Arabische Liga in Cairo bijeen Bankoverval in Limburg TITO: MOEILIJKHEDEN MET WARSCHAU-PACTLANDEN OVERWINNEN „EGYPTE MAG BEGINNEN" De staking in Frankrijk Vietcong staakt beschieting van steden Nieuwe president in Venezuela ONTMOETING NIXON— RUSSISCHE LEIDERS? Roofoverval op postkantoor in Terheyden APOLLO-9 LANDT LATER GENERAAL G00DPASTER NAVO-opperbevelhebber in Europa HET WEER mm. DONDERDAG 13 MAART 1969 25e Jaargang No. 5941 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, ferueuzen Geen oorlog Sabotage aan Franse spoorwegen in de omgeving van Parijs Italiaanse ambtenaren in staking I- Si Buit: 50.000 Eerste Kamer PRESIDENT SUHARTO NIET NAAR NEDERLAND Aanval op Loeang Prabang Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ■7®i*«xStswsm«vt iTOEH NEUZEN efStiieéf-lieeldteedacteurP. J. van de Sande ïtedactie-en Administratie-adres: Smidswal Telefoon(01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8,— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum' per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. lil Cairo vindt druk overleg plaats tussen Egypte en zijn bond genoten. De raad van de Arabische liga is bijeengekomen en is onder anderen toegesproken door de Egyptische minister van buiten landse zaken Mahmoud Riaad, die inlichtingen verschafte over zijn laatste gesprek met de VN-gezant Gunnar Jarring. Ook sprak hij over de houding van Amerika sinds president Nixon daar aan het bewind is. Volgens zegslieden achtte hij deze onveranderd. De raad heeft besloten dat de steun aan de Palestijnse bevrij dingsbeweging moet worden uit gebreid. In een onderhoud met de in Cairo verblijvende chef van de VN-waarnemers, generaal Odd Bull, heeft Riaad naar verluidt de versterking van de militaire een heden in de door Israël bezette Arabische gebieden als een nieu we agressiedaad bestempeld. President Naser heeft donder dag gesproken met de opperbevel hebber der Jordaanse, Syrische en Iraakse strijdkrachten, waarbij ook de Egyptische minister van oorlog Mohammed Fawzi aanwezig was. Over deze besprekingen is niets onthuld. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban heeft dinsdag bij zijn aankomst in Wash ington verklaarde niet te geloven dat een van de in het conflict be trokken regeringen nog een oorlog wenst. Minister Eban zal bespre kingen voeren met zijn Ameri kaanse ambtgenoot William Ro gers en vermoedelijk ook met pre sident Nixon. De Israëlische interim-premier Jigal Allon ziet in de Egyptische beschietingen een poging tot ver storing van de versterking van Israëlische stellingen langs het Suezkanaal, waarvoor het reeds te laat is. De Egyptische verliezen zijn aanzienlijker dan de onze. Als wij niet hadden gereageerd op de aan vallen op ons, zouden wij reeds in een oorlog van grote omvang geraakt zijn, hoewel de Arabieren ons niet kunnen verslaan, aldus Allon. Inmiddels zijn de partijen die vertegenwoordigd zijn in Allons interimregering het nog niet eens kunnen worden over een rege ringsprogram voor het kabinet van Allons opvolgster, mevrouw Golda Meir. Leden van de Al Fatah guerril labeweging hebben dinsdag in Na bloes een Israëlische militaire pa trouille, die huiszoekingen ver richtte, met granaten bestookt. Naar officiële mededeling in Tel Aviv zijn drie Israëlische militai ren en zeven opstandelingen om net leven gekomen. „Egypte heeft het volste recht een militaire politiek van aktieve zelfverdediging bij het Suez kanaal te voeren om te voorko men dat de Israëliërs sen aanval voorbereiden", heeft de Egypti sche woordvoerder dr. Moham med el Zayyat woensdag op een persconferentie gezegd. De Israëliërs brengen volgens hem raketten in de kanaalzone en „dat doen zij niet voor tentoon stellingsdoeleinden, maar mis schien voor een aanval. Wij heb ben he vt lotse,kij j,yeen ben het volste recht die te ver ijdelen". „Wij zullen er ons niets van aantrekken wie het eerst schiet". Het denkbeeld dat het normaal 'zou zijn of een fait accompli dat de Israëliërs aan het Suezkanaal '«taan „is voor mij iets ondenk baars". Deze toestand is vol ge vaar en het wordt tijd dat de Is raëlische partij verantwoordelijk gaat handelen. Het bestand van •ha de juni-oorlog had gepaard moeten gaan met een bevel aan Israël, zich uit de bezette gebie den terug te trekken. „Het is niet onze bedoeling dat het bestand 99 jaar gaat duren", aldus Zayyat. Dr. Zayyat betwistte de V.N.- berichten dat de V.N.-waarnemer generaal Odd Bull gezegd heeft dat de Egyptenaren bij het Suez kanaal begonnen waren met schieten. Dergelijke conclusies zet generaal Buil nooit in zijn rapporten aan zijn V.N.-supe- rieuren, zei hij. Een „meerder heidssysteem" om vast te stellen wie het eerst geschoten heeft is verkeerd, in ieder geval kan een aantal V.N.-waarnemersposten alleen maar de Egyptische mili tairen waarnemen. Na een inlei dend incident hebben deze bot singen de neiging zich langs het kanaal uit te breiden, en „het be langrijkste punt is, wie het eerste schot heeft gelost", aldus Zayyat. Aan de 24-uurss taking van dinsdag hebben volgens het pers bureau A.F.P. ongeveer vier mil joen Franse werknemers deelge nomen. Voorts konden 3 miljoen mensen niet aan de slag door de staking van werknemers van de elektriciteitsbedrijven. Het sta kingsparool werd vooral nauw gezet opgevolgd in Parijs en Lyon en omgeving en het zuid oosten van het land. Het zwaarst getroffen werden de openbare diensten, zoals vervoer en P.T.T. Er werd praktisch geen post be steld. Het vliegverkeer met het bui tenland kon voor 50 worden uitgevoerd op de kortere vluch ten en voor 90 op de lange vluchten. Niet alleen in Parijs, waar ruim 100.000 personen betoog den, maar ook in ongeveer 30 andere steden zijn demonstraties voor .hoger» lonen gehouden. Zuidslavië wil, ondanks de verschillen in opvatting, zich ervoor inspannen de gerezen moeilijkheden met de landen van het pact van Warschau te overwinnen. Het wil in het be lang van onze volkeren, van de vrede en van het socialisme, de ontwikkeling van onze betrek kingen met alle socialistische partijen voortzetten". Dit staat in een rapport van het Zuidslaviscfhe staatshoofd Tito, dat woensdag op het negen de congres van de communisti sche partij van Zuid-Slavië in Belgrado is verspreid. In dit ver slag, dat voornameliik binnen landse economische en politieke vraagstukken behandelt, richtte Tito een verzoek tot de landen van het Warschau-pact de ge schillen tussen deze landen en Zuid-Slavië uit de weg te rui men. Hij erkende echter, dat er niettemin „verschillen van op vatting" kunnen blijven bestaan. Zuid-Slavië verwerpt namelijk met kracht de door verscheidene oosteuropese landen gehuldigde leer van de beperkte soevereini teit. Tito sprak zijn teleurstelling uit over de slechte verhouding van zijn land met Albanië en Bulgarije. Hij weet de moeilijk heden met dit laatste land voor al aan de anti-Zujdslavisohe cam pagne die in Bulgarije wordt ge voerd. De betrekkingen met Hon garije worden volgens hem ge kenmerkt door een geest van goede nabuurschap. Met Roeme nië ontwikkelt Zuid-Slavië een vriendschappelijke samenwer king. Over de verhouding tot de rest van de wereld zei Tito, dat Zuid-Slavië streeft naar verster king van de banden met de ont wikkelingslanden in Afrika en Azië, waarbij het solidair is met de strijd van deze landen tegen het imperialisme. Hij noemde in dit verband het Vietnamese volk en de „door de Israëlische agres sie bedreigde" Arabische volke ren. Ook met Latijns-Amerika heeft Zuid-Slavië een vruchtbare samenwerking. Wat West-Europa betreft be treurde Tito de „discriminerende politiek" van de gemeenschappe lijke markt. Er zijn echter on derhandelingen gaande om de betrekkingen met deze instelling te verbeteren. Over binnenlandse aangele genheden sprekend zei Tito o.m. dat de economische integratie verder zal worden verbeterd, dat het levenspeil zal worden verhoogd, dat het vraagstuk van de werkgelegenheid zal worden opgelost en dat er een nieuw economisch plan op stapel staat. De vietcong heeft gisternacht voor het eerst na 19 dagen geen Zuidvietnamese bevolkingscentra met raketten of granaten be stookt. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder werden gisternacht en gistermorgen slechts tien militaire bases door de rebellen onder vuur genomen. Het vietcong-offensief is tot dusver gericht geweest op 28 provinciehoofdsteden, 58 andere steden en talloze militaire kam pen en installaties, dit ondanks herhaade Amerikaanse waar schuwingen dat aanvallen op be volkingscentra als schending van een ongeschreven overeenkomst met Hanoi werden beschouwd, waaronder de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam werden gestaakt. De rebellen hebben dinsdag dicht bij de stad Tay Ninh een Amerikaans militair konvooi ge tracht in een hinderlaag te lok ken en daarbij 76 man verloren. Volgens een Amerikaanse woord voerder werden acht Amerika nen gewond en slechts één van de 50 voertuigen in het konvooi be schadigd. Bij gevechten in het centraal hoogland kwamen zes Amerika nen en 15 vietcongleden, en in de bossen langs de Laotiaanse grens twee Amerikanen en drie rebel len om het leven. De nieuwe Venezolaanse presi dent Rafael Caldera heeft dinsdag, kort na zijn beëdiging, in een rede tot het parlement verklaard dat zijn regering naar contacten met Rusland en andère Oosteuropese landen zal streven. Er zal volget-B de christen democratische leider een eind wor den gemaakt aan de 10 jaar ge leden door president Romulo Be- tancourt ineevoerde praktijk, om de diplomatieke betrekkingen te verbreken met landen waar een bewind in Larijns-Amerika zich on ondemocratische wijze heeft gevestigd. Caldera zei dat veel aandacht zal worden geschonken aan het oliebeleid. Onder andere zal over legd worden wat het land moet doen als de huidige olieconcessies voor buitenlandse maatschappijen in 1983 verjaren. Het Venezolaanse „bevrijdings leger" heeft reeds de bevolking opgeroepen het bewind) van Calde ra omver te werpen en „voorgoed een eind te maken aan de over heersing van de oligarchie en het imperialisme". De guerrillaorganisatie ver klaarde voorts niet te zullen rus ten voordat een socialistisch be wind is gevestigd en deed een felle aanval op de officiële communis tische parti} van het land, die het door Moskou aanbevolen beleid van vreedzame co-existentie met het heersende bewind volgt, In de omgeving van Parijs is dinsdagavond en gisternacht op drie plaatsen sabotage gepleegd aan het Franse spoorwegnet. In alle gevallen werden vlugschrif ten van het „comité revolutio naire national" s? Wonden. Op de rails- vari de -lijrSsri Panjs-Lyon en Parijs-Bazel en een lokaal- trein waren stukken ijzer gelegd. Een motorwagen en een trein lie pen uit de rails. Er werd niemand gewond en de schade was gister ochtend hersteld. Meer dan 30.000 ambtenaren zijn woensdag in Italië een sta king van vier dagen begonnen. Zij willen herziening van de sa larisschalen. Duizenden landarbeiders heb ben eveneens het werk neerge legd, nu de onderhandelingen over een c.a.o. zijn doodgelopen. Üf M ARNHEM: Tijdens een. dinsdag gehouden schilderijenveiling in het notarishuis te Arnhem, ging dit schilderij van, naar men aan neemt, een leerling van Rem brandt van de hand voor een be drag van f16.500. President Nixon zal waarschijn lijk over een maand een ontmoe ting hebben met de Russische lei ders Brezjnev en Kosygin, zo is woensdagavond van twee diploma tieke zegslieden in de Zuidslavi- sche hoofdstad, Belgrado, verno men. De plaats van samenkomst is nog niet vastgesteld. Het zou Mos kou kunnen zijn of een „neutrale" Europese hoofdstad als Wenen, waar in 1961 Kennedy en Chroesjt- sjev bespreking voerden. De ontwapeningskwestie lijkt zich volgens de zegslieden het meest te lenen voor op z'n minst gedeeltelijke concrete overeen stemming. Dit zou de ware reden ervan zijn dat de hervatting van de ontwapeningsconferentie in Ge- nève, die de komende dagen moest plaatsvinden, is uitgesteld. 7*-^ p;Ë!i 'MB Gistermorgen om even over elven hebben twee of drie man nen in het midden-Limburgse plaatsje Hunsei een overval ge pleegd op de boerenleenbank. De mannen waren in het bezit van een witte personenauto, waarschijnlijk merk Fiat. Ver moed wordt dat zij na de overval gevlucht zijn over de nabij ge legen Belgische grens. Door de jongemannen, die met een Duits accent spraken, werd circa ƒ50.000 aan Nederlands geld, 70.000 Belgische francs en een bedrag aan Duitse marken meegenomen. De overval werd gepleegd door twee mannen, die het kantoor van de bank waren binnenge wandeld, zogenaamd om geld te wisselen. Toen de kust veilig was, sprong een van hen over de balie, terwijl de andere onder dreigen met twee revolvers de kassier en de overige personeels leden dwong naar de bestuurs kamer te gaan, waar zij moesten blijven totdat zijn collega ge legenheid had gehad zich van de inhoud van een op een tafel staande geldtrommel meester te maken. Toen hy de trommel leeg had gehaald, ging het tweetal er in een witte auto van door. Desgevraagd deelde de direk- tie van de boerenleenbank mee dat het gestolen geld 50.000 gul- •den bedraagt. ■*- De auto, die de overvallers hebben gebruikt, is in Maaseyk onbeheerd aangetroffen. Hij bleek gisternacht uit een garage in Roermond te zyn gestolen. Om haar loketbeambten beter te beveiligen zal de boerenleen bank pantserglas in de loketra- men laten aanbrengen. President Suharto van Indo nesië zal dit jaar niet naar ons land komen. Minister Luns van buitenlandse zaken heeft dit gis termorgen in de eerste kamer meegedeeld. Letterlijk zei hij dat „in onderling overleg met de In donesische regering besloten is, dat Nederland niet op de lijst van bezochte landen zal staan". Tegen een eventueel bezoek van president Suharto aan ons land werd gistermorgen in de eerste kamer nog bezwaar ge maakt door het c.p.n.-kamerlid mevr. Van OmmerenAverink. Ze merkte op, dat een dergelijk bezoek reakties zou oproepen. „Generaal Suharto kan ver zekerd zijn van een warme ont vangst", zo zei ze. PARIJS: Een overzicht van de Place de la Bastille, waar zich dinsdag duizenden demonstran ten hadden verzameld om te pro testeren tegen het regeringsbe leid van president De Gaulle. Gistermiddag om kwart over vijf is een roofoverval gepleegd op het postkantoor in de Hoofd straat van Terheyden, een plaats met ongeveer 6.000 inwoners bij Breda. De daders waren drie mannen, die in een auto bij het postkantoor arriveerden. Twee van hen bleven in de auto zitten, de derde ging het postkantoor binnen en eiste, met een vuurwa pen dreigend, geld van de kan toorhouder, die de man ook geld heeft overhandigd. Er was op het moment van de overval geen publiek in het kan toor aanwezig. Er was geen ander personeel dan de kantoorhouder. De buit van de overvallers be draagt 2690. De kantoorhouder, de 60-jarige T. de Jonge, gaf op de eis van de overvaller om geld eerst wat klein geld. Toen de man dreigde hem te zullen neer schieten reikte de kantoorhouder hem nog ongeveer ƒ2500 aan. Het trio is in een groene Opel- Rekord in de richting Breda ge vlucht. De mannen waren al 's mid dags om half één in Terheyden gesignaleerd. Een winkelmeisje vond dat zij zich zó verdacht gé- droegen, dat zij het autonummer noteerde. Bij het onderzoek dooi de rykspolitie bleek al snel dat de auto gehuurd was. De politie was snel na de overval op het postkantoor. Direkt werden de korpsen van de omringende plaatsen gewaarschuwd. Dit had tot gevolg, dat in Breda een po litiewagen een auto achtervolgde die echter niet de gezochte wa gen, bleek te zijn. Van de daders is eèri nauwkeurig signalement bekend. De Apollo-9 zal hedenochtend ongeveer een uur en 20 minuten later landen, om dat te kunnen doen in een gebied waar het weer niet zo slecht is. Het ruimteschip moet nu ongeveer 500 km zuide lijker terecht komen in de Atlan tische oceaan. Dit besluit is gis terochtend door de vluchtleider bekendgemaakt. De Apollo-9 zal de landing in zetten aan het begin van de 152e omwenteling. Het tijdstip is nog niet precies bekend maar zal in de buurt liggen van 11.45 uur (17.45 uur Ned. tijd). De plaats van landing ligt ongeveer 500 km ten zuid-zuidwesten van de Ber muda-eilanden. Later maakte de NASA offi cieel bekend dat de Apollo-9 vandaag tegen het middaguur (18.00 uur Ned. tijd) zal landen. Het vliegveld van de Laotiaan se koninklijke hoofdstad Loeang Prabang is gisternacht bescha digd door een aanval van de Pa- thet Lao, zo hebben militaire kringen in Vientiane gezegd.-De laatste aanval had langer dan een jaar geleden plaats. De omgeving van het vliegveld is afgezet en men probeert de aanvallers te achterhalen. Het zou om ongeveer 50 man Pathet Lao en Noordvietnamezen gaan. Twee Noordvietnamese soldaten werden gedood en één gevangen genomen. AANMERKELIJK ZACHTER WEER Woensdag bevond ons land zich onder invloed van een uitgestrekt regen en sneeuw gebied. Dit be hoorde bij een frontensysteem dat zich uitstrekt van Ierland over Noord-België naar Zuid- Duitsland. Dit front vormde de scheiding tussen de vrij koude lucht welke met oostelijke win den naar ons land gevoerd werd, en de zachte lucht die zich boven België bevond. Het verplaatste zich langzaam naar het noorden zodat woensdagavond Zuid-Lim burg reeds een temperatuur van 8 graden meldde. Een oceaanstoring waarvan het regengebied woensdagavond in de Golf van Biseaje lag, trekt naar het oosten en zal vandaag het weer in ons land beïnvloeden, zodat er veel bewolking zal zijn. De temperaturen achter het front zullen aanzienlijk hoger zijn. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanmerkelijk zachter weer Zwaar bewolkt met geruime tijd regen. Matige tot krachtige in het Waddengebied krachtige tot harde oostelijke wind, in de loop van de dag afnemend en in de zuidelijke helft van het land ruimend naar zuidwest. Vrij zacht weer. DONDERDAG 13 MAART v.m. n.m. Breskens 9.11 9.59 Terneuzen 9.47 10.35 Hansweert 10.21 11.09 Walsoorden 10.30 11.18 VRIJDAG 14 MAART v.m. n.m. Breskens 10.45 11.29 Terneuzen 11.21 0.05 Hansweert 11.55 0.39 Walsoorden 0.04 0.48 ZON MAAN op onder op onder mrt 13 06.59 18.41 05.22 12.11 14 06.57 18.42 05.55 13.41 15 06.55 18.44 06.18 15.12 President Nixon heeft woens dag generaal Andrew J. Good- paster, plaatsvervangend opper bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, be noemd tot Navo-opperbevelheb- ber in Europa. Generaal Goodpaster volgt in deze functie generaal Lyman Lemnitzer op. GeneraalLemnitzer die sinds 1963 opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa is, zal per 1 juli aftreden. De voorgangers van Lemnitzer als Europees opperbevelhebber van de Navo zijn geweest: Eisen hower, Ridgway, Gruenther en Norstsd.

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1