Klarhten van consumenten over bont U kunt niet alles weten ^YYlenu Een gewaarschuwd mens telt voor twee u met talkpoeder. M. van de week ONDESKUNDIG GEBRUIK WAARDOOR ONTSTAAN VAAK TELEURSTELLINGEN? VAKKENNIS VAN DE KOPER SPECIALE AANBIEDINGEN ZEKERHEID WAT TE DOEN Paeirui in I>E VTUfE ZEEUW wóénsöag 26 maart ÏBor DEN HAAG: Een wollen japon met jas en sjaalhoed, een ontwerp van de Haagse mode-ontwerper Gerard Brusse, uit zijn kollektie voor voorjaar en zomer. Knip met uw schaar in schuur papier en hij is weer heel wat scherper. i— Bewaar uw stempelkusten onder steboven, de inkt komt dan weer naar boven. De bij de Nederlandse huishoudraad binnenkomende klachten ove- bont maken een belangrijk deel i van het totale aantal klachten. -oral in de wintermaanden worden veel bontklachten ingediend, wat te be grijpen is; bont spoelt in de koude maanden een belangrijkere rol dan in de zomer. De klachten betreffen over het algemeen: het uitvallen van bontharen het ontstaan van kale plekken het scheuren van het bont en het verkleuren. Deze klachten kunnen ontstaan door slordig gebruik van de con sument, maar ze zijn meestal het gevolg van ondeskundigheid bij de aankoop van het bont. Bont is een natuurprodukt dat om verzorging vraagt. Een bontmantel mag niet vochtig en niet op een te warme plaats worden weggehan gen; veel bontsoorten zijn niet ge schikt om er dagelijks mee in een auto te zitten en in de zomer die nen ze motvrij bewaard te worden. De ervaring leert, dat men vaak ver keerde eisen aan een bontsoort stelt. Vele consumenten zijn name lijk niet genoeg op de hoogte van het feit dat alle bontsoorten niet even sterk zijn. Elk bont heeft een eigen karakter eu een eigen prijs. Elk soort heeft zijn eigen hoeda nigheden, wat betreft kwaliteit en uiterlijk. Men doet er verstandig aan, de beste kwaliteit van een bontsoort te kopen en niet de goedkoopste kwaliteit van een soort die eigen lijk boven de draagkracht gaat. Klachten worden dikwijls vrij kort na de aankoop geuit. Na het bont en kele maanden (of weken) gedra gen te hebben, worden afwijkingen geconstateerd. Een van de oorza ken hiervan is ondeskundigheid. Het is gebleken dat consumenten bitter weinig weten bij 't kopen van bont. Men is volledig aange wezen op de voorlichting van de verkoper. Beheerst deze zijn vak, dan bestaat er geen gevaar voor miskoop of onjuiste voorlichting, maar helaas zijn er vele verkopers of bonthandelaren, die over onvol doende vakkennis beschikken. De oorzaak hiervan is het feit, dat deze geen opleiding in de bontwer- kerij gekregen hebben en alleen verkoper zijn. Een bontwerker heeft ongeveer 7 jaar in de werkplaats nodig voor dat hij zich enigszins deskundig kan noemen, terwijl hij bovendien de theorie van het vak moet leren en, wat heel belangrijk is, hij moet de moeilijke materie van de „coupe" beheersen, hetgeen veel studie vereist. Veelal wordt een verkeerde infor matie bij de verkoop niet met op zet gegeven, maar is het gebrek aan vakkennis de oorzaak van een verkeerd advies, waarvan het ge volg een desillusie is. Lang gevestigde en te goeder naam en faam bekende bonthandelaren zijn in deze betrouwbare aderssem Speciale, en daarmee worden bedoeld laag gegrijsd» aanbiedingen, ka- men bij goed bont zeer zelden voor. Waakzaamheid is dan ook geboden wanneer zulke aanbiedingen wor den gedaan. Veel van dit speciaal aangeboden bont komt uit het bui tenland en is reeds gedragen of van nieuwe „inferieure" kwaliteit vervaardigd. Vaak worden op on deskundige wijze deze geïmpor teerde bontjassen uit elkaar ge haald, overgeverfd en weer in el kaar gezet. Voor een leek is dit (aanvankelijk) niet te zien; een vakman ziet het echter onmiddel lijk. Dan zijn er altijd wel ergens „op heffingsuitverkopen" van bontza ken. Ook hier geldt: attentie! Er zijn lieden die zich speciaal toeleg gen op deze „opheffingsuitverko pen" en die dan vooral duidelijk schermen met het bordje: de ka mer van koophandel heeft toe stemming gegeven! Deze „toestemming" is logisch, im mers, die kamer geeft bij elke op heffingsuitverkoop dat bordje, moét het zelfs geven; het houdt echter beslist geen garantie van waarde in. Teneinde de consument zekerheid in de doolhof van bont te verschaffen is enkele jaren geleden op initia- tief van enkele bonthandelaren, de koninklijke Nederlandse midden standsbond en de Nederlandse huishoudraad de Stichting bont- waarborg in het leven geroepen. De bedoeling van de stichting is de consument een grote garantie te geven en 'n juiste, volledige voor lichting. Bij de verkoop van bont dienen de leden van deze stichting de koper een certificaat te versttrekken, waarop duidelijk vermeld staat de bontsoort, de prijs, de datum, de naam en de handtekening van de leverancier en de garantiebepalin gen. Door het certificaat weet de Bij klachten over bont wende men zich tot de Nederlandse huishoud raad, Anna Paulownaplein 7 te Den Haag. Wanneer deze klachten betrekking hebben op leden van bovengenoemde stichting, dan worden ze voorgelegd aan een ge schillencommissie. De commissie onderzoekt de klachten en geeft adviezen hoe te handelen. Het behandelen der klachten is koste loos. Wanneer de consument in het ge lijk wordt gesteld, bepaalt de com missie op welke wijze schadeloos stelling wordt gegeven. Dat kan gebeuren door veranderingen aan te brengen in de mantel, door ver beteringen, door gedeeltelijke ver nieuwing of door gehele vervan ging. Bij opheffing van een bij de stichting aangesloten bontzaak blijft de stichting verantwoorde lijk voor het verkpchte bont, op voorwaarde dat daarvoor een cer tificaat is afgegeven. Klachten over bontmantels, die niet bij leden van de Stichting bontwaarborg zijn gekocht, wor den behandeld door de Nederland se huishoudraad. De expertises hiervoor worden gratis verricht door 'n deskundige van de Stich ting bontwaarborg. koper wat hij gekocht heeft en bij eventuele geschillen is dit bewijs van grote waarde. Bovendien is bont, dat bij leden van de stich ting in bewaring wordt gegeven, verzekerd tegen diefstal, brand èn verduistering. Niet alle te goeder naam en faam bekende zaken zijn aangesloten bij de stichting, hetgeen wil zeggen, dat er, behalve de leden van de Stichting bontwaarborg, nog vele andere uitstekende handelaren zijn. De leden van de Stichting bontwaarborg zijn herkenbaar aan een raamvignet. Zij zijn aan scher pe bepalingen onderworpen en zul len gedupeerden, ook van andere handelaren, indien mogelijk, altijd trachten te helpen. - Zet uw fresia'* ïn een vaasje met warm water waarin een schepje suiker Is opgelost. Als u suiker in koud water doet, gaat dit n.l. kris talliseren rond de stelen. Lekken in zink b.v. op een balkon kunt u voorlopig waterdicht maken met nagellak. Dit houdt vrij lang, maar op den duur moet de lood gieter er aan te pas komen. Vergulde randen van echilderijen krijgt u schoon met een ui. Na spoelen en goed droog maken. Voor koukleumen Jacques Delahay, sinds kort de ont werper bij Jacques Heim, brengt zwart, veel zwart en hij maakt van elke vrouw een sportieve verschijning. Zijn wijde mantel en tunieken hebben raglanmouwen en een van achteren tegen de nek opstaande kraag. Ook de jas van dit mantelcostuum, een canadienne, is lang, de rechte rok staat een klein beetje uit. Het costuum is gemaakt van een zuivere wollen kamgaren en een zwart-witte Schotse ruit met een fijne, helder blauwe streep. Een soepele wollen stof, dit keer van Leonard, was dus ook hier het uitgangspunt van de couturier. DETAILS Het schuin gesneden jasje heeft twee reusachtige, opgestikte zakken met kleppen, die met knoop en knoopsgat sluiten. De raglanmouwen eindigen met een strakke manchet om de pols en de royale kraag staat ook bij dit pak echter tegen de nek op, maar niemand zal er wat van zeggen als deze kraag gewoon naar beneden gedragen wordt. Ook Delahay legt het accent op de taille, die hier benadrukt wordt door een zwarte leren ceintuur die de ruim te van het rugpand in diepe plooien bij elkaar houdt en van voren met een grote gesp sluit. Met drie knopen in één enkele rij sluit de mantel, waar van zakken, kraag en voorpanden zijn doorgestikt. ACCESSOIRES Bijzonder mooi is de zwart leren hoed, terwijl verder, hoe kan het an ders. zwart leren handschoenen bij het mantelcostuum gebracht worden. Al is een witte coltrui zeer modieus, hij geeft hier juist de zeer sportieve toon aan het costuum. Zeker is, dat met een andere jumper of bloes in zwart, wit of welke kleur dan ook, het Een feestelijk en voedzaam toetje is altijd een goed besluit van de war me maaltijd. Vooral voor kinderen is een maaitijd niet volledig zonder na gerecht. Een „vla-flip" kan elke moe der maken. Misschien mogen de kin deren het zelf wel doen en kunnen ze hun fantasie daarop dan botvieren. Doe in een hoog glas een scheutje limonadesiroop (rood, oranje of groen), vanille-, chocolade- of mokka vla en een laagje yoghurt De vla-flip is klaar. Er zijn natuurlijk talloze va riaties mogelijk met b.v. noten, bigar- reaux, hagelslag, vruchten, toefje slagroom, scheutje likeur, gekleurde suiker enz enz. En niet alleen na de warme maaltijd is deze „vla-flip" een succes, ook na een lange schooldag, bij t.v.-ultzendingen of bij feestjes biedt deze vla-flip ongekende moge lijkheden. Onder het weekmenu en kele voorbeelden. ZONDAG: tomaten-groentesoep; run dertong met zure saus, witte bo nen, aardappelen; vla-flip. AANDAG: tong-champignonragoüt, doperwtjes, gebakken aardappe len; broodpap. LONDEN: Een vrolijk voorfaareboe- ketje op het hoofd, en de lente kan beginnen. Raymond was de kapper, die dit model door sijn behendige viDfltni Hst glijden. DINSDAG: Harde eieren met kerrie saus; spinazie, rijst; peren met chocoladesaus. WOENSDAG: Mager rookspek, ka pucijners, gebakken uien, aard appelen; vruchtenkwark. DONDERDAG: Gebakken rolpens, appelmoes, aardappelen; flens jes. ZATERDAG: kop champignonsoep; boerenomelette. AFRICANA Leg in een glas enkele plakjes ba naan. Roer een eierdooier met suiker en een scheutje rum schuimig. Schenk dit mengsel op de banaan. Doe hierop afwisselend een laagje mokkavla, room en weer mokkavla. Garneer met stijfgeslagen eiwit, bestoven met wat kaneel. ARABIA Schenk chocoladevla in een glas. Leg daarop wat abrikozen. Hierover weer vanillevla, een rand nogatine en een laagje slagroom. Garneer met ge- confijte sinaasappelsnippers. MEXICANO Leg in een glas plakjes banaan. Schenk hierop een laag chocoladevla, een laagje advocaat en weer een laag chocoladevla. Garneer met stijfgesla gen room (waaraan wat marasquin is ta»gavoMd) m Mn ara&M» bigarretu. Kraag, snit, opgestikte zakken en zwarte accessoires maken deze man tel tot een heel sportieve en toch mo dieuze dracht. effekt van het costuum heel ander» zal kunnen worden. Het is een vrij eenvoudige creatie, heerlijk om in te gaan winkelen, pret tig voor op reis, heel charmant en ge schikt voor vrouwen van zeer uiteen lopende leeftijden. Het lijkt in ieder geval een ideaal pak voor koukleu men. BETTY TEELING. KUNSTMATIGE ZOETSTOF BE-INVLOEDT WELLICHT ERFELIJKE EIGENSCHAPPEN Chromosomen brengen, zoals men weet, de erfelijke eigenschappen van de ouders op hun kinderen over. De mogelijkheid, dat chromosomen, die in elke cel voorkomen worden be schadigd en daardoor de erfelijke eigenschappen beïnvloed, bestaat al tijd. Maar de moderne wetenschap vindt steeds nieuwe wegen om na te gaan, welke oorzaken voor zulk een beschadiging kunnen bestaan. Bij een onderzoek naar het effect van kunstmatige zoetstof was reeds gebleken, dat deze niet geheel on schadelijk is, Tijdens recente proefne mingen met zoetstoffen (cyclamaten) in de Verenigde Staten is vastgesteld dat in een aantal gevallen een af- braakprodukt van de cyclamaten breu ken veroorzaakt in de chromosomen en aldus de erfelijke eigenschappen beïnvloedt. Dit is vastgesteld door proeven mat ratten. Oude munten kunt u weer schoon maken door ze te wrijven met een mengsel van geest van salmiak en krijt.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 10