Bedekte Russische dreiging met atoomgeweld tegen China 89 doden bij vliegtuig ongeluk in Egypte Engelsen „zuiveren het klimaat" op eiland Anguilla ACHT MILJOEN CHINEZEN WERKEN AAN VERSTERKING VAN DE NOORDWESTGRENS IN SINKIANG POGING TOT MOORD IN OLDEDROEK JONGEN VAN 16 VERMOORDT ZIJN OUDERS Directie Zuidwesthoek blijft weigeren te tekenen ANTWOORD AAN GED. STATEN VAN ZEELAND Vliegongeluk in New Orleans Jager schoot op hefschroef- vliegtuig Vreedzaam verzet van „president" Ook in Engeland vliegtuigongeluk IS OOST-EERLIJN OVERVAL OP AMR0-BANK IN SIJSTEREN Buit f16.000 HET WEER f per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 6.T.W. VRIJDAG 21 MAART 1969 25e Jaargang No. 5947 Uitgeefster N.V. v/b Fa. P. J. van die Sande, Terneuzen Dag en nacht in staat van paraatheid Chinezen verhogen gevechtskracht Wanhoopsdaad P.C. B. antwoordde G. S. van Zeeland Volksverhuizing Demonstratie in Den Haag tegen Britse interventie op Anguilla Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Terechtstellingen in Tsj.-Slowakije „Niet schieten" was een waarschuwing achtervolging Praakerïng bij abonnementTERNEUZEN Dirscteur-Hoofdredacteurp. 3. van de Sande Redactie» en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Volgens de Oosteuropese specia list Victor Zorza Van het Britse dagblad „The Guardian" heeft Rusland China in bedekte termen met atoomwapens bedreigd, als China voortgaat met het provo ceren van ernstige grensinciden ten in het verre oosten. De bedreiging was volgens Zor za vervat in een Chinese uitzen ding van de Russische radio, waar in werd gesteld dat de Russische land-, zee- en luchtstrijdkrachten met kernwapens zijn uitgerust, terwijl de Chinese militairen De rijkspolitie heeft woensdag middag de 27-jarige mevrouw J. S. B. te Oldebroek gearresteerd op verdenking van een poging tot moord op haar 28-jarige man Dries S. De vrouw die amoureuse con tacten met een andere man on derhield, heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Dries S., een stille, wat terug getrokken fabrieksarbeider, ligt al sinds november van het vorige jaar met een ernstige thallium- vergiftiging in het academisch riekenhuis te Utrecht. Al direct rezen verdenkingen tegen de vrouw, maar politie en justitie tverden van haar verklaringen niets wijzer. Allerlei geruchten deden de ronde. De laatste tijd tverden de aanwijzingen zo sterk, dat besloten werd de vrouw aan te houden. De officier van justitie te Zwolle, mr. P. J. Stigter, heeft verklaard dat de zaak in beginsel rond is. In het broodtrommeltje dat Dries altijd mee naar zijn werk nam, zijn sporen van thal lium gevonden. De man woonde met zijn vrouw in bij zijn ouders kussen Wezep en Oldebroek. slechts over verouderd materieel zouden beschikken. Uit deze waarschuwing blijkt, aldus de „Guardian", hoe ernstig het Kremlin het gevaar van esca latie aan de Russisch-Chinese grens neemt. Het zou echter even goed mogelijk zijn dat de waar schuwingen de escalatie juist uit lokken. Ook het dagblad van de Russi sche communistische jeugdbewe ging „Komsomolskaja Prawda" be dient zich van nauwelijks verhul de dreigementen tegen de Chine zen. In een artikel over het garni zoen aan de Russische grenspost tegenover het eiland Damanski (Tsjen Pao voor de Chinezen), wordt gezegd: „bij elk alarm, dat wordt uitgelokt door geïsoleerde schoten hoort men thans het ge luid van tankmotoren en het ge huil van vliegtuigen". De troepen rond Damanski zouden dag en nacht in staat van paraatheid zijn. „Rode Ster", orgaan van de Een 16-jarige jongen heeft woensdagavond in Watzenborn- Steinberg, bij Giessen in West- Duitsland, zijn moeder en vader met een bijl van het leven be roofd. Volgens de politie was de jon gen, de zoon van een hoogleraar, drie weken onder psychiatrische behandeling omdat hij in de waan verkeerde dat zijn ouders hem wilden vergiftigen. Woensdagmiddag kocht de jon gen een bijl en sloeg daarmee zijn moeder van achteren neer. Hij sleepte haar uit de gang in een kamer en wiste de bloedsporen uit. Achter een deur op een kier wachtte hij zijn vader op en sloeg ook deze neer. De directie van de autobus onderneming Zuidwesthoek in Balk heeft besloten de c. a. o. niet te ondertekenen. Dit besluit Is don derdagmiddag gevallen na directie- beraad. Men overweegt nieuwe chauffeurs aan te trekken, die wel willen werken en dan voorlonig met een beperkte dienst te rijden. Inmiddels is aan vijf ZWH-mensen ontslag aangezegd. Dit ontslag heeft overigens nog geen officiële vorm, maar is mondeling geschied. De algemeen secretaris van de Nederlandse Bond van Vervoers- personeel, de heer W. A. Kie- boom, beschouwt de beslissing van de directie van de Zuidwesthoek ais een wanhoopsdaad, die niets zal wijzigen in de houding van de drie vervoersbonden. Het zal de directie van de Zuid westhoek onder de gegeven om standigheden toch niet lukken chauffeurs bereid te vinden om werk voor hen te verrichten, zo meent de heer Kieboom. Overigens vindt hij de beslissing ook een slag in de lucht, omdat ontslag op staande voet onder de gegeven omstandigheden niet mo- j gelijk is. Volgens de wettelijke bepalin- gen mag een gewestelijk arbeids bureau namelijk niet bemiddelen als een staking officieel is aange meld. Dit hebben de vakbonden bij het gewestelijk arbeidsbureau ge daan en daardoor is het onmoge lijk een eventuele ontslagvergun ning van de directie van de Zuid westhoek in behandeling te nemen. Dit is een zeer oude wettelijke bepaling, waarmee de overheid heeft willen voorkomen dat zij' partij wordt in een arbeidsconflict. De Protestants Christelijke Bond van vervoerspersoneel heeft In middels geantwoord op hét tele gram, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland woensdag aan de drie vervoersbonden hebben verstuurd. Daarin werd verzocht een staking bij de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij in het algemeen belang te voorkomen. (Zie verder Dag. 3) Sowjetrusslsche strijdkrachten, meldt dat de Chinezen in het om streden grensgebied bij het eiland Damanski woensdag opnieuw het vuur hebben geopend en men „de granaten en de mijnen kon zien inslaan in het ijs van de rivier de Oessoeri". De Chinese beschieting hield volgens het blad even plot seling op als zij begonnen was. Ook de Chinezen voeren hun mi litaire macht in het grensgebied op. Volgens 't persbureau „Nieuw China" werken in de aan Rusland grenzende provincie Sinkinang 8 miljoen soldaten en bu-gers aan een grote verhoging van de pro- duktie en de gevechtskracht, om „met de onoverwinnelijke gedach ten van Mao tse-Toeng de noord- westgrens van het moederland te veranderen in een onneembare, ijzeren muur en de anti-Chinese provocaties en agressieve plannen van de Russische revisionistische renegatenkliek te verpletteren". De radio en de kranten in Rus land trachten met vele rooskleu rige verhalen Russen ertoe over te halen, naar het dunbevolkte verre oosten te verhuizen, waar hun „een hartelijke ontvangst en warme hui zen" wachten. Volgens het blad „Sowjetskaja Rossia" hebben de laatste tijd hon derden gezinnen uit het westen zich in het verre oosten gevestigd, en komen er steeds meer. Vijfen negentig procent van de mensen die zich de laatste jaren in het district Chabarowsk even ten noorden van het onrustige grens gebied hebben gevestigd, blijft daar voorgoed, aldus het blad, dat ook een enthousiaste nieuwkomer aanhaalt: „O, waarom zijn wij niet eerder hier naartoe gekomen? Het is hier zo goed en ruim, en de na tuur is mooier dan je je in je dro men kunt voorstellen. Zodra mijn vrienden mijn brieven ontvangen, zullen zij door hun geweten hier Een Iljoesjin-18 van de „Ver enigde Arabische luchtvaart maatschappij" is donderdag op het vliegveld van Assoean, 640 km ten zuiden van Cairo, neer gestort. Het verongelukte toestel is twee weken geleden van de Sow- j et-Unie gekocht. Het vervoer de 94 Mohammedaanse pelgrims, die in Djeddah waren ingestapt. De bemanning van het toestel bestond uit zeven man. Volgens het persbureau voor ANGUILLA: Britse parachutis ten en mariniers zijn woensdag, zonder tegenstand te ontmoeten, op het opstandige eiland Anguilla geland. Op de foto een aantal in woners van Anguilla die kenne- lijk meer belangstelling voor de fotograaf dan voor de Britse sol daten hebben het midden-oosten heeft een van de vleugels van de Iljoesjin de grond geraakt bij het landen. Er volgde een ontploffing, die tot brand leidde. De wrakstukken van het toestel liggen wijd en zijd verspreid. Op het vliegveld van de Ameri kaanse stad New Orleans is don derdag een DC-3 met dertig per sonen aan boord neergestort toen het op punt stond in dichte mist te landen. Het toestel vervoerde een groep jagers en vissers op weg naar Brits-Honduras. Elf van de inzittenden overleef den de ramp. Ronald Webster, „president' van het woensdag door Britse militairen bezette Caribische eiland Anguilla, heeft naar ver luidt in een telegram aan het Britse ministerie van buiten landse zaken verklaard dat zijn volk geen besprekingen over de toekomstige status van 't eiland zal beginnen voordat de bezet tingsmacht, evenals de pas be noemde commissaris van het eiland, Anthony Lee, is terug getrokken. Het bestaan van het telegram is in Londen niet offi cieel bevestigd. Webster, die donderdag een onderhoud zou hebben met Brit se vertegenwoordigers, heeft de eilandbevolking opgeroepen deel te nemen aan een vreedzame massabetoging tegen de Britse bezettingsmacht. Inmiddels hebben de Engelsen de eerste maatregelen getroffen om „het klimaat te zuiveren" op Anguilla. Een Amerikaanse ad viseur van Ronald Webster, Jack Holcomb, is na verhoor met een vliegtuig van de R.A.F. naar de Magdeneilanden gebracht, die onder Amerikaans bestuur staan. Een jager in het Franse depar tement Herault heeft met zijn jachtgeweer een hefschroefvlieg- tuig onder schot genomen, waar over de man zich kennelijk vre selijk ergerde. Het toestel is in gezet bij de muskietenbestrijding en placht zeer laag te vliegen over de broedplaatsen van mus kieten in moerassige streken, waar ook de jager zich onhield. Het schot van de man trof de ben zinetank van het hefschroefvlieg- tuig, dat een noodlanding moest maken, waarbij de piloot vrij ernstig gewond is geraakt. De politie speurt thans naar de nog onbekende „helikopterjager". Commissaris Anthony Lee heeft verklaard dat in de adviesraad die op het eiland zal worden op gericht, inwoners van Anguilla zitting hebben die door hem, in overleg met het volk, zullen werden gekozen. Over „presi dent Ronald Webster zei Lee dat hij gaarne van diens hulp ge bruik zal maken om de proble men op te lossen. Lee zei dat politieagenten uit het Caribisch gebied uitgenodigd zijn mee te werken aan het be waren van de orde op Anguilla. Over de status van het eiland zei hij „praktisch gezien is An guilla geseheiden van St. Kitts maar legaal gesproken behoort het tot St. Kitts". Over de beweringen dat mafia-achtige elementen op het eilandwerkzaam waren zei hij slechts „niet naar ik weet, mo gelijk zijn zij hier geweest, het is zelfs waarschijnlijk", in elk geval bestaat er een „rechtva- cuum" op Anguilla, aldus Lee. De leraren Roel Wuite en Wim Gijsen hebben gistermiddag bij de militaire attaché van de Britse ambassade op het Lange Voor hout in Den Haag een uur lang met borden gestaan om te de monstreren tegen de militaire interventie op het Caribische eiland Anguilla. Voorbijgangers konden lezen „British gangsters go home" en „Zwart Anguilla vrij, blanke fas cisten in Rhodesië in het gevang". Omstanders evenals personeel van de ambassade vernam van de demonstranten dat zij op het eiland zijn geweest als gasten van Ronald Webster, die zich de pre sident van het eiland noemt, sedert hij eenzijdig de onafhan kelijkheid van het eiland uitriep. Volgens de demonstranten hebben de Engelsen zich nimmer voor de ontwikkeling van het eiland en zijn bevolking inge spannen, wat daarentegen Web ster wel wilde. Zij menen voorlopig bij gebrek aan nadere informatie dat Groot- Brittannië een excuus nodig had om in te grijpen in een situatie, die haar chauvinistische gevoe lens kwetst. De politie liet de demonstran ten na een onderhoud met hen verder ongemoeid bij het gebouw van de Britse militaire attaché. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Droog weer Droog weer met vooral in het noorden en oosten van het land zonnige perioden, elders wolken velden. Zwakke tot matige ooste lijke wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als donder dag. VRIJDAG 21 MAART v.m. n.m. Breskens 3.37 4.00 Terneuzen 4.13 4.36 Hansweert 4.47 5.10 Walsoorden 4.56 5.19 ZATERDAG 22 MAART v.m. n.m. Breskens 4.11 4.32 Terneuzen 4.47 5.08 Hansweert 5.21 5.42 Walsoorden 5.30 5.51 De Tsjechoslowaakse „bond van strijders voor de vrede" heeft laten weten dat er tussen 1948 en 1952 178 mensen in Tsjecho-Slo- wakije zijn terechtgesteld. De bond heeft dit feit aangegrepen om er bij de regering in Praag op aan te dringen de doodstraf voor politieke vergrijpen af te schaf fen. Nader is gemeld, dat het toestel uit Mekka is vertrokken en dat van de 94 passagiers en 7 be manningsleden er 87 het leven gelaten hebben en 14 zijn gewond, van wie drie ernstig. Dit ongeluk is het ergste, dat tot dusver de Egyptische burger luchtvaart heeft getroffen. Vol gens de Egyptische minister van volksgezondheid, Abdoe Sallam, is de gehele bemanning om het leven gekomen. Het toestel stortte neer te 02.00 uur plaatselijke tijd (1 uur gister nacht Nederlandse tijd). Het vliegveld van Assoean is slechts enkele kilometers van de reus achtige Assoean-dam verwijderd. Twee van de gewonden zijn in middels overleden. Hierdoor is het aantal doden gestegen tot 89, Drie van de vier bemannings* leden kwamen donderdag om toen in Manchester een viermotorige Viscount van „British Midland Airlines" bij de start neerstortte. Het toestel was leeg op de terug tocht naar Castle Donington. De overlevende is een stewardess. De 21-jarige grafisch ontwerper Ruud Sternau uit Amsterdam, die vorig jaar wegens mensensmokkel in Oost-Berinn tot twee jaar en negen maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, is donderdag vervroegd in vrijheid gesteld. Een medewerker van de Nederlandse militaire missie in West-Berlijn heeft hem in Oost-Berlijn afge haald. Sternau zat sinds 21 april vorig jaar in de gevangenis samen met de 22-iarige, eveneens uit Amster dam afkomstige Lood van Benne- kom, die tot dezelfde straf was veroordeeld. Verwacht wordt dat Van Bennekom uiterlijk 15 april op vrije voeten komt. Sternau en Van Bennekom werden gearresteerd toen zij op 21 april vorig jaar tijdens een bezoek aan Oost-Berlijn aangifte deden van het verlies van hun passen. Korte tijd later hadden zij, naar indertijd van officiële zijde in Den Haag werd meegedeeld, evenwel bekend dat zij hun passen hadden gegeven aan contactpersonen in Oost-Ber lijn, die de documenten wilden ge bruiken om vluchtelingen te hel pen. Als tegenorestatie was ieder een bedrag van 750 gulden be loofd door Amsterdamse contact personen van een internationale organisatie voor het helpen van vluchtelingen. Donderdagmorgen om negen uur is een overval gen'eegd op de Am'1-hank In Susteren. Bl'ikens het relaas van de bank houder. de heer J. Penders, waren de overvallers door een tuimel raam open te breken de bank h'n- nengedronp-n, voordat de bank ooeigbi*». Zij hielden zich schuil in de kelder en kwamen tevoor schijn, toen zii hoorden dat de heer Penders de kluis opende. Na zich ZON MAAN op onder op onder mrt 21 06.41 18.55 07.30 23.24 22 06.39 18.56 07:46 23 06.36 18.58 08.08 00.42 24 06.34 19.00 08.38 01.55 25 06.32 19.01 09.20 02.59 DROOG WEER Een zone met veel bewolking die zich uitstrekt van de Britse eilanden over het midden en zui den van ons land zal zich vandaag maar weinig verplaatsen. Alleen het noorden en oosten van het land bevinden zich in drogere lucht, zodat in die gebieden op flinke opklaringen kan worden gerekend. In de drukverdeling komt vo°r wat betreft ons land nog maar weinig verandering. Het hogedrukgebied boven Scan dinavië. dat al geruime tijd voor een koude en droge oostelijke wind zorgt zal ook vandaag het weer in ons land beheersen. Bij een zwakke tot matige oostelijke wind zullen de middagtemperatu ren oplopen tot ongeveer dezelfde waarden als donderdag. van een bedrag van ongeveet 16.000 gulden te hebben meester gemaakt, sloten zij de bankhouder In de kelder op. De bankhouder hoorde daarop de deur van de bank opengaan en iemand binnenkomen. Omdat de mogelijkheid bestond, dat dit een cliënt zou ziin, rieo de heer Pen ders vanuit dio kelder: „Niet schie ten, niet sch'eten" met de bedoe ling de nieuwaan°ekomene te waarschuwen. Deze nam de waar schuwing ter harte, maakte zich uit de voeten en sloeg alarm, waarop biina onmiddelliik mannen van de rijkspolitie arriveerden. s^hjstpartij tildens Toen de politiemannen aankwa men, waren de overvallers nog in de hank. Zii verdwenen via de achterdeur en vluchtten in een auto, die aan de achterzMde ge reed stond. De politie achtervolg de met een particuliere auto, die toevallig beschikbaar was, de overvallers tot aan de grens bij Roosteren-Maasevk. Onderweg werden tussen de beide auto's schoten gewisseld. Er werd echter niemand geraakt. De heer Penders wist nog te vertellen dat de overvallers Duits spraken met een zeer sterk Ne derlands accent. Hii vermoedt dat het Nederlanders waren.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1