Benelux-vergadering in mineurstemming VERKEER OVER BENELUX-GRENZEN MOET SPOEDIG VRIJ KOMEN Onverantwoord overbieden tussen Nederland en België om nieuwe industrieën aan te trekken EEN HAVENSCHAP TERNEUZEN SAMEN MET VLISSINGEN Gedeputeerde Staten van Zeeland bij eerste stap oprichting Geen staking in Groningen bij E.S.A. ARTILLERIE-DUEL LANGS HET SUEZ-KANAAL August Thyssen: geen plannen voor Maasvlakte EEN DODE BIJ EEN MASSALE VECHTPARTIJ IN ROTTERDAM Ambonezen kwamen wraak nemen BRITTEN WILLEN GEENV.N.-MISSIE OP ANGUILLA Demonstratie van eilandbewoners HET WEER MAANDAG/DINSDAG 24/25 MAART 1969 25e Jaargang No. 5949 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Technische obstakels Koninklijke familie terug van wintersport vakantie Overbieden Hogere b.t.w. Havenbeleid Echtpaar verongelukt - vier kinderen gewond OOK SCHOTEN IN JORDAAN-VALLEI Utrechtse studentenpastores priesterlijke functies ontzegd Aanhouding in verband met bankroof te Meerssen Kraaien dwongen vliegtuig tot landen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Verdachte schilderijenroof Amstelveen aangehouden Betoging in Londen AARDBEVING IN TURKIJE Wild-west in café Barkrukken over en weer Veel gewonden Arrestaties Webster In de V. S. Vechtpartijen hankering WJ «bonnetnenï: TERNEUZEN rWrectoaf-HoofófedactétsfP. X van de Sande Redactie» en Administratte-adresSmidswai Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38130 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent. Inclusief 4% B.T.W. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme» tot 10 uur voormiddag. De raadgevende interparle mentaire Beneluxraad (het Be- nuluxnarlement) heeft vrijdr en zaterdag in Brussel in een duidelijke mineurstemming ziin voorjaarsvergadering gehouden. Het misnoegen van de afge vaardigden over de stagnatie van Benelux werd zaterdag overi gens gedeeld door de Belgische minister van buitenlandse han del. Fayat, die namens de drie regeringen vragen van de afge vaardigden over de economische ontwikkeling beantwoordde. Fayat noemde het „bedroe vend en beschamend", dat na 20 jaar douane-unie het verkeer over de Benelux-grenzeu nog steeds niet volledig vrij is. En hij vreesde dat men ook nog wel 20 jaar zou blijven doormodde ren, als men zich bleef blind sta ren op de technische problemen van een volledig vrij verkeer. De Belgische minister hoopte daarom, dat de topconferentie van de drie regeringen die eind april in Den Haag wordt gehou den, een tijdelijke speciale com missie zou instellen om de be staande Benelux-organen te sti muleren en de stagnatie te door breken. Men zou ook de moed De koningin, de prinsessen Beatrix en Margriet, prins Claus en de drie jongste prinsen, Wil- lem-Alexander, Maurits en Johan Friso, zijn hedenmorgen per trein van hun wintersportvakantie in Oostenrijk in Nederland terug gekeerd. Prinses Irene en haar echtge noot prins Carel Hugo, die samen met de koninklijke familie in Lech waren, maakten de reis per trein naar Nederland mee. Zij zullen zes dagen in Nederland blijven. Prins Bernhard is hedenmid dag per vliegtuig op de vliegbasis Soesterberg aangekomen. moeten opbrengen, meende hij, om een lijst te publiceren van al die technische problemen die de vrijlating van het handelsver keer nog in de weg staan. Dan zou wellicht voor iedereen dui delijk worden hoe onwezenlijk vele van die problemen eigen lijk zijn. Fayat merkte voorts op, dat opheffing van de grensbelemme- ringen op zichzelf niet voldoen de is. De Benelux is hu eenmaal geen supranationale organisatie, doch zuiver intergouvernemen teel. Men zou dus ook door nauwgezet vooroverleg moeten voorkomen, dat als gevolg van uiteenlopende nieuwe nationale regelingen op allerlei gebied nieuwe obstakels voor eenmaal vrijgegeven sectoren zouden ont staan. Hij wenste ook een consulta tieprocedure om een einde te maken aan het „hinderlijke en economisch onverantwoorde" overbieden van elkaar (d.w.z. Nederland en België) bij pogin gen om nieuwe industrieën aan te trekken. „We moeten ons toch eens ontdoen van de psychose, alsof er voor elk van ons niet voldoende kansen op dit gebied zou zijn, zei hij. Volgens hem is een veel gezonder en winst gevender beleid mogelijk als men met meer vertrouwen in elkaar zijn kaarten eens op tafel -"egde. yt '--■■■ Van de invoering van de b.t.w. (dit jaar in Nederland en vol gend jaar in België) verwachtte Fayat niet veel impulsen voor het vrijé verkeer. De b.t.w.-tarie- ven zullen in België veel hoger zijn dan in Nederland, aangezien de inkomsten van de Belgische staat uit de indirecte belastin gen nu eenmaal traditioneel veel groter zijn dan in Nederland. Wel zou het nu eenvoudiger worden om een stelsel van ver rekening der b.t.w. in het bin nenland in plaats van aan de grenzen in te voeren. De Belgische minister deelde voorts mede, dat op korte ter mijn regelingen mogelijk zijn ten behoeve van het grensover schrijdend taxivervoer. Met uitzondering van de Boeren Partij hebben Provinciale Staten van Zeeland zich vrijdagavond unaniem akkoord verklaard met het ontwerp van wet tot oprich ting van het havenschap Terneu zen. De verschillende sprekers drongen er bij Gedenuteerde Sta ten on aan te bewerkstelligen, dat dit nieuwe havenschap met het havenschap VHssingen zo snoedig mogelijk zal opgaan in één haven schap voor het gehele Wester- scheldebekken. De heer H. van der Peijl (CHU) stelde, dat, vooruitlopend op dit samengaan, reeds nu in beide havenschappen de zelfde vertegen woordigers van rijk en provincie Zitting zouden moeten nemen, ten einde tpt een zo slagvaardig mo gelijk beleid te kunnen komen. Deze CHU-woordvoerder sug- gerreerde voorts om, als tegenhan ger van de adviescommissie u!t het bedrijfsleven aan het havenschap een nautische adviescommissie te verbinden, teneinde de veiligheid, vooral op de Westerschelde, zo veel mogelijk te kunnen waarbor gen. Drs. F. Berbers (KVP) stelde, dat het ontwerp jaren te laat komt. Hij herinnerde in dit ver band aan het niet-aanpassen van de Terneuzense havens bij de verbreding van het kanaal Ter- Met de „ander* Klachten over gebrek aan informatie en ook aan belang stelling van de drie regeringen voor 't Benelux-parlement had den vrijdag reeds de ondertoon gevormd van het debat over de ontwikkeling van de economi sche unie. Minister Fayat kwam zaterdag uitleggen, dat het aan een samenloop van omstandig heden te wijten was geweest dat de bevoegde Belgische ministers vrijdag niet het debat hadden kunnen bijwonen en de vragen meteen beantwoorden. In het kader van dit verlan gen naar betere informatie heeft het Benelux-parlement zaterdag ook nog een motie van de Neder landse liberale afgevaardigde Delprat aangenomen, waarin ge vraagd wordt om regelmatig inlichtingen aan een speciale havencommissie van het parle ment over het werk van de ambtelijke commissie, die on langs is opgericht om een studie van het havenbeleid in Neder land en België te maken. Deze motie verzoekt de regeringen voorts zich spoedig uit te spre ken over de principes die een gezamenlijke regeling van de problemen op het gebied van de zeehavens mogelijk maken. De direktie van Elema en Stol linga's autobusonderneming (E. S.A.) heeft de Nederlandse bond van vervoerspersoneel laten weten, dat zij alsnog bereid is de c.a.o. busdienstbedrjjven 1969 te ondertekenen. Als gevolg van deze mededeling heöben de ver- voersbonden besloten de door hen georganiseerde nachtverga dering in Groningen en de daar mee annexe staking af te gelas ten. De vergadering zou in de komende nacht worden gehouden. Bij een verkeersongeval op de provinciale weg Uden-Veghel (N.-B.) zijn vrijdagavond om negen uur een echtpaar uit Doe- tinchem om het leven gekomen, twee van hun kinderen zwaar en twee Jicht gewond. Tijdens een inhaalmanoeuvre ter hoogte van de spoorwegovergang in de prov. weg raakte de personenauto van de weg en botste tegen een boom. De 39-jarige verpleger Lamber- tus J. Vollenberg en zijn 34-jarige echtgenote Francisca E. C. Vol lenberg—Jagers waren vrijwel op slag dood. Israëlische en Egyptische strijd krachten hebben elkaar vandaag over de volle lengte van het Suez-kanaal van Port Taufik tot El Kantara gedurende 3% uur met geschut van elk kaliber be schoten. Aan Israëlische zijde zijn geen slachtoffers, aldus een legerwoordvoerder in Tel Aviv. Om 11.30 (Ned. tijd) kwam op verzoek van de V.N.-waarne- mensmissie een einde aan de schietpartij. Een eerder verzoek was, volgens een Egyptische mededeling, door Israël gene geerd. Geconcentreerd was het sprekers drong hij aart op de spoedige vorming, waarom het provinciaal bestuur reeds bij de minister heeft verzocht, van een voorlopig bestuur van *t haven schap. „Dan kan men tenminste al aan het werk", aldus de heer Berbers, die het voorts wenselijk achtte, dat de commissaris der koningin in Zeeland ook het voorzitter schap, naast dat van het haven schap Vüssingen, van het haven schap Terneuzen op zich zal ne men, zodat een mogelijke concur rentie tussen de twee gebieden „binnen de grenzen kan worden gehouden". De heer J. Huson (AR) zei het te betreuren, dat in de raad van bestuur geen vertegenwoordiger van het ministerie van economi sche zaken zal worden opge nomen. De heer C. Hoek (P.v.d.A,) ze! er op te veftrouwen, dat via de Ka mers van Koophandel ook de ver tegenwoordigers van de werk nemersorganisaties zitting zullen kunnen kriiaen in de commissie uit het bedrijfsleven. Gedeputeerde jhr. mr. T. Scho- rer zei m zijn antwoord, dat er een tyief van de minister van verkeer en waterstaat „onderweg" ia, waar. in de bewindsman zich akkonrd verklaart met de vorming van een voorlopige beheercommissie voor het te stichter» havenschap. Kardinaal Alfrink heeft de drie Utrechtse studentenpastores naar aanleiding van de zondagochtend gehouden auladienst voorlopig verboden verder priesterlijke funkties uit te oefenen. In een communiqué van het aartsbisdom wordt hierover de volgende ver klaring verstrekt: „Kardinaal Alfrink heeft in de laatste weken meermalen gepro beerd de drie pastores van de studentenparochie te Utrecht te bewegen hun zogenaamde experi ment te beëindigen. Het antwoord is negatief gebleven. Nu zondag morgen het verbod van de bis schoppen opnieuw is overtreden meent de kardinaal verplicht en gerechtigd' te zijn aan de drie pastores voorlopig te verbieden verder priesterlijke funkties uit te oefenen". In Vaals heeft in het afgelopen weekeinde de 19-jarige fabrieks arbeider J. van W. bekend, vo rige week maandag een overval te hebben gepleegd op het bij kantoor van de gemeente-spaar bank van Maastricht te Meerssen. Van de buitgemaakte ca. 3.500 was vrijwel niets meer over. De jongeman werd in de nacht van zaterdag op zondag van zijn bed gelicht, nadat huisgenoten in het pension waar hij woonde, de aandacht van de rijkspolitie had den gevestigd op het feit, dat hjj de laatste dagen veel geld had uitgegeven. De politie kreeg deze mededeling, nadat zij in een op roep in de Limburgse bladen het signalement van de overvaller had gegeven en de bevolking om hulp bij het onderzoek had ge vraagd. Bij het verhoor verklaarde Van W. dat hij eerst een bezoek aan het bijkantoor Belfort-Maas tricht van genoemde bank had gebracht, maar dat het daar zo druk was geweest, dat hij van een overval had afgezien. Daar op was hij met zjjn auto naar Meerssen gereden. Het wanen waarmee hij bij deze overval had gedreigd, was een kinderpistool dat hij enkele dagen tevoren in Vaals had gekocht. vuur vooral in het zuidelijke deel van het front. Volgens een Jordaanse woord voerder in Amman hebben Is raëlische en Jordaanse eenheden in het noorden van de Jordaan- vallei gedurende langer dan een uur met mitrailleurs op elkaar geschoten. Er vielen geen slacht offers. Het Britse persbureau Reuter meldde maandag uit Duisburg, dat „August Thyssen Hütte A.G. heeft meegedeeld dat ihet geen interesse heeft in de bouw van een staalfabriek op de Maas vlakte bij Rotterdam. In een communiqué zegt het bedrijf dat het gesprekken heeft gehad met het gemeentebestuur van Rotterdam over de bedoelin gen van de gemeente met de Maasvlakte. Thyssen was niet op de hoog te van de plannen van Hoog- ovens/Hösch en heeft deze be drijven meegedeeld, dat het geen plannen heeft voor een staal fabriek op de Maasvlakte. Een Boeing-737 van de Luft hansa is zondag door een vlucht kraaien tot landen gedwongen. Het vliegtuig was pas opgestegen en raakte op 600 meter hoogte in een zwerm kraaien. Een aantal vogels kwam in een der motoren terecht, waardoor de piloot ge dwongen werd. deze uit te scha kelen. Hij moest terugkeren en landde zonder ongelukken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot dinsdagavond Aanhoudend koud. Veel bewolking met plaatselijk neerslag. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen noord en noordoost. Aanhoudend koud. DINSDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 6.13 6.46 Terneuzen 6.49 6.32 Hansweert 7.22 7.11 Walsoorden 7.31 1.20 WOENSDAG ?1 MAART v.m. n.m Breskens 7.15 7.54 Terneuzen 7.51 8.30 Hansweert 8.25 9.04 Walsoorden 8.34 9.13 ZON MAAN Met de buit van een eerder op de dag gepleegde inbraak nog in zijn bezit is zondagavond in Am sterdam aangehouden de 33- jarige beroepsinbreker E. H. C. uit de hoofdstad. De man wordt ervan verdacht sinds november vorig jaar in verschillende delen van het land een vijftigtal inbra ken te hebben gepleegd, waar van in Amsterdam zeker vijftien. De meest geruchtmakende was de inbraak in een bungalow op de Prinses Irenelaan in Amstelveen, waar op 27' januari voor ca. ƒ270.000 aan schilderijen werd gestolen. Deze schilderijen, een Toulouse Lautrec, een Boudin, een'ttaeob Maris en een Fantin Latour, werden enkele dagen later gevonden in een op de Ad- miralengracht geipai-keerde auto. Die het eigendom van C. was. In de kofferruimte werden boven dien een grote hoeveelheid an tiek, kleding, postzegels, sigaret ten, drank en andere zaken aan getroffen. De totale waarde van de zich in de wagen bevindende goederen werd op 400.000 a 500.000 geschat. Bij zijn arresta tie bleek C., die gewapend was, voor ca. 50.000 gulden aan siera den bij zich te hebben, afkomstig van een inbraak die zondag in een woning op het Minervaplein werd gepleegd. NEW YORK: De Anguilliaanse leider Ronald Webster (r.) is za terdagavond vooi- een verblijf van enige dagen in de V. S. in Ne:York aangekomen. Hij werd verwelkomd door Jeremiah Gumbs die door Webster is aan gesteld als vertegenwoordiger van Anguilla bij de V. N. Webster zei nog niet te weten of hij de Britse aktie bij de V. N. aanhan gig zou maken. Ongeveer honderd mensen, voor het merendeel niet-blanken, hebben zondag in Londen voor het eiland Anguilla gedemon streerd. Zij trokken met span doeken met „poten af van An guilla, blanke man" en „ge kleurde mensen, steunt Anguil la" naar het Hydepark. Vervol gens trokken zij naar de ambts woning van premier Wilson met de roep „Wij willen Webster". Tien van hen werden gearres teerd en moesten-maandag voor de rechter verschijnen. Na een half uur gingen de betogers uit een, nadat een delegatie verlof gekregen had een brief naar de woning van Wilson te brengen. In de Turkse stad Izmir en omgeving is de afgelopen nacht een aardbeving gevoeld. Twee honderd huizen liepen schade op. Van persoonlijke ongelukken is geen melding gemaakt. op onder op onder rf 25 06.32 19.01 09.20 02.59 26 5.21 19 56 1250 3.36 27 5.19 19 58 14 08 3.49 28 5.17 19.59 15.26 4.00 29 5.15 20.04 16.46 4.10 30 5.13 20.03 18.10 4,21 Een enorme vechtpartij in en buiten een café aan de Röntgen- straat in Rotterdam-Feijenoord heeft zondagmorgen 'n fatpal ein de gekregen met de dood van een jongeman uit Krimpen aan den IJssel. Het slachtoffer, de< 21-jarige electriciën B. J. Thomasoa, kwam om het leven bij een poging om zich samen met enkele vrienden van de vechtpartij, waaraan zij hadden deelgenomen, te distan tiëren. Toen zij in een personen auto uit de voeten probeerden te komen, smeet een van de bii de ruzie betrokken mannen een zware stalen barkruk door de voorruit van de wagen. De chauffeur ver loor de macht over het stuur en reed met ziin auto tegen een licht mast. De electriciën werd daarbij uit de auto geslingerd en was op slag dood Drie andere passagiers raakten licht gewond. Bij de vechtpartij zelf, waaraan ongeveer 40 personen deelnamen, liepen 10 mannen verwondingen op. De vechtpartij ontstond toen 'n groen van 15 'jeugdige Ambonezen uit Moordrecht, Kanelle aan de IJssel en Krimnen aan de IJssel in twee personenauto's naar Rot terdam gekomen het café „Diesxue" aan de Röntgenstraat binnengingen. Volgens de politie is het niet uitgesloten dat de jon gelui wraak kwamen nemen, na dat vorige week een van hen in hetzelfde café slaags was geraakt met een Rot.terdiamme'- en daar l flink was afgetuigd. Onmiddellijk nadat de jongelui in het café wa- I ren ontstond er een jmassale vecht partij waaraan een groot deel van de in totaal 60 tot 80 cafébezoe kers deelnam. Er werd over en weer met barkrukken, flessen en glazen gesmeten waarbij de eerste gewonden vielen. De vechtpartij werd op straat voorgezet met uit het café meegenomen barkrukken en andere „horecawapens". De groep Ambonezen raakten door de sterke numerieke nrnde— heid! snel aan de verliezende hand. Een aantal van hen achtten het Hoarom maar beter te vluchten. Tiidens deze terugtocht deed zich het fata'e ongeluk voor. Later werd duideliik dat bit de vecht- nartii ook nog een groot aantal ge wonden was gevallen, zowel in 't Rotterdamse kamn als in dat van de Ambonezen. Verscheidene jon gelui moesten in een ziekenhuis worden behandeld. Tiidens de vechtDartij sprong zelfs een van de strijdenden in het water van de Maas. De Rotterdamse politie begon o"~,!aaoimi< 'n uitgebreide SDeur- tocht naar de man die de barkruk door de voorruit van de viuchters- auto had gegooid. De Rotterdamse politie arresteer de in totaal 15 jongelui, die bij de vechtDartij betrokken waren. In de loop- van de dag konden zes van hen naar huis gaan. De overige negen'allen Ambonezen zit ten nog vast op het bureau San- deünonle'n wegens ooenbare ge- wplSr.wing ne reche-ch» was er 7ordpoavond nog niet achter w-'e de barkruk door de voorruit van de auto gooide. De woordvoerder bij de Britse delegatie bij de Verenigde Na ties heeft zaterdag verklaard dat zijn regering „de bevoegdheid van de Verenigde Naties in de kwestie-Anguïila niet erkent en dat dat ook geldt voor de missie welke de dekolonisatie-commis sie vrijdag besloot naar 't eiland te zenden". „President" Ronald Webster van het door de Britten bezette Westindische eilandje Anguilla is zaterdagavond in New York aan gekomen voor een verblijf van enige dagen in de Verenigde Sta ten. Hij verklaarde, nog niet te weten of hij de Britse actie bij de Verenigde Naties aanhangig zou maken. Hij was gevlucht, omdat hij „uit goede bron" had vernomen dat de Britten hem hadden willen arresteren. De Britse beschuldiging dat „onge» wenste elementen" de macht op Anguilla tot zich dreigden ta trekken, noemde Ihij een voor wendsel om het eiland te bezet» ten. Webster vluchtte vrijdag JJ, uit Anguilla naar het nabijgele gen Franse eiland St. Martin, twee dagen na de Britse bezet» ting. Een schreeuwende menigte heeft zaterdag Engelands voor* naamste vertegenwoordiger o» Anguilla Tony Lee omstuwd toen deze uit zijn auto stapte en het bestuurskantoor wilde bin» nengaan. Britse politiemannen onder wie de gezette assistent commissaris van Scotland Yard Andrew, raakten slaags met da eilandbewoners in de eerste krachtige demonstratie sedert de Engelse landing zes dagen ge leden. Kort voor Lee's aankomst moest politierechter Ralph Dresfield het ontgelden. En tiental politie mannen kon de menigte niet de baas en het hele korps van 42 man was weldra ter plaatse. Tenminste twee politieman nen liepen verwondingen op. De menigte bestond uit ongeveer 300 mensen, onder wie veel vrouwen en meisjes. KOUD WEER Een hogedrukgebied, dat zich dagenlang boven Scandinavië op hield, en in het weekeinde ook in ons land zonnig weer veroorzaak te, is inmiddels naar zuid-Rusland weggetrokken. Ondertussen verplaatste een de pressie van de Oceaan over Span je naar Italië en breidde zich naar het Alpengebied en Duitsland uit. Een bij de depressie behorende neerslagzone bereikte in de nacht van zondag op maandag het zuid oosten van Nederland. Op het vliegveld zuidi-Limburg was tot vanmorgen (maandag) zes uur twee cm sneeuw gevallen. Ge noemde depressie blijft het komen de etmaal het weer in ons land benalen. Er wordt daarom veel be wolking verwacht met plaatselijk neerslag. Het blijft daarbij te koud voor de tijd van het jaar. V

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1