Staalbedrijf op Maasvlakte van Hoogovens en Hoesch Indonesië zal zich bij uitspraak neerleggen TELEAC-CURSUS BTW Atoomgeweld wordt met atoomgeweld beantwoord In eerste fase: Investering van fl,4 miljard en werkgelegenheid voor 2500 man NOG GEEN BESLISSING OVER BOUW-CAO Minister vraagt week uitstel HET WEER Ontploffingen en brand bij Mecbelen MAO: RADIO DE KOCK Keukens ZATERDAG 22 MAART 1969 25e Jaargang No. 5948 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen 10 miljoen ton Initiatiefnemer geeft commentaar Weerbericht Hoogwater Schade f 2 miljoen de MUL Gasverwarming Vereisten Systeem Portugese politie slaat bijeenkomst uiteen Zon- en Maanstanden mrt N.V. DE HOOP a'd. Keukens Stationsweg 4 tel. 01150-7940 TERNEUZEN Eiland Tsjen Pao Hard aanpakken Veertig doden bij treinbotsing in Brazilië ISRAËLISCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Wapens buitgemaakt ftMNMirtng bij abaaaemwitTERNEUZEN Mncteur-Hoofdredacteur P. J. van de Sand# Redact!#- en Admlnistratie-adresSmidswal Telefoon: (01 ISO)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum fier advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. 'Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méél 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme: tot 10 uur voormiddag. „In het kader van de structurele ontwikkeling van de staalin dustrie in Europa en als uitvloeisel van de ontwikkelingsfasen waar in hun ondernemingen verkeren hebben de besturen van Hoog ovens en Hoesch met medeweten van de minister van economische zaken besloten hun respectievelijke raden van commissarissen voor te stellen de nodige stappen te ondernemen om eventueel te zamen met enkele andere geïnteresseerde Nederlandse onderne mingen te komen tot de stichting van een gezamenlijk nieuw staalbedrijf op de Maasvlakte bij Rotterdam". Aldus een verklaring van de zijde van Hoogovens. De nieuwe onderneming zal een duidelijk Nederlandse signatuur dragen. In het aandelenkapitaal willen Hoogovens en Hoesch ieder voor circa 40 participeren. Het restant van het aandelenkapitaal wordt dan gereserveerd voor andere Nederlandse geïnteresseer den. Ervan uitgaande dat het op de Maasvlakte voor de vestiging van een staalindustrie gereserveerde terrein in 1970 ter beschikking kan komen, zal bij een voorspoe dig verloop van de bouwwerk zaamheden in 1974 een begin ge maakt kunnen worden met de produktie. Het ligt in de bedoeling van de aanvang af te streven naar een bedrijf met een grote capaciteit door middel van de bouw van zeer moderne eenheden van gro te omvang. In de eerste fase zal de ruwstaalcapaciteit ca. 2.4 min ton per jaar bedragen. Daartoe zijn in het plan opgenomen: een cokesfabriek; een pelletfabriek of een ande re ertsvoorbereidingsinstalla- tie; een grote hoogoven; een oxystaalfabriek met twee grote converters; afhankelijk van de uitkomst van nadere studie, een blok- walserij of een continu-giet- installatie. Reeds enkele jaren na het ge reedkomen van de eerste fase zal de produktiecapaciteit verdub beld worden door de bouw van een tweede hoogoven en een der de converter in de oxystaalfa briek. De partners in het project nemen op zich gezamenlijk de produktie van de nieuwe fabriek af te nemen, die zij grotendeels zullen gebruiken voor verdere verwerking in de eigen bedrijven of bij hun dochterondernemin gen. Naar behoefte zullen ook verwerkende walserijen worden gebouwd door de nieuwe staal industrie. In een later stadium zal het bé- Dr. J. F. G. H. de Meijer. drijf een produktie-niveau van tenminste 8 min ton ruwstaal kunnen bereiken. De personeelbezetting zal in eerste fase ca. 2500 man bedra gen. Hoogovens en Hoesch zullen dit jaar gezamenlijk een staal- produktie van ruim 10 min ton bereiken, terwijl nog verdere groei van de afzetmogelijkheden van beide ondernemingen valt te voorzien. De vestiging van een gezamenlijke nieuwe staalindus trie in Rotterdam biedt de moge lijkheid deze groei van de afzet produktie-technisch op de lange re duur zo gunstig mogelijk te realiseren in een nieuw samen spel tussen de staalfabrieken te Dortmund, IJmuiden en Rotter dam. Rekening houdend met het vorenstaande heeft Hoogovens in september 1968 zijn belangstel ling kenbaar gemaakt aan de ge meente Rotterdam voor het voor een staalindustrie gereserveerde terrein op de Maasvlakte. Sedert dien zijn verdere studies verricht, die hebben geresulteerd in de uitwerking van het hierboven geschetste concrete project. Op grond van dit project hebben Hoogovens en Hoesch zich on langs tot de minister van econo mische zaken gewend teneinde de nodige medewerking voor de realisering van het project te ver krijgen. De eerste fase van de nieuwe staalindustrie zal inclusief be drijfskapitaal een investering van ca. 1,4 mld vergen, deze eerste fase ca. 2500 man be dragen. De initiatiefnemer van het staalproject Rotterdam dr. J. F. G. M. de Meijer gaf vrijdagmid dag het volgende commentaar: „Ik ben verheugd na 12 jaar er aan te hebben gewerkt thans mijn geesteskind op de drempel van de verwezenlijking te zien. Ik heb in de achter ons liggende j jaren altijd de hoop en het ver trouwen behouden, dat de onder nemingsgeest, die ik rondom Kessler, de bouwer van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens te IJmuiden, had leren kennen, uiteindelijk ook zou leiden tot 'n actieve rol van bet huidige be stuur van de Hoogovens in de verwezenlijking van mjjn staal project te Rotter &-•-< (Zie verder pag. 2) (ADVERTENTIE) DE AANGIFTE OVER HET EERSTE KWARTAAL Extra les in de Teleac-cursus voor ondernemers over de B. T. W. Zondagmiddag 23 maart Ned. I 14.1514.45 uur Maandagavond 24 maart Ned. II 22.3523.05 uur De minister van sociale zaken sn volksgezondheid, B. Roolvink, die voor 24 maart, hetgeen neer komt in de praktijk op vrijdag, een beslissing zou nemen over de nieuwe c.a.o. voor de bouw, waarover geruime tijd geleden door werkgevers en werknemers overeenstemming is bereikt, heeft de laatsten om uitstel ver zocht. Dezen hebben de minister vrij dagochtend telefonisch laten we ten tegen enig respijt geen be zwaar te hebben, doch daaraan toegevoegd dat een uitstel van langer dan een week voor hen onaanvaardbaar zou zijn. Naar hun mening heeft de minister ruimschoots de gelegenheid ge had een oordeel te vormen over de nieuwe c.a.o. Aangenomen wordt, hoewel daarvan officieel geen bevesti ging is te verkrijgen, dat de mi nister om dit uitstel heeft ver zocht om het donderdag van de bouwnijverheid ontvangen rap port te kunnen bestuderen en vrijdag in bespreking te bren gen in de ministerraad, die zich, zoals gemeld, ook vorige week vrijdag met de bouw-c.a.o. heeft beziggehouden. DROOG EN ZONNIG WEER Een hogedrukgebied boven Zweden met een druk in de kern van 1041 millibar verplaatst zich van Zweden langzaam zuid waarts. Een oceaandepressie breidde vrijdagavond zijn in vloed steeds meer in de richting van West-Europa uit en het ziet er naar uit dat dit proces zich ook zaterdag voort zal zetten. Daardoor nemen de drukver schillen in onze omgeving toe en zal de wind matig tot krachtig, in het Waddengebied af en toe hard zijn uit oostelijke richting. De aangevoerde lucht bevat ech ter weinig wolken zodat opnieuw een droge en zonnige dag ver wacht wordt, waarbij de middag- temperaturen ongeveer dezelfde waarden zullen bereiken als vrij dag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer wiwnd Droog en overwegend zonnig weer. Mataige tot krachtige, in het waddengebied af en toe har de oostelijke wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vrijdag. ZATERDAG 22 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.11 4.47 5.21 5.30 n.m. 4.32 5.08 5,42 5.51 ZONDAG 23 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.17 6.53 7.17 7.26 n.m. 6.31 7.07 7.41 7.50 MAANDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 5.23 5.51 Terneuzen 5.59 6.27 Hansweert 6.33 7.01 Walsoorden 6.42 7.10 De Indonesische regering heeft de speciale vertegenwoordiger van V.N.-secretaris Oe Thant in West-Irian, Fernando Ortiz-Sanz, officieel verzekerd dat zij zich aan het door Ortiz Sanz gestelde „wezenlijke vereiste" zal houden dat de te benoemen leden van de „consultatieve vergaderingen" In een opslagplaats van bu taangas te Sint Katelijne Waver bij Mechelen heeft zich donder dagavond een serie zware ont ploffingen voorgedaan. De brand sloeg over naar een houtzagerij die geheel is uitge brand. Politie en brandweer lie ten omringende woningen, waar reeds veel ruiten waren gesneu veld, ontruimen wegens gevaar van ontploffing van enkele gro te gastanks nabij de brand. Het blussingswerk heeft de ge hele nacht in beslag genomen. De jongste berichten spreken van 20 gewonden, van wie er tien naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Onderhen bevonden zich vier brandweer lieden, van wie één ernstig. De schade wordt geraamd op ruim twee miljoen gulden. De brand zou zijn ontstaan bij het repareren van een tankwa gen. Op de foto: een overzicht van de brand die ontstond en o.a, een na bijgelegen houtzagerij volkomen in de as gelegd. voor de volksuitspraak op West Irian duidelijk door het volk zijn aangewezen, aldus een perscom muniqué van de Verenigde Naties. Ook aan de twee andere „wezenlijke vereisten" die Ortiz- Sanz heeft gesteld, n.l. dat de „consultatieve vergaderingen" 'n voldoend aantal leden hebben en dat alle sectoren van de bevol king erin vertegenwoordigd zijn, zal de Indonesische regering zich houden, naar zij heeft meege deeld. In het communiqué dat don derdag te New York werd uitge geven. wordt gezegd dat de Indo nesische regering Ortiz-Sanz heeft doen weten dat zij „in over eenstemming met de traditionele politieke methoden van Indone sië" van plan is de vertegenwoor digende raden in West-Irian te horen met het doel hun instem ming te krijgen om de daad van vrije keuze uit te voeren door toepassing van het Moesjawarah- systeem overleg om tot een al gemeen aanvaard besluit te ko men met speciaal voor dat doel samengestelde „consultatieve raden". Het totaal aantal leden zou dan 1.000 bedragen. Ortiz-Sanz had gezegd dat als EEN BEGRIP VOOR Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7—8 TERNEUZEN de methode van de uitgebreide „consultatieve vergaderingen" definitief wordt aangenomen drie „wezenlijke vereisten" in over weging dienden te worden geno men. In 't communiqué worden drie vereisten letterlijk als volgt om schreven: „ten eerste: de „consul tatieve vergaderingen" dienen 'n voldoende aantal leden te heb ben; ten tweede: zij moeten alle sectoren van de bevolking ver tegenwoordigen en ten derde: de nieuwe leden moeten duidelijk door de bevolking worden aange wezen". Daar wordt aan toege voegd: „De vertegenwoordiger van de Verenigde Naties heeft officiële verzekeringen gekregen dat de regering zich zal houden aan deze wezenlijke vereisten". De Portugese politie heeft don derdagavond met geweld enige honderden personen uiteenge dreven die zich hadden verza meld voor het gebouw van de Portugese vereniging voor scho ne kunsten, in het hart van de Portugese hoofdstad. Zij wilden deelnemen aan een discussie ge organiseerd door „het nationale centrum voor cultuur" waarop leden van de oppositie in Por tugal het woord zouden voeren. Verscheidene mensen zijn mis handeld, onder wie een corres pondente van de New York Ti mes, die zegt op de rug geslagen te zijn toen zij zich naar haar auto begaf. ZON op onder MAAN op onder 22 06.39 18.56 07.46 23 06.36 18.58 08.08 00.42 24 06.34 19.00 08.38 01.55 25 06.32 19.01 09.20 02.59 Volgens het in Hong Kong ver schijnende dagblad „The Star" heeft Mao tse-Toeng op een spe- Voor naar ciale bijeenkomst in Peking ver klaard dat China een Russische kernaanval met kernwapens zal vergelden. „Als de Russen kern projectielen durven te gebruiken, zullen wij dat ook doen", zo zou hij gezegd hebben op de bijeen komst, die belegd werd tussen het eerste en tweede grensincident rond het eiland Damanski (Tsjen Pao). „The Star" beweert de ver klaring van niet nader omschre ven zegslieden in China te heb ben gekregen. De bijeenkomst werd naar ver luidt bijgewoond door leden van het politburo van de Chinese communistische partij en hoge of ficieren uit de grensgebieden in het noordwesten en zuidwesten. Mao stelde dat China niet uit is op het behalen van een overwin ning op de Sowjet-Unie, maar slechts gebied wil terug hebben dat het land rechtens toekomt. Daarom gaf hij het leger opdracht het eiland Tjen Pao bezet te hou den als de Russen zouden trach ten het te heroveren, aldus het blad. Andere opmerkingen van Mao waren dat hij geen uitbreiding van confrontatie met de Sowjet- Unie wenste, maar wel dat zij „hard zouden worden aangepakt". Bij het leger en de bevolking zou hij hebben aangedrongen op „be strijding van de agressors van In het perscommuniqué wordt ook vermeld dat Ortiz-Sanz reeds op 21 november, j.l. de Indonesi sche autoriteiten had voorgesteld een gemengd systeem toe te pas sen, n.l. het „één man één stem"- systeem in de ontwikkelde plaat sen aan de kust en raadplegingen in de „moeilijker" gebieden in de binnenlanden. De Indonesiërs waren daarop met hun voorstel gekomen, daarbij wijzend op de moeilijkheden en de speciale om standigheden van het gebied. Bij een botsing tussen een rei zigerstrein en een lokomotief in de buurt van de Braziliaanse stad Sao Paulo zijn vrijdag zeker veertig mensen omgekomen. Er zouden meer dan 200 gewonden zijn. In een later bericht wordt ge sproken van 30 doden en bijna 300 gewonden. Zowel in Tel Aviv als in Am man is vriidag bekendgemaakt dat een Israëlische Mystere-straal- jager in de middaguren is neerge schoten door afweergeschut Het was met nog een Mystere uitge zonden om Jordaanse posten tot zwijgen te brengen, ten zuiden van da Allenby-brug. De piloot If in zijn toestel omgekomen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN buitenaf en het houden van een succesvol negende partijcongres". Volgens radio-Peking hebben de Chinese troepen na de „harde botsingen" van 15 maart aan de Oessoeri een grote partij wapens buitgemaakt die de Russen in hun „dolle vlucht" hadden ach tergelaten. Daaronder zouden zich tanks en pantserwagens be vinden. Donderdag zijn in de stad Iman, dichtbij het omstreden grensge bied, de twee Russische officie ren ter aarde besteld die op 15 maart waren gesneuveld. De sol daten die in het gevecht waren omgekomen zijn in Wladiwostok begraven. Het aantal slachtoffers aan Russische zijde van de gevechten van 15 maart is niet bekend ge maakt. Bij het eerste gevecht om het eiland Damanski, op 2 maart, izijn 32 Russen omgekomen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1