Doden bij aardbeving in Turkije Bouw-C.A.O. is er door BEGRAFENIS OP WOENSDAG 2 APRIL IN ABILENE (Kansas) Staatsbegrafenis Groot Isider De begrafenis warme saucijzebroodjes HET WEER RADIO DE KOCK 6'/2 procent met ingang van I maart j.l, 3 cent per I juli 1970 en 5V2 procent per 1 januari 1970 en 42'/2-urige werkweek ZATERDAG 29 MAART 1969 25e Jaargang No. 5953 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van die Sande, Ternetizen Premier De Jong Herdacht Eisenhower voor t.v. Telegrammen van rouwbeklag* Prins Bernhard en mr. Luns naar begrafenis De Gaulle naar begrafenis de MUL Gasverwarming MASSAGRAF IN VIETNAM ONTDEKT Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden De bouw-c.a.o. is onge wijzigd goedgekeurd. Dit heeft minister1 Rooïvink, na afloop van het kabinets beraad, aan de stichting raad van bestuur bouw bedrijf laten weten. Uitkering aan nabestaanden Er moest veel over worden gepraat Gevaar voor 1970 Centrale commissie bouwnijverheid: „Wij zijn tevreden" Koningin Anne Marie van Griekenland verwacht baby Frankertag bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie, en Administratie-adresSmldswa! Telefoon: (01 ISO)—2073. Gironummer: 38190 Abonnementsprijs 8 per kwartaal; per maand f2,70 - Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B T W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 18 cent; minimum per advertentie f 2,40. exclusief 4 BT W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15 Iedere regel méêt 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Eisenhower overleden „Generaal Dwïght David Elsenhower, 34e president van de Verenigde Staten, ls vrijdagmiddag om 12.25 uur kalm overleden na een lang durige en heldhaftige strijd tegen een overmachtige ziekte. Hij stierf in vrede en heeft geen pijn geleden". Bij het stergbed stonden mevrouw Eisenhower en de overige naaste familieleden van de ex-president President Nixon en de voormalige presidenten Johnson en Truntan zijn van zijn overlijden in kennis gesteld. Elsenhower, die 78 jaar Is gewórden, was opperbevelhebber van de westelijke geallieerde strijdkrachten In de laatste wereldoorlog. Onder eijn opperbevel werd de overwinning bevochten. Eisenhower familie heeft ver zocht het geld dat men vnor het konen van bloemen zou willen ge bruiken. te besteden voor charita tieve doeleinden, waarvoor gene raal Eisenhower tijdens ziin leven belangstelling heeft getoond. President Nixon, die vice-presi dent was gedurende het bewind van Eisenhower (1053/1061), is Baar het Walter-Reedhospitaal vertrokken. De staatsbegrafenis, die Eisen hower zal kriigen, zal worden ge organiseerd door de mil'taire com mandant van Washington. Eisenhower had sinds april van het vorig jaar vier hartaanvallen, een darmoperatie en een longont steking doorstaan. Op 15 maart ontdekte men dat het hart van de generaal n'et krachtig genoeg meer werkte om de bloedsomloop op peil te hou den. Het hart ging steeds meer achteruit. Toch bleef men erop hopen dat Eisenhowers sterke wil hem mogelijk nog eens zou redden. Hii had immers al zes crises over leefd. Tegen het midden van deze week at Eisenhower nog steeds, zij het zacht voedsel. Hij sliep echter veel, toch kon hij nu en dan nog praten met ziin vrouw Mamie en andere familieleden Kort daarna kreeg hij- zuurstof toegediend. Het ziekenhuis maakte toen bekend dat zijn hart niet meer reageerde op de medicijnen. Korte tijd na Eisenhowers dood gaf president Nixon een verkla ring uit. Nixon zegt hierin onder meer dat de voormalige president een groot leider is geweest, die een „unieke plaats inneemt in de geschiedenis van Amerika en de harten van vele mensen". Ex-president Johnson noemde Eisenhower een groot soldaat die zijn leven besloot als kruisvaarder voor de vrede. Nixon gaf opdracht dertig dagen lang de Amerikaanse vlag halfstok te laten hangen op alle ooenbare gebouwen en op de Amerikaanse schepen maandag zal een dag •van rouw ziin in de Ver. Staten. Generaal Eisenhower is voor ons een bron van inspiratie, zo zegt president Nixon verder in zijn proclamatie tot het Amerikaanse volk. Eisenhower heeft een kwart eeuw lang een moreel gezag uit geoefend dat maar zelden geëve naard is in de Amerikaanse ge schiedenis. Zolang de mensen hun antiheld maxéuatk ftlduc Nixon, zal generaal Eisenhower onder ons aanwezig blijven zoals hij was in oorlogs- en in vredeste'd. name- lilk stark, moedig en vol zelfver trouwen. Ex-nresident Truman verklaarde dat men z;c.h generaal Eisenhower i nog heel lang zal herinneren als de man d'e leiding had van de grote militaire kruistocht die West-Europa bevriide van de sla vernij van de nazi's. Oud-nresident Eisenhower zal woensdag worden beoraven in Abilene, een stad in Kansas waar hij hoewel oehoren in Texas heel ziin ieuod hooft doorgebracht, en waar een bibliotheek naar h-m is eenoemd. Volgens de voorlopige plannen wordt maandag om 19 uur Ned. tiH in de nationale ka thedraal te Washinoton de grote rouwdienst gehouden, waa-voor staatshoofden en regeringsleiders uit tal van landen worden ver wacht. Eisenhower zal 24 uur op gebaard liggen in het CaDitool, het gebouw van het congres. Na de rouwdienst wedt het stoffelijk overschot per trein overgebracht naar Abilene. Minister-president P. J. S. de Jong heeft gisteravond via de televisie de overleden oud-o-esi- dent van de Verenigde Staten, Dw'eht D. E'senhower. herdacht. Wat Nederland betreft gaat de herinnering vooral naar hem uit, a'dus de heer De Jong. als het in strument van onze bevrijding dat wii met eerbied en dankbaarheid gedenken. Voor Amerika is h'i de presi dent geweest in de moeilijke vüf- tiger jaren, voorts was hii de architect van de NAVO. En vooral zal men zich hem herinnoren als aanvoerder van de gealVeerde legers in de tweede wereldoorlog, wiens naam een svmbool van hnoo was in donkere tiiden. Juist zoals Winston Churchill en koningin Wiihelmina. Sprekende over Eisenhower als veldheer, herdacht de premier de overledene als een menselijke veld heer, die begaan was met het lot van de bevolking van de bezette gebieden. Reden waarom Eisen hower dnstiMs he*ft afgezien van een offensief tegen de vesting Holland. De heer De Jong herin' nerde ook nog aan de massale hul diging die Eisenhower ten deel is gevallen tijdens diens bezoek aan Amsterdam. Minister-president P. J. S. de Jong heeft gisteravond een tele gram van rouwbeklag gezonden namens de Nederlandse regering aan mevrouw Eisenhower. De Nederlandse ambassadeur in Het Amerikaanse seismologi sche centrum in Washington heeft een krachtige aardbeving geregistreerd, waarvan bet epi centrum lag nabij de Turkse stad Kenya, op 200 km ten zuiden van Ankara. De beving had een kracht van 6,3 op de twaalfpuntsschaal van Richter. De beving deed zich voor orn vier uur in de ocnier.d plaatse lijke tijri. Er is gr >fe schade aan gericht. Het epicentrum ligt bij Alasehir, in de p.'jv ncie Manis- sa. Met verschei lene dorpen in deze s-ffek heeft n en nog geen contact kunnen Krijgen. De ramp heeft, zeker 42 men sen het leven gekost. Duizenden huizen in de stad Alasehir en na burige dorpen zijn verwoest. In Alasehir, 120 km ten westen van Iz.rir, zijn 26 doden gevallen. Meldingen van negen slachtof fers en grote schade komen uit het dorp Sarigol. De beving duurde ongeveer 10 seconden. In Alasehir stortten twee moskeeën in. In Ismailbey zouden alle huizen zijn ingestort. Zeven inwonsrs verloren hier 't leven. Ook in Demicri is grote schade aangericht. Hier vielen geen slachtoffers omdat de in woners bij de eerste trillingen hun huizen waren ontvlucht. In de loop van de ochtend de den zich nieuwe aardschokken voor, die echter minder hevig waren dan die van nachts. Washington heeft namens de mi nister-president een telegram van deelneming gezonden aan presi dent Nixon. Minister mr. J. M. A. H. Luns betuigde zijn deelneming in een telegram aan zijn Amerikaanse ambtgenoot, secretary of state Rogers. De R.V.D. deelt mee dat bil de begrafenis van oud-president Eisenhower Nederland zal wor den vertegenwoordigd door Z.K.H de prins der Nederlanden en door de minister van buitenlandse za ken mr. J. M. A. H. Luns. Van betrouwbare ziide in Pariis is vernomen dat president De Gaulle naar Washington zal gaan ter bijwoning van de begrafenis van Eisenhower. EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswiikstraat 7-*-9 TERNEUZEN In de buurt van de Zuidviet- namese stad Hoeé heeft men een massagraf gevonden van 68 men sen, onder wie vrouwen en oude mannen, die bij het nieuwjaars offensief van vorig jaar door de vietcong zouden zijn doodgescho ten. Van de meeste slachtoffers waren de handen op de rug ge bonden. HOGERE TEMPERATUREN Na een lange periode met oos tenwind, die koude lucht uit Duitsland en Denemarken aan voerde, komt het weer jn ons land onder invloed van een frontale zone, die over Engeland naar ons land trekt. Samenhangend hier mee wordt er meer bewolking verwacht. Het blijft evenwel op de meeste plaatste droog weer. De wind draait naar westelijke richtingen, waardoor oceanische lucht naar ons land stroomt. In deze lucht zullen de middagtem- peraturen iets hoger worden dan vrijdag en waarden bereiken van 8 tot 10 graden. medegedeeld door het RN.M.L, geldig tot hedenavond. Iets hogere temeprafnren Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. Iets hogere middagtemperaturen. ZATERDAG 30 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.08 11.44 12.18 12.27 n.m. 11.36 12.12 12.46 12.55 ZONDAG 30 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.54 12.07 12.30 12.43 1.04 1.17 1.13 1.26 MAANDAG 31 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n m 0.25 12.51 1.01 1.27 1.35 2.01 1.44 2.10 ZON MAAN op onder op onder mrt 29 6.23 19.08 13.54 5.16 30 6.20 19.10 15.13 5.31 31 618 39.12 16.32 5.43 LAGOS: Premier Wilson van waar hij werd begroet door presi- i ternationale embargo op de leve- ingeland is voor een bezoek aan dent Gowon. Wilson zal er na- ring van wapens aan Nigeria en Nigerië in Lagos aangekomen, gaan of er kans bestaat op een in-1 Biafra. Delegaties van werkgevers- en werknemersorganisaties In het bouwbedrijf hebben op zaterdag 1 februari JX overeenstemming bereikt over een nieuwe c.a.o., die op 1 maart jX had moeten ingaan en die geldig Is tot 1 januari 1971; dus met een looptijd van 22 maan den. Met ingang van genoemde da tum zijn de lonen globaal met 6'/j verhoogd, aangevuld met een verhoging van de nnrlonen op 1 jnli 1970 met drie cent. Met ingang van 1 januari 1970 worden de lonen met 5,5 verhoogd en wordt de arbeidstijd verkort tot 42</t uur per week. Met Ingang van 1 jnli 1970 zal de pensioenpremie van zes pro cent verhoogd worden tot zeven procent ter verbetering van de pensioenaanspraken en het ver strekken van een uitkering ineens bi] pensionering of overlijden vóór de pensioengerechtigde leef tijd. Het aantal verlofdagen zal met één dag worden uitgebreid. De extra dag is bestemd voor het aaneengesloten winterverlof. De huidige vergoedingen voor dienstkleding, rijwiel, gereed schap en het gebruik van eigen auto zijn aangepast in verband met de gestegen kosten. Bij over lijden van de werknemers zal aan nabestaanden een uitkering in eens van zevenhonderdvijftig gulden worden verstrekt. Bij deze c.a.o. zijn ongeveer 200.000 werknemers rechtstreeks betrokken, terwijl de c.a.o. mede bepalend is voor de vernieuwing van de c.a.o.'s voor de rond tien nevenbedrijven, waarbij onge veer 100.000 werknemers betrok ken zijn. Er is rond deze c.a.o. nogal veel te doen geweest, waarbij niet al leen de minister van sociale za ken en volksgezondheid, B. Rooï vink, betrokken was, maar ook diens ambtgenoten van economi sche zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, en van fi nanciën. De goedkeuring of af keuring liet dan ook op zich wachten. Hoewel volgens Haag se kringen met name minister Witteveen van financiën bezwa ren had tegen de tussen de stich ting raad van bestuur bouwbe drijf (het toporgaan van werk gevers in de bouw) en de cen trale commissie bouwnijverheid (het samenwerkingsorgaan van 1 de werknemers in de bouw) over- I eengekomen c.a.o., was het mi- nister Roolvink als minister van sociale zaken, die zich niet ak koord kon verklaren met de be reikte resultaten op loongebied voor 1970, omdat hij vreesde, dat deze prijsverhogend zou werken. Minister Roolvink wilde nog graag enig respijt, hetgeen hem door werkgevers en werknemers werd gegeven echter met dien verstande, dat zij een week uit stel genoeg vonden en dit de mi nister ook meedeelden. Hoewel het kabinet de bouw- c.a.o. dus ongemoeid heeft ge laten overweegt het wel, dat deze c.a.o. met name voor 1970 gevaren oproept in verband met de hoogte van de daarin opge nomen loonkostenstijging. Het kabinet acht het dringend noodzakelijk de voortgaande loon- en prijsspiraal te doorbre ken. Het is van mening dat ter bereiking van dit doel in de ko mende maanden in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfs leven algemene beleidsmaatrege len moeten worden uitgewerkt, aldus een bericht van de R.V.D. „Wij zijn tevreden met het besluit dat over de bouw-c.a.o. is gevallen, namelijk dat hij on gemoeid zal blijven. Wij hebben daarvoor twee redenen. Ten eer ste is de bouw-c.a.o. een goede en rechtvaardige overeenkomst en ten tweede ziin wij nu ver lost van de verplichting om scherpe reacties te geven of tot acties over te gaan". Dit heeft vrijdagmiddag een woordvoer der van de centrale commissie bouwnijverheid (samenwerkings orgaan van de drie bonden van bouwvakarbeiders) gezegd r.uar aanleiding van de goedkeuring van de c.a.ö., waarbij ruim 200.000 mensen betrokken zijn. „Wij hebben wel grieven ach teraf vanwege de procedure die erg lang is geweest en nogal ge compliceerd. Wij hebben sterk de indruk dat het uiteindelijk besluit om de c.a.o. goed te keu ren niet zozeer is ingegeven op grond van overwegingen van ge rechtvaardigde belangen van de bouwvakarbeiders maar meer op grond van politieke overwegin gen, zoals de vorige keer ook de afkeuring van de werktijdver korting op politieke basis tot stand kwam. Omdat wij er onze eerste taak in zien de belangen van onze leden te behartigen mogen wij zeggen tevreden te zijn. In de gang van zaken steekt overigens wel een les. Gebleken is wel dat de vrije loonpolitiek zoals we die nu hebben toch wel een grote schaduwzijde heeft. Gestreefd zal moeten worden naar een nieuwe loonwet waar in het ingrijpen van de centrale overheid in individuele arbeids overeenkomsten onmogelijk wordt gemaakt Noordstraat 107 Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Koningin Anne Marie, de 22- jarige echtgenote van koning Konstantijn van Griekenland, verwacht in oktober haar derde kind. Dit is donderdag op een pers conferentie in Rome meegedeeld door koning Konstantijn. Het koninklijke echtpaar vlucht te in december 1967 uit Grieken land na een mislukte poging om het door het leger gesteund» Griekse bewind opzij te schui ven. Het echtpaar woont sinds dien in een villa in een buiten wijk van Rome. v

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1