Israël wijst vier- mogendhedenoverleg af Uw motras Russisch beroep op China Stoffelijk overschot van Eisenhower naar Kapitool DE STRIJD IN VIETNAM 15.000 mensen trokken zondag langs de baar HET WEER f 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. MAANDAG/DINSDAG 31 maart/1 april Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen 25e Jaargang No. 5954 Egypte en het viermogendheden- overleg Washington over Israëlische afwijzing Toestand gevaarlijk Raketten op Saigon Zelfverbranding in Parijs y Chinese reactie AARnnirviNQ IN ETHIOPIE Zon- en Maanstanden President Nixon hield toespraak Weerbericht RUSSISCHE LOF VOOR EISENHOWER Koninklijk paar zond telegram van rouwbeklag Generaal Wyman overleden De veiligheids maatregelen BIAFRA MAAKT MELDING VAN HEVIGE STRIJD Hoogwater hankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmïdswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 osntj maumum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot na. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dins&ag-nummer tot 10 uur voormiddag. Israël heeft zondag officieel de komende viermogendhedenbespre- officiële verklaring, welke na af- kingen over het midden-oosten van de hand gewezen. Volgens een loop van een kabinetsvergadering werd uitgegeven, kan dergelijk overleg er toe leiden, dat de recht streeks bij het conflict betrokken partijen zich onttrekken aan hun verantwoordelijkheid om vrede te sluiten. Niet alleen verklaart Israël zich tegenstander van het beleggen van een conferentie van staten buiten het midden-oosten om aan bevelingen op te stellen voor dit gebied, maar het is ook gekant tegen elke regeling; en iedere pro cedure, waarmee de betrokken regeringen niet hebben ingestemd. De Israëlische regering laat Ame rika, Rusland, Engeland en Frank rijk weten, dat zij „geen enkele aanbeveling zal aanvaarden welke in strijd is met haar levensbelan- gene haar rechten en haar veilig heid". Israël doet een beroep op alle regeringen en de openbare mening om „bij te dragen tot onderhande lingen tussen de Arabische staten en Israël over de vestiging van een ware vrede in het midden oosten". Het land zegt voortdu rend te willen streven naar een „duurzame vred, gebaseerd op ver dragen waarin de overeengekomen, veilige en erkende grenzen zullen worden vastgelegd". Deze verdra gen zullen ook voorzien in „sa menwerking en wederzijdse hulp" in „de oplossing met. vreedzame middelen van alle hangende vraag stukken" en „het zich onthouden van alle rechtstreekse en indirecte agressie". De Israëlische regering ver klaart zich bereid, zonder voor waarden vooraf met elk buurland onderhandelingen te openen over vrede. Zolang dergeliike verdragen nog niet tot stand zijn gebracht, zal Israël de grenzen handhaven zoals die bij het bestand van 1967 zijn vastgelegd en deze versterken. Israël merkt op dat „in tésen- stelling tot ziin oo vrede gerichte politiek de Egyptische president op 27 maart nog eens heeft her haald, dat de Arabische staten Israël niet willen erkennen, geen onderhandelingen met dit land zullen voeren en geen vrede slui ten, maar zullen voortgaan met agressieve acties tegen Israël." Men verwacht dat het viermo- gendhedenoverleg donderdag a.s. in New York begint. Israels minis ter van defensie, generaal Mosje Dajan, heeft zondag verklaard dat het Israëls plicht is Arabische sa botagegroepen „waar en wanneer dan ook" aan te vallen, ook al lok ken dergelijke acties kritiek van de veiligheidsraad van de ver. na ties uit. Ht congres van de Arabische socialistische unie, de enige poli tieke beweging die in Egypte is toegestaan, heeft zondag, „wat ook de resultaten van het vier- mogendhedenoverleg zullen zijn", twee beginselen 'vastgelegd; 1) Niemand kan aan het Arabi sche volk een oplossing op leggen, die zij als een capitu latie en niet als een vrede be schouwt; 2) Het Arabische volk zal elke regeling afwijzen, die niet voorziet in een totale en on voorwaardelijke ontruiming van alle bezette gebieden. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard te verwachten dat het voorgenomen vier-mogend- hedenoverleg inzake het midden oosten spoedig zal- beginnen, on danks de verklaring van Israël dat het dit overleg afwijst. In Wash ington zag men in. de Israëlische verklaring en eeti herhaling van een bekend standpunt. Men was van oordeel, dat Rusland. Enge land en Frankrijk de Amerikaanse opvatting delen, dat eventuele aanbevelingen van de „grote vier" een steun zullen zijn voor het stre ven van de bemiddelaar van de V.N., Gunnar Jarring, om een regeling tussen de rechtstreeks be trokken partijen tot stand te bren gen. President Nasser waarschuwde in een toespraak tot het congres dat de toestand in het midden oosten in een gevaarlijke fase is gekomen en dat een botsing met Israël nu mogelijk is. „De vijand kan hard toeslaan maar dat kunnen wij ook". Deze woorden werden met gejuich door de 1700 afgevaardigden ontvangen. De overwinning zou moeilijk zijn en het pad daarheen zou vol zijn met doornen, „maar hgjris de enige weg". Na de juni-oorlog van 1967 was Egypte machteloos om Israël uit de bezette gebieden te verdrijven. „Nu is het beeld ver anderd. Wij kunnen ze terugslaan", aldus Naser op de slotzitting van het congres. De president verklaarde nog, geen oorlog te wensencmaar vrede gebaseerd op rechtvaardigheid Er moet alleen oorlog \vor^ent|feyoe/«l wanneer er geen andere uitleg hfc „Wij verwachten veel van» OpSfer- enigde naties, de vieaffiogend- hedenbesprekingen- errtcïe wereld opinie. Maar onze hoop is het meest gevestigd op onze eigen kracht en onze dappere mannen aan alle Arabische fronten en op de Palestijnse verzetsbeweging". Het congres had eerder de vier beginselen van de topconferentie van september 1967 in, Chartoem bevestigd: geen onderhandelingen met Israël, geen vrede, geen con cessies en geen marchanderen met de rechten van het Palestijnse volk. WASHINGTON: Het stoffelijk overschot van ex-president „Ike" Eisenhower is zaterdagochtend overgebracht naar de Bethlehem- kapel van de nationale protes tantse kathedraal van Washing ton. Op de foto wordt de kist de kerk binnengedragen, Ópde achtergrond Mamie Eisenhower, zoon John Eisenhower en zijn vrouiü Barbara. 0LGA De Sowjet-Unie heeft zaterdag een beroep op China gedaan om de onderlinge grensgeschillen door onderhandelingen uit de wereld te helpen. In een aan de Chinese am bassade overhandigde nota waar schuwde Moskou teveils Peking tegen het gebruik van geweld aan de grens in het verre oosten, waar zich deze maand al drie bloedige botsingen hebben voorgedaan. Ruim 15.00 Amerikaanse mari niers, infanteristen en parachutis ten zijn op het ogenblik betrokken bij vijf grote operaties in het noor den van Zuid-Vietnam, die ten doel hebben te voorkomen dat Noordvietnamese troepen de be langrijke steden Danang en Hoeé afsnijden. Deze grootscheepse acties wijken af van de oude strategie van de Amerikaanse opperbevelhebber, generaal Abrams, die totdusver zijn troepen hoofdzakelijk in klei ne, snelle eenheden liet opereren. Hij hoopt met de huidige campag ne een halt toe te roepen aan de infiltratie van Noordvietnamezen via Laos en de gedemilitariseerde zone. Volgens Amerikaanse gegevens hebben totdusver ongeveer 315 Noordvietnamezen de dood gevon den. De Amerikanen zouden 37 man doden en 337 gewonden heb ben verloren. Volgens een Amerikaanse sta tistiek, die is opgesteld aan het einde van de eerste fase van de zg. versnelde pacificatie, beheerst de vietcong min of meer perma nent ruim de helft van de Mekong- delta en iets meer dan een derde van het aantal bewoners in dit ge bied. Slechts in ongeveer twee vijfden van de delta zou de Zuid- vietnamese regering haar gezag kunnen uitoefenen, „zonder ern stige bedreiging van de kant van de, vietcong". In 17 procent van het gebied zou de regering in Sai gon alleen overdag de situatie min of meer meester ziin, terwijl het gevaarlijk zou zijn het overgeble ven deel van de delta binnen te gaan zonder een sterke troepen macht. Van de circa 3,6 miljoen Zuid- vietnamezen die onder het gezag van Saigon staan, woont een zesde deel in de elf belangrijkste provin ciale hoofdplaatsen. Voor de hand having van dit gezag zijn 210.000 Zuidvietnamese militairen nodig, die de steun hebben van de Ame rikaanse negende infanteriedivisie. Volgens Amerikaanse schattingen bevinden zich in het gebied waar de vietcong heer en meester is, in totaal 80.000 militairen, onder wie vrijwel geen Noordvietnamezen zouden zijn. Dit aantal omvat zo wel geregelde troepen als guerril la-eenheden. De vietcong heeft zondagavond verscheidene raketten op Saigon afgeschoten. Kort tevoren hadden guerrilla strijders in de wijk Cholon een oostkantoor gedeeltelijk opgebla zen en een politiebureau ernstig beschadigd. Sinds twee dagen woeden er op slechts enkele kilometers van de stad gevechten, waarbij twee Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen werden neergeschoten. De 31-jarige Francoise Lecom- te uit Martinique heeft zichzelf zondagochtend om twee uur in Parijs, in een straat bij de Place de l'Etoile, met benzine over goten en in brand gestoken. Zij stierf op weg naar het zieken huis. De vrouw had kranten knipsels bij zich met berichten en artikelen over Biafra. „óp alle pogingen om de' £>öw- iet-Unie en het Russische'volk in de taal van wapens toe te spreken, zal krachtig worden teruggesla gen", staat in de nota. Het Kremlin zei te hopen dat het noodzakelijk was zonder uitstel praktische stappen te nemen om de toestand langs de grens te nor maliseren. Het drong er bij de Chinese regering op aan „zich te onthouden van acties aan de grens die complicaties zouden kunnen veroorzaken", en geschillen „in kalmte en door middel van onder handelingen" te regelen. Officiële vertegenwoordigers van beide lan den zouden „in de naaste toe komst" de mislukte grensonder- handelingen moeten hervatten die in 1964 in Peking waren begonnen. Er waren op 2, 14 en 15 maart aan de rivier de Oessoeri drie ge wapende aanvallen Op Russische grenswachten gedaan, die „vooraf beraamd" waren, aldus de nota, die kwam op het moment dat mel ding werd gemaakt van weer toe genomen spanning rond het be twiste eiland in de Oessoeri dat de Russen Damanski en de Chine zen Sjen Pao noemen. Mensen die het gebied kortgeleden bezochten, zeiden zaterdag in Moskou dat de Chinezen een massale aanval zou den kunnen doen zodra de dooi is ingevallen en de Russen niet meer met pantserwagens op de bevro- reh rivier kunnen komen. De ko mende twee weken zijn volgens hen kritiek. In de Russische nota wordt een uitvoerige uiteenzetting gegeven over de historische achtergrond van het grensgeschil. De huidige grens was vele generaties geleden gevormd langs natuurlijke liinen en had de vorige eeuw een wettige status gekregen in de verdragen van Aigroen, Tientsin en Peking. De territoriale bepalingen van deze verdragen waren momenteel nog volledig van kracht. „De Rus sische regering houdt vast aan strikte naleving van deze bepalim gen van beide kanten. Als de rege ring van de Chinese volksrepubliek ten aanzien van deze kwestie een» zelfde standpunt inneemt is er geen reden tot wrijving en conflict aan de Russisch-Chinese grens", zo werd gezegd. De Chinese bewe ringen dat de verdragen „onbillijk" waren, waren een propagandaver- zinsel waarmee geprobeerd werd onder het Chinese volk haat te zaaien tegen de Sowjet-Unïe. Het Kremlin herinnerde aan de Russische hulp bij de opbouw van de Chinese communistische staat en de vroegere samenwerking in bandels- en veiligheidsaangelegen heden. „Deze nabuurschappelijke samenwerking is geschonden als gevolg van een wijziging in de bin nen- en buitenlandse politiek van de Chinese regering in het begin van de jaren zestig. Toen was het dat de toestand aan de grens be gon te verslechteren. Tezelfdertijd was begonnen met de aanleg van vliegvelden, wegen, kazernes en militaire opslagplaatsen in aan de Sowjet-Unie grenzende gebieden. „De bilaterale besprekingen over grenskwesties, die de Russische regering hervat wil zien, hadden destijds naar zij verklaarde niet tot resultaat geleid „omdat overeenstemming aan Chinese kant niet in de bedoeling lag". Een woordvoerder van de am bassade van China in Moskou heeft zondag de verklaring, waar in de Sowjetrussische regering Peking voorstelt de tussen hun landen gerezen grenskwesties langs de weg van onderhandelin gen op vreedzame wijze op te los sen, lasterlijk en leugenachtig ge noemd. Volgens hem bestaat het stuk „van begin tot eind uit on waarheden en laster". De woord voerder voegde hieraan toe, dat de tekst van de Russische verklaring ongetwijfeld in Peking wordt be studeerd. Hij wist echter niet wat de reactie van zijn regering op het aanbod van het Kremlin zou zijn. De Sowjet-Unïe deed zaterdag in een op de Chinese ambassade in Moskou overhandigde verkla ring een beroep op China de on derlinge grensgeschillen door on derhandelingen uit de wereld te helpen. Zij waarschuwde hierin tevens tegen het gebruik van ge weld aan de grens in het verre oosten, waar zich deze maand drie bloedige botsingen hebben voorge daan. In de verklaring is eeit uit voerige uiteenzetting gegeven van de historische achtergrond van het grensgeschil. Een deel van de Ethiopische plaats Serdo, 450 km ten noord oosten van Addis Abeba, in de DankalS-woéstijn is door een aardbeving verwoest. 23 men sen zijn om het leven gekomen, 163 gewond en 300 dakloos. Dit meldt het Ethiopische persbu reau. ZON MAAN op onder op onder apr. 1 6.16 19.13 17.52 5.23 2 6.13 19.15 19.14 6.03 3 6.11 19.17 20.39 6.14 4 6.09 19.19 22.09 6.27 5 6.06 19.20 23.41 6.45 Het stoffelijk overschot van de Amerikaanse oud-president Dwight D. Eisenhower is zon dag van de Bethlehem-kapel van de nationale protestantse kathe draal in Washington naar het Kaptiool overgebracht. De familie van de overledene, president Nixon en meer dan honderd vooraanstaande perso' nen volgden de lijkwagen. Duizenden mensen- trotseer den een koude wind om de laa ste gang van hun voormalige president naar de zetel van de volksvertegenwoordiging gade te slaan. Naar schatting 15.000 mensen zijn zondag in de Bethlehem-ka pel langs de baar getrokken om de overledene de laatste eer te bewijzen.; Het stoffelijk overschot zal twintig uur opgebaard liggen in de rontonde van het Kapitool en dan worden teruggebracht naar de kathedraal voor de officiële rouwdienst. Toen de door militairen ge- escorteerde affuit met het stof felijk overschot van de oudore- sident, gevolgd door een ruiter loos paard met als symbool van de gevallen aanvoerder een paar omgekeerde laarzen in de stijg beugels, bij het Kapitool arri veerde, gierden 21 straaljagers over en klonken 21 saluutscho ten. In de hal van het congresge bouw, waar ruim duizend ge- MEER WIND Bij de Azoren bevindt zich een hogedrukgebied met een uitloper naar het Middellandse Zeegebied. Boven Scandinavië treffen we een lagedrukgebied aan. Een bij deze depressie behorend front passeer de zondag ons land en veroorzaak te plaatselijk ruim 6 mil. regen. Tussen de depressie boven Scan dinavië en het hogedrukgebied, na bij de Azoren staat een westelijke stroming. In deze stroming ver plaatst zich een nog in betekenis toenemende depressie van Enge land over ons land naar het oos ten uit, waardoor de wind uit het zuidwesten aanwakkerde. Na bet passeren van deze depressie zal de wind uit het noordwesten waaien, waarmede koude lucht zal binnen stromen waarin buien voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Lagere nriddagtemperaturen Veranderlijke bewolking met en kele regen- of hagelbuien. Matige tot krachtige, tijdelijk harde wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Lager® mlddagtemperaturen. nodigden aanwezig waren, hield president Nixon een toespraak. Eisenhower, zo zei hij. was tot het einde van zijn dagen 's we relds meest bewonderde en ge respecteerde man, waarachtig de eerste-burger van deze wereld, een man die geen haat kende. De echtgenote van de overlede ne. Mamie Eisenhower, brak in snikken uit toen Nixon zijn vroe gere chef „een goede, hartelijke en vriendelijke man" noemde. Een groot aantal bekende per soonlijkheden, onder wie presi dent De Gaulle, de sjah van Per- zië, koning Boudewijn van Bel gië, prins George van Denemar ken, koning Konstantijn van Griekenland, premier Caetano van Portugal, - premier Rumor van Italië, de secretaris-generaal van de N.A.V.O.. Brosio, de Rus sische maarschalk Tsjoeikow en minister van buitenlandse zaken Koeznetsov, zijn inmiddels in Washington gearriveerd om de begrafenis, maandagmiddag, bij te wonen. Het stoffelijk overschot werd vandaag om 16 uur plaatselijke tijd (21 uur Ned. tijd) overge bracht naar de nationale kathe draal in Washington, waar een rouwdienst wordt gehouden die ongeveer een half uur duurt. Om 17 uur volgt de overbrenging naar het station, vanwaar een speciale trein de overledene naar zijn laatste rustplaats in Abilene (Kansas) vervoert. De Russische V. N.-vertegen- woordiger Jacob Malik heeft vrij dag na het nieuws van de dood van Eisenhower de gewezen Ame rikaanse president gekenschetst als „een groot staatsman en mili tair" en als een leider, die „van grote wijsheid blijk gaf". Malik heeft nog. verklaard dat de Russen „grote achting" voor generaal Eisenhower hebben, die zij kennen als „een zeer bekwaam leider, die een grote bijdrage le verde tot de nederlaag van de na- tionaal-socialistische strijdkrach ten in Europa". Malik bracht deze hulde aan Eisenhower in de veiligheidsraad, die zijn debat over het midden oosten onderbrak, ora officieel kennis te nemen van Eisenhower's dood. Leden van de veiligheidsraad hebben een minuut stilte in acht genomen. De voorzitter, de hon- gaar Karoly Csatorday zei, dat „deze eminente internationale staatsman en oorlogsleider" moe dig had gestreden voor zijn leven en dat deze strijd „met bezorgd heid en bewondering" door de we reld was gadegeslagen. Met de goedkeuring van de raad zou hij eer. telegram van rouwbeklag zen den aan de Amerikanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers. Secretaris-generaal Oe Thant van de V. N. heeft gezegd, dat ge neraal Eisenhower een goed man was, wiens goedheid voor allen duidelijk was. Tijdens zijn twee ambtstermijnen in het Witte Huis was hij een consekwent en verlicht voorstander van de V. N. geweest. Oe Thant herinnerde in het bijzon der aan generaal Eisenhowers „moedige steun aan de actie via de V. N." tijdens de Suez-crlsis van 1956. De koningin en prins Bom hard hebben telegrafisch aan mevrouw Eisenhower hun deel neming betuigd met het overlij den van haar man. De Amerikaanse generaal Wil- lard C. Wyman, die onder gene raal Eisenhower in 1944 aan de invasie van Normandië. deelnam, is zaterdag Op 71-jarige leeftijd in het Walter Reed-hospitaal te Washington overleden, ongeveer 18 uur nadat Eisenhower daar was gestorven. „Wij zijn zo zenuwachtig als een kat. Wij zullen pas rustig kunnen ademhalen, als het maan dag allemaal voorbij is", aldus een lid van de Amerikaanse federale recherche (F.B.I.) over de veilig heidsmaatregelen bij de officiële uitvaartplechtigheid voor oud-pre sident Eisenhower. Ruim 25.000 man 19.000 mili tairen, 4000 politiemannen en «f- geveer 2000 leden van de F.B.I. s zal vandaag moeten zorgen voor de veiligheid van de vele Ameri kaanse en buitenlandse leiders die aan de plechtigheid deelnemen. De voorbereidingen begonnen al drie jaar geleden, toen 250 functionaris sen van het ministerie van defen sie opdracht kregen, plannen op te stellen voor het geval Eisenhower zou komen te overlijden. Biafra maakt melding van hevige strijd op verschillende fronten in de oorlog met Nigeria. Een Bia- fraans communiqué gewaagt van „zeer hevige strijd" in de Onitsja- en Azoemini-sector. In de sector Ikot Ekpene en Afikpo voerden Nigeriaanse troepen een voort durende beschieting uit met artil lerie, rake'ter, en mortieren op Riafraanse stellingen. In Biafraanse militaire kringen is men van mening, dat de massale Nigeriaanse aanvallen op Biafraan se stellingen moesten samenvallen met. het huidige bezoek van pre mier Wflsor. van Engeland aan Nigeria. DINSDAG 1 APRIL Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.04 1.40 2.14 2.2Sf n.iu. 1.25 2.01 2.35 2.44 WOENSDAG 2 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.35 1.57 2.11 2.33 2.45 3.0? 2.54 3.M

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1