GROTE FORD-SHOW AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF VEILIGHEIDSRAAD BEHANDELDE JORDAANSE KLACHT Weekenddiensten Amnestie in Spanje voor daden uit de burgeroorlog Scherpe aanval op Nestle-concern FORD-SHOW FORD-SHOW GEOPEND: ZATERDAG 10.00-22.00 ZONDAG 10.00-22.00 OJfideel hord-dealer voor Oost Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN FORD-SHOW FORD-SHOW „MARINER-7" GELANCEERD Scholier verongelukt A]ax—Twente op 30 april GEEN FOUTLOZE KOLOM IN SPORTTOTO AGENDA - Vierfar»* ion^etje verdronken Vakbeweging overweegt acties in verband met prijsontwikkeling WEER MASSAAL BOUWEXAMEN 7243 NIEUWE WONINGEN IN FEBRUARI Egyptisch antwoord op vragen van «larring REDE VAN DUBCEK Chinese oorlogsschepen zouden naar het noorden varen Tussentijdse verkiezingen in Engeland ...nr .yfyt-.j*.,-. Op vrijdag, zaterdag en zondag 28-29 - 30 maart a.s. organiseren wij onze jaarlijkse Alle modellen Engelse en Duitse Ford-produkten zullen dan ten toon staan in onze werkplaats aan de Axelsestraat 165, Terneuzen Fa VAN PUTTEN Zn AXELSESTRAAT 165 TEL. 01150-2935-3857-3858 KAAP KENNEDY: De lawerlnn van de kunstmaan de Mariner-7. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, heeft donderdag de kunstmaan Mariner-7 gelanceerd, die op 5 augustus foto's moet maken van de planeet Mars op een afstand van ongeveer 3200 km. Een maand geleden werd de Mariner-6 gelanceerd. De Mari- ner-6, die 383 kg weegt en op 28 februari de ruimte ingezonden werd, zal op 31 juli Mars tot op 3200 km genaderd zijn. De Mariner-7 is even zwaar als zijn voorganger, De baan van de Mariner-7 zal evenwel minder lang zijn dan die van de Mari ner-6. Het volgstation in Pasadena (Californië) heeft vrijdag mee gedeeld dat een van de appara ten van de Mariner-7 te weinig spanning levert, waardoor de ra dio-uitzendingen zwakker zijn dan verwacht werd en de vocrt- stuwingssnelheid iets minder is. Volgens de technici is dit niet ernstig. De Mariner-7 heeft zich op de ster Wega kunnen richten om naar Mars te kunnen navi geren. Daarvoor moet ook de ster Canopus worden gebruikt, maar wegens de lagere spanning zal dat wat later gebeuren dan was voorzien. Later maakte de NASA bekend, dat de Mariner-7 een vrijwel vol maakte koers volgt. Overeen komstig het program zal er over 10 of 12 dagen een kleine koers correctie worden aangebracht. In Wieringerwerf (gem. Wie- ringermeer) is vrijdagmorgen de 17-jarige B. Schale uit Slootdorp (gem. Wieringermeer), leerling van de L.T.S., op het kruispunt Brinkweg-Sternstraat met zijn bromfiets in botsing gekomen met de personenauto van de heer B. M. S. uit Wieringerwerf. Hij werd naar het centraal zieken huis te Alkmaar vervoerd waar hij kort na aankomst is overleden. Het bestuur van de sectie be taald voetbal heeft besloten geen wijzigingen aan te brengen in het oorspronkelijk vastgestelde pro gramma van het betaalde voet bal. Alleen voor de Wedstrijd AjaxTwente, die zal worden gespeeld op 30 april, zal een uit zondering worden gemaakt. De andere wedstrijden die waren voorzien voor zondag 13 april zullen dus normaal op het pro gramma blijven staan. Behalve AjaxTwente zullen op 30 april ook de achterstallige competitiewedstrijden Telstar DWS en SpartaNAC worden „ingehaald". Bovendien kunnen op 30 april of op 1 mei wedstrij den worden gespeeld uit de kwartfinales van het toernooi om de K.N.V.B.-beker. In verband met het wedstrijd programma op 30 april heeft het bestuur van de K.N.V.B. besloten de oefenwedstrijd van het voor lopig Nederlands elftal tegen Borussia Dortmund, die als voor bereiding voor de een week later te spelen interlandwedstrijd tegen Polen was bestemd, niet te laten doorgaan. Geen van de deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde, nummer 32, heeft een foutloze kolom ingestuurd. De verdeelsleutel van het prijzenbe- drag werd door het vervallen van de eerste prijs: 40 voor de tweede, 35 voor de derde en 125 voor de extra prijs. I De cijfers van sporttoto 32 zijn: 'Aantal deelnemers: 781.747 Inleg: 1.663.495,20 Prijzenbedrag: 748.573 Tweede prijs: 299.429,20 I (35 met twaalf goed; uitkering bruto 8.555). Derde prijs: 262.000,55 (661 met elf goed; uitkering ongeveer ƒ397). Extra prijs: 187.143,25 (347 met eerste acht goed; uit- I kering ongeveer ƒ640). De veiligheidsraad is donderdag onder voorzitterschap van de Hon gaar Caroly Csatorday bijeengeko men naar aanleiding van een klacht van Jordanië over een Israë lisch luchtbombardement op woensdag van „dorpen en civiele centra in de buurt van Es Salt, dat TERNEUZEN ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter R. J. P- Bauwens, Jac. van Lennepstraat 87, tel. 01150 3768. WIJKZUSTER; Weekeinddienst Groene en Wit- Gele Kruia: zr. A. C. Leenhouts, v. Steenbergenlaan 68, tel. 01150 —3360 (b.g.g. 008), APOTHEEK: Apotheek geopend: M. B. M. Hamann, Noordstraat 69, telefoon 01150—2060. TANDARTS: Op zaterdag van 1010.30 u. en 1818 30 u. en zondag van 12 12.30 u. wordt de praktijk der tandartsen waargenomen door tandarts A. W. C. M. van Ravels, Stationsweg te Hulst, tel. 01140 2205. SLUISKIL, HÓEK EN PHILIPPINE WIJKZUSTER: Weekeinddienst Groene ne Wit- Gele Kruis: zr. Eustella te Philip pine, tel. 01159306. AXEL ARTS: Van zaterdagmorgen 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter C. A. Schiltman, Nieuwstraat 36, tel. 11551777. TANDARTS: Weekeinddienst tandarts A. W. C, M. van Ravels te Hulst. (Zie voor adres en praktijden onder Terneuzen.) DIERENARTS Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondanacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw. Stationsstraat 10 te Axel, tel. 01155—1488. ZATERDAG 29 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Bandolero". Zuidersportpark, 3.30 uur: Tern. BoysSleeuwijk. Diepenbrockhof, dagelijks geopend: modelwoning inge richt door Woninginrichting „Eigen Haard". ZONDAG 30 MAART Terneuzen: Luxor-theater, 2.30 en 8 uur: „Bandolero"; 5 uur: „Peyton Place". MAANDAG 31 MAART Terneuzen: Luxor-theater, 8 uur: „Peyton Place". DINSDAG 1 APRIL TerneuzenLuxor-theater, 8 uur: „Peyton Place". 17 doden en 25 gewonden onder de burgerbevolking eiste". Vlak voor de opening van de zitting van de raad diende de Is raëlische vertegenwoordiger bij de V.N., J. Tekoah, een tegenklacht in, waarin Jordanië van „ernstige en voortdurende schendingen van het bestand", in de vorm van „ge wapende aanvallen, infiltraties en moorden door groepen terroristen, die vanaf Jordaans gebied onere- ren" en van „Jordaans artillerie vuur op Israëlische dorpen aan de overzijde van de bestandslinie" wordt beschuldigd. De Jordaanse VN-vertegenwoor- diger Moehammad el Farra, zei, dat de Israëlische „machtswaan zin" tegenover Jordanië een „uit daging" was van de veiligheids raad en in het bijzonder tegenover de grote vier en permanente leden van de raad. Hii eiste dat de vei ligheidsraad internationale sanc ties teven Israël zou nemen op grond van artikel zeven van het handvest wegens het in gevaar brengen van de wereldvrede. De Jordaanse afgevaardigde ver klaarde voorts, dat zijn regering Israëlische agressies bedreven in december en daarna „niet bi} de veiligheidsraad aanhangig had ge maakt, omdat de Jordaanse rege ring gunstige omstandigheden wilde scheppen en bewaren voor de vredespogingen van de vier grote mogendheden en van de VN- bemiddelaar Gunnar Jarring. Maar thans was een beroep op de vei ligheidsraad noodzakelijk gewor den omdat de Israëliërs sedert enige tijd hoe langer hoe heviger aanvallen ondernamen met bom men. raketten en napalm op bur gerlijke doelen in dichtbevolkte Jordaanse gebieden. De Israëlische vertegenwoordi ger, Tekoah, zei, dat het doel van de Israëlische aanval Van woens dag de basis van de Arabische guerrilla-organisatie Al Fatah was te Ein Hoezair en geenszins domen mals Jordanië beweerde. De Israë lische aanval was „wettige zelf verdediging" geweest. Vol "ens de Israëlische vertegen woordiger waren de guerrilla- acties tegen Israël de laatste tiid toegenomen, ondanks het bestand. In éên maand hadden deze zes doden en eenenzestig gewonden gee'st. Jordanië was de centrale basis van deze operaties. De in structeurs van de guemiHa-strbdars waren vaak oud-SS-ers, aldus Tekoah. Hii zei verder woordeliik: ..Het terrorisme bestaat wanneer de Arabische regeringen besluiten er hun toevlucht toe te nemen en houdt op wanneer deze zdfde rederingen er een e'cd aan w'llen maken. Wat het recht van Israël aangaat om Zich te verdedwen, hij oebrek aan elke steun van de V.N., dit blüft onvervreemdbaar". Te koah zei nog dat Israël zich niet laat int'm'deren en dat de bepaling van de grenzen 'tussen Israël en Jo«-dan;ë een van de fundamentele vraagstukken van de vrede is. Het werd boog tiid, dat Israël en Jor danië dit vraagstuk gingen bespre ken. De 4-jarige Maurits de Rooij uit Utrecht is donderdagmiddag in het Amsterdam-Rijnkanaal verdronken. Alle pogingen de 'levensgeesten van het kind nog op te wekken mislukten. De Utrechtse politie werd om vijf uur gealarmeerd over het ge beurde. Twee surveillancewagens zochten enige tijd vergeefs bij het kanaal ter hoogte van de Marco Pololaan. Een kwartier later wees een vriendje van het slacht offer het jongetje had ver geten zijn moeder direkt alles te vertellen de plek aan waar zijn kameraadjë onder water was verdwenen. De jongetjes hadden aan de oever gespeeld. De 28- jarige hoofdagent L. Lid sprong direkt te water en haalde het kind eruit. Ondanks de snelle rit naar het academisch zieken huis kwam de hulp te laat. De vakbeweging overweegt de mógelijkheden van akties als de prijzenslag niet door de regering wordt gewonnen. De voorzitter van de bij het N.V.V. aangesloten algemene Nederlandse agrari sche bedrijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, zinspeelde gister middag tijdens een vergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van zijn bond op dergelijke akties. Binnen de kring van het N.V.V. zijn reeds als mogelijkheden ge noemd een demonstratieve bij éénkomst in Den Haag, protest stakingen van een dag of van en kele uren of openbreking van de collectieve arbeidsovereenkomst. „Als de prijzendruk aanhoudt, moeten we niet weer de kant van loontoeslagen op", zo meent de heer Van der Ploeg. Bij de uit eindelijke standpuntbepaling zal volgens de heer Van der Ploeg veel afhangen van hetgeen de regering in september laat weten over hetgeen haar in 1970 voor ogen staat. Als er in het najaar een golf van looneisen ontstaat, is de regering daarvoor verant woordelijk, omdat zij dé prijzen tot nu toe niet in de hand heeft gehouden, ondanks herhaalde waarschuwingen van de vak beweging, aldus de heer Van der Ploeg. De expohal te Hilversum is ook dit jaar wefer het toneel van het grootste examen van ons land: het schriftelijk deel van Ihet vak-examen bouw onder rijkstoezicht afgenomen door de raad van bestuur bouwbedrijf, het federatieve top-orgaan van ondernemers in de bouw. Van 15 t/m 17 april komen daar 1145 jonge mensen onder het mes. Het diploma dat zij na in juni ook mondeling examen te hebben gedaan hopen te krijgen is een der eisen voor het vesti- gingsbesluit. Wie aan alle eisen voldoet mag een aannemingsbe drijf oprichten of overnemen. De laatste tijd spreekt men liever van „diploma vakbe kwaamheid in de bouw" dan van „vakdiploma aannemer", omdat mensen met dè bekwaamheden waarvoor het diploma een garan tie is in toenemende mate wor den gevraagd in de leiding van uitvoerende bouwbedrijven, in technische ondernemingen of in overheidsdienst. De meeste kandidaten zijn ook door de raad van bestuur bouw bedrijven opgeleid, via een drie jarige avondcursus in dertig plaatsen met 250 docenten. ln de maand februari 1969 zijn volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 7243 nieuwe woningen gereed gekomen, teeen 8036 woningen in februari 1968. Gerekend over een periode van 12 maanden, t.w. van 1 maart 1968 tot en met 28 februari 1969 kwamen 122.594 woningen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.696.943 nieuwe woningen ge bouwd. In februari 1969 werd een aan vang gemaakt met de bouw van 6535 woningen (in februari 1968 met 9717 woningen). Gerekend over een periode van 12 maanden, t.w. van 1 maart 1968 tot en met 28 februari 1969 zijn 127.399 wo ningen in aanbouw genomen. Aan het einde van de maand februari waren 150.998 woningen in aanbouw, tegen 147 221 wonin gen op 29 februari 1968. De Egyptische regering heeft bevestigend en in positieve zin geantwoord op de vragen, ge steld door de speciale vertegen woordiger van de V. N. Gunnar Jarring, zo is donderdag officieel in Cairo meegedeeld. Jarring had ook gevraagd of te bereid is de staat van oorlog met Israël te beëindigen, Israëli sche schepen door de straat van Tiran en het Suezkanaal te laten varen, een internationale strijd macht te aanvaarden om veilige en erkende grenzen te waarbor gen en akkoord te gaan met de instelling van de gedemilitari seerde zones. De Tsjechoslowaakse partijlei der Alexander Dubcék heeft don derdag als zijn mening te kennen gegeven, dat een stelsel voor col lectieve veiligheid in Europa West-Duitsland nader tot de so cialistische landen zal brengen, waarvan Tsjecho-Slowakjje veel voordeel zal hebben. Hij sprak over het recente Oosteuropese voorstel tot het houden van een conferentie over de Europese veiligheid. Dit voorstel was z.i. niet in strijd met het besluit van de landen van het verdrag van Warschau om hun gecombineer de strijdkrachten te versterken. Dubcek, die het woord voerde op een vergadering van de „unie van anti-fascistische strijders" in Praag, verklaarde dat Tsjecho- Slowakije „niet voornemens is zijn betrekkingen met de Zuid- slavische communisten te wijzi gen". Onlangs ontstond in Tsje cho-Slowakije opschudding over het besluit om, evenals de andere Oosteuropese staten met uit zondering van Roemenië niet aan het congres van de Zuidsla- vische communistische partij deel te nemen. Het bewind van generaal Franco heeft vrijdag een algemene amnes tie afgekondigd voor zijn tegen standers uit de burgeroorlog van 1936—'39, maar degenen die hoop ten op vrijlating van huidig» poll- tieke gevangenen, werden teleur gesteld. De maatregel werd na afloop van een kabinetsvergadering, die onder leiding stond van Franco, bekend gemaakt door de minister van voorlichting, Fraga Irlbame. Deze deelde mee dat de amnes tie gold voor „alle tenlasteleggin gen die voortvloeien uit daden welke vóór 1 april 1939 ziin be gaan". Hiertoe was besloten ter gelegenheid van het feit dat het dinsdag a.s. dèrtig jaar geleden zal zijn dat de burgeroorlog ein digde. Historisch gezien kunnen we zeggen dat de oorlog in al zijn nawerkingen definitief geëindigd is, tot heil van Spanje, zei de minister. Er waren de laatste tijd in Ma drid geruchten gegaan dat de rege ring bij de viering van de dertig ste verjaardag van haar overwin ning een uitgebreider amnestie zou afkondigen, die ook van toe passing was op momenteel in de cel zittende politieke gevangenen. Op 12 november 1966 was al kwiit- schelding van straf gegeven voor tijdens de burgeroorlog bedreven „politieke delicten"; zodat de vfii- dag afgekondigde amnestie geld» voor daden d!e worden beschouwd ..als van criminele aard". In wel ingelichte kringen meent men dat er nog maar heel weinig mensen, als er al zijn. in de gevangenis zit ten voor zulke „misdrijven". Mo- geliik zullen sommige republikein se ballingen, die tot dusver aar zelden om naar Spanje terug te keren, daar nu toe besluiten. „The Star', een in Hongkong verschijnend blad, meldt dat .Chinese troepen en vlooteenhe- den op weg zijn naar het noor den van China om het hoofd te bieden aan een eventuele ac tie van het Sowjetrussisehe vlooteskader dat op weg zou zijn naar het verre oosten. „The Star" noemt als bron voor de inlichtingen over de Chinese troepen- en vlootbewe- gingen kringen die nauw con tact onderhouden met de Chinese marine. Peking zou tot maat regelen zijn overgegaan, omdat 'het er steeds meer van overtuigd is geraakt dat het Sowjetrussi sehe eskader inderdaad op weg is naar Wladiwostock, de Sow- jetbasis die het dichtst ligt bij de streek waar de Chinees-Rus sische grensincidenten zich heb ben voorgedaan. By een tussentijdse verkiezing voor de parlementszetel van het Londense district Walthamstow East heeft de conservatieve kan didaat zijn tegenstander van labour verslagen. De conservatie ve kandidaat kreeg 13.158 stem men en de kandidaat van labour 7.697. De zetel was in handen van labour. De voorzitter van de bij bei N.V.V. aangesloten algemene Ne derlandse agrarische bedrijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, heeft vrijdagochtend op de voorjaars vergadering van de vakgroep zui velbewerkers van zijn bond in Utrecht een scherpe aanval ge daan op het in Zwitserland geves tigde Nestlë-concern. Het sociale beleid van dit concern werd ge hekeld en voorts trok de heer Van der Ploeg van leer tegen „de on zichtbare hand in Zwitserland", die ook over alles in Nederland beslist. De Hollandiafabrieken (12 bedrijven met 1200 werknemers) behoren tot het Nestlé-concem. Dit bedrijf is tot nu toe niet be reid gebleken een regeling te tref fen voor maatregelen bij fusie, samenvoeging en sluiting van be drijven, waardoor de werknemers kunnen worden geschaad. In het noorden van hef land bestaat bij de zuivelfabrieken zo'n regeling reeds. Maar in Vlaardingen heeft men hü Hoilandia laten afweten. De A.N.A.B. gaat zich binnenkort met de hii dit bedriff werkende leden beraden over „de positie van de bond als er door fusies slacht offers vallen bil Hoilandia". De heer Van der Ploeg liet dui- deiiik blüken, dat de internationale vakbeweging, waarmee de A.N.A. B. samenwerkt, zich ook duideliik tegen het Nestlê-eoncern zal gaan verzetten. Startpunt daarvoor is geweest een onderzoek in twaalf landen, dat werd ingesteld door de internationale bond van arbeiders in de voedinos- en genotmiddelen industrie. De A.N.A B. wil zich daarbii ook gaan aansluiten om de actie on een breed front te kun nen voeren. Uit het onderzoek is p°bleken, dat Nestlë behoort tot de 35 grote wereldconcerns. Het is het negen de concern in prontte van Europa. Tn de ievensm!dde!enin','istrie oeemt. Nest.lë na Unilever zelfs de »weede plaats in. De laatste iaren heeft, een reeks" fusies plaats ge- "onden. waardoor het concern thans 225 bedriiven verdeeld' over 40 landen omvat. Zo w°rd In 1962 de complete Scandinavische diep vriesindustrie (vis en levensmidde len! overgenomen. Tot de kleinere overgenomen bedrijven behoren N.V.'s die ijs, vlees, melk, koffie, conserven e.& produceren. v

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7