Tweemaal hevig artillerieduel over het Suezkanaal P.v.d.A. wil erkenning van de Ü.D.R. Laird AMERIKANEN MOGELIJK IN LAOS Nigeriaanse luchtaanval doodt 90 mensen Opnieuw anti-Chinese betogingen in Moskou Antiek-diefstal te Middelburg HET WEER MAANDAG/DINSDAG 10/11 MAART 1969 25e Jaargang No. 5939 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Egypte en Israël protesteren bij Veiligheidsraad Luchtgevecht boven Sinai-woestijn Olieraffinaderijen in brand o**n>euw artillerieduel Protesten bij veiligheidsraad Egyptische stafchef gesneuveld Havenarbeiders in Oenua de*iionstreren voor Melina Mercouri De P.v.d-A. en de NAVO Van drie moorden verdachte Italiaan gegrepen Hevige gevechten pro-Chinese betogers en politie in Turijn Vloedgolf eist honderden doden op Celebes Weerbericht Hoogwater PARIJSE POLITIEMAN BIJ ACHTERVOLGING GEDOOD Zon- en Maanstanden FfCöcerJflg bij aboBswtaetiï: TERNEUZEN Directeur-HoofdredacteurP. 3. van de Sande Redactie» en Administratie-adres: Smidswa' Telefoon: (01150)—2073. Gironummer: 38151 Abonnementsprijs ƒ8.— per kwartaal; per maand ƒ2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 8.T.W. DE VRIJE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur voormiddag. Egypte en Israël hebben zater dag vijf uur lang over een breed front langs het Suezkanaal een hevig artillerieduel geleverd, waar van beide partijen zeiden dat de ander was begonnen. De slag be gon om 16.30 uur Ned. tijd in de omgeving van Ismalia en breidde zich uit tot vrijwel de gehele leng te van het 160 km lange kanaal, van Ei Kantara in het noorden tot Suez in het zuiden. In deze laat ste plaats werden olieraffinade rijen door enige Israëlische grana ten getroffen. In Tel Aviv werd gezegd dat de vlammen uit de Israëlische posities te zien waren, maar over de om vang van de schade werd niets meegedeeld. De beschietingen ein digden om 21.30 uur Ned. tijd. Van beide kanten waren duizen den granaten afgevuurd. In een verklaring van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Jeruzalem werd zaterdagavond ge zegd dat Egypte het gevecht had uitgelokt om de indruk te wekken dat het midden-oosten aan de rand van een nieuwe oorlog staat. In Is raël is men er evenwel van over tuigd dat het artillerieduel geen nieuwe oorlog inluidt. De beschietingen volgden enige uren na een luchtgevecht boven de Sinai-woestijn tussen Egypti sche en Israëlische vliegtuigen, het eerste sedert verscheidene maan den. Volgens een Israëlische mili taire woordvoerder werden vier Egyptische Migs-21 door Israëli sche jagers boven de Sinai onder schept. Bij het gevecht werd een Mig neergeschoten. De gewonde piloot werd naar een Israëlisch ziekenhuis overgebracht. De an dere toestellen werden verdreven en de Israëlische vliegtuigen keer den behouden naar hun basis te rug. Volgens Egypte werd een Is raëlische straaljager neergescho ten in een gevecht tussen vier EgvDtische en acht Israëlische toe stellen. Het duel was het hevigste sinds 26 oktober j.l., toen in Suez vijftig olietanks door Israëlische granaten werden getroffen. Een Israëlische woordvoerder zei zondag, dat de olie-installaties nog steeds in brand stonden. Van viif getroffen grote onslagtanks zijn er drie totaal vernield. Voorts hebben twee raffinaderii-n ernstige schade aan vitale installaties onge- lopen. Da gouverneur van Suez zei, dat drieduizend ton olie in vlammen is opgegaan. Hij schatte de schade on enkele honderddui zenden Egyptische ponden. Volgens het blad „Akhbar" is 'n tanker, die sinds juni 1967 in het SupaVanaal ligt opgesloten, door Israëlisch vuur getroffen. Het schip staat in brand. Ook de ver keerstoren van het Suezkanaal bij Ismailia zou schade hebben. Van Port Tauflik tot Kantara hebben Egyptenaren en Israëliërs zondag weer een artiileri-duel over het Suezkanaal gevoerd, na dat zii elkaar ook zaterdag over deze afstand van meer dan hon derd kilometer vijf uur lang op deze wijze hadden bestreden. Volgens de Israëlische lezing' deed zich zond?"' tend bij Kan tara een klein in-: 'mt voor waar bij de Egyptenaren het vuur open den. De Israëliërs schoten toen niet terug. 's Middags begonnen volgens die lezing de Egyptenaren ten noorden van Port Taufik met lichte wa- peos te schieten. De Israëliërs be- antwoordden het vuur en tien mi nuten later begon Egypte ook met artillerie. Het artillerieduel breid de zich snel uit tot over genoemde breedte. Egypte zegt dat Israël „plotse ling" met artillerie, machinegewe ren en pantsergeschut het vuur ge opend heeft op de steden Kantara, Ismailia, Deverstir en Suez. .In geheel Egypte moet met in gang van zondag j.l. worden ver duisterd. De koplampen van auto's moeten blauw zijn geverfd. Licht- reclame's mogen niet branden Een Israëlische woordvoerder zei dat Egypte tweemaal heeft gewei gerd gehoor te geven aan een op roep van de V. N.-waarnemers om ket vuren te staken. In communiqué's van beide zij den wordt gemeld dat talrijke mi litairen bij dit treffen zijn gedood en gewond. Ook onder de burger bevolking zouden slachtoffers zijn gevallen. Aan militair materieel was grote schade aangebracht. Een Egyptisch communiqué meldt dat vijf Israëlische raketlanceerbases zijn vernield. Zowel Egypte als Israël hebben zondag bij de veiligheidsraad een protest ingediend tegen wederzijd se beschietingen in de Suezkanaal- zone. De beide landen schuiven de schuld voor h-t bevin der schiet partijen op elkaar af. Naar mededeling van de Israëli sche V. N.-vertegenwoordiger Jo seph Tekoah hadden de Egyptische strijdkrachten het vuur geoDend en hadden zij zondag hun „uitge breide en agressieve aanvallen" voortgezet. De Egyptische vertegenwoor diger Mohammed Awad el-Kony beschuldigde Israël ervan, in schending van het bestand aanval len te hebben uitgevoerd op de burgerbevolking, huizen, industrie projecten en militaire posten. Generaal Odd Bull, hoofd van de V. N.-waarnemersmissie in het midden-oosten, heeft in een rap port aan de veiligheidsraad gesteld dat alle 16 waarnemingsposten langs het Suezkanaal hebben ge meld dat de beschietingen van za terdag aan Egyptische zijde wa ren begonnen. Volgens hem was een waarnemingspost ernstig en waren enige andere licht bescha digd. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, heeft zondagavond gesproken met de speciale V. N.-gezant Gunnar Jar ring. Volgens zegslieden heeft hij tegenover Jarring de bereidheid van Israël herhaald, een akkoord in het midden-oosten te sluiten, waaraan alle betrokken landen moeten meewerken. De stafchef van de Egyptische strijdkrachten, luitenant-generaal Abdel Moneim Riad, is zondag bij het artillerifduel met de Israëliërs gesneuveld. Zo wordt officieel in Cairo meegedeeld. Hij is dodelijk door een granaat getroffen. In de officiële bekendmaking wordt gezegd dat de generaal, die stafchef werd na de oorlog van juni 1967, in de frontlinie was, geui gevaar duchtend. Een vijan delijke granaat trof de stelling waarin hij zich bevond. Hij werd dodeliik gewond. Egypt" heeft een van zijn moedigste soldaten ver loren, aldus het communiqué. A/raa"da°' werd hij met nationale eer begraven. De Amerikaanse minister van defensie, Melvin Laird, heeft maandag voor de eerste maal of ficieel toegegeven dat Ameri kaanse troepen mogelijk op Lao- tiaans gebied zijn doorgedrongen ter bescherming van eigen een heden. Hij zei niet of zich op het ogen blik nog Amerikaanse militairen in Laos bevinden. „Ik beschouw dat niet als een escalatie. Ik ge loof niet dat iemand dat doet", zo zei hij voor zijn terugkeer uit Zuid-Vietnam naar de Verenig de Staten. Het congres van de partij van de arbeid heeft zich zaterdagmid dag met 1462 tegen 1180 stem men, en bij 28 onthoudingen, uit gesproken voor volkenrechtelijke erkenning van de Duitse democra tische republiek (Oost-Duitsland). Nadat de uitslag van de stem ming bekend was geworden ont stond gedurende enkele minuten een chaos, waaraan c'e nieuw-ge- kozen voorzitter dr. Vondeling een einde maakte door een beroep oo het congres te doen, de orde niet verder te verstoren. Dit beroep werd door een deel van de zaal met boe-geroep ontvangen. Omdat was besloten eerst de meest-vergaande voorstellen te behandelen dreigde een amende ment, volgens hetwelk in het ka der van overieg over een EuroD~es veiligheidsstelsel moet worden ovpr-egaan tot erkenning van de D.D.R. op voorwaarde dat zij be reid is een regeling te aanvaarden die bliivend de vriiheid, veiligheid en levensvatbaarheid van West- Berlijn garandeert, niet in stem ming te komen. Secretaris (buitenland) Dankert meende dat het onjuist zou ziin in dien ten gevolge van een procedu re een amendement niet in stem ming zou komen, en stelde voor het als motie in stemming te bren gen. Laurens ten Cate, die het onjuist achtte dat men eerst tot ongeclau suleerde erkenning van Oost- Duitsland besluit, en vervolgens gaat stemmen over erkenning op voorwaarden, kond'gde aan dat hij ziin handtekening onder het amen dement dat als motie in stem ming zou komen introk. De motie werd daarop met 1246 tegen 1179 stemmen en bij 122 blanco stemmen verworpen. Ongeveer 2000 havenarbeiders in Genua zijn zaterdag slaags ge raakt met de politie, toen zii wilden demonstreren bij het kantoor van de neo-fascistische nartij uit protest tegen mis lukte bomaanslag op de Griek se actrice Melina Mercouri. De havenarbeiders, die zater dag uit protest tegen deze aan slag in staking waren gegaan eisten van de politie dat zij de naar hun mening neo-fascistische daders zou arresteren. Voorafgaande aan de stemming had H. J. Diekerhof verklaard dat wij als socialisten ons niet kun nen veroorloven de D.D.R. niet te erkennen. Een der eerste stanpen die men op weg naar de totstand koming van een Europees veilig heidsstelsel kan nemen is erken ning van de D.D.R., aldus Dieker hof. Hij voegde hier aan toe dat erkenning geen uitspraak over „het allerroste communisme van Ulbricht" betekent. Het congres aanvaardde ten slotte een resolutie, waarin ver ontrusting over Tsiecho-Slowakiie en de Gromyko-doctrine wordt uitgesproken, en een westelijke Oosteurona-politiek wordt bepleit die gericht is op handhaving en waar mogelijk versterking van de culturele en economische betrek kingen met Oost-Europa, de tot standkoming van een Europees veiligheidsstelsel dat effectieve ga ranties biedt voor de vriiheid en onafhankelijkheid van alle betrok ken landen ter vervanging van NAVO en Warschau-pact, het onenen van overleg hierover met alle betrokken landen inclusief de D.D.R. Het congres van de partij van de arbeid heeft een voorstel vol gens hetwelk Nederland uit de NAVO moet treden, met '982 tegen 583 stemmen verworpen. Een motie, die het lidmaatschap van Nederland van de NAVO af- hankelük stelde van hervormingen in de NAVO. werd met 1461 tegen 1055 stemmen verworpen. Vóór de stemming bad de secre taris buitenland P. Dankert, ver klaard dat eenziidige opzegging van het NAVO-verdrag door Ne derland alleen striidig met een socialistische politiek zou ziin. Stel dat de p.v.d.a. In Nederland aan het bewind komt en de NAVO opzeRt dan heeft het. evenmin als Joegoslavië of Zweden, de moge- liikheid om iets aan de noord- zuid-verhouding te doen, aldus de heer Dankert. Hij meenHe dat Nederland lid van de NAVO moet bliiven omdat dit de zaak van de vrede dient, en Wnnen de organisatie ziin invloed moet aanwenden om veranderin gen in Griekenland en Portugal te bewerkstelligen. Het congres nam ten slotte e in resolutie aan. volgens welke o.a. in de huidige verboud'ngen het voortbestaan van de NAVO een functie kan hebben voor het be houd van de vrede. Het partijbe stuur had een ontwerp- resolutie vooroeste'd volgens welk? d? NAVO „onmisbaar" was voor het behoud van de vrede, maar het congres 'keurde een amendement dat beoogde „onmisbaar" te ver vangen door „een functie kan heb ben" goed. Zolang geen systeem tot stand is gekomen dat machtsmisbruik door grote mogendheden uitsluit en afdoende garanties biedt voor de veiligheid van elk land dient het Nederlandse NAVO-lidmaat- schao te worden voortgezet. Griekenland en Portugal dienen uit de NAVO te worden verwil derd, en indien dit niet lukt moet maximale druk worden uitgeoefend' om herstel van de democratie te verwezenlijken en mag geen eco nomische of militaire hulp worden verstrekt. Een Nigeriaans vliegtuig heeft zaterdag bombardementen uitge voerd op drie dorpen in Biafra, zo is gezegd in een zondag in Lagos ongevangen uitzending van de Biafraanse radio. Bij de aanval, met bommen en boord- wapens, liepen zestig Biafranen verwondingen op. Gevraagd naar commentaar zei de bevelhebber van de Nige riaanse luchtmacht, kolonel Sjit- toe Alao, dat hij niets wist van een dergelijke aanval. Volgens de radio waren in een dorp in de buurt van de_ Bia fraanse hoofdstad Oemoeahia 30 huizen verwoest. De aanval kwam op een moment, dat Bia fraanse vluchtelingen en mede werkers van het Rode Kruis aan het middagmaal zaten. Voorts zouden een kerk en een zieken huis zijn beschadigd. De politie in Hamburg heeft vrijdag de 24-jarige Italiaan Francesco d'Angelo, die verdacht wordt van drie moorden in Es sen (West-Duitsland) gegrepen. De Nederlandse politie en speciaal de politie in Den Haag zocht al enkele dagen naar deze man, na een verzoek tot opspo ring door Interpol. Volgens de gegevens van de politie in Essen zou d'Angelo mogelijk in Den Haag verblijven. Een onderzoek van de Haagse politie had echter niets opgeleverd. De 24-jarige Italiaan zou vorig jaar op 21 mei bij een inbraak in Essen drie mensen hebben doodgeschoten. De Amerikaanse minister heeft in Zuid-Vietnam met burgerlijke en militaire leiders en met de Amerikaanse staf de ontwikke lingen besproken na het begin van het vierde vietcong-offensief waarbij steden zijn beschoten. „Als deze schendingen doorgaan, zal een gepast antwoord op mili taire of diplomatieke wijze" wor den gegeven, zulks in overleg met de Zuidvietnamese leiders, zei hij. Zijn vertrek kwam voor vele waarnemers vroeger dan ver wacht. Men meende dat hij min stens vjjf dagen zou zijn ge bleven. Vlak voor Lairds vertrek gaf president Ngoejen Van Thieu een verklaring uit waarin hü zei dat een eventuele hervatting van de bombardemenen op Noord-Viet- nam uitsluitend tegen militaire doelen gericht zal zijn. Hij zei niet of besloten was de bombar dementen te hervatten. In Turijn is het zaterdag tot hevige gevechten gekomen tus sen linkse betogers, grotendeels pro-Chinese studenten, en de politie, op het moment dat de Griekse filmster Melina Mer couri een toespraak hield op het Castelloplein in (het centrum van de stad. De betoging tegen „het regiem van de kolonels" was kalm begonnen, maar ontaardde in ongeregeldheden toen twee duizend betogers door de politie- afzetting naar het Amerikaanse consulaat wilden. De politie voer de verscheidene charges uit en gebruikte traangas. Pas laat in de avond werd het weer enigs zins rustig in de stad. De incidenten begonnen toen Melina Mercouri geroepen had: „Wij willen niet dat er bloed vergoten wordt (in Grieken land). Maar als dat nodig is om vrij te worden, zal dat bloed stromen." De filmster LECH AM ARLBERG: De ko ninklijke familie is vrijdag aan gekomen in Lech. Op de foto: prinses Margriet met haar zoon prins Maurits en prinses Beatrix met prins Willem-Alexander, Evenals de dag tevoren hebben ook zaterdag talrijke Russen voor de Chinese ambassade in Moskou geprotesteerd tegen de „provo caties van de Chinese autoritei ten", waarbij gedoeld wordt op het grensincident van zondag 2 maart aan de rivier de Oessoeri. In de ochtend trokken al groe pen studenten, arbeiders en in tellectuelen langs de ambassade, met spandoeken en onder het roepen van anti-Mao-leuzen, zo meldt het persbureau Tass. Op de spandoeken staan leuzen als „weg met de Mao-kliek", „de Sowj et- grenzen zijn onaantastbaar" en „hulde aan de Sowj et-grens wachten' Het persbureau „Nieuw China" heeft gemeld dat van 3 tot 7 maart 260 miljoen Chinezen heb. ben deelgenomen aan protest bijeenkomsten waarop de grens- provocatie van de „Sowjet-revi- sionisten" werd veroordeeld. Het Russische partijblad „PraW' da" beschuldigt China er zater dag in een uitvoerig artikel van te pogen onder andere commu nistische partijen wantrouwen in de Sowj et-Unie te wekken. „De nieuwe gevaarlijke provocaties van de maoisten bewijzen ook hun verlangen het beginselloze politieke gekoketteer met de im- perialistenstaten de V. S. en de (West)duitse bondsrepubliek voorop op te voeren. Het is vermeldenswaard dat de maois ten het tijdstip van hun gewapen de bandietenaanval op de Rus- sisch-Chinese grens lieten samen vallen met de Westduitse presi dentsverkiezingen in West-Ber- lijn", aldus de „Prawda". Radio-Moskou meldt dat ook in Leningrad, Kiev, Bakoe, Tblis- si, Minsk en andere steden anti- zag zich gedwongen om haar rede af te breken en het Madamapaleis in Chinese demonstraties zijn ge- te vluchten. houden De gemeentepolitie van Mid delburg heeft zondagmiddag be kend gemaakt, dat er in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. bij de Middelburgse antiekhande laar Flipse ingebroken is. Er zijn volgens de heer Flipse ongeveer 300 antieke Zeeuwse sieraden verdwenen. De antiekwaarde is waarschijnlijk veel groter. De sieraden zijn niet tegen diefstal verzekerd. Het staat vast' dat de dieven (het zijn er waar schijnlijk meer dan één geweest) bekend zijn in de omgeving van het oude pand van de heer Flip se aan de Segeerstraat in Mid delburg. De dieven zijn via een achter straatje bij de achterdeur van de antiekwinkel gekomen. Daar hebben ze een keurig rond gat in de deur uitgesneden, waarna ze bij de sleutel konden, die aan de binnenzijde in Shet deurslot stak. De deur was sinds jaren min of meer gebarricadeerd met een bijzonder zware en onhandelbare antieke spiegel. Het is de heer Flipse dan ook een raadsel hoe de inbrekers deze loodzware spiegel met een hand door het gat in de ruit hebben kunnen wegkrijgen. In de winkel van de heer Flipse staan vier tafels waar tot vrijdagavond de kostbare siera den op lagen. Deze vier tafcis zijn voor alle Zeeuwen en voor vele buitenlanders die daar be langstelling voor hebben, zeer bekend. Er waren gouden voor hoofdspelden bij, die alleen nog maar in een boekje bekeken kunnen worden. De Middelburg se politie heeft enkele voetspo ren, maar geen vingerafdrukken kunnen vinden. Verder heeft men nog geen enkel spoor. De heer Flipse is van mening dat het buitenlandse dieven geweest zijn, die geholpen werden door enkele onderwereldfiguren uit Middelburg of omstreken. De sieraden zijn niet genummerd, zodat het moeilijk zal zijn om ze op te sporen via de handel. In het gebied van Paletoanft in het zuiden van Celebes, zijn 600 mensen door een vier meter hoge vloedgolf verdronken, zo meldt het persbureau Antara. De overlevenden hebben zich op hoog terrein teruggetrokken. Da vloedgolf werd veroorzaakt door een aardbeving, die zich op 25 februari voordeed. Het ministerie van sociale zaken meldt verder dat in dc stad Madjene, op Celebes, bij de aardbeving 64 mensen zijn om gekomen en 97 gewond. De materiële schade is aanzienlijk. De gouverneur van Zuid-Cele bes deelde mee dat 60.000 men sen dakloos zijn en uit het ge troffen gebied zijn geëvacueerd. In Madjene, met een bevol king van ongeveer 20.000 men sen, zijn de meeste huizen ver woest. De ergst getroffen stad is echter Paietoang, dat onge veer honderd kilometer van Madje ligt. WOLKENVELDEN Een aktieve depressie trok zondag van zuid-Noorwegen in vrij snel tempo over de Oostzee naar Rusland. Aan de achterzijde van de depressie stroomt polaire lucht naar onze omgeving. In deze lucht kwamen flinke opkla ringen voor, onder invloed van een boven Groenland gelegen hogedrukgebied, waarvan een uitloper zich van IJsland over Schotland en ons land tot aan de Alpen reikte. In de nacht van zondag op maandag heeft het bijl ons vrijwel overal Acht gevroren, Op het vliegveld van Twente werd zelfs nog een minimumtem peratuur van min zes graden ge noteerd. Het komende etmaal breiden een voor de westkust van Noorwegen aanwezige sto ring en een frontale storing bo ven de Golf van Biskaje zich naar onze omgeving uit. Er worden daarom wolkenvel den verwacht, waarbij de kam» op regen iets toeneemt. Medegedeeld door het K.N.MX, geldig van hedenavond tot dins- dagavond. Iets hogere temperaturen Wolkenvelden en later kans op plaatselijk enige regen, in hoofd zaak in het zuiden van het land. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. DINSDAG 11 MAART In Parijs is zaterdagnacht een motoragent doodgeschoten en een collega ernstig gewond toen zij trachtten drie verdachten in een auto aan te 'houden. Een van de daders is later gearresteerd. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 6.26 7.02 7.36 7.45 n.m. 7.00 7.36 8.10 8.19 WOENSDAG 12 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.40 8 16 8.50 8.59 i.m 8.23 8 19 9.33 9.42 ZON MAAN op onder op onder mrt 10 07.06 18.35 01.58 09.07 11 07.04 18.37 03.22 09.49 12 07.02 18.39 04.32 10.51 13 06.59 18.41 05.22 12.11 14 06.57 18.42 05.55 13.41 15 06.55 18.44 06.18 15.12

de Vrije Zeeuw | 1969 | | pagina 1