Egyptenaren schoten het eerst Frankrijk verlamd door stakingen Incidenten in Europees parlement Bull in V.N.-rapport RADIO DE KOCK Artillerieduel aan Suezkanaal Storm verwacht in landingsgebied Apollo-9 HET WEER MOGELIJK DRIE AMERIKAANSE MAANVLUCHTEN DIT JAAR WOENSDAG 12 MAART 1969 25e Jaargang No. 5940 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Verzoek afgewezen Wilson doet beroep tot matiging Brand in psychiatrische inrichting GOLDA MEIR FORMATRICE LUCHTAANVAL OP BIAFRA Nieuwe naam voor hoofdstad van West-I rian OORDEEL OVER SIRHAN Rechtstreekse kleurenreportage landing Apollo-9 Hoogwater Zón- en Maanstanden Autobusongeluk in Chili Weerbericht Weer antirussische betoging in Peking Frankering bij abonnementTERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: P. J. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswat Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38150 Abonnementsprijs f 8.— per kwartaal; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W, Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Generaal Odd Bull, hoofd van de V.N.-waarnemers in het mid den-oosten, heeft in een rapport aan V.N.-secretaris-generaal Oe Thant meegedeeld dat Egypte zowel zaterdag als zondag be gonnen is met schieten in de uit gebreide gevechten langs het Suezkanaal. Zaterdag hadden 16 waarne mingsposten langs het kanaal ge constateerd dat de Egyptenaren het vuur openden. Zondag waren het er twaalf, terwijl vier eerst Israëlisch vuur in hun gebied hadden waargenomen. Israël heeft in een nota aan generaal Buil Egypte ervan be schuldigd het bestand te hebben geschonden. De gevechten heb ben naar officiële mededeling in Tel Aviv aan drie Israëli's het leven gekost, terwijl 18 militai ren gewond raakten. Over de verliezen aan Egyptische zijde zijn geen recente gegevens be kend. Volgens het gezaghebbende dagblad „Al Ahram" is het Egyptische leger constant in ge reedheid om een nieuw oplaaien van de gevechten langs het Suez kanaal te beantwoorden en dreigt er ook elk ogenblik een nieuwe gewelduitbarsting. De Israëlische premier ad in terim Igal Allon heeft maandag een bezoek gebracht aan de Is raëlische stellingen aan het Suezkanaal en de troepen gepre zen voor hun hoog moreel en hun paraatheid. Volgens hem zal Israël het be stand eerbiedigen als de andere partij dat ook doet. Hij zei te hopen dat Egypte na de gevech ten van het weekeinde inziet dat agressie nutteloos is. „Eerbiediging van het staakt- het-vuren zou ook in het belang van Egypte zijn. Tot het moment dat vredesonderhandelngen kun nen beginnen", aldus Allon. Secretaris-generaal Oe Thant heeft een verzoek van de Israë lische minister van buitenland se zaken Abba Eban afgewezen, om namens Israël de Arabische landen te verzoeken, de aansla gen op Israëlische .vliegtuigen in Athene en Zürich te desavouë- ren en maatregelen te treffen om herhaling van dergelijke gewelddaden te voorkomen. Thant heeft maandag Eban ge antwoord dat het van essentieel belang voor herstel van de vrede in het midden-oosten is dat de regeringen van de landen in dit gebied officieel verklaren uit voering te willen geven aan de resolutie van de veiligheidsraad over het midden-oosten van 22 november 1967. Israël heeft dit tot nu toe niet gedaan. In de brief van Thant aan Eban wordt ook onthuld dat de Israëlische regering op 19 februari in een aide-memoire reeds om doorgave van het ver zoek heeft gevraagd. Thant ant woordde op 20 februari op de aide-memorie dat hij de aansla gen op de vliegtuigen van El-Al afkeurde en met spoed maat regelen om voorkoming daarvan te zullen bestuderen. Hij achtte het echter ongewenst on verzoek van Israël de Arabische landen in te lichten. Premier Wilson van Engeland heeft maandag op een diner, waaraan ook minister Eban aan zat, een beroep tot matiging op beide partijen in het midden oosten gedaan. Volgens Wilson moeten beide partijen in het be lang van de vrede concessies doen. Wilson had eerder op de dag een onderhoud gehad met de spe ciale afgezant van de Egypti sche president Nasser, Mahmoud Fawzi. Volgens de Britse regerings leider heeft Israël recht op garanties voor zijn voortbestaan en zijn veiligheid. De toekomsti ge besprekingen van de grote vier over het midden-oosten heb ben volgens hem niet ten doel de partijen in het geschil een oplossing op te dringen, maar wil men slechts „alle vrienden van Groot-Brittannië in het mid den-oosten helpen tot vrede te komen." Noordstraat 107 - Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Een in Cairo uitgegeven militair communiqué zegt dat Israëlische strijdkrachten om 14.45 uur Ned. tijd artillerievuur hebben geopend op Egyptische troepen in de om geving van Suez, Port Tawflk en Chatt. De Egyptische strijdkrachten hebben het vuur onmiddellijk be antwoord. Zij hebben een Israë lisch hefschroefvliegtuig neerge schoten, aldus het communiqué. Radio Cairo onderbrak de uitzen ding om het communiqué om te roepen. Daarna volgde marsmu ziek. Een Israëlische militaire woord voerder in Tel Aviv zei dat de Egyptenaren het vuur hadden ge opend om 14.45 uur (Ned. tijd). Ze begonnen het gebied aan de ingang van de MitlaDas en zuide lijker naar Port Tewfik te be schieten, zei hij. Een Israëlische woordvoerder sprak de Egyptische bewering tegen dat een hefschroefvliegtuig zou zijn neergeschoten. Vier patiënten van een psy chiatrische inrichting in Narbo- rough, Leicestershire, zijn gister nacht omgekomen bij een brand die een deel van de inrichting heeft verwoest. Er worden 760 mensen verpleegd. In een half uur was men de brand, die ont staan is in de televisiezaal, mees ter De door de drie grote vakver bonden ter ondersteuning van looneisen uitgeroepen algemene 24-uursstaking heeft dinsdag het openbare leven in Frankrijk in grote mate aangetast. Zwaar ge troffen was het openbare ver voer. Het buurtspoorwegverkeer lag voor 80 pet stil en op de lange trajecten reden in het geheel geen treinen. Ook de metro en de busdien sten in de hoofdstad funktioneer- den nauwelijks. Vele Parijze- naars en forenzen gingen, voor zover hun bedrijven niet geslo ten waren, te voet, per auto of met de ingezette militaire vracht auto's naar hun werk. In ver scheidene wijken van Parijs wa ren er maandagavond al onder brekingen in de stroomvoorzie ningen, waardoor bioscopen en theaters in moeilijkheden kwa men. De ochtendbladen versche nen dinsdag als gewoonlijk. De avondbladen kwamen echter door de staking bij de elektriciteits bedrijven niet uit. Veel kantoren en de scholen waren gesloten. Ook bij de posterijen lag het werk stil, met uitzondering van het automatische telefoonverkeer. In de provincies was de situatie nagenoeg gelijk aan die in de hoofdstad. De vakbonden deden hun uiterste best om de aktie strikt te beperken tot een werknemers aangelegenheid. Zo werden bij een grote demonstratie in Parijs waaraan naar schatting 100.000 arbeiders deelnamen, militante, linkse studenten door leden van de ordedienst van de vakbonden op een afstand gehouden. Pas na dat deze manifestatie, welke on der een druilerige regen vreed zaam verliep, op de Place de la Bastille was geëindigd, kregen de circa 2.000 linkse studenten een kans. Zij gingen de politie met stenen en andere projectielen be kogelen, maar moesten al gauw voor een waar bombardement met traangasgranaten de wijk nemen in de omliggende straten. Het luchtverkeer ondervond veel vertraging. Vele onderwijs instellingen bleven gesloten. Irt de havens van Marseille, Bou logne en Le Havre werd vrijwel niet gewerkt. Daarentegen staak- 'te-van de 130.000 arbeiders in de staalindustrie van Lotharingen slechts ongeveer 10 Bij de gevechten in Parijs tus sen de politie en uiterst linkse studenten zijn verscheidene ge wonden gevallen. De ordebewa kers die waren uitgerust met doorzichtige schilden, traden met kracht op, waardoor in betrekke lijk korte tijd de rust was her steld in het gebied van de Place de la Bastille. Mevrouw Golda Meir is dins dag belast met de vorming van een nieuwe Israëlische regering. Radio-Biafra heeft omgeroepen dat een Nigeriaans vliegtuig gis teren een aanval heeft gedaan op de markt van Oemoeahia. Er zijn daarbij 35 mensen gedood en 80 gewond. Op de markt ont stond paniek. De radio meldde voorts dat een Biafraans dorp met raketten is bestookt. Daar werden acht mensen gedood en 20 gewond. De Indonesische regering heeft de naam van de hoofdstad van West-Irian, Soekarnopoera (het voormalige Hollandia), veran derd in Djaja Poera, aldus een verklaring van het ministerie van binnenlandse zaken. Ongekende taferelen hebben zich dinsdag in Straatsburg in het Europees parlement afge speeld. Studenten op de tribu nes, die lenzen riepen voor een verenigd Europa en die span doeken ontrolden beheersten op een bepaald moment het beeld in de zaal. Terwijl op de tribunes gevochten werd tussen ordebe waarders en studenten, ontstond er in het parlement een chaos. Gaullistische afgevaardigden rie pen protesten en verlieten de zaal, terwijl andere n3riör>"— leden door applaus hun instem ming met het optreden van de studenten betuigden. De 79-jarige Italiaanse onaf hankelijke Farri, die bij fhet be gin van het parlementaire jaar als voorzitter fungeerde verliet op een. gegeven moment de voorzittersstoèl, hei parlement in onzekerheid achterlatend. Parri, oudste in jaren, moest de ver kiezing leiden van een nieuwe parlementsvoorzitter. Kandidaten voor die functie waren de Nederlandse socialist mr. J. A. W. Burger, de Italiaan se chr. democraat Scelba en (op het laatste moment kandidaat gesteld) de Belgische liberaal Lefèbvre. Ordebewakers ontruimden alle tribunes in het parlement, zelfs die waar bezoekersgroepen uit verschillende landen van de ge meenschap plaats plegen te nemen. Het bezoek van deze groepen wordt voor een deel door het parlement gefinancierd. Men ging dus dinsdagochtend zover dat het parlement z'n eigen gasten buiten de deur zette. Over het feit of Ihet open bare karakter van de zitting met deze handelwijze niet in het ge drang kwam kon niet worden gediscussieerd. Het reglement van het parlement zegt name lijk dat tijdens'de eerste zitting in het nieuwe parlementaire jaar slechts over de verkiezing van een voorzitter gesproken kan worden. ■■■I De psychiater dr. Martin Schorr, die een onderzoek heeft ingesteld naar de geestelijke vermogens van Sirhan B. Sirhan, de Jor daanse immigrant die beschul digd wordt van moord op senator Robert Kennedy, heeft maandag voor de rechtbank verklaard dat Sirhan agressief is en buiten de realiteit staat en wel zover dat men hem als een geesteszieke zou kunnen beschouwen. De verdediging heeft gesteld dat Sirhan psychisch te zwaar gestoord is geweest om de moord op Robert Kennedy vooraf be raamd te kunnen hebben. De kans bestaat dat de Apollo-9 met de drie ruimtevaarders aan boord in een ander gebied zal landen dan is vastgesteld. In het gebied waar de Apollo terecht moet komen het westelijke deel van de Atlantische oceaan op rond 1150 km ten oosten van Kaap Kennedy worden don derdag n.l. een sterke wind en golven van circa twee meter ver wacht. Maar Nasafunktionarissen hebben er de nadruk op gelegd dat het hier een weersvoorspel ling voor een ver verwijderd ge bied betreft en dat de omstandig heden in het voor de landing uit gezochte stuk zee afhangen van de afstand die het „stormfront" tot donderdag heeft afgelegd. De drie ruimtevaarders McDivitt, Scott en Schweickart hebben kalm op de ongunstige weers voorspelling' gereageerd. Intussen is maandag aan boord van de Apollo voor de zevende keer de hoofdmotor ontstoken. Hierdoor is de baan om de aarde gewijzigd en zijn de ruimtevaar ders in een betere positie voor de landingsmanoeuvre op donderdag gekomen. De N.T.S. zendt donderdag 13 maart vanaf 15.30 uur via Neder land I een rechtstreekse kleuren reportage uit van de landing van de Apollo-9 in de Atlantische Oceaan. Deze reportage wordt van 15 uur af voorafgegaan door een inleidend programma. In de studio zal o.m. aanwezig zijn captain Clarke van de Ameri kaanse vliegbasis Soesterberg', die bij de landing van de Apol lo-9 uitleg zal geven. De uitzeil- ding wordt gepresenteerd door Henk Terlingen en geregisseerd door Rudolf Spoor. BONN: De Franse minister van buitenlandse zaken, Michel De- bré, heeft maandag een bezoek gebracht aan de Westduitse bondskanselier Kiesinger om en kele aktuele problemen te bepra ten. Op de foto: Debré (l.) en Kiesinger op paleis Schaumburg. WOENSDAG 12 MAART v.m. n.m Breskens 7.40' 8.23 Terneuzen 8.16 8 59 Hansweert 8.50 9.33 Walsoorden 8.59 9.42 DONDERDAG 13 MAART v.m. n.m. Breskens 9.11 9.59 Terneuzen 9.47 10.35 Hansweert 10.21 11.09 Walsoorden 10.30 11.18 ZON MAAN op onder op onder mrt 12 07.02 18.39 04.32 10.51 13 06.59 18.41 05.22 12.11 1.4 06.57 18.42 05.55 13.41 15 06.55 18.44 06.18 15,12 Na ongeveer drie kwartier (te 12 uur ongeveer) werd de zit ting hervat. De fungerend voor zitter zei toen dat men in alge mene zin begrip moest hebben voor manifestaties als die welke zojuist door de jeu"d op touw waren gezet, maar dat lokte weer luide protesten uit van de gaullisten. Andere afgevaardig den steunden deze uitspraak met applaus. Ondanks dat het reglement dit niet toestaat nam de gaullisti sche afgevaardigde Tribolet het woord. In scherpe bewoordingen keurde hij het optreden van wat hij noemde „pseudo-studenten" op de tribunes af. Hun procedure deugt niet. Het is niet goed voor Europa dat er een discussie ont staat tussen de afgevaardigden en de tribune, aldus de gaullist. Een eerste zorg van Ihet nieuw gekozen bureati (yöórzitter plus ondervoorzitters) zal dan ook moeten zijn maatregelen voor te bereiden om incidenten als zo juist gepasseerd zijn, te voorko men. Tribolets woorden ontlokten scherpe protesten aan de Duitse christen-democraat Illerhaus en de Franse socialist Vals. Om even over half - één begon men met de geheime stemming over een nieuwe voorzitter, die nadat de fungerend voorzitter had meegedeeld dat er namens een groep parlementariërs nog een vierde kandidaat gesteld was, namelijk hijzelf. Bij een busongeluk in Chili, 230 km ten noorden van Santiago, zijn 23 mensen om het leven ge komen. Zestien inzittenden ble ven ongedeerd. LECH AM ARLBERG: De kleine prins en het grote paard: print Claus en prins Willem-Alexan der voordat zij met de andere leden van de koninklijke familie een tochtje maakten, met de slee. In het midden en zuiden weer neerslag Dinsdag werd het weer in ons land beheerst door een storing die over het zuidelijke deel van ons land naar het oosten wegtrok. Het front van deze storing gaf in het midden en zuiden van bet land op uitgebreide schaal regen en sneeuw. Een rug van hoge luchtdruk welke zich boven En geland bevond breidde zijn in vloed naar onze omgeving uit, waardoor tegen de avond op uit gebreide schaal opklaringen voorkwamen. Belangrijk voor het weer van vandaag is een storing die dins dagavond voor de ingang van het Kanaal lag. Deze zal vandaag da bewolking weer doen toenemen. Hieruit zal voornamelijk in het midden en zuiden van het land weer neerslag vallen. De temperaturen zullen over dag in het algemeen iets hoger zijn dan dinsdag. medegedeeld door het K.N.M.L, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Aanvankelijk opklaringen meS in de ochtend plaatselijk mist. Vanuit het zuidwesten toenemen de bewolking met voornamelijk in het zuiden en midden van het land enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. In het algemeen iets ho gere temperaturen als gisteren. Wordt de eerste Amerikaanse landing op de maan met de Apollo-11 een succes, dan hoopt men dit jaar nog twee bemande maanvluchten uit te voeren, zo hebben funktionarissen 'in het ruimtevaartcentrum te Houston meegedeeld. De Apollo-11 moet volgens plan op 15 juli naar de maan ver trekken, en bij welslagen van deze onderneming zullen de Apollo-12 in september en de Apollo-13 in december gelijke vluchten uitvoeren. Ook bestaat het voornemen nog twee maan- reizen in de eerste helft van 1970 te ondernemen. „Al deze plannen zijn gebaseerd op het succes van de Apollo-11 vlucht", aldus een funktionaris. Vele deskundigen houden reke ning met de mogelijkheid dat de vlucht van Apollo-10, die in mei moet plaatsvinden en voorziet in een tocht met het maanlandings vaartuig tot 15 nm boven het maanoppervlak, niet doorgaat en vervangen wordt door de Apollo- 11. Men betwijfelt echter dat de Saturnus-raket en het ruimte schip met maanlandingsvaartuig voor de Apollo-11 voor juni start- gereed kunnen zijn. Generaal Samuel Phillips, de leider van het Apollo-program, beeft onlangs verklaard dat de beslissing over het wel of niet doorgaan van de Apollo-10 mis sie nog deze maand zal worden genomen. Hijzelf geloofde dat d» vlucht zou doorgaan. De burgerastronaut Neil Arm strong, die commandant was van de Gemini-8 missie in 1966, is reeds aangewezen als comman dant voor de eerste poging tot landing op de maan. Zijn met gezellen op de vlucht zijn luite nant-kolonel Michael Collins, die piloot zal zijn van het eigenlijke ruimteschip, en kolonel Edward „Buzz" Aldrin, die het maanlan dingsvaartuig zal besturen. Voor de daaropvolgende maan vluchten zijn nog geen beman ningen aangewezen. Ook is vol gens ruimtevaartfunktionarissen nog niet beslis.t wie van de Apol lo-11 bemanning als eerste de maanbodem mag betreden. In Peking is dinsdag, na vier dagen rust, weer een anti-Russi sche betoging gehouden. Een menigte groter dan de vorige keren, trok zich samen bij de Russische ambassade. Er waren honderdduizenden mensen op de been. Het nationale bevrijdings leger hield een oogje in het zeil. Volgens 't persbureau „Nieuw China" heeft de verontwaardi ging over „de agressie van de Russische revisionisten" ook ge leid tot verhoogde produktie in. mijnen en fabrieken- t

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1