miMall Export Pali Mali Export mét filter Pall Mali Export Menthol rokerUks" Pall Mali Export 100 zónder filter Pall Mali Export Menthol 100 BIAFRA: ENKELE TIENTALLEN DODEN PER DAG VAKCENTRALES REAGEREN OP HERZIENING PRIJSINDEXCIJFER VAN PLANBUREAU Aan U, die aan het publiek verkoopt! 1 april is Pall Mali Export goedkoper U ais winkelier kent het verhaal De beste Amerikaanse sigaret die er is, Pall Mali Export, wilde goedkoper worden: 25 King Size (dus 5 méér) voor dezelfde prijs Maar het mocht niet Niet in januari* wél in april. Nü Is het zover! U weet dat wij alles doen om alle Pall Mali Export die U besteld hebt op tijd af te leveren. En we redden het! Vanaf dinsdag, 1 april kunnen al Uw klanten komen voor de nu zoveel voordeliger Pall Mali Export 25 rang size pa| j Ma|| Export'zdncfer filter De 100 mm lange Pall Mali Expert 20 veer f 1.75 Zaterdag 29 maart 1969 m vrttf zfktïw Pagina 5 Rotterdamse raad stemt voor tunnel voor f nieuw... (dus véél langer dan King Sfatè) Belangrijk pa|| Ma,| Export 10Q fflé£ ff/£er voor de 1 nieuw*»» DE PRIJZEN Luchtbrug Guerrilla ^©dervend voedsel I De afschaffing van dienstplicht In de Ver. Staten NIET TE VOORSPELLEN Te veel zon en te weinig verse lucht voor ambtenaren Brand In olieopslagplaats De gemeenteraad van Rotter dam heeft zich donderdagavond in een urenlange discussie verzet tegen het voorstel van de meer derheid van B. en W. om tussen het Botlek- en het Europoort- gebied een verkeersbrug op zee vaarthoogte (45 m) bouwkos ten 75 miljoen te bouwen. De raad stemde met 29 stemmen vóór en 8 tegen voor een motie die B. en W. uitnodigde met spoed te komen met het voorstel tot de aanleg van een verkeerstunnel, die 71 miljoen moet kosten. Het debat in de gemeenteraad was nodig omdat de huidige Botlek- brug die zowel voor het weg- als het spoorwegverkeer dienst doet binnenkort overbelast is en lange wachttijden geeft in verband met het verkeer van zeeschepen over de Oude Maas. Tussen de gemeentelijke dien sten in Rotterdam bestond een verschil van inzicht over het brug-tunnel dilemma. Burge meester Thomassen, woordvoer der van B. en W., stond achter de opvattingen van het havenbe drijf, dat een brug nodig vindt omdat deze ook geschikt is voor het vervoer van gevaarlijke stof- "fen. Bij aanleg van een tunnel moet per se een aparte brug op Rijnvaarthoogte worden gebouwd voor het gevaarlijke vervoer en het spoorwegverkeer. De huidige Botlekbrug zal op den duur n.l. moeten verdwijnen. Het spoor wegverkeer, o.m. de ertstreinen voor het staalprojekt op de Maas vlakte, moet bij de aanleg van een brug op Rijnvaarthoogte regelmatig worden onderbroken voor het passeren van zeeschepen over de Oude Maas, o.m. naar Dordrecht. Een verkeersbrug op zeevaarthoogte zou de spoor wegen een vrije keus geven, dat wil zeggen ook de mogelijkheid een spoorwegtunnel aan te leg gen om zodoende een ongehin derd treinverkeer in het Rotter damse havengebied mogelijk te maken. De tunnelvoorstanders, die uit eindelijk 't pleit wonnen, brach ten naar voren dat een verkeers brug op 45 m hoogte en met lange op- en afritten te veel risico's met zich zou brengen in verband met het wegtransport van ge vaarlijke stoffen. Het is niet juist tankwagens met gevaarlijke stoffen 45 meter de lucht in te sturen, zo zei het p.v.d.a.-raadslid Bliek, die aan het einde van de lange discussies de motie voor een tunnel indien de, die uiteindelijk met 29 stem men vóór en 8 tegen werd aan genomen. A'DAM: Een groep jonge Am sterdammers deed donderdag ochtend een poging het centraal bureau voor huisvesting te be zetten, maar zij werden al spoe dig door de politie verwijderd en gearresteerd wegens huisvrede breuk. Op. de joto wordt een demonstrant door twee recher cheurs naar een politiewagen ge dragen. Sothmam «jPallMd Het katholiek tweede kamerlid Ir. P. A. M. Comelissen meent dat de voedselsituatie in Blafra in zoverre is verbeterd dat het aan tal hongerdoden per dag nog „slechts" enkele tientallen be draagt. De toestand kan echter zeer snel weer verslechteren in dien de vluchten op Oeii, waar per pacht ca. 250 h 300 ton voedsel wordt ingevlogen, zouden worden gestaakt. Ir. Comelissen is donderdag teruggekeerd van een bezoek van een week aan Biafra oo uitnodi- gnv van de organisaties die huln verlenen (na reeds eerder een be zoek aan Nigeria te hebben ge bracht) en heeft vrijdagochtend minister Luns van zijn bevindingen in kennis gesteld. Het tweede kamerlid, dat vrij dagochtend een persconferentie gaf, verklaarde het betrekkelük ge ringe dodental begin februari werd verwacht dat in maart en soril 10.000 mensen per dag zou den verhongeren uit het feit dat men particuliere voedselvoor raden heeft aangoleed. De schat ting van enkele tientallen doden per dag is vehaseerd on bezoeken aan vluchtelingenkampen en zie kenhuizen. Mede als gevolg van de hulpverlening ziin honderddui zenden van de hongerdood gered. Het was vrijdag precies een jaar geleden dat op in-'tiatief van het Vat'oaan de luchtbrug Sao TomeBiafra begon te func tioneren. In dit jaar ziin ca 1900 vluchten uitgevoerd en is 20.000 ton voedsel en hulpgoederen aan gevoerd. De voorraden die in Sao Tome gereed liggen voor transport worden op 11.000 ton geraamd. Ir. Comelissen meende dat van af juni, wanneer de mais kan wor den geoogst, waarschijnlijk vol doende koolhydraten beschikbaar zullen zijn, maar dat eiwitrijk voedsel waaraan B'afra vrijwel altijd een tekort heeft gehad nog lange tijd zal moeten worden aangevoerd. Als gevolg van de bombarde menten waarvan het staken een conditio qua non voor het berei ken van een oplossing is is een groot gevoel van saamhorigheid en strijdlust ontstaan, aldus ir. Comelissen. die meende dat Biafra „op sterven" ligt, maar juist wordt geboren. In vergel'iking met Nige ria waar overigens ook de me dische verzorging veel slechter is 's de bevolking van B'sfra vol energie en hoog ontwikkeld. Indien, ondanks geregelde wa penaanvoer die, zoals ir. Comelis sen had geconstateerd, tussen de nachteliike vnedselvluchten door olaats vindt. Biafra binnen enkele maanden toch mü'tair zou worden verslagen, zou zeker een guerrilla ontstaan. Vóór een politieke oplos sing van het conflict dienen vol gens het kamerlid de bombarde menten op burgerdoelen ep wapen leveranties aan beide partijen tè worden gestaakt, moet een wapen stilstand worden afgekondigd en moeten onderhandelingen zonder voorwaarden vooraf dat wil zeggen zonder prealabele erken ning van dé onafhankelijkheid van B'afra worden gevoerd. Ondanks het feit dat er in de verenigde naties geen meerderheid van landen schijnt te ziin die d" burgeroorlog in Nigeria op de agenda wil plaatsen, meent ir Comelissen dat de volkerenorga nisatie, ook gezien de afschuwélij- ke gevolgen van de bombardemen ten, eenvoudig niet afzijdig kan blijven. Ir. Comelissen heèft tiidefts ziin bezo°k aan Biafra nergens onge bruikte of bedervende voedsel voorraden gezien. Het eten dat 's nachts wordt aangevoerd wordt de volgende dag ped'strihuéerd. Tiidens een gesprek van een half uur met de Biafraanse 'eider kolo nel Ojoekwoe was ir. Comelissen wel onder de indruk gekojnen van Het is minister De Block ge bleken, zo antwoordt hij op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid De Goede (D '66), dat een aantal in het C.C.O.-overzicht gesignaleerde prijsverhogingen, in het bijzon der de excessieve, niet reëel wa ren in verband met tekortkomin gen in de exactheid van de waar nemingen die aan het C.C.O.- overzicht ten grondslag lagen. Voor zover prijsverhogingen op het eerste gezicht niet in over eenstemming leken met de prijs- gedragsregels hetgeen zich in een beperkt aantal gevallen voordoet is hierover contact opgenomen met de betrokken ondernemingen, teneinde deze prijzen alsnog te corrigeren. De desbetreffende onderzoeken zijn nog niet afgesloten. De overige prijsverhogingen zijn in over eenstemming met de prijsge- dragsregels. In antwoord on de vraag van de heer De Goede met welk percentage de kosten voor levensonderhoud zullen dalen door de verlaging van de prijs van reinigingsmiddelen voor kunstgebitten, deelt de bewinds man mee dat reinigingsmiddelen niet zijn opgenomen in het pak ket van goederen en diensten dat ten grondslag ligt aan het prijsindexcijfer van de gezins consumptie. Deze prijsverlaging zal dan ook geen invloed heb ben op het indexcijfer. President Nixon heeft donder dag de instelling bekendgemaakt van een commissie, die de mo gelijkheden moet nagaan van af schaffing van de militaire dienst- olicht. Het plan om over te stap pen op een uitsluitend uit be roepsmilitairen bestaand leger was al eerder door Nixon aan gekondigd. diens persoonlijkheid, maar niet van zijn argumenten tegen voor stellen om hèt vliegveld Oèli overdag voor de aanvoer van voed sel en 's nachts voor wapentrans porten te gebruiken. Kolonel Ojoe kwoe wil Oeii kost wat kost handhaven voor de aanvoer v- Wanens en is daarom niet bereid dagvluchten met voedsel naar dit vliegveld toe te staan. Een tweede vliegveld, speciaal voor voedsel- vluchten, zou volgens Oioekwoe binnen een maand gereed kunnen zijn. Overigens zei ir. CorneVsSen de indruk te hebben dat Biafra reeds een tweede vliegveld achter de hand heeft. 1 De drie vakcentrales hebben donderdagavond commentaar ge leverd op de mededeling van het centraal planbureau, als zou zijn oorspronkelijke raming van een stijging van het prijsindexcijfer over 1969 van 5% moeten wor den herzien en opgetrokken tot 6Ya a 7 indien de huidige prijs ontwikkeling voortduurt. De eensluidende conclusie van de drie vakcentrales is dat hiermee hun eigen berekeningen en ver moedens alsnog zijn bevestigd. Volgens het C.N.V. bevestigt dit zijn al meermalen geuite vrees dat het de grote vraag is of de prijs stijging tot het toch al hoge per centage van 5 Va kan worden beperkt. De nu genoemde cijfers van 6% a 7 zijn verontrustend hoog. Ze wijzen erop, aldus het C.N.V, dat de prijzen snel uit de hand lopen. De vakcentrale doet nogmaals met klem een beroep op de regering een straffer prijs beleid te voeren dan tot nu toe het geval is, want kennelijk zijn de tot nu toe genomen maatrege len niet in staat geweest de snel le stijging tegen te houden. Naar het oordeel van het C.N.V. zal het gevolg zijn dat er zelfs van forse loonsverhogingen in de nraktijk weinig of niets zou over blijven en daar komen dan nog ^'erlei kostenverhogende maat regelen (zoals de huurverhoging) ir> 1 april bij. „De nieuwe cijfers", aldus de vakcentrale, „onderstre pen dan ook onze dringende wens dat de regering zal afzien van ^aar plan om met nieuwe accijns verhogingen op 1 juli a.s. het kos- 'enoeil nog verder te verhogen". De gevolgen van een prijsstij ging van zo grote omvang voor de ionen zijn nu no? niet te voorspel den. De vakbeweging, zo meent ^et C.N.V., zal er niet in kunnen berusten, wanneer de oriisstij Pin den de gemiddelde loonsverho gingen in feite te niet zouden doen, want dan rijst immers on- middelijk de vraag wat er even» tueel aan de lonen kan worden gedaan om door middel van duur- tetoeslagen te voorkomen dat aan de werknemers in feite een ge dwongen bestedingsbeperking wordt opgelegd. Omdat de arbeidsprestaties van de ambtenaren bij de prov. wa terstaat te Maastricht nadelig worden beïnvloed door te veel zonneschijn en een tekort aan verse lucht, stellen gedeputeer de staten van Limburg aan prov. staten voor, in het nog sléchts enkele jaren oude ge bouw een luchtverversings installatie te laten aanbrengen voor een totaalbedrag van 400.000 gulden. In de lokalen aan de zuid- en oostzijde van het aan de westelijke oprit van de Wilhelminabrug gelegen hoofdkantoor zou de tempera tuur in sommige perioden van het jaar dikwijls oplopen tot 28 graden Celcius. De meest eenvoudige oplossing, het ope nen van ramen, zou niet bruik baar zijn in verband met het straatlawaai en de uitlaatgas sen van passerende automobie len. Vierentwintig personen hebben zware verwondingen opgelopen bij een brand in het terrein van de Fletcher olieraffinaderij in. Los Angeles. Verscheidene reser voirs vatten vlam toen een tank wagen, die benzine overpompte, explodeerde. Terwijl de brand weer bezig was het vuur te blussen en een aantal kinderen daarbij toekeek ontolofte een van de reservoirs. Twee arbei ders worden vermist. De brand heeft een dode ge- eist. Het aantal gewonden be draagt vijftig.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5