Referendum is vertrouwensstemming „„„„.„«.send" Israëlische luchtaanval op Jordanië Chauffeurs in Friesland staken BREDA Huisartsen komen de minister tegemoet De Gaulle: ALS HERVORMINGSPLANNEN HET NIET HALEN TREED IK AF Overleg met Bonn ,zeer bevredigend' Negen sleepboten blussen aan brand op Noorse tanker TWEE BUSONDERNEMINGEN LIGGEN GEHEEL STIL OOK IN ZEEUWS-VLAANDEREN DREIGT NOG STAKING Staatssecretaris Keijzer zegt voorschotten toe aan autobusbedrijven HANOI MELDT VERNIETIGING VAN TWEE AMERIKAANSE SCHEPEN Geheim Amerikaans- Noordvietnamsss overleg 1 PAUS GAAT NAAR AFRIKA Egypte en Israël wenden zich tot de V.N, PER 1 OKTOBER WEER HOGERE TARIEVEN? HET WEER DONDERDAG 20 MAART 1969 25e Jaargang No. 5946 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Werkherv^tting bij Ford Genk Kracht van offensief gebroken Zuidhollands stakingscomité Wachtmeesters Girecteur achter het stuur Kenia nodigt paus uit Pest maakt slachtoffers Veroordelingen in bezet Jordaans gebied Geen eenheïdstarief Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerberichf frankering bij abonnement;TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adresSmidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer38150 Abonnementsprijs ƒ8,— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advarfenfteprtjii: per mm 16 cent; mlnfmu» per advertentie ƒ2,40, exclusief *4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méé: 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling, VermeldingBrieven onder nummer, of Adrel bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-numme; tot 10 uur voormiddag. President De Gaulle heeft woens dag op een bijeenkomst van het Franse kabinet meegedeeld dat hij het referendum van volgende maand over gewestelijke en se naatshervormingen als een ver trouwensstemming ziet. Dit deelde de regeringswoordvoerder na af loop mee. De 78-jarige generaal had er totdusver onzekerheid over laten bestaan of hii ziin eigen po litieke positie zou koooelen aan 't succes van het referendum, dat op 27 anril wordt gehouden. De Gaulle zei woensdag niet met zoveel woorden dat hij zou aftreden als de volksstemming een nederlaag opleverde voor zijn her vormingsplannen. Woordvoerder Le Theule deelde mee dat de president omstreeks 10 april in een interview voor de televisie zal laten weten in hoe verre de uitslag hem persoonlijk zal raken. „Hij zal met name het belang uiteenzetten van de aan het Franse volk voorgelegde ver trouwenskwestie", zei Le Theule. De voorstellen zijn nog niet of ficieel gepubliceerd maar wei de afgelopen tijd al uitvoerig uiteen gezet. De gewesten kriigen meer autonomie en de senaat kriigt in plaats van een wetgevende een so ciaal-economische adviserende taak. De hoogste wettelijke in stantie in Frankrijk, de staats raad, heeft het referendum in strijd met de grondwet genoemd, maar daar zal de regering zich waarschijnlijk niet aan storen. De uitspraken van de raad, een zui- De Ford-fabrieken te Genk in België hebben woensdag mede gedeeld, dat als gevolg van de werkhervatting bij de Britse Ford-fabrieken de normale pro- duktie te Genk maandag zal wor den hervat. Van het Ford-perso neel te Genk zullen er donder dag 8.000 aan het werk kunnen gaan en de resterende 500 maan dag a.s. Voorts wordt gehoopt dat ook bij de tractorenfabriek van Ford te Antwerpen volgende week de toestand genormaliseerd zal kun nen worden. ver advieslichaam, dend. zijn niet bin- President De Gaulle heeft woens dag on de wekeliikse kabinetsver gadering in Parijs verklaard dat liet Frans-Duitse toooverleg van vorloe week alle resultaten heeft opgeleverd die ervan verwacht konden wooden. Het was „zeer bevredigend" geweest. De Franse staatssecretaris De Lipkowskl, die vorige week de zie ke minister van buitenlandse za ken Debré bij de besprekingen had vervangen, vertelde het kabinet dat voornamelijk gesproken was over de toekomst van Europa, waarvan De Gaulle een uitvoerig beeld had geschetst. (Zijn ideeën over een „Europees" Europa zul len volgens diplomatieke kringen in Parijs op de geregelde Frans- Duitse bijeenkomsten van deskun digen besproken worden). Er is, zo verklaarde De Lip- kowski, tijdens het overleg geen sprake geweest van botsingen of drama's zoals sommigen dachten. De twee landen hebben alleen een verduidelijking gegeven van hun oogmerken, die op veel punten ge lijk zijn. Minister Debré stelde op de ka binetsvergadering het Chinees- Russische conflict nog aan de or de. Hij gaf een analyse van de ge beurtenissen aan de grenzen. Om 21.45 uur woensdagavond lagen negen sleepboten te blussen bij de 50.030 ton metende Noorse tanker „Siluna" die in de middag ongeveer 65 miil van Hoek van Holland oo de Noordzee in brand was geraakt. Volgens nog niet be vestigde berichten zijn alle be manningsleden van de „Siluna" aan boord genomen door het Noorse vrachtschip „Sunda" (5700 ton) dat op weg is naar Noor wegen. Dit zou betekenen dat zes tien opvarenden die eerder van 't Deense schip „Madrilene" waren gegaan, zijn overgezet. De „Siluna" was met een lading van 50.000 ton op weg naar Wil helmshaven toen woensdagmiddag in de machinekamer brand uit brak. Aanvankelijk leek men de brand met de hulp van enkele sleepboten meester te kunnen wor den maar in de avond breidde het vuur zich uit. Tot de schepen die aan het blussingswerk deelnemen behoren drie Belgen, twee Duit sers, twee Nederlanders, de „In- dusbank" en de „Maasbank" van L. Smit en Co, en drie Fransen. Israëlische straaljagers hebben woensdag aanvallen ondernomen op stellingen van rebellen op Jor daans grondgebied, zo Is In Tibe rias vernomen. Bewoners van het dal van Beit Sjean zagen de toestellen de grens overvliegen, kort nadat rebellen mortiergranaten hadden afgevuurd op de omgeving van Neve-Ur, 15 km ten zuiden van het meer van Galilea. De luchtaanval zou de derde zijn in de afgelopen vier dagen. Een woordvoerder in de Jor daanse hoofdstad Amman heeft bevestigd dat een schotenwisseling heeft plaatsgevonden die volgens De autobussen van de Zuidwest hoek en het Leeuwarder autobus bedrijf in Friesland zijn woensdag niet uitgereden. De chauffeurs be sloten hiertoe 's nachts om twee uur op een vergadering in Sneek, waar vakbondsleider L. W. Jene- zon (N. B. V.) uitriep: „Staken of niet?" Deze vraag werd met ap plaus door de ongeveer 100 bus chauffeurs beeroet. Oo een vraag van de heer H. A. Hendriks van de P. V. B. of er iemand tegen staking was, stond één man op, die zei niet georganiseerd te zijn en te willen rijden. „Wij zullen dat verhinderen. Er rijdt geen enkele De strijdkrachten van het Zuid- Vietnamese bevrijdinesfront, de vietcong, hebben zondag twee Amerikaanse schepen waarvan een van biina 7500 ton. vernietigd on de rivier de Long Caoe, zo meld de radio-Hanoi woensdag. Bij gevechten werden talloze tegenstanders gedood en een hef- schroefvBeortulg neergeschoten, al dus de radio. Danang, in het noorden van Z. Vietnam, werd getroffen door tien vietcong-raketten waardoor vijf burgers omkwamen en tien ge wond raakten. In totaal werden dinsdagnacht vijfentwintig raket en mortieraanvallen gedaan op militaire installaties en Zuidviet- namese plaatsen. In verscheidene delen van het land werden dinsdag gevechten "eleverd. De zwaarste waren in de omgeving van Saigon, waar de tegenstander het contact verbrak, nadat gevechtshelikonters de Ame rikaanse en Zuidvietnamese infan terie te hulo kwam, zo is in Sai gon meegedeeld. Naar het Amerikaanse opper bevel meedeelde nemen eenheden van vier Amerikaanse divisies se dert twee dagen deel aan een grote 'ui veringsoperatie 65 kilometer ten noordwesten van Saigon, waar de verzamelplaats wordt vermoed van de eerste en de zevende Noordvietnemese divisies. Het is de eerste maal dat een operatie van dergelijke omvang in het der de tactische gebied de elf pro vincies rond Saigon wordt uit gevoerd. Bij een eerste treffen van Amerikaanse pantsereenheden werden 61 tegenstanders gedood en zestien Amerikanen gewond. Bij een ander treffen sneuvelden een Amerikaan en tien Noordviet- namezen en werden zeven Ameri kanen gewond. Het Amerikaanse opperbevel meent dat door de Amerikaanse operatie de kracht van een viet- cong-offensief in dat gebied zal worden gebroken. De Verenigde Staten en Noord- tieke besprekingen die tot een on- Vietnam voeren geheime diploma middellijk staken van het vuren zouden kunnen leiden, als de Ver enigde Staten bereid zijn direct tot 100.000 man terug te trekken, zo heeft de Amerikaanse democrati sche senator Stephen Young dins dag in Washington gezegd. Hij zei dat al verscheidene maanden elders dan in Parijs waar het open bare overleg gaande is contact wordt onderhouden bus of ze riiden allemaal", aldus de vakbondsleider. In Lemmer werd vernomen dat enkele directeuren van de Zuid westhoek zelf wilden rijden en ook zouden enkele chauffeurs zich bereid hebben verklaard tot wer ken. Om het uitrijden van de bus sen tegen te gaan werden stakings- comité's in het leven geroepen waar werd gepost. Ook wilde men verhinderen dat particuliere tou- ringcarbedrijven door bedrijven werden ingeschakeld. De staking houdt in dat er in Friesland beneden de lijn Harlin- genFranekerLeeuwarden voor onbepaalde tijd geen openbaar vervoer zal zijn. In Lemmer kwam het woensdag morgen bijna tot een handgemeen tussen een werkwillige chauffeur en stakers. Om kwart voor zes kwam gen chauffeur oodagen. De directeur van het busbedrijf, de heer J. Kuipers, trachtte de chauf feur de garage binnen te loodsen maar de stakende chauffeurs hiel den hem tegen. De heer A. H. Hendriks van de "hristeliik vervoersbond zei de i werklustige chauffeur dat hij mocht b'iiven, maar d=>t hij niet mocht riiden. De chauffeur ging op de fiets naar huis. In Lemmer wordt het stakingscomité ge vormd door chauffeurs van de Zuidhollandse busonderneming N. Z. H. Er zijn 7 man naar Fries land gekomen die svmpatiseren met de stakende chauffeurs. De rijkspolitie in Lemmer heeft om 6.30 uur een chauffeur van 1 touringcarbedriif Slof uit Joure als het ware gedwongen te rijden. De chauffeur, een zoon van de directeur, was door de stakende chauffeurs overreed om terug te gaan naar Joure. Wachtmeesters sprongen de bus in, terwijl de chauffeur wilde keren en zeiden hem toch door te riiden en de mensen oo te nemen. De bus moest meisjes oohalen voor Douwe Eg berts in Joure. De heer Hendriks van de P. C. B. heeft de politie verweten partij te kiezen tegen de stakers. Men overweegt een pro test tegen het politieoptreden. Bij het Leeuwarder autobus- bedriif, dat drie vertrekpunten heeft (Leeuwarden, Bolswarct en Wommels), was de staking alge meen. Bij dit bedrijf werken onge veer zestig chauffeurs. In Koudum vertrok een bus met een van de vijf directeuren van de Zuidwesthoek, de heer Hoekstra, achter het stuur. Zijn stakende personeelsleden gingen voor de bus staan, maar ze moesten ijlings op zij springen toen bleek dat de he.er Hoekstra niet van plan was zich het uitrijden te laten belet ten. Hij moest kj«r toch terug keren omdat de wegen te'glad wa ren. Volgens stakingsleider Jenezon van de N. B. V. is de stemming onder de stakers vastberaden «n staat het publiek sympathiek tegenover de staking. De Friese wegen waren hier en daar spekglad. Uit Emmeloord kwam de mede deling, dat een bus van de Zuid westhoek naar Utrecht was ver trokken om scholieren van een tuinbouwschool naar de interna tionale beroepenmanifestatie te brengen. De bus werd door een werkwillige chauffeur gereden. Een chauffeur van de niet door de staking lam gelegde Labo (Leeu warder autobus onderneming), een pas door N.S.-doehter N.O.F. (Noord-Oost Friese) overgenomen busbedrijf, kreeg de opdracht van de Labo een groep schoolkinderen naar een instructiebad in Harlln- gen te brengen. Het Nederlandse Bond van Vervoerpersoneel deed onmiddellijk een beroep op de di rectie van de N.O.F. niet als sta kingsbreker op te treden. De bus- rit naar Harlingen ging overigens niet door, want de stakers belet ten hun collega het wegrijden. (Zie verder pag. 3) Paus Paulus VI gaat in de twee de helft van juli naar Kampala, de hoofdstad van de Oostafri- kaanse staat Oeganda. Dit is woensdag officieel in Va ticaanstad meegedeeld. De paus zal in Oeganda een al taar inwijden voor de nagedach tenis aan 22 Afrikaanse martela ren, die daar in 1882 om het le ven werden gebracht en in 1965 als eerste Afrikanen gecanoni seerd werden. Ook zal de paus 'n aantal Ooegandese hoogwaardig heidsbekleders ontmoeten, als mede Afrikaanse aartsbisschop pen, die voor die gelegenheid in Oeganda bijeen zuilen komen. De paus, die zijn reis aankon digde aan het eind van het lezen van de mis in de Sint Pieterskerk, zei dat hij voor zijn reis de toe stemming van de regering van Oeganda had. Van de meer dan 7.75 miljoen inwoners van Oeganda zijn er bij na 3 miljoen katholiek. De paus roerde de mogelijk- jieicl van het bezoeken van ande re Afrikaanse landen niet aan, maar zei wel dat hij tijdens zijn bezoek aan Oeganda zal bidden voor de vrede in Afrika, vooral in Nigeria. Het wordt de zevende buiten landse reis van paus Paulus. President Jomo Kenyatta van Kenia heeft paus Paulus woens dag uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land, als hij in juli naar Afrika komt. Kenyatta verstrek te de uitnodiging in een onder houd met aartsbisschop Pierluigi Sartorelli, de apostolisch delegaat. in Kenia. In Apolo in Bolivia zijn twin tig mensen gestorven aan de pest, zo heeft het Boliviaanse ministerie van gezondheid dins dag meegedeeld. De regering is begonnen met een campagne voor het uitroeien van de vlooi en die deze ziekte overbrengen. hem door de Israëlis was begon nen, waarbij zij gebruik zouden hebben gemaakt van machine geweren en mortieren. Aan beide zijden zouden enkele gewonden zijn. In Hebron, in bezet Jordaans gebied, heeft een Israëlisch militair tribunaal dinsdag vier leden van een „El Fatah" groep tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Elf andere leden van de groep kregen gevangenisstraffen tot 15 jaar. Allen zijn schuldig bevonden aan het plegen van aanslagen in Hebron, waarbij zeker een dode en 50 gewonden zijn gevallen, en aan medeplichtigheid aan de moord op een Israëlische grenswacht. Naar verluidt zijn in de bezette Jordaanse stad Nabloes ongeveer 60 jongelui gearresteerd op be schuldiging van 't aanzetten tot op roer, verboden wapenbezit en lid maatschap van verboden organisa ties. De Egyptische regering heeft haar vertegenwoordiger hij de Verenigde Naties opgedragen secretaris-generaal Oe Thant een memorandum te zenden over de schietpartij van dinsdag langs het Suez-kanaal, zo is in Cairo mee gedeeld. In dit memorandum wordt Israël ervan beschuldigd het vuur te hebben geopend op de steden Suez en Port Taufik en industriële installaties in dat gebied. Israël beschuldigt in twee brie ven aan de veiligheidsraad Egypte ervan dinsdag met schieten te zijn begonnen en het verwijt de Sow- jet-Unie door publiciteit Arabi sche terreurdaden aan te moe digen. Generaal Odd Bull, bevelhebber van de waarnemers In de Verenig de Naties, heeft dinsdagavond verklaard dat Israël verantwoor delijk is voer de meeste van de dinsdag uitgevochten duels aan het Suez-kanaal, BftHmwiiBeMattoriënatftlllMi Een spoedvergadering van de landelijke huisartsenvereniging heeft dinsdagavond in Utrecht be sloten het centraal bestuur te machtigen, er bij de leden op aan te dringen de sedert 1 januari op getreden algemene inkomstenont wikkeling eerst op I oktober a.s. in de praktijkkosten tot uiting te brengen. De hulsartsen hebben daarmee naar hun mening rekening willen houden met het algemeen belang en hun verantwoordelijk heid voor de kwaliteit van de door de huisartsen te verlenen genees kundige hulp. Of de priizenbeschikking, waar mee de minister van economische zaken heeft gedreigd, nu van de baan is, kon de woordvoerder van de huisartsenvereniging niet ver klaren. De minister werd tegen het middernachtelijk uur telefonisch op de hoogte gesteld van de art senbijeenkomst. De huisartsen hadden tot woens dag de tijd gekregen hun stands- punt kenbaar te maken, maar een eventuele prijzenbeschikking hangt af van het oordeel van de minis ter, zo verklaarde de woordvoer der van de L. H.V., dr. S. Z. Sa- lomé, na afloop van de korte le denvergadering, waarna nog een langdurig beraad volgde van het bestuur van de L. H. V. „We menen aan de wensen van de minister te zijn tegemoet ge komen", zo zei dr. Salomé, maar hij liet daarop veelbetekenend vol gen, dat de vergadering geen ad vies over hef minimum- of maxi mumtarief aan de huisartsen zal geven. „We voelen niet voor een heidstarieven", aldus dr. Salomé. „Ik hoop dat de prijsstop van de baan is", aldus dr. Salomé, „want we zijn aan de essentie van de verlangens van de minister tege moet gekomen". Zoals bekend noemde de minis ter tarieven van tien en vijftien gulden (resp. voor consulten en visites) onaanvaardbaar. Zijn oor deel over de tarieven in december (resp. 9 en 13,50 gulden) liet hij in het midden. Het bestuur van de huisartsenvereniging beraadslaag de urenlang over het officiële ant woord. DONDERDAG 20 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.05 3.41 4.15 4.24 n.m. 3.27 4.03 4.37 4.46 VRIJDAG 21 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.37 4.13 4.47 4.56 n.m. 4.00 4.36 5.10 5.19 ZON MAAN op onder op onder mrt 20 06 43 1853 07.18 22.05 21 06.41 18.55 07.30 23.24 22 06.39 18.56 07.46 IETS HOGERE TEMPERATUREN Ook vandaag zal het weer in ons land onder invloed staan van een boven Scandinavië gelegen hoge- drukgebied. Om dit hogedrukge- bied stroomt met oostelijke win den iets drogere lucht naar ons land waarin opklaringen voorko men. Boven zuidwest-Europa be gon woensdagavond de luchtdruk te stijgen en het ziet er naar uit dat dit proces zich ook vandaag zal voortzetten. Als gevolg daar van worden in ons land de druk verschillen kleiner en zal de wind zwak tot matig zijn. Een zone met veel bewolking, die de overgang vormt tussen koude continentale lucht en zachtere lucht zal in be tekenis afnemen zodat het over wegend droog zal zijn. De mid- dagtemperaturen zullen in het al gemeen iets hoger zijn dan giste ren het geval was. medegedeeld door het K.N.M.I. te Dg Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk opklaringen Plaatselijk opklaringen en over wegend droog weer. Zwakke tot matige, in het waddengebied af en toe vrij krachtige oostelijke wind. Dezelfde middagtempera- turen als woensdag of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1