'n góede portie vlees HET GOUD BLINKT TWEEDE KAMER BEHANDELDE BEGROTING VAN FINANCIEN VERVOERSBONDEN STELLEN ULTIMATUM AAN DRIE BUSONDERNEMINGEN Bezwaren tegen Shell-vestiging in West-Brabant SCHIETERIJ BIJ SUEZ TREKKER MET OPLEGGER OP SPOORBAAN GESTORT Pagina 5 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 13 maart 1969. Inbreker van 13 was te dik voor w.c.-raam Hoge rekening Ontploffing bjj Newcastle Automobiliste verongelukt Verklaring van Soames Oplichter aangehouden Dodelijk ongeval bij heiwerk Een jaar tegen Indonesische marihuana-handelaar geëist James Earl Ray vermomd als politieman Nog geen remedie tegen luchtvervuiling De woordvoerder van D '66 In de tweede kamer, A. de Goede, heeft er woensdagmiddag bij mi nister dr. H. J. Witteveen van financiën op aangedrongen elke tot prijsstijgingen leidende Impuls achterwege te laten. Hij deed dit tijdens de begrotingsbehandeling van financiën. De heer De Goede vreesde na melijk dat de stijging van de kos ten van levensonderhoud tussen de 7 en 8 procent zal komen te liggen. De regering doet naar zijn smaak weinig om de heersehde ongerustheid weg te nemen. Hij deed een dringend beroep op de regering per 1 april geen accijns verhogingen in te voeren. Verder vroeg deze afgevaardigde de vrij stellingsgrens voor de belasting op het inkomen van de gehuwde werkende vrouw met ingang van 1970 tot 3000 op te trekken. Ver der wilde hij de belastingvrije voet verder omhoog gebracht zien. Drs. E. Berg (arb.) drong even eens aan op verruiming van de aftrek voor de gehuwde werkende vrouw. Naar zijn mening moet de kamer, zo nodig, op dit punt een uitspraak doen. Ook speelde drs. Berg met de gedachte een motie in te dienen om de bijstandsuitke ringen principieel buiten de belas tingheffing te stellen. De anti-revolutionaire afgevaar digde G. A. Kieft zei geen behoef te te hebben aan de bij het prijs- debat ingediende motie-De Goede, waarin verschuiving naar een later tijdstip wordt bepleit van een aantal belastingverhogingen. De christelijk-historische mr. W. Scholten wilde ook iets gedaan zien aan de belastingdruk voor de gehuwde werkende vrouw. Hij zei ér geen voorstander van te zijn dat de conclusies in het rapport- Hofstra als uitgangspunt voor het beleid worden genomen. Mr. Scholten bepleitte de aanpassing van de tegenwoordige vrijstelling aan de ontwikkeling van het loon- en prijspeil, uiterlijk op 1 januari 1970. De afkoop van de kerksubsidies, zoals het kabinet heeft voorge steld n.a.v. het rapport van de commissie-Van Walsum, vond de ch-afgevaardigde veel te laag. Hij bestreed de tegenwoordige praktijk van belastingheffing over bij standsuitkeringen. Naar zijn in zicht dient de oplossing primair te worden gevonden in de invorde ringssfeer. Verder bepleitte hij de instelling van een apart spreek uur voor de b.t.w. op de inspec ties, met name voor de kleine on dernemers. De heer M. Bakker (c.p.n.) wees op de ernstige liquiditeitsmoeilijk heden die, als gevolg van de in voering van de b.t.w., in een aan tal bedrijfstakken zijn ontstaan. Hij bepleitte een soepele beta lingsregeling voor de b.t.w.-af- dr«.cht. Ook de heer Bakker brak een lans voor de werkende ge huwde vrouw, die z.i. met het rapport van de commissie-Hofstra allerminst gediend is. De heer N. Verlaan (boerenpar tij) meende dat er nu geen belas tingverhogingen meer mogen vol gen. Wij zijn het meest geplaagde volk ter wereld. Hij zag een op lossing in een sterke beperking van overheidsuitgaven, in de af schaffing van de p.b.o.'s, van de vestigingswet en in de doorvoering van vrije lonen en prijzen. Daarbij achtte hij bouwvrijheid noodzake lijk. Het ministerie van volkshuis1 vesting kan, wat ons betreft, ont ploffen, zo zei de boerenafgevaar- digde. De heer P. Jongeling (g.p.v.) zei, het rapport-Van Walsum be sprekend, voorstander te zijn van scheiding tussen kerk en staat. Het moet de kerkleden een eer zijn zichzelf te bedruipen en dat kan, als zij met het hart achter hun kerk staan. Zij moeten des noods dwars tegen de overheid in gaan en zich niet gedeeltelijk door haar laten onderhouden, aldus de heer Jongeling. De liberale mr. F. Portheine gaf te kennen dat de belangstel ling van zijn fractie blijft uitgaan naar reële belastingverlaging. Hij wees op de te hoge, ook te hoge marginale tarieven van de inkom stenbelasting. „De reactie van het nationaal idool Johan Cruijff, waardoor we hem misschien kwijt raken, is er een voorbeeld van' aldus mr. Portheine. Hij toonde zich teleurgesteld over het rapport van de commis sie-Hofstra over de werkende ge huwde vrouw. Het getuigt niet van brede visie en blijft, wat de voor stellen betreft, zeker ver beneden de financiële maat. Hij meende dat de gescheiden belastingheffing van man en vrouw ernstig dient te worden be studeerd. Mr. Portheine vroeg de grootst mogelijke soepelheid bii de uitvoe ring van 't b.t.w.-stelsel. Hij vroeg zich verder af of het niet beter zou zijn bij overname van een erf met de gebouwen de ondergrond mee te verkopen, het erf in erf pacht te geven op basis van land bouwgrond: Dr. ir. A. Vondeling (arb.), oud minister van financiën, vroeg de minister iets te vertellen over de oorzaken van de geldontwaarding. Met name wilde hij een analyse van de situatie in Nederland. Dr. Vondeling deed de sugges- (Adv.) „Ze vond 't fijn om zelf uit te zoeken" Een platenbon is altijd raak tie bij de uitgifte van domeingron den te overwegen een paar grote staatslandbouwbedrijven te stich ten. Naar gijn mening leveren der gelijke bedrijven de schatkist meer op dan kleinere bedrijven. Minister dr. H. J. Witteveen van financiën zei in ziin antwoord de zorg voor de geldontwaarding volkomen begrijpelijk te vinden. De regering deelt de ongerustheid van de kamer, want hier is sprake van een ongunstige en ongewenste ontwikkeling. Een belangrijk ele ment is de invoering van de b.t.w. op 1 januari j.l. geweest. De be strijding van de geldontwaarding heeft als eerste voorwaarde dat de economie in haar totaliteit zo evenwichtig mogelijk is. Spannin gen moeten worden voorkomen en daarop ziin de regeringsmaatrege len gericht: o.m. een stringente begrotingspolitiek. „Het is een taaie strijd, maar ik hoop toch enig succes te boeken. In dit licht gezien zal een adequate dekking voor de extra defensie uitgaven in 1969 onmisbaar zijn", zo meende de bewindsman, die in antwoord op een vraag van dr. Vondeling zei dat de wijziging in de fiscale winstberekening voor verzekeringsmaatschappijen een zeer belangrijke is. Een w.c.-raam is de politie van Apeldoorn dinsdagavond behulp zaam geweest bij het vatten van twee zeer jonge inbrekers. De jongens braken in bij de radio zaak van de firma Jansen aan de Hoofdstraat in Apeldoorn, maar een vail hen raakte beklemd in het w.c.-raam waardoor zij naar binnen wilden. Het lawaai, dat de jongen maakte bij zijn pogingen los te komen, trok de aandacht van de buren, die de politie waarschuw den. Toen de politie arriveerde, troffen ze de 13-jarige T. de W„ die zich inmiddels bevrijd had, alsmede zijn 15-jarige vriend T. H. beiden uit Deventer, in de zaak aan. De beide jongens ble ken elk in het bezit te zijn van een luchtdrukpistool. Bij een streng verhoor op het politiebu reau bekenden zij dat zij zich in de afgelopen weken al aan meer inbraken schuldig hadden gemaakt, ondermeer in een paar winkels. (Adv.) „Ze heeft een grammofoon. Dus?" Een platenbon Is altijd raak De drie bij de vakcentrales aan gesloten vakbonden van vervoers- personeel hebben gisteravond een ultimatum gesteld aan drie van de elf streekvervoersondernemingen die tot nu toe hebben geweigerd de nieuwe driejarige c.a.o. voor het streekvervoer te ondertekenen. Als deze bedrijven het ultimatum negeren, zullen de bonden ingaan de volgende week woensdag een werkstaking voor onbepaalde tijd proclameren voor de personeels leden bij deze bedrijven. De overige acht streekvervoers ondernemingen zullen in de loop van deze week eveneens het ultl rnatum ontvangen. Voor deze be drijven geldt echter niet 19 maar als uiterste diatum. Aan hun zal het ultimatum enkele dagen later worden gesteld. Dit besluit is gis teren genomen tijdens een in Utrecht gehouden gemeenschappe lijke vergadering van de kader leden van de drie bonden bij de elf ondernemingen. De kaderleden werden nader geïnformeerd over de gang van zaken tijdens het vorige week in Amersfoort ge pleegde overleg met de weiger achtige werkgevers. Het is door tijdgebrek niet mogelijk gebleken dat alle elf streekvervoersonder nemingen tegelijkertijd door de vakbonden konden worden aange schreven. De drie bedrijven voor wie 19 maart wel geldt als uiterste datum zijn de Overijsselse Auto busdienst in Holten, de Zuidwest hoek in Balk (Fr.) en het Leeuwar der Autobusbedrijf. Met merendeel van de streek vervoersondernemingen in ons land heeft zich verenigd met het tussen de bonden en de KNVTO na ingrijpen van een bemiddelings- commissie onder leiding van rijks bemiddelaar mr. Van der Dussen bereikt akkoord. De elf bedrijven (Adv.) „Hij is morgen jarig en woont ver weg" Een platenbon - per brief is altijd raak kunnen zich wel verenigen met de voor dit jaar overeengekomen loonsverhoging, maar weigeren de ook overeengekomen 33 per maand (als eerste stap om de ach terstand ten opzichte van de chauffeurs in het stadsvervoer in te halen) te betalen. Het actie-comité „Shell-Moer- dijk", dat kortgeleden in West- Brabant is opgericht, gaat de komende weken activiteiten ont plooien om Shellvestiging op het grondgebied van de gemeen ten Klundert en Zevenbergen te verhinderen. Het comité meent dat op grond van recente wetenschappelijke publicaties over de milieu-verontreiniging talrijke bezwaren tegen de toe komstige vestiging zijn aan te voeren. Het comité kwam dins dagavond in Breda bijeen. Volgens het comité is het hele project in strijd met de tweede nota ruimtelijke ordening, ter wijl er tevens foutieve voorlich ting is verstrekt over het te verwachten aantal arbeidsplaat sen. Bovendien meent men dat de alternatieven voor de Shell vestiging niet zijn onderzocht. Het ligt in de bedoeling om het indienen van bezwaarschrif ten bij de gemeenteraden van Klundert en Zevenbergen tegen het bestemmingsplan Moerdijk waarin de Shell-vestiging is geprojecteerd te stimuleren. Voorts zal het actie-comité door middel van pamfletten en hea rings de bevolking van Wc-t- Brabant informatie over de hele kwestie geven. Het bestuur van „Shell-Moerdijk" bestaat uit de gemeentesecretaris van Willem stad, de wethouder van de ge meente Fijnaart, een Tilburgse student, een stafdocent van het Nederlandse wetenschappelijk instituut voor toerisme in Breda en een vakbondsbestuurder. Séhleterijen komen zo vaak voor aan de grens van Israël en de bezette gebieden, dat ze am per meer nieuws zijn. Wat dit weekend aan het Suezkanaal plaats greep, is dat echter wel. Hier ging het niet meer om een incidentje, maar om een goed georganiseerde actie der Egyp- tenaren. Waarbij men zich af vraagt: waarom? Een reden ligt voor de hand. Binnenkort komen de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische landen bijeen en op de agenda staat de bijdrage van olierijkaards als Saoedië en Koe weit aan de Egyptische staats kas, waaruit voornamelijk geput zal moeten worden voor een fors legerbudget. Betalen doet nie mand graag en het helpt vaak als men even laat zien waarvoor het eigenlijk is. Een tweede reden zou kunnen zijn dat Nasser pressie op de grote vier wil uitoefenen om eindelijk eens aan tafel te gaan zitten teneinde een regeling voor het nabije oosten op te leggen aan alle partijen, waarbij terug gave van de bezette gebieden natuurlijk het eerste artikel moet vormen. De artillerieduels en luchtgevechten aan het Suez kanaal moeten dan het bewijs leveren dat snel iets moet ge beuren om een nieuwe oorlog in dit gebied te voorkomen. Een derde reden die men mag vermoeden is «Jat de Egyptische leiders met enig" misnoegen zien hoe de guerrilla-organisaties de grootste publiciteit krijgen die daardoor bij de Arabische bevol king de indruk moet wekken dat die vooraan staan bij de strijd tegen Israël. En er is Nasser al tijd veel aan gelegen geweest zelf als de voorman in die strijd gezien te worden. Dus moest eens bewezen worden dat de Egyptische president bepaald ook niet stil zit. Wat ook beoogd mag zijn met de tweedaagse schieterij, de rekening is voor de Egyptenaren in ieder geval hoog. Niet alleen door de schade aan olie-installa ties en een kunstmestfabriek, maar vooral door het sneuvelen van stafchef generaal Riad. Deze begon na de rampzalige juli-oor- log van 1967 met de reorganisa tie van het Egyptische leger, die onder meer gepaard ging met het ontslaan en vaak veroorde len van tal van officieren, gene raals incluis. Het Egyptische leger zat al niet te dik in zijn goede kader, vooral niet aan de top en dan is het verliezen van wat dan be schouwd werd als de beste gene raal een hoogst onaangename zaak. De Israëliërs werden blijk baar heel goed voorgelicht over de plaatsen die zij onder vuur moesten nemen. Ook dit moet de Egyptenaren afschrikken om nog eens te gaan schieten UTRECHT: De Utrechtse recht bank heeft de 76-jarige Utrech ter A. J. de R., beter bekend als „oude Nol", tot zes jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstel ling veroordeeld, wegens uitlok king van twee door Hans van Z. gepleegde moorden, uitlokking van een poging tot gekwalifi ceerde doodslag en heling van een gestolen t.v.-toestel. Hier „oude Nol" bij het verlaten van de rechtszaal nadat de uitspraak was gedaan. Op een reparatiescheepswerf bij Newcastle in Engeland heeft zich woensdagochtend een ont ploffing voorgedaan waarbij een persoon is gedood en verscheide ne zijn gewond. Op de Vordenseweg in Hengelo (Gld.) slipte gistermiddag mevr. J. J. DickmannHartman uit die plaats met haar personenauto. Ze botste tegen een boom en werd dodelijk gewond.. Dicht bij de renbaan Mereveld, vlak bij Utrecht is door onbekende oorzaak omstreeks drie uur gis termiddag een trekker met opleg ger van een viadukt in rijksweg 12 (UtrechtArnhem) gereden en op de lager gelegen spoorbaan UtrechtDen Bosch terecht ge komen. De ravage was groot. Het treinverkeer UtrechtGel- dermalsen werd stilgelegd. De stroomtoevoer van de bovenleiding werd ter plaatse afgesloten. De leiding zelf zou nog intact zijn. Het ongeluk gebeurde op de zuidelijke rijbaan van rijksweg 12 ter hoogte van Houten. Volgens de eerste verklaringen zou het on geluk zijn gebeurd toen de vracht wagen een wiel verloor. Het ge vaarte lag ondersteboven, dwars op de spoorliin en is grotendeels vernield. De chauffeur bevond zich in de verwrongen cabine. De chauffeur die met zijn trek drie is gebeurd, toen waren juist tevoren twee reizigerstreinen de ongevalsplaats gepasseerd. In de gehavende spoorbaan zijn vier nieuwe staven gelegd. Om streeks vijf uur gistermiddag was een groot deel van de trekker met oplegger van de spoorbaan getrok ken. De Britse ambassadeur in Pa rijs, Soames, heeft woensdag ge zegd te betreuren dat de verhou ding tussen zijn land en Frank rijk momenteel niet zo goed is. „Europa zal nooit kunnen wor den opgebouwd zonder een goede verstandhouding tussen Frank rijk - en Engeland". Engeland blijft zijn kandidatuur voor het lidmaatschap van de E.E.G. hand haven. Het heeft de voorstellen van Harmei aanvaard en wenst overleg over politieke, fnanciële technologische en defensie-aan gelegenheden. Dat Engeland dat in de Westeuropese unie wil doen is slechts het gevolg van het feit ker met oplegger op de sooorbaan dat het geen lid is van de E.E.G. Wanneer het wél lid was, dan zou het dit overleg plegen in het ka der van de E.E.G. Het is niet zo, dat Engeland via de W.E.U. de gemeenschappelijke markt wil binnendringen, zei Soames. is gevallen was op slag dood Het bliikt te zijn de 21-jarige H. Leeflang. De man is afkom stig uit De Steeg (gemeente Rheden). Het slachtoffer kon cm streeks kwart over vier uit zijn zwaargehavende cabine worden bevrijd nadat uit De Meern een kraanwagen was gearriveerd. De transportcombinatie is eigendom van de N.V. Hegeman uit Huissen bij Arnhem. Uit mededelingen van de spoor wegen mag worden afgeleid dat het ongeluk om tien minuten over (Adv.) „Ik weet niet waar hij van houdt" Een platenbon is altijd raak door W. GELDOF 42) Een week later was Jim Connal al zover, dat hij naar huis toe kon. Maar nu hij toch alles wist, stond hij er op, dat hij John naar Cheyenne zou begeleiden. Het aanwezige goud moest verkocht worden, want ondanks alle ge beurtenissen op „Jefferson Estate" bleèf de kas daar leeg als voorheen. En omdat het eerste materiaal voor de brug binnen kort aankwam, was er haast bij. De eerste dag reden de beide vrienden tot Oakridge, waar John kennis maakte met Jim's familie. Ze bleven daar een dag logeren en trokken toen verder. Gp de avond van de tweede dag werd Cheyenne bereikt, waar het goud veilig en wel werd inge leverd bij een bank. Daar konden zij ook inlichtingen krijgen om trent alle benodigdheden en werkvolk, dat in dienst zou moe ten worden genomen indien de goudader de moeite van het ont ginnen werkelijk waard zou blij ken te zijn. Op de terugweg reed Jim mee tot Oakridge. Daar kwam Jack Bramble hem ophalen om hem naar huis te begeleiden. Een som van vijf duizend dollar was te groot om er alleen mee over de prairies te gaan. Toen John thuis kwam, was er wéér feest, van wege het geld, de opbrengst van een hele zomer hard zwoegen. De eerstvolgende weken werd onder leiding van Jack Bramble met het bouwen van de brug be gonnen. Vanuit Cheyenne was de toezegging gekomen, dat de rege ring voor de helft in de kosten zou bijdragen. Dat was een be drag van vijfhonderd dollar en dus in elk geval de moeite waard. De natuur werkte mee. Door het droge najaar was de rivier weinig groter dan in de zomer en men had geen hinder van het Water. Half november was de brug klaar. Het betekende meteen, dat de hoeve der Jeffersons niet meer zo eenzaam was want nu de over tocht over Black River zonder gevaar kon geschieden, ook wan neer de rivier gezwollen was, 'kwam er veel meer verkeer langs. Dit gedeelte van Wyoming was nu geen onbereikbare uit hoek meer in de winter. Met Kerstmis, toen Jim thuis niet veel te doen had, kwam hij de nieuwe brug bezichtigen. Hij bracht ook zijn ouders mee en toen de kennismaking van weers zijden goed was uitgevallen, werd op „Jefferson Estate" een dubbel verlovingsfeest gevierd. De winter, die toen reeds was in gevallen, duurde lang. John ver beet zich van ongeduld en popel de om weer aan het werk te kun nen gaan. Pas half maart ver dween tenslotte de sneeuw en niet zodra was dit het geval, of John begon met het aanleggen van een weg naar de bron in het terrein rond de schaapskooi, waar men in de zomer met het goud- wassen was opgehouden. Jack Bramble zorgde voor springstof en op een dag in april was het zover, dat de boringen in de rots gereed waren. Tot nog toe waren geen vreemden behulp zaam geweest, behalve dan bij 't bouwen van de brug. Na het op blazen van de rots, waaruit het goudhoudende water opborrelde, zou beslist worden, of verdere exploitatie van de goudader zin had of niet. Het aanleggen van de weg door John was dus wel wat voorbarig geweest, maar hij had zich niet kunnen bedwingen en dus was hij begonnen met een pad te effenen en stukken steen op te ruimen. Op deze middag waren allen in de omgeving, alle Jeffersons, Jim Connal, Kitty en haar vader en zelfs Tony Miller had aan zijn nieuwsgierigheid niet langer weerstand kunnen bieden. Dagenlang hadden John, Jim en Bramble met klopboren diepe, buisvormige holen in de rots ge slagen; Deze waren nu gevuld met springstof en lont. Iedere lont was lang genoeg om Bram ble tijd te geven ze één voor één aan te steken. Toen dat gebeurd was, zocht iedereen dekking ach ter de muren van de schaapskooi. De sheriff had de lengte der lon ten zó berekend, dat een gTOot deel vrijwel gelijktijdig zou ex ploderen. Dat gebeurde dan ook. Eerst klonken enkele kleine ontploffin gen en toen volgde de grote, die de grond deed dreunen en een zware hagel van steengruis in de omgeving deed neerkomen. Allen wilden opspringen, maar Jack Bramble commandeerde: „Blijven liggen, als je leven jullie lief is. Vijf minuten wach ten!" Dat was een veiligheidsmaat regel, want het kon zijn, dat er gens nog een lont brandde en dat een deel der springstof nog aan wezig was. Maar er gebeurde niets meer en eindelijk kon men gaan kijken. De jongeren liepen hard, maar Bramble vergat niet de kreupele Jefferson een handje te helpen. Allen wachtten echter bij de verpulverde rots, tot Bram ble met zijn onderzoek zou be"'o nen. (Wordt vervolgd.) De Rotterdamse recherche heeft de 51-jarige Haagse kraanmachi nist E. van R. gearresteerd, die door veel politiekorpsen in het land werd gezocht in verband met een aanzienlijke serie op lichtingen. Door zich voor te doen als dokter, veearts, politieman of ambtenaar van volkshuisvesting slaagde hij erin op vele plaatsen in het land geld los te praten. De Hagenaar vond zijn slachtoffers veelal onder treinreizigers op stations. De oplichtingen werden o.a. gepleegd in Rotterdam, Den Haag, Voorburg, Utrecht en Am sterdam. Volgens de Rotterdamse politie had de man betrekkelijk weinig succes. Zijn totale buit was nog geen 1.000 groot. De kraanmachinist werd ge arresteerd op aanwijzing van een portier van het Dijkzigtzieken- huis in de Maasstad. De portier belde de politie, nadat de Hage naar hem had verteld dat hij als arts in het Dijkzigtziekenhuis werkte. Op een bouwwerk in het Pel- dersveld in Zaandam kreeg gis termiddag de 51-jarige bouw vakarbeider S. Haagsma uit Alk maar een heipaal op het hoofd, die bij het heien Hit de strop was geschoten. Tijdens het ver voer naar het St. Jans zieken huis overleed de man. Tegen de 26-jarige Indonesische kluis op het centraal station lagen stuurmansleerling Abubakar U. uit nog elf pakken marihuana. Djakarta heeft de officier vanl Volgens de officier van justitie, justitie bij de Amsterdamse recht-mr. W. Tonckens, is verdachte bank gistermiddag wegens het in een van die lieden die langs slinkse '-"-1 wegen Amsterdam trachten vol te pompen met verdovende middelen. Als de handel was gelukt had ver- arrest geëist. De verdachte, die dachte er goed geld mee verdiend, aldus de officier. De prijs per kilo is ca. 1000. Uitspraak 28 maart. bezit hebben van bijna 6l/2 kilo marihuana een jaar gevangenis straf met aftrek van het voor- bekende, had 32 pakken met elk ca. 200 gram marihuana uit Bela- wan meegenomen om deze hier te verkopen met de bedoeling va-i de opbrengst zijn studie voor stuur man ten dele te betalen. Voor het centraal station had een onbekende op 20 januari U. aangesproken met de vraag of hij hennep had. Met de onbekende stapte verdachte in een auto en in een donker steegje zou de mari huana worden overgegeven. Ver dachte, die 20 pakken in zijn kle ding had verstopt, werd echter in het steegje door de politie gear resteerd. De aspirant-koper was er van doorgegaan. In een bagage- James Earl Ray, die wegens moord op ds. Martin Luther King tot 99 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is dinsdag als po- litie-agent vermomd van de ge vangenis van het district Shelby overgebracht naar de staatsge vangenis van Tennessee te Nash ville. Naar mededeling van sheriff Willam Morris van het district Sheby werd de vermomming toe gepast om te voorkomen dat het politie-escorte op de meer dan 300 km lange reis overvallen zou worden. Ray scheen volgens hem inge nomen met zijn rol als wetsdie- naar. De EGKS heeft sedert 1961 in totaal 24,5 miljoen gulden beschik baar gesteld voor de bestudering van luchtvervuiling door de ijzer en staalindustrie. Volgens de Euro pese commissie moet men op dit ogenblik echter constateren, dat ondanks grote vorderingen van de techniek nn inspanningen van de industrie het vraagstuk van deze luchtverontreiniging noch in tech nisch, noch in economisch opzicht volledig tot een oplossing is ge bracht. De Europese commissie ver klaart dit in antwoord op een Europese parlementaire vraag van de Nederlandse afgevaardigde Oele. Deze had gewezen op bet feit, dat op grond van recente waarnemingen in de omgeving van een nieuwe staalfabriek in de Maasvallei ten no joelen van Luik ernstig getwijfeld kan worden aan de vooruitgang op dit gebied. Uit het antwoord van de com missie bliikt voorts, dat de EGKS sedert 1961 studies laat verrich ten. Met een eerste program is 10 miljoen gulden gemoeid geweest voor een tweede, in 1967 opge zet, is 14,5 miljoen gulden uitge trokken.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 2