HET GEHEIM VAN DE STALKNECHT JEUGDWEDSTRIJDEN ZUID I EN II TE TILDURG ITALIAAN ZANDEGU WINNAAR .VIERDE ETAPPE De ramp met de Nederlandse coaster „Nomadisch" op de Noordzee Pleidooi voor overheidssubsidie voor Paul Kijzer Vrijdag 14 maart 1969 DE VRIfE 'ZEEUW PARIJS-NICE Kleine schoenfabriek sluit Vrouw woonde drie weken bij lijk overleden zuster ONDER VRACHAUTO GEREDEN AANVARING OP WATERWEG Bokser in levensgevaar na nederlaag Langs de lijn op 16 maart Vrouw na ongeluk in winkel overleden Vader had slaap. MOEDER MISHANDELDE BABY VERZENDING ZEEPOST GEMEENTE TERNEUZEN DE NEDERLANDERS DUYNDAM EN VIANEN STAAKTEN DE STRIJD De Italiaan Dino Zandegu heeft donderdag de vierde etappe van ParijsNice gewonnen. De win naar reed de 205 km van Saint Etienne naar Bollene in 5 uur, 30 min. en 10 sec. Eddy Merckx behield de witte leiderstrui. De 28-jarige Dino Zandegu mocht een zoentje van de plaat selijke schone in ontvangst nemen na zijn overwinning in de vierde etappe, die 205 loodzware kilometers telde tussen Saint Etienne en Bollene. Het gebaar echter dat hij naar Eddy Merckx maakte en dat zo veel wilde zeggen als dat die de sterkste was, sprak boekdelen. Ook Zandegu, de ervaren in het wielervak doorknede Italiaan, was er dus van overtuigd: „Eddy Merckx is gewoon de sterkste". Nu had de Belg dan ook wel weer redëh tot deze gedachte ge geven. Ontsnappingspogingen van o.a. Gimondi, Bellone, Van Looy en een boze Jan Janssen „Wolfshohl heeft woensdag door zijn gejaag in de kopgroep mijn kansen de vernieling in gehol pen" werden door Merckx zelf of door zijn rood-witte garde met zo'n opvallend gemak geparreerd, dat het hoogstwaarschijnlijk aan een onoplettendheidje van de Belg was te danken, dat de slim me Bellone op het laatste klim- metje voor de finish toch nog weg kwam. De Fransman kreeg gezelschap van zijn landgenoten Catieu en Delisle en de attente Zandegu. Het groepje veroverde snel een voorsprong van 20 sec., maar toen Delisle moest afhaken en Merckx zich aan de kop van het peloton plaatste, liep de voor sprong zienderogen terug. Het drietal had op de streep nog zes seconden over, zodat een wat moeilijk lachende Merckx, die verklaarde nog steeds pijn te hebben aan zijn enkel, steeds meer uitzicht begint te krijgen op een triomtocht over de Pro menade des Anglais in Nice, zon dag a.s. De uitslag van de vierde rit luidt: 1. Zandegu (It.) 5.30.10 met bon. 5.30.04 2. Catieau (Fr.) 5.30.10 met bon. 5.30.07 3. Bellone (Fr.) 5.30.10 4. Basso (It.) 5.30.16 5. Van Rijckeghem (B.) z.t. 6. Dancelli (It.) z.t. 7. Steevens (Ned.) z.t. 8. Wolfshohl (W.-Dld) z.t. 9. Daler (Tsj.-Sl.) z.t. 10. Samyn (Fr.) z.t. 11. Janssen (Ned.) z.t. 12. Harings (Ned.) z.t. 13. Zoontjes (Ned.) z.t. 15. Wagtmans (Ned.) z.t. 16. Dolman (Ned.) z.t. 25. Ottenbros (Ned.) z.t. 26. Pijnen (Ned.) z.t. 27. Wim Schepers (Ned.) z.t. 33. Merckx (B.) z.t. OPGAVEN De in Frankrijk wonende Ne derlander Henk Hiddinga moest na een ernstige val, waarbij hij een blessure aan zijn knie opliep, vervoerd worden naar het zie kenhuis van Montelimar. Verder staakten de strijd: de Belgen Bodart en Boons, de Ita liaan Chemello, de Spanjaard Gonzales, de Fransen Van Lanc- ker en Crepel, de Zwitser Spahn en de Nederlanders Leo Duyn- dam en Gerard Vianen. Het bericht dat Wim Schepers de strijd woensdag zou hebben gestaakt, berustte op een misver stand. De Limburger heeft don derdag in de vierde etappe nor maal meegereden. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Merckx (B.) 19.49.07 2. Poulidor (Fr.) 19.49.36 3. Anquetil (Fr.) 19.49.52 4. Wolfshohl (W.-Dld) 19.50.33 5. Vasseur (Fr.) 19.51.15 6. Bellone (Fr.) 19.51.48 7. Janssen (Ned.) 19.51.54 8. Van Springel (B.) 19.52.10 9. Zandegu (It.) 19.52.16 10. Gimondi (It.) 19.52.18 14. Catieau (Fr.) en Pijnen (Ned.) 19.52.42 19. Den Hartog (Ned.) 19.53.05 32. Wagtmans (Ned.) 19.54.18 36. v. d. Vleuten (Ned.) 19.54.32 39. Zoontjes (Ned.) 19.55.05 41. Steevens (Ned.) 19.55.29 45. Jan Harings (Ned.) 19.56.08 53. Ottenbros (Ned.) 19.59.51 56. Van Looy (B.) 20.00.53 57. Wim Schepers (Ned.) 20.00.56 59. Dolman (Ned.) 20.01.35 Donkers en Pullens schoenfa briek N.V. te Waalwijk, gespe cialiseerd in de fabricage van dames- en gemakschoenen, gaat sluiten. Het bedrijf kon de con currentie op dit speciale gebied met name uit Duitsland niet vol houden. Inclusief de leiding waren er 21 man werkzaam. Met de vakbond werd overleg gepleegd. Gezien de situatie in de schoenindustrie zal het geen grote problemen opleveren het personeel elders in Waalwijk onder te brengen, zo meent de federatie van Nederlandse schoenfabrikanten. Met het ge westelijk arbeidsbureau is hier over contact gaande. Op 6 maart van het vorige jaar vertrok de Nederlandse kust vaarder „Nomadisch", geladen met 400 ton rollen staalplaat, uit Antwerpen. Kort nadat het schip op zee was begon het slagzij te maken. De bemanning, de kapi tein en vier andere opvarenden, gingen met een rubberreddings boot van boord. Slechts twee van hen konden worden gered. Het schip strandde later nabij Knok- ke aan de Belgische kust. De raad voor de scheepvaart stelde een uitvoerig onderzoek in en kwam tot de conclusie dat het scheefvallen van de „Nomadisch" te wijten was aan onjuiste en on voldoende stuwage. Toen de la ding „levendig" werd, had de kapitein een veilige haven moe ten binnenlopen. Dat schijnt ook de bedoeling te zijn geweest, maar hij is later op dit voornemen teruggekomen. Nog later moet er een paniekstemming zijn ont staan en heeft men het schip ver laten met een rubbervlot, dat in de branding omsloeg met het noodlottig gevolg dat kapitein J. Kajuiter, stuurman H. Koster en kok C. W. Knol verdronken. Was het schip op het strand ge zet, dan zouden wellicht hun levens gespaard zijn gebleven. De raad wijst erop dat grote voorzichtigheid in acht dient te worden gènomen, indien om vangrijke rollen staalplaat wor den gestuwd en dat de kapitein het stuwen en vastzetten van de lading niet geheel aan de stuwa- De politie in Utrecht heeft woensdagavond omstreeks half zes in een woning aan de Suri- namestraat het lijk aangetroffen van de 71-jarige mej. G. C. Ar- bou. Het bleek, dat de vrouw on geveer drie weken geleden was overleden. De politie trof in de woonka mer ook de 66-jarige mej. J. Ar- bou aan. Deze verklaarde, dat haar zuster medio februari onwel was geworden. Ze had haar toen in een ligstoel gezet. Haar zuster zou geneeskundige hulp hebben geweigerd. Enkele dagen daarna was de vrouw overleden. Mej. J. Arbou heeft hierna niemand ge waarschuwd. Volgens de politie verkeert de vrouw in overspan nen toestand. Zij is naar de Wil- lem-Arntszhoeve in Utrecht ge bracht. Het lijk van de overledene ver keerde reeds in staat van ontbin ding. De lijkschouwing van een gemeentearts wees uit, dat er sprake is geweest van een natuur lijke dood. Beide zusters hadden weinig bekenden. Ze leefden sterk teruggetrokken. door moet overlaten, dat voorts in zulk een geval in verband met de stijfheid van het schip vooral bij ruw weer bijzondere voor zichtigheid in acht dient te wor den genomen. De raad ziet in de ramp aanlei ding aan de scheepvaartinspektie aan te bevelen in een algemene kennisgeving te waarschuwen voor de gevaren, die een lading als de onderwerpelijke voor de veiligheid van schip en lading oplevert. A'DAM: Tijdens het t.v.-pro- gramma „Stuif eens in" zal deze vlag van de „vlindersekte" ge toond worden. Het is een blauwe vlag met gouden vlinders. Het is de bedoeling dat deze vlag in klein formaat door de kinderen zal worden nagemaakt en telkens uitgehangen wanneer er sprake is van rampen waarbij dieren be trokken zijn zoals zeehonden- jacht, watervergiftiging etc. De vlag zal tevens worden overge nomen door het Wereldnatuur- fonds. Op rijksweg 12, tussen Wes tervoort en Zevenaar, is donder dagmorgen een in de richting van de Duitse grens rijdende tankauto geslipt en tegen de vangrail gereden. Een personen auto, bestuurd door de 34-jarige heer G. J. Segers uit Nijmegen, schoot later onder een vracht auto, die voor de geslipte tank wagen moest stoppen. De heer Segers overleed kort na het on geluk aan zijn verwondingen, terwijl twee andere inzittenden zwaar gewond in een ziekenhuis werden opgenomen. Bij een aanvaring op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Maas sluis heeft woensdagavond de Duitse coaster „Handel" zware schade aan stuurboord opgelopen. De coaster was door onbekende oorzaak in botsing gekomen met de zuiger „Solent" van de West minster Dredging Company. De „Handel" kon ondanks de zware schade op eigen kracht de Vul kaanhaven in Vlaai-dingen berei ken. Het schip zal daar vermoe delijk worden gerepareerd. De „Solent" liep slechts lichte scha de op. Bij de aanvaring deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Om een overzicht te krijgen van het beschikbare spelersma teriaal worden in het kader van het jeugdplan Nederland op diverse plaatsen afdelingstour- nooien gespeeld. De in de districten Zuid I en II geselecteerde spelers van 16 en 17 jaar uit de afdelingen Noord-Brabant, Limburg en Zee land spelen op zaterdag 15 maart in Tilburg op het AaBee-sport- terrein hun bondento-irnooi. Om 2 uur wordt begonnen met de wedstrijd tussen Noord-Brabant en Limburg, daarna komt Zee land tegen Limburg in het veld. Na een lunchpauze volgt dan de ontmoeting Zeeland - Noord-Bra bant. De wedstrijden duren 2 x 30 minuten. Aan de hand van de in de ver schillende districtstournooien ge leverde prestaties (ook de bonds- trainers zijn aanwezig) zal te zijner tijd een selectiegroep uit heel Nederland worden samen gesteld die dan in het Sportcen trum te Zeist zal worden voor bereid op enkele internationale ontmoetingen die dit jaar nog op het programma staan. De afdelings-jeugd-t.c. heeft ia overleg met bondsoefenmeester G. Knobel de volgende spelers, uitkomende in de daarbij ver melde verenigingen, uitgenodigd Ulric Regis, een bokser van Trinidad, die de laatste tijd in Bilbao (Spanje) woonde, ver keert in levensgevaar in een Londens ziekenhuis. Woensdag avond was in dat ziekenhuis een spoedoperatie op de bokser uit gevoerd om een bloedprop in de hersenen te verwijderen. Regis had dinsdagavond op punten verloren in een gevecht over acht ronden tegen de hard slaande, in Hongarije geboren, zwaargewicht Johan Bugper. Uren na de neder laag werd Regis bewusteloos op zijn hotelkamer gevonden. voor de selectiewedstrijden in Tilburg. L. J. Uitterhoeve (Hoedekens- kerke), A. de Vliegere en A. Cornelis (HVV'24), J. Geluk (Wemeldinge), N. van Liere, W. Vinke en E. v. d. Hooft (Terneu- zen), W. Dekker (Middelburg), J. Berrevoets (Zierikzee), A. Siereveld (Vlissingen), H. Can- seman (Kapelle), A. Wilting, J. de Visser en J. Dingenouts (Ter- neuzense Boys), A. Dellebeke (RCS) en W. Lobbezoo (Rillan- dia). In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" (14.30-17.00 uur via Hilversum II en 18.1018.30 uur via Hilversum I) wordt ver slag gedaan van: de voetbalwedstrijden Go Ahead—FC Twente, GVAV— Feijenoord, ADOMW en Fort./Sitt.Volendam. de internationale motorcross in St. Anthonius, uitslagen en overzichten van Hockey, amateurvoetbal en korfbal. SPORT VAN HET WEEKEND In de rubriek „Sport van het weekend", onderdeel van het NTS-programma „Scala" dat za terdag 15 maart, van 19.03 tot 19.30 uur via Nederland I wordt uitgezonden kan men gedeelten zien van de Europacup-volley- balwedstrijd Blokkeer—Spartak Brno in Voorburg: de wieier- wegwedstrijd ParijsNice en de zaterdagmiddagvoetbalwedstrijd VVOGGo Ahead/Kampen in Harderwijk. AM'DAM: Couturier Edgar Vos toont samen met zijn lente/zomer couture 1969 zijn herfst/winter diffusion kollektie. Anne-Marie toont hier een korte japon van groene barathea waaronder een wit zijden bermuda short wordt gedragen. „Het is veel waard om met een eenmalige subsidie een man als Paul Kijzer in staat te stellen zijn werk in ons land te hervatten". Dit is de mening, vervat in een openbare oproep, van Ch. Boost, tekenaar/filmcriticus; S. Carmig- gelt, auteur; J. Defourny, direk- teur Nederlands theater Cen trum; Bert Haanstra, filmer; G. van 't Huil, voorzitter Amster damse kunstraad; Max Nord, auteur en Guus Oster, direkteur Ned. Comedie. Paul Kijzer, zo stellen ze, heeft met zijn musical Anatevka en de man van La Mancha produkties van hoog ar tistiek niveau binnen het bereik van het publiek gebracht. Dat hij aan de financiële risico's ten on der is gegaan, onderstreept zijn baanbrekende positie n de Ne derlandse showbusiness. „De auteur Johan van der Woude heeft kort na het bekend worden van het faillissement en de verdwijning van Kijzer in een radio-uitzending als zijn mening uitgesproken dat Kijzer een sub sidie van de overheden verdient om zijn aktiviteiten ook in de toe komst mogelijk te maken", aldus de ondertekenaars van de op roep. Zij sluiten zich aan bij deze mening en doen een beroep op de overheden om de tekorten in de Nederlandse produkties van Paul Kijzer aan te vullen op grond van zijn uitzonderlijke verdiensten op dit gebied, zonder dat zij hier mee een principiële subsidiëring van vrije produkties willen be pleiten. De 44-jarige mevrouw A. R. de Rooijvan Proosdij uit Amster dam, die dinsdagochtend in een winkel op de Haarlemmerdijk in haar woonplaats in een 3 meter diep trapgat viel, is aan haar ver wondingen overleden. Zij was met ernstig inwendig letsel op genomen in het Wilhelmina- gasthuis. De Zwijndrechtse politie heeft woensdag op verzoek van 'n ver loskundige assistentie verleend bij het spoedvervoer van een asgeboren baby naar een zie- enhuis. Het kind moest in een couveuse worden opgenomen, omdat het ademhalingsmoeilijk heden had. De vader, die tijdens de bevalling rustig had liggen slapen, bleek voor het wel en wee van zijn kind weinig belangstel ling te hebben. Hij bleef in bed. Een wieg was voor de baby niet aanwezig De 25-jarige A. H. D., moeder van een zoontje van een half jaar, heeft na haar arrestatie door de politie .bekend haar kind enkele malen ernstig mishandeld te hebben. De vrouw, die met haar man slechts beschikt over een kamer als woongelegenheid, vond dat 'het kind te veel huilde. De eerste keer verscheen het zoontje overdekt met bloeduit stortingen in november van het vorig jaar in het ziekenhuis. Half januari werd het ontslagen. Een paar dagen later moest het weer opgenomen worden. Het werd 6 maart opnieuw ontslagen. Enkele uren later bleek opnieuw opna me noodzakelijk. Het kind was bewusteloos, overdekt met bloeduitstortingen en had een gebroken sleutelbeen. Na beken tenis is de moeder op vrije voe ten gesteld. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. m.s. „Lago Traful" 17-3 m.s. „Eemhaven" 21-3 Australië: m.s. „Larchbank" 17-3 Brazilië: m.s. „Algorab" 21-3 Canada: m.s. „Alex" 20-3 Chili: m.s. „Diogenes" 18-3 Ned. Antillen: m.s. „Socrates" 17-3 Nieuw-Zeeland: m.s. „Rowanmore" 17-3 Suriname: m.s. „Rutgert Vinneu" 17-3 Verenigde Staten van Amerika: m.s. „Elbe Express" 17-3 m.s. „Atlantic Saga" 20-3 Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: m.s. „Zaankerk" 19-3 53. Lorca staat op om de nieuw aangekomenen te begroeten. Geen spier van zijn gelaat ver trekt, wanneer hij naast de her tog, de schildknaap ontwaart, die hij mijlen ver van hier waant. Hij trekt zijn gelaat in een zor gelijke plooi, als hij spreekt: „Hoezeer uw bezoek mij ver heugt, het spijt mij, dat het moet geschieden onder zulke treurige omstandigheden. Heer Aram van Barranca, die mijn gast was, heeft zich niet ontzien om op laaghar tige wijze een van mijn trouwste dienaren van het leven te bero ven! Wij zijn ons juist aan het beraden over zijn straf en niets zal ons liever zijn, dan deze ne telige zaak aan U voor te leggen en uw oordeel te horen!" Een ogenblik staat de hertog beteu terd van Lorca naar Aram te staren, doch dan roept hij uit: „Aram van Barranca een moor denaar! Dat is onmogelijk!" En nauwelijks is hij uitgesproken, of Lorca slaakt een kreet van pijn en doet een woedende uitval naar Presto, die hem op een gevoelige manier tegen de schenen geschopt heeft en nu, terwijl hij zich haas tig achter de hertog terugtrekt, schreeuwt: „Hij is zelf de moor denaar!" HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Terneuzen brengen ter open bare kennis dat ter gemeente secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. Handel-, Industrie-, en Scheepvaart Mij. „De Hoop", Stationsweg 4 te Terneuzen, om vergunning ingevolge de Hinder wet tot het oprichten, in wer king brengen en in werking hou den van een betonmortelcentrale met opslag van zand en grind en toe- en afvoerwegen, op een per ceel grond in de Willemskerke polder (nabij woning C 49, Her- bert H. Dowweg), kadastraal be kend gemeente Hoek, sectie C nummer 485. Gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gele genheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van deze ver gunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Hoek. Bovendien zal op donderdag 3 april 1969, des namiddags 14.00 uur, in het gemeentehuis te Hoek een openbare zitting worden ge houden, waarbij mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden in gebracht. Een ieder kan ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd dat tot beroep gerechtigd zijn, de aanvrager van de vergunning en degenen die in persoon of bij gemachtigden op de bovenbe doelde openbare zitting zijn ver schenen. Mede is tot beroep ge rechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn ver schenen, binnen de gestelde ter mijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht en niet woonachtig is in die gemeenten waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Terneuzen, 13 maart 1969, Burgemeester en wethouder? voornoemd, J. C. ASCHOFF, burgemeester. A. J. VAN PAGEE. secretaris.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 5