KVP HEEFT GEEN BEHOEFTE AAN DEBAT MET PvdA VROUW SLOEG MAN MET BIJL Vechtpartij in rechtzaal Marktberichten BESLISSING BOUW-CAO AAN HET EIND VAN DE WEEK Bonn beschouwt erkenning DDR als onvriendelijke daad Pagina S DE VRIJE ZEEUW Woensdag 26 maart 196? WEDUWEN- PENSIOENEN BOTER IN HET LEGER Eerst na pauze entree betalen DE HUURVERHOGING MIJNONGELUK IN FRANKRIJK Uienprijs blijft laag Sigaren- smokkelaars strandden Ton schade door brand 590ste Staatsloterij Scheepsdiefstallen bekend Vrijdag beslissing Vonnis Zweedse moordzaak Maandag heeft mr. A. van der Stee, voorzitter van de kvp, een brief gezonden aan dr. A. Vonde ling met de volgende inhoud: „Zeer geachte collega, de voor- 1 stellen, vervat in uw brief d.d. 19 maart 1969, heb ik met lichte verbazing bestudeerd. Op zichzelf zijn wij steeds bereid tot het aan gaan van een politieke discussie We kunnen echter niet inzien dat uw voorstel op dit moment, nog geen veertien dagen nadat uw con gres samenwerking met de huidige kvp afwees, zin heeft. Een debat vóór uw congres zou meer voor de hand gelegen heb ben. Wij kunnen uw uitnodiging dan ook slechts plaatsen tegen de achtergrond van de ontwikkelin gen van dit ogenblik in uw partij. In de huidige situatie kan de door u gewilde discussie alleen leiden tot onvruchtbaar politiek gehakke tak en tot verscherping van al dan hiet vermeende tegenstellingen. Hieraan bestaan onzerzijds geen behoefte." Pvda-voorzitter dr. Vondeling reageerde maandagavond als volgt op het afwijzende antwoord van mr. v. d. Stee: „Ons partijbestuur vindt het afwijzend antwoord erg jammer. De bedoeling van ons verzoek lijkt niet goed begrepen. Het ging er ons om in openbare gedachten- wisseling vast te stellen welke in houd onze beide partijen geven aan een consequent vooruitstre vend beleid en aan een construc- tieve politiek. Deze beide termen zijn door de heer Van der Stee en de heer Schmelzer op de kvp- partijraad gebruikt. Wij trekken het vooruitstrevend beleid van de kvp ln twijfel en de kvp onze mo- gelijkheid om constructieve poli tiek te voeren. Waarom zouden wij die beide punten dan niet in openbare krachtmetingen aansnij- dend? Van gehakketak en verscher ping van niet bestaande tegen stellingen houden ook wij niet. Er De tweede-kamerleden Van Schaik en Boot (beiden k.v.p.) hebben de ministers van sociale xaken en volksgezondheid en van justitie gevraagd of het mogelijk IS wettelijke maatregelen te nemen zodat kan worden voor komen dat weduwen, na het plot seling overlijden van hun echt genoot die onmiddellijk voor zijn overlijden geruime tijd in dienst was van een werkgever, geen loon meer uitbetaald krijgen. Dit is te meer schrijnend, aldus deze kamerleden, nu blijkt dat er reglementen .van partikuliere pensioenfondsen gelden krach tens welke weduwen, ondanks 15 Jaar trouwe dienst van hun echt genoot, recht hebben op een zo genaamd negatief weduwenpen sioen en derhalve geen enkele aanspraak voor zichzelf hebben krachtens die reglementen. Binnenkort zal bij enkele mi litaire onderdelen een proef wor den genomen met het gebruik van boter, aldus heeft de minis ter van defensie, W. den Toom, in antwoord op vragen van ka> merleden meegedeeld. Doel is te onderzoeken of de moeilijkheden op het gebied van opslag, distri butie en smeerbaarheid kunnen worden opgelost, aldus de minis ter, die er overigens op wijst dat de boter die de E.E.G.-landen uit de interventievoorraden van de gemeenschap ten behoeve van het leger kunnen betrekken, nog duurder blijft dan margarine. Voordat de militairen hun brood met boter in plaats van marga rine mogen besmeren moet de financiële kwestie nog worden opgelost. De tweede-kamerleden drs. E. Zijlstra, T. Walburg (a.r.p.) en T. Tolman (cJi.u.) hadden ge vraagd of de regering gebruik zou maken van het aanbod van de Europese commissie om boter beschikbaar te stellen voor het leger en daarmee gelijkgestelde eenheden. De directie van de Stads schouwburg van Den Bosch gaat volgende week een systeem be proeven, waarbij het publiek voor de pauze gratis toegang wordt verleend tot een voorstellin". Slechts de bezoekers, die na de eerste helft in de pauze beslui ten ook het tweede deel van de .voorstelling te willen zien, zul len bij het opnieuw betreden van de zaal entreegeld moeten vol doen. De proef zal woensdag 2 april worden gehouden. Dan brengt de Amsterdamse toneelgroep „Cen trum" het schouwspel „Ajax Feijenoord" op de planken. Het publiek, dat kan komen kijken en keuren, moet bij de ingang kiezen uit drie gekleurde kaar ten, voor de verschillende ran gen, en vervolgens zelf een plaatsje zoeken op de „tribune".' Op de achterzijde van de kaart behoort men ihet rij- en plaats nummer te noteren en tevens enkele vraagjes te beantwoor den. Bezoekers die in de rust van le toneelwedstrijd besluiten te zaan, kunnen de ingevulde rang- jtaart met hun aantekeningen in leveren bij de portier. Blijvers tullen dan aan de ingang van Ie zaal op vertoon van de rang- kaart het entreegeld moeten vol teen. zou echter wel een verduidelijking van onze standpunten uit de ge- dachtenwisseling kunnen voortko men^ Het is jammer dat de kiezers nu niet in de gelegenheid zijn onze opvattingen te vergelijken en het met eenzijdige uitspraken moeten doen. Mag ik uit de brief van kvp-voorzltter Van der Stee op maken dat een aantal openbare debatten tussen onze partijen vóór ons volgende congres of vóór de volgende partijraad van de kvp in goede aarde zouden vallen? Ons congres zal in januari 1970 plaatsvinden en o.a. gaan over betere inkomensverhoudingen." Het tweede-kamerlid drs. H. van den Doel (p.v.d.a.) heeft in schriftelijke vragen de minister van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening, ir. W. F. Schut, „gebrekkige" voorlichting over de niet-verplichte huurverhoging per 1 april verweten, met als ge volg dat niet voldoende waarbor gen aanwezig zijn voor een krachtig tegenspel van de huur der. De voorlichting is deze maal uitsluitend via folders en mede delingen aan de pers, en niet via advertenties in de kranten ge schied, aldus drs. Van den Doel. De folder bevat voorbeelden van typische stadhuistaal en is boven dien niet huis-aan-huis verspreid. Drs. Van den Doel informeert of het waar is dat veel huiseige naren van de gelegenheid ge bruik maken om de kosten van zogenaamde service (water, gas, elektriciteit, verwarming, ver lichting, schoonhouden) dras tisch te verhogen, en waarom niet met zoveel woorden in de folder staat hoe de huurder zich ook hiertegen kan verweren. VERDUN: Meer dan 50 jaar na de eerste wereldoorlog zijn te Ailettes bij Verdun 15.000 in 1916 vervaardigde Duitse bommen ontdekt in een oude loopgraaf. De bommen verkeren in goede staat en wegen elk 3 kg. Zij zul len op een andere plaats tot ont ploffing worden gebracht. In een mijn te Leforest (Pas de Calais) in Frankrijk is maan dag een lift omlaag gestort. Er zijn vier doden en één ern stig gewonde. Na jaren van huwelijksmoei lijkheden was in de vroege och tend van 3 januari jl. de 35-jarige Wilhelmina T. uit Den Haag er toe gekomen haar man, die lag te slapen, enkele klappen met een bijl toe te dienen. Het bleef bij lichte slagen want zoals de presi dent van de Haagse rechtbank dinsdagmiddag constateerde, een flinke slag met het zware wapen zou dalman ongetwijfeld hebben gedood. Nu volstond de officier van justitie met een eis van acht maanden gevangenisstraf waar van drie maanden voorwaarde lijk en aftrek van het voorarrest terzake poging tot zware mishan deling. De man, die vaak dronken was, mishandelde herhaaldelijk zijn vrouw, die evenwel min of meer de man daartoe uitlokte. De moeilijkheden tussen man en vrouw hadden er al eens toe ge leid dat de man aan de vrouw had gevraagd het vergif parathion te kopen omdat hij zelfmoord wilde plegen. De vrouw heeft het vergif gehaald en volgens de man heeft hij ervan gedronken, wat echter geen gevolgen had. Op oudejaarsavond was de vrouw oliebollen aan het bakken toen de man haar iets vroeg. Toen zij niet snel genoeg reageerde dreigde hij de pan kokende olie over haar uit te storten. Sinds dien waren er voortdurend on enigheden welke op de vroege ochtend van 3 januari tot een uit barsting kwam. De vrouw begaf zich naar de benedenverdieping waar haar moeder woonde en haalde een bijl. De moeder zou hebben gezegd: dat moet je niet doen. Je kunt beter wat in de apotheek halen. De vrouw nam de bijl mee en gaf de slapende man daarmee enkele lichte sla gen. „Ik wilde hem alleen maar pijn doen", zo verklaarde ze. De officier van justitie was van mening dat niet kan worden ge sproken van een poging tot moord omdat er geen voorbe dachte rade was evenmin tot doodslag. Gezien de wijze waar op de vrouw de bijl hanteerde en rekening houdend met de om standigheden, kwam de officier tot zijn eis. De verdediger be pleitte clementie. Vonnis op 8 april. „TREK EEN MES" Na afloop van de behandeling in de rechtzaal brak een hevig gevecht op de publieke tribune uit. Dit gebeurde, toen de vrouw weer naar de cellen werd geleid. Op de tribune bevonden zich op dat moment ongeveer 20 perso nen. Hiervan namen er ruim tien aan het gevecht deel. Kennelijk waren dat familieleden van de vrouw en de man die bij de rechtzaak waren betrokken. Zes politiemannen onder leiding van een adjudant die in de zaal aan wezig waren, snelden toe en pro beerden de vechtenden te schei den en buiten de rechtzaal te werken. Enkele vechtenden sprongen over het hekje dat de publieke tribune van de zaal scheidt, doch werden door de politie opgevan gen. Een van de vechtenden riep: „Trek een mes". Hij werd door de politie beetgegrepen. Toen de vechtende kluwen buiten het ge bouw was gewerkt verscheen de inmiddels gewaarschuwde ge meentepolitie die het gezelschap op straat uiteen dreef. In de belangrijkste Nederland se teeltgebieden van uien begin nen de voorraden van dit produkt sterk te minderen. Er is de laat ste weken veel geruimd en de overgebleven voorraad wordt voornamelijk bewaard in koel huizen, van waaruit de aanvoer nog enige tijd kan worden ge spreid. Veel buiten de koelhuizen bewaarde uien zijn de laatste tijd verkocht en „export-klaar" ge maakt. Dat moest gebeuren tegen prijzen die, gezien de tijd van het jaar, bijzonder teleurstellend worden genoemd. Export geschikte middel I uien werden eind vorige week ver kocht tegen prijzen van 17-19 ct per kg en de middel II kwaliteit noteerde 11-14 cent per kg. Dat betekende voor de teler een prijs van 5-12 cent per kg afhankelijk van de kwaliteit, een prijs, waar voor men naar verluidt niet eens uien kan telen, laat staan bewa ren. De export is in de tweede week van maart teruggelopen in verge lijking met de voorgaande weken, maar toch nog altijd van beteke nis. Volgens de gegevens van het uitvoer-qontrolebureau voor tuinbouwproaukten bedroeg de Nederlandse uienexport in de week van 10-15 maart in totaal 4406 ton. Hiervan ging 1657 ton naar West-Duitsland en 1558 ton naar Frankrijk. 468 ton werd verladen naar Afrika en 293 ton naar Engeland. België en Lu xemburg namen in die week 181 ton Nederlandse uien af en klei nere hoeveelheden gingen naar Zweden, Zwitserland, Oostenrijk, Noorwegen, Italië, Oost-Duits- land, West-Indië en enkele an dere landen. De hoop van de telers dat het aanhoudende koude weer in grote delen van Europa een vaste stem ming op de uienmarkt zou bren gen is tot nu toe niet in vervul ling gegaan. Er wordt op de Europese markten veel concur rentie ondervonden van uien uit Polen en ook beginnen de uien uit Egypte reeds binqen te ko men. Ondertussen is in ons land de uitzaai van plantuien voor de oogst 1969 begonnen. Aangeno men wordt dat het areaal minder groot zal zijn dan het vorig jaar, met name door de zeer hoge kos ten van het plantmateriaal. Hier voor moet thans dikwijls ruim het dubbele tot soms het drie voudige van het vorig jaar wor den betaald. Smokkelaars die kortgeleden de Britse douane met een lading van 160.000 Nederlandse sigaren trachtten te omzeilen, zagen deze poging jammerlijk misluk ken. Hun scheepje liep namelijk tijdens een nachtelijke tocht in de Theems-monding op een zand bank. Douanebeambten die zich op de oever schuilhielden, waren snel ter plaatse en de beman ning werd ingerekend. De smokkelaars stonden maan dag terecht. Een kreeg twee jaar gevangenisstraf, twee werden veroordeeld tot één jaar, en een vierde kreeg een voorwaarde lijke straf. Maandagmiddag om ongeveer half vier is door het omvallen van een oliekacheltje waarmee uien moesten worden droogge- stookt een boerderij in de buurt schap De Stroet, bewoond dooi de tuinder P. J. van Stralen, tot de grond toe afgebrand. De brandweer van Sint Maarten slaagde erin om een belendende kapitale boerderij van de heer A. Kok te behouden. Een even eens belendende stenen auto garage van de firma Haulo uit Sint Maarten waarin vijf auto's waren gestald, ging echter even eens in vlammen op. De totale schade wordt geraamd op meer dan 100.000, 25 maart 1969 Tweede klasse Prijzen van f 15,zijn gevallen op nummers eindigende op 6 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 30 f 50,zijn gevallen op nummers eindigende op 85 f loo,zijn gevallen op nummers eindigende op 006* too,zijn gevallen op nummers eindigende op 640 f 200,zijn gevallen op nummers eindigende op 166" f 400,zijn gevallen op nummers eindigende op 846* f 1.000-,zijn gevallen op nummers eindigende op 8710 Een prijs van f 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer 2.000,is gevallen op het nummer De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer 50.000,is gevallen op het nummer 040145 033538 000105 080988 067564 044588 094462 De extra prijs van f 100.000,is gevallen in de serie J op het nummer en de troostprijs van f 2.000,op nummer van elk van de andere series. 057558 057558 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden gisteren in totaal aange voerd 4994 dieren, zijnde 175 slachtrunderen; 646 gebruiksvee; 65 vette kalveren; 179 graskalve ren; 3750 nuchtere kalveren; 4 paarden; 117 schapen of lammeren; 23 weidelammeren; 30 bokken of geiten. De noteringen waren als volgt: Slachtrunderen: extra kwal. 5,25 —ƒ5,70, le kwal. ƒ4,65—ƒ5,15, 2e kwal. 4,104,50, 3e kwal. 3,904,05; Vette kalveren: le kwal. 3,503,75, 2e kwal. 3.303.45, 3e kwal. ƒ3,05— 3,25; Stieren 4,60—5,20; Worstkoeien 3,753,90; alles per kg. Kalf- en melkkoeien 1000 1575; Vare koeien 875—1200; Vaarzen 950ƒ1125; Pinken 675—875; Graskalveren 475— 675; Nuchtere kalveren 100 115; Mestkalveren 100—190; SchaDen 100135; Lammeren 155195; alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aan voer als vorige week, handel lui, met prijzen als maandag; Kalf- en melkkoeien: gewone aanvoer, rus tige handel met onveranderde prij zen; Vare koeien: aanvoer tamelijk, handel kalm, prijzen stabiel; Vaar zen en pinken: iets groter aanvoer, handel flauw en lager in prijs; Graskaiveren: kleiner aanvoer, handel stroef, prijzen konden mot moeite gehandhaafd blijven; Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, kal me handel en lager in prijs; Nuch tere kalveren: grote aanvoer, le vendige handel en iets gedrukt in prijs; Schapen en lammeren: gro ter aanvoer, willige handel en staande prijzen. Naar het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid mee deelt zal de regering aan het ein de van de week een beslissing nemen over de tussen werkgevers en werknemers in de bouw over eengekomen c.a.o. Dinsdagmiddag is er weer een bespreking geweest tussen ener zijds de ministers van sociale za ken en Volksgezondheid, economi sche zaken en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, resp. B. Roolvink, mr. L. de Block en ir. W. F. Schut, en anderziids de raad van bestuur bouwbedrijf (het top orgaan van ondernemers in de bouw) en de centrale commissie bouwnijverheid (het samenwer kingsorgaan van de werknemers in de bouw). Volgens genoemd ministerie zul len na afloop van dit overleg geen mededelingen worden verstrekt. Het gesprek kan worden gezien als een voortzetting van de be spreking van 14 maart j.l., waarbij nu het rapport van de raad van bestuur en de centrale commissie over produktiviteitsbevord'rends maatregelen alsmede een notitie van het economisch instituut voor de bouwnijverheid over de arbeids- produktiviteit en priisvormin" in de bouwnijverheid imede onder werp van gesprek zal zijn. Zoals bekendi zou minister Rool vink aanvankelijk een beslissing over de bouw voor 24 maart ne men, doch werkgevers en werk nemers konden akkoord gaan met De Westduitse regering blijft erkenning van Oost-Duitsland door 'n niet-communistisch land beschouwen als een onvriende lijke daad jegens de bondsrepu bliek, zo heeft regeringswoord voerder Günther Diehl maandag op een persconferentie in Bonn gezegd. GRENSVOLK door Jakob Schopmanj 8) Het huis was vol bezoek, toen ze thuis kwamen. Naar oud ge bruik waren z'n collega's uit de omgeving gekomen om gezamen lijk kermis te vieren. Een goede kermiskoffie en de opgewekte gesprekken brachten iedereen in beste stemming. Dorus voelde zich zo goed geluimd, dat hij be sloot om z'n vrouw mee de kermis op te nemen. Het zou goed voor haar zijn er eens helemaal uit te zijn. Dat was al in jaren niet meer gebeurd. Zij had bedenkin gen omwille van het kind, dat alleen thuis moest blijven, maar die vaagde hij weg door even later met Haneplukkers-Truuke te verschijnen. Nu kon ze zonder zorg gaan, want een engelbe waarder kon niet trouwer zijn dan Truuke in de bewaking van kind en huis. Zo had Lena zich laten over halen om mee te gaan en eenmaal in de danszaal had ook zij plezier in dit kermisuitje gekregen. Ze was nog jong en flink en er wa ren er genoeg, die haar om een dansje vroegen. En dat was niaap gelukkig ook, want Dorus zat het liefst in een rustige hoek wat te roken en het drukke beweeg op de dansvloer aan te zien. De vele nachtelijke tochten in het bos hadden zijn botten al wat stijf ge maakt, daarom danste hij niet graag meer. Tweemaal had hij zich in de kring begeven: de eer ste keer met Lena en toen nog eens met z'n dikke buurvrouw, die bij gen „damesvraag" de keus op hem had laten vallen. Hij zweette ervan, toen het afgelopen was. Lena lachte hem hartelijk uit. Van zijn kant verheugde hij zich er over, dat zij zich weer 'ns geheel jong meisje voelde en weer geheel in de kring van oude vrienden en bekenden, waarvan ze de laatste jaren wat terugge trokken'had geleefd. Het liep al tegen het einde van de avond, toen zij opeens lijk bleek en nerveus op hem toe kwam snellen. „Dorus," fluisterde ze gejaagd, „laten we gauw gaan, zojuist 's Peter Beeren de zaal in ge komen". Maar de boswachter had flink wijn gedronken en bij het horen van de naam Peter Beeren kwam alla opgekropte wrok om hoog. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Durfde die vlegel nog hier te komen? Wel, dan zou hij hem eens ten aanhore van ieder een de wacht aanzeggen. „Dorus, kom toch, kom toch mee," drong Lena aan, terwijl ze hem aan de mouw trok. Doch dat was slechts olie op het vuur. Ver bolgen rukte hij zich los en schreeuwde: „Wat? Zouden we moeten wij ken voor hem? Nooit. Laat hem maar komen". De vrouw wist zich geen raad. Er dreigden on gelukken, ze voelde het intuïtief. Maar hoe moest ze de opgewon den Dorus mee krijgen? „Ik ben moe," zei ze, „het zou niet goed zijn, als ik hier nog lan ger bleef. Het is nu ook mooi ge weest, vind je ook niet?" pro beerde ze het over een andere boeg te gooien. Een volgende dans werd ingezet. „Na deze maak ik met jou nog een laatste dansje, en dan gaan we naar huis," besliste de bos wachter. Van tussen het gedrang der dansende paartjes kwam plotseling Peter Beeren met on zekere stap te voorschijn. „Ha Lena," zei hij met lallende stem, „nu maken wij zeker nog eens 'n rondje, niet?" Op het zelfde ogenblik velde een zware vuistslag hem tegen de vloer. Dorus van Dorenkamp sprong toe en greep de gevallen Peter Beeren bij de keel, die hij met sterke handen toekneep. Er ont stond groot tumuit. Mannen wierpen zich op hen en trokken de boswachter van de bewuste loze dronkaard weg. Peter Bee ren werd naar buiten gedragen en in de zaal ging men voort als of er niets gebeurd was. Bleek en nog trillend van woede zat Dorus in zijn hoekje naastz'n totaal ontdane vrouw. Hij bestelde opnieuw een glas wijn, want juist nu wilde hij nog niet weg gaan, alsof hij zich in enigerlei opzicht schuldig voelde. Hij tartte vrijmoedig de verstolen blikken, die af en toe in hun rich ting geworpen werden. Inmiddels had de koele avond lucht Beter Beeren weer doen bijkomen en het duurde niet lang of hij stond weer achter het buf fet, waa^ hij royaal tracteerde, zodat de dikke Maas zich verwon derd afvroeg waar hij ineens al dat geld vandaan had. Maar veel iijd om zich daarin te verdiepen had de waard niet. Hij kwam handen te kort om de vele glazen ie vullen en om te zorgen, dat hij de zaak in de hand hield. Kermis was een mooi ding voor een kas telein, maar hij zou blij zijn als het weer achter de rug was. „Een rondje voor de blaas kapel," tierde Peter Beeren boven het stemmenrumoer in de /olie zaal uit. Door enige aange schoten kameraden werd de milde gever op een tafel gehesen en nu werd van alle kanten ge roepen: „Peter, 'n voordracht, 'n voor dracht, 'n voordracht voor de dames!" (Wordt vervolgd.) De kwestie van erkenning van de D.D.R. is opnieuw aan de orde gekomen na verklaring van de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Duckwitz, in New Delhi in 't afgelopen week einde, dat zijn regering geen be zwaar zou maken tegen diploma tieke erkenning van Oost-Duits- land door India. Volgens Diehl had de staats secretaris slechts geantwoord op de vraag of de regering in Bonn na het aanknopen van diploma tieke betrekkingen met Zuid- Slavië en Roemenië ook voor an dere landen in gelijke positie een uitzondering kan maken op de beleidsregel dat geen diploma tieke betrekkingen kunnen wor den onderhouden met een land dat Oost-Duitsland diplomatiek erkent. De 23-jarige Zweedse foto graaf E. F., die onlangs tegen over de Amsterdamse politie be kende zich te hebben schuldig gemaakt aan een grote serie diefstallen op schepen in de hoofdstedelijke haven, heeft ook in Rotterdam soortgelijke mis drijven gepleegd. Zo bekende de Zweed half juni 1967 uit een brandkast van het Noorse m.s. „Berit", dat toen bij Verolme lag, ruim ƒ22.000,te hebben gestolen. Verder gaf hij toe nog een aantal kleinere diefstallen aan boord van in de Rotterdamse havens gelegen schepen te heb ben gepleegd. De buit bij deze misdrijven was niet groot. De fotograaf sloeg zoals bekend, in Amsterdam zijn grootste slag. Daar roofde hij aan boord van schepen een bedrag van enkele tonnen aan geld en goederen bij elkaar. een hernieuwd uitstel, waarbij van laatstgenoemde tijd uitdrukkelijk een termijn van een week werd ge steld. Zoals gemeld richten de be zwaren van minister Roolvink zicfi tegen de voorgenomen loonmaat regelen in 1970, die zoals hij vreest, wel eens prijsverhogend zouden kunnen werken; reden waarom hij werkgevers en werkr nemers om bovengenoemd rapport had gevraagd. De voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, ir. Prins, heeft toen gezegd te ge loven, dat kan worden aangetoond dat de loonstijging in de bouw voor 1970 niet prijsverhogend zal werken. Deelde het ministerie van socia le zaken en volksgezondheid dinsdagochtend mee, dat de beslis sing van de regering over de bouw-c.a.o. aan het einde van de week zou vallen, .tijdens 2ijn on derhoud met werkgevers-en werk nemers heeft minister B. Roolvink zelf het tijdstip nader gepreci seerd. Na het komende vrijdagse beraad van de ministerraad, die zich dan andermaal over de c.a.ó. zal buigen, zullen werkgevers ep werknemers van het besluit van de regering op de hoogte wordeP gesteld. Dit heeft minister Roolvink dins dagmiddag meegedeeld in de bij eenkomst, die hij had met de raad van bestuur bouwbedrijf (het top; orgaan van werkgevers) en dé centrale commissie bouwnijverheid' (het samenwerkingsorgaan van de werknemers in de bouw?. Aan het eesorek werd ook deelgenomen door ir. F. W. Schut. Minister van volkshuisvesting en ruimteliike or dening. De minister van economi sche zaken. mr. L. de Block, die de besnreking ook zou büwonen, was niet aanwezig omdat hij ach on terugreis van Brussel naar Dep Haag bevond. De werkgevers en werknemers hebben tijdens dit onderhoud, dat ongeveer een uur duurde, een toe lichting gegeven oo hét vorige week donderdag door hen inge- dipnde „nroduktiviteltsrannort". De heer J. P. A. Nelissen, lid van de raad bestuur bouwbedrijf, merkte, gevraagd naar zijn Idee van de afloon, on „het kan vriezen en het kan dooien. Ik heb niet meer idee welke kant het zal op gaan dan na de vorige bespreking". Ook de voorzitter van de cen trale commissie bouwnijverheid, de heer A. Buvs. gewaagde van de gegeven toelichting en snrak ver der van een schimmenspel over cijfers. De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdagmiddag de 24-jarige Joop D. uit Doetinchem en de 21- jarige Johan van 't H. uit Rotter dam veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek, en ter beschikking stelling van de regering. De rechtbank achtte bewezen dat het tweetal in december 1965 de 21-jarige Henk Drost uit Har derwijk in de Zweedse hoofdstad Stockholm om het leven bracht. Het vonnis van de rechtbank was gelijk aan de eis van de of ficier van justitie. De uitspraak van de Rotter damse rechtbank in de destijds zeer geruchtmakende „Zweedse moordzaak" vond plaats buiten aanwezigheid van verdachte Joop D. De jongeman had de recht bank laten weten dat hij het uit spreken van het vonnis niet wen ste bij te wonen. De rechtbank achtte in beide gevallen medeplichtigheid aan moord bewezen. In de motivering van het vonnis werd de hoop uit gesproken dat zo snel mogelijk met de psychiatrische behande ling van beide verdachten zal worden begonnen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2