De herindeling van Zeeuws-Vlaanderen President van Pakistan geeft macht over aan de strijdkrachten Treinbotsing in La Louvière Busstaking in Zeeuws-Vlaanderen ging niet door RADIO DE KOCK HET WEER ZWAARSTE BELGISCHE SPOORRAMP IN 2D JAAR 15 doden en 70 gewonden OOK IN LIMBURG AFGELAST Staking Friese busondernemingen beëindigd HET VIERMOGENDHEDENOVERLEG INZAKE HET MIDDEN-OOSTEN WOENSDAG 26 MAART 1969 25e Jaargang No. 5950 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen TWEEDE KAMER Ontploffing op booreiland in aanbouw Weerbericht Niet door de knieën Feest in Axel Vliegveld bezet BRITS MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Oplossing in Limburg Staking beëindigd Hoogwater Zon- en Maanstanden mrt ^rastering H) ttfecMaernents YERNEUZEN Dtweteur-Hoofdredaeteur: P. J. van de Sands Redactie, en Admtolatratle-adresSmldswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. De tweede karoer is gistermid dag begonnen met de openbare behandeling van het in 1966 inge diende ontwerp van wet tot ge meentelijke herindeling van ge heel Zeeuws-Vlaanderen. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld alle gemeenten in het betrokken gebied op te heffen om daarvoor in de plaats vijf nieuwe gemeen ten te vormen. Deze vijf nieuwe gemeenten zouden moeten worden: Terneuzen: bestaande uit. Axel, Biervliet, Hoek, Overslag, Ph.lip- pine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaamslag en Zuid- dorpe. Oostburg: bestaande uit, Bres- kens, Cadzand, Groede, Hoofd plaat, liieuwvliet, Oostburg, Re- tranchement, Schoondijke, Wa terlandkerkje, IJzendijke, Zuid- zande. Aardenburg: bestaande Aardenburg en Sluis. Hulst: bestaande uit, Cl'nge, Graauw, Langendam, Hulst, Koe wacht, St. Jansteen. Hontenisse: bestaande uit, Vo gelwaarde en Hontenisse. Vandaag zal minister mr. H. K. J. Beernink (binnenlandse der kamer gemaakte opmerkin gen. Op het ontwerp van wet is in- middeis een groot aantal aman- dementen ingediend. De inhoud van deze wijzigingsvoorstellen laten wij hieronder volgen: Indiener: Van Bennekom (A.R.) inhoud: handhaving van een zelf standige gemeente Axel, vergroot met de aangrenzende gemeenten Koewacht, Overslag en Zuiddor- pe. Indiener: Wiegel (V.V.D.), in houd: handhaving van de zelf standigheid van de gemeenten Aardenburg en Sluis. Indiener: Fievez (K.V.P.), in houd: vorming van nieuwe ge meenten Terneuzen (i»estaande uit Terneuzen, Zaamslag, Hoek, Biervliet en Sluiskil). Sas van Gent (bestaande uit Sas van Gent, Philippine en Westdorpe) en Axel (bestaande uit Axel, Zuid- dorpe, Koewacht en Overslag). Indiener: Fievez (K.V.P.), in houd: de vorming van de nieuwe gemeente IJzendijke (bestaande uit IJzendijke, Hoofdplaat, deel van Biervliet en een deel van Wa terlandkerkje. Indiener Voogd (Arb.), inhoud: de vorming van slechts drie ge meenten, te weten Hulst, Terneu zen en Oostburg. Indiener Tolman (C.H.), inhoud: de vorming van een nieuwe ge- ken) ingaan op de van de zijde j meente Retranchement en Sluis. De Noorse ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl gaat zich wagen aan een tocht van Marokko naar Centraal- of Zuid-Amerika in een boot, die nu voor hem ge reconstrueerd wordt uit papyrus- planten uit Ethiopië. De boot wordt gebouwd naar oud-Egyp tische ontwerpen en zal heten „Rn", naar de Egyptische zonne god. Op de foto: Heyerdahl be kijkt de vorderingen aan de boot. Hij vertrekt in mei. uit, Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Twee mensen zijn maaftdag om het leven gekomen en drie ge wond door de ontploffing van een acetyleenfles tijdens een brand op een booreiland in aan bouw in Le Havre. Een van de doden en de drie gewonden zijn brandweerlieden, President Ajoeb Khan van Pa kistan heeft dinsdag het bestuur overgedragen aan de strijdkrach ten. De veldmaarschalk is zelf als staatshoofd afgetreden. In een radioboodschap verklaar de Khan dat hij de macht heeft overgedragen aan de bevelhebber van het leger, generaal Jahja Khan, die de steun van de strijd krachten geniet. De president ver klaarde, dat de situatie in het land dag na dag verslechterd en dat de economie is geschokt. Hij riep het voik op met de strijdkrachten samen te werken. In een afzonderlijke bekendma king staat dat veldmaarschalk Ajoeb Khan een onmiddellijk in gaand verlof van drie maanden heeft. Hij zal dit in zijn huis in Rawalpindi doorbrengen. Onmiddellijk na de presidentiële bekendmaking kondigde generaal Jahja Khan de staat van beleg af. De grondwet is buiten werking ge steld en de bevoegdheden van de ministers zijn beëindigd, zo staat in een verklaring. Maarschalk Ajoeb Kahn, thans 61 Jaar oud, kwam op 27 oktober 1958 bij een militaire staatsgreep, waarbij geen bloed vloeide, aan de macht. Hij volgde Iskander Mirza WEINIG VERANDERING Dinsdag viel op verschillende plaatsen in midden- en west- Europa sneeuw. Behalve in het Alpengebied waren de hoeveel heden in het algemeen gering. Deze neerslag werd voornamelijk veroorzaakt door de aanwezig heid van een depressie in de ho gere luchtlagen boven de Alpen, samenhangend met een storing boven Italië. Het hogedrukgebied boven Skandinavië onderging nog enige uitbreiding boven noord- Engeland. In deze luchtdrukver deling komt nog weinig verande ring, zodat in ons land de noord oostelijke aanvoer van vrij koude lucht nog aanhoudt. Daar deze lucht tamelijk droog is, zullen er flinke opklaringen voorkomen en is de kans op neerslag klein. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Opklaringen r Op de meeste plaatsen droog 'weer met opklaringen maar ook nu «n dan wolkenvelden. Matige, langs de kust tijdelijk vrij krach tige wind tussen noord en noord oost. Vrij koud. ais staatshoofd op, eti regeerde ge durende tien jaar nagenoeg zónder noemenswaardige oppositie. Op 21 februari van dit jaar moest hij echter het hoofd buigen voor een met zijn bewind verband houdende golf van onrust in het land. De president maakte toen be kend, dat hii zich niet kandidaat zou stellen bij de voieend jaar te houden presidentsverkiezingen. Ondanks overeenstemming tus sen Ajoeb en rechtse politici op een rondetafelconferentie die be gin deze maand in R'wain'ndi werd gehouden, duurden de onlus ten, vooral in het oosten van het land, onverminderd voort. Deze relletjes hebben sinds november vorig jaar meer dan 250 mensen levens geëist. Uitgebreide stak;n- gen verlamden de industrie. In het noorden van Oost-Pakistan vo-m- den opstandige groenen „volks- rechthanken", die tegenstanders ter dood veroordeelden, weerng deze onmiddelliik werden gekrui sigd, doodgeslagen of verbrand. In zijn verklaring waarin de staat van beleg werd afgekondigd zegt generaal Jahia: „In het land is een toestand ontstaan waarbij het burgerliik bestuur niet doel treffend kan functioneren. Het is in het belang van de nationale vei ligheid nnodzakelük geworden het land onder militair bestuur te plaatsen". Hij kondigde speciale woord" noemde de ambassade dinsdag dergelijke beschuldigin gen. Amerika's enige oogmerk was „Pakistan te helpen zijn economi sche en sociale do'leinden te be reiken" en dat „strikt binnen het kader van Pakistans eigen poli tieke idealen". Sjeik Bhasjani had de dag tevoren in Dacca gezegd dat de Verenigde Staten in een maand tijds 145 miljoen dollar had den uitgegeven aan sabotage van de volksbeweging. Maandag, de kritieke dag vóór de dag waarop wel of niet zou worden gestaakt, werd in de late namiddag tussen de dlrektie van de Z.V.T.M. te Terneuzen en de werknemers van dit bedrijf een overeenkomst getroffen, waardoor de dreigende busstaking in Zeeuws-Vlaanderen kon worden afgelast. De busonderneming heeft zich bereid verklaard ƒ33 per maand moer loon te betalen, even tueel te verrekenen met de loon- correctie zoals die door de loon- struktuurcommissle van de K.N. V.T.O. zal worden berekend. Ook voor de Zuidlimburgse autobusondernemingen is een re geling tussen werkgevers en werk nemers uit de bus gekomen. De direktie van de Zeeuws nadat over de interpretatie van de nieuwe arbeidsvoorwaarden met de K.N.V.T.O. uitvoerig was ge sproken. De geplande nachtverga dering te Axel ging evenwel door. De direkteur van de Z.V.T.M., ir. J. F. Denie, deelde het A.N.P. mede dat zijn bedrijf niet „door de knieën" is gegaan. Door het aan vaarden door de vakbonden van de einduitspraak te zijner tijd van de loonstruktuurcommissie be schouwt hij de c.a.o. als in feite geamendeerd en voor hem thans aanvaardbaar. Menselijk ochtend falen in heeft dinsdag- Belglë het zwaarste spoorwegongeluk in 20 jaar tot gevolg gehad: 15 mensen zijn om krijgsraden aan, die inbreuken op de voorschriften van de militaire het leven gekomen en 70 gewond, overheid en on die ven de normale wetten zullen bestraffen. In een poging de situatie te nor maliseren benoemde AJoeb Khan deze maand nieuwe gouverneurs voor Oost- en West-Pakistan. Uit Oost-Pakistan kwamen onlangs echter weer berichten over schiet partijen door de politie en massale arrestaties. De belangrijkste lucht- verbinding tussen het oosteliik en het westelijk deel van Pakistan, gescheiden door een 2000 km breed Indiaas gebied, is verbroken door een staking van vliegers en ander personeel van de Pakistaan se luchtvaartmaatschaopii. Voordat de president ziin besluit bekendmaakte kondigde de n'e"W» nouvemeur van Oost-Pakistan, Hoeda, in Dacca aan dat het leger in de provincie versterkt zou wor den om een einde te maken aan de massamoorden, die sinds drie we ken schering en Inslag zijn. Troepen in gevechtstenue heb ben dinsdagmiddag het door een staking verlamde vliegveld van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca bezet. De Amerikaanse ambassade in Rawalpindi heeft ontkend dat de Ver. Staten zich in de toestand hebben gemengd zoals de Peking- gezinde Oostpakistaanse leider fabriek, die onmiddellijk met snij branders te hulp snelden. De be drijfsarts van deze fabriek verleen de eerste hulp, die in sommige ge vallen moest bestaan uit nood- amputaties. Het heeft tot het middaguur ge duurd, voor alle doden en gewon den uit de wrakstukken waren be vrijd. Een aantal gewonden ver keert in zorgwekkende toestand. Dinsdagavond werden van de ruim 70.gewonden er nog 19 in van wie verscheidene zeer zwaar, bij een frontale botsing van twee personentreinen te La Louvière, tussen Charleroi en Bergen. De botsing deed zich om kwart over zes voor op 300 meter buiten het station van La Louvière. De bestuurder van een trein naa» Brussel reed (volgens mededelin gen van de Belgische spoorwegen) door een onveilig signaal en kwam op het spoor van een tegenligger uit Charleroi. Door lichte mist en een bocht ter plaatse moeten de beide machinisten elkaar pas op] wacht, Amerika, Rusland, Enge- het laagste ogenblik hebben ge-1 Maandagnacht om half één wa ren in het r.k. gezellenhuis te Axel ongeveer honderd buschauf feurs en andere personeelsleden van de Z.V.T.M. aanwezig. Er heerste een uitgelaten stemming. van Zeeuws-1 De voorzitter van de K.B.V., de Vlaamse Tramweg Maatschappij heer L w. Benders, sprak zijn deelde de dne vervoersbonden tele- v de uit dat iet stakilJ fonisch mede akkoord te gaan met beho|fde te worden overgegaan, de nieuwe c.a.o voor de busbe-nu de c.a.0. ook door de Z.V.T.M - dnjven. De direktie besloot hiertoe direktie is ondertekend. „Er zijn door de vakbonden geen concessies gedaan en ook is er geen sprake van een compromis", a'.dus de heer Eenders. Hij wees er voorts op dat de mededeling, dat er toch nog was getekend, ook voor het be stuur een verrassing was. Hij bracht het personeel dank voor de gedisciplineerde houding, welke het tijdens de laatste weken ge toond heeft. Ook bracht hij dank firma Meussen uM ziekenhuizen verpleegd. De toe stand van vier van hen was zorg wekkend. De trein van La Louvière naar Brussel telde zeven wagens, ge trokken door een daesellocomotief en vervoerde circa 300 reizigers; de trein uit Charleroi bestond uit een diesellocomotief en vier wa gens, die een 25-tal reizigers ver voerde. De passagiers waren me rendeels arbeiders op weg naar hun werk. De machinist van een der trei nen heeft de botsing nog enige uren overleefd. Men is tot elf uur met snijbranders bezig geweest -Je zwaar gewonde man uit zijn stuur- cabine te bevrijden. Hij overleed echter tijdens het vervoer naar een ziekenhuis- De schade van de ramp wordt op verscheidene miljoenen guldens geraamd. I aan het reizende publiek dat blijk In het begin van de komende week zullen, naar mag worden ver zien. Zekerheid zal men hierovet nooit krijgen: beide mannen zijn in hun stuurcabines om het leven gekomen. Ondanks de lage snelheid waar mee de treinen reden (ter plaatse mogen ze niet harder dan 40 km rijden) was de kracht van de bot sing vreselijk. De locomotieven boorden zich letterlijk in elkaar en de voorste wagen van de trein naar Brussel schoof een tiental meters over de achterkant van de locomo tief heen. In deze wagen zijn de meeste slachtoffers gevallen. Velen moesten met behulp van snijbran ders worden bevrijd. Behalve rijkswacht en brand weer werden onmiddellijk ook diensten van de bescherming bur gerbevolking naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Een groot Bhasjani beweert. „Absoluut onge- aandeel in het bergingswerk had- grond en volslagen onverant-i den arbeiders van een nabijgelegen land en Frankrijk hun besprekin gen over het midden-oosten begin nen, zo is maandag in welingelich te kringen in New York vernomen. De V.S. hebben hun menitc over een regeling maandag ter kennis gebracht van de andere drie landen en van de Arabische staten die bij het conflict Z"n be trokken. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, werd bij zijn recente bezoek aan Washington ingelicht. De Amerikaanse suggesties zou den neerkomen op een interpreta tie van de resolutie welke de vei ligheidsraad in november 1967 heeft aanvaard. In dit stuk wordt beëindiging van de Arabische zette gebieden. Volgens genoemde kringen zijn de Amerikaanse op vattingen zodanig geformuleerd dat de Israëliërs zich er niet aan kunnen stoten en dat de Arabieren er waarschijnlijk afwiizend tegen over zullen staan. De Amerikaanse suggesties zouden dan ook niet anders te beschouwen zijn dan als een antwoord op de Russische voorstellen van januari j.l. in Washington zou men de eigen suggesties geschikt achten als uit gangspunt voor het voorgenomen viermogendhedenoverleg. Een Lockheed „Hercules" trans portvliegtuig ,van de Britse lucht macht is maandag in Fairford (Gloucestershire) neergestort, dichtbij een luchtmachtbasis. vijandelijkheden gekoppeld aan een J Alle zes inzittenden zijn om het ontruiming van de door Israël be-1 leven gekomen. had gegeven van ziin sympathie voor de chauffeurs. Ook voor het bedrijfsleven had de heer Benders bewondering voor de wijze waarop het, volgens eigen belofte, een eventuele staking tegemoet zou zijn getreden. „Al deze faktoren hebben zeker bijgedragen tot het bereikte resultaat, waarbij een sta king gelukkig kon worden verme den". In Limburg werd een voorlopige oplossing gevonden door een ge sprek tussen de commissaris der koningin, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy en gedeputeerde Van der Woude met de vervoersbonden. Na afloop van deze bespreking zette dr. Van Rooy uiteen dat in een open en prettig gesprek de deskundigen op het gebied van arbeidsovereenkomsten gevraagd zal worden terzake een bindend advies uit te brengen de afspraak is dat, in afwachting van de on derzoekingsresultaten van de loon- strijktuurcommissie, welke conclu sie door de Limburgse autobuson dernemers zal worden gevolgd, de Limburgse busondernemers er mee akkoord gaan om een commissie van goede diensten een verplich tend advies te laten uitbrengen. Alle partijen hebben verklaard de conclusies van beide deskundigen, welke zullen gelden met terugwer kende kracht vanaf 1 januari 1969, te zullen aanvaarden Hetzelfde zal gelden voor de conclusies van de loonstruktuurcommissie die eerst oo langere termijn is te verwach ten. Op deze basis waren de vakor ganisaties van de buschauffeurs bereid om de stakingsaktie, die reeds in voorbereiding was, voor een korte termiin op te schorten. Bij het conflict ziin betrokken zes Limburgse busbedrijven te weten: Kramers uit Grevenbicht, de Ebad uit Beek, de Vadah uit Echt, de IAO uit Eygelschoven- mond en de Maastricht. De heer Maassen, direkteur vas de Ebad gaf na de bespreking, dia als laatste bemiddelingspoging was te beschouwen namens de andere busbedrijven als commentaar: „Wij leggen ons neer bij de beslis» sing van bedoelde commissie. Dis commissie zal uitmaken welk standpunt in het conflict juist is, dat van de werkgevers of dat van de werknemers". Komt de Limburgse commissie van goede diensten tot de conclu sie dat het standpunt van de di recties van de zes Limburgse ver voersbedrijven als juist moet wor den geacht, dan zal er een speciale c.a.o. voor deze Limburgse bedrij ven moeten komen, waarin de 33 gulden per maand voor het inhalen van de achterstand van het streek vervoer niet zal voorkomen. Stelt de commissie de vakbon den in het gelijk, dan zullen de directies van de zes Limburgse bedrijven de nieuwe c.a.o. volledig toepassen, zonder echter deze c.a.o. te ondertekenen. Op een aansluitend aan dit be raad gehouden persconferentie werd hoofdbestuurder J. van de Doef van de katholieke vervoers- bond gevraagd of het voor Lim burg bereikte akkoord geen af breuk doet aan de voorgenomen aktie in Zeeland, de heer Van de Doef antwoordde hierop: „Er was een bijzondere situatie in Limburg, waarvoor dit bijzondere akkoord bereikt werd". G.S. van Zeeland hebben een dergelijke bemiddelingspoging niet ondernomen. Het personeel van de bi} d« twee Friese busondernemingen de L.A.B. in Leeuwarden en de Z.W* H. in Balk, zal met ingang van heden weer aan het werk gaan. Daarmee is het conflict in de belde vervoersondernemingen beëindigd* Het werk heeft in totaal acht da« gen stilgelegen. De heer H. de Wilde, gedepu» teerde van de provincie Friesland en één der bemiddelaars in het conflict, verklaarde gistermiddag tegenover een functionaris van do Nederlandse bond van vervoer personeel, dat de directie van de twee busbedrijven akkoord zijn ge gaan met de nieuwe c.a.o. voor het buspersoneel. Dat houdt in, dat de buschauffeurs alsnog de ƒ33 voor dit jaar zullen ontvan gen, zonder dat het advies van een ingestelde looncommissie behoeft te worden afgewacht. „Het is sans rancune", aldus de woordvoerder van de N.B.V. WOENSDAG 26 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 7.15 7.54 7:51 8.30 8.25 9.04 8.34 9.13 DONDERDAG 27 MAART Breskens Terneuzen Hanswesrt Walsoorden v.m. 8.29 9 05 9.39 9.48 n.m. 9 11 9.47 10 21 10.30 ZON MAAN 26 27 28 29 Nieuwenhagen, de NAO uit Roer-30 op onder op onder 5.21 19.56 12.50 3.36 5.19 19.58 14.08 3.49 5.17 19.59 15.26 4.00 5.15 20.04 16.46 4.10 513 201)3 18.10 4.21

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1