Provinciale Stalen behandelen streekplan West Zeeuws-Vlaanderen VRAGEN VAN DE COMMISSIE VOOR RUIMTELIJKE ORDENING VERBODSBEPALINGEN VOOR VERKOOP VAN ANTI-CONCEPTIONELE MIDDELEN Worgels piano's hï-fï installaties mossel+ HET GOUD BLINKT BEGROTING VAN FINANCIEN GOEDGEKEURD IN TWEEDE KAMER Uitkeringen bijstandswet niet belastingvrij Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 14 maart 1969 VERDOVENDE MIDDELEN IN BLIK Het antwoord van Ged. Staten Onder achttien jaar Chemische aard Nederlander in Frankrijk verongelukt Steriliteit In de op vrijdag 21 maart te houden openbare vergadering van de provinciale staten van Zeeland komt o.m. het streekplan voor West Zeeuws-Vlaanderen aan de orde. De statencommissie voor de ruimtelijke ordening, waarin resp. als voorzitter en secretaris optra den de heren R. Hol te Temeuzen en P. G. v. d. Bosse te Axel, heeft het college van gedep. staten een groot aantal vragen voorgelegd, die vrij uitvoerig door het provin ciaal bestuur zijn beantwoord. De voornaamste vragen met de antwoorden van G.S. laten wij hier volgen. 1. Achten G.S. een rechtstreekse verbinding van Breskens via Hoofdplaat met Temeuzen niet gewenst in verband met: a. de ontwikkeling van de kleln- industrie te Breskens; b. een betere ontsluiting van Hoofdplaat; e. een snellere aansluiting op elkaar van de Zeeuwse indus triegebieden (kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Sloegebied)? 2. In het streekplan zijn slechts enkele haven- en industrieterreinen aangewezen, alle met geringe op pervlakte. Indien zich het theore tlsche geval zou voordoen, dat een grote „schone" industrie zich in het plangebied zou willen vesti gen, zou deze dan op grond van de planning uit het gebied worden geweerd? 3. Wordt het als „industrieter rein" aangewezen gebied bij Oost burg, gezien de vraag aldaar, niet aan de kleine kant geacht? Ver dient het geen aanbeveling dit ge bied te vergroten met een gedeelte liggende ten oosten van de weg naar Groede (langs de Maaidijk)? 4. Verdient het geen aanbeveling om ook bij Aardenburg in het plan een terrein aan te geven als „in dustrieterrein", dit temeer nu het algemeen bekend is dat de vlas industrie in grote moeilijkheden verkeert? 5. Vinden G.S. het niet beter, nu de 2e nota over de ruimteliike or dening voor het jaar 2000 voor Oostburg een groei aangeeft tot 10.000 a 15.000 inwoners, het ge bied in de Henricuspolder aan te wijzen voor „stads- en dorpsbe- bouwing"? 6. Verdient het geen aanbeve ling het thans tot „landschapnelijk waardevol agrarisch gebied" be stemde terrein aan de oostzijde van de Peursenstraat te Aarden burg en de tot „agrarisch gebied" bestemde driehoek ten westen van de kom van Aardenburg de be stemming „stads- en dorpsbebou wing" te geven? 7. Zijn G.S. van mening, dat de bouw van landhuizen in de daar voor aangewezen gebieden een reële kans van slagen heeft, o.m. gelet op de afstanden van deze gebieden tot de „verzorgende" kommen, alsmede op de aanleg van openbare voorzieningen? 8. Is er voor de bestaande, niet in een als zodanig aangewezen ge bied liggende kampeerbedrijven, die met een voorlopige vergunning worden geëxploiteerd, nog een mogelijkheid om te blijven voort bestaan? 9. Kunnen G.S. met cijfers aan tonen, of er voldoende ruimte is voor de bouw van kampeerhuisjes etc.? 10. Dient niet, gelet op de jaar lijkse toename van het aantal ca ravans, te worden overgegaan tot het aanwijzen van ruimere en/of meerdere gebieden voor het plaat sen van caravans? 11. Zijn G.S. van mening, dat hoogbouw in het gebied van Groe de, Nieuwvliet en Retranchement misplaatst zou zijn? Is het niet gewenst voor deze gebieden mid delhoge bouw toe te staan? 12. Is in het streekplan rekening gehouden met de noodzakelijke stichting van slechtweer- en ande re recreatieve voorzieningen, b.v. de aanleg van een overdekt zwem bad? 13. Bestaat nabij de gemeente Hoofdplaat de mogelijkheid tot De Amerikaanse douane heeft woensdagavond de hand gelegd op bijna twee-en-dertig kilo zui vere heroïne. De partij, die be stemd was om aan verslaafden te worden verkocht, was ver pakt in blikjes waarop stond dat er vis in zat. Twee dagen eérder achterhaalden de douaniers ruim dertig kilo heroïne, die op dezelf de manier was verpakt. Beide zendingen waren geadresseerd aan een niet-bestaande firma in de Vereigde Staten en afkom stig uit Frankrijk en het mid den-oosten. De autoriteiten, die al geruime tijd een smokkelben de in verdovende middelen op het spoor waren, wisten hoe en wanneer de partijen zouden ar riveren. Daarmee staat in ver band de begin deze week ver richte arrestatie van vijf perso nen, onder wie twee Fransen, op beschuldiging van handel in ver dovende middelen. het aanleggen van een jachthaven? Zo ja, dient dit dan niet op de kaart te worden aangegeven? 14. Hoe denken G.S. over het in overleg met België partieel Indijken van het Zwin en het bestemmen van een groot gedeelte tot „na tuurreservaat" en de rest te ge bruiken in de recreatieve sfeer, b.v. bos? 15. Bestaat de mogelijkheid de langs de kust lopende wegen op enkele plaatsen over de zeewering te projecteren, om de weggebrui kers van tijd tot tijd de gelegen heid te bieden van het uitzicht op zee te genieten? 16. Indien de zeewering langs de Noordzee in het kader van de deltawet in zijn geheel op delta hoogte zal zijn gebracht, in hoe verre zal dat van invloed zijn od het strandverkeer? Kunnen G.S. mededeling doen omtrent plannen inzake de kunstmatige aanleg van duinen? la. Een rechtstreekse verbinding van Breskens met Temeuzen ach ten wij in verband met de ontwik keling van de kleinindustrie te Breskens niet nodig. Het industrie terrein van Breskens is goed met het kanaalzonegebied, dus ook met Temeuzen en met geheel Oost Zeeuws-Vlaanderen verbon den door: a. een weg van de tweede orde (Schoondijke - IJzendijke - ka naalzone); b. een weg van de derde orde (Breskens - Hoofdplaat - Bier vliet - kanaalzone); c. in de toekomst een weg van de eerste orde (Breskens - Waterlandkerkje - kanaalzone). lb. De voor West Zeeuws- Vlaanderen voorgestelde ontslui tingsstructuur wordt de meest gunstige geacht; de ontsluiting van Hoofdplaat, met korte verbin ding enerziids naar Breskens en anderziids naar de centraal door het streekplanaebied oost-west lopende wegen kan als zeer goed worden gekenmerkt. lc. Afgezien van de vraag welke betekenis een vaste verbinding over de Westerschelde voor het verkeer tussen kanaalzone Zeeuws- Vlaanderen en Sloegebied zal kunnen hebben, moeten de cen traal door het streekplangebied oost-west lonende wegen als goe de verbindingen voor genoemd verkeer worden beschouwd. 2. In het belang van de concen tratie aanleg van infrastructu rele werken, spooraansluiting. vuilafvoer, enz., samenhang met woongebieden, landschaDpelüke overwegingen wordt de voor keur gegeven aan de vestiging van de zeer grote industrieën in Oost Zeeuws-Vlaanderen, o.a. de ka naalzone. 3. Het gebied ten noorden van Oostburg, aangewezen tot indus trieterrein heeft on het ontwem- streeknlan een grootte van 20 ha. Van dit gebied is in 'n gemeen telijk bestemminesolan 2.5 ha opgenomen, waarvan ongeveer 1 ha is uitgegeven. Er is een reserve aanwezig, welke voldoende wordt geacht voor de streeknlanperiode Daarbij dient te worden opgemerkt dat het in beginsel geen bezwaar behoeft op te leveren voor het ge val de behoefte gedurende de streekplanperiode groter zou blij ken te zijn, een groter terrein voor industrie te gebruiken dan op de streekplankaart is aangegeven. 4. Aardenburg zal, evenals in beginsel andere kernen, bij ge meentelijk bestemmingsplan gron den kunnen aanwijzen voor am bachtelijke en verzorgende bedrij ven. 5. In 1968 bedroeg het inwoner tal van het streekplangebied West Zeeuws-Vlaanderen 25.082 perso nen. Een uitbreiding tot 29.000 in woners in 1985 moet als een aan zienlijke uitbreiding worden be schouwd. Deze mogelijke vergro ting van het inwonertal zal over een aantal kernen verdeeld zijn. De uitbreidingsmogelijkheid voor de kern Oostburg wordt dan ook voor de streekplanperiode ruim voldoende geacht. 6. Bebouwing van het gebied tussen de Peursensstraat en het noordwestelijk bastion en de toe komstige verbindingsweg blijven wij afwijzen. De vraag of evenwel een enkele rij woningen langs de Peursensstraat (oostzijde) kan worden aanvaard achten wij te zeer een detail om in streekplan- verband te bezien. Momenteel wordt deze kwestie door de sub commissie voor de gemeentelijke bestemmingsplannen bekeken. 7. Er blijkt steeds een kleine categorie mensen te zijn die bui ten de bebouwde kommen wil wo nen en die daarvoor de bijkomende hogere investeringen in verband met verzorgende en openbare voor zieningen wil doen. Wij menen, dat de mogelijkheid daartoe in de huidige ontwikkelingsfase van Zeeland in het assortiment woon- mogelijkheden niet kan worden gemist. Elders in het land wordt het buiten wonen niet meer toe gestaan. Wij achten het belangrijk, dat Zeeland, dat nog in betrekke lijk grote mate over ruimte be schikt, hier iets te bieden heeft, wat in de rest van ons land niet meer verkrijgbaar is. 8. Kampeerbedrijven welke zijn gelegen in daartoe bestemde ge bieden en ook die welke liggen in gebieden waar zij in beginsel zijn toegelaten (het agrarisch gebied) kunnen blijven voortbestaan. Dat wil zeggen, zij kunnen worden uitgebreid en er kunnen nieuwe opstallen worden geplaatst, naar gelang de voorschriften van het bestemmingsplan dit mogelijk ma ken. Het voortbestaan van bedrij ven welke gelegen zijn in gebie den waaraan door het streekplan geen kampeermogelijkheden zijn toegedacht, wordt geregeld door het gemeentelijk bestemmingsplan en de daarin opgenomen over gangsbepalingen. In het algemeen zal dit betekenen, dat het gebruik kan worden voortgezet, mits met gemeentelijke exploitatievergun ning, doch dat uitbreiding en het stichten van nieuwe opstallen niet mogelijk zal zijn. 9. In het kader van de streek plannen wordt het gebruik van kamphuisjes gerekend tot het kamperen. De ontwikkeling daar van in het verleden, alsmede de verwachting voor de toekomst is als volgt: Jaar Slaanlaatsen Kamperen'in bij het van de kamperen totale-a<-co- modatie 1962 5.000 50.6 19R6 9.650 57,6 1968 14.640 64,4 1985 39.000 65,0 Uit deze cijfers blijkt het toe nemend aandeel van het kamperen in de totale accomodatie. Voor 1985 is een percentage van 65 ge raamd. Het lijkt niet juist een nog hoger cijfer aan te honden omdat de nadruk dan te eenzijdig op één accomodatie-vorm zou vallen. Op grcnd van in het streekplanrap port genoemde normen werd de totale behoefte aan grond bere kend voor de periode 1966—1985. Dit leidt tot een noodzakelijke uitbreiding met 120 ha. De in het ontwerp-streekplan opgenomen ruimte voor uitbrei ding van het kamperen omvat, in clusief 25 van de agrarische ge bieden met bijzondere kampeer- mogelijkheid, ca. 143 ha. Het op richten van kamphuisjes is toege staan in de kampeergebieden en in de gebieden met bijzondere kampeermogelijkheid. Het is moeilijk exact te bepalen welk gedeelte van een kampeer terrein in 1985 in beslag zal wor den genomen door tenten, welk door caravans en welk door kamp huisjes. Dit is afhankelijk van ver schillende zeer uiteenlopende fac toren. Momenteel ziet men, als ge volg van toenemende welvaart, een verschuiving van de kleine tent naar de grote en van daar naar de varavan. Wij menen echter de grond van het vorenstaande, dat voor de te verwachten aanzienlijke toeneming van het kamperen en het gebruik van kamphuisjes voldoende moge lijkheden worden geboden. 10. Zoals reeds uiteengezet, zijn wij van oordeel, dat voor de te verwachten toename van het kam peren in het streekplan voldoende ruimte is aangegeven. In het agra risch gebied kunnen voorts, mits geregeld bij gemeentelijk bestem mingsplan, kampeerbedrijven voor tenten en caravans worden ge sticht. De gemeenten kunnen op deze wijze voorzien in nog meer dere kampeerruimte dan op de streekplankaart is aangegeven. 11. Het moet voor de recreatie van groot belang worden geacht dat de kuststreek een zo geva rieerd mogelijk milieu biedt. Hoog bouw heeft grote invloed op het aanzien, de functie en het karak ter van de badplaatsen. Derhalve is het gewenst een variatie naar hoogte van de bebouwing na te streven. Groede, Nieuwvliet en Retranchement hebben een eigen recreatiekarakter, dat enigszins afwijkt van Cadzand-Bad en Bres kens. Wij achten het wenselijk dit eigen karakter te bewaren en te versterken. Dit houdt echter niet in, dat de recreatie hier minder kansen zou hebben. Om deze rede nen verdient het geen aanbeveling hoogbouw of middelhoge bouw in de genoemde plaatsen mogeliik te maken. Deze in het streekplan neergelegde gedachte verzet zich echter niet tegen iets hogere dan normale bouwwerken, zodat bij voorbeeld een hotel met een bega ne grond en twee verdiepingen niet bij voorbaat tot de onmoge lijkheden zal behoren. 12. Aangezien slecht-weervoor- zieningen in vrijwel alle streek plan-bestemmingen toelaatbaar zijn, worden hiervoor geen afzon derlijke mogelijkheden aangege ven. Voorzieningen voor slecht weer en soortgelijke accomodaties zijn in het bijzonder op hun plaats in de gebieden voor recreatiebe bouwing, in zekere mate ook in de kampeergebieden en voorts in en bij de steden en dorpen. 13. Deze vraag moet ontken nend worden beantwoord. Het be staande haventje van Hoofdplaat zal als gevolg van het op delta hoogte brengen van de waterke ring moeten verdwiinen. De aan leg van een jachthaven aan de bui- t.enziide in de omgeving van Hoofdplaat is niet mogelijk omdat dit gebied zeer gevoelig is voor oevervallen. 14. Het Zwin is een gebied met een zodanige natuurwetenschappe lijke waarde, dat het moet worden aangemerkt als een natnurvbiea van nationale betekenis. Bel»ië heeft altijd een zo groot mogelijk nog ernter waarde aan het gebied toegekend. Deze omstandigheid maakt het niet wenselijk verande ringen aan te brennen in de hui dige toestand van het gebied. Er moet echter op worden gewezen dat het gebied reeds een belang rijke recreatiefunctie heeft. Het mag, afpezien van een gedeelte in de vogelbroedtiid, vrii worden be treden en het is dan ook een druk bezocht wandel- en verpozingsge- bied. De regering is teruggekomen op haar aanvankelijk voorne men, dat er geen provinciale of gemeentelijke verordeningen meer mochten komen met be trekking tot de verkoop van an- ti-conceptiva. Minister Polak (justitie) heeft de tweede kamer namelijk voorgesteld, het de ge meenten mogelijk te maken de verkoop en verstrekking van an- ti-conceptionele middelen buiten voor het publiek toegankelijke besloten ruimten te verbieden of onder beperkingen te regelen. «II* goed* merken In din zeek Middelburg L.Delft 103-105 Tel. 01180-7684 Ook in Den Haag Groningen Heerlen 15. In het algemeen leidt het aanleggen van een weg over de kruin van de zeewering tot aan zienlijke extra-kosten. In hoeverre mogelijkheden op dit punt zullen bestaan zal eerst kunnen blijken, wanneer de plannen tot verster king van de zeewering vorm zul len hebben gekregen. 16. Bij het brengen van de zee wering op deltahoogte zal in be ginsel mogen worden verwacht, dat bestaande strandontsluitingen uiteraard voorzover nodig met een zekere aanpassing aan de ge wijzigde situatie in stand zul len blijven. Hierbij zal tevens kun nen worden bezien of verbeterin gen ten aanzien van de strandont- sluiting mogeliik zijn. Omtrent eventuele plannen inzake een kunstmatige aanleg van duinen kunnen geen mededelingen worden gedaan in verband met het feit dat met de plannen ter versterking van de waterkering nog een aan vang moet worden gemaakt. Zo'n verbod of regeling kan zich dus uitstrekken over de ver koop via automaten langs de openbare weg, maar niet over consultatiebureaus en over be sloten ruimten, waar horecabe drijven zijn gevestigd. Minister Polak heeft dit de kamer meegedeeld in de memo rie van antwoord op het voor lopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van het wetboek van strafrecht. Wanneer dit voorstel van wet zal zijn aangenomen, zal het niet meer strafbaar zijn middelen tot voorkoming van zwangerschap aan minderjarigen onder de 18 jaar te verstrekken of die mid delen openlijk ten toon te stel len of aan te bieden. Het wets ontwerp wil zoals bekend het verbod tot het verstrekken van anti-coneeptionele middelen aan minderjarigen geheel schrappen. De minister wijst er op, dat de vrije verkrijgbaarheid van con- tra-ceptiva niet kan worden op gevat als een waarde-oordeel van de wetgever over geslachts verkeer door jeugdigen. De be windsman spreekt als zijn oor deel uit, dat er geen behoefte bestaat aan een strafbepaling tegen het maken van reclame voor voorbehoedmiddelen op een manier die de goede zeden kwetst. Gaat men over de schreef, dan zou naar zijn mening kunnen worden cpge- treden aan de hand van de strafbepalingen tegen schennis van de openbare eerbaarheid. Staatssecretaris Kruisinga van volksgezondheid, heeft de kamer meegedeeld vooralsnog geen aan leiding te zien om anti-concep- tiva van chemische aard onder de wet op de geneesmiddelen voorziening te brengen. Zoals bekend valt „de pil" wel reeds binnen het kader van deze wet. door W. GELDOF 43 SLOT Hij bestudeerde eerst nauw gezet de brokken, die bovenaan lagen en gaf toen bevel deze te verwijderen. Het geduld der Jef- fersons werd op een zware proef gesteld, want het duurde meer dan een uur. Toen bukte de sheriff zich en zei: „Stoppen, jon gens. Kjjk maar eens hier!" Hij raapte een brok steen op en wees op talrijke, kleine ader tjes, die er laagsgewijs doorheen liepen. „Is dat nu steengoud?" vroeg Jefferson in spanning. „Inderdaad, Jefferson. Ik kan je wel zeggen, dat het totaal over bodig is hiervan een monster te nemen om te laten onderzoeken. Als er zoveel inzit, is met het blote oog wel vast te stellen, dat de exploitatie zeer lonend is. Ik zou je aanraden, deze plek van nu aan goed te bewaken en te zorgen, dat hier steenmolens ko men en een kwikdestillator en het nodige personeel. Ja, wacht maar even, ik weet wel wat je wil zeggen. Daarvoor ontbreken je voorlopig nog de middelen, maar daar is een mouw aan te passen, zonder dat je in handen van geldschieters valt". Hjj wachtte even, want de al gemene aandacht die hij genoot deed hem kennelijk goed en ver volgde toen: „Je kunt als volgt tewerk gaan, Jefferson. Begin maar met dit soort brokken op zij te gooien. Die kun je bewaren, tot de installatie er is. Maar let terdege op dit soort steen. Kijk maar!" Hij spreide zijn zakdoek op de grond, hield een brok steen er boven en wreef er hard op met een andere steen. Ieder zag, hoe de goudhoudende steen afbrok kelde. „Kijk, de goudkorrels val len er gewoon van tussen, je kunt ze met de hand sorteren. Daarna gooi je de steen op de hoop bij de andere, want er zit nog genoeg in voor de molen". „Ik begrijp het", zei John op gewekt. „Wij kunnen hier met de hand al zoveel goud winnen, dat wij er de hele installatie van kunnen betalen". „Zo is het", antwoordde Jack Bramble. „En ik verzeker je, dat je binnen enkele weken al genoeg hebt. Intussen zal ik contact op nemen met de bruinkoolgroeve, die tussen Oakridge en Brems- dale ligt en zien tegen welke prijs zij hier kolen kunnen bren gen. Dat je nieuwsgierigen op een afstand dient te houden, hoef ik je zeker niet te zeggen, maar ik weet wel een paar jonge kerels die betrouwbaar zijn en die graag als bewaker zullen optreden". Er moest nog heel wat geregeld en besproken worden, maar reeds dezelfde dag waren John en Jim aan het werk, terwijl de oude Jefferson de wacht hield. Na een paar dagen waren er twee bewa kers uit Bremsdale, die overdag om beurten de wacht hielden, 's Nachts werd de plek door John, Jim of zijn vader bewaakt. Maar het leek wel, of na de mislukte pogingen van Nick Smith en zijn volgelingen niemand meer de moed had, een overval te wagen. Dat zou trouwens niet zo gemak kelijk meer gaan, nu de brug 's nachts opgehaald was en Black River aan de westzijde van een prikkeldraadomheining was voorzien. Reeds na een week konden Jim en John hun tweede goudzending naar Cheyenne brengen. Veer tien dagen later werd een stenen vloer gemetseld, waarop een een voudig houten gebouw werd op getrokken. Weer veertien dagen later wérd de installatie geplaatst en op gang gebracht. Jefferson kon alles contant betalen. Toen het augustus was en ver dere nasporingen hadden aange toond, dat de ader rijk genoeg was om het bedrijf enkele jaren op gang te houden, durfde John de grote stap aan en trouwde hij met Kitty. En omdat er geen en kele reden was, waarom Jim en Alice zouden wachten, werd het een dubbele bruiloft. Hoewel Jim's hart hem naar Oakridge trok, bleef hij toch enkele jaren op „Jefferson Estate" wonen. Omdat op de mijn, zoals men de groeve met een tikkeltje groot spraak noemde, altijd streng toezicht moest worden gehouden en John en zijn vader op tijd af gelost moesten worden. Ruim drie jaar is het bedrijf op gang gebleven. Toen was de vindplaats uitgeput en werd de installatie verkocht. Het spreekt vanzelf dat de Jeffersons er een vermogen van over hielden. De boerderij werd geheel gemoder niseerd, gronden in de omgeving werden ontgonnen en bebouwd. De tweeling kreeg de opvoeding in Cheyenne, die haar moeder had gedroomd. Jim en Alice trok ken naar de boerderij van Jim's vader in Oakridge en John volg de zijn vader op. Zijn vader? Ja, want deze kon het zich veroorloven weer terug te gaan naar Louisiana en zijn „Estate" weer op te kopen. En daar er een spoorweg naar Che yenne werd aangelegd, bracht hij de zomer gewoonlijk door in Wyoming en de winter in Loui siana. Voor hem, maar meer nog voor zijn vrouw was het een bie- zondere vreugde, dat John en Kitty, behalve een dochtertje, twee flinke zoontjes kregen. Als die later hun leven eveneens op het land wilden doorbrengen, zouden er twee „estates" voor hen gereed staan en dat was een troostende gedachte, 1 toen de goudwinning weer was afgelo- lopen. Wat John betreft, deze taalde niet meer naar het hete zuiden. Hij had Wyoming en de Bad Lands lief gekregen. Hier had hij gevaren doorstaan, geworsteld en gevochten voor zijn bestaan, hier had hij ook de vrouw gevon den, die hij liefhad. Ondanks rijkdom had hij hier geleerd, dat mensen elkaar het geluk kunnen schenken, dat door geen goud wordt overtroffen in duurzaam heid. EINDE Franse en Duitse studenten heb ben op de tribunes tijdens de zit ting van het Europees parlement te Straatsburg spandoeken ont rold en pamfletten naar beneden geworpen. Zij riepen leuzen voor een verenigd Europa. Terwijl op de tribunes gevochten werd tus sen ordebewaarders en studen ten, ontstond in het parlement een chaos. Bij een verkeersongeval in Frankrijk is dinsdag de 42-jarige Ridderkerkse schipper R. K. H. Dekens om het leven gekomen. Drie mede-inzittenden in de wagen van de schipper liepen verwondingen op. De mannen waren op weg naar een boot van een Rotterdamse firma die in Frankrijk aangelegd had. De wet op de medische hulp middelen biedt geen basis om het aantal verkooppunten bij de aflevering van mechanische con- tra-ceptiva te beperken. Een kwalitatieve beperking van het aantal verkooppunten is op grond van de wet op de medische hulp middelen naar de menin van dr. Kruisinga alleen mogelijk, in dien de beperking zijn grond slag zou vinden in aan het mid del te stellen kwaliteitseisen en op noodzakelijk ffiediscbe-tech- nische deskundigheid bij de toe passing. De staatssecretaris Iheeft een en ander meegedeeld in de memorie van antwoord op de wet op de medische hulpmidde len. Tot de groep van medische hulpmiddelen die onder de wer king van deze wet zullen vallen, behoren voorwerpen, die in het menselijk lichaam worden ge ïmplanteerd, de z.g. „hartgang- maker", narcose-apparaten, hoog- tezonnen, shock-apparatuur en elektriseerapparaten. Verder acht dr. Kruisinga voorschriften wen selijk over de keuring op sterili teit van voor eenmalig gebruik bestemde naalden en spuiten. Ook aan hechtmaterialen, zoals catgut en verbandmiddelen die nen z.i. de nodige eisen te wor den gesteld. Ook de aan contact lenzen te stellen kwalitatieve eisen kunnen in het kader van dit wetsontwerp worden om schreven en vastgesteld. De tweede kamer heeft zich donderdagmiddag zonder hoofde lijke stemming akkoord ver klaard met de begroting van het ministerie van financiën voor 1969. Alleen de fractie van de Boerenparij kreeg aantekening te hebben tegengestemd. Zij acht het ontbreken van bezuinigingen en de voorgenomen belastingver hoging onaanvaardbaar. Alle ingediende moties werden verworpen. De motie van de heer Bakker (C.P.N.) betreffende mo gelijke wijziging van de wet op de omzetbelasting verwierf alleen de stemmen van de Boerenparij, C.P.N. en P.S.P. De motie van de heer De Goede inzake het niet laten doorgaan van de voorgenomen accijnsver hogingen per 1 juli a.s. vond de steun van P.v.d.A., P.S.P., D. '66, C.P.N. en de groep-Aarden. De motie-Wiebenga betreffen de een meer waardevast inkomen voor genieters van een vast in komen in guldens vond evenmin een algeheel onthaal. Het waren de P.S.P., C.P.N., groep-Aarden, Boerenpartij, S.G.P., G.P.V. en de heer Nypels (D '66) die iets voor dit voorstel voelden. De motie-De Goede waarin de regering werd uitgenodigd er naar te streven de fiscale positie van de gehuwde werkende vrouw per 1 jan. 1970 te verbeteren, werd ook al te licht bevonden. Vóórstemmers waren de C.P.N., D '66, Boerenpartij, de heer Van der Spek (P.S.P.) en de P.v.d.A. - leden Van den Doel en Goedhart. De motie-Berg, waarin de rege ring werd verzocht haar beleids conclusies zo tijdig over te leggen aan de kamer, dat een wetswijzi ging ter verruiming van de be staande fiscale regeling voor de gehuwde werkende vrouw op 1 jan. 1970 kan ingaan, ondervond meer sympathie, maar verwierf toch geen meerderheid. Het wa ren de fracties van de P.v.d.A., D '66, P.S.P., C.P.N., groep-Aaar- den en de Boerenpartij die zich vóór de motie uitspraken. Een motie van dezelfde P.v.d.A.- afgevaardigde, waarin de rege ring werd uitgenodigd de uitke ringen krachtens de algemene bijstandswet van de heffing van inkomstenbelasting vrij te stel len, werd verworpen met de stemmen van P.v.d.A., P.S.P., C.P.N, Boerenpartij en groep- Aarden vóór.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2