De her-indeling van Zeeuws-Vlaanderen Wordt de bouw c.a.o. afgekeurd Verhoging kinderbijslag- bedragen per 1 april a.s. EGYPTE TEGEN OPGELEGDE REGELING VAN GROTE VIER Nixon over vredesonderhandelingen inzake Vietnam Koningin opende Dodewaardcentrale De voorste wagon bleef leeg Van 50 naar 8 gemeenten HET WEER DONDERDAG 27 MAART 1969 25e Jaargang No. 5951 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van <3e Sande, Terneuzen TWEEDE KAMER TOESTAND VAN EISENHOWER KRITIEK Persconferentie ruimtevaarders Apollo-9 Roofoverval In Londen Naar een hervorming van Braziliaans politiek stelsel Tweede Kamer DE BOUW C.A.O. RUST IN PAKISTAN Prinses Beatrix en prins Claus openden „Keukenhof" Israëlisch bombardement Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden frerttertag bij aböaaemeaï: TERNEUZEN XMneteor-Hoofdredacteur: P. 3. van de Sande Redact)», en Admlnletraüe-adresSmidswaf Telefoon: (01150)—3073. Gironummer: 38150 AbomementspHJe ƒ8.— per kwartaal: per maand 2.70 nummert 15 cent, inclusief 4 B.T.W, DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handelt' advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling! Vermelding: Brieven onder nummer, of Adre* bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur; Voor bet gecomb. maandag/dinsdag-nummar tot 10 uur voormiddag. BIJ de voortzetting van het debat In de tweede kamer over de voorgenomen her-indeling van Zeeuws-Vlaanderen waarbij woAdt voorgesteld het totaal aan tal van dertig gemeenten terug te brengen tot „slechts" vier heeft minister Beemink (binnenlandse zaken) zich „wat sceptisch" opge steld tegenover de ingediende amendementen. Aanvaarding van deze amendementen betekenen z.i. een verzwakking en een verslech tering van de bedoelingen van het wetsontwerp. Met het college van gedeputeerde staten van Zeeland zei hij van mening te zijn, dat de daarin neergelegde her-Indeling voor de toekomst de beste oplos sing biedt. De kamer bleek het met de zienswijze van minister Beernink niet geheel eens te zijn. Bij de stemming over de amendementen namelijk werden drie wijzigings voorstellen aangenomen. Door aan vaarding van deze voorstellen zal het aantal gemeenten op Zeeuws- Vlaanderen worden teruggebracht van dertig naar acht, en niet naar vijf gemeenten, zoals in het ont werp van wet was voorzien. Naast de daarin geprojecteerde gemeenten Temeuzen, Oostburg, Aardenburg, Hulst en Hontenisse zullen nog drie (nieuwe) gemeen ten worden gevormd, te weten: Sluis, Sas van Gent en Axel. Op voorstel van de commissie voor binnenlandse zaken uit de kamer werd gistermiddag nog geen defi nitief oordeel over het nu gewij zigde ontwerp van wet uitgespro ken. Dit zal eerst geschieden, na- De toestand van de Amex-i- k'aanse oud-president Eisenho wer is voor ihet eerst kritiek ge noemd, sinds er in het weekein de een verslechtering optrad. De 78-jarige patiënt bevindt zich in het Walter Reed-hospitaal in Washington, waar hij biina een jaar geleden na een hartaanval werd opgenomen. Sedertdien heeft hij nog enkele hartaanval len, een darmoperatie en een longontsteking doorstaan. Hij krijgt nu zuurstof en medicijnen om de hartwerking te stimu leren. De ruimtevaarders van de Apollo-9, McDivitt, Scott en Schweickart, hebben op een persconferentie in Washington gezegd dat er geen moeilijkheden zijn die een landing van mensen op de maan in de weg zouden kunnen staan. Het maanlandings voertuig heeft tijdens de vlucht van de Apollo-9 buitengewoon goed gewerkt. Het koppelen ver liep zó zacht dat het nauwelijks gevoeld werd. De enige verande ring aan het toestel die de ruim tevaarders hebben voorgesteld betreft een klein onderdeel, waardoor beter zicht gekregen zou worden door een kijker die voor de navigatie in de kosmi sche ruimte gebruikt wordt. Vier gemaskerde mannen heb ben woensdag een bank in Hat- ton Garden, het centrum voor juwelenhandel in Londen, be roofd van juwelen en geld ter waarde van 208.000 pond 1,7 miljoen). Zij hadden zich toegang tot het gebouw verschaft voordat het werk begon. De personeels leden werden bij hun binnen komst met kousen gebonden en moesten met het gezicht naar be leden op de grond gaan liggen. Nadat de rovers zich van hun !>uit meester hadden gemaakt sloten zij de direkteur op in de cluïs, sloten de deuren van de sank en reden in een auto weg. ?as daarna kon een personeels- id alarm slaan. dat de kamer in het bezit zal zijn van een gewijzigd wetsontwerp conform de inhoud van de aange nomen amendementen. Uit de af gelegde stemverklaringen is intus sen gebleken, dat ook het nieuwe ontwerp van wet door de kamer zal worden aangenomen. Alleen de fractie van de partij van de arbeid stelde zich negatief op en sprak zich uit tegen aanvaarding van het wetsontwerp. Het voorstel van de k.v.p.'er Fievez om in de kanaalzone van Zeeuws-Vlaanderen in plaats van alleen de vergrote gemeente Ter- neuzen te vormen hier een drie deling tot stand te brengen werd aangenomen, Deze moeten uit de fracties van de p.v.d.a. en de a.r.p. en de c.h.u.'ers Tilanus en Mellema. Aangenomen werd ook het voor stel Tolman (c.h.u.) om de ge meente Retranchement te brengen bij Sluis. Tegen dit voorstel ver klaarden zich de fracties van de a.r.p., p.v.d.a., en de groep-Aarden. De overige amendementen ten slotte werden verworpen. Deze amendementen waren: Indiener: Voogd (p.v.d.a.). Doel: vorming gemeente groot-Hulst. Voor: fracties van p.v.d.a. en p.s.p. en de a.r.-afge vaardigde Boerden. Indiener: Voogd (p.v.d.a.). Doel: vorming gemeente groot-Oostburg. driedeling zou totstand Voor: fracties p.v.d.a. en a.r.p. met komen door de vorm'ng uitzondering van M. W. Schakel. van de gemeenten Terneuzen, Sas Indiener: Fievez (k.v.p.). Doel: van Gent en Axel. Tegen aanvaar- vorming gemeente IJzendiike. ding van dit wijzigingsvoorstel Voor: de fracties van k.v.p., groep- spraken zich uit de fracties van de Aarden, groep-Harmsen, b.p., p.v.d.a., p.s.p. en de a.r.p. en de s.g.p., g.v.p., c.p.n., D '66 en de c h.-afgevaardigden Tilanus, De onafhankelijke Kronenburg. Boo en Scholten. Door aanvaarding van het amen- Het amendement-Wiegel (v.v.d.) dement-Fievez (k.v.p.) inzake de beogende de handhaving van de vorming van mede de gemeente zelfstandigheid van Aardenburg en Axel werd he tamendement-Van Sluis werd éveneens aangenomen. Bennekom (a.r.p.) overbodig. Dit Tegen aanvaarding spraken zich amendement werd ingetrokken. Tijdens de eerste A.V.O.B. (Al gemeen Verbond Ondernemers Bouwnijverheid) jongerendag, die woensdag in Utrecht „het portret van de aannemer" als on derwerp van gesprek had geko zen, heeft de heer J. P. A. Nelis- sen, vice-voorzitter van het A.V.O.B., maar zoals hij zei niet als zodanig te spreken maar uit sluitend als particulier, als zijn mening uitgesproken dat het er sterk op lijkt dat de bouw-c.a.o. vrijdag wordt afgekeurd. Hij bracht deze c.a.o. naar voren als een factor, die van buitenaf van invloed is op het beeld dat men in het algemeen van de aannemer heeft. Sprekende over de tussen werkgevers en werknemei'S over eengekomen c.a.o. zei hij, dat de bouwwereld wordt onthouden wat .voor andere bedrijven al lang is goedgevonden. Hij sprak van een eerlijke, goede, duide lijke, voor ieder acceptabele c.a.o. Wanneer deze c.a.o. zal worden afgekeurd komt er rom mel en kost het geld. Een nieu we c.a.o. zal veel hoger uitko men, aldus de privé-mening van de heer Nelissen. Het is altijd weer de bouw waar men, regering, tweede ka mer of wie dan ook, zwaar tegenaan leunt, zo vervolgde hij. Wij zijn de grootste bedrijfstak en wat wij doen zal reoercussies hebben. Het is weer de bouw, waar de ellende begint, niet al leen wat de c.a.o. betreft, maar ook bijvoorbeeld de beunhazerij, waaraan de patroons zelf schuld hebben. Dit is ook een punt dat onze oublie relations geen goed doet. Ook het aanbestedingswezen drukt zijn stempel op de bouw nijverheid. Om tot een beter beeld van de ondernemer in de bouwnijverheid te komen zul len zij zelf mentaal dienen te veranderen. Wij moeten bij ons zelf beginnen om de image van de aannemer te verbeteren door ons gedrag tijdens het werk en De Braziliaanse minister van justitie Luis Antonio da Gama e Silva heeft maandag in Curitiba verklaard dat hii werkt aan hervorming van het politiek stel sel in het land. Hiervoor is volgens de minis ter een herziening nodig van de raamwetten voor de verkiezin gen en de structuur van de poli tieke partijen. Volgens Gama e Silva moeten voor herstel van de democratie in Brazilië ingrijpende verande ringen in de huidige wetten en de grondwet van 1967 worden aangebracht. Zelf zei hij voor stander te zijn van een stelsel met politieke partijen dan in het huidige tweepartijenstelsel. onze ontspanning, hetgeen ook geldt voor onze medewerker wie wij het goede voorbeeld moeten geven. Verder is het de kwestie van vakmanschap en algemene ont wikkeling, aldus de heer Nelis sen, die sprekende over het beeld van de aannemer eerder opge merkt had dat in de bouwnijver heid het opbouwende werk van bepaalde mensen door anderen teniet wordt gedaan. De voorzitter van de tweede kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel heeft toegezegd de regering te zullen vragen of zij de kamer zo spoedig mogelijk wil inlichten over de gang van zaken bij de bouw-c.a.o. Hij willigde daarmee een verzoek in van de afgevaar digde drs P. Janssen (groep- Aarden). Mocht onverhoont een ongunstige regeringsbeslissing worden genomen over de bouw- c.a.o., dan zou z.i. de regerings nota daarover als basis kunnen dienen voor een kamerdebat over dit onderwerp. Dit debat zou dan eventueel gehouden kunnen worden tijdens het paasreces van de kamer, al thans wanneer tenminste vijftien leden van de kamer daartoe verzoeken. In verband met de opgetreden stijging van het indexcijfer der lonen zullen de kinderbijslagbe dragen ingaande 1 april 1969 met ruim 3 worden opgetrokken, zo heeft het ministerie van soc. zaken en volksgezondheid mede gedeeld. De nieuwe bedragen zijn als volgt vastgesteld (per kwartaal) Voor een eerste kind: van 112,32 tot 116,22; voor een tweede en derde kind: van 127,92 tot 132,60; voor een vierde en vijfde kind: van 171,60 tot 177,84; voor een zesde en zevende kind: var 190,32 tot 196,56; voor een Vehtste en e.v. kind: van 210,60 tot 217,62. Na Israël heeft ook Egypte zijn afkeer te kennen gegeven van een door de grote vier op gelegde regeling voor het mid den-oosten. Regeringswoordvoerder Moham med Zayat zei woensdag in Cai ro dat zijn regering nooit een op gedrongen regeling van de grote mogendheden zal aanvaarden, als deze afwijkt van de resolu tie van de Veiligheidsraad van november 1967. Alle pogingen tot uitvoering van de resolutie zijn volgens Zayat echter wel kom. In de resolutie wordt onder andere Israël opgeroepen zijn troepen uit de in 1967 bezette gebieden terug te trekken en wordt de soevereiniteit erkend van elk land in het gebied, met inbegrip van Israël. De Egyptische regeringswoord voerder waarschuwde voorts de Israëli's dat zij niet moeten den- President Nixon heeft dinsdag op een bijeenkomst van'de Ame-' rikaanse vereniging van radio- en televisie-omroepers verklaard dat de onderhandelingen om tot vrede in Vietnam te komen in ihet geheim moeten worden ge voerd. De kans om resultaten te boeken, is bij geheime onderhan delingen groter dan bij open bare, aldus de Amerikaanse pre sident. Hij meende dat de Ver. Staten nu „op het juiste spoor" zijn. Maar er was teveel gepraat geweest over een vrede, die niet veraf meer is en over het terug halen van troepen. Nixon verdedigde ook zjjn be sluit om een raketafweersysteem te laten opbouwen. Hij zei dat een sterk Amerika noodzakelijk is voor het behoud van de wereldvrede en dat het offen sieve raketpotentieel van de V.S. beschermd moet worden. de subsidies van de oveheid en van Euratoom was de verwezen lijking van de plannen slechts mo gelijk door belangrijke bijdragen van de elektriciteitsbedrijven zelf. Minister De Block zei voorts dat Koningin Juliana heeft gister morgen in Dodewaard de eerste Nederlandse kernenergiecentrale officieel in bedrijf gesteld door de reactor op vol vermogen te bren gen. Sinds oktober van het vorig jaar levert deze 54 megawattcen trale reeds elektriciteit aan het landelijk net. Tijdens een korte bijeenkomst in de ontvangstzaal, waar mr. H. W. Bloemers, commisaris van de ko ningin in de provincie Gelderland. De bezoekers verwelkomde, zei de minister van economische zaken, mr. L. de Block, daarna dat de Nederlandse industrie zich met dit project in staat heeft getoond thans een vrijwel complete cen trale te bouwen. Deze ervaring heeft haar positie als toeleverings industrie op de buitenlandse markt, waarvoor zij reeds eerder belangrijke componenten leverde, versterkt. De grote waarde van van het Euratoom verdrag het tot dit project is dat het stand is ge-j de taak van de Euronese gemeen- komen door de gezamenl"ke in- schao behoort de initiatieven tot spanning van de Nederlandse in- bouw van prototvnen kerncentra- dustrie en de Nederlandse elektri-les te ondersteunen, citeitsbedriiven, daarbij steunend De commissie heeft circa 20 op de onmiskenbare kennis van eenmiljoen gulden bijgedragen om :'e bu'tenlandse onderneming. De bij-bouw mogeliik te maken waarbij drage die deze centrale aan de overwogen werd dat alle onder- elektrlciteitsproduktie kan leveren delen In de landen van de gemeen- is overigens beperkt tot circa #én schap werden gefabriceerd. De procent van de elektriciteitsbe-commissie verwierf als tegenpres- hoefte, aldus de minister. tatie, zoals gebruikelijk in het Reeds bi} de bouw stond vast kader van haar deelnemingspro- dat een rendabele exploitat'e niet gramma, toegang en ervaring die mogelijk zou zijn. Niettegenstaan- uit dit project voortvloeien. Over China merkte de Ameri kaanse president op dat beslis singen soms niet worden geno men door rationeel denkende mensen. „Hitier", aldus Nixon, „was nu niet bepaald een ratio neel denkend man". In Pakistan heerst rust, nadat dinsdag president Ajoeb Chan de macht heeft overgedragen aan de legercommandant gene raal Jahja Chan. Deze heeft op grond van de afgekondigde staat van beleg de bevolking op geroepen binnen 24 uur alle wa pens en munitie bij de politie in te leveren, In de grote steden worden de strategische punten door mili tairen bewaakt, zoals de radio- en televisie-installaties in Ka- ratsji en het nabijgelegen vlieg veld. De nieuwe machthebber van in de toekomst de groei van het elektriciteitsgebruik de opstelling van grote produktie-eenheden in combinatie met een hoge bezet tingsgraad rationeel zal maken. Hierdoor wordt bet mogel"k n->- danks het overvloedige aanbod van conventionele brandstoffen tegen relatief lage prijzen. Elektri citeit door middel van kernener giecentrales op te wekken. De directeur voor algemeen on derzoek en technologe bij de com missie van de Europese gemeen schap, dr. H. Michael's, bra-b' -»-> gelukwensen over van de voorzit ter, de heer Jean Rey. en v'ce- voorzitter de heer A. Herrwich. Hij herinnerde eraan dat op grond heeft woensdag in een radiorede gezegd dat zijn taak beperkt is tot „herstel van de omstandig heden die, in vrede en orde, zul len leiden tot overdracht van de macht aan wettelijk door het volk gekozen vertegenwoordi gers". Jahja Khan verzekerde dat het Pakistaanse leger „geen poli tieke ambities heeft". De strijd krachten moeten hun plicht doen „om het land voor een ramp te behoeden", zei hij. President Ajoeb Khan had hem dinsdag, voordat hij aftrad, verzocht ,aan mijn eerste plicht te voldoen, het beschermen van dit land tegen de ondergang". De nieu we president sprak acht .minu ten. Onder de krijgswet die dins dag van kracht werd staan strenge straffen op overtredin gen, van geseling tot ophanging. De doodstraf kan worden gege ven aan opstandelingen, muiters, „vijandige agenten" en hun hel pers. Degenen die kritiek heb ben op het uitroepen of toepas sen van de krijgswet kunnen tot tien jaar strenge gevangenis straf worden veroordeeld. ken dat zij door versterking van de oostelijke oever van het Suez- kanaal daarvan een grens kun nen maken. In antwoord op een Iraaks voorstel, een statenbond tussen Egypte, Syrië en Irak te vormen, zei Zayat dat voorlopig niet op verwezenlijking van dit plein hoeft te worden gehoopt. Hij bevestigde de ontvangst van een Amerikaanse nota over de toestand in het midden-oos ten. Over de inihoud wilde hij echter niets loslaten. De nieuwe Israëlische premier mevr. Golda Meir is gisteren opnieuw fel uitgevaren tegen eventuele voornemens van de grote vier om over de hoofden van de kleine staten een oplos sing voor het conflict in het midden-oosten te willen vinden. Israël zal, met het voorbeeld van Tsjecho-Slovalüje voor ogen, nooit aanvaarden dat „over zijn lot wordt beslist door andere mogendheden, zelfs als dat vrien den zijn en hun belangstelling voor ons wordt ingegeven door vriendschap. Israël zal nooit aan vaarden dat zijn veiligheid ge baseerd is op garanties van de grote mogendheden", zo zei zij in de Hebreeuwse universiteit vhn Jeruzalem. 1' verweet de wereldopinie een slecht geheu gen te hebben, en al te snel te hebben vergeten dat Israël in mei en juni 1967 alleen stond. Prinses Beatrix en prins Claus hebben gistermiddag de „Keuken hof" in Lisse officieel geopend. De weersomstandigheden waren daar bij niet ideaal: lichte sneeuwvlok ken dwarrelden neer terwijl een koude noord-oostenwind het ver blijf op het tentoonstellingsterrein minder aangenaam maakte. Niet temin maakte het prinselijk paar een rondwandeling over het ter rein waarbij het de speciaal be handelde tulpen en blauwe druif jes bewonderde, evenals de moder ne kunstuitingen van Nederlandse en Westduitse beeldhouwers. In de kassen, waar de bloemen en planten voor 40 in bloei staan, toonden de hoge gasten zich zeer geïnteresseerd in de laatste ont wikkelingen op het gebied van het kweken van nieuwe tulpen. Volgens Jordanië zijn woensdag bij een Israëlisch bombardement op het Jordaanse dorp Ain Alzir 18 burgers omgekomen en 25 ge wond. Er waren acht voertuigen vernield en zes hulzen beschadigd. Israël zegt dat de aanval gericht was tegen een kamp van Pales' tijnse commando's. In het bewuste dorp, 20 km ten noordwesten van Amman gelegen, wonen volgens Jordanië alleen burgers. De Israëliërs zouden bij hun aanval, die om 14.30 uur plaatselijke tijd begon, raketten en napalmbommen hebben ge bruikt. Hoelang het bombarde ment duurde is niet bekendge maakt. Er namen vier straaljagers aan d"el. Een woordvoerder in Tel Aviv deelde mee dat cte *o->- -m"en behouden waren terugge keerd. Onmiddellijk na de lucnt- aanval begaf koning Hoessein rich in gezelschap van de ministers van binnenlandse zaken en volks gezondheid naar het dorp, waar hii de leiding op zich nam van de hulpverlening, zo werd In Amman bekendgemaakt. LA LOUVIERE: Een overzicht van de zware treinramp die in La Louvière (B.) plaatsvond, toen twee treinen frontaal tegen elkaar botsten en waarbij vijftien personen werden gedood. De eerste trein die het vrijge maakte trajekt moest gaan rij den, waarop zich dinsdag de spoorramp voltrok die 15 doden eiste, is woensdagochtend om zes uur uit La Louvière vertrokken met een lege eerste wagon. In een soort reflex meden de reizigers deze wagen, die nog lange tijd gedoodverfd zal blij ven als de gevaarlijkste, aange zien op die plaats in een van de ramptreinen verreweg de meeste slachtoffers vielen. Toen de machinist van deze trein de plaats van de ramp pas seerde, waar nog brokstukken van de verongelukte treinen lagen, liet hij langdurig zijn sirene loeien. Weinig verandering Van Rusland via SkandinavüP en Engeland naar de Atlantische' oceaan strekt zich nog steeds een krachtig gebied van hoge lucht druk uit, terwijl boven de Mid dellandse Zee en de Balkan de luchtdruk laag blijft. In de zomer zou dit een bijna ideale situatie zijn, maar thans wordt do°r deze druk verdeling voortdurend kou de continentale lucht naar west- Europa getransporteerd. De ge middelde etmaal-temperaturen van De Bilt bleven in de afgelo pen tien dagen vier tot zes gra den Celsius beneden normaal. Het ziet er nog niet naar uit dat in deze situatie spoedig verandering komt. Storingen boven het Mid- dellandsezeegebied veroorzaak ten woensdag boven de Balkan flinke neerslaggebieden, in het noorden in de vorm van sneeuw. Het hiermee samenhangende wol kendek reikt tot aan onze omge ving, waardoor naast opklaringen ook sombere perioden voorko men. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud Droog weer met wolkenvelden, maar ook verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige, in het Waddengebied af en toe krach tige noordoostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. DONDERDAG 27 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.29 9.05 9.39 9.48 n.m. 9.11 9.47 10 21 10.30 VRIJDAG 28 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.51 10.27 11.01 11.10 n.m. 10.27 11.03 11.37 11.46 ZON MAAN op onder op onder mrt 27 5.19 19.58 14.08 3.40 28 5.17 19.59 15.26 4.00 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 421 f

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1