KIES DE JUISTE HANDSCHOEN VOOR HUISVROUW EN GEZIN Speels handwerk Dubbelwerks Sjaallinten Jeu;diz! -FANTASIERIJKE SCHOEN- BROMFIETS POPULAIR BIJ DE JONGEREN EN DE HUISVROUWEN Pagina II J Saterdag 29 maart 1969 DEVRÏJT: "ZP.EÜW Met De lentemode in hoeden brengt in de eerste plaats breedgeran de cloches, met daarnaast hoofdomsluitende kapjes en turbans. Dat leerden ons de Als u een lange autorit moet maken met de kinderen geef hun dan iets te doen on derweg. Zorg bijvoorbeeld voor figuurtjes die gemakke lijk op een ruit blijven kleven (en er ook gemakkelijk af gaan). Den Haag: De Haagse hoeden- ontwerper Gerard Brosse heeft zijn nieuwe voorjaarskollektie gepresenteerd. Hier een twee tal van zijn ontwerpen, links 'n rode cloche van vilt en rechts een breton gemaakt van sisal met een ingestikt motief. shows op de Herengracht in Amsterdam, hèt hoedencentrum van traditie. Dat neemt niet weg, dat we er met een nieuwe middelgrote matelot of relevé niet minder modieus zullen uit zien. Bijna alles is mode en we kunnen dus rustig kiezen wat ons het meest flatteert. De ont werpers hebben zowel gedacht aan de wat behoudende groep van klanten als aan de zeer jeugdigen van ver onder de dertig. Veel hoeden worden ta melijk naar achteren gedragen. Naast materialen als rio-stro, crinol, motleé-stro, bao-stro, parasisal en laize worden ook textielmaterialen zoals vilt, or ganza, satin-coton, linnen, ka toen, zijde en badstof en ver der leer en thermoplastische materialen verwerkt. Deze laat ste hebben een laize-effect, zijn zeer soepel en kunnen zelfs in de wasmachine worden gerei nigd. De modekleuren voor het vroe ge voorjaar zijn rood, gras groen en kanariegeel, die voor de lente èn de zomer zijn pas tels als bleu, poederroze, mint- groen en wit. Dit zijn zo de grote lijnen. Bekijken we de kollekties eens van wat naderbij, dan ontdek ken we hoe er met materialen, kleuren en lijnen „gespeeld" is en hoe verrassend de resultaten zijn Exclusieve handwerkhoe- den zowel als hoeden van bui tenlandse modelhuizen en een voudige modellen, strijden om onze voorkeur. Wie van grote hoeden houdt, kiest een breedgerande hoed van zwart bankkokstro, waarbij in de bol ajourranden gewerkt zijn, terwijl de rand tegenge- voerd is met een beeldige wit- gedesineerde zijde. Van dit laatste materiaal is om de bo) een veterdun, opgerold bandje gelegd. Heel erg zomers is een witte ajourcapeline. Het prettige van deze hoed is alleen al dat hii zowel voor „gekleed" als op 't strand gedragen kan worden. Zeer apart en ook zeer nieuw zijn de „dubbele" hoeden, hoe den waarbij' we eigenlijk drie hoeden voor één geld hebben. Zo zagen we een blauwe sisal capeline waar een wit vilten capeline met grote uitgestans- de gaten overheen gedragen een nieuwe hoed de lente in werd. Een rood lintje comple teerde deze dubbelhoed. Dat de blauwe capeline alléén ook snoezig staat lijdt geen twijfel, terwijl de witte gatenhoed zon der de blauwe hoed er onder ook een heel grappig effect heeft. Tilburg: De Engelsman L. J. Waspe heeft met dit model, in gestuurd voor de International shou design competition de prijs gewonnen voor de meest fantasierijke Inzending. De jury doopte deze schoen de „haute coiffure de la chaussure". De bijna 250.000 bromfietsen die in 1968 aan de handel wer- I den afgeleverd, zijn in belang- I rijke mate in handen gekomen van jongeren tot 25 jaar en van huisvrouwen onder dé 45 jaar. Dit kan worden afgeleid uit een marktonderzoek dat in de tweede helft van 1968 in opdracht van de R.A.I. afde ling bromfietsen werd inge steld, zo wordt van de zijde ven de R.A.I. meegedeeld. In ae afgelopen twee jaar nam bet aantal ti omfietsen in ons 'and toe met CE 200.000 stuks tot ruim 1,8 miljoen. Deze tweewieler is vooral populair bij de jongeren: 61 procent van de jongens en 36 procent van de meisjes in de leeftijd van 16 tot en met 19 bezaten medio 1968 een bromfiets. On der de 18 jaar heben zeven van de tien jongens en vier van de tien m-nsjes een ei ren brommer. De jongeren onder de 25 jaar staan te boek voor 830.000 bromfietsen, dat wil zeggen 45 procent van het to tale bromfietspark. Het gebruik van de brommer in deze leeftijdscategorie ligt voornamelijk op het terrein van het woon-werkverkeer (48 procent), 27 procent ge bruikt dit vervoermiddel hoofdzakelijk om mee naar school te gaan en 12 procent rijdt er het meeste mee tijdens deweekeinden. Nog een illu stratief cijfer: 38 van de 100 schoolgaande respectievelijk studerende jongens en jonge mannen en 19 van de 100 schoolgaande respectievelijk studerende meisjes en jonge vrouwen hebben een brom mer. Dat is respectievelijk 8 en 12 procent van het brom fietspark. Uit het onderzoek blijkt ook, dat de wens om een eigen bromfiets te heben onder de jongeren bijzonder groot is. Van de niet-bromfietsbezitters Dubbel gedragen kunnen ook d» Italiaanse open strohoeden met brede randen. Wie zich èn een groene èn een marineblauwe aanschaft, en deze hoeden over elkaar draagt, zal er zeer apart mee zijn. Met deze a an koon heeft men dan meteen zelfs vier mogelijkheden. De blauwe on der en de groene boven of om gekeerd en bovendien kan elke hoed anart gedragen worden. Beeldschoon is een beige para-, buntal cloche met bruin ge biesde gatengarnering aan één kant in bol en rand. Grannie is een cloche van rio-stro als de bol van de hoed geel is en de rand in geel. wit en marine is uitgevoerd. Bij deze hoed is 'n bijpasende tas in geel. Sjaals, luchtig wapperend, be heersen het Pari'se modebeeld. Als vanzelfsprekend v'nden we dit fleurige detail ook bij de hoeden. Breedgerande hoeden hebben een „lint" van twMl met lange, afhangende einden. Tur bans hebben organza volants met wapperende slippen. De klasieke witte matelot, al of niet met tegengevoerde rand is een hoedje dat zowel vóór als achter op het hoofd gedragen kan worden, zodat het óf ge kleed óf grappig staat. Wie van er uitspringende kleu ren houdt verpandt haar hart onmiddellijk aan een turban van marineblauw, gedrapeerd met fel-roze en fel-groene zui ver ziiden crêpe jersey banen en gecompleteerd door een groene jersey sjaal. Gekleed, maar met een muts achtig effect is een soepel ge drapeerde baret van zuivere zijde in marine met witte ven sterruit, jeugdig en zomers is een vilten hoedie in gebroken wit, met een geschulpte rand, waarin, op regelmatige afstan den, nestelgaatj"s zijn aange bracht. Vrolijk is een bontge kleurd imprimé hoedie met om geslagen rand, waar van dezelf de stof handschoenen bij ge maakt zijn. En wie heel feestelük gekleed wil gaan. schaft zich aan epn tooue van lelietjes van dalen met een garnering van linde groene organza. Een ideetje voor een bruidsmeisje? Jeupdig staan de alom beken de Zw'tcprse touriste h'oeden van antilooe, een biizonder mooie viltkwaliteit. Het alle rruwste model van deze hoe den is een chausseur met brede opslag aan de achterkant, een breed lint en een gesp midden voor. Een vlot model, en boven dien een hoed die tegen een stootje kan. Jong zijn zeker ook de kleuriee linnen „vrije-tilds"-hoeden me' bijpassende tassen en strand- ensembles bestaande uit jakje en hoed van badstof-imprimA Wit leren strak om het hoofd sluitende kaDies 5 la Cardin, geven een beetje badmutsach tig effect, maar werkeliik ver rassend wordt zo'n kapie als leer met organza gecombineerd wordt. Indien u verscheidene da- gen van huis bent, laat dan de steekvlam van de gashaard niet doorbranden. De koelkast zal minder ijs vormen van de daarin aanwe zigs waterdamp, als u de rege laar beter afstelt en de tem peratuur zodanig kiest, dat het in de grote bergruimte tussen 0 en 3° Celcius (dus juist bo ven het vriespunt) blijft. Als de deurknop steeds tegen een muur botst, schroef dan ter voorkoming van be schadiging van die muur een buffer net voor de plint. Gebruik de gaspook al leen, als uw kolenhaard, -con- vector of -kachel van de cen trale verwarming nog niet met kolen gevuld zijn. Bij flink ge vulde reservoirs doet de gas pook teveel gassen ontstaan. Madame de pompadour ver wisselende twaalf maal per dag van handschoenen. Dat vertellen de Franse hand schoenenfabrikanten u en vol gens „insiders" bezat de dame zelfs-een paar handschoenen met het geschilderde portret van kardinaal-veldheer Riche lieu er op. Geen enkele maal als we dat verhaal horen be kruipt ons een gevoel van ja loezie. We zullen er zeker ook niet naar haken zo snel moge lijk handschoenen met een portret er op te laten maken, maar wèl zullen we het heer lijk vinden om verschillende paren handschoenen te bezit ten. Eigenlijk is dat ook een noodzaak, want lang niet voor elke gelegenheid kunnen we het zelfde paar dragen. Zo dragen we bijvoorbeeld bij grove winterstoffen als tweed, 1 peccary of antika handschoe nen, sterke exemplaren, die gemakkelijk wasbaar zijn met water en zeep. De echte, mooie peccary-handschoenen wordt uit de buiden van Braziliaanse zwijnen gemaakt. Antika handschoenen ver vaardigt men van de huid van bergschapen. Deze huiden on dergaan een speciaal looipro- ces, waardoor de opperhuid krimpt. Door voorzichtig bij slijpen, geaccentueerd door grillige motieven die antika kenmerken. GEDISTINGEERDER Bij fijnere winterstoffen kie zen we handschoenen van nappa, glacé of suède, omdat deze zo gedistingeerd zijn. Nappa handschoenen kunnen gemaakt worden van de hui den van vele diersoorten, maar de mooiste nappa leve ren de „hairsheep", kruisin gen tussen schapen en geiten. Van deze napoa worden soe pele, zeer solide handschoenen vervaardigd. Glacé wordt bereid van d" huiden van jonge lammeren De lammerhuidjes uit Ethio pië, die van de „black heads" witte schapen met zwarte koppen, komen leveren een bijzonder mooie kwaliteit or. Glacé handschoenen hebbs" vaak een echt zijden voering Suèdeleer maakt men van de zelfde huidjes als glacé, alleen wordt bij suède n'et de nerf kant, maar de vleeskant ge bruikt. t zou 95 procent van de 15-ja- rige jongens en meisjes een bromfiets willen hebben. 74 procent van de 16 tot en met 19-jarige jongens en 83 pro cent van de 16 tot en met 19- jarige meisjes hebben een bromfiets bovenaan de ver langlijst staan. Vooral het type stadsbrommer en de uit voering met kleinere wielen komt aan de verlangens van de jongeren tegemoet. Leg geen snoeren van schemerlampen, afstandsbe diening van uw televisietoe stellen enz. achter langs ver warmingsradiatoren, want daar verdroogt de isolatie te snel en kan later kortsluiting ont staan. BOVEN: Handschoenen van het exclusieve „Checreau- glacéleder" in een uitermate dunne, fijne kwaliteit. De voe ring is van natuurzijde en de grote tweedelige kappen zijn van echt nertsbont voorzien. vrolijk gekleurde handschoen tjes een kleef bontsluiting. Voor heel feestelijke gelegen heden dragen we graag fees telijke handschoenen, bij een strapless japon extra lange handschoenen, bij een japon met korte mouwen staan al leen driekwart modellen sjiek. Het is echter een zeld zaamheid als we leren hand schoenen in dezelfde kleur als de stof van het toilet kunnen bemachtigen. En dan nog moeten we oppassen, want leer en stof hebben een andere lichtvalling. Het is dus beter om of contrasterende kleuren te dragen of satijnstretch avondhandschoenen, die in alle mogelijke lengtes en wel in zestig kleuren verkrijgbaar zjjn. Een nouveauté zijn de even eens bijpassende avondtasjes hierbij. Andere geklede mo dellen in zwart of wit hebben soms een echt kanten terug slag. IN DE AUTO Autorijdende dames kiezen peccary. Deze voorkeur voor peccary wordt verklaard door het feit dat deze leersoort voor een goede greep op het auto stuur het meest doelmatig is gebleken, en misschien ook wel omdat er in deze soort handschoenen zoveel modieu ze nieuwtjes verwerkt wor den. Ook bij de heren autorijders zijn peccary handschoenen zeer geliefd. Voor hen zijn er de meest uiteenlopende mo dellen, zoals knokkelgaten en riempjes om de polsen. Het vak van handschoenen mak enis een secuur vak waar heel veel handwerk aan te pas komt, Zo is er een opleiding van vier vijf jaar nodig om coupeur, iemand die het leer snijdt dus, te worden. Dit is echt mannenwerk, terwijl het naaien van de handschoenen juist weer typisch vrouwen werk is. BETTY TEELING. ONDER: Handgenaaide heren autohandschoenen, vervaar digd van lamaleer. Model „Ed- ^~word". LANG MODEL Bij mantels met kortere mouw kiezen we een wat langer mo del handschoen. Heeft de mantel lange mouwen dan dragen we de handschoen kort. Eenvoudige, klassieke handschoenen met een duide lijke voorkeur, voeren nog steeds de boventoon, hoewel er een duidelijke en groeiende tendens is naar fantasiemo dellen. We zien grote kappen, voor zien van ritssuitingen, of met metalen of glazen versierink jes. Heel sjiek zijn grote kap pen als ze gegarneerd zijn met bont, het liefst nerts. Chic zijn ook de handschoenen met een bovenkant van pythonleer. Het praktische nut van kap pen aan de handschoenen is, dat ze de polsen heerlijk be schermen. Een grapje zijn de gekleur de, bijvoorbeeld groene hand schoenen met op de ene hand in gele, leren letters „oui" en op de andere hand non". Aan de charmante draagster het laatste woord KLEUREN Groen met geel, ja er zjjn vele mogelijkheden om handschoe nen in complete harmonie met onze kleding te brengen. De hoofdkleuren zijn zwart, bruin en baltisch blauw, met daar naast beige, mink, middel- blauw, middelbruin, dadel, lichtbruin en diverse nuances groen, onder andere algne en liguster. Maar er zijn ook ro ze leren handschoenen. En als deze dan nog met roze bont gegarneerd zijn, dan spreken we van een „marriage" tussen leer en bont. Soms hebben

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 11