Rotterdamse plannen voor Hoekse Waard nog niet te realiseren Nieuwe artilleriegevechten langs het Suezkanaal Congres zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland Allereerst komt het Westerschelde- bekken in aanmerking Geen natuur verschijnsel Commissaris Van Aartsen aan het woerd Naijver Incident BANKOVERVAL IN MEERSSEN BUIT f4000 RADIO DE KOOK Westduitse regering denkt niet over revaluatie Premier Golda Meir bereid vredes besprekingen te beginnen Vakcentrales vrezen onrust als bouw-C.A.0. niet wordt goedgekeurd Franse staatsraad tegen referendum HET WEER WEER CHINEES- RUSSISCH GRENSINCIDENT WOENSDAG 19 MAART 1969 25e Jaargang No. 5945 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen ECHTPAAR VERMOORD IN GAZA Alleen parlement kan beslissen Luchtaanval op distributie centrum in Biafra LANCERING APOLLO-IO Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden RwnSeermg "bij abonnementTERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; mmimtsss per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méét 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. „Bij het uitstippelen van de koers voor een nationaal zeehavenbeleid ontbreekt het in Nederland nog aan een aantal fundamentele gegevens. Dat dreigt de discussie over het zeehavenbeleid wat „kreterig" te maken en frustreert de pragmatische aanpak, die iedereen in Neder land begeert. Men verkeert nog te vaak in een situatie, waarin men van alles kan beweren zonder alles te kunnen bewijzen of waarin men een op zichzelf zinnig standpunt inneemt, maar de financiële consequenties onvoldoende kan overzien". Dit zei dinsdagmorgen de minister van verkeer en waterstaat, drs Bakker, in zijn openingstoespraak tijdens het door Delftse studenten georganiseerde congres over de zeehavenontwikkeling in zuidwest- Nederland. De bewindsman zei dat de for midabele groei van de zeehaven industrie van niet te onderschat ten betekenis is voor de totale welvaart. Toch stelde hij vast dat men in Nederland de expansie van de zeehavenactiviteiten niet als 'n soort natuurverschijnsel mag zien, waarbij men zich alleen maar heeft aan te passen. „Nederland mag zo gunstig liggen als entree tot een groot deel van. West-Euro pa, maar als het om onze havens gaat, is er weinig natuurlijks te vinden", zo zei de bewindsman. Hij doelde in dit verband op het Noordzeekanaal, dat volgens hem allesbehalve „natuur" is en ook op de Nieuwe Waterweg en de entree van de Belgische havens. Minister Bakker sloot zijn ope ningstoespraak af met het uitspre ken van de wens, dat de „eommis- sie-zeehavenoverleg" er toe zal bijdragen een nationaal zeehaven beleid tot stand te brengen in Nederland, waaraan alle partijen hun beste krachten willen geven. „Wie weet of het nog eens tot een „joint venture" tussen Rotterdam en het Sloegebied komt". De commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. 3. van Aartsen. pleitte voor een nauwere samen werking tussen de Belgische en Nederlandse havengebieden. „In dien de Belgische havensteden tot samenwerking zouden komen zo als die ook in zuidwest Nederland tot stand is gekomen, zal het dan bezwaarlijk zijn dat de Nederland se en Belgische zeehavenoverleg organen met elkaar in contact tre den over de mogelijke havenont wikkeling in het deltagebied in de ruimste zin van het woord", zo vroeg mr. Van Aartsen zich af. Hij zei ervan overtuigd te zijn, dat evenmin als Rotterdam en Zeeland los van elkaar kunnen opereren, het Belgische en Nederlandse deel van de delta dit kunnen doen. Over de situatie in Nederland op het gebied van de zeehavenont wikkeling zei de commissaris dat moet worden voorkomen, dat zo danige onderlinge concurrentie ontstaat, dat bepaalde havenbe heerders schade wordt berokkend en vooral dat ten nadele van de ruimtelijke vormgeving van ons land elkaar nieuwe vestigingen worden misgund. Hij achtte in dit verband de oprichting van een bu reau voor gezamenlijke informatie en coördinatie van de acquisitie voor de haven- en industriegebie den in heel zuidwest-Nederland van grote betekenis. Een dergelijk bureau kan ieder die zich wil ves' tigen, een goed inzicht geven door een objectieve voorlichting ten aanzien van de aanwezige terrei nen in het deltagebied met de daaraan verbonden hoedanigheden en mogelijkheden", aldus mr. Van Aartsen. Over de plannen van Rotterdam om op den duur ook de Hoekse Waard tot havengebied te maken bereikbaar voor schepen tot 70.000 ton zei mr. Van Aartsen dat een dergelijke conceptie nog niet aan realisering toe is. „In overeenstemming met de tweede nota ruimtelijke ordening komt allereerst het Westerschelde- bekken voor verdere ontwikkeling in aanmerking. Mochten de voor industrie benodigde terreinen te groot worden, zodat het Wester- scheldebekken die niet zou kun nen opvangen, dan pas zal naar andere gebieden moeten worden omgekeken", zo stelde mr. Van Aartsen. In de aula van de technische hogeschool heeft zich dinsdagmid dag tijdens het congres een inci dent voorgedaan, veroorzaakt door studenten van de kritische univer siteit, Politeia en de S. V.B. Terwijl de Rotterdamse burge meester Thomassen achter het spreekgestoelte zijn aandeel aan 't congres leverde, stroomde uit de luchtverversingskanalen van een mét ongeveer 1000 mensen gevul de aula een doordringende en on aangename lucht. Studenten hadden de congres gangers deze onaangename ver rassing bereid door onwel riekend boterzuur in de luchtverversings installatie te deooneren. De stu denten wilden hiermee, zo ver klaarden zij, protesteren tegen de steeds verder gaande industriali sering van ons land en de daar mee gepaard gaande luchtveront reiniging. Terwijl de congresgangers zich met opgetrokken neuzen afvroegen waar de stank vandaan kwam, deelde een tiental studenten pam fletten onder de toehoorders uit. Deze pamfletten gaven de volgen de verklaring: „Tegenover het niet aflatende geweld, dat onze licha melijke en geestelijke gezondheid bedreigt, dat essentiële behoeften aan frisse lucht, stilte en land- schapsschoon onderdrukt, stellen wij het kleine voorbijgaande ge weld van een volmaakt ongevaar lijke luchtverontreiniging hier, omdatburgemeester Thomas sen heeft beweerd dat hij nooit iets ruikt en omdat de vestiging van „Progil" gewoon doorgaat, terwijl er maanden, een actief co mité „steun" heeft gekregen van een groot deel van de Amsterdam mers". In het pamflet kondigden de studenten de oprichting aan van het comité „Thomassen rot op"... Zij zouden door een niet aflaten de terreur tegen deze burgemees ter aantonen, dat sommige kriti sche woorden in onze maatschap pij niet worden getolereerd. (Zie verder pag. 2) Maandagmiddag toen de kan toorhouder van het bijkantoor van de gemeentelijke spaarbank Maastricht in de Bunderstraat te Meerssen zijn kantoor opende, vervoegde een jongeman die per bromfiets aankwam, zich bij hem en ging met hem het kantoor bin nen, waar hij hem met een revol ver bedreigde. De kantoorhou der overhandigde ongeveer 4.000 aan de overvaller, waarop deze verdween, na eerst de tele foonleiding onklaar te hebben gemaakt. De kantoorhouder wist van de dader, die niet was gemaskerd, een vrij nauwkeurig signalement op te geven aan de rijkspolitie van Meerssen. Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Egyptische en Israëlische strijdkrachten langs het Suezka naal zijn dinsdagmorgen opnieuw een artillerieduel begonnen. Naar mededeling van radio Cairo begonnen de Israëlische strijdkrachten om 10.42 uur (Ned. tijd) met schieten en hebben zij de steden Port Taufik en Suez onder vuur genomen. Het is het vijfde artillerieduel sinds 8 maart. Volgens het Egyptisch opper bevel werd de Israëlische be schietingsactie uitgevoerd met gemechaniseerde artillerie en tanks en hebben de Egyptenaren het vuur beantwoord. Tevoren had een Egyptische woordvoerder meegedeeld dat de Israëli's 40 minuten lang met tanks doelen ten zuiden van het Grote Bittermeer onder vuur hadden genomen, maar dat deze beschieting geen verliezen aan Egyptische zijde had veroorzaakt. Éi Israël is bevestigd dat het dinsdagochtend tot een vuurge vecht is gekomen. Naar medede ling van een militaire woord voerder waren de Egyptenaren in de omgeving van Port Taufik en van het dorp A Sjat met schie ten begonnen, waarna zij ook het zuiden van het Grote Bittermeer het vuur openden. De Israëli's hadden volgens hem het vuur beantwoord. Om 12.15 uur (Ned. tijd) werd door bemiddeling van V.N.-waarne- mers het vuren gestaakt. Een Is raëlische militair zou verwon dingen hebben opgelopen. Volgens een Egyptische mede deling hebben de eigen strijd krachten in de twee uur duren de gevechten geen verliezen ge leden, maar zware verliezen toe- BOEDAPEST: De topbijeenkomst van het Warschaupact in Boeda pest is maandagavond na een ver gadering van twee uur geëindigd met de ondertekening van twee documenten, een communiqué en een oproep aan alle Europese landen. De juiste inhoud van de documenten is nog niet bekend. Het was de kortste topconferen tie die ooit door het pact is ge houden. Op de foto tijdens de on dertekening van de stukken v.l. n.r. Martin DsurAlexander Dubgek, jpemjfir Svoboda. en Cer- Bondskanselier Kiesinger heeft dinsdag in de Westduitse minis- teraad met nadruk verklaard dat geen revaluatie van de D- markt wordt overwogen. De ar gumenten die in november be stonden om de koers van de mark te handhaven gelden nog steeds, zo zei hij. De Westduitse ministerraad heeft dinsdag in aanwezigheid terdam wordt gespeeld. Bonds- bankpresident Karl Blessing be sloten een stabilisatieprogram- ma uit te yaeisu om de hoogcon junctuur af te remmen. Dat pro gramma voorziet in een tijdelijke stopzetting van op de begroting voor 1969 voorkomende uitga ven. Er wordt gedacht over ande re fiscale en budgettaire maatre gelen. Blessing deelde de ministers mee dat de middelen van de bun- desbank waarmee aan de huidige situatie het hoofd kan worden ge boden uitgeput zijn. Hij sprak zich uit voor een programma tot afremming van de hoogconjuc- tuur om een verhoging van het gebracht aan het personeel en het materieel van de vijand. Premier Golda Meir van fstaël is bereid naar Amman te gaan voor vredesbesprekingen met koning Hoessein. Dat antwoord de zij op een vraag die haar gis teren in Jeruzalem werd gesteld bfj haar eerste ontmoeting als premier met de buitenlandse pers. Ook met de andere Arabi sche staats- en regeringshoofden wil Israël In onderhandelingtre den. Mevrouw Meir verwacht niet dat er in de naaste toekomst een nieuwe oorlog zal uitbreken in het midden-oosten. In een op lossing van het conflict die tot stand is gekomen op een confe rentie van de grote vier ziet zij geen heil. Zo'n oplossing zou de vrede eerder belemmeren dan bevorderen. Over het lot van een land kon niet door buiten landers worden beslist. Alleen als de Arabische lan den bereid zijn in vrede met Is raël te leven, is een oplossing mogeiyk, aldus de premier. Iti een vluchtelingenkamp in de strook van Gaza is in de nacht van maandag op dinsdag een echtpaar vermoord. Volgens de Israëlische politie werd het echt paar door een paar gemaskerde mannen met een machinepistool gedood. Een Arabisch meisje dat zaterdag werd aangehouden, nadat zij een handgranaat naar een Israëlisch militair voertuig had gegooid, heeft bekend tot een Arabische verzetsgroep te behoren. De Israëliërs hebben daarna vier vrouwen en een man gearresteerd die van dezelfde organisatie deel zouden uitma ken. disconto en de minimum kasre- serve te voorkomen. Hij wees er op dat West-Duitsland op het ogenblik de goedkoopste geld markt heeft. Hij wilde dat zo .houden.- Een positieve beoordeling van de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het bouwbedrijf zou kunnen voorkomen, dat in de bouwnijverheid opnieuw en wellicht in nog grotere mate dan in het afgelopen jaar het geval was onrust zal ontstaan. Dit heeft het overlegorgaan van de drie vakcentrales telegrafisch laten weten aan de voorzitter van de •ministerraad. Afschriften van het telegram ziin gezonden aan de ministers van sociale zaken, van economi* sche zaken en volkshuisvesting. De bouwbedrijfsbonden hebben het overlegorgaan van de drie vak centrales nader ingelicht over de onderhandelingsresultaten van de nieuwe c.a.o. Zij hebben tevens verslag gedaan van enige bespre kingen, die daarover tussen de contractpartners en een delegatie van het kabinet zijn gevoerd. In het telegram aan de premier geeft het overlegorgaan als zijn mening te kennen, dat hetgeen met de Volgens gezaghebbende zegs lieden in Parijs heeft de Franse staatsraad, het hoogste juridi sche lichaam in het land, het voorgenomen referendum over hervorming van de senaat in een raadgevend orgaan en uitbrei ding van de regionale autonomie in strijd met de grondwet be vonden. Volgens de raad, die slechts een adviserende stem heeft, moe ten dergelijke hervormingen door het parlement worden goedgekeurd. Uitspraken van de staatsraad worden nooit officieel bekendge maakt. Het referendumvoorstel moet na het advies van de staatsraad de goedkeuring van het kabinet krijgen, voordat het begin april officieel wordt gepubliceerd. In het referendum, dat op 27 april zal worden gehouden, moet de kiezer in 1 stem zijn goed- of afkeuring uitspreken over de hervorming van de senaat zowel als de regionale hervorming. Met het laatste beoogt de re gering volgens ihaar woordvoer ders de bevoegdheden van de regionale bestuursraden te ver groten ten koste 'van het cen traal gezag. De senaat moet vol gens de regering zijn taak als wetgevend orgaan opgeven, maar zou als adviserend lichaam, waarin plaats is ingeruimd voor vertegenwoordigers van de ge westen, werknemers en werk gevers en van culturele groe peringen, een veel grotere in vloed krijgen. Naar mededeling van de zegs lieden motiveert de staatsraad de afwijzing van 't referendum met het feit dat krachtens de grondwet van de vijfde republiek alleen het parlement over her vorming van de senaat kan be slissen. Ook heeft de raad be zwaar tegen sommige minder be langrijke voorstellen over wijzi ging van de status van de ge westen. KOUD Langs de zuidflank van een hogedrukgebied boven Scandina vië bleef ook dinsdag aanhou dend koude lucht over midden- Europa naar het westen stromen. Terwijl het in Duitsland op veel plaatsen 2 tot 4 graden vroor wees in noord-Nederland de thermometer min 1 graad aan en werd het boven het grootste deel van de Britse eilanden 1 tot 4 graden boven nul. De kou de lucht werd begrensd door een lijn die zich uitstrekte van Ier land naar zuid-Duitsland. In deze luclht werd het in zuid- Limburg 10, in zuid-Engeland 12 en in Frankrijk en Italië om streeks 15 graden. Met matige tot krachtige en in het Wadden gebied af en toe harde oostelij ke winden blijft vandaag koude lucht over ons land stromen. De zachtere lucht zal zich waar- schijniyk alleen in zuid-Limburg kunnen handhaven. Er wordt veel bewolking verwaght met Plaatselijk neerslag. werkgevers in het bouwbedrijf voor de jaren 1969 en 1970 is overeengekomen, redelijk kan wor den genoemd. Het overlegorgaan stelt dit tegen de achtergrond van de sociaal-economische situatie en in het bijzonder van de ontwikke ling van de arbeidsvoorwaarden. De gekozen looptijd van de c.a.o. (22 maanden), waarvan de onder delen als een pakket moeten wor den beschouwd, draagt volgens het overlegorgaan bij tot het voe ren van een continu sociaal beleid. Het overlegorgaan wijst er in het telegram op, dat het de ont wikkeling van de prijzen en de produktiviteit in een bedrijfstak niet als toetsingsnorm voor de be oordeling van een c.a.o. kan aan vaarden. De regering zal zich met inachtneming van de bestaande spelregels op korte termijn over deze c.a.o. moeten uitspreken. De „Prawda" meldt dat de Chi nezen maandagavond weer het vuur hebben geopend op 't eiland Damanski. Het nieuws is afkom stig van de speciale correspondent van het blad, kolonel Borzenko. Tass bericht dat Viktor Loma- kin, tot nu toe verbonden aan het secretariaat van het centrale co mité van de Russische communis tische partij, benoemd is tot eer ste secretaris van de partij in het kustgebied van het verre oosten, waarvan Wladiwostok het centrum is en waartoe ook de streek be hoort rond de Oessoeri. Wasili Tsjernisjev, de man die partij secretaris in dit gebied was, is vice-voorzitter van dè commissie van toezicht van het centrale co mité van de communistische partij geworden. Bij een Nigeriaanse luchtaan val op een distributiecentrum van „Caritas International" in de Biafraanse hoofdstad Oemoeahia zijn onlangs 22 burgers om het leven gekomen, aldus een mede deling' van de Franse katholieke hulporganisatie. Een van de slachtoffers was de Caritas-functionaris pater Udo Umiobi. In het communiqué wordt niet meegedeeld wanneer de lucht aanval plaatsvond. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft be kendgemaakt dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden de lancering van de Apollo-10 op 18 mei op Kaap Kennedy zal ge schieden. Deze dag is de tweede van een periode van zeven dagen, die geschikt zijn voor de volgen de Apollo-opdracht, waarbij een maanlandingsvaartuig de maan tot op een afstand van 15 km moet naderen. i medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Weinig verandering In het algemeen veel bewolking en op enkele plaatsen wat regen of sneeuw, hier en daar ook ijzel. Matige tot krachtige, in het wad dengebied af en toe harde ooste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 19 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.30 3.06 3.40 3.49 n.m. 2.55 3.31 4.05 4.14 DONDERDAG 20 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 3.05 3.41 4.15 4.24 n.m. 3.27 4.03 4.37 4.46 ZON MAAN op onder op ondet mrt 19 06.46 18.49 20.J8.53

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1