog niets bekend. Atoumutar Het kopen van een eigen huis - met hypotheek kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te' nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,- aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,-). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens verzekeringmaatschappijen, Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting/^^bezits vorming, Postbus 51, Den Haag. 1 TERNEUZEN Geboren. 19 maart: Adriaan Jan, z. van Jan M. Korstanje en Catharina J. de Jonge, 2e Ver bindingsstraat 18; José Marinus, z. van Arnoldus J. Koningstem en Teresa Ofelia de Lourdes Lil- lo Figueroa, Amberboomstraat 63; Winanda Berta Orelia, d. van Ludwig J. M. de Smet en Pieter- nella G. Faas, Debussyhof 75; Diana, d. van Hendrikus Blom- maert en Yvonne Heijster, won. te Westdorpe, Reedijkstraat 18. 20 maart: Angelique Renée, d. van Emery R. van Laere en Fe- licitas E. Baart, Joh. Vermeer- straat 28; Anna Maria, d. van Anthonij P. Boeije en Anna M. Dieleman, won. te Axel, Prins Mauritsstraat 17. 21 maart: Pa trick, z. van Louis D. de Feijter en Adriana J. Vermeulen, Am berboomstraat 56. 22 maart: Ja cobus Pieter. z. van Marinus Dieleman en Eva Verhelst, Bern- hardstraat 3. 23 maart: Dirk-Jan, z. van Antonius T. L. de Waal en Gertrudis A. M. van Leuven, Pe ter van Anrooylaan 55; Emma- nuël, z. van Jacob van den Ak ker en Mia C. A. Vanden Bosch, won. te Sas van Gent, Benelux- straat 60. 25 maart: Charles Lu- dovicus, z. van Lucien H. M. van Vooren en Anneliesje Faas, Breit- nerstraat 37; Martha Paulina, d. van Pieter Goosen en Paulina Scheele, Zuidlandstraat 76. 26 maart: Cornelis Pieter, z. van Marinus C. de Feijter en Janneke M. van Hoorn, won. te Axel, Fer- dinandstraat 33; Caroline Jacque line, d. van Honoré F. Cleemput en Anna Catharina C. M. Snel- ders, won. te Sas van Gent, Schul- penpad 23. HEDEN Terneuzen: Diepenbrockhof, Modelwoning aangekleed door door Woninginrichting „Eigen Haard". Dagelijks geopend; des zondags gesloten. MAANDAG 31. MAART Terneuzen: Luxor-theater, 8 uur: „Peyton Place". DINSDAG 1 APRIL TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Peyton Place". GRENSVOLK door Jakob Schopmani «lis goede merken In één zeek Middelburg.!.,Delft 10S-105 Te!, 01180-7684 Ook In den Haag Groningen Heerlen 12 Na deze zondagmorgen veran derde de gesprekstoon in het dorp. Zij die de laatste kermis dag op de dansavond geweest waren en de rampzalige geschie denis hadden meegemaakt vroe gen nu zichzelf af, of zij niet mede-schuldig waren aan het ge beurde, omdat niemand van hen een poging had gedaan om tus senbeide te komen. Toen de gelovigen de kerk uit stroomden en in het gedrang op het kerkplein kwamen wérden hun gedachten even afgeleid door de omroeper, die met zijn oude koperen- bel rinkelde en daarmee trachtte enige stilte te bereiken teneinde mededelingen te doen. De aanwondiging van hout- en grasverkopen, van de te houden schouw der waterlossingen, van oproepen voor hand- en span en dergelijke zaken' was van oudsher de taak van dé omroe per op zondagmorgen. Maar deze- maal had hij iets om te roepen, 's avonds 11.30 uur in zaal Maas met een bierglas een poging tot doodslag gedaan op de arbeider Peter Beeren. Aangezien de da der sedert genoemde dag voort vluchtig is, wordt langs deze weg zijn opsporing en aanhouding verzocht. Honderd gulden wordt uitgeloofd voor het verstrekken van inlichtingen omtrent zijn ver blijfplaats, die tot zijn aanhou ding kunnen leiden". Van alle kanten kwamen de commentaren. „Drommels nog aan toe! Honderd gulden? Dat was 'n kapitaal. Dat was zo veel als 85 paar klompen", meende klompenmaker Vennekens", of drie voer hooi met nog 'n kalf er bij", rekende boer van Baal, of 100 liter schnaps", vulde Piet van der Staaij aan. Honderd liter schnaps? Daar kon je nog eens van drinken! En snel waren de vermaningen van de pastoor vergeten. Het bedrag sprak te zeer tot aller verbeel ding. Ook de vrouwen lieten zich waarvoor.hij niet alle zondagen niet onbetuigd. De officiële me- m functie kwam. Hij had een of- dedeling van de omroeper en de ficieel document bij zich en van daarin gebruikte woorden stort- dit papier las hij het volgende ten het boswachtersgezin op- nrjerilu.jde stem voor: nieuw terug in een vloed van „De boswachter porus van Do- j kwade verdachtmakingen. W renkamp heeft op 25 september Bakkers-Marie, die het Lena nooit vergeven had, dat zij met de boswachter was getrouwd op wie zij eens ook haar hoop had gesteld, was de aanvoerster. „Het is een schandalig wijf', riep ze uit, ,,'n gemene echtbreekster. Ze liep een zwart paadje naar de kerk en zat in de voorste bank. Ze had een gezicht zo vroom als wijwater, maar ondertussen had ze de duivel in haar bloed!" De haar omringende vrouwen knikten instemmend met toege- nepen lippen. Zo was het. En Piet van der Staaij voegde er lachend „Amen" aan toe. Druk pratend verspreidde men zich langzaam in kleine groepjes naar allerlei richtingen. Eén was er, die afzij dig hiervan eenzaam en met ge bogen hoofd zijn weg ging: het was Hannes Martens, de grijze vader van Lena. Men zag hem terugkeren naar de kerk, waar hij stil hield bij het offerblok van Maria, Moeder der Smarten, en er een rijksdaalder in liet vallen. Hij bad, dat zijn dochter spoedig zou mogen genezen van de schok, die het gebeurde haar had ge bracht, en dat haar naam gezui verd zou mogen worden van de afschuwelijke dingen die men zei- de. En dat niemand erin zou sla gen om Dorus te vinden Een week lang had de bos wachtersvrouw met zware ijl koortsen te kampen, maar nie mand in het kwaad sprekende dorp had weet daarvan. Nie mand wilde nog een voet in het huis van zo'n echtbreekster zet ten. De kleine Annemarie hield niet op met vragen; „Moeder, wan- neer komt vader toch terug? Zeg het rrie, zeg het me toch!" „Gauw, heel gauw", zuchtte ze. Haar rood behuilde ogen na men iedere troost weg, die er in deze woorden zou kunnen schui len. Het kind werd stil en schuw en vergat haar spel om uren lang in een hoekje weg te kruipen. Lena van Dorenkamp zou het liefst willen sterven. Maar niet alvorens ze in de gelegenheid was geweest om haar man nog eenmaal te kunnen zeggen, dat ze onschuldig was, enna dat zij uit zijn mond gehoord zou hebben, dat hij haar geloofde. Dan zou alles goed zijn, dan kwam al het overige er niet meer op aan. Haneplukkers-Truuke had ze niet alle vijf, zei men, een onno zel kind, ook al was ze reeds lang een volwassen vrouw geworden. Het was niet te verwonderen, dat zij de eerste was, die zich uit de buurt weer in het boswachters huis liet zien. Maar toen zij er 's zondagsmorgens na de hoogmis kwam, trof zü er niemand aan. Vrouw Van Dorenkamp en het kind wapen weg. Verwonderd schudde zij het hoofd. Zjj liep het huis door, maar waar zij ook zocht, ze vond nie mand. Toen beangstigde haar de stilte, die alleen door het zachte tikken van de koekoeksklok ver broken werd. Er ging iets onheil spellends yan deze verlatenheid uit en haastig zocht ze haar weg naar buiten. (Wordt vervolgd.) Huwelijksaangiften. 21 maart: Bernardus F. Harms 22 jr jm„ Bosjesweg 77 (Sik.) en Catharina C. J. Berwald 20 jr jd., Dokweg 59. 24 maart: Wilfried G. O. Beeckman 25 jr jm., won. te Oost akker (B.) en Denise J. A. Ver- straeten 21 jr jd., Stationsweg 39. 25 maart: Jean C. van Eek 22 jr jm., Anjerstraat 10 en Josephina L. de Krijger 19 jr jd., Wilgen plantsoen 3. Huwelijksvoltrekkingen. 21 maart: Thomas J. Sinack 26 jr geh. gew., won. te Roosendaal en Nispen en Irene M. van Damme 28 jr jd., Julianastraat 12. 27 maart: Frederik J. Makkinga 43 jr geh. gew., Breitnerstraat 153 en Maria W. Nijs 52 jr geh. gew., Breitnerstraat 153; Cornelis Jan sen 19 jr jm., P 128 en Jantien Klasen 16 jr jd., won. te Asse nede (B.). Overleden. 18 maart: Lena A. Michielsen 34 jr, e.v. T. L. Groot- haert, won. te Axel. 19 maart: Cornelia Wesdorp 60 jr, e.v. P. Loof, Scheldekade 16. 24 maart: Jacoba Verschelling 76 jr, e.v. F. Bakker, won. te Axe. In de periode van21 tot en met 27 maart zijn de volgende per sonen in deze gemeente ingeko men. J. Mieras, J. v. Lennepstraat 12 van Kapelle; J. J. Louwiesse Doorns, Koninginneaan 30 van Biervliet; T. H. A. GiorgiGer- rits, Grenulaan 54 van Axel; P. R. L. Aspeslagh, Breitnerstraat 77 van Vlissingen; P. A. R. Fikke, Dennenstraat 3 van Weert; M. B. E. de BruijneHaers, Chrysant straat 17 van Philippine; H. M. MaasThijs, Mascagnistraat 48 van Vught. In dezelfde periode zijn de vol gende personen uit deze gemeen te vertrokken. G. Bouman, Schoolweg 33 a/b naar Rotterdam; I. M. Smack— van Damme, Julianasraat 12 naar Roosendaal ca; H. H. M. Y. van der Vaart, Wagnerhof 8 naar Zoe- termeer; M. E. O. E. Kieboom, Nieuwe Kerkstraat 17 naar Sas van Gent; M. M. v. Eerdenburg Dierick, A. Thijmstraat 1 naar Norg; L. M. C. Hartog, Debussy hof 39 naar Kortgene; A. Boone, J. v. Rompustraat 9 naar Zaam- Naar het Tsjechoslowaakse vorige week zondag de woning vakbondsblad „Prace" meldt, is van de protestzangeres Marta Kubisova beschoten. Ze werd niet geraakt. De zangeres is o.a. bekend door een lied, waarin de smart van Tsjecho-Slowakije over de Russische invasie van vorig jaar augustus wordt be zongen. De politie wilde geen bijzonderheden over het incident geven.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2