PROVINCIAAL NIEUWS Twee gewonden bij schietpartij in Scheveningse flat Sociaal wasbedrijf geeft legerorder terug „World Trade Center" in Rotterdam Nucleaire vrachtonderzeeër van Amerikaanse hoogleraar Uraniumvondst o; Schouwen- Duiveland Vrijdag 14 maart 1969 DE VRIJE ZEEUW Pagïna 3 Terneuzen Opening schouwburg Installatie van jeugdnatuurwachters Axel Schooluitvoering Prinses Marijkeschool Als een leeuw Verkoop van zeeschepen Inbrekers snel gegrepen De „Times" en de Nigerlaanse burgeroorlog Verrijkt uraniumproject: gedachten gaan uit naar Almelo Militairen redden meisje uit brandende auto Wasserijbedrijf uitgebrand in Voorburg KANAAL TERNEUZEN-GENT - AGENDA - PRIESTER IN VATICAANSTAD GAAT TROUWEN. Dure varkenskop. Mededeling TNO De Terneuzense schouwburg aan de Zuidlandstraat zal oP don derdag 18 september 1969 in ge bruik worden genomen. De offi ciële opening zal gepaard gaan met enige speciale toneelvoorstel lingen. Er wordt naar gestreefd dat de nieuwe schouwburg in de ope ningsweek door een zo groot mo gelijk aantal mensen zal worden bezocht. Aanvankelijk bestond het plan het gebouw in te wijden met een openingsconcert, maar hiervan is men teruggekomen. In plaats daarvan volgen na de toneeluit voering op de avond van de offi ciële opening nog twee toneel stukken van een lichter genre op vrijdag 19 en zaterdag 20 sep tember. De wethouder van onderwijs, de heer F. Berbers, heeft donder dagmiddag in het concertgebouw 358 nieuwe jeugdnatuurwachters geïnstalleerd. Het waren vijfde- klassers van de 16 lagere scholen. De voorzitter van de jeugdna- tuurwacht Terneuzen, de heer R- Hol, vertelde de jongelui dat er sinds de oprichting in 1956 in Terneuzen meer dan 3000 jeugd natuurwachters in een soortge lijke bijeenkomst werden „inge wijd". Hij stelde de jeugdige scha re die aanvankelijk wat rumoerig was, maar onmiddellijk stil werd, toen de voorzitter dit vroeg,- en kele activiteiten voor het komend seizoen in het vooruitzicht. Voor de nationale boomplantdag op 26 maart heeft het comité twee leu ke objecten namelijk bij het her tenkamp en in Sluiskil rond de daar aangelegde speelplaats. De directeur van de landelijke stichting, de heer C. Voorhoeve uit Voorburg, wist zijn jeugdig publiek op boeiende wijze de be tekenis van het natuurwachter zijn bij te brengen. Hij hield hen voor, dat hun installatie niet al leen geldt zolang ze op de lage re school zijn, maar dat het de be doeling is de opdracht die men hier ontvangt, zijn hele leven ge trouw te blijven. Een jeugdnatuurwachter heeft eerbied voor al wat leeft en groeit en de heer Voorhoeve knoopte hieraan vast het rein houden van de natuur door geen papier en an der afval weg te smijten. De wik kel en het zilverpapier van de reep chocola konden als bewijs van het begin van deze gewoonte worden opgeplakt in het boekje, dat de jongelui ontvingen en waarin zij hiervoor vijf stempels gedrukt zouden krijgen. En passant spoorde de heer Voorhoeve extra aan tot dieren bescherming en het redden van dienen in nood. Verder attendeer de hij op het maandblad van de jeugdnatuurwaeht. In Zeeuws- Vlaanderen is ook nog een afde ling van de jeugdnatuurwaeht te Hulst. De heer Voorhoeve hoopte dat deze installatie als voorbeeld zou dienen voor het oprichten van nog meer afdelingen. Wethouder Berbers zei onder de indruk te zijn van het pro gramma van de jeugdnatuur- wacht. Deze installatie houdt in zekere mate belofte in, dat de jeugd er aan zal meewerken par ken en plantsoenen in stand te houden, want de natuur hebben wij evenzeer nodig als het huis waarin wij wonen. De wethouder spelde bij twee leerlingen van iedere school het insigne op en overhandigde de oorkonde en het boekje. De leerlingen hebben zich daar na uitstekend geamuseerd bij de vertoning van enkele films. Woensdagavond heeft in „De Halle" de jaarlijkse schooluitvoe ring van de Prinses Marijkeschool plaats gehad, waarvoor goede be langstelling bestond. Voor de pauze werd een aantal kindertoneelstukjes opgevoerd, o.m.: „De kabouterschool" van J. KalmijnSpierenburg; „De poppen dansen", eveneens van J. KalmijnSpierenburg; „De slim me dokter" van J. Pannekeet, en „Meeste^ Pennelik" van Benny Vrede. Twee onbekende mannen heb ben woensdagavond in een dub bele flat aan de zeekant in Scheveningen de hoofdbewoner en een van zijn kennissen over vallen. De hoofdbewoner, de 65- jarige heer H. M. K., werd door een pistoolschot in de arm getrof fen en een van zijn kennissen, de 38-jarige J. A. E., werd in de buik getroffen. Hij liep ernstig darmletsel op en werd opgeno men in het Bronovoziekenhuis. Gisterochtend verkeerde hij bui ten levensgevaar. De heer K. kon na behandeling naar huis terug keren. Van de daders ontbreekt elk spoor. De 65-jarige heer K., presi dent-commissaris van een assu rantie-maatschappij, die volgens de politie een gefortuneerd man is, kwam om even over tienen thuis met zijn huisknecht, de 25- jarige B. V., die bij hem in huis woont, en de 38-jarige J. A. E., die al 17 jaar lang bij hem in dienstbetrekking is, maar die niet in de flat woont. Zij zagen in de flat op de bovenste etage licht branden. Toen zij naar binnen gingen, zagen zij in de huiskamer twee mannen zitten, één met een pistool, de ander met een ploer tendoder in de hand. De heer K. wilde de politie gaan bellen in de andere flat. Hij liep naar de deur, maar werd ge volgd door de man met de ploer tendoder, waarop een van de kennissen van de heer K. op zijn beurt de man volgde. De heer K. greep de aanvaller vast, maar deze sloeg hem enkele malen roet de ploertendoder op het hoofd. Daarop volgde een vechtpartij, waarbij de heer K. een zware kristallen vaas greep en die naar de man met het pistool wierp, omdat hij zag dat deze het wapen op hem richtte. Onmiddellijk schoot de man. In het tumult schoot een van de aanvallers nog tweemaal. Het m.s. Vliestroom (499 brt.) van de Hollandse Stoomboot maatschappij te Amsterdam zal worden verbouwd tot veeschin. Het is verkocht aan Nederlandse kopers via het „maritiem bureau J. E. den Brave" te Amsterdam. Dit bureau verkocht verder het m.s. Meme (1650 ton), eigen dom van een Panamese maat schappij, aan Griekse kopers. Twee schepen voor Survey Werk, de Anna en (Ie Bella die reeds onder Panamese vlag voe ren, zijn aan een Panamese maatMshapnü verkocht. Na de pauze brachten de leer lingen van de 5e en 6e klasse „Jan met de pan", van G. van Es sen, ten tonele. Dat alles goed in de smaak viel, bleek uit het hartelijk applaus na ieder nummer. Woensdagavond werd door de beheerder van de jeugdherberg „Bleye Haghe" bij de rijkspolitie aangifte gedaan, dat een drietal jongelui met een luchtdrukpistool de mensen in de jeugdherberg schrik aanjoegen. De politie trok er oP uit en wist de vandalen, die ook ruiten tot hun mikpunt ko zen, in te rekenen. Bij de verho ren bleek dat twee van de drie jongelui, te weten C. B., oud 19 jaar, en F. S., oud 16 jaar, beiden uit Axel, de daders van de inbra ken in de Vaartstraat en Polder straat waren. Van het gestolen geld hadden zij het luchtdrukpistool gekocht. Volgens de politie moet de heer K. zich als een leeuw heb ben geweerd, ook nadat hij door een schot in de arm was getrof fen, Bij het gevecht moet de aan valler met de ploertendoder ver wondingen aan het hoofd hebben opgelopen. Na een tiental minu ten sloegen de aanvallers op de vlucht. Omtrent de motieven heeft de politie weinig houvast. De zaak speelt in homofiele kringen, aldus de politie, maar of dit iets met de kwestie te maken heeft, is nog onduidelijk. De „Times" heeft in een com mentaar de Britse regering op geroepen, de voorstellen te steu nen van de Biafraanse leider ko lonel Ooejoekwoe om in de Nige- riaanse burgeroorlog een bestand van een maand te sluiten. Het beleid inzake de Nige- riaanse burgeroorlog moet vol gens de krant gebaseerd zijn op de stelling dat Biafra zich niet zal overgeven maar tot het uiter ste zal vechten." „De oorlog heeft tot dusver ge leid tot de dood van ongeveer een miljoen mensen, tot moorddadige luchtaanvallen op burgerlijke doelen in Biafra, tot Russische penetratie en invloed in Nigeria, tot een militaire impasse en tot de morele verwikkeling van En geland in een situatie waarop wij weinig invloed kunnen uitoefe nen. Dit zijn de resultaten van de militaire hulp voor de poging van generaal Gowon, Biafra met geweld te onderwerpen. Als de oorlog voortduurt, zal dit waar schijnlijk zo blijvenDe Rus sische invloed in Lagos zal groeien en de Europese verbitte ring over de Britse wapenleve ranties zal toenemen. Ook zal onze morele verantwoordelijk heid nog groter worden dan thans. „Onder deze omstandigheden vormen Ojoekwoe's voorstellen een stap die ondersteund dient te worden. Deze mag risico's heb ben, maar is moreel en politiek gezien verstandiger dan de tot nu toe door Engeland gevolgde po litiek. Het is een conflict dat moet worden bijgelegd en geen oorlog die gewonnen kan worden", al dus de „Times". Naar het A.N.P. bij navraag van het ministerie van economi sche zaken heeft vernomen, gaan de gedachten voor vestiging van zowel de trommelfabriek als de proeffabriek voor het vervaardi gen van verrijkt uranium uit naar Almelo. Formeel is nog generlei beslis sing genomen. Niet alleen moet terzake nog overleg worden ge pleegd met de twee andere part ners in het ultracentrifugepro- jekt, West-Duitsland en Enge land, maar ook met de autoritei ten in Almelo. De grondaankopen voor de bouw van de fabrieken hebben nog niet plaats gehad. Drie militairen van de kazerne Keyzersveer hebben dinsdag nacht om kwart voor twee onder Oosterhout op de rijksweg Gor- kum-Breda een 21-jarige Am sterdamse uit een brandende auto gered. Mej. A. den D. is levensgevaarlijk gewond opge nomen in het Ignatiusziekenhuis in Breda. De auto waarin zij meereed, werd van achteren aangereden door een vracht auto. De wagen vloog direkt in brand. Twee mannen, de 21- jarige Amerikaanse student A. M. en de 22-jarige militair W. S. uit Nunspeet, werden uit de wa gen geslingerd. Zij werden zwaar gewond. Met gevaar voor eigen leven slaagden de drie militairen erin het meisje dat achter in de brandende personenauto bekneld zat, te redden. Donderdagmorgen is aan de Loolaan in Voorburg onder Den Haag het wasserijbedrijf van de heer A. Flaton totaal uitgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en de feitelijke schade bleef beperkt tot het ver loren gaan van het aanwezige wasgoed van derden. Het was- Droces werd door het bedrijf el ders uitbesteed. De politie kreeg de brandmel ding om 11.18 uur van buren van de familie Flaton. De heer en mevrouw Flaton en een zoon zaten juist in hun woning boven de wasserij koffie te drinken, toen de brand ontstond. De oor zaak is waarschijnlijk overver hitting van een oliekachel ge weest. De familie Flaton kon de wo ning die overigens gespaard bleef tijdig verlaten en nog een bestelauto van het bedriif redden. De Voorburgse brand weer, die met drie warms was uitgerukt, was de vlammen tegen twaalf uur meester. Het bedrijf is Verzekerd. ZEEVAARTNIEUWS Bestemd voor Terneuzen: 12 maart (na 15 uur): Acua Marina - 12.540 dwt (Lib.) Gniezno - 3124 dwt (Pool) Continent - 401 dwt (Ned.) Bestemd voor Sluiskil: 12 maart Ardito - 744 dwt (Ned.) Vertrokken van Terneuzen 12 maart Sorel - 474 dwt (Deen) Deborah - 380 dwt (Ned.) Yewarch - 1338 dwt (ng.) 13 maart Doni - 275 dwt (Ned.) Marie Sophie - 575 dwt (Ned.) Kapitan Voolens - 4388 dwt Gepasseerd van Gent: 12 maart Kingennie - 1481 dwt (Eng.) Vectis Isle - 265 dwt (Eng.) Falco - 984 dwt (Ned.) 13 maart Mogens Graesborg - 565 dwt (Deen) Antilope - 984 dwt (W.-Duitsl.) Fenja - 1035 dwt (Zweed) Gepasseerd van Gent 12 maart Don Juan - 1334 dwt (Zweed) Jonet - 270 dwt (Ned.) Basil - 4777 dwt (Liber.) Gisele Happke - 840 dwt (W.-Duitsl.) Volente - 500 dwt (Ned.) Elation - 250 dwt (Eng.) Britt - 927 dwt (Zweed) Helene Husmann - 1299 dwt (W.-Duitsl.) Fiona - 475 dwt (Ned.) Nevales - 3401 dwt (Rus) 13 maart: Falco - 984 dwt (Ned.) Jürgen Priess - 630 dwt (Deen) Cima de Villa - 5015 dwt (Spanje) Paris - 608 dwt (Ned.) Hilda Wesch - 1809 dwt (W.-Duitsl.) 3h£H2H£H3H£H£H$H£<H£H£H£H2H{2HJH£H2H£H>3H£H3HSH£M' Vanaf WOENSDAG 12 MAART Terneuzen: Diepenbrockhof, van 1421 uur: Bezichting van modelwoning. ZATERDAG 15 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zomernachten in Zwe den". Othene: 7 uur: Prijskaarten. ZONDAG 16 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur: „Helden zonder glo rie"; 5 en 8 uur: „Zomernach ten in Zweden". MAANDAG 17 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Helden zonder glorie". DINSDAG 18 MAART Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Helden zonder glorie". De 50-jarige mgr Giovanni Musante, die al meer dan 25 jaar priester is en in die tijd ver scheidene lagere functies in het Vaticaan heeft vervuld, heeft van paus Paulus toestemming gekre gen zijn priesterlijk ambt neer te leggen en in het huwelijk te tre den. Mgr. Musante, die zijn su perieuren enige tijd geleden liet weten, dat hij de celibaatsver plichting niet langer kon nako men, heeft het Vaticaan al verla ten. Hij heeft onder meer ge werkt op het bureau van de vi caris-generaal van het bisdom Rome, Angelo kardinaal Dell'- Acqua die het bisdom namens de paus bestuurt. De paus is bis schop van Rome. Naar mr. Th. Vrouwenraets, voorzitter van het sociale werk voorzieningsschap zuidoost-Lim burg, donderdagmorgen namens het fonds voor sociale instellin gen te Heerlen heeft medege deeld, heeft de directie „Stich ting bedrijven van het fonds voor sociale instellingen" (S.B.F.) het ministerie van defensie verzocht de opdracht ten bedrage van circa 1,3 miljoen gulden over in totaal vijf jaar gegeven aan de wasserij van deze stichting te Geleen voor de verzorging van het natwaspakket voor de koninklijke landmacht te willen annuleren. Het ging hier om de verwerking van 30 ton was per week. De stichting had tegelijk met andere wasserijen in Neder land in 1968 bij inschrijving een offerte gedaan die 20 a 25 cent lager lag dan de algemeen gang bare prijs. De federatie voor de wasindustrie had tegen deze gang van zaken protestaange tekend bij de minister van socia le zaken, omdat enkele wasse rijen in het zuiden en oosten van het land, die tot nu toe deze was verzorgden, geheel of ge deeltelijk zouden moeten slui ten of personeel zouden moeten ontslaan, als per 1 april hun vijfjarig contract met defensie afloopt. Het gaat hier om 45 tot 50 werknemers. De federatie meende dat van de zijde van de Limburgse S.B.F. sprake was van „onaanvaardbare concurren tie". Dit argument werd geac cepteerd door minister Roolvink, die in een persoonlijk gesprek met de S.B.F. dit standpunt be vestigde. Een Canadese ijshockeyfan die zijn ongenoegen over de neder laag van zijn favoriete club had geuit door een met een vals ge bit uitgeruste bevroren vakens- kop in de hockey-arena te smij ten, is door de rechter in Mon treal tot een boete van 150 dol lar veroordeeld. De beklaagde, de 35-jarige Roger Patry, had volgens het proces-verbaal met zijn projec tiel een jongetje getroffen, dat het bewustzijn verloor en een snee in een oor opliep. Volgens de politie had Patry bij andere ijshockey wedstrijden al-eerder met originele voorwer pen als een bevroren kip en een dode eend gegooid. Het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders is van oordeel dat gestreefd moet worden naar een spoedige reali- sering van een wereldhandels centrum in de Maasstad. Op het ogenblik is men intern bezig met voorbereidingen die moeten lei den tot een gefaseerde totstand koming van het „World Trade Center". Het gemeentebestuur heeft de laatste tijd diverse op drachten voor studies doen uit gaan. Begin mei worden de uit komsten van deze studies op de tafel van burgemeester en wet houders verwacht. Burgemeester W. Thomassen deelde een en ander donderdag middag tijdens een raadszitting mee in antwoord op vragen van het liberale raadslid K. Staab. De burgemeester verklaarde verder dat het gemeentebestuur van Amsterdam en acquisitie naar buiten ten behoeve van haar plannen voor een wereldhandels centrum op Rotterdams verzoek voorlopig heeft gestaakt. Rotter dam had hier tijdens het overleg tussen beide steden over de pro blemen rond de vestiging van een World Trade Center in Neder land op aangedrongen. Burgemeester Thomassen ont kende dat Amsterdam en Rotter dam al een oplossing hadden ge vonden voor de problemen. „Tij dens de besprekingen die Am sterdam en Rotterdam op 22 februari over het World Trade Center voerden, is mij niets van een dergelijke oplossing geble ken", aldus burgemeester Tho massen. Woensdagmiddag is een vracht auto-combinatie door nog onop gehelderde oorzaak van de rijks weg 12 op de spoorbaan Utrecht- Culemborg gevallen. De bestuur der van de combinatie vond hier bij de dood. De vrachtauto werd volkomen vernield. Het trein verkeer werd gestagneerd. Een Amerikaanse hoogleraar heeft een ontwerp gemaakt van een onder water varend vracht schip met kernaandriiving. De zeevrachtkosten zouden hierbij met ongeveer de helft vermi"- deren. Het plan is van de hoogleraar R. L. Whitelaw, die zijn ontwerp deze week ontvouwde op een „onderwaterconferentie" van het Amerikaanse genootschap van werktuigbouwkundig ingenieurs in Coronado (Californië). De door Whitelaw ontworpen boot, die hij wegens de langwer pige vorm „de paling" noemt, is 426 meter lang. De diameter be draagt bijna 12 meter. Het schip kan met een snelheid van veer tig knopen op een diepte van zestig meter onder het zeeopper vlak varen. Het wordt daarbij door een kernre:.ct„r vap ener gie voorzien. De bemanning be staat uit slechts zes personen, die het vaartuig in minder dan drie dagen over de Atlantische Oceaan kunnen brengen, waar bij de weersomstandigheden geen invloed hebben. De „paling" wordt geheel automatisch gela den en gelost. Tijdens boringen op Schouwen- Duiveland, in het kader van de deltawerken, is op een diepte van 120 m uranium gevonden. De di- rekteur van de rijksgeologische dienst in Haarlem, dr. A. A. Thi- adens, werd vorige week van deze vondst in kennis gesteld. Een onderzoek van de mon sters leidde tot de voorlopige conclusie, dat het uranium van goede kwaliteit is, hoewel nog nader moet worden onderzocht hoe hoog het gehalte is. Een an dere vraag is of ook kwantitatief van een goede vondst kan wor den gesproken. Het onderzoek hiernaar zal nog wel een maand in beslag nemen. De diepte van 120 meter, waar het uranium werd gevonden, maakt dit onder zoek niet gemakkelijk. De geologische dienst in Haar lem, die de minister van econo mische zaken moet adviseren in geologische aangelegenheden, in het bijzonder inzake de opsporing en winning van delfstoffen, heeft het ministerie bereids in kennis gesteld van de vondst en zal nu in samenwerking met de isotopi- sche stichting in Amsterdam verder werken. Er zal een pro gramma worden opgesteld om Ie monsters te analiseren. Omstreeks 1945 zijn in Twello ook al eens sporen van uranium gevonden, maar die bleken niet. i interessant te zijn. Een verwarde menigte mensen dringt tegen elkaar op in de sneeuw: beeld van het grensinci dent tussen China en de Sow jet- Unie, gefotografeerd door een Sowjet-soldaat, die later zou sneuvelen in het gevecht. De Sow jet-soldaten dragen lichte jassen, de Chinezen zijn in don- 'cere kledif. Bij de boringen op Schouwen- Duiveland, waaraan ook de grondverkenning van T.N.O. medewerking verleent en die ten doel hebben het opsporen van drink- en huishoudwater, werd gebruik gemaakt van gamma- stralenmeters, die tot de vondst hebben geleid. T.N.O. Den Haag deed later de volgende mededeling: De deltadienst, afdeling wa terhuishouding, van rijkswater staat heeft in zijn routine-hydro logische onderzoekingen in Wes- terschouwen boringen verricht. Een belangrijk hulpmiddel bij het onderzoek van de doorboor de aardlagen is het meten van enige psysische grootheden, zoals elektrische weerstand etc. Sinds 1966 wordt ook de natuurlijke gammastraling in boorgtaen ge meten. Deze bepaling is van be lang voor het hydrologisch on derzoek. Het gehalte aan radio- aktief kalium is in kleilagen veel groter dan in zandlagen. Hierdoor kan op exacte wijze de ligging van water voor de zandlagen en van afsluitende kleilagen worden bepaald. Het is normaal, dat naast het kalium geringe hoeveelheden uranium aanwezig zijn. Bij het boorgat in Westerschouwen werd echter een gammastraling ge constateerd, die hoger is dan normaal wordt gemeten. Bij nader onderzoek van de bovengebrachte monsters van de betreffende aardlaag bleek, dat deze verhoogde gammastraling moet worden toegeschreven aan de uraniumreeks. Over het ge halte en de hoeveelheid uranium is dit moment niets te seggen.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 3