Gemeenteraad van Terneuzen WEER 4800 ZAKEN KAPOT Bedrijfsongeval Drie Italianen verdacht van juwelendiefstallen Tokio getroffen door sneeuwstorm Man omgekomen bij brand Automobilist verongelukt Kleuter gestikt Donderdag 13 maart 1969. UK vfujK a.r,uw gehouden op 5 februari 1969. (Slot.) 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het treffen van voorzieningen ten be hoeve van het kleuteronderwijs en het basis onderwijs. De heer HolMijnheer de voorzitter, ik wil allereerst beginnen met namens onze fractie onze waardering er over uit te spreken dat reeds op zo'n korte termijn U hebt namelijk in de begrotingsvergadering in december er over gesproken dit voorstel voor ons ligt. Het op korte termijn treffen van voorzieningen ten behoeve van het kleuter- en het basisonderwijs is, mijnheer de voorzitter, een urgente zaak. Persoonlijk vind ik het prettig, omdat toen namens onze fractie werd voorgesteld aan de wethouder van onderwijs om de gedachten eens te bepalen, voorzover betreft het kleuteronder wijs, bij mobiele schoollokalen, welke gedachte is overgenomen. Het gaat zelfs nu om drie rijdende schoollokalen. Er is daarstraks ook over de zorg voor het onderwijs gesproken, maar ik geloof dat we uit het voor ons liggende voorstel toch weer mogen concluderen dat de gemeente Terneuzen inderdaad wel de nodige aandacht aan het onderwijs schenkt, want het gaat hier over te treffen voorzieningen tot een bedrag van niet minder dan 2.348.256, Voor de bouw van een 7-klassige l.o.-school aan de Edv. Grieghof 627.368,—, een bijzon dere kleuterschool aan de Handellaan voor 391.512,een openbare kleuterschool aan de Handellaan voor 393.616,medewerking voor een R.K. kleuterschool aan de Katspolderdijk- Schuberthof voor 435.200,een uitgaaf voor een openbare kleuterschool aan de Dokweg- Amberboomstraat tot een bedrag van ƒ321.000,-, voorts zullen, zoals ik al heb opgemerkt, nog drie rijdende schoollokalen worden aangekocht voor in totaal 179.360,welke zullen worden geplaatst aan de Handellaan. Dit betekent dus in zijn totaliteit, zoals ik al heb gezegd, een investering van ƒ2.348.256, Het is goed, mijnheer de voorzitter, dat men in een gemeente waar muziek in zit vooruit loopt, want anders zou het fout lopen en daar om verheugen wij er ons over dat inderdaad getracht wordt de plannen om te zetten in rea liteit. In diezelfde begrotingsvergadering is ook nog eens even terloops er op gewezen, dat het toch wel wenselijk zou zijn de nota van onder wijs te herzien, omdat deze eigenlijk al ver ouderd was. Eén stuk ontbreekt voor mij en ik meen voor meerderen van mijn fractie voor een juiste beoordeling van de situatie met name met betrekking tot de 7-klassige school aan de Edv. Grieghof en dat is toch eigenlijk wel de onderwijsnota. Ik meen dat het toch moei lijk voor tegenspraak vatbaar is, dat het voor een raad heel wat gemakkelijker is wanneer er prognoses zijn met betrekking tot de vragen hoe de zaken liggen bij het Protestants Chris telijk Onderwijs, bij het Rooms-Katholieke On derwijs en bij het Openbaar Onderwijs. Al blij ven het dan prognoses, dan hebben we ten minste een houvast en dan kan men eigenlijk pas reële beslissingen nemen. Er zit nu inderdaad al een bepaalde diffe rentiatie in, waarin hieraan al wat wordt tege moet gekomen, maar er is één ding waar ik niet uit 'ben gekomen en dat is de 7-klassige school aan de Edv. Grieghof. Daarvan worden name lijk drie lokalen beschikbaar gesteld voor de tweede Chr. lagere school, die thans is gehuis vest in drie lokalen van het Zeldenrust-college aan het Mozarthof. Ik heb mij echter afge vraagd voor wie de vier andere lokalen zijn. Daarvan weten we eigenlijk niets, tenminste, ik heb het er niet uit kunnen halen. Wanneer er een onderwijsnota was met prog noses, dan hadden we kunnen zeggen, dat naar billijkheid die en die en die richting daarvoor in aanmerking komt. Nu varen we eigenlijk een beetje in de mist wat dit betreft en dat zijn mijn bezwaren. De heer Van Alphen: Mijnbeer de voorzitter, ook ik wil namens onze fractie waardering uit spreken voor de vlotte gang van zaken in deze en mijn instemming betuigen met het voorstel. Wij hopen dat heel het voorstel spoedig gerea liseerd wordt zodanig dat de scholen ruim schoots klaar zullen zijn als er voor de kinde ren behoefte aan is. De heer RamondtMijnheer de voorzit ter, ik wil graag mijn waardering uitspreken voor het voorstel zoals dit hier voor ons ligt. In eerste instantie zou ik graag willen weten hoe ver het op dit moment is met de urgentie verklaringen voor deze scholen. Als ik het goed begrepen heb, zijn er inmiddels een paar ur gentieverklaringen aanwezig en voor de ove rige wordt dit nog afgewacht. Een tweede punt is, mijnheer de voorzitter, hoe men zich de financiering heeft gedacht. Is deze financiering wel verzekerd en binnen wel ke termijn, in verband ook met (het tijdstip van de bouw. Een volgend punt en dat hangt er min of meer mee samen is een kwestie van de rijdende lokalen. Ik ben er van overtuigd, ge zien de toelichting bij dit voorstel, dat deze rijdende lokalen op het ogenblik noodzakelijk zijn. Ik ben er alleen niet gelukkig mee dat wij deze nu maar moeten aanschaffen, omdat wij naar mijn mening met ons scholenprogram ma achter zijn. Ik heb er wel begrip voor, dat door mutaties bij de afdeling onderwijs en ook door wisseling bij de bezetting van de wet houderszetel deze zaak misschien even lang zamer gelopen heeft, dat is misschien mogelijk. Daarnaast heeft het mij verwonderd dat deze zaak in een spoedeisende vergadering moet be handeld worden, terwijl dus bij het afdelings- onderzoek gesteld werd, dat de zaak van de kleuterscholen buitengewoon moeilijk was, maar dat voor het basisonderwijs de nood op dat moment niet zo erg groot was. Mijnheer de voorzitter, ik zou graag over deze punten een antwoord hebben. Ik kan mij er overigens mee verenigen dat er een 7-klas- sige school gebouwd wordt, terwijl in feite slechts een vier-klassige school binnen enkele maanden noodzakelijk is. Dat hebben we ook in het verleden gedaan, waarbij in verschillen de opvangscholen, kleuterscholen gevestigd zijn. Ik heb niet de illusie dat de problematiek t.a.v. de kleuterscholen dit jaar nog opgelost wordt. De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, in de eerste alinea van punt 3 wordt de Katspolder met een C geschreven, ik zou het prettig vinden daar weer in de toekomst een K aan te treffen. In de tweede plaats on dersteunt onze fractie dit voorstel van harte en wij hopen dat dit zo spoedig mogelijk ge realiseerd wordt ook wat betreft de rijdende lokalen, die we kunnen inzetten waar dit nood zakelijk is. Vervolgens heeft het mij getroffen, dat dit weer een fait accompli is. Er zijn al besprekingen ver doorgevoerd met de firma Dura en van een openbare inschrijving of wat dan ook is geen sprake. Ik zou in de toekomst toch graag zien dat we niet met één firma zaken doen, maar dat er toch sprake is van een competitie en wanneer de firma Dura dat kan bouwen dan geloof ik öok dat hier -ter plaatse gevestigde firma's in staat zijn een behoorlijke school te bouwen. ik meen, dat de raad er ook in het verleden altijd aan meegewerkt heeft dat het college een slagvaardig beleid kan voeren. Daaraan zullen we dus vanavond ook wel tegemoet ko men. Ook ik moet mijn teleurstelling er over uitspreken, dat de onderwijsnota er niet is. We hebben er in de begrotingsvergadering, zoals de heer Hol gezegd heeft, al over gesproken. We kunnen er ook begrip voor opbrengen, dat dit nog niet klaar is, want er zit een hoop werk in, maar het beleid wordt met deze bouw voor zeer lange tijd bepaald, zonder dat de raad eigenlijk een totaal overzicht heeft van het be leid dat het college in de toekomst voor ogen staat. Ik moet daarover mijn teleurstelling uit spreken. Mijnheer de voorzitter, bij de vorige bouw van de opvangscholen is er niet alleen overleg gepleegd met de besturen van de bijzondere scholen maar er is ook overleg gepleegd met het volksonderwijs over de situering en de verdeling en wat al niet meer. In Uw begelei dingsnota bij het voorstel schrijft U dus, dat U de hele materie met de inspecteur voor het onderwijs doorgesproken heeft, terwijl met de betrokken schoolbesturen overleg is gepleegd en dan stelt U verder: het overleg heeft gere sulteerd in een overeenstemming om te reali seren enz. enz. Mijnheer de voorzitter, wat ik nu mis bij die stukken is het overleg dat U heeft gepleegd met de mensen van het openbaar onderwijs. U kunt wel zeggen: dat zijn wij en dan heeft U formeel gelijk, maar er is ook nog zoiets als een ouderraad en er is dus ook nog een vereni ging voor volksonderwijs. Ik heb dat niet ge vonden bij de stukken. Het kan best zijn, dat dit dus wel plaatsgevonden heeft, maar dan vind ik het jammer dat ik het niet ontdekt heb. Ik ben echter bang dat U dit over het hoofd hebt gezien. Nogmaals formeel heeft U gelijk, maar het spijt mij dus wel. De heer Berbers: Mijnheer de voorzitter, ik ben U zeer erkentelijk dat U op mijn verzoek, ik wil het woord spoed niet noemen, voor deze vergadering de raadsleden heeft bijeen laten roepen, want ik geloof dat het onderwerp dat wij vanavond behandelen toch wel de moeite waard is om er een speciale raadsvergadering aan te wijden. Ik zou dan meteen de heer Ramondt willen antwoorden, dat deze spoed eisende vergadering ons een maand kan sche len bij de bouw. Het is namelijk zo, dat wij voor de school aan de Dokweg in een zeer moeilijke situatie zitten, want wij moeten deze kleuterschool in augustus klaar hebben. Wan neer wij dit voorstel pas in de vergadering van 27 februari zouden behandelen, dan zou dit tot gevolg gehad hebben, dat wij hoogstens in april zouden kunnen gaan bouwen en dat niet alleen, mijnheer de voorzitter, maar dan zouden ook alle andere projecten die hieraan gekoppeld zijn, op zijn minst met een maand vertraagd worden. Ik kan U mededelen dat, wanneer U dit voorstel vanavond aanneemt, wij inderdaad in maart kunnen gaan bouwen en dan is de kleuterschool aan de Dokweg zeker in augus tus klaar. Ik heb dus gevraagd een spoed eisende vergadering bijeen te roepen en ik hoop, dat U mij dit niet kwalijk neemt. Wanneer ik dan de vragen systematisch mag beantwoorden, mijnheer de voorzitter, dan zou ik eerst iets willen zeggen over hetgeen de heer Hol heeft gesproken en ook de heer Huij- brecht ten aanzien van de wenselijkheid van een nieuwe nota voor het onderwijs. Wij heb ben daarover al tijdens de begrotingsvergade ring gesproken maar, mevrouw, mijne heren, op het ogenblik is de afdeling onderwijs zwaar overbelast. Wij hebben maanden onze aan dacht moeten besteden, dag in dag uit, om deze seriebouw rond te krijgen. De bezetting is te gering op de afdeling onderwijs en wij zijn op dit moment echt nog niet toe aan een nota voor; het onderwijs, dat inderdaad een zeer veel omvattend werk is. Wat wij wel gedaan hebben ik meen dat ik er al eens een keer op gewezen heb is, dat wij voor dit gebied een herziene prognose gemaakt hebben. Wij hebben naast de oude onderwijsnota de nieuw ste gegevens opgevraagd en deze gegevens ge- toest aan de feitelijke situatie in Terneuzen. Aan de hand van die gegevens is dus dit plan uit de bus gekomen en ik kan zeggen dat wij voor de permanente behoefte in het gebied waar het over gaat, 9 lokalen voor het kleu teronderwijs nodig hebben, terwijl wij er, laten wij zeggen vóór 1 oktober 1970, 12 lokalen nodig hebben. Negen lokalen in dat gebied be tekent dus 3-klassige kleuterscholen. Deze zijn ook nog zo opgezet dat, mocht dit gebied later over 10 tot 15 jaar helemaal gesetteld zijn en het aantal kleine kinderen sterk teruglopen, dan zijn deze scholen zonder meer geschikt om er twee-klassige kleuterscholen met een speellokaal van te maken. Dan heeft men de meest ideale kleuterschool die men maar kan bedenken, die ook voor die tijd zeker voldoet aan de eisen. Wij hadden dus dringend behoefte aan 12 lokalen en wij hebben gemeend dit te kunnen oplossen met U te verzoeken de aan schaf van drie rijdende schoollokalen goed te keuren. Dergelijke lokalen, wij hebben er al één in onze gemeente, hebben bewezen aan de eisen te voldoen. Daarbij hebben wij ook de mogelijkheid door de mobiliteit van zo'n schoollokaal deze met de minste kosten daar te plaatsen waar op een gegeven moment de grootste behoefte is. Ik geloof, mijnheer de voorzitter, dat deze planning zoals wij deze nu in het raadsvoorstel hebben vastgelegd inderdaad juist is. Ik ge loof niet, dat U zich daarover echt zorgen moet maken en wij zullen blij zijn, dat wij met deze rijdende lokalen de piekbehoefte, die nog veel erger wordt als dus de 482 flats in de Oude- landse Hoeve gaan betrokken worden, te kun nen opvangen. De heer Hol informeerde naar de basisschool in het Edv. Grieghof. De heer Hol stelde, dat er voorlopig maar drie klassen in komen, maar hij bedoelt daar waarschijnlijk toch wel, dat er vier klassen bestemd zijn voor het Chr. onder wijs. De andere klassen zien wij voorlopig als een soort opvang, zoals we dus in het verleden ook gedaan hebben met de vier andere opvang scholen. U zult begrijpen dat er in die buurten, waar dus enorm veel gebouwd gaat worden, echt nog wel voorlopig een klas hier en daar nodig zal zijn, die daarin tijdelijk onderge bracht kan worden tot laten we zeggen de definitieve school uitgegroeid is tot een 5- of 6-klassige school. De heer Ramondt vroeg naar de urgenties, mijn collega wethouder zal dus over de finan ciering praten. Op het ogenblik kunnen wij, dat is misschien een kwestie van weken of een week, de urgenties verwachten voor die loka len, waarvoor die er nog niet zijn. Voor één school, de r.k. kleuterschool, is op het ogenblik de urgentie nog niet definitief toegezegd, maar ook deze urgentie, heeft men ons verzekerd van dé zijde van de inspectie, is binnen een redelijke termijn te verwachten en wanneer de financiering rond is, kan deze zonder meer, wat men noemt „over de toonbank", worden verkregen. Wat de urgenties betreft, meen ik te mogen stellen, dat wij ons daarover geen zorgen behoeven te maken. De" Keér Huijbrecht heeft gevraagd waarom dé ouderraad voor het openbaar onderwijs in zo, mijnheer de voorzitter, dat in eerste instan tie de besturen van de bijzondere scholen en het gemeentebestuur samen aan tafel zijn gaan zitten en samen dit plan hebben ontworpen. Ik wil hier van de gelegenheid gebruik maken, mijnheer de voorzitter, om aan het adres van deze schoolbesturen onze dank uit te spreken dat zij hebben mee willen werken aan deze serie-bouw, want anders dan beantwoord ik daarmee gelijk de Vraag van de heer Van Breda Vriesman hadden wij dit jaar waarschijnlijk geen enkele school, behalve misschien die aan de Dokweg, kunnen bouwen en ik geloof dat het ten opzichte van de kinderen van Terneu zen niet verantwoord is om daarmee zolang te wachten. Wij hebben, mijnheer de voorzitter, ook al is dat niet per se noodzakelijk, toch wel contacten onderhouden met de ouderraad voor het open baar onderwijs. Via afdeling onderwijs is er herhaalde malen over gesproken, maar ook ik zelf heb het genoegen gehad om, zij het op informele wijze, een bespreking te hebben met de voorzitters en de secretarissen van de ouder raad van het kleuteronderwijs en van het open baar basisonderwijs. Inderdaad vindt U hiervan niets in de stukken terug, omdat dit een infor mele bespreking is geweest. Ik meen te mogen constateren, dat deze dames en heren nadat zij dus vrij uitvoerig over de gang van zaken waren ingelicht, zeer tevreden naar huis zijn gegaan. De heer Van Breda Vriesman heeft nog ge vraagd waarom er alleen met de firma Dura onderhandeld is en er niet met een openbare aanbesteding gewerkt wordt. Mijnheer de voorzitter, de voorbereiding van een dergelijk project vraagt vele en diepgaan de besprekingen tot in de details, zodat het ge woonweg uitgesloten is dat men dit met meer dere firma's gaat doen. Men moet op een ge geven moment kiezen voor een bepaald systeem en daarmee gaat men in zee. Wanneer men dan zegt, we gaan daar nog eens naar toe en we gaan nog eens een ander systeem onderzoeken, dan komt men natuurlijk nergens. De eerste bespreking heeft plaatsgehad naar ik meen in oktober en we hebben nu pas afgelopen vrij dag de kleuterschool aan de Dokweg afgerond tot in details, tot de laatste spijker bij wijze van spreken. Als men dan nog weer met an dere bedrijven moet gaan spreken, mijnheer de voorzitter, dan zie ik aankomen dat wij de eer ste jaren geen scholen bouwen. Men moet op een verantwoorde wijze, dit is in het college helemaal doorgesproken, op een gegeven mo ment een keuze maken en dan moet men stel len dat dit door moet gaan. De heer Van Breda Vriesman vroeg, waar om wij hiervoor geen Zeeuwsch-Vlaamse aan nemer hebben gezocht. Mijnheer de voorzitter, dit is specialistenwerk. Voor scholenbouw moet men de beste mensen zoeken die er zijn, want anders komen we nergens, gezien de eisen die de bouwkundige inspecteur stelt aan de loka len enz. en dan wordt het eenzelfde lijdensweg als waarnaar U herhaaldelijk in het verleden hebt geïnformeerd, namelijk ten aanzien van de school aan de Dokweg. Dit konden wij ons onder geen enkele voorwaarde méér permi- teren en daarom hebben wij een goed bekend staand bedrijf in de arm genomen om het zo maar eens te zeggen en'inderdaad, mijnheer de voorzitter, deze mensen hebben bewezen dat zij op zeer korte termijn een architectonisch zeer goed verantwoorde school tegen zeer rede lijke prijs kunnen aanbieden. Het kan zijn mijnheer de voorzitter, dat ik hier en daar nog een vraag vergeten ben. Ik heb ze meen ik, toch wel allemaal in grote lijnen beantwoord maar eventueel kan er dan nog in tweede instantie op teruggekomen wor den. De heer Huijbracht: Mijnheer de voorzitter, deze kwestie niet geboord is. Het ia UStUUlljjlj. raad te vernemen. De heer Nieuwdorp: Mijnheer de voorzitter, ik wil in het kort even ingaan op een vraag van de heer Ramondt, naar aanleiding van de financiering. Inderdaad is het, zoals de heer Hol reeds heeft gezegd, geen sinecure om een dergelijk aantal scholen op een vrij korte ter mijn te gaan bouwen en daarvoor ook finan cieringsmiddelen te vinden. Het is thans echter zo, dat we op korte termijn de hele zaak heb ben kunnen ramen, al zijn het vrij globale cijfers, die echter, geloof ik, aan de ruime kant zijn maar U zult begrijpen dat vooral systeem bouw voor ons zeer moeilijk te ramen is. Wat de financiën betreft, geloof ik stellig dat dit rond is voor wat betreft de kleuterschool aan de Dokweg en de drie mobiele lokalen, terwijl we op zeer korte termijn de financieringsmid delen zullen zoeken voor de andere scholen. Ik meen, dat wij daarvoor ook zeer optimis tisch kunnen zijn. Dat zal ons wel gelukken. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, U moet mij goed begrijpen, de waardering overheerst ook bij onze fractie voor de snelle wijze waar op dit voorstel op tafel is gekomen. Wat be treft de opmerking over de nota van onder wijs, ook wat dit betreft hebben wij er begrip voor, dat dit niet in een vloek en een zucht voor elkaar kan komen, wanneer er van die afdeling een paar mensen weggaan en dan komen er nieuwe voor in de plaats. Wij kunnen er allen begrip voor opbrengen, dat dit moei lijkheden oplevert en dat men er tijd voor nodig heeft om die nota, ook geen sinecure, op te stellen. Ik meen overigens, dat met wat eenvoudiger cijfers bepaalde prognoses in dit stuk tot uiting hadden kunnen komen. Dit was wat prettiger voor de raad geweest, om er toch een indruk van te krijgen, zodat we, het woord is hier ge bruikt door de heer Van Breda Vriesman, niet voor een fait accompli gesteld werden. Wanneer het behoefte-element bij de diverse richtingen van de scholen bekend is, dan is de raad van Terneuzen toch objectief genoeg om. een eerlijke verdeling toe te passen en toe te staan. Dan had ik nog een andere vraag. Er is zojuist gesproken over de inschakeling van Ter- neuzense aannemers. Dit is dus systeembouw van de firma Dura. Was er niet alles voor te zeggen geweest en hadden we de kosten niet kunnen drukken, wanneer we de architectuur in eigen beheer hadden gehouden, want het vormt toch een aanzienlijk bedrag, als men dit vermenigvuldigt met factor 4. Ik geloof toch, dat dit mogelijk geweest had moeten zijn. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, de door mij in eerste instantie gestelde vragen zijn beantwoord. Ik zou alleen nog even nader wil len ingaan op een paar onderdelen, omdat deze mij nog niet volledig voldoen en ik kan mij voorstellen, dat dit ook moeilijk was, gezien de vorm waarin deze vragen gesteld waren. Ik ben dus blij, mijnheer de voorzitter dat deze bouw praktisch iets verder verzekerd is dan in het verleden en ik hoop dat de toezeg gingen worden ingelost en dat de kleuterschool aan de Dokweg van de grond komt. Mijnheer de voorzitter, als ik het goed be grepen heb, moeten voor het basisonderwijs ook in september voorzieningen getroffen zijn. Mijn vraag is dus of deze scholen inderdaad klaarkomen, gezien de op dit moment nog wat dubieuze toezeggingen. Komen deze niet klaar, wordt er dan tijdig gedacht aan een andere voorziening? Mijnheer de voorzitter, daarnaast wil ik nog even stellen dat ik er begrip voor heb dat de ouderraad laat dit formeel niet in het ge ding zijn inderdaad van tevoren op de hoogte wordt gesteld. Ik meen dus dat bij de verdere planning van de opvangscholen meer gelegen heid is om in deze met de ouderraad overleg te plegen en ook het standpunt van de ouder- De heer Van Breda Vriesman vroeg of het moest opgedragen worden aan de firma Dura. Ik zou het toejuichen als een Zeeuws-Vlaamse bouwinstantie met plannen voor systeembouw kwam. Ik dacht, dat het nu een onmogelijke zaak is om dit af te wegen en ik meen, dat wij in dit geval noodgedwongen met deze firma moeten overleggen. De heer Berbers: Mijnheer de voorzitter, ik wil nog graag even ingaan op hetgeen de heer Hol heeft gezegd over de prognoses. Uiteraard, mijnheer Hol, hebben wij begrip voor uw moei lijkheden en inderdaad toeb ik het ook niet zo opgevat als zou U niet voldoende waardering hebben voor het werk van de afdeling onder wijs. Dat weet ik wel beter, maar ik kan U wel zeggen dat, wanneer de drie permanente kleuterscholen klaar zijn, deze dan ook meteen bezet zijn. Het aantal kleuters op 1 oktober 1970 zal ongeveer 480 zijn in dit gebied. De heer Hol: Mijnheer de voorzitter, waarom staat dat hier dan niet in? De heer Berbers: Dan wordt het voorstel zo lang. Wij hebben deze cijfers wel aan de hand van het aantal woningen wat er klaar komt tot 1970 en de huidige bezetting van deze wijken. Deze cijfers hebben wij ook nog eens vergeleken met de landelijke gegevens en met onze vroegere I onderwijsnota en dan komen wij tot de conclusie, dat er laten wij zeggen medio 1970, wanneer alles zo'n beetje klaar is, twaalf lokalen nodig zijn voor de kleuters. Maar dat is een piek en drie rijdende lokalen kunnen dan eventueel, wanneer die piek wat gaat af zwakken, ingezet worden in de buitenwijken om dan weer daar in de behoefte te kunnen voorzien. Zowel de heer Hol als de heer Ramondt heb ben het nog even gehad over de systeembouw. Ik zou het inderdaad toejuichen, mijnheer de voorzitter, wanneer wij in Zeeuwsch-Vlaande ren een bedrijf voor systeembouw hadden, maai- dan moet dit wel aangepast zijn aan de scho lenbouw, want dat is iets heel anders en die zijn er helaas nog niet al te veel. Dan vroeg de heer Hol nog of het niet moge lijk zou zijn de architectuur in eigen beheer te houden. Op de eerste plaats is het bij mijn weten niet zo, dat wij aan de dienst van open bare werken een architect verbpnden hebben, want het gaat uiteindelijk over 'de architectuur, niet over toet toezichthouden. 4n- de tweede plaats is het zo, mijnheer de voorzitter, dat wij systeembouw gaan plegen, zodat voor elke school die we meer bouwen het honorarium van de architect met een aantal procenten daalt. Op de eerste school drukt het volle honora rium en op de volgende school gaat er telkens 10 of 15 af. Bij de vijfde school is het hono rarium dan zeer gering. De heer Ramondt vraagt wat we doen wanneer de school in sep tember of in augustus onverhoopt niet klaar is. Mijnheer de voorzitter, ik durf daar nog niet goed aan te denken, want dan krijg ik het be nauwd, maar wij zullen proberen in de mate van het mogelijke deze basisschool zo snel mogelijk te realiseren. Er zitten inderdaad heel wat haken en ogen aan voordat dit rond is, ook al omdat de situering van deze basisschool nog al wat problemen geeft. We zijn er op dit mo ment nog niet helemaal uit, maar wij hopen dit deze maand rond te krijgen en omdat we dus eerst aan de school bij de Dokweg beginnen hopen we toch nog tijdig de problemen rond de school aan de Edv. Grieghof opgelost te hebben. Ik kan U nu op deze vraag nog geen concreet antwoord geven. We moeten ons echt in de komende maanden daarover diep bezin nen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 4. Idem tot wijziging van de bouwverorde ning. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 5. Idem tot wijziging van a. de gemeentebegroting 1968; b. de begroting 1969 van de dienst Open bare werken; c. de Gemeentebegroting 1969. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 6. Rondvraag De heer Van Breda Vriesman: Mijnheer de voorzitter, ik wil opmerken dat de straatnaam aanduidingen in de nieuwe wijken bij de Mozarthof, Chopinlaan en verder de straten in die omgeving volledig onvoldoende zijn. Er zijn straathoeken waar helemaal geen bordje staat en ik had zelf verleden week de opgaaf om in de Chopinlaan bij de lage nummers een oneven huisnummer te zoeken. Ik ben er gekomen, maar je moet door een andere straat gaan, rechtsaf slaan en dan van achteren de woning in. Wanneer iemand hier niet bekend is, dan heeft (hij een enorme toer om die adressen te vinden en dit is ten enenmale onvoldoende aan gegeven. Mag ik U verzoeken die aanduidingen daar duidelijker te plaatsen, in ieder geval zodanig dat deze 's avonds zichtbaar zijn. Bij de Chopinlaan is het helemaal een wantoestand. De Voorzitter: Het probleem is bij ons be kend, de wethouder van openbare werken zal U antwoorden. De heer De Vos: Mijnheer de voorzitter, ik hoef daar alleen maar aan toe te voegen dat de dienst van openbare werken al opdracht heeft om deze zaak te bekijken en zo nodig bordjes te bestellen en aan te brengen. De heer Ramondt: Mijnheer de voorzitter, ik heb verleden jaar ook al eens gesteld dat voor al in de Oranjebuurt een aantal straatnaambor den onleesbaar zijn, omdat deze onder de be groeiing zitten. Ik weet niet of er al iets aan veranderd is, maar ik zou dit er toch graag nog even aan willen toevoegen. De heer De VosMijnheer de voorzitter, dat heeft ook al de aandacht, zij het misschien niet voor de hele buurt, maar wel voor bepaalde straten. We zullen dit nader bekijken. De Voorzitter sluit de vergadering. Een akelig getal is deze week bekend gemaakt: 4800 midden standers hebben in de loop van 1968 hun deuren moeten sluiten. De grootste klap viel bij de krui- j deniers. In de levensmiddelen- sector moesten 2300 zaken ophou den te bestaan. Die onthutsende cijfers tonen wel zonneklaar aan, hoe de zelf standigen in ons land met de on dergang worden bedreigd. Steeds zwaarder worden de lasten van de fiscus, steeds hoger de huren van de woon- en winkelpanden, steeds verder stijgen inet.de lonen van het winkel- en werkplaats- personeel ook de enorme sociale lasten van de werkgevers. Steeds meer moet men uittrekken voor reklame om te kunnen blijven concurreren tegen de tijdelijke prijzen van grootwinkelbedrij ven. En wat er door onze regering wordt gedaan voor de kleine zelfstandigen? Wie het antwoord weet, mag het ons berichten. Zelfs over een minimale belas tingcorrectie wordt nog zó lang gewikt en gewogen, dat er onder tussen weer honderden ten einde raad hun deuren maar sluiten. Bij dergelijke getallen kan men de schuld ook niet meer schui ven op de kleine ondernemers zelf. Er zouden enkele onbekwa me lieden bij kunnen zijn, jawel, maar het getal van 4800 in één jaar bestaat niet uit louter idioten en prutsers. Daar zijn zeker vierduizend vakbekwame en ervaren zakenlieden bij, die tientallen jaren een goed beklan te zaak hebben gedreven. Hun bedrijven zijn willens en wetens kapot gemaakt door onze over dreven-mooi geleide economie. Helaas zullen vele politieke partijen deze cijfers bij de ko mende verkiezingen wel weer onder de tafel vegen. De midden standers zullen langzamerhand tot de conclusie komen, dat zij zelf zich niet langer onder de tafel mogen laten werken. De 51-jarige S. Haagsma uit Alkmaar is woensdagmorgen bij een bouwwerk in Zaandam dooi- een vallende heipaal getroffen en korte tijd later overleed. Tokio is woensdag getroffen door een sneeuwstorm waardoor in enkele uren al meer dan 30 cm sneeuw viel. Het weg- en spoor wegverkeer kwam nagenoeg tot stilstand en binnenkomende vliegtuigen moesten uitwijken naar Zuid-Korea, Noord-Japan of Okinawa. Scholen, winkels en kantoren sloten vroeg om de mensen de kans te geven hun huizen nog te bereiken voordat ook het open baar vervoer zqm uitvallen. Interpol zoekt naar drie Ita lianen, de 30-jarige U. E., de 31- jarige A. C. en de 28-jarige M., die verdacht worden van de in braak bij,de juwelier De Jong te Eindhoven waarbij voor ƒ20.000 aan sieraden verdwenen en voor ƒ40.000 werd vernield. Een der Italianen heeft in Amsterdam bij een juwelier een ring van ƒ980 voor 100 te koop aangeboden. De juwelier ging er op in nadat hij eerst het paspoort van de Ita liaan had gevraagd. Nadat deze het pand verlaten had, stelde de winkelier zich in verbinding met de politie. De ring bleek afkom stig van de diefstal te Eindhoven. De drie Italianen hebben in Am sterdam in een klein hotel ge logeerd, Waarschijnlijk wilden zij de ring verkopen om aan handgeld te komen. Zij worden ervan verdacht ook de juwelen- diefstallen in Groningen en Leeuwarden te hebben gepleegd. De 59-jarige marktkoopman J. A. N. Prins uit Arnhem is gister nacht door rookverstikking om het leven gekomen by een brand aan de Kerkstraat in Arnhem. Om 4 uur kwam de eerste brand melding van omwonenden bij de politie binnen. De brandweer die snel ter plaatse was, bestreed de uitslaande brand met groot ma teriaal, maar kon niet voorkomen dat twee woningen vrijwel ge heel uitbrandden. Een gezin met drie kinderen, dat in de woning Kerkstraat 5 woonde, kon ternauwernood ont komen. Nadat het vuur was ge doofd vond men het stoffelijk overschot van de man in bed in een benedenkamer. Dit vertrek was niet aangetast door het vuur. Vermoedelijk is de brand ont staan in een opslagplaats van dekens en plastics van de heer Prins. In het pand was vroeger een soort winkeltje gevestigd, waarin de koopwaar van de overledene was opgeslagen. Het slachtoffer was niet getrouwd. Gistermorgen is op de provin ciale weg in Vierlingsbeek de 53-jarige vertegenwoordiger J. J. Dircks uit Venlo dodelijk ver ongelukt. Hij reed met zijn per sonenauto door een flauwe bocht en botste tegen een boom. In Vlaardingen is woensdag morgen de anderhalf jaar oude Jeanette van Klooster door ver stikking om het leven gekomen. Het kind, dat door de moeder, die in deze woning werkzaam was, in een box was geplaatst, had kans gezien om een nylon koord van de zonwering te grijpen. Tij dens het spelen is het koord om de hals van het kindje gekomen, waardoo? bet gestikt is.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 7